LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Woensdag 23 Januari 1935 RECHTZAKEN. SPORT. GEMEENTERAAD v. LEIDEN UIT DE OMSTREKEN. UIT DE RIJNSTREEK. BEURSOVERZICHT. MARKTBERICHTEN. WEERBERICHT. Barometerstand. Hedenmiddag 3 uur: 770. TELEGRAFISCH WEERBERICHT S, h. Kon. Ned. Meteorol. lost, te De Blldt. Hoogste stand 780,3 te Valencia. Laagste stand 722,9 te Ingoe. Verwachting tot den avond van 24 Jan.: Matige, mogelijk tijdelijk krachtige, Wes telijken tot Noord-Westelijken wind. Be trokken tot zwaarbewolkt. Waarschijnlijk tegen- of hagelbultjes. Iets kouder. BU1TENLANDSCH WEERBERICHT. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Blldt. De kern van het hooge-druk-gebled heeft zich een weinig ln Zuidelijke rich ting verplaatst. Dit vooral ten gevolge van de zware dalingen, welke een depressie over Scandinavië in de afgeloopen 24 uur in het geheele Noordelijke waarnemings gebied veroorzaakten. Deze depressie, welke een laagte-baro meterstand van 722.9 m.m. te Ingö ver toont. brengt langs de Noorsche kust zwaren storm. Bovendien viel in Zweden en Noorwegen hier en daar vrij veel neer slag (Abisko had 31, Ona 19 m.m.). De vorst verdween uit Zuid-Scandinavlë geheel, terwijl zij in het Noorden niet meer dan lloht of matig is. Ook over Centraal-Europa werd het ten gevolge van meerderen aanvoer van Oceanische lucht, wat zachter. Over Noord-Frankrijk, ons land en hier en daar in Engeland werd het iets kouder, terwijl over IJsland bij thans snel stijgenden barometer, groote afkoeling optrad. In Seydisfjord daalde de temperatuur van plus 15. graden Celcius tot min 2.8 gra den C. De weerstoestand ten onzent neigt tot eenige daling van temperatuur, waarbij legen- of hagelbuitjes kunnen optreden. LUCHTTEMPERATUUR. 9 uur voorm.: 5 gr. C. (41 gr. F.). 12 uur 'smidd.: 5'/« gr. C. (42 gr. F.). 3 uur nam.: 5>/a gr. C. (42 gr. F.). BOOG WATERTIJDEN TE KATWIJK ZEE. Voor Donderdag. V.m. te 6 u. 25 min.; nam. te 6 u. 41 m. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. Woensdag: 4.59 nam. tot 7.24 voorm. MAANS- OP- EN ONDERGANG. 23 Jan,: op 21 uur; onder: 9 u. 02. DE AMSTERDAM—BOVEN-RIJN- VERBINDING. Een tegenspraak. Men meldt ons uit Den Haag, dat er geen plannen bestaan (en ook niet be staan hebben) tot stopzetting van de wer ken aan de Amsterdam—Boven-Rijn-ver- binding. o DE FOSTVLUCHTEN. De Kwartel is uit Batavia vertrokken en te Singapore geland. BEGRAFENIS P. A. HAAKMAN. Onder groote belangstelling js heden op Oud Eikenduinen te Den Haag het stoffe lijk overschot grafwaarts gedragen van den heer P. A. Haaxman, nestor van de Nederlandsche journalisten, eerelid van den Ned. Journalistenkring, bestuurslid of eerelld van onderscheidene Instellingen en vereenigingen op het gebied van kunst, hijverheid en handel, die ln 88 -jarigen ouderdom overleed. Ten sterfhuize leidde dr. J. C. A. Fetter, Predikant der Remonstrantsche Gemeente een rouwdienst en ln de kapel op Oud Eikenduinen bespeelde de heer J. H. Secrève, organist van de Remonstr. kerk, het orgel. Tal van bloemstukken, Waaronder van den N.J.K. en van de Haagsche Journalisten Vereeniging, dek ten of vergezelden de baar. Aan oe