LEIDSCH DAGBLAD Eerste Blad Maandag 21 Januari 1935 BUITENLAND. TELEGRAMMEN. SPORT. DE ALGEMEENE TOESTAND. Memorandum van Laval over de Saar- vluchtelingen Ook een beroep der uitgewekenen Besluiten van den Volkenbond. De Fransche minister Laval is naar Pa rijs teruggekeerd. Voor zijn vertrek uit Genêve heeft htj echter nog een memoran dum der Fransche regeering overhandigd, dat zich bezig houdt met de kwestie der Saar-refugie's. Tegelijkertijd heeft hij verzocht.dat de kwestie onmiddellijk op de agenda van den Raad .zal worden ge plaatst. Laval verklaart in het memorandum, da* da Fransche minister-president reeds onmiddellijk na de volksstemming de maatregelen heeft aangekondigd, die aan de Fransche grens werden genomen om de Saarvluchtelingen op te nemen, dit zich bedreigd gevoelden. Tegelijkertijd is de op merking gemaakt, dat het probleem der emigranten voor alles den Volkenbond aangaat. Op dezen grond heeft de Fransche re geering er van den beginne af prijs op ge steld, deze kwestie op Internationalen bo dem over te brengen. Ter motlveering van dit standpunt wordt er in het memoran dum verder de nadruk op gelegd, dat de Volkenbond een dubbele verantwoordelijk heid jegens deze vluchtelingen draagt. De Bond moet hier preventief tewerk gaan; d.i. reeds hej geval geweest bij de vluchte lingen die de Dultsche regeering op 2 Juni en 3 December 1934 op zich heeft geno men. Deze verplichtingen zijn onder een dubbele garantie gesteld: die van den Volkenbondsraad en die van het Haagsche Hof. Indien de juiste methode wordt gevolgd, kan ook een emigratie vermeden worden, die bij den tegenwoordigen stand der ar beidsmarkt moeilijke problemen op zou werpen zoowel voor de emigranten zelf als voor de bevolking, temidden waarvan zij leven. Maar ook als men voor de toekomst wil vertrouwen op de hechte verplichtingen der Duitsche regeering, blijft toch nog altijd een probleem over. Reeds den dag na de stemming zijn talrijke Saarlanders aan de Fransche grens verschenen. De Fransche regeering heeft niet willen wachten, tot de toestand zich nog ver scherpt en heeft zich derhalve tot den Raad gewend. Het memorandum vervolgt dan: Het standpunt van den Volkenbond tegenover deze vluchtelingen is geheel anders dan dat tegenover vroegere. De Volkenbond heeft het Saargebled vijftien jaar lang bestuurd. Een groot deel der genen. die onder omstandigheden gedwon gen zijn te emigreeren, heeft zich uitge sproken voor de handhaving van het Vol kenbondsregiem. De Volkenbond heeft jegens deze menschen daarom niet alleen de algemeen menschelijke verantwoorde lijkheid. die voortvloeit uit artikel 23 van het Volkenbondspact. maar ook een on middellijke verplichting. Daaruit moeten de noodzakelijke consequenties getrokken worden. Het betreft daarbij allereerst een finanoieele kwestie. De kosten voor het onderhoud der Saar-refugié's moeten wor den opgenomen in het budget van den Volkenbond. Het betreft echter niet alleen deze kos ten, maar het onderbrengen der vluchte lingen, een zeer moeilijk probleem, dat zonder internationale samenwerking onop losbaar is. De Volkenbond heeft in derge lijke kwesties zeer veel ervaring en een bijzondere organisatie. Hij kan derhalve óf op die vroegere organisaties teruggrij pen. óf een nieuwe vormen. De Fransche regeering heeft het recht, dat van den Volkenbond te verlangen. Zij zal in de volgende maanden reeds voor de taak gesteld zijn, verscheidene duizenden Fransche burgers uit het Saargebied weer op te nemen, zoodat de terugkeer van het Saargebied naar Duitschland reeds daarom van nationaal gezichtspunt bezien, voor Frankrijk een probleem van de heropne ming van eigen staatsburgers is. Deson danks is de Fransche regeering van mee ning. dat het vervullen van dezen plicht haar nog niet bevrijdt van een geste van menschelijkheid tegenover de Duitsche Saarlanders. Zij heeft haar grenzen niet willen sluiten voor hen, die ze in de eerste dagen zouden overschrijden. Er