De Leidsche begrooting voor 1935. 75*te Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 22 Januari 1935 Vierde Blad No. 22955 De algemeene beschouwingen. Zeven sprekers aan 't woord geweest. Nadat de punten 1 t.m. 8 waren afge daan, volgde het begrootlngsdebat. DE HEER VAN ECK OPENT ALS GEWOONLIJK. De heer v. ECK oordeelt het logisch, dat hJJ als lid der oppositie wat meer te itggen heeft dan de voorstanders van B. en W. Toch wil zijn fractie gaarne medewerken tot bekorting der debatten, al onderschrijft hij niet dat de parlementaire democratie zichzelf benadeelt door lang durige debatten. Dit geschiedt slechts door het vaak troostelooze van de gevolgen daarvan. Spr. zal dikwijls de regeeringspolltlek moeten aanhalen, daar het terrein der gemeente-politiek zoozeer is bekort en men telkens stuit op de regeering. De regee ringspolltlek gaat uit van een sluitende tegrooting, wil bezuiniging op loonen en uitgaven, verlaging van belastingdruk, ook roor de gegoeden. Spr. is 't daarmede niet eens, al Is ook hij natuurlijk niet tegen een sluitende begrooting. Zoo wordt de werkloosheid bevorderd in plaats van be streden. En de gemeentepolitiek past zich daarbij min of meer gedwongen aan. Vooral hier tér stede stijgt de werkloos heid onrustbarendruim 900 meer dan een jaar geleden. De werkloosheid ls de grijaiete ramp, die over de menschheid ls gekomen, vrijwel over de geheele wereld. Gevallen van ondervoeding zijn reeds ge constateerd! En dat zal natuurlfljk toe nemen door den duur. Bovendien groeit de onverschilligheid, vooral bij de jongeren, raak tot cynisme en wanhoop. Z.l. is de werkloosheid thans een structuur-werk- werkloosheid, niet meer een conjunctuur- werkloosheid en daardoor blijvend. Een dwaasheid ls het daarom op loonsverlaging san te dringen, daar daardoor de situatie nog slechter wordt voor de productie. Al leen het socialisme zou volledig baat kun nen geven, doch ook binnen het kapita lisme kan veel nog bereikt worden en daarop dringt spr. hier aan. Spr keert zich dan tegen de brochure van den heer Bosman over de crisis, z. L wel een scherpe aanklacht tegen het kapi talisme, waar er Immers ls een overvloed aan alles. De fout van den heer Bosman ls, dat hij teveel aan en in geld denkt. Langs natuurlijken weg moet de werk gelegenheid worden vermeerderd en dat kan alleen een publiek lichaam in tijden als deze. Het geld moet rollen, zegt prof. Tinbergen, Wethouder GOSLINGA: Is dat nieuw? De heer v. ECK: Neen, doch ook deze prol. zegt het. (Interruptie: professoren seggen wel eens meer gekke dingen!) en daarop beroep lk mij nu. Aan dat rollen mankeert nog wel eens wat! Als uitvloei sel is door spr.'s fractie ingediend het worstel tot het verrichten van werken. Vorige maal is zoo'n voorstel onverstandig en onbehoorlijk afgedaan. Alsof de SD.A.P. heeft te zwijgen, terwijl B. en W. alleen hebben te doen. Werkverruiming (normale loonen) ls de uitweg boven werkverschaffing (lagere loonen). Het zijn alle nuttige werken, waarvoor dus ge leend mag worden en dit valt binnen de gemeente-mogelijkheden. Zoo ls ook een begin te maken met geestelijken opbouw, al. het tegengaan van het gevoel van machteloosheid. Deze werkverruiming is Piet alleen in het belang der arbeiders doch van de gansche bevolking. Het part. Initiatief kan thans niet baat geven, dat moet de overheid doen. Hiernaast staan nog andere voorname tlschen van democratie, die gehandhaafd moeten worden. Allereerst vrijheid van Meningsuiting en betooging. Voorts blijft spr. tegenstander van dwang