De Leidsche begrooting voor 1935 758le Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 23 Januari 1935 Vierde Blad No. 22956 De algemeene beschouwingen. De tweede dag LAND- EN TUINBOUW. RECHTZAKEN. CRISIS-BERICHTEN. RADIOPROGRAMMA. o De VOORZITTER dringt aan op kort heid. Bij vorig jaar is men ten achter en men wil toch deze week gereedkomen! EEN LIBERAAL BETOOG. De heer BOSMAN, prijst het sluitend maken der begrooting niet, daar dit weer bereikt wordt uit de bezittingen. De om standigheden billijken dit wellicht, doch foutief op zich zelf blijft het. De reserves der lichtfabrieken worden aangesneden, al noemt de wethouder dit slechts een „krachtterm". Al vervalt het doel der re serve, reserve blijft het en in den gewonen dienst mag deze niet worden gebruikt, dat is het kapitaal der gemeente aantasten. Had de wethouder gezegd: ik kan niet an ders, dan had spr. gezwegen, dan had de wethouder tenminste de op zichzelve on juistheid erkend van zijn geste. Spr, geeft dan eenige cijfers uit de pe riode voor en na den oorlog om te doen uitkomen, welk een reusachtig accres er is In de uitgaven. Daarom vroeg hij een lijstje der gemeente-cijfers sinds 1914 doch B. en W. hebben het overbodig genoemd. Spr. gaat 4an in op het betoog van den beer v. Eek. Loonsverlaging zonder meer doet inderdaad de koopkracht dalen, doch daarnaast moet staan een algemeene da ling der prijzen, zoodat de koopkracht on gewijzigd blijft! Opleving van het be drijfsleven is dan ook het doel der loons verlaging. Den heer Wilbrink betwist spr., dat er teveel geproduceerd wordt. De vooruitgang der techniek moet verbetering en welvaart brengen. De heer WILBRINK: moet, Ja, doch de practijk? De heer BOSMAN: ZIJ doet dat ook! Het is het groote punt der rationalisatie. De heer WILBRINK: en daarom is er deze werkloosheid! De heer BOSMAN verklaart dat de rationalisatie niet wordt doorgevoerd en vandaar de toeneming der werkloosheid. Bij goede rationalisatie zou de arbeider voor minder geld meer kunnen koopen. De ontevredenheid brengt kringen tot 't communisme, waarop dit zelf niet rekende en tevens tot het fascisme, dat zelfs de grootste partij heet in den lande. Mocht het volk daardoor tot eenheid komen, dan zou hij als mensch daarover zich verheu gen. al is hij als liberaal er tegen. Het werkprogram der S.D.A.P. heeft zijn volle sympathie, doch er is geen geld voor. (Reeds geplaatst in een gedeelte onzer vorige oplaag.) WEER EEN R. K. SPREKER. De heer LOMBERT bepleit de noodzake lijkheid meer dan ooit rekening te houden met de finantieele draagkracht der bur gerij. Zulks tegenover de onverantwoorde lijke drijvingen van llnksche agitatoren of van uiterst rechts, die slechts wijzen op schrijnende economische tegenstellingen van één zijde, alsof elders de crisis niet wordt gevoeld. Spr. erkent gaarne de verdiensten der ambtenaren, doch hen thans extra-ver goedingen voor eenig meerder werk te geven, oordeelt spr. funest. En stel daar tegenover hoe bij den dienst van sociale zaken soms wordt gehandeld tegenover werkloozen. Spr. is tegen coöperaties onder gemeente- personeel en dringt aan op meer spoed bij enkele takken van gemeentedienst, waar soms vreemde gevallen gebeuren, als b.v. bij Gemeentewerken, spr. geeft eenige voorbeelden. De ambtenaren zijn er voor de burgerij, niet omgekeerd. Laten B. en W. die zelf daartoe geen aanleiding geven, eens scherp