zijn spe ciale gelegenheden beschikbaar gesteld om ze op te nemen en zelfs is financieele steun verleend. De Fransche regeering kan deze kosten echter niet op zich nemen en haar deuren niet open laten voor een emi gratie, indien zij zich niet van tevoren verzekerd heeft van de daadwerkelijke medewerking van den Bond. Op deze gronden verzoekt de Fransche regeering den Volken bondsraad, het pro bleem der Saarlandsche refugié's reeds thans te behandelen. Max Braun, Hoffmann en Hektor heb ben een bezwaarschrift overhandigd aan den Volkenbondsraad, waarin zij verkla ren, dat de gebeurtenissen van den laat- sten tijd aangetoond hebben, dat de ver plichtingen. die Duitschland in Juni op zich genomen heeft voor de bescherming der minderheden, niet toereikend zijn. Duitschland aldus het be zwaarschrift heeft zich jaren ge leden ook moeten verplichten tot bescher ming der Rijnlandsche separatisten, maar het heeft deze verplichtingen nooit ver vuld Het ls te vreezen. dat het na het vertrek der internationale troepen in het Saargebied niet anders zal gaan. De ver tegenwoordigers der minderheid verzoeken den Volkenbond daarom vast to stellen, naar welke plaats zij zich moeten begeven om veilig te zijn. Gevraagd wordt, dat de Volkenbond een hulp-comité zal vormen, dat de beschikking zal krijgen over geld middelen Dit comité zou den vluchte lingen levensonderhoud en arbeid moeten verschaffen. Voorts vroegen zijn. dat de emigranten gelegenheid wordt gegeven hun onroerend bezit te verkoopen en de gelden mee te kunnen nemen. De uittocht van emigranten duurt nog geregeld voort. De nat. soc. instanties in het Saarge bied hebben een aanvang gemaakt met de uitwerking van plannen voor een groot- sche demonstratie ter verwelkoming van Hitier. wanneer deze zijn intocht zal hou den ln het Saargebied. die, ofschoon nog niet officieel vastgeste'd, verwacht wordt tegen 10 Maart. Voorts worden plannen gemaakt voort de eerste verkiezing na den oorlog voor den Rijksdag. Na een tweedaagsche onderhandeling met den vertegenwoordiger van het Duit sche Front, architect Keiler, heeft de af- deeling Neunklrchen der S.PD. vrijwillig besloten, tot ontbinding over te gaan. Het overgeschoten .-ermogen ls ter be schikking gesteld van de Winterhllfe. De sociaal-democratische gemeenteraadsleden hebben hun mandaten ter beschikking gesteld en ook het Volkshuis G.m.b.H. heeft tot liquidatie besloten: het huls wordt ter beschikking gesteld van het Duitsche Arbeidsfront als „Huls van den Dultschen Arbeid." De soc.-dem. vrije bond van turners te, Neunklrchen heeft ook tot ontbinding be sloten, de leden zijn naar den „Duitschen Turnersbond overgegaan. Het blad ..Deutsche Front" schrijft naar aanleiding van deze gebeurtenis, dat het toe te Juichen valt. dat zij, die tot het einde voor hun zaak hebben gestreden, nu weer vrijwillig naast hun Duitsche volks genoten gaan staan, nu hun leiders laf hartig zijn gedeserteerd en zich reeds in het buitenland bevinden. Wij willen hun, die vrijwillig tot ons zijn teruggekeerd, de broederhand reiken en alles vergeten wat in het verleden is gebeurd. De Volkenbondsraad heeft ln 'n geheime zitting er kennis van genomen, dat Italië en Abessynië bij schrijven aan den secre taris-generaal van den Volkenbond den plicht hebben aanvaard, op de basis van het Verdrag van 1908 onmiddellijk onder handelingen aan te knoopen over de rege ling van het conflict en niets te doen, dat de situatie zou kunnen doen toespitsen Abessynië behoudt zich echter voor. later weer een beroep op den Volkenbondsraad te doen, Indien geen overeenstemming wordt bereikt Voorts heeft de Volkenbondsraad zich bezig gehouden met den Finschen elsch tegen Engeland tot schadevergoeding voor het in beslag nemen van Finsche schepen tijdens den oorlog. Drie jaar geleden is in deze kwestie rapport uitgebracht, doch dit rapport kon niet aanvaard worden, daar de Engelsche regeering principieel bezwaar maakte tegen de bevoegdheid