van bovenaf op de lagere besturen. De gemeentebestu ren moeten hun zelfstandigheid hand laren voor zoover slechts mogelijk ls. De S.D.A.P. wil medewerken, doch vol lers eigen inzicht en werkwijze en alleen Ir het college van B. en W„ wanneer zij daar voldoende vertegenwoordigd ls. Een minderheid van één zou daar totaal geen Moed oefenen. Spr. gaat dan over tot zijn voorstellen. Allereerst de medezeggenschap. Met uit stel kam spr. geen genoegen meer nemen. Nogmaals verdedigt spr. dit denkbeeld op bekende gronden. Het wachten is op de Practljk. Ten tweede zijn voorstel tot verlaging der licht-tarieven voor Inkomens beneden de '■20, zooals ook vorig jaar. De tarieven !1n te hoog als gevolg van het in het Po? houden der gemeentebelangen, wan- Peer de Lichtfabrieken onder de loupe torden genomen. Zijn voorstel is bedoeld w tegemoetkoming aan de werkloozen. 2'. Is dit plicht van naastenliefde. Gas en electrlciteit behooren tot de eerste levens behoeften en de raad moet hier van goe den wil getuigen. In de derde plaats herhaalt spr. zijn voorstel inzake instellen van een levens- mlddelenraad. zooals in Amsterdam is ge vormd op voorstel van R.K. zijde, om orde te scheppen, ook in het belang van den middenstand, die In nood dreigt te ge raken. Spr. schetst den gang van zaken In de hoofdstad nader om de wenschelijk- heid nader aan te toonen, zich tevens beroepend op dr Tobi, dien spr. citeert. Het kapitalistisch stelsel is verouderd en moet en zal vervangen worden door net socialisme, dat hij nog eens in een Waime Peroratie aanbeveelt Tenslotte verdedigt hij zltn voorstel in take handhaving van de subsidie aan de orankbestrij dersver een'gingen op f 300 HJ ziet daarin een maatschappelijk belang. OVER MAATSCHAPPELIJK HULPBETOON. Mevr. BRAGGAAR—DE DOES spreekt haar groote teleurstelling uit, dat het col- lege van B. en W. staat achter de regeering bij het ontslag der gehuwde vrouw in over heidsdienst, h.l. een groot onrecht tegen over de vrouw in het algemeen. Het ontslag van deze categorie is alleen verplaatsing der werkloosheid, geen bestrijding boven dien. En vreest men niet voor de zedelijke gevolgen? In het part. bedrijf geldt het blijkbaar ook niet, zie de huldiging van mevr. van Oerle aan de R.K. vakschool, door een raadslid, die in den raad voor ont slag is! Dan Maatschappelijk Hulpbetoon, waar- In haar taak niet ondankbaar ls, al is haar positie daar niet benijdenswaardig. Geluk kig Ls er echter veel verbetert hetgeen op zichzelf al aantoont, dat zij destijds het niet geheel mis had. Maar veel zal nog verbeterd moeten worden. De directeur ls nog te kort in functie om alles geheel te kunnen voorzien, maar in zijn beleid heeft spr. wel vertrouwen. Door het intreden van nog 2 raadsleden is de verhouding In M. H. heel wat opgeknapt, spr. erkent dit ronduit. Toch bestaan er, zooals gezegd, nog grie ven. Allereerst dat direct bij aanvrage van steun al gestempeld moet worden, dus voor men Iets weet van toe- of afwijzing. Voorts worden gesteunden van den Dienst van Sociale Zaken bij ziekte naar M. H. overge bracht en klopt men bij de familie aan om steun. Kooplieden en musici worden stief moederlijk behandeld, daar zij zoo slecht te controleeren zijn. Spr. heeft ook bezwaar tegen de wijze, waarop bij de familie wordt aangedrongen op steun en gedaan wordt alsof deze dit direct geeft: waardoor als dit niet het geval ls, de steun-behoevende ernstig wordt gedupeerd. Spr. geeft daar van voorbeelden. Door de lange werkloos heid ontstaat algeheele verarming en is er gebrek