Een gemengd zenderbedrijt. 75sle Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 23 Januari 1935 Derde Blad No. 22956 KERK- EN SCHOOLNIEUWS. Het wetsontwerp is thans ingediend. GEMENGD NIEUWS. Pe?l&da£2ndschz7óridfia^ FAILLISSEMENTEN. CORRESPONDENTIE. KUNST EN LETTEREN. PREDIKBEURTEN. voor heden. O het auto-ongeluk in den wieringermeerfolder. Drie slachtoffers begraven. Gisteren is het stoffelijk overschot van ürie der slachtoffers vair het droevige auto-ongeluk in den Wierlngermeerpolder ter aarde besteld. Op de begraafplaats te Landsmeer is begraven het stoffelijk hulsel van den heer Schreuder, gemeenteraadslid te Landsmeer. Aan het graf was de bijna vol tallige gemeenteraad aanwezig en voorts een groot aantal vertegenwoordigers van corporaties, waarin de thans overledene een bestuursfunctie vervulde. De baar was bedekt met een groot aantal kransen, o.a. van dein Nederlandschen Bond van Veehandelaren. Burgemeester v. d. Sluys hield een toe spraak, waarna ds. Roelofsen een bijbel tekst las. Een familielid van den over ledene dankte. Te Midden-Beemster is ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den heer G. Kleiterp. Zeer velen volgden de met bloe men overdekte baar naar de laatste rust plaats. Een broer van den overledene dankte voor de laatste eer. Te Ilpendam geschiedde de teraardebe stelling van den heer KI. Box Sr. Ook hier volgden velen den laatsten gang van het slachtoffer. o ERGERLIJK WEGMISBRUIK TE DOESBURG. Roekeloos automobilist ontsnapt als door een wonder aan den verdrinkingsdood. Te Doesburg had, aldus de „Tel.", op de schipbrug over den IJsel een ergerlijk ge val van wegmlsbruik plaats, dat slechts door een toeval nog zonder persoonlijke ongelukken is afgeloopen. Op de smalle schipbrug reed met een kalm vaartje een vrachtauto in de rich ting Dieren, toen van de tegenovergestelde richting een personenauto uit Arnhem met een geweldige vaart kwam aange reden. Daar het absoluut onmogelijk is, dat auto's op de brug elkander kunnen pas- seeren, had deze personenauto vóór de schipbrug moeten wachten tot de vracht auto de overzijde had bereikt. De Arn- hemsche automobilist heeft om onver klaarbare redenen zich hieraan echter niet gestoord en is volgens verschillende oog getuigen met groote vaart de brug op gereden, zoodat een aanrijding schier on vermijdelijk was. De chauffeur van de vrachtauto, die uit Doetinchem afkomstig was, stopte onmid dellijk. Ook de Arnhemsche chauffeur trachtte zijn wagen tot stilstand te bren gen. Hij remde uit alle macht, zoodat de wielen werden geblokkeerd, maar de snel heid was te groot geweest. Zijn auto sloeg een kwart slag om en sloeg tegen een der brugleuningen. Ieder een was in de veronderstelling, dat de auto door de leuning heen zou rijden en in de rivier storten, maar de wagen draaide vermoedelijk door het gladde wegdek om en ramde vervolgens de leuning aan de andere zijde van de schipbrug. Nog maals draaide de auto om zijn as, werd gestuit door een zwaren ijzeren paal, welke aan een der zijden van de brug is aan gebracht, en reed tenslotte toch nog tegen de vrachtauto op. Het mag een bijzonder wonder heeten, dat de roekelooze automobilist niet met zijn auto, waarin twee personen waren ge zeten, in den IJssel is terecht gekomen. Met welk een snelheid is gereden, blijkt wel uit de verwoestingen, welke zijn aange richt. De leuningen zijn aan beide zijden van de brug vernield, alleen de ijzeren paal bood voldoenden weerstand om de rond tollende auto voor een rivierbad te be hoeden. De vrachtauto liep schade op aan de voorzijde, terwijl de stuurstang afbrak. De personenauto zelf werd aan alle zijden gehavend, geen ruit was er meer heel; met een kraanwagen is de auto later opge haald. De beide inzittenden kwamen er Vonder boven wonder met den schrik af. -0- INVAL TE AMSTERDAM. Gisteren heeft de politie een inval ge daan in een klein