van den Volkenbondsraad. De Spaansche rapporteur heeft thans een nieuw rapport ingediend, waarin hij verklaart, het Britsche bezwaar niet als gerechtvaardigd te beschouwen. Hij stelt voor, een advies te vragen aan het Haag sche Hof over de vraag, of de Volken- bondsTaad voor deze kwestie al dan niet bevoegd ls. Dit voorstel werd bestreden door de Engelsche. Fransche en Italiaan- sche gedelegeerden, met het gevolg, dat de rapporteur zijn rapport terugnam. Er zal dus geen beroep worden gedaan op het Haagsche Hof. In zijn zitting van heden zal de Raad nu beslissen of hl) onmiddellijk kan decidee- ren. omtrent zijn bevoegdheid dan wel of drie Juristen met de voorbereiding van een dergelijke beslissing belast zullen worden. De aanvaarding door den Volkenbonds raad van het rapport der financieele Vol kenbondscommissie over de economische, financieele en deviezensituatie van Bul garije heeft te Sofia groote ontstemming gewekt. Bulgarije kan zich "met de GeneefSche beslissing nimmer accoérd verklaren, deelde de Bulgaarsche premier Georgief tijdens een belegde persconferentie mede. o TSJECHO-SLOWAKIJE. Corruptie-affaires. Eenige corruptie-affaires houden sedert eenigen tijd de openbare meening in Tsjecho-Slowakije bezig Tot nu toe kan men drie groote schan dalen onderscheiden: die bij de Tsjechi sche staatsspoorwegen, die by openbare werken en die by den aanleg van stuw dammen. De eerste arrestaties werden in Februari 1934 verricht in de Karpathen. De politie van Brunn arresteerde toen- acht ambte naren door wier handelingen de spoorwe gen mlllioenen kronen schade hadden ge leden. Korten tyd later werden in dezelfde streek eenige groothandelaren in hout gearresteerd, terwyi te Praag eenige hooge ambtenaren in arrest werden gesteld. Wegens knoeieryen werden later nog eenige ambtenaren en particulieren ge arresteerd. Voorts werden nog eenige ambtenaren ln Bohemen en van het ministerie voor Openbare Werken gearresteerd, die zich hadden schuldig gemaakt aan het aanne men van steekpenningen. Ten slotte werd ontdekt, dat met be trekking tot den aanleg van een stuw dam zekere Dr Navratil 800.000 Tsjech. Kronen als steekpenningen had aangeno men. In het geheel werden ln deze laatste aangelegenheid 28 personen gearresteerd. In totaal schynen met de knoeierijen wel 200 millioen Tsjechische Kronen gemoeid te zyn. o OOSTENRIJK. Starhemberg over de restauratie der Habsburgers. In een byeenkomst van Heimwehr- lelders verklaarde vice-Kanselier Star hemberg gisteren, dat de Heimwehr spoe dig een besluit zou nemen, wanneer het gewenscht was dat Aartshertog Otto van Habsburg den Oostenrijkschen troon zou bestijgen Starhemberg waarschuwde de legitimisten, die den onmlddellijken terug keer eischten van Otto van Habsburg en zyn moeder, ex-keizerin Zita, die momen teel op het kasteel Steenockerzeel in Bel gië vertoeven, dat zy hun zaak niet door overhaasting moesten bederven. o BULGARIJE. Maatregelen tegen de jeugd. De Bulgaarsche autoriteiten hebben een verordening uitgevaardigd, waarby het aan de jongens en meisjes beneden den leeftijd van negentien jaar verboden ls om zich des avonds na zeven uur in den winter en na acht uur ln den zomer op straat te bevin den, anders dan ln het gezelschap van ouders of verantwoordeiyke meerderlarige personen; in het openbaar te rooken; bios copen of schouwburgen te bezoeken, he- halve den Natinnalen Schouwburg of de „schoolbioscoop", tenzij zij zich onder ge leide bevinden: politieke vergaderingen by te wonen; zich zonder de school-uniform op straat te begeven. Bij overtreding van deze bepalingen volgt veroordeeling tot hechtenis of boete. FRANKRIJK. Geen overwerk meer De StavUky-affalre. De minister van arbeid Jacquler heeft met goedkeuring van het kabinet een wetsontwerp ingediend waarby voor in- dustrieele ondernemingen het recht tot het laten verrichten van overwerk wordt opgeheven. De minitser ziet hierin een maatregel tot vermindering van de werk