gr0eve Werd gesproken door de heeren D. Hans, voorzitter van den Ned. Journalistenkring; ir. Steffelaar, namens ntu voor Nijverheid en Handel, A. J. Rothenius Brouwer, namens N.R.C. en vaderland mr. dr. R. S. Bakels, Valken, ds. a Schierbeek, J. Donkers en J. de Quack. Dr. Fetter had ter sterfhuize een rouw dienst geleid en sloot op de begraafplaats ce plechtigheid met het ..Onze Vader", stin" kleinz°oh dankte voor de belang- UIT NED. OOST-INDJE SLUITING SUIKERFABRIEK. SEMAKANU. 23 Jan. (Aneta). Het per- oneel van de suikerfabriek Tasikmadoe is 0„tv,erl3and met de sluiting dezer fabriek en' ®en 200 Soed mogelijke over- a„ï|glnS naar het boekjaaar 1936 zal ln ent worden genomen. HAAGSC'H GERECHTSHOF. Het Hof deed heden uitspraak ln de zaak tegen F. J. v. H. uit Lelden, die op 9 dezer terecht stond van een vonnis van den Politierechter, waarbij hij veroordeeld was tot 14 dagen gevangenisstraf wegens mis handeling van G. N. uit Leiden. De adv.- generaal had bevestiging gevraagd. Het Hof sloot zich hierbij aan. Een los werkman Th., te Ter Aar (Alke made), heeft de politierechter tot 6 maan den gevangenisstraf veroordeeld wegens verduistering van schoonmaakartikelen, welke een ander hem ten verkoop had ge geven. Deze artikelen kostten f. 2.93 en verd. heeft er 30 cents van terugbetaald. De procureur-generaal vroeg een voor waardelijke veroordeellng tot 6 maanden. Uitspraak over 14 dagen. o HAAGSCHE POLITIERECHTER. Voor den politierechter moest terecht staan de directeur van het kasteel „Oud- Wassenaar" de heer J. E. B. uit Wassenaar omdat hij ln den zomer van 1933 in de pers een foto heeft laten publlceeren, voor stellende 't. kasteel „Oud Wassenaar", ter wijl het auteursrecht behoorde aan een bureau te Haarlem. De zaak werd echter uitgesteld tot 30 Jan. De kruidenier A. J. R. uit Wassenaar, stond terecht wegens mishandeling van den 7-jarigen J. P. S. aldaar. Verd. be kende. De officier van Justitie eischte f. 15 sub 5 dagen hechtenis. De Politierechter veroordeelde verd. tot f. 8, subs. 5 dagen hechtenis. De officier eischte tegen den emballeur A. van B. uit Stompwijk f. 30, subs. 15 dagen hechtenis wegens mishandeling van B. P. v. W. uit Voorburg, op 7 Sept. 1934. De politierechter veroordeelde ver dachte tot f. 20.subs. 20 dagen hechtenis De officier eischte tegen H. M. v. d. H. uit Wassenaar 1 maand gev.-straf voorw. met 3 jaar proeftijd wegens diefstal van een heerenrijwie ten nadeele van den heer J. M. uit Rijswijk op 28 September 1934. Verd. bekende. De politierechter veroordeelde verdachte overeenkomstig den eisch. Terzake van medeplichtigheid aan dief stal van het rijwiel uit de vorige zaak stond terecht M. J. uit Den Haag. Ver dachte bekende. Als getuige werd ge- i hoord de verdachte uit de vorige zaak H M. v. d. H. De officier eischte 1 maand gev.-straf voorw met 3 jaar proeftijd. De politierechter veroordeelde verd. tot 14 dagen gev.