fabriekje aan de Nes te Amsterdam. Een aantal bescheiden en an dere voorwerpen zijn in beslag genomen. De eigenaar, die voor een dergelijk ver grijp reeds eerder terecht heeft gestaan, wordt verdacht een bepaald soort parfum, zonder daartoe gerechtigd te zijn, te heb ben gemaakt. -o- MISLUKTE INBRAAK. Inbrekers hebben een bezoek gebracht aan de woning van den mijningenieur S., aan den Kempkensweg te Heerlen. De heer S„ die dien avond met zijn echtgenoote afwezig was geweest, ont dekte bij zijn thuiskomst, dat het geheele huis overhoop was gehaald en dat de daders zich toegang tot de woning had den verschaft door een ruit van het keu kenraam in te drukken, .ia het op de ge bruikelijke wijze met groene zeep en een krant te hebben bewerkt. De politie werd natuurlijk direct ge waarschuwd, waarna een uitgebreid onder zoek werd ingesteld. Door het heele huis bleken de inbrekers te hebben gezocht. Kasten en andere meubels waren opengebroken, laden waren uitgetrokken en de inhoud was over den grond verspreid. Verschillende voorwerpen, hoofdzake lijk sieraden van de echtgenoote van ir. S., werden buit gemaakt. Naar alle waar schijnlijkheid zijn de mannen intusschen in hun bedrijf gestoord, daar zij een vrij groote som gelds, die voor het grijpen lag opengebroken kast, onaangeroerd *u i? Blaten en ook in een lade. welke D zelf op een bed hadden genlaatst. een som geids hebben laten zitten. Een uitgebreid onderzoek wordt ingest eld Msb. RECLAME- 5128 R"obeerze....en ook Gij zult zeggen: is onbetwistbaar de beste. KUNSTGEBIT INGESLIKT. Gistermorgen had de heer E. te Veld- driel het ongeluk een kunstgebit in te slikken. Onmiddellijk werd geneeskundige hulp Ingeroepen, doch het gebit kon niet meer worden verwijderd. Op advies van den geneesheer is de heer E. onmiddellijk naar de Rijksklinieken te Utrecht ver voerd. Zijn toestand is niet zonder gevaar. (Vad). o INBRAKEN TE BENNEBROEK. Men schrijft uit Haarlem aan de „N. R. Crt.": De laatste dagen is er op tal van plaat sen ingebroken in de gemeente Benne- broek. Officieele gegevens zijn tot dusver door de politie nog niet verstrekt, maar het staat nu wel vast, dat in den nacht van Zaterdag op Zondag vier inbraken gepleegd zijn, n.l. bij de familie P. aan den Rijksstraatweg, waar men sieraden tot een waarde van ruim 400 gulden, be nevens tafelzilver, gouden voorwerpen, enz. ontvreemde; in de villa's van de hee- ren N., aan de Beukenlaan, L. aan de Duinlaan en V. v. Z. aan den Rijksstraat weg. In alle villa's werd alles overhoop gehaald; er is nog niet met zekerheid vast gesteld wat daar ontvreemd werd. De in braken zijn geschied tijdens afwezigheid der bewoners. o BUITENLANDSCH GEMENGD. VIJF ARBEIDERS OVERLEDEN DOOR GEBRUIK VAN METHÏL-ALCOHOL. Te Oslo zijn vijf arbeiders om het leven gekomen tengevolge van het gebruik van methyl-alcohol. Zij hadden bij het opsta pelen van leege vaten op het terrein van een fabriek, die deze vaten opkoopt voor den uitvoer van traan, een vat aange troffen waarin zich nog eenige vloeistof bevond welke den reuk van alcohol had en daarvan gedronken. Blijkens de ver schijnselen die zich bij hen voordeden was het de zeer vergiftige methyl-alcohol ge weest. o GEARRESTEERD WEGENS GEBREK AAN GEESTDRIFT. Twee personen te Muenchen, die niet hebben deelgenomen aan de officieele viering van de stemmingszege in het Saar- gebied, zijn in de gevangenis opgesloten. Een hunner, een 35-jarige gehuwde land arbeider uit Scheuer heeft geweigerd zijn huis met vlaggen te versleren, ondanks de daartoe strekkende order die de burge meester per radio had laten omroepen. De ander is een 42-jarige fabrieksarbeider uit Riegling, die „geen uiting had gegeven aan zijn enthousiasme" toen er op het dorpsplein eenige reusachtige nationaal- socialistische vlaggen werden geheschen. Daar hij bovendien smalende opmerkin gen heeft gemaakt, over Hitier en het