loosheid. In Mei a.s. zullen by openbare werken naar schatting 4Ü.000 en ln het begin van den zomer 70.000 arbeiders te werk worden gesteld. Geleidelijk zullen de buitenlandsche arbeiders het land moeten verlaten. Bepaalde steden en dorpen zullen, onder zekere voorwaarden, gesteund worden; het stelsel van sociale verzekering wordt gewyzlgd. m /haar rapport over de gedragingen van de rechteriyke macht ln de zaak StavLsky komt de commissie van enquête tot de conclusie, dat het Pressard, den ex-procureur van de republiek, ontbrak aan waakzaamheid en initiatief, maar dat deze tekortkomingen voldoende gestraft zyn door de overplaatsing van Pressard. Het onderzoek heeft geen enkel feit aan het licht gebracht, dat twyfel wettigt aan de eer of de rechtschapenheid van Pressard. De commissie achtte de tegenstrydige conclusies van Lescouvé, den president van het hof van cassatie, over het werk van Pressard. waarin hy eerst een over dreven lankmoedigheid, daarna een over dreven gestrengheid toonde, ongepast -o VEREENIGDE STATEN. De Zuidzee-cil&nden onder marine-leiding. President Rooaewalt hééft aanwijzing ge geven, dat een rteJtB Zuidzee-eilanden tus- schen Hawai encaèT,Manannengroep, die onder Amerikaarpqhe souvereiniteit staan, onder marine-Ieidöig zullen komen. Het betreft hier de Vfttke-eilanden. de John- ston-eilanden, de Sands-ellanden en het King man-eiland. Van bijzondere strate gische beteekenis zijn de Wake-eilanden, die op het vllegtraject liggen, waarvoor Lindbergh een dienst wil inrichten van San Francisco over Honoloeloe naar Mid way en Manilla. De Wake-eilanden bezitten een groote beschutte baai. die geschikt is als vlieghaven voor watervliegtuigen. ZUID-AMERIKA. De strijd in den Chaco. Zaterdag zyn de Paraguaansohe troepen op drie punten opgerukt, waarby zy er tn geslaagd zyn de Bollvlaansche stellingen van Santa Fe en Palo Marc ado te bezet ten en de-yerdediginaaUMie nabii Caran- dayty te doorbreken. Dtftk zij dit opruk ken bevindt de linkervleugel zich thans nog slechts op 15 myi van Villa Monies, het voornaamste doel van het Paraguaan- sche offensief terwijl de rechtervleugel zich aan den ingang bevindt van het Boli- viaansche departement Santa Cruz. De troepen te Santa Fe, aan de Para- pitl-rivier, zy-n thans dóórgedrongen tot wat volgens de Paraguaansch opvatting de natuurlijke en historische Westgrens vormt van het omstreden gebiéd. ■o- UIT HET VERRE OOSTEN. Nieuwe wryving tusschen China en Japan. Sedert eenige dagen doen geruchten de ronde over militaire operaties door het Japansche Kwantoeng-Ieger aan de Chi- neesch-Mandsjoertjsche grens. Volgens berichten, uit Hsinking heeft het Japansche oppercommando een actie in de lucht en te.land aangekondigd tegen de in het Westw der provincie Jehol staande troepen van generaal Soeng-Tsje- Joean. Het zou de bedoeling zyn, deze troepen tot achter den Grooten Muur terug te dryven. De Japansche militaire autoriteiten zouden hierby van de mee ning uitgaan, dat generaal Soeng ondanks herhaalde waarschuwingen het westeiyk deel van Jehol wederrechtelyk heeft be zet. zyn troepen zouden van onregelmatig karakter zyn en een ordelijke regeering der provincie onmogeiyk maken. Deze berichten hebben in Chineesche kringen groote opwinding veroorzaakt, daar men aanneemt, dat een dergeiyke Japansche stap het voorspel tot een ver der optreden tegen de provincie Tsjachar zou kunnen zyn. De Chineesche autori teiten leggen er den nadruk op, dat ln het grensgebied van Tsjachar en Jehol volko men vrede heerscht. De Chineesche pers heeft reeds uit Do- lonor het arriveeren van Japansche troe penversterkingen en vliegtuigen op vracht auto's gemeld. Sterke troepenafdeelingen en veel oorlogsmateriaal zouden naar Do- lonor onderweg zyn. Van Japansche zyde erkent men de actie, die in een communiqué aldus wordt verklaard: De Chineesche troepen hebben een aantal belangrijke strategische pun ten bezet en zyn de sommaties van het Japansche hoofdkwartier de bezette ge bieden te ontruimen, niet nagekomen. Hun voorposten hebben zelfs versterkte stellin gen betrokken. De Chineesche regeering heeft reeds te Tokio geprotesteerd tegen de militaire voorbereidingen, welke Japan ln de pro vincie Jehol treft. China beschouwt de concentratie van nieuwe Japansche troepenafdeelingen in de richting Dolonor-Kalgan als een schen ding der in 1932 gesloten wapenstilstands overeenkomst. Het Japansche ministerie van Buiten landsche Zaken beeft zyn standpunt ten opzichte van het Chineesche protest nog niet bepaald. o INTERVIEW MET LAVAL. MOSKOU. 