-straf voorw. met 3 jaar proeftijd. Terzake van mishandeling mopst terecht staan R. L. H. S., uit Den Haag. Verd. had den heer W. H. S'. uit Wassenaar op 2 Nov. J.l. op de Rust en Vreugdelaan eenige klappen gegeven. De officier eischte f. 50 subs. 20 dagen hechtenis. De politierechter veroordeelde verdachte overeenkomstig den eisch. AUTOMOBILISME. DE STERRIT NAAR MONTE CARLO. Van der Heyden en Uittenbogaard uitgeschakeld. De Nederlanders v. d. Heyden en Uit tenbogaard, die met een Studebaker deel nemen aan de sterrit naar Monte Carlo, zijn blijkens ontvangen bericht door een defect aan de lichtinstallatie uitgescha keld. Zij waren hedennacht op tijd de controlepost in Lyon gepasseerd, doch hebben kort daarna door defect, aan de lichtinstallatie zooveel oponthoud gekre gen, dat het practlsch uitgesloten was om met succes aan den tocht verder deel te nemen. Zij zijn naar Lyon teruggekeerd. DE MASSA-VACCINATIE TEGEN PEST. BANDOENG, 23 Jan. (Aneta). - Heden werd de massa-pestvaccinatie ln de desa Pasir Kaliki bij Tjimahi ingezet. De be volking was reeds vroeg voor de behande ling verzameld, waarbij de veldpolitie het verkeer regelde. Het begin van deze groote gebeurtenis werd gekenmerkt door vol maakte rust en orde; allengs begon de be volking de vaccinatie als een soort feest te beschouwen; men had zich in de beste kleeding gestoken en was in opgewekte stemming. De resident, de regent, ver schillende Europeesche ambtenaren van het Binnenlandsch Bestuur en de lagere ambtenaren van het Inheemsch Bestuur hielden toezicht op den gang van zaken, teneinde een indruk te verkrijgen voor een gedragslijn bij de volgende behande lingen. De bevolking was volkomen inge licht omtrent, het feit, dat de vaccinatie geheel vrijwillig was. De menigte groeide gestadig aan. terwijl ook uit andere dessa's inlanders toestroomden om een injectie te vragen. Later arriveerde een invloedrijk godsdienstleeraar uit T.iibabat. die 'con stateerde, dat ruim 300 inentingen per uur plaats vonden. Vandaag zullen nog 2500 personen wor den gevaccineerd De menigte begon tegen negen uur reeds op te dringen uit vrees, dat men niet aan de beurt zou komen. Ook Europeanen lieten zich inenten. Ge lijktijdig hadden vaccinaties plaats te Rantjaekek en Tjitjalengka, welke even eens een vlot verloop hadden. HOOGE ONDERSCHEIDING. MAKASSAR, 23 Jan. (Aneta). - De Ohi- neesche Regeering verleende aan den uud- Gouverneur van Celebes en Onderhonrig- heden. den [mei Oamn. de Orde van Bril liant Jade ot China. Dit is de eerste Hol lander, die deze hooge onderscheiding ont vangt. (Zitting van hedenmiddag). De heer COSTER huldigt B. en W. voor het gevoerde beleid, gelet op toestanden elders. Spr. betreurt echter, dat aan de Licht fabrieken sinds 1925 de promoties stop- staan en hij dringt op verbetering daarin aan. Tevens dringt hij aan op een vent vergunning, opdai hier geen venters van buiten vrij kunnen ageeren terwijl elders Leidsche venters zelfs worden geweerd. Herstel der kermis lijkt hem gewenscht. Voor subsidie aan de drankbestrijdersver- eenlgingen voelt hij niets Laat men meer toezicht houden waar het noodig is, niet bij de slechte drankverkoopers, zooals het heet van deze categorie burgers. VOLKSHUISVESTING De heer KOOISTRA kan kort zijn. nu de huurverlaging ln een volgende raads zitting zal worden behandeld. Inzake het bouw-rijp-maken van gron den Is spr. het niet met B. en W eens. Allereerst moet z.i. de gemeente koopen om de part. bouwondernemers voor te zijn. Dat is bevordering van goedkoopen wo ningbouw. De aanleg van straten moet z.i. eveneens veel eerder geschieden, men moet vooruit werken ln het belang der volks huisvesting. De saneering van de Bouwe- louwensteeg had zoodoende ook bespoedigd kunnen worden evenals de plannen voor meerdere saneering die dringend noodig is. spr. geeft enkele voorbeelden. De renteverlaging, door de regeering toe gestaan is hier getraineerd klaagt spr. wijzend op Haarlem, al heeft het ontbre ken van statistiche gegevens (m.a.w van een woningbureau! mede daaraan schuld. Wethouder GOSLINGA: het heeft er niets mee te maken. De heer KOOISTRA meent van wel en tracht dit aan te toonen aan de hand van dónr den minptet <*estelde vragen Het voorstel-Van Weizen tot huurverla ging met 25 pCt. wil spr. steunen, doch hij dient een amendement in om uit te schakelen woningen boven f6. Daarboven zorgen B. en W. wel voor verlaging, als dit I gewenscht is, zegt spr., als wethouder Gosiinga vraagt: en de middenstand dan? EEN FINANCIEEL BETOOG. De heer DE REEDE zal bekende dingen moeten zeggen, hetgeen blijkbaar noodig is. De economische toestand biedt weinig aspecten op verbetering, eerder 't. tegen overgestelde. De openbare middelen zullen zeker de eerste jaren niet beter vloeien. Daarom staat spr. sympathiek tegenover de voorstellen-v. Stralen, de werkloosheid beter te leeren kennen. Dat lijkt hem zeer I gewenscht om het meest doeltreffend de werkloosheid te kunnen bestrijden. Spr. helt er toe over, dat de positie in M. H. altijd zoo is geweest als nu en daarom begrijpt hij de moeilijke positie van mevr. Braggaar niet, die in feite precies hetzelfde doet als de andere raadsleden en dus „bourgeois", hetgeen spr. op zichzelf prijst. Wgarom bracht zij haar voorstellen niet eerst in M. H.' Knuppels hebben zijn sym pathie niet, doch het is al 34 jaren zoo, zonder dat zij ooit gebrdikt zijn. Voor het voorstel stemmen zal spr. niet, waar de zaak nog pas beslist is. Daarbij moet men zich neerleggen. Spr. is het niet eens met hetgeen de heer v. Eek „den natuurlijken weg" noem de ter verbetering van den economischen druk, daar deze daarbij „krukken" gebrui ken wil. Beter is de weg, dien de minister noemde. Overheidssteun is altijd beperkt, gezien de financiën en het territoir. Een premieregeling is thans wel het dwaaste, gelet op de daling der prijzen. Een zeer mooi doel is het op peil houden van het loon, doch verdeeling over meer hoofden is toch eisch van rechtvaardigheid. Het part. initiatief doet pogingen te ko men tot een sportfondsenbad. geen luxe hier. Men vordert, doch de hulp der ge meente zal beslist noodzakelijk zijn, an ders komt er niets van en spr. verwacht deze. Wat wil het college doen met de zweminrichting aan den Hooge Rijndijk, vraagt spr. Voldoende gelegenheid tot zwemmen is z.i. niet te missen. Voor de sport- en speelvelden is toe te passen de methode van het Sportfondsen- bad: Zioh zelf bedruipen, althans zooveel mogelijk! De Levendaal-demping hapert nu nog alleen op de vraag van minister Marchant over stadsschoen. Het college had z.i. kunnen voorkomen, dat deze vraag werd opgeworpen, door zelf tevoren in te lichten want stadsschoen is er mee gemoeid. De VOORZITTER: Neen, opruiming van stadsvuil! Dat. bezwaar was toch niet .te voorzien. De heer DE REEDE heeft waardeering voor B en W„ dat naar zijn overtuiging de financieele verhoudingen hier goed zijn, terwijl het college alles doet om deze goed te houden. Wanneer hij enkele voorstellen zal steunen, is dat alleen een kleine cor rectie, meer niet Voor het algemeen be leid niets dan lof. In 1930 waren de inkomsten f. 250.000 lager dan nu, hoewel de welvaart is ge daald. Dit als een gevolg van belastingver- hooging. Er is heel weinig meer bij te doen! Voorts zijn de reserves der Licht- fabr. etc. herhaaldelijk aangesproken. Een voorstander is spr. daarvah niet, want nu beroept men zich geregeld op de algemeene reserve ad f. 500.000, die feitelijk al ver dwenen zijn Bezuinigd is er veel en op dien weg zal men moeten voortgaan, om te komen tot een neil dat te handhaven zal zijn. Het Riik komt in menig opzicht tegpmoet aan de gemeenten, dit tegenover de beschuldigingen, dat bet Rijk alleen maar inkrimpt. Men vergete niet. dat het rijksbelang voorop staat.! Ook ln het be lang der gemeenten zelf. Op de salarissen zal niet of zoo weinig moeeliik meer worden bezuinigd. De finan cieele toestand hier is kerngezond, spr. herhaalt het. (De zitting duur! vöortl Trambestuurders, bedenkt dat uw voetbei een eenvoudig waar- schiwingssignaal en geen slag werk is. KATWIJK AAN DEN RIJN. Lezing van prof. De Hartog. In de tot de laatste plaats bezette Ned. Herv. Kerk hield prof. dr. de Hartog van Amsterdam, op uitnoodiglng van de ver. „Kerkelijk Leven" een lezing over: „Waar om is de Bijbel Gods Woord?" Na door ds. E. Warmolts te zijn ingeleid zeide de spr.: o.a: Tweeërlei uitgangspunt is mogelijk, n.l. oplegging en openlegging der Schrift. Daar het eerste een bloot op gezag aanvaarden is, wilde spr. het tweede kiezen, omdat hij niet bang is voor de critiek. Langs een viertal „lijnen" liet spr. de gouden draad zien, die door de Schrift loopt. Allereerst hoe. van Genesis tot Openbaringen gaande, wij beginnen met een klacht - het verloren paradijs en eindigen met een loflied het nieuwe Jeruzalem. Natuur en Schrifttuur stelde spr. tegenover eikander. Met de natuur komt men niet verder. De broedermoorder Abel is er nóg. De Schriftuur wordt een steeds breedere levensstroom en brengt de levensboom „Christus" niet alleen op de wolken, maar ook nu in de harten der menscben. De natuur geeft vreugde; Christus geeft vrede. In zijn tweede lijn liet spr. een meer dere volheid in de „zelfopenbaring Gods" aan den mensch zien. De eerste naam „Almachtige", de heerscher boven de ster ren, verschrikt ons. De tweede „Jehova", de heilige, die ons zijn steenen tafelen geeft, vermorzelt ons. De derde „Imma- nuël" God met ons, Ziin liefde, redt ons. In zijn derde lijn stelde spr. de verhou ding van den mensch tegenover God in het licht en nam Jacob als uitgangspunt. Een eisch van eigen uitredding staat in het eer't voorop. Doch pas een verbroken Jacob, die Israël wordt, ontvangt Gods genade. Het moet worden