letten. Meer en beter toezicht der politie in de buitenwijken heet niet mogelijk, doch spr. oordeelt deze juist noodzakelijk, gelet op de toestanden in die wijken. En is het politie-toezicht op het toelaten der jeugd tot de bioscopen wel voldoende? Spr. twij felt daaraan. Kunnen de onderhoudskosten van ge meente-eigendommen niet verlaagd wor den om eenige subsidies te kunnen hand haven? En is het noodig alle verslagen in druk uit te geven, ook, wanneer ze dit feitelijk niet waard zijn? Op materiaal (steenen, zand etc.) zou zi, ook bezuinigd kunnen worden, terwijl dienstauto's voor particulier gebruik wor den gebezigd, spr. weet het uit eigen ervaring. Spr. vraagt meerdere maatregelen voor de hulsvesting van a-sociale gezinnen en bevoordeeling van Leidsche ingezetenen bij leveranties boven uitstedige. Tenslotte bestrijdt spr. eenige uitlatln- Een van soc.-dem. zijde, waar men gaarne een R.K. aanhaalt, als die in haar kraam te pas komt doch de algemeene opvattin- Een van den clerus liefst negeert. Iedere illusie, dat de R.K. arbeiders uiteindelijk nog eens bij de S.D.A.P. zullen komen, moet spr. de S.D.A.P. ontnemen. Daarvoor rijn ze te verstandig. DE TWEEDE A. R. AAN HET WOORD. De heer BEEKENKAMP bestrijdt eerst den heer Vos en daarna den heer Bosman, die teveel in geld denkt, daarin had de heer v. Eek gelijk Hij vergeet teveel de ommekeer in de maatschappij, waardoor een nieuwe verordening noodig is gewor- den. De brochure van den heer Bosman crltiseert spr. speciaal ten opzichte van de werkverschaffing, die wel degelijk nuttig Kan werken De rede van den heer v. Eek was mat in d^fcenstemming met de positie der fcfD.A.P., nationaal en internationaal. Haar voorstel van Sept. is z. i. zakelijk be- I en 00'c nu het werkprogram der O.DA.P. onnoodig, onzakelijk en ondoel matig. Onnoodig, waar alle genoemde ODjecten door B. en W uitvoerig zijn be isi £n tlet c°Hege overigens diligent zie het lijstje van werken in uitvoering W'dig in uitvoering. Tesamen voor „?I_dan l millioen: neen dan in plaatsen Lelden te vergeleken. Schandelijk is het de biets gebeurt. meening te propageeren, dat hier Bovendien, ijzer is niet met handen te breken en zoo bevat het program werken die vooreerst onuitvoerbaar zijn. Trouwens iedere financiering van het program ont breekt en de heer Verwey heeft ook geen licht kunnen brengen. Leenen, zegt de heer V., doch hoe de rente en aflossing te betalen? Van aankloppen bij den Staat is niets te verwachten, en hoe veel is uit de reserve te putten? Slechts eenmaal! Geheel mag de reserve toch ook niet worden opgemaakt. Inzake bouw-exploitatie zal men den weg moeten blijven bewandelen, die thans wordt gevolgd. Anders zal men duurder uitkomen. Effect zal het program niet kunnen sorteeren. Propaganda voor eigen partij, zoo ziet spr. het werk-voorstel der S.D.A.P.! Christendom zonder de daad is geen Christendom en hetzelfde geldt voor allen. Straks zal men de S.D.A.P. vragen, ook de jeugdige werkloozen: wat hebt ge gedaan behalve praten? Rechts heeft redelijkerwijze gedaan, wat kon en B. en W. hebben zich tot het uiterste ingespan nen. Spr. wil .gaarne de S.D.A.P. nog een tiental punten leveren, als zij daar prijs op stelt. Zij noemt er eenige, doch hier is noodig wijs beleid, opdat te realiseeren is, wat mogelijk is. En dit laatste geschiedt, daarvan is spr. overtuigd. Moge de S.DJV.P. nog lang