20 Jan. (Reutor). In een Interview, dat Laval aan den correspon dent van het offlcieele Sovjet-Russische regeeringsblad „Izwestia" heeft toegestaan heeft de Fransche minister van buiten landsche zaken eenige verklaringen afge legd omtrent de buitenlandsche politiek van zyn land. Frankryk's politiek, aldus Laval. Is vredelievend en onbaatzuchtig en heeft slechts één doel, een algemeene verzoening door het scheppen van veiligheid. Ten aanzien van het Oost-Locarnopact verklaarde Laval, dat het besluit van de Sovjet-regeering, tot den Volkenbond toe te treden, de mogelijkheid van een Oost- Locarnopact heeft geopend. Voor ons allen aldus Laval, is het oogen- bllk gekomen, te verklaren, dat. mocht er ooit eën land tot den aanval overgaan, dit den tegenstand van alle aanhangers van den vrede zal ontmoeten. De algemeene veiligheid, zoo besloot Laval, hangt van aller wil tot samenwer king af. Wanneer de veiligheid onafhon- kelyk van het ontwerp van het vorige jaar. alsmede van t ontwerp, dat ln het nieuwe jaar tot stand ls gekomen ln eenlg ge deelte van Europa nog verhoogd kan wor den. zal de Fransche regeering hiertoe haar volle medewerking verleenen. o BELA KUN NAAR ENGELAND? LONDEN, 20 Jan. (D.N.B.). Naar ver nomen wordt zou de communist Bela Kun voornemens zyn naar Engeland te komen, teneinde onlusten te organiseeren ter ge legenheid van het 25-Jarlg regeerings- jublleum van Koning George V ln Mei en Juni van dit Jaar. De Britsche haven- en douane-beamb ten zyn gewaarschuwd Bela Kun, die reeds op weg naar Engeland zoo zyn, niet toe te laten. o DE FRANSCHE OUD-STRIJDERS. PARIJS, 21 Jan. iReuter). De oorlogs- bllnde afgevaardigde Scaplnl heeft ln een vergadering van de plaatselyke afdeellng van de oud-strydersbond UNC te Nantes een rede gehouden, waarin hy een einde van den partij-strijd verlangde met een nieuwe geesteiyke houding, de oud-stry- ders moeten met al hun kracht een toe komstige oorlog verhinderen Een oorlog beteekent de dood van het land. Scaplnl wil, dat men zonder vrees on derhandelingen voert met Duitschland, terwyi de staat zoo spoedig mogelyk het monopolie voor den handel ln wapenen moet Invoeren. o SCHIP IN BRAND. NEW-YORK, 21 Jan. (Reuter). In de machinekamer van het Intaliaansche mo tor-tankschip „Valverde" is brand uitge broken, het schip heeft S.O.S.-seinen uit gezonden en als positie opgegeven 500 myl bulten de haven van Porto Rico. De sloepen rijn op twee na verloren.' Het Duitsche schip „Saarland" en het Britsche schip „Rangitiki" zyn de „Val verde" te hulp gesneld. ———o BOTSING OP IERLAND. DUBLIN, 21 Jan. (Reuter). Te Clogher in het graafschlp Tyrone zyn boeren slaags geraakt met belasting-ambtenaren, die vee in beslag kwamen nemen op een boerderij Een vyftigtal boeren trachtten de die ren te doen ontsnappen. Tusschen de boeren en de belasting ambtenaren ontstond een vuurgevecht. Een sterke politiemacht werd te hulp geroe pen en verspreidde de boeren. Er wordt geen melding gemaakt van slachtoffers. o BRAND IN EEN ZIEKENHUIS. LONDEN, 21 Jan. (Reuter). In een zie kenhuis in Oost-Londen is brand uitge broken. Dank zy de moed en de voorbeeldige discipline van de zestig verpleegsters zyn alle 250 patiënten gered. Systematisch werden zy naar bulten gebracht, sommigen ln dekens gewikkeld, terwyi de vlammen rondom loeiden. De brand was eenige mijlen ver te zien. Allen zyn opgenