LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Woensdag 23 Januari 1935 MUZIEK. onbewaakt is, LAATSTE BERICHTEN BINNENLAND. WELDADIGHEIDSFOSTZEGELS EN BRIEFKAARTEN. De opbrengst in Lelden en omgeving. Men schrijft ons: Het Comité Leiden en Omgeving voor den verkoop der Weldadlgheldspostzegels en Briefkaarten kan met voldoening op de afgeloopen maand van actie terugzien. Dank zij de krachtige propaganda en de medewerking van vele stadgenooten kan het Comité dankbaar vermelden, dat de opbrengst dit jaar grooter is dan het vorige. Aan postzegels werd voor een bedrag van 1. 5254.65 in Leiden en omgeving verkocht (vorig jaar f.4357 58) Hiervan werd door het Comité aan bestellingen ln de stad geleverd voor een bedrag van f. 1210.12 t vorig jaar f.779.—), terwijl voor het overige deel het tentje in het Postkantoor de meeste afnemers vond. Verschillende luma's hier ter stede ver leenden belangelooze medewerking, zoodat de onkosten tot een minimum beperkt konden worden. Het Posttentje werd ge leverd door den heer Ravestein. terwijl de heer D. Teske voor de verlichting zorg droeg en de firma Vroom en Dreesmann. zooals ook vorige jaren, de aankleeding verzorgde Deze laatste firma zijn wij bijzonderen dank verschuldigd, want door haar welwillendheid kon de afzet der Kerst- en Nieuwjaarskaarten aanmerke lijk verhoogd worden, omdat het Comité vergunning kreeg, gedurende de drukke dagen vóór St. Nlcolaas in de zaak van Vroom en Dreesmann deze kaarten te verkoopen Ook de firma Gerzon nam een aantal postzegels en kaarten in depot en bood gelegenheid, die aan de cassa te koopen De gezamenlijke depots ln de stad gaven een bedrag van f.325 In de buitengemeenten werden de vol gende bedragen geïnd: Noordwijk f. 264.24, Koudekerk f 83.59. Oude Wetering f 29.39, Zoeterwoude f. 80 03. Zoetermeer f 10 23. Behalve de postzegels werden nog ver kocht 301 series houtsneden, 1416 Kerst kaarten. 1557 Nieuwjaarskaarten en 142 kalenders. TWEEDE TOONKUNST-CONCERT. MHITARIA. Bij Kon. Besluit van 27 December 1934 zijn met Ingang van 1 Januari 1935 be noemd en aangesteld tot reserve-tweede luitenant bij het 6e Reg. Veld Artillerie alhier de kornetten H. Goedhart. A. J. M. Zijlmans, F. J. Gelderman. H. André de la Porte, F. W. van den Broek d'Obrenan, J A. Mac Leod Manuel, C W. Pape, J Weljl, T. F. Akkerman. A L. J. E M. Moonen, A. Kruithof en A. V. Vosveld. Bij Kon Besluit van 29 December 1934 zijn met Ingang van 1 Januari 1935 be noemd en aangesteld tot reserve eersU luitenant bü hun tegenwoordig regiment, de reserve tweede luitenants J. F van Hulsteyn. J. Brink, H. J. M Westenberg. E. J. Uhlenbeek, F S van Nierop, B. J. Maarssen, W. van Dijk, H. A D. van der Wall-Bake en A. Rullmann. De wachtmeesters IJspelder en Swank- huizen, heiden van het 6e Reg Veld Ar tillerie, alhier, zullen op 3 Februari e.k. worden gedetacheerd te Ede voor het volgen van een cursus voor den rang van opper-wachtmeester-lnstructeur. De tweede luitenant Adank van het 6e Reg. Veld Artillerie zal op 11 Februari as. worden gedetacheerd bij de K M. A. te Breda voor het volgen van een gym- nastlek-cursus. ACADEMISCHE EXAMENS. Bevorderd ls tot doctor ln de Rechts geleerdheid, op proefschrift, getiteld: „Het accreditief" medegetoetst aan het Inter nationale reglement voor documentaire credieten, de heer E. M. Cahn, geboren te Maastricht. Geslaagd voor het candidaatsexamen Wis- en Natuurkunde, letter E de heer A. J. Verbrugh (Den Haag): voor het docto raal examen Wis- en Natuurkunde hoofd vak Wiskunde de heer A van Haasteren (Schiedam) en voor het doctoraal examen rechtsgeleerdheid