een sterven om te leven. Zoo is de Schrift geen opium of illusie, maar levensbrood, want Jezus lijal door den dood tot de opstanding. De vierde lijn noemde spr. Gods vuur lijn en stelde het vuur der verschrikking tegenover het vuur der verkwikking. Adam vlucht en ziet het vlammende zwaard: Mczes komt met ontschoeide voeten en ontvangt de wet, het louterende, uitbran dende vuur, het glc>eiende lemmet, dat dc zonde uitbrandt Voortgaande wees spr. op Christus, die doopte met vuur en het vuur des Getstes zendt. Met den wencch. dat zijn hoorders deze dinger, mochten beleven, door het getui genis des Heiligen Geestes in hun 'nart.; tot Christus te gaan om zich te laten ver nederen, breken en ook weer te laten ma ken, sloot spr. zijn vurig en boeiend be toog en ging voor ln dankzegging o WASSENAAR. Schietwedstrijd Burgerwacht. In het nieuwe scliietlokaal van de B. V. L., hield de Wassenaarsche Burgerwacht een onderlinge schietwedstrijd, waarvoor door Majoor Bootz een beker ter beschik king was gesneld, later aangevuld met een zilveren medaille van het bestuur der Bijz. Vrijw Landstorm, Gewestelijk Zuid- Holland Voor dezen wedstrijd was bij zonder veel animo en groote belangstel ling. Wij merkten o.m. op Burgemeester Wiegman, Majoor Bootz, het bestuur van de Gewestelijke Landstorm e.a. De voorzitter van de W. Burgerwacht, jhr. W. K. von Weiier, hield een korte toespraak. Spr. richtte zich tot den Bur gemeester. Commandant, "manschappen en aanwezige dames, waarbij hij hen hartelijk welkom heette en in het ivjzon- der majoor Bo tz„ commandant van het Corps Zuid Hound, die door zijn vriend schappelijk geschenk dezen avond heeft mogelijk gemaakt. Met vreugde kan spr. constateeren, dat van het eerste oogenblik af, dat de B.Vi. en Burgerwacht hier in contact zijn ge weest, er tuschen beiden saamhorigheids gevoel en wederzijdsche waardeering heeft bestaan. Een schoone uiting daarvan is deze „beau-geste" van den Commandant Zuid- Holland West van den B.V.L., Majoor Boots, die dezen beker schonk voor dezen wedstrijd en het sympathieke schrijven van de Gewestelijke Landstormcommissie Zuid-Holland West. dat ik mocht ontvan gen vergezeld Van een fraaie medaille, beiden geschonken als een bewijs van sym pathie voor onze Burgerwacht. Spr. bracht hiervoor Majoor Boots namens de B.W. hartelijk dank, terwijl hij den Secretaris van genoemde Landstormcommissie ver zocht ook warmen dank over te brengen aan de Commissie, met de verzekering dat beiden verzekerd konden zijn van de sym pathie die van de zijde der B.W. voor hen bestaat. De uitslag van den hierop volgende wed strijd was: le pr. L. A. v. d. Berg, 2e E. Stuivenwold, 3e J. P. de Borst. 4e M. C. M. v. d. Berg. 5de C. Versteeg Jr.. 6e R. C. de Borst. Door den Commandant, den heer Lasonder werden hierop de prijzen aan de winnaars met een toepasselijk woord ter hand gesteld ROELOFARENDSVEEN. Geslaagde muziekuitvoering. Gisteravond gaf de muziekvereeniging „Door Gunst Verkregen" van Nieuwe We tering haar traditioneele uitvoering in hotel de Vier Heemskinderen. Na een kort openingswoord van den voorzitter, den heer M. Spring in 't Veld, werd met het muziekprogramma