na- tionaal-socialistisch bewind, zal hij ten spoedigste naar het concentratiekamp Dachau nabij Muenchen worden overge bracht. o HET AUTO-ONGELUK BIJ GENT. Nader blijkt, dat in de auto, die bij Gent in het kanaal is gereden, drie personen zaten. Zij zijn verdronken. HET FROCES-HAUPTMANN. De ladder, waarover in het proces- Hauptmann al zooveel te doen geweest is, is gisteren, ondanks het heftige verzet van de verdediging, die betoogde, dat zij ln stukken gezaagd is en door vele han den gegaan is, als bewijsstuk toegelaten. Het O. M. had verklaard, dat hij de bewa ring van de ladder nagegaan had, van het oogenblik van het misdrijf tot op heden. o MOEDWILLIG EEN SLUIS OPENGEDRAAID. Kwaadwillige personen hebben bij nacht te Tildonk in het Noorden van de Belgi sche provincie Brabant de deuren van een schutsluis in het kanaal Mechelen-Leuven opengedraaid, met het gevolg, dat het wa ter boven den dijk spoelde en een groot deel van de vallei in de richting van Me- chelen is ondergeloopen. Het water drong in verschillende boerderijen en arbeiders woningen en heeft er evenals op het land, waar veel witlof wordt gekweekt, heel wat schade aangericht. De daders van deze schelmenstreek zijn niet bekend. Uitgesproken: B. T. Zandbergen, winke lier, handelende onder den naam firma Zandbergen te Noordwijkerhout. Rechter- Comm.: mr. A, W. J. van Vrijberghe de Coningh Cur mr. E. J. M. H. Bolsius te Leiden. Opgeheven het faillissement van: W. Hoogervorst te Leiden. H. H„ te L. Uw stuk, bevattende een aanval cp andere bladen, kunnen wij niet plaatsen. rijnsburg. Geref. Kerk: Nam, 7 uur, ds. Bvoekstra. veur-leidschendam. Geref. Kerk: Nam. 8 uur, ds. P. G. de Vey Mesdagh van Rotterdam. waddinxveen. Chr. Afg. Gem.: Nam. 7 uur, ds. Grlsnlgt. VOOR DONDERDAG 24 JANUARI AARLANDERVEEN. Ned. Herv. Kerk: Nam. 7 uur, ds. H. Bakker van Amsterdam. ALPHEN AAN DEN RIJN. Ned. Herv. Kerk Julianastr.)Nam. halfacht, ds. Woeldering van Ouderkerk a.d. IJssel. Chr. Geref. Kerk (v. Reedestr.): Nam. 7 uur, ds. de Groot van Gorlnchem. BOSKOOP. Evangelisatie Chr. Bewaarschool: Nam. halfacht, de heer Schouten van Leiden. HILLEGOM. Ned. Prot. Bond: Nam. 8 uur, dr. J. C. A. Fetter van Den Haag. RIJNSBURG. Chr. Geref. Kerk: Nam. 7 uur, ds. Hcndriksen van Hillegom. ZEVENHOVEN. Chr. Geref. Kerk (Polder): Nam. 6 3/4 u. ds. D. Driessen van Amsterdam. o NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Roermond (toez.) H. Ch. J. Hoogendijk te Sittard. Te Dinteloord P. Bouw te Melissant. Te Garderen B. C. G. Steenbeek te Bennekom. Aangenomen: Naar Vrouwenpolder (toez.) H. M. J. van Duyne, cand. en hulp- pred. te Terneuzen. o DE ONTWIKKELING VAN HET BEWAARSCHOOL- ONDERWIJS. IV. HET ONDERWIJZEND PERSONEEL. Ook het aantal onderwijskrachten nam van 1929 tot 1932 snel toe en wel van 6786 tot 7279, hetgeen dus een accres be- teekent van 7,2De grootste toeneming viel weer in 1932, gelijken tred dus hou dende met de toeneming van het aantal leerlingen. Men heeft ten aanzien van den leeftijd der onderwijskrachten in teressante gegevens bewerkt. Hoewel deze zeer uiteenloopend is. kan worden ver meld, dat 144 onderwijskrachten werden geteld, die 60 jaar en ouder waren, terwijl aan den anderen kant een niet onbelang rijk gedeelte zelfs den 20-jarigen leeftijd niet had bereikt. De bevoegdheid der onderwijskrachten laat hier en daar nog veel te wenschen over. Niet meer dan twee derde gedeelte van hen was in het bezit van een of ander diploma. Wel is in vergelijking met 1929 eenige vooruitgang te dien aanzien te be speuren, doch deze heeft slechts enkele procenten bedragen. De bevoegdheid der leerkrachten bij het openbaar onderwijs is belangrijk grooter dan die bij hun col lega's van de bijzondere scholen. Terwijl bij het openbaar onderwijs 84,4% der onderwijskrachten gediplomeerd is, be draagt dit percentage bij het bijzonder onderwijs niet meer dan 