mej. F, Jager (Voor burg). Met ingang van 1 Februari as. is tot agent van politie alhier benoemd de heer L. Angra, korporaal bij de militaire politie alhier. De feestwijzer der V.V.S.L. ls niet, zooals wij abusievelijk meldden, gedrukt bij de N.V. Boek- en Steendrukkerij Eduard IJdo. doch door de Electr Boek en Lichtdrukkerij E. J. J. van der Linden, alhier. Hedenmorgen omstreeks 8 uur is ten gevolge van oververhitting een begin van brand ontstaan onder een haard, staande op de eerste verdieping van perceel Morschstraat 7, waarin gevestigd is de rijwielzaak van B. S. De bewoners wisten het vuur met eenige emmers water te blusschen, zoodat de schade beperkt bleef tot een gedeelte van den vloer en eenige waterschade aan den winkelvoorraad. De brandweer behoefde geen dienst te doen. Op een overweg die blijkt dat de wereld nooit volmaaktis. Het Nederlandsch Kamerorkest. Waar kan men beter het Ned. Kamer orkest beluisteren, dan ln de intieme sfeer van onzen kleinen, rondvormlgen Schouw burg'1 Hier toch komt de decente, subtiele klank, ontwikkeld door dit uitgelezen ge zelschap geconcentreerde en nobel over gegeven musici onder hun eminenten lei der Otto Glastra van Loon prachtig tot haar 'recht. Het was inderdaad een wel daad nu eens niet overweldigd te worden door monumentale, oververzadigde klank volumen, maar te mogen genieten van de teederst dankbaar gekleurde pianissimi, van zorgvol afgewogen klankverhoudingen, van een plotseling en volkomen op elkaar ingesteld afdempen van een enkele toon, zonder dat per ongeluk een strijkstok Iets te lang op de snaar blijft staan of een noodelooze echo natrilt. Boelend is dit spelen, zoowel voor de gevers als voor de ontvangers van een programma, dat, afgezien van zijn wellicht bevreemdende muziekhistorische volgorde, met recht door en door interessant ge noemd mag worden Glastra van Loon is een man van cul tuur, van artistieke verfijning, met daarbij tóch een mannelljk-temperamentvollen dominatie- en aanvuringsgloed Dit dirl- geeren is in hooge mate knap: met een enkele indice bereikt hij onnoemlijk veel. Hij kent de hoogeschool van de orkest- dressuur als weinig anderen: hij weet zijn volgelingen te laden met zijn eigen ,feu sacré", hen aan te stuwen of plotseling tot rust te dwingen met een sterke geestes- concentratie, hen te laten medlteeren of zich te doen uitjubelen, al naarmate zijn leiderswll dat zoo bedoeltZoo ontstaan er onnoemlijk veel nuancen en rythmen ln dit evenwichtige en weldoordachte musi- ceeren, dat tot grooten groei mocht komen na ernstig en toegewijd studeeren. Dit zonder onderbreking „levend" spel ln een uitermate boeiende programmakeus, geeft aanleiding tot bespiegelingen, die in een beschouwing als deze, bij benadering niet te verwerken zijn. Een korte greep: hoewel het o.l. niet ge lukkig was om met de moderne kamer orkestcyclus van onzen landgenoot Hugo Godron indertijd leerling van Sem Dresden te openen en men zich beter had kunnen inluisteren met Couperln en Boccherlni. liet de uitvoering toch niet na. onmiddellijk spanning op te roepen en sterken Indruk te verwekken. Deze zeer korte, illustratieve Impressie's, die al haast vervluchtigd zijn, voordat men ze geheel in zich heeft opgenomen, zijn getint met een melancholieke sfeer, die aanvankelijk even de stemming oproept van Debussy's „Cathédrale Engloutie", in een pastoraal waas gehouden. De componist lijkt ons hier nog sterk onder Franschen invloed o.a. Ravel te staan. Gelijk bij zoovele mo dernen zijn deze thematisch zoowel als psychisch verwante uitingen grootendeels Ingesteld op kleur