aan kleeding, huisraad of dekking, wat niet al en daarin wordt niet of onvol doende tegemoet gekomen. Slechts een verhooging der algemeene steün-normen zal verbetering kunnen brengen, oordeelt spr. en vandaar haar motie tot verhooging van de normen van M. H. voor armlastigen. M. H. volgt hier de leidraad van den Armenraad, doch het is niet meer dan een leidraad, dat vergeet men. De steun van diaconieën êtc. mag h.i. ook niet voor de volle 100 pet. worden afgetrokken. Overwerk mag h.i niet In de hand wor den gewerkt, Integendeel. Tenslotte verdedigt zij haar voorstel om de vergunning aan de armbezoekers van M. H. tot het dragen van gummistokken in te trekken. Deze zijn geheel overbodig bij voldoende tact der ambtenaren. Liever ziet spr. nog ongeschikte krachten ontsla gen. Hanteeren kunnen de ambtenaren het wapen zelfs niet! Zoodat er voor hen zelf gevaar is bij het gebruik: hoe licht is hun dit niet af te nemen en te gebruiken tegen hen zelf. EEN ÉÉNLING AAN HET WOORD. De heer VOS zal slechts enkele opmer kingen maken, hetgeen hij doet in zeer geestigen vorm, zoodat de raad herhaalde lijk tot een gulle lach wordt gebracht. Van salaris-verlaging blijft spr. een tegenstan der, een voorstander echter van het heffen van belastingen naar rechtvaardigheid. Een ambtenaar zal liever f. 400 meer be lasting betalen dan zijn salaris met f. 400 zien verminderd. Daarmede had de over heid z.l. meer rekening moeten houden. Ook tot steun aan den algemeenen eer bied voor het Gezag. Van de motie Wilmer c.s. is spr. ietwat geschrikt, te meer daar zij niet gepolijst genoeg ls. Hij ziet overigens met genoegen, dat de heeren, dus blijkbaar zich in Nov. hebben vergist, toen zij tegen een derge lijke, meer behoorlijk gestelde motie stem den. Blijkbaar, omdat toen de oppositie daarmede kwam. Vergeten wordt, dat het zoodoende gaat hard tegen hard met ge volgen als 26 Nov. toen hier het toppunt werd bereikt. Spr. is voorstander van verkort debat en begrijpt daarom het antwoord van B. enW. niet gaarne verdediging uit den raad te zien voor de wethouder spreekt. Spr. zou als wethouder zelf liever willen maaien. En bovendien leidt het practlsch tot herhaling van argumenten. Tot zijn teleurstelling ziet spr. op on derwijs al weer f. 17.000 ruim bezuinigd; alsof daar nog niet genoeg ls afgeknab beld! Spr. hoopt, dat men daar voortaan af zal blijven. Het verlagen der subsidies oordeelt spr. onsympathiek, te meer, waar vele vereeni- gingen werk voor de gemeente doen en haar voordeel opleveren. Gaarne steunt spr. het voorstel v. pek tot handhaving der subsidie aan de Geheelonthouders. Hierna schorsing. AVONDZITTING. De werkloosheid. De heer v. STRALEN meent, dat het vraagstuk der werkloosheid voor Lelden een alles overheerschende factor is. Het hoogste aantal werkloozen. dat ooit be reikt is, staat thans ingeschreven. Een stijging van 25 pCt. bij vorig jaar verge leken noemt spr. onrustbarend. En all- werkloozen zijn niet eens Ingeschreven bi. de Arbeidsbeurs! Bovendien wordt de duur der werkloosheid steeds grooter. Er zijn ei bij van meer dan 3 jaar Toch heeft dr regeering Juli vorig jaar het steunbedrag durven verlagen, waarbij zich Leiden moet aansluiten en Iedere verbetering sinds- dien botweg geweigerd. Ondervoeding moest er komen en al zijn daarvan geen cijfers nog bekend, zij is er en dat zegt genoeg. Een onderzoek naar den toestand In de gezinnen der werkloozen is daarom alleszins gewenscht en opnieuw doet hij een voorstel daartoe dit nogmaals ver dedigend. Dat werkloozenzorg