oppositie partij blijven, anders zou Leiden wel eens de lijdende partij kunnen worden. COMMUNISTISCHE BESCHOUWING. De heer VAN WELZEN meent, dat geen der fracties eenig perspectief heeft kunnen aantoonen tot verbetering der toestanden. Van rechts is hetzelfde geluid gehoord als alle jaren: Er kan niet meer gebeuren. Spr. erkent de juistheid daarvan volgens deze maatschappelijke orde. Doch daarom moet deze orde worden gewijzigd, grondig! Spr. gaat over tot een bestrijding der brochure-Bosman, speciaal wat betreft dat het loon het belangrijkste zou zijn bij het productie-proces. Op ordening is van diverse zijden aan gedrongen, speciaal om de werkloozen aan werk te helpen, doch alles bleef even vaag. Alleen het communisme kan con crete wegen aanwijzen in de practijk: zie sovjet-Rusland, waarover hij de loftrompet steekt. De rechtervleugel der burgerlijke par tijen neigt naar het fascisme en vandaar ook het afsnijden van alle arbeiders- eischen. Zelfs de regeering is onder den druk van het fascisme, dat z.l. slechts is de uitdrukking van het groot-kapitalisme. Spr. verdedigt daarop zijn voorstellen tot verlaging der lichttarieven met 50 pet. voor inkomens beneden f. 1200 en der huren der gemeentewoningen met 25 pet. Het lijkt krankzinnig, doch zij dienen slechts om uitdrukking te geven aan de wenschen. Wethouder GOSLINGA: Dus propaganda. De heer v. WELZEN: Als u het zoo wilt. De reserves mogen voor de kosten gebruikt of anders zette men de aflossingen der leeningen b.v. eenigen tijd stil! Spr. Is voor handhaving der subsidie aan de geheelonthoudersverenigingen, doch tegen de voorstellen inzake mede zeggenschap, die slechts bedoelen een nieuwe ordening van het oude in den kapi- talistischen staat, n.l. door het bestaande systeem om te buigen in plaats van te breken. Alle voorstellen, die de werkloosheid kunnen beteugelen, zal spr. steunen, be halve wanneer uitvoering in werkver schaffing voorstaat, zooals de heer v. Stra len desnoods aanvaarden wilde. De heer v. ECK: Zijn persoonlijke mee ning! De heer v. WELZEN: Een schandaal, dat U dit als leider duldt. De heer v. ECK: Ik ben geen dictator. De heer v. WELZEN legt vast, dat dit de S.D.A.P.-beiangen niet zal bevorderen. Tenslotte wekt spr. de arbeiders op tot eenheid DE DERDE R.K. De heer MANIDERS meent, dat het hard noodig is, de handen ineen te slaan om aan de moeilijkheden het hoofd te kunnen bieden ook in de toekomst. Alleen door bezuiniging en versobering zal men er echter niet komen, waarschuwt spr. B. en W.. dat doet het bootje der gemeente ronddraaien in een vicieuzen cirkel. Con tact met regeering en andere gemeenten zal andere wegen kunnen aangeven. De brochure van den heer Bosman onder schrijft spr. geenszins, daar hij is uitge gaan van een verkeerden opzet. Spr. geeft zijn verklaring van den nood toestand die kunstmatig in het leven is geroepen, door het overdreven opvoeren der productie, zooals hü reeds in 1931 uit eenzette, hetgeen leidde tot de malaise, dank zij de mensoheltyke hebzucht, die een rechtvaardige verdeeling voorkomt. Van arbeid en van productie en toch zal het daartoe moeten komen. Spr. beveelt daartoe aan de 40-urige werkweek en het zooveel mogelijk uitvoeren van werken. Dit in de plaats van wat men thans ziet. over welke fouten die hij kort opsoint. het nageslacht eens het hoofd zal schudden. Geld is slechts een ruilmiddel en dient daarom