en op het timbre der indlvldueele instrumenten, op blzar-gevaf- fineerde, gecompliceerde rythmen. die de hoogste eischen aan de uitvoeringstechniek stellen. Men moet een werk als dit méér hooren, om er een grondig en uitvoerig oordeel over te durven uitspreken: diep gaand werk. spontaan geïnspireerd ge schreven lijkt 't ons niet. veel meer een reeds knap en zeer aantrekkelijk klinkend jongleeren met moderne uitdrukkingsmo gelijkheden, in navolging van diverse on middellijke voorgangers, hier echter zonder veel persoonlijkheid. Ook misten wij ge noegzame rijkdom van afwisseling, zoodat wij tenslotte aan een gevoel van mono tonie niet ontkwamen Technlsch-loffeltjk maatwerk - invloed van Pijper - maar hier niet uit innerlijke noodzaak geboren. Toch waren wij zeer erkentelijk voor de kennismaking: Godron bezit ongetwijfeld compositietalent, hetgeen bij jong-neder- land gelukkig veelvuldig en dikwijls met succes voorkomt. De buitengewoon ver zorgde uitvoering hield mede onze Inte resse vast. Het auditorium bleek nog wat onwennig, getuige de gereserveerde bij val. die o.i. zeker wanner had mogen zijn. Merkwaardig was het als tegenhanger van twee eeuwen geleden de door Alfred Cortot tot concert bewerkte Couperln- muziekjes te hooren: hier geen zoeken of tasten, maar een respecteeren van lang geldende normen en vormen, op een breed, rustig en harmonieus fundament, voort gekomen uit een evenwichtig, nobelvoelend gemoed. Volmaakt in stijl, afgewerkt tot in uiterste precisie, werd het voor ons ontvouwd. Een stijging volgde: Zepparoni verwis selde zijn concertmeesterschap voor de solistenplaats in Boccherlni's beminne lijk en élégant vioolconcert in D. Hij ver overde aller harten, voerde op tot enthou siasme door zijn feillooze weergave. Men kent zijn sensitieve toon, zijn hoog tech nisch kunnen, zijn artistieke opvattingen. V/at ons ditmaal speciaal opviel, was de gerijpte bezonkenheid van zijn ganse he wezen, zich uitend in een rustige, volmaakt beheerschte voordracht In één woord: een artist! Ovatie op ovatie werd terecht zijn deel: het orkest accompagneerde met op perste harmonie en treffend inzicht voor klank- en wederklank. Na de pauze volgde nog een tweede ver heugende kennismaking, n.l. met het gees tige Concerto Franco Americaln van Jean Wiener bekend door zijn samenspel met Doucet in het genre van den jazz waar in Richard Boer de belangrijke en uiterst moeilijke planopartij voor zijn rekening had genomen. In meerdere passages ver heft Wiener zich hier op hooger plan. dan men van hem verwachten zou Het werk klinkt boeiend en aantrekkelijk: de ver edeling der amusementsmuziek is aan hem toevertrouwd. Hier wordt een zeer apart rythme-gevoel. een pittig, glashelder touché verelscht, vooral in het Alia Breve. Het middendeel werd door den solist wel licht wat te lyrisch uitgesDonnen en ver traagd. doch voor 't overige gaf hij een zeer knappe vertolking, temeer een opvallende prestatie, daar Boer's genre „au fond" el ders ligt. Een extra-hulde voor het kranige uit tW hoofd spelen en het uitzonderling correct oedaalgebruik. in Wiener's com positie van het hoogste belang. Opvatting van soiict en dirigent - de laatste modern- kernachtiger ingesteld - strookten niet ge heel vandaar 'n iets minder goede samen werking dan bij Boccherlni. Onze popu- DE MOTORISEERING DER ENGELSCHE INFANTERIE. LONDEN. 