en huur-problemen twee verschillende aangelegenheden zijn, zooals B. en W. zeggen, betwist spr. ten stelligste aan de hand van cijfers over de huren, door werkloozen betaald. Van 678 werkloozen geeft spr. hierbij de percen tages der huur. Wel heeft de minister enkele kleine ver beteringen aangebracht, b.v. extra 10 pCt. Kerstgave, doch veel ls daardoor niet ge wijzigd ten goede, ln ieder geval niet noe menswaard. Van de 2 mlllloen extra ziet men hier ook niet, integendeel ls het aan tal aanvraagformulieren voor bijkomstige steun zelfs zeer beperkt zoodat de vakver- eeniglngen niet weten wat te doen. Met klem komt spr. daartegen op. In ieder geval hadden voldoende aanvraag formulieren moeten zijn verstrekt, dan had het crisis-comité kunnen beslissen, hetgeen ook haar taak is. Nu hebben eenige organisaties geweigerd mede te werken en zelfs heeft er een ze „verloot". Spr, heeft ook goedkoope schoenrepara tie gevraagd voor de werkloozen, gelijk te den Haag. Spr. hoort gaarne, hoe B. en W. daarover denken na toegezegd onderzoek. De steun der part. liefdadigheid en van diaconie zal voortaan niet meer geheel j worden afgetrokken, een concessie der re geering aan prof. Aalberse. Dat systeem om de part. liefdadigheid aan te sporen, kan spr. niet bewonderen; het zal z.i. voe ren naar verdere verslechtering van den overheidssteun. De nlet-kerkelijken zullen in ieder geval de dupe worden. De VOORZITTER: dat ls een ernstige beschuldiging. De heer v. STRALEN: neen, een veron derstelling en we zullen zien, hoe deze uit komt. Het vraagstuk der werkverruiming is dringend; doch B. en W. zljh nog altijd van eigen voortreffelijkheid overtuigd en willen den weg van spr.'s fractie niet op. Spr. onderschrijft den heer Vos in dezen. Er is kentering bij rechts, waar nu erkend wordt, dat adresseeren aan de regeering toch wel resultaat kan hebben, en boven dien. dat niet gehandeld wordt met den spoed, die gewenscht is. Een lijstje van uit te voeren werken geven B. en W. op nieuw, doch slechts een paar honderd werklieden vinden daarbij baat, zoo is de ervaring. Wat geeft dat op het aantal van ruim 4500? Alleen de voorstellen van zijn fractie zullen verbetering kunnen bren gen. Mogen B. en W. zich nu eindelijk eens herzien ln dezen! Werkverschaffing juicht spr. op zich zelf niet toe, doch afwijzen wil spr. ook dit niet; het wordt tijd, dat er werk komt. Vervalt de baatbelasting,1 dan ls dem ping van het Levendaal van de baan, zel den B. en W. Is dat bewijs voor ernst bij het zoeken naar werkverruiming? Nog vele arbeiders van buiten zijn hier tegen lagere loonen werkzaam; ook dat is niet Juist en ook hiertegen dient het college op te treden. Zie b.v. Utrecht. Gelukkig noemt spr., dat het systeem van contra-prestatie hier niet zal worden ingevoerd. Dat de werkloosheid gevolg zou zijn van te hooge loonen, wordt toch steeds meer bewezen onjuist te zijn. De loonen zijn aanzienlijk verlaagd en het is steeds slechter geworden. Gelijk ook in andere landen. De koopkracht is ten zeerste ge daald, tot groote schade voor den mid denstand. Dan de werkloosheid onder de Jeugd, B. en W. zeggen alle aandacht toe, doch spr. kan dit ln algemeenen zin niet er kennen. Zie het congres te Amsterdam, waar de heer Romijn ontbrak. Spr. hoopt echter, dat dit anders zal worden. Het aantal jeugdige werkloozen beloopt reeds meer dan 100.000. Een onderzoek ter plaatse hier oordeelt spT. urgent en van daar zijn voorstel ln deze materie. De vak bekwaamheid is natuurlijk ook zeer ge daald. zie wat Schiedam daartegen