uitgeschakeld te worden. Devalua tie is dringend noodzakelijk. Deze zienswijze wil spr. ook zien toege past ln het Leidsche gemeentebestuur. Wat de vrouw betreft voor zekere be trekkingen blijft zij bijzonder geëigend en zal men haar moeten blitven benutten zooals b.v aar de Meisjesvakschool. Bedoelt de S.D A P. met haar werkpro gram slechts een object van studie dan voelt hii er wel wat voor. Met steun van het rijk uit het 60-miUioenfonds ad 6 ton kunnen z.l best 4000 personen aan het werk gesteld worden, als men er de dan niet meer noodlge steuraeMen bitlegt. Hierna schorsing tot hedenmiddag. WIJZIGING DER BOTERWET. VERKLIKSTOF IN MARGARINE. In verband met invoer in andere landen- Ingediend is bij de Tweede Kamer een wetsontwerp wijziging van artikel 3 der boterwet. Aan de memorie van toelichting wordt ontleend dat bij artikel 3 der Fransohe wet van 29 Juni 1934 de Invoer van zuivel producten is verboden uit landen, waar de margarinefabrlcage niet ls onderworpen aan de permanente controle van een in spectiedienst en waar niet is voorgeschre ven, dat aan de margarine een verklikstof moet zijn toegevoegd, waardoor zij gemak kelijk in mengsels ls te herkennen, zelfs bij zeer kleine hoeveelheden. Dit laatste voorschrift geldt voor alle in het land aan wezige margarine en beperkt zich dus niet tot het deel vaD het product, voor uitvoer bestemd. Hoewel vóór de behandeling van het wetsontwerp bij de Fransohe regeering de noodige stappen zijn gedaan om voor ons land, dat door zijn wetgeving op den uit voer in verband met de controle op de be reiding van boter, kaas en melkproducten garandeert, vrijstelling te verkrijgen van het in Frankrijk gekozen middel tot be strijding van bedrog ln den boterhandel, hebben deze pogingen niet het gewensohte resultaat gehad. Wel heeft bij de behande ling in den Franschen senaat de minister van Landbouw o.a. te kennen gegeven, dat, als Nederland waarborgen geeft, van ge lijke beteekenis als die, welke het wetsont werp biedt, tegemoetkomende maatregelen zullen worden overwogen, maar de sedert gevoerde onderhandelingen hebben niet tot resultaat gehad, dat een algemeene vrij stelling voor ons Land verkregen is kunnen worden. Per 29 December 1934 werd de wet van kracht en haar werking zal door in schikkelijkheid der uitvoerende organen voor onzen zuivelinvoer slechts een korte opschorting kunnen vinden. Het is dus tot behoud van de export mogelijkheid onzer zuivelproducenten on vermijdelijk geworden, ons aan te kunnen passen aan elders geldende regelingen tot voorkoming van bedrog in den boter handel De redactie van de aan artikel 3 dier wet toe te voegen bepaling ls zoo gekozen, dat zij in het algemeen zal kunnen gelden voor alle landen welke een elsch, als hier boven bedoeld in hun wetgeving mochten opnemen. Het ligt in de bedoeling, dat de aanwij zing van landen, welke de aanwezigheid van een verklikstof ln de margarine eischen, slechts zal geschieden, voor zoo ver deze landen voor den invoer van onze zuivelproducten van eenige beteekenis zijn. Het nut van het middel ter voorkoming van bedrog in den boterhandel. door de voorgestelde wetswijziging gebracht, is ge lukkig te verkrijgen, zonder dat dit voor de margarine-industrie eenig bezwaar van beteekenis behoeft mede te brengen. Het toezicht op de uitvoering van den maat regel vereischt geen nieuwe organen of uitbreiding van