23 Jan. (Reuter). In de nieuwe gemotoriseerde 6e Infanterie Brigade, die binnenkort gevormd zal worden, zullen in het geheel geen paarden meer zijn. Dit is de eerste maal. dat zulks met een Britsch troependeel het geval ls. De trek paarden worden door lichte tractors, ge wone auto's en vrachtauto's vervangen, de rijpaarden door lichte twee-persoons auto's. Ter verdediging tegen tanks krijgt de brigade zelflaadgeschut van 2 centimeter kaliber, welks projectiel op een afstand van 500 meter pantserplaten van 14 mlll- meter doorsnede en op een afstand van 150 meter pantserplaten van 25 milimeter dikte kan doorboren De 6e Infanterie Brigade krijgt een Brigade Hoofdkwartier met een groot aantal auto's, een machine geweer-bataljon met 36 machinegeweren en 16 stuks tankafweergeschut, alsmede drie Infanterle-bataljons. elk met vier mortieren van 7,5 centimeter en 52 lichte machinegeweren. JAPANSCH VLIEGTUIG NEERGESTORT. TOKIO, 23 Jan (Reuter). BI] de Japan- sche marineluchthaven Sasebo ls gisteren een vliegtuig neergestort. Alle drie inzit tenden verdronken Een ander watervliegtuig moest een noodlanding maken. De bemanning kon tijdig noodsignalen uitzenden en dankte daaraan haar redding. Het vliegtuig zelf zonk NA HET SAAR-PLEBISCIET. WEENEN. 23 Jan. (Reuter) Naar ge meld wordt, heeft de Dultsche legatie al hier na afloop van het Saarpleblisciet een fellcitatlereglster voor het publiek ter teekenlng gelegd, waarin leder, die met den uitslag van het plebisciet instemde, zijn handteekening kon plaatsen. De politie heeft ingegrepen en den toe gang tot het legatiegebouw afgezet. ZIJ stond slechts personen, die van een Dultsch paspoort waren voorzien, toe, de afzetting te passeeren Het is waarschijnlijk, dat de lijst werd aangelegd, om het aantal aanhangers van de aansluiting van Oostenrijk bi] Duitsch- land te kunnen controleeren. HET DONAU-PACT. EEN LIEFDESDRAMA. PARIJS, 23 Jan. iReuter) In een dorp nabij Etampes heeft gisteravond een 60- jarlge vrouw een aantal schoten gelost op haar ouden vriend, den 65-jarlgen che micus en Ingenieur Brocquet, zonder dezen te verwonden. De aangevallene sloeg daarop met eenige aan den muur han gende paradesabels op de vrouw los, over weldigde haar en wierp haar vervolgens uit het raam. De oude man zakte daarop uitgeput ineen. Tezamen met de vrouw, die reeds in 1930 getracht had hem vi triool ln het gezicht te werpen, werd hij naar het ziekenhuis overgebracht. Van belden is de toestand zorgwekkend. OPSTAND OP GRIEKSCH EILAND. ATHENE, 23 Jan. (Reuter) De staat van beleg zou op Cakkimmus, een van de eilanden van de Dodekanesus, zijn gepro clameerd ten gevolge van een algemcenen opstand der bevolking. Een Itallaunsch oorlogsschip zou op weg zijn naar Calimno JAPANSCH STOOMSCHIP VERGAAN. TOKIO, 23 Jan. (Reuter). Een Japansch stoomschip ls nabij Horishima in een hevigen storm vergaan. De uit elf koppen bestaande bemanning wordt vermist Een ander Japansch stoomschip werd in een haven van het eiland Hokaldo door een typhoon verrast en zonk eveneens. Men vreest dat de negen personen, die vermist worden, zijn omgekomen. PARIJS, 23 Jan. (Reuter). Uit Rome wordt gemeld, dat in welingelichte Ita- liaansche kringen wordt ontkend, dat Mussolini de Kleine Entente heeft uitge- noodlgd te Rome bijeen te komen, ten einde het Donau-paci te bespreken De procudure, welke gevolgd wordt, ls de volgende: In leder land van de Kleine Entente zullen de Fransche en Itallaansche ver tegenwoordigers stappen doen, vergezeld van een memorandum. De definitieve tekst zal opgesteld wor den ln directe onderhandelingen, doch een datum is nog niet vastgesteld. In de Kleine Entente vermoedt men, dat de conferentie te Parijs zal worden ge houden. VAN DE ABESSYNISCHE GRENS. ROME, 23 Jan (Reuter) De Itallaan sche pers schrijft ten aanzien van het gevecht in het Djlboet;l-gebled, waarbij een aantal Fransche onderdanen werd ge dood. dat dit gevecht uit dezelfde oorzaken voortkwam ais de gebeurtenissen te Cor.