deed: 200 deelnemers aan cursussen. Sinds 1931 bezocht onze wethouder geen cursus meer Hier staan een 100-tal cursisten inge schreven, dat ls waar, doch het ls te gering. De ministers sluit ze uit van iederen steun,, doch toch zullen ook zij inkomsten moeten krijgen. De regee ring heeft de ultkeering beknibbeld tot f. 1.50 bij den aanleg der sportvelden door de werkloozen zelf. Wethouder. ROMIJN: dat geeft Schie dam ook. De heer v. STRALEN: Schiedam is kleiner, Groningen geeft f.2.50. Nogmaals breekt spr. een lans voor de jeugdige werkloozen. Spr. keert zich dan tegen de R.K. en Chr. die zeggen, dat de SD.A.P. slechts praat. Doch wat voor daden geven zij? De R.K. komen met woorden nog wel eens in verzet, de Chr. slikken alles. Samen zijn zij oorzaak, dat het er voor de arbeiders zoo slecht voorstaat. DE LEIDER DER R.K. FRACTIE. De heer WILMER zegt, dat het zeer moeilijk is in deze tijden een gemeente te besturen en spr. heeft waardeering voor hen, die dit aandurven. De lichtzijde ls z.i. dat wijzigingen worden aangebracht, die het besturen gemakkelijker maken, n.l. dat de tijden rijp zijn voor een betere samenwerking der groote groepen der bur gerij met het stadsverkeer, zooals uit de practljk gelukkig reeds blijkt. Spr. geeft daarvan eenige voorbeelden, hoe dit te bereiken valt. De voornaamste taak van het gemeen tebestuur ls z.l. thans tweeledig: le. Een zoo groote mogelijke werkge legen te openen; 2e. hen, die geen werk hebben, het leven zoo dragelijk mogelijk te maken. Zoo mogelijk werken dienen te geschie den, niet om de werken zelf doch om de werkloosheid te verkleinen. Helaas wordt er veel getraineerd bij de uitvoering der genomen besluiten, B. en W. erkennen dat zelf en vandaar het voorstel der leiders der drie rechtsche groepen om op spoed aan te dringen bij de hoogere Instanties, los van de vraag, bij wien de schuld ligt, hetgeen spr. ook niet weet. Van een keer-nemen van rechts in hier bij geen sprake. Hier wordt toch een adres voorgesteld, rechtstreeks betrekking heb bend op Leiden zelf, niet ln algemeenen zin, zooals van andere zijde destijds voor gesteld. Dat verschil is toch evident. Voorstellen der oppositie, die komen omdat zU zijn van de oppositie, kan de raads- meerderheid vaak niet steunen en dat is logisch. Loonsverlaging is volgens B. en W. de eenige mogelijkheid om nieuwe plannen voor werkverruiming te ontwerpen. Niet op gelukkige wijze begeven B. en W. zich hierbij op zuiver economisch terrein. Er ls toch wel geld voor andere dan noodzake lijke werken te krijgen er Is daarvoor geen dekking te vinden of anders te putten uit de reserve? Mag die niet gebruikt voor rente en aflossing voor leeningen ln deze zware tijden? Het nageslacht zal ons in dit opzicht niets kunnen verwijten Werkver schaffing aanvaardt spr. evenals de heer v. Stralen als het anders niet kan, doch de SD.A.P. is dan wel omgedraaid, waar zij liever het Levendaal niet dempte dan ln werkverschaffing. De heer SCHüLLER: de S.D.A.P. is niet veranderd. De heer WILMER: dan was de heer v. Stralen in dit geval niet haar woord voerder. Spr. ontwikkelt een drietal bezwaren tegen de z.g. contra-prestatie. Steun dan ons voorstel Inzake werkver ruiming zal de SD.A.P. zeggen, als ge zoo zijt voor werkverruiming. Doch onwaar ls, dat de mogelijkheid daarvan wordt aan getoond. WenschellJR zijn al deze werken, doch er ligt nog een groote marge tus- schen de wenscheliikheid en mogelijkheid. De plannen der S.D.A.P. zouden een te groote leening vragen, die de gemeente in gevolgen niet zou kunnen dragen. De steun ls zoo groot als de regeering toelaat, zeggen B. en W. en dat ls Juist, enkele categorieën uitgezonderd. Snr. ver heugt zich daarover. Dat de positie van mevr. Braggaar min der benijdenswaardig is dan die der andere leden van M. H., begrijpt spr. niet. Nu tenminste niet meer. Des te scherper laakt spr. dat zij nu hier komt met een voorstel tot verruiming der normen dat in M H. niet ls behandeld, zoodat dit lichaam niet is gekend. Dat had toch eerst moeten geschieden. Dat de S.D.A P. klaagt over miskenning, ls vaak eigen schuld De verhouding tusschen armbezoekers en ondersteunden is uitstekend. Dat mevr. Braggaar nu klaagt over gummi stokken kan deze verhouding slechts ver troebelen. Nooit is deze stok gebruikt of er mee gedreigd en van wapens nemen ls geen sprake, ze behooren niet tot de uit rusting. Wat heeft men aan de commissie die de heer v. Stralen vraagt? Dat de toestanden slecht zijn, weet ieder. Meer heeft men aan practlsche hulp en daarom ls spr. zoo blij met d ehulp der particuliere charitas, die thans niet meer geheel mag worden afgetrokken, hetgeen toch een groote ver betering ls. Niet alleen kerkelijke liefda digheid ls gedeeltelijk vrijgesteld, ook iedere andere! B. en W. zeggen toe periodieke verhoo gingen en bevorderingen niet te zullen stop zetten en daarover verheugt spr. zich. Hij vreest echter, dat te veel wordt ge werkt op arbeidscontract en daarover ziet spr. gaarne nog nadere toezegging. Zich in principe uit te spreken over me dezeggenschap is ondoenlijk, zoolang deze niet, precies ls omschreven, doch spr. hoopt, dat deze kwestie is te bezien bij de arbeidsvoorwaarden-herziening. Bezui niging langs den weg der concentratie, zooals B. en W. nu -willen bewandelen, heeft spr.'s sympathie. De subsidie der vereeniging tot kinder uitzending wil ook spr. handhaven in te genstelling tot de subsidie der drankbe- strijdingsvereenlgingen. al heeft hij groote waardeering daarvoor, doch alles wat nut tig ls, kan thans niet volledig gehand haafd worden. BESCHOUWING VAN DEN HEER WILBRINK. De heer WILBRINK zegt, dat als men de resultaten beziet van de algemeene be schouwingen, men kan zeggen, laat ons het zwijgen er maar toe doen. Toch is z.i. wel gewenscht dat B. en W. nog eens hoo- ren, hoe Iedere fractie denkt. Z.i. is het rood der S.D.A.P. ietwat oranje gedrenkt, zie b.v. hoe thans van die zijde ook wordt opgekomen voor den middenstand. De brochure van den heer Bosman lijkt uit het grijs verleden. Thans dient een andere weg bewandeld, gelet op de veranderde omstandigheden. Loonsverlaging en kapi taalsbesparing als ln de brochure van den heer Bosman geven geèn baat. De kwaal van dezen tijd is juist: gebrek aan afzet gebied. Productie is er te over. Uitvoerig gaat spr. op een en ander in. Wijzigen zich de omstandigheden niet dan zal men moe ten komen tot verdeeling der armoede en dus ook moeten overgaan tot loonsverla ging, doch dat ls toch heel Iets anders dan de weg van den heer Bosman, waar mee we volslagen vastloopen. De weg zal moeten zijn: ordening in het bedrijfsleven opdat kapitaalvernietiging worde ver meden. Wat betreft het voorstel v. Eek inzake een levensmlddelenraad, zeker de overheid zal ook regelend moeten optreden inzake den middenstand. De prijsregeling moet er echter buiten vallen. Totdusver heeft de heer v. Eek meer geleefd van critiek dan van opbouw, doch spr. vernam met genoegen diens toezeg ging inzake dit laatste. Of de voorstellen der S.D.A.P. echter opbouwend zijn, be twijfelt spr., daar de