bestaande. Volgens het wetsontwerp wordt aan artikel 3 der boterwet toegevoegd: „en waaraan niet op door onzen Minister, met de uitvoering dezer wet belast, bepaaldo wijze is toegevoegd een door het vastge stelde hoeveelheid van een of meer bij al- gemeenen maatregel van bestuur aange wezen stoffen, geschikt om margarine, zelfs in kleine hoeveelheid in mengsels te herkennen". Voorts wordt toegevoegd een tweede lid luidende „Het ln het vorig lid bepaalde ten aanzien van toevoeging van bij algemeenen maatregel van bestuur aan te wijzen stoffen geldt slechts gedurende den tijd. dat in door ons aangewezen lan den de aanwezigheid van deze stoffen ln hier en te lande bereide margarine ge- ëischt wordt als voorwaarde van toelating tot invoer aldaar van Nederlandsche zui velproducten". HET LANDBOUWCRISISFONDS. TELEURSTELLING OVER DE VAAGHEID VAN DE BEGROOTING DIE BIJNA 150 MEMORIEPOSTEN BEVAT. Steunverleening noodzakelijk. Verschenen is het voorloopig verslag der Tweede Kamer inzake de begrooting van het landbouwcrisisfonds voor 1935. Verscheiden leden uitten hun teleurstel ling over de vaagheid dezer begrooting. Zij bevat bijna 150 memorleposten. Mocht een meer positieve raming onmogelijk zijn,, dan zouden enkele leden de voorkeur geven aan goedkeuring van een rekening en ver antwoording in plaats van goedkeuring van een begrooting. Dit denkbeeld vond echter weinig in stemming. Het zou in strijd met de grond wet zijn, de voorafgaande goedkeuring eener begrooting te laten vervallen. Andere leden voerden aan, dat de vaag heid onvermijdelijk is. De snel wisselende omstandigheden maken een nauwkeurige raming nu eenmaal onmogelijk. Toch acht ten deze leden deze begrooting van veel nut. omdat zij een overzicht van het crl- sisbeleid geeft. De commissie van rapporteurs zal gaarne zien. dat de regeering ln de memorie van antwoord opmerkingen beantwoordt van de Rekenkamer ln een brief betreffende deze begrooting. Vrijwel algemeen was men van oordeel, dat steunverleening aan den landbouw ln den ruimsten zin der woord noodzakelijk ls en binnen afzlenbaren tijd ook nog niet kan worden gemist. Vele leden konden geheel instemmen met het streven der regeering tot vermin dering van den geboden steun, waar dit slechts mogelijk Ls Verscheidene dezer leden zouden echter wenschen. dat deze vermindering van den steun zich in een versneld tempo voltrok, daar op den duur de steunverleening aan den landbouw niet ln den tegenwoordlgen omvang te handhaven is. De landbouw steun verhoogt de kosten van het levens onderhoud of houdt in ieder geval de nood zakelijke kostendaling tegen Daardoor remt de steunverleening de dringend noo dige aanpassing van ons eeheele bedrijfs leven. Een gezonde landbouw is alleen DE ROOFOVERVAL TE DEURNE. In den nacht van 3 op 4 Juli 1934 had te Zeilberg, gemeente Deurne een brutale roofoverval plaats waarbij de 75-jarige A. G. wonende te Klarinette (Zeilberg) door twee bandieten overvallen en beroofd werd. Deze zaak werd gisteren voor de recht bank te Roermond behandeld. De belde verdachten zijn de 22-jarige wielrenner J. P. C. uit Oss en de 19-jarlge P. W. de B„ eveneens uit Oss. Naar men weet werd de laatste wegens moord door de rechtbank te Den Bosch tot 15 jaar gevangenisstraf veroordeeld, welke zaak nog in hooger beroep komt voor het Bossche Hof. Nadat de officier van justitie, mr. dr. P. Rieter, de dagvaarding