55,6%. Een soort gelijk verschijnsel konden wij indertijd waarnemen bij de statistische gegevens van de onderwijzers bij het gewoon- en uitgebreid lager onderwijs. Wat den aard der diploma's betreft, deze is zeer uiteen loopend. Er zijn wel twintig verschillende diploma's en eenige richtlijn valt hier moeilijk te ontdekken. Ten aanzien van de klassegrootte, geldt als regel, dat de klassen minder dan 40 leerlingen tellen. Desniettemin werden meer dan 200 klassen aangetroffen met en leerlingenaantal van 6180, terwijl 42 klassen zelfs meer dan 80 leerlingen tel den. Het spreekt wei vanzelf, dat van eenig serieus onderwijs geven in deze groote klassen geen sprake kan zijn. Dit zijn be waarscholen zonder meer en dan nog in den meest ongunstigen zin van het woord. Hier is men al zeer tevreden, als de kin deren maar zoet gehouden kunnen wor den en dikwijls slaagt men zelfs hier nog niet in. Gemiddeld telden de klassen van de bewaarscholen in 1929 37,9 leerlingen en in 1932 39,2, zoodat de bezuinigings maatregelen in deze periode hierop nog geen grooten invloed hebben gehad. Zelfs de salarissen van de leerkrachten vormen voor de statistiek geen geheim meer. Ongeveer een derde gedeelte van de onderwijskrachten, dit zij vooropgesteld, geniet in het eeheel geen salaris. Dit zijn voor het overgroote deel de religeuzen op de Roomsch-Katholieke scholen. Bij het openbaar onderwijs is men uit den aard der zaak niet zoo filantropisch aangelegd; de salarieering bij deze onderwijs-rlch- ting is over het algemeen hoog. Niet min der dan de helft van het aantal onder wijzeressen geniet een salaris van f. 2000 a f. 2500, terwijl vooral in de groote ge meenten salarissen van f. 3000 en f. 3500 in het geheel niet tot de zeldzaamheden behooren. Bij de beoordeeling van deze gegevens dient de lezer er rekening mee te houden, dat de salariskortingen, die later zijn in gevoerd, in bovenstaande cijfers vanzelf sprekend niet zijn begrepen. En het mag bekend worden geacht, dat de voornaamste kortingen op de salarissen, wat het be- waarschoolonderwijs tenminste betreft, eerst in 1933 en ook nog in 1934 zijn toe gepast. De gemeente Amsterdam verlaagde b.v. de salarissen met niet minder dan gemiddeld f. 500 per jaar voor het open baar onderwijs. Dit neemt echter niet weg, dat wij den lezer de gegevens omtrent de loonen niet hebben willen onthouden, omdat zij, ondanks alle latere maatregelen, toch zeer zeker een globaal overzicht Ingediend is bij de Tweede Kamer een wetsontwerp tot het in het leven roepen van een Naamlooze Vennootschap „Neder- landsche Omroep Zender Maatschappij (Nozema). Bij de behandeling van de P.T.T.-be- grooting voor het jaar 1934 is zoowel bij de schriftelijke als bij de mondelinge ge- dachtenwisseling met en in de Kamer het vraagstuk van de omroepzendapparaluur aan de orde geweest. Minister de Wilde. Bij die gelegenheid mocht minister De Wilde zijn standpunt uiteenzetten en werd door hem tevens medegedeeld, dat een oplossing van dit vraagstuk in voorberei ding was en daartoe o.m. overleg met de betrokken omroeporganisaties werd ge pleegd. De minister is daarbij uitgegaan van de noodzaak om het zendervraagstuk in dien zin op te lossen, dat de zenders voor den radio-omroep zouden komen in ééné hand. Het is hem aangenaam thans te kunnen mededeelen, dat het beoogde doel bereikt is en dat de medewerking der omroep organisaties verkregen werd tot het op richten van een gemengd zenderbedrijf, waarin eenerzij ds de Staat overwegende zeggenschap heeft, anderzijds de belangen van de omroeporganisaties afdoende veilig zijn gesteld. Een commissie, onder voorzitterschap van den heer H. v. Boeijen, voorzitter van den Radio-raad, waarin, naast 2 leden van den Radio-raad en 3 hoofdambtenaren van het Staatsbedrijf der P.T.T., vertegen woordigers der 4 groote omroep-ijrgani- saties zitting hadden, heeft den minister, overeenkomstig de door hem aangegeven richtlijnen, 'n regeling aangeboden, waar mede hij zich heeft kunnen vereenigen. Het nu aangeboden wetsontwerp, hou dende machtiging tot het oprichten van het bedoelde gemengd bedrijf, is o.a. van deze voorbereiding het resultaat. De machtigingswet heeft geen andere strekking, dan het in het leven roepen van het gemengde zenderbedrijf mogelijk te maken; zij heeft daartoe, in aanpassing met den bestaanden rechtstoestand, den vereischten wettelijken grondslag. In hoofdzaak was mitsdien alleen nood zakelijk het vastleggen van het beginsel van medewerking door de 4 algemeene omroeporganisaties, machtiging van den minister om tot mede-oprichting van het zenderbedrijf over te gaan, vaststelling van den rechtsvorm van het nieuwe bedrijf en de verdeeling van den invloed tusschen Staat en omroeporganisaties en buiten- werkingstelling van het in de Telegraaf- en Telefoonwet 1904 tot nu toe te dezen aanzien gehuldigde machtigingsstelsel, geven van de normen, die op dit terrein door de gemeentelijke overheid worden aangelegd. Of deze normen wel juist zijn, gezien in het licht van de verhouding tot de loonen van het personeel bij het ge woon lager onderwijs, wlilen wij te dezer plaatse niet beoordeelen. (Slot volgt) o Ds. L. J. BLANSON HENKEMANS t In den ouderdom van 82 jaar is te Renkum overleden Ds. L. J. Blanson Hen- kemans, em. predikant van de Ned. Herv. Gem. van Zaandam-Oost. De overledene werd in 1853 geboren en in 1883 candidaat in Utrecht, om 7 Oct. van dat jaar te Lathum het predikambt te aanvaarden. Vandaar vertrok hij in 1889 naar Pijnacker, welke standplaats in 1894 met Wolvega verwisseld werd. In 1899 kwam de overledene te Zaandam-O., welke gemeente hij heeft gediend totdat hem 1 Aug. 1922 eervol emeritaat verleend werd. Ds. Blanson Henkemans was de auteur van een belangrijke studie over den strijd om de kerkegoederen te Bahr en Lathum, die van beteekenis is geweest voor de hééle geschiedenis der Herv. kerk in den Franschen tijd. o DS. I. G. KNOTTNERUS. Ds. I. G. Knottnerus, Ned. Herv. predi kant te Beuningen heeft bij het Prov. Kerkbestuur van Gelderland zijn emeri- taatsaanvrage ingediend. Ds. Knottnerus werd in 1876 geboren en in 1903 candidaat in Friesland om 9 April 1905 te Wannejoer- veen het predikambt, te aanvaarden. Van daar vertrok hij in 1912 naar Brielle. welke standplaats in 1925 met. zijn tegenwoordige verwisseld werd. Ds. Knottnerus wenscht zijn emeritaat 1 Mei a.s, te doen ingaan. o •o- voorzoover dit onvereenigbaar geacht moest worden met het monopolie, dat het I nieuwe zenderbedrijf op zijn gebied zal moeten hebben. Bij het aanvaarden van den rechtsvorm, als welke die der naamlooze vennootschap gekozen werd, scheen het voorts gewenscht zich vrij te maken van die bepalingen in het Wetboek van Koophandel, welke voor dat bijzondere bedrijf belemmerend zouden kunnen werken, niet alleen voor zooveel deze betrekking hebben op de mogelijkheid van het wijzigen der statuten, maar ook voor zoover deze strakke regelingen voor schrijven ten aanzien van de teruggave van stortingen op aandeelen en dergelijke. De wet verleent den minister voorts de noodige bevoegdheden, die na het tot stand komen van het bedrijf op hem zullen rus ten. Met het vorenstaande is het karakter der wet in hoofdlijnen aangegeven. De positie, welke de Staat in het nieuwe bedrijf zal moeten innemen, komt naast de verdeeling van den invloed tot uitdrukking in de verhouding van het aandeelenbezit 6040. De waarborgen voor de omroepor ganisaties zijn in het bijzonder gelegen in de wijze, waarop het bestuur der vennoot schap is samengesteld en waarop de in vloed daarin tusschen de verschillende aandeelhouders is verdeeld en in de nood zakelijkheid van gequaiificeerde meerder heden voor het nemen van ingrijpende be sluiten. Het openbaar belang is daarnaast ge waarborgd door een