- dar en Ualual, n.l. het Ethiopische natio nalisme, dat vanuit Addis Abebs wordt aangewakkerd. Dergelijke gebeurtenissen zullen zich herhalen, zoolang Ethiopië niet voornemens ls nauwkeurig zijn ter- rlroir en grenten, te respecteeren. DEBAT-BEPERKING IN DE FRANSCHE KAMER. PARIJS. 23 Jan. (Reuter) De Kamer heeft de bepalingen, waarbij haar regle ment wordt gewijzigd, in hun geheei goed gekeurd Ten einde de debatten te verge makkelijken wordt de rol der commissies bij de behandeling der wetten belangrijker De commissies zullen ook de voorstellers van amendementen hooren. Voorts is de duur der beraadslagingen en Interpellaties beperkt. Men meent dat de nieuwe be palingen den wetgevenden arbeid aanmer- lljk zullen vergemakkelijken. DE KOUDE. TUNIS, 23 Jan. (Reuter) Er heerscht zelfs ln Noord-Afrika een hevige koude, welke gepaard gaat met zwaren sneeuw val. Ir. Tunis bereikte de sneeuw op som mige plaatsen een hoogte van 35 c.M. NEW-YORK, 23 Jan. (Reuter). Tenge volge van de koudegolf, die in de Veree- nigde Staten heerscht, zijn thans reeds 65 personen omgekomen. Zelfs in de meer Zuidelijk gelegen steden is de temperatuur verschelden graden onder nul. In Texas zijn duizenden stuks vee door de koude omgekomen. Sneeuwstormen en overstroomingen heb ben groote schade aangericht, die op ver scheidene millioenen wordt geschat. BELGRADO. 23 Jan. (Reuter). Nabij Podgorltza (Montenegro) zijn gisteren de lijken gevonden van 7 Joegoslavische sol daten, die tijdens een oefening door een sneeuwstorm zijn overvaJen Er worden nog drie soldaten vermist. Men vreest, dat zij eveneens zijn dood gevroren. laire Toonkunstdirecteur werd met een fraaie krans gehuldigd. Glastra van Loon bleek de ware, ge zonder oerkracht der muziek, haar warm- kloppend hart, voor 't eind bewaard te hebbenDvorak's „Serenade" doorstroomde ons met onweerstaanbaren gloed en zette de sluizen der geestdrift wijd open! De perfecte uitvoering nog zelden hebben wij zóó van orkestspel als dit genoten! ontketende 'n stormachtig applaus, noopte tot een toegift: Haydn's bekende Serena- detje, precieus en uiterst licht weerge geven. Het Ned. Kamerorkest, dat onder den leider, die oud en nieuw zoo gelukkig ver deelt, ln hoogste insolratie speelt, heeft ons den interessantsten avond van dit seizoen geschonken. „Toonkust" deed er góéd aan, dit ensemble te engageerenl HET HAUPTMANN-PROCES. FLEMINGTON, 23 Jan. (Reuter). De openbare aanklager in het proces Lind bergh, Wilenz, heeft medegedeeld, dat hij vanmiddag het verzamelen van het be wijsmateriaal met het verhoor van zeven getuigen zal afsluiten. De houtexpert Kohier, die bij ongeveer 40 000 leveranciers van bouwhout een onderzoek Ingesteld heelt naar de her komst van het hout, waarvan de voor de ontvoering gebezigde ladder is vervaardigd, zal verklaren, dat een deel van dezen ladder vervaardigd ls uit hout, afkomstig van de zolder van Hauptmann's woning. L. W. G. HOEFNAGELS OVERLEDEN. Hedenmorgen te 7 uur is in het zieken huis te Sluiskil overleden de heer L. W, G. Hoefnagels, burgemeester van Sas van Gent. De heer Hoefnagels werd geboren op 12 Maait 1867 te Asten (N.