had voorgelezen, werd de 45-jarige H. Geven, het slacht offer gehoord. Getuige gaf een verhaal van het ge beurde, waarbij hij o.m. vertelde, dat hij, terwijl men hem vastbond, het gezicht van den langste der mannen had gezien. De kleinste, aldus getuige, had de elleboog op zijn keel gezet. Hierna werden de beide verdachten naar voren gebracht, waarhij bleek dat De Bie slechts enkele centi meters langer is dan Ceelen. De president vroeg Geven, wie van bei den hij herkent. Get. wees De Bie aan. Bij het verhoor door de politie had hij echter Ceelen herkend. Hullende zegt Ceelen: „Dan heb ik al dien tijd voor niets gezeten!" De Officier wees verdachte erop, dat hij herkend is aan zijn kleine petje. De volgende getuige was Th. v. d. Voort uit Deurne. Deze gaf een verhaal van zijn bevindingen en zeide, dat hij in dien nacht omstreeks twee uur twee wielrijders had gezien, rijdende ln de richting van Oss. Daar hij geen van beiden herkende, kon get. niets zeggen. Hierna werd gehoord H. A. v. d. Putten uit Oss. Deze zeide, dat hij niet meer wist, wat hij voor den rechter-commdssaris ver klaard had. De president vroeg hem of De Bie hem niet gesproken had over den overval in Deurne. waarop v. d. Putten wederom ant woordde, dat hij zich daarvan niets her innerde. Op verschillende vragen van den presi dent zeide v. d. Putten, dat hij zich niets kon herinneren. Ook de volgende getuige, J, I. P. v. d. Venne uit Oss, wist zich niets te herinne ren. Hierna vroeg de Officier van Justitie, daar de getuigen zich niets konden her inneren. vrijspraak van beide verdachten. De verdedigers vereenigden zich met dezen eisch. Uitspraak over veertien dagen. DE MOORDAANSLAG TE GOUDA. De rechtbank te Rotterdam heeft uit spraak gedaan ln de zaak van den 43-jari- gen wagenverhuurder J. R. te Gouda, die terecht heeft gestaan wegens een moord aanslag op zijn hulsheer C. Laurier. Op 2 October 1932 had verdachte Lau rier, die nog geld van hem moest hebben, op de markt te Gouda plotseling aangeval len en met een mes een aantal steken toegebracht. Eenige dagen later is L. over leden. De rechtbank veroordeelde R. wegens poging tot doodslag tot zes Jaar gevan genisstraf door te brengen in de bijzondere gevangenis en daarna ter beschikbaar stelling van de regeering. Het O. M. had wegens moord acht jaar geëischt, eveneens met ter beschikking stelling. mogelijk, als de geheele maatschappij zich aan de veranderde omstandigheden heeft weten aan te passen. Op den weg der ver laging van den landbouwsteun moet wor den voortgegaan, zoo ver dat mogelijk is, zonder dat de instandhouding van het landbouwbedrijf in gevaar wordt gebracht. Andere leden meenden, dat een derge lijke. ook door hen gewensohte verlaging van steun niet mogelijk is, zonder het voortbestaan van het landbouwbedrijf in gevaar te brengen. Men moet allereerst de voorwaarden scheppen, waaronder die verlaging wel mogelijk ls. Daartoe moeten de productiekosten in den landbouw wor den verlaagd. Een belangrijke verminde ring der productiekosten kan alleen wor den bereikt door verlaging van pachten, hypotheekrenten en alle andere op den landbouw rustende vaste lasten. En welke maatregelen wil de regeering nemen, in zake verlaging van distributiekosten? Weer andere leden zagen in het streven naar vermindering van den steun aan den landbouw een gevaar. Het is er nog ver van daan, dat de bedrijven in