aangevangen. Het mu zikale gedeelte stond onder leiding van den heer de Haan uit Leiden en stond op hoog peil Zoo werd de ouverture „de Calif van Bagdad" van het begin tot het eind zuiver en met gevoel gespeeld, en het publiek wist dit nummer zoozeer op prijs te stellen dat directeur en leden een warme ovatie in ontvangst mochten nemen. Het programma werd besloten met een marsch „Hup DOS.", gecomponeerd door een lid der vereeniging, den heer J. Rui ter." Ook dit nummer viel zeer in den smaak. Na de pauze werd opgevoerd een kluchtspel ih 3 bedrijven „De Mexicaan- sche Zilvermijn". Het stuk, vol van humor en geestige zetten, heeft de aanwezigen kostelijk geamuseerd en het dankwoord van den voorzitter was wel verdiend.. Voorts dient nog vermeld te worden, dat de grimeering in handen was van den heer Hoppezak uit Leiden, terwijl de pau zen werden aangevuld door pianospel van den heer Van der Heer. AMSTERDAM, 23 Januari. Terwijl in Wallstreet de onzekerheid over de uitspraak in het Goudclausule- proces tot een lichte koersa'fbrokkeling leidt, daar niemand op het oogenblik iets durft ondernemen, blijft de stemming op onze beurs uiterst vast. De handel is daarbij vrij omvangrijk, waarbij het opvalt, dat de belangstelling niet alleen uitgaat naar de courante waarden als Koninklijke, H.V.A.'s, Philips en Unilevers, doch vele minder courante papieren trekken meer de aandacht dan langen tijd achtereen het geval is geweest. Ondanks de be langrijke stijging van het koerspeil sinds de jaarwisseling, is de technische positie van de markt niet verzwakt. Dit is vooral te danken aan het feit. dat bij het publiek de neiging bestaat, bij kleine koerswin sten hun bezit weer van de hand te doen. Hierdoor ontstaat een ruime handel, ter wijl het gevaar dat bij een ongunstige wending in de beursstemming een débacle zal volgen, aanmerkelijk wordt beperkt. Heden hebben de suikerwaarden de lei ding van de markt moeten overgeven aan aandeelen Koninklijke Petroleum, het geen verband hield met de aanneming van) de Conally Bill door den Amerikaanschen Senaat, welke wet de controle op de pro ductie en op de prijsafspraken in handen der regeering legt. Men verwacht hiérvan een strenger toezicht op de productie van „hot oil". Gedurenden den morgen waren groote omzetten te registreeren in aandeelen Kon. Olies, waarvoor niet alleen van locale zijde doch ook voor rekening van Londen en Parijs kooporders waren ingekomen. De aanneming de Conally Bill maakte een gpeden indruk en heeft de hoop ge wekt op een spoedige verbetering der Amerikaansche petroleum situatie. In den middag war de handel wel kal mer, doch de stemming bleef vast. Bij het slot lag het koerspeil 3 pCt. boven het vorig slot. De Amerikanen waren even eens hooger. De handel in Suikers was in gekrompen doch de stemming vast. HVA's liepen tot 169 pCt. op en ook de minder courante waren iets hooger. In aansluiting hieraan trokken cultuurbanken eveneens iets aan. Koloniale Bank stegen tot boven 40 pet. Rubbers lagen eenigszins verwaarloosd met iets luiere tendenz. A'dam Rubbers wisten zich te ha/ndhaven. Tabakken waren eerder gedrukt en onder leiding van Dell Bata