-B.) en was sedert Juli 1915 burgemeester van Sas van Gent. DE MEXICAANSCHE OLIESTAKING. MEXICO, 23 Jan. (Re.uter). Ofschoon reeds pogingen tot bijlegging van het ge schil worden aangewend, neemt de Mexl- caansche Oliestaking voortdurend ernsti ger afmetingen aan. De stakers willen het werk in geen geval hervatten, alvorens de uitspraak van de arbitragecommissie be kend is. Deze zal echter niet bindend zijn. zoodat de stakers of de „Mexican Eagle" maatschappij deze van de hand kunnen wijzen. Dit zou natuurlijk nieuwe moeilijk heden veroorzaken. Vandaag gaan ook de arbeiders van de eenige maatschappij, waar het werk tot dusver nog niet heeft stilgelegen, de „California Standart Oil Co.", tot een sympathiestaking over. De schaarschheld der benzine wordt voortdurend grooter, ofschoon de regee ring tolvrije Invoer uit het buitenland heeft toegestaan, en reeds ongeveer 350.000 liter benzine zijn ingevoerd, die onder controle der regeering worden verkocht Talrijke vrachtauto's zijn wegens gebrek aan benzine buiten bedrijf gesteld, en voor de weinig nog in gebruik zijnde tanksta tions staan lange rijen wagens. Ook te Tampico begint vandaag de door het vakverbond aldaar georganiseerde al- gemeene staking, waaraan waarschijnlijk door 20.000 arbeiders uit allerlei beroepen zal worden deelgenomen. De aanleiding hiertoe is een staking tusschen chauffeurs en ondernemers, die herhaaldelijk auto bussen in bedrijf hadden gesteld. Ondanks het ingrijpen van den presi dent heeft het conflict zich zoodanig ver scherpt, dat het vakverbond de algemeene staking heeft geproclameerd. In totaal wordt aan de algemeene sta king door 46 vakvereeniglngen deelge nomen. Daar ook de arbeiders van de electri- sche centrale staken, zal Tampico geheel van stroom verstoken zijn. PROCES BEGONNEN. LENINGRAD, 23 Jan. (Reuter). - Heden is het proces begonnen tegen 7 spoorweg beambten. die beschuldigd worden het on geluk op de lijn MoskouLeningrad te hebben veroorzaakt, waarbij 27 personen 1 zijn omgekomen en 60 gewond. Het O. M. heeft reeds tegen drie van hen de doodstraf geëlscht. DE JAARMARKT TE LYON. LYON 23 Jan. (Reuter). De inter nationale jaarmarkt te Lyon. gesticht door Edouard Herriot zal van 7 tot 17 Maart a.s. haar 20-jarig bestaan vieren. DE HOOGSTE STUW TER WERELD. LAUSANNE. 23 Jan. (V.D.). In het Val der Dix bij de Val d"Hérémence aan den linkerover van de Rhone, in het kan ton Valais is dezer dagen de grootste stuw ter wereld ten deele in dienst ge steld. Eenmaal gereed zal de stuw een lengte van 450 M een hoogte van 85 M. hebben terwijl de basis 70 M. dik ls. Het is een hvdro-electriscne hoogspanningscen- trale die beschikt over een bruto verval van het water van 1750 M hetgeen een wereldrecord ls. De oroductie ls 10.25 M3. per seconde hetgeen een totale capaciteit van 133.250 K.W. beteekent. DE AFFAIRE VAN HET PALEIS VOOR VOLKSVLIJT TE AMSTERDAM. De Commissaris van Politie, Centrale Recherche, Hoofdbureau van Politie te Amsterdam, verzoekt bank-instellingen, effectenmakelaars of andere personen, die de laatste jaren obligaties f,200, 3°/o 1867 uitgestelde of werkelijke schuld tal of niet afgestempeld, en al of niet voorzien van talons) der N.V. Palels voor Volksvlijt te Amsterdam, bij de directie van dit N.V. hebben doen verzilveren en daarvoor een bedrag beneden f200 per stuk hebben ontvangen, zich schriftelijk tot hem te willen wenden, onder mededeellng van bij zonderheden. Ter voorkoming van overbodige corres pondentie, wordt nadrukkelijk er op ge wezen, dat bovenvermeld verzoek geen be trekking heeft op loten van het Paleis voor Volksvlijt. o EEN GEFINGEERDE DIEFSTAL. Een oneerlijk reiziger. Zooals werd gemeld, heeft Vrijdag j.l. de reiziger K„ uit Rijswijk, die ln dienst is bij de margarLnefabriek D. te Zoetermeer, bij de Rotterdamsche politie aangifte ge daan, dat zijn auto was gestolen en dat in deze auto een bedrag van f. 9700.