het algemeen loonend zijn. In de veehouderij en vooral in den tuinbouw worden nog steeds zware verliezen geleden. Het is geheel onjuist, te klagen over hooee lasten welke de land bouwsteun op de niet-landbouwende be volking zou leggen, zoo lang een zoo groote wanverhouding bestaat tusschen de beloo ning van den arbeid in den landbouw en dien van de overige bevolkingsgroepen. Sommige leden meenden, dat de steun aan den landbouw hem bevoordeelt boven de overige bedrijfstakken, welke h.i. on voldoenden steun ontvangen. Hiertegen kwamen de leden zoo juist aan het woord, inet kracht op. De industrie wordt niet minder gesteund, door tarieven en contin- genteeringen Volgens verscheidene dezer leden zou de regeering moeten trachten, den landbouwsteun nog te verhoogen. Verscheidene leden wenschten een duide lijke uiteenzetting van de voornemens der regeering op het punt van veriaging van de vaste lasten van den landbouw. UITKEERING AAN SCHAPENHOUDERS. Bedrag van f. 460 000 beschikbaar gesteld. De Minister van Economische Zaken heeft besloten uit de opbrengst der extra heffingen op den uitvoer van levende schapen en versoh schapenvleesch over de jaren 1933 en 1934 een bedrag van f 460.000 ter beschikking te stellen van de oommissie voor den uitvoer naar Frankrijk van vleesch en vleeschwaren. teneinde hieruit een ultkeerlng te bewerkstelligen aan hen die van het houden van schapen hun hoofd- dan wel hun nevenbedrijf maken. NEDERL. VEEHOUDERIJCENTRALE. Door de Ned. Veehouderijcentrale zal op Vrijdag, 15 Februari, te Leiden van 8—10 uur voorm. gelegenheid worden gegeven runderen in de gevraagde soorten aan te bieden. DE MELKPRIJS. De prijs voor het taxegedeelte van con- sumptiemelk, gekocht op Regeeringscon- tract, is voor de volgende week bepaald op S'/i cent per liter, eventueel verhoogd met premie of verminderd met de afdracht voor de kwaliteit. De afdracht voor andere in consumptie gebrachte melk is vastgesteld op 2 cent per liter. VOOR DONDERDAG 24 JANUARI. Hilversum, 1875 M. AVRO-uitzending 8.00: Gramofoonpl. 10DO: Morgen wijding 10.15: Gramofoonpl. 10.30: Het Lyra-Trio 11.00: Knlples 11.30: Vervolg trioconcert12.00: Omroeporkest olv. Nico Gerharz 2.00: Orgelconcert P. van Egmond Jr. M. m. v. Adolf Steiner (cello) 3.00—3.45: Naailes 4.00: Voor zieken en ouden van dagen 4.30: Gra mofoonpl. 4,45: Voor de kinderen 5.30: Aeolian-orkest 6.30: Sportpraatje H. Hollander 7.00: Radio-Volkszang olv. P. C. Poortman 7.30: Engelsche les Fred Fry 8.00: Vaz Dias 8.05: Gramofoon- platen 8.15: Caecilia-concert door het Concertgebouw-orkest olv. E. van Beinum, mmv. L. Zimmermann (viool), F. Helmann (viool i en M. Loevensohn (cello) 10.30: Gramofoonpl. 11.00: Vaz Dias 11.10: Het Ensemble Pali 11.3512.00: Het Weensch Ensemble „Grünhut"'. Huizen, 301 M. 8.00: KRO 10.00: NCRV 11.00: KRO 2.00—11.30: NCRV 8.009.15 en 10.00: Gramofoonpl. 10,15: Morgendienst olv. ds. P. Boender- maker 10.45 en 11.00: Gramofoonpl. 11.30: Godsd. half uur 12.15: Orkestcon- cert en grantofoonpl. 2.00: Cursus Fraaie handwerken 3.00: Lezing M. W. Barger 3.303.45: Gramofoonpl. 4.00: Bij bellezing ds. G. Lans, m. m. v. bariton en orgel 5.00: Cursus handenarbeid v. d. Jeugd 5.30: Pianorecital W. Zonderland 0.30: Gramofoonpl. 6 43: Causerie H. Amelink 7.00: Politieberichten, Ned. Chr. Persbureau 7.15: Gramofoonpl. 