vernietigingsrecht van de Kroon en een goedkeuringsrecht van den minister in het leven te roepen voor bepaalde belangrijke aangelegenheden. De minister moge voorts nog de aan dacht er op vestigen, dat in het door de commissie ingediende wetsontwerp was op genomen een artikel houdende vrijstelling van het zenderbedrijf van de van Rijks wege te heffen belastingen. De minister heeft echter gemeend, met het oog op den benarden toestand van 's lands financiën, dit artikel niet te moe ten overnemen, zoodat het in het thans in gediende wetsontwerp niet voorkomt. Hoofdzaak van het zenderbedrijf is de I verzorging der zendinrichtingen voor den Nederlandschen radio-omroep. In de onderhavige regeling is het daar- I naast mogelijk, dat de samenwerking, I welke op het gebied der zendinrichtingen thans tot stand is gekomen, er toe leidt, dit samengaan gegeven eenmaal het gemengd bedrijf uit te strekken over zaken, die, hoewel niet direct verband hou dende met aanleg en exploitatie der zen ders, niettemin het gemeenschappelijk be lang der betrokkenen raken. Zulk een samenwerking mag echter in tegenstelling met de hoofdtaak van het be drijf, niet opgelegd worden, In art. 2 is de monopolistische positie van het nieuwe bedrijf vastgesteld. Het beginsel, dat het gemengd bedrijf op i zijn gebied een monopolistische positie zal j innemen, houdt in, dat naast de zendin richtingen der Nozema niet alleen andere omroepzenders op haar gebied onbestaan baar zullen zijn, doch ook, dat er waar borgen noodig zijn tegen andere inrichtin gen. wier werking de Nozema zouden be lemmeren in de vervulling van haar taak. In art. 4 is het beginsel der verplichte medewerking voor de betrokkenen neer gelegd' en wel zoodanig, dat ook bij ver- andering in de verhoudingen op omroep- gebied het zenderbedrijf bestendigd kan worden. Gewaakt is eenerzijds voor al te groote beperking van de bewegingsvrijheid van I den raad van beheer, anderzijds is echter een zeker toezicht voor zeer belangrijke en ingrijpende beslissingen niet te ontberen, daar een eenheid, als het nieuwe bedrijf zal vormen, een vèr gaanden invloed op het omroepwezen zal uitoefenen. TOT IN LENGTE VAN DAGEN Ter gelegenheid van het 7de Lustrum der V.V.SL. wordt, -gelijk bekend, op Dins dag 29 Januari a.s. in den Schouwburg alhier nog een opvoering gegeven van: „Tot in lengte van dagen....", spel in 6 tafreelen van Dieuke Boissevain, lid der V.V.SL. SIMON MARIS OVERLEDEN. Gistermiddag is te Amsterdam in den leeftijd van 61 jaar te zijnen huize over leden de bekende kunstschilder S. Maris Wzn., zoon van Willem Maris. De teraar debestelling zal Vrijdag a.s. plaats vinden. Simon Maris werd den 21sten Mei 1873 geboren te 's-Gravenhage. Hij was een leerling van de Academie voor Beeldende Kunsten te 's-Gravenhage en van de Ecole des Beaux Arts te Antwerpen. In 1902 ging hij voor een jaar naar Parijs, waarna hij nog een studiereis door Italië maakte. Daarna vestigde hij zich te Amsterdam, waar hij zich in korten tijd zeer populair maakte onder de jongere schilders, waarvan hij een kring om zich heen verzamelde. Wat zijn werk betreft, stond hij onder sterken invloed van de inzichten van zijn vader. Hij legde zich voornamelijk toe op schilderijen van moeders met kinderen en kinderen aan het strand Voor het groot ste deel waren deze werken bestemd voor Amerika. Na den oorlog voelde hij zich meer aan getrokken tot het portret. Wij herinneren aan het groote portret van wijlen Willem Hunsche. Daarna weer wijdde hij zijn aan dacht speciaal aan stillevens en bloemen. Langen tijd heeft hij ook een leidende positie in het bestuur van St. Lucas ver vuld Mede oprichter van het genootschap „Arti en Amicitiae", was hij tweede voor zitter van die vereeniging gedurende de jaren 19191923. De thans ontslapene was commandeur van de orde van St. Sava.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 9