— had gezeten. De auto werd later teruggevonden, het geld was verdwenen. Dadelijk koesterde de politie achterdocht tegen den reiziger. Het verder onderzoek heeft uitgemaakt dat de diefstal gefin geerd ls en vast kwam te staan, dat K. in 1933 en "34 een bedrag van f. 11 a f. 12.000 heeft verduisterd, wat hij geruimen tijd heeft verborgen door met zijn afrekenlngs- staten te knoeien. K, werd aangehouden en bekende, dat de diefstal gefingeerd was. Een helper had de auto z.g. gestolen en later weer verlaten. Er heeft echter geen bedrag van f. 9700.in de auto gezeten. Op deze wijze had K. getracht het tekort te dekken. K. ls naar Zoetermeer overgebracht, in verband met de daar gepleegde verduis teringen ten nadeele van de firma. HET WERKFONDS 1934. Volgens het driemaandelij ksch overzicht van het Werkfonds 1934 was in totaal op 15 December vastgelegd f. 16.248.425,65, als volgt verdeeld naar 4 groepen: I. Bureelkosten f. 18.500,— II. Rijkswerken 9,518.125,65 III. Werken van andere pu bliekrechtelijke organen 3.419.000 IV. Industrieele projecten 3.292.800, GOED BEGIN VOOR DE K. L. M. IN WEST-INDIË. De K.L.M. heeft telegrafisch bericht ontvangen, dat Zaterdag 12 en Zondag 13 Januari 200 pleziervliegers op Curacao een Snipvluchtje gemaakt hebbenZondag 20 Januari bedroeg het aantal 180. Zaterdag 19 Januari is, zooals we reeds meldden, de geregelde dienst Curacao— Aruba v.v. geopend, waarmee terstond een flink aantal passagiers vervoerd werd. Den 30sten Januari wordt een bijzondere vlucht naar Trinidad gemaakt, waarvoor de Snip geheel is volgeboekt. Voorts heeft men aanvragen voor verscheidene extra vluchten naar Aruba ontvangen. Uit de WesHndisohe en Venezolaansche dagbladen blijkt, dat de belangstelling voor de Snip aan gene zijde van den oceaan buitengewoon groot geweest ls. In de courant Suriname lezen we, hoe op het postkantoor en in de etalages van vele winkels van Paramaribo routekaarten hingen, waarop het publiek de vorderingen van het vliegtuig kon volgen. Snipfoto's, Snipvlaggen, zelfs Snipmargarine deden opgeld, er werd in der haast een voetfoal- vereeniging „De Snip" opgericht en drie Sniptreinen reden naar het vliegveld op de anderZlj. Suriname kondigde aan: „Duur der treinritten 1 3/4 uur. De tweede (goed'koope) trein bestaat uit open wagens, waarin zitbanken zijn aangebracht (geen dak)". Velen hebben er gaarne de warme uren sporen ln open wagens voor over gehad om het vliegtuig te zien landen. Alle dagbladen spreken met de grootste bewondering over de prestatie van de Snip. HET „BERLINER TAGEBLATT" IN ANDERE HANDEN. BERLIJN, 23 Jan. (VB.). Het „Ber liner Tageblatt" bevat het bericht dat de onlangs opgerichte Berliner Druck- und Zeitungsbetriebe A. G. alsmede de Buch- und Tiefdruck G. m. b. H„ de uitgeverij Deutsches Relchs Adressbuch für Industrie Gewerbe und Handel G. m. b. H. het Crescendo-Verlag en de overige tot deze belangengroep behoorende firma's zijn overgegaan ln het bezit van een consor tium. dat onder leiding staat van de Dresdner Bank en de bankiersfirma Hardy en Co De door het Verlag der Buch- und Tief druck G. m b. H. uitgegeven dagbladen .Berliner Tageblatt" Berliner Volks-Zei- tung" en ..Berliner Morgen Zeitung" zul len in ongewijzigden vorm blijven ver schijnen. DE „BRESLAUER ZEITUNG" VERDWIJNT. BRESLAU 23 Jan. (VD). Een der oudste Silezische dagbladen. de Hreslauer Zeitung" die aan zijn 116e jaargang houdt bevatte de aankondiging, dat het blad dezer dagen gedwongen is wegens gebrek aan middelen zijn verschijning te staken. 1—1

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 2