7.30: Weekoverzicht 8.00: Vaz Dias 8.05: Gevar. programma m. m. v. leden van het Chr. Radiokoor en Arie Post en J. v. d. Rovaart 9.50: Gramofoonpl. 10.00: Vaz Dias 10.0511.30: Gramofoonpl. Droitwich, 1500 M. 10.35—10.50: Mor genwijding 11.25: Gramofoonpl. 11.50: Voor de scholen 12.10: Het Rut- land Square en New Victoria Orkest olv. N. Austin 1.20: Gramofoonpl. 2.25: Voor de scholen 3.20: Vesper 4.10: Gramofoonpl. 5.05: Orgelconcert T. W. North 5.35: Lou Preager en zijn Band 6.20: Berichten 6.50: Handelconcert 7.10: Duitsche les 7.40: Gramofoon- platen "7.50: Causerie 8.20: „Our Town", spel met muziek 9.20: Gramo- foonplaten 9.50: Berichten 10.20: Korte Dienst 10.35: Het Bridgewater Kwintet m. m. v. H. Wendon (tenor) 11.35—12.20: BBC-Dansorkest olv. H. Hall. Radio Paris, 1648 M. 7.20 en 8.20: Gramofoonpl. 12.50: Pascal-orkest 5.20: „Le Mercure galant", van Bourgault 9.05: Nat. Orkest o. 1. v. Inghelbrecht. Kalundborg, 1261 M. 11.20—1.20: Strijkorkest olv. Andersen 2.004.20: L. Preii's orkest 7.30: Radio Sympho- nie-orkest olv. Mahler, mmv. M. Fuchs (zang) 10.20—11.50: Dansmuziek. Keulen, 456 M. 5.20: Gramofoonpl. 6.35: Orkestconcert olv. Mager 12.35 Weragkamerorkest olv. Hagestedt 3.20: Uit München: Omroepkleinorkest olv. Kloss 5.20: Cello- en pianoconcert 6.20: Concert 7.30: Radiotooneel 8.05 Soldatenmuziek m. m. v. koren, orkest en solisten olv. Kneip 9.5511.20: Concert Rome, 421 M. 8.05: Concert mmv. or kest, sopraan en piano. Brussel, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20: Omroeporkest olv. André en zang 1.30 2.20: Gramofoonpl. en zang 5.20: Ge- var. programma 8.20: Hoorspel 8.50: Gramofoonpl. 9.20: Vocaal concert olv. E. v. d. Velde 10.3011.20: Gramofoonpl. 484 M.: 12.20: Gramofoonpl. 12.50: Salonorkest olv. P. Douliez 1.502.20, 5.20 en 6.35: Gramofoonplaten 8.20: Omroeporkest olv. André 9.35: Salon orkest olv. P. Douliez 10.30—11.20: Gramofoonplaten. Deutschlandsender, 1571 M. 7.35: Duitsche Volksliederen 8.20: „Der Fall Michael Kohlhaas", spel van W. Gilbricht 9.20 en 10.05: Berichten 10.2011.20 Concert uit Frankfort. GEM. RADIO-DISTRIBUTIEBEDRIJF EN DE R. O. V. RADIO-CENTRALE. Voor Donderdag 24 Januari, lste programma: Hilversum van 824 u. 2e programma: Huizen van 824 uur. 3e programma: 8.00—11.20: Een der Duitsche zenders 11.20—12.20: Kalund borg 12.2014.20: Luxemburg 14.20 15.20: Kalundborg 15.20—16.50: Keulen 16.5017.20: Londen Reg. 17.20 18.50: Brussel VI. 18.50—19.30: Brussel Fr. 19.3021.35: Leipzig of Luxemburg 21.35—22.20: Boedapest 22.20—aH.: Leipzig of Weenen. 4e programma: 8.05—8.50: Parijs Radio 10.35—11.05: Droitwich 11.05—12.40: Londen Reg. 12.0514.20: Droitwich 14.2015.20: Londen Reg. 15.2018.20: Droitwich 18.20—18.50: Leipzig of Keu len 18.5019.30: Londen Reg. 19.30 20.00: Sportpraatje door den heer J. G, A. Janssen (journalist) 20.0022.20: Londen Reg. 22.2022.35: Droitwich 22.35afl.Londen Reg. De uitzending der R. O. V. geldt niet voor het locale Leidsche programma: ln de plaats hiervan omvat programma 5 der R. O V. den geheelen dag Daventry Wijzigingen voorbehouden De ultkeerlng za! gebaseerd zijn op het aantal lammeren dat blijkens de in 1933 gehouden inventarisatie op 1 Januari van dit jaar in het bezit was van hen, die voor deze ultkeerlng ln aanmerking komen. Voor elk lam zal f. 1 werden uitbetaald. Binnenkort zal met de uitkeerlng een aan vang worden gemaakt.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 13