via Tabak, die 2 pet. verloren, kwamen de noteeringen iets lager. Op de Industrie-afdeeling openden Uni- Ievrs een fractie beter, waarna de notee ring tot boven 90 pet. verbeterde. Philips waren vast. Aku's herstelden zich ten deele na een flauwen inzet, Calvé Delft waren gedrukt. Scheepvaarten waren goed van toon. Scheepvaart Unies stegen tot 34 pet. De ankee-markt bleef in navolging Wall street ongeanlmeerd. Duitsche obligaties waren iets onregel matig doch meerendeels iets hooger. Ned. Staatsfondsen was vast, vooral voor Oudé Schuld. De handel was zeer beperkt. WISSELKOERSEN. Engeland 7.25 3/4 (7.25); Duitschland 59.39 (59.42); Frankrijk 9.76'/2 (9.76"2)- België 34.54 (34.55)Zwitserland 47.92 (47.92); Denemarken 32.421/» (32 371/-) - Zweden 37.42'/2- (37.37Va>Noorwegen 36.47'/2 (36.42V«); New-York 1.48 9/16 (1,48 9/16)Prolongatie 1 Pet. Tusschen haakjes zijn de koersen van gisteren. AMSTERDAM, 23 Jan. Veemarkt. Aan gevoerd 4 wagons geslachte runderen uit Denemarken. 216 vette kalveren, le kw. 5662 p. K G. levend gew., 2e kw. 4855, 3e kw. 4047, 40 nuchtere kalveren f 4 7.50 p. st. 332 varkens, vleeschvarkens we gende van 90—110 K.G. 39—40 p. K.G. slachtgew., zware varkens 38—39, vette varkens 37—38. KOUDEKERK, 22 Jan. Aanvoer 2560 st. eieren. Kippeneieren f33.70, eendeieren f. 2.30—2.50. Boter f. 0.65—0.63. kaas f. 0.15 —0.24. Kippen f. 0.70—1. hanen f 1—1.20. LISSE, 22 Jan. Veiling Coop. Veilings- vereeniging v. Bloembollenkweekers HBG (G.A.) Flinke aanvoer. Groote belangstel ling met goede kooplust. Gladiolen: Mount Cenis 14 op 0.50, 12/14 0.45, 12op 10/12 0.25; Or. Brillant 0.35, 0.15, 8/10 0.09; Juno 0.130.16: Red Emperor 0.65, 0.45—0.50, 0.45, 0.190.23; ,Jae. v. Beieren 0.35—0.55. 0.14—0.22; Mar. Foch 0.29, L'Immaculee 0.50, 0,47. 0.35, 0.15— 0.19. Quo Vadis 0.80, 0.55, Wolfgang van Goethe 1.Boule de Neige 0.15: Harmony 0.50, Panama 8/10 0.15; Souvenir 8/10 0.13; Thom. Edison 0.75, Flam. Sword 0.14— 0.20; Orange Queen 0.32, Mount Everest 0.20, White City 8/10 0.15; Nora 1.0.40, 8/10 0.16; Nancey Hanks 0.40, 0 45, 0.15; Yellow Hammer 0.80, 0.30, 8/10 0 10 Leviathan 8op 0.20; Phitzers Triumph 2 75, 1.30; Orange Blossom 1.20; Xanthia 0.15; Perle Bril lant 1.75, Bleriot 0.70; Rubini 0.55, Bijgoed: Randpalm 1.—, Ligustrum Ova- iifolium 1.75; Lil. Rubrum 18/20 4.95, 16/18 3.— Lil. Tunifolium 8op 1.05; Anem de Cean 5/6 0.12; Dahlia's in de soorten Elle Bruidegom, Miss Belgieum, Bishop of Landorff, Red Champion enz. enz. 2 50 tot 5. VEUR, 22 Jan. Aangevoerd 23144 eieren. 22758 kippeneieren, prijs f 2.60—3.25. 394 eendeneieren f. 1.80—2. 163 kippen f 0.40—1 4 eenden f 0.55. 207 konijnen f. 0.30—1.50. 19 duiven f. 0.100.30. WESTLAND, 22 Jan. Bloemenveiling - Freesia 11—15 ct.; Copland 17—21 ct.; Wm. Pitt 31—37 ctLe Notre 34—41 ct.; Victoire 2728 ct.; Albino 53 ct.; Pr. v. Oostenrijk 13—17 ct.; Murillo 14—15 ct.; Ibis 13 -15 ct.; Gele Prins 16 ct.; Tubergen 20 ct.; Couronne d'Or 22 ct. per bos. WOERDEN, 23 Jan. Kaasmarkt Aanvoer 120 partijen kaas. Prijzen, met R.M. II kw. f. 18—20 p. 50 K.G., Idem 2e kw. f 16^ 17. Handel matig. 3-1

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 3