financieele gevolgen totaal niet zijn uitgewerkt. Ook leeningen kosten geld! Zelfs in betere tijden zou uitvoering van al die opgenoemde werken z.l. bedenkelijk zijn. Laat staan dan nu. Enkele punten (en niet de belangrijkste!) zijn bij B. en W. reeds in uitwerking, zie de aanvullende agenda. En B. en W. oor- deelen normale uitvoering daarvan al niet mogelijk. Hoe dan de uitvoering der veel grootere werken? Met den heer Wilmer om de spaarpot te bestemmen voor rente en aflossing van leeningen, gaat spr. niet mee. Beter zou dan z.i. nog zijn de spaarpot op te maken, j Leiden staat wel bovenaan, dat zij haar normale werken normaal heeft doen uit voeren. Het Levendaal ls uitzondering op dezen regel. Spr. ls daarover verheugd, maar hoopt toch dat B. en W. nog vee) in werkverschaffing zullen kunnen doen uitvoeren, als het niet anders kan. Her ziening der contract-loonen zou z.i. de eenige remedie zijn om uit de dorpen ar beidskrachten te weren, want alleen voor gemeente-gronden zou een beperking kun nen gelden. Hetgeen den verkoop van ge meente-grond weer zou belemmeren. Groot ls de ellende der werkloozen, doch voor de Jongeren ls het nog erger. Voor hen is er geen enkel verschiet en daarom is het dubbel noodlg voor hen werk te vin den, en daarom zal hij den aanleg van sportvelden in werkverschaffing, al ls hij niet zoozeer voor die velden, aanvaarden, hopende, dat ook de jongeren daarbij werk zullen kunnen vinden. Spr. is voor het voorstel tot handhaving der subsidie aan de drankbestrijdersvereenigingen. De voorstellen tot verlaging der licht- tarleven voor kleine inkomens steunt spr. niet. Al hebben de Lichtfabrieken een so ciale taak, zij mogen niet worden een verlengstuk van den steun. Bovendien is practlsche uitvoering z.i. onmogelijk, gelet op de rompslomp, daaraan verbonden. Ge zwegen nog van de vraag, of zulke voor stellen zouden worden goedgekeurd door hoogerhand. De huurverlagingsvoorstellen zijn te simplistisch. Spr. steunt den heer Wilmer inzake het adresseeren bij de hoogere instanties, waar het hier betreft een aangelegenheid spe cifiek van den Leidschen raad. Uitzicht uit de misère ziet spr., helaas, nog niet. Spr. zegt daarom gaarne B. en W. allen steun toe tot handhaving van het evenwicht, doch stilstaan mag men niet. Op de gasprljsverlaging zal z.i. spoe dig een electrlciteitsprljs-verlaging moeten volgen. Nu drijft de gemeente gehetl op de bedrijven en dat is een noodtoestand. Later is het misschien niet meer mogelijk. DE LEIDER DER A.-R. FRACTIE. De heer v. ES zal geen principieele uit eenzetting geven der A.-R. gemeente-poli tiek. Daarvoor komt straks nog wel de ge legenheid bulten den raad. Spr. dankt B. en W. er in geslaagd te zijn een sluitende begrooting aan te bie den. Een ingrijpen van Ged. Staten of de Kroon ls hier nog niet noodig. De samenwerking tusschen B. en W. en raad is soepeler geweest dan een jaar ge leden. Spr. is daarvoor erkentelijk. Spr. onderschrijft een uitlating in het sectie- verslag, dat ln den raad soms niet het gemeentebelang naar voren komt doch andere niet. na te speuren belangen. Spr. vraagt het college er voor te waken dat de kermis tijdens het feest van het L.S.C. in ieder geval Zondags zal zijn ge sloten. Slechts 32 voorstellen zijn thans inge diend en spr. prijst de S.DA.P. verschil lende parade-paarden te hebben achter wege gelaten. Spr. wil aannemen, dat dit uit verstandig opzicht geschiedt, niet uit vrees voor het fascisme. Het voorstel-Koole zal spr. steunen, in tegenstelling tot de voorstellen van mevT. Braggaar, om de redenen, reeds door den heer Wilmer ontvouwd en het voorstel- v. Weizen Inzake huurverlaging, dat niet zoo is te overzien, evenmin als de voorstel len tot verlaging der lichttarieven, die ietwat onbekookt zijn. Is het S.D.AP.-voorstel inzake werkver ruiming propaganda? Financieel is het in ieder geval onuitvoerbaar, het zou Lelden ruïneeren. De voorstellen der S.D.A.P. zijn bovendien bijna geregeld ingesteld op so cialisatie en dat kan spr.'s partij natuur lijk niet aanvaarden. Den heer v. Stralen raadt spr. aan de werkloozen te steunen zooals de A.-R. doen. Van ondervoeding is nog niets definitiefs vastgelegd. Diens voorstellen zal spr. ook niet steunen. Het voorstel-v. Eek inzake levensmlddelenraad een oud voorstel in een nieuw jasje is overbodig, zie de gevolgen in Amsterdam, waar de prijzen juist stegen. Het is zuiver berekend op socialisatie, dus politiek bedoeld. De motie tot aansporing der hoogere instanties tot spoed Inzake werkplannen onderteekende spr. op reeds genoemde motieven door de heeren Wilmer en Wil brink. Van een andere wind ln de recht sche fracties is geen sprake. DE HEER VERWEY FINANCIERT. De heer VERWEY oordeelt het voorbarig zacht gezegd te spreken van koerswijzi ging bij zijn fractie. Spr. zal niet ingaan op toespelingen dat zijn fractie voorstellen doet van politiek allooi, daar dit iedere partij op haar beurt doet. Spr. neemt er genoegen mee. Uit kringen, die zich vroeger verzetten tegen iedere overheidsbemoeiing, roept men thans daarom het hardst. Bewijs, dat de SJD.A.P. gelijk hadt Een vergelijking tusschen de begrootingen van 1914 en thans is destructief en liberaal-kapitalis tisch. Het aanpassingssysteem van B. en W., door de regeering gesteund, kan zijn be wondering niet hebben, het is hem te passief. Beter is gezamenlijk een aanval te doen op de oorzaak van de crisis: de werkloosheid, al zal deze inderdaad noch plaatselijk noch landelijk zelfs zijn te be teugelen. Niettemin moet men z.i. doen wat men kan en spr. verdedigt uitvoerig de diverse aangeraden werkgelegenheden, elf in getal. Van de regeering zijn we financieel veel meer afhankelijk geraakt, doch spiegelen wij ons aan de regeering, dan spiegelen wij ons zacht. Het rijk heeft het 60-mil- lioen-plan, welnu, laat ons hetzelfde doen door leening, hetgeen volkomen verant woord ls. Wil de vrije geldmarkt niet leenen, dan vrage men de regeering een leening tegen matige rente, het zou ratio neel zijn in verband met de pressie der regeering. Spr. is blij, dat de heeren Wilmer en Wilbrink ook waren voor zooveel mogelijk uitvoeren van werken, al verschillen de meeningen over de manier van financie ring. Flauw heeft spr. de wijze van finan cieren aangegeven en als het niet precle- ser is, is dat mede de schuld van de partij van den heer Gosllnga, die de gemeenten zoo aan banden legden! Vele gemeenten trachten te komen tot een premie-leening uit het werkfonds, laat Leiden zich daarbij scharen. Het is voor spr.'s fractie, gelijk Iedere andere fractie, onmogelijk een kostenbe rekening te geven, daarvoor is noodig de volledige medewerking der gemeente diensten. Spr. zou zich daartegen dan ook verzet hebben, zoo zijn fractie anders had geoordeeld, want niets is gevaarlijker dan zoo'n berekening. De VOORZITTER: het indienen van plannen is dan wel zeer gemakkelijk! De heer VERWEYzrker, doch ernst moet voorzitten, zooal air. het geval is. Er is toch ook nog er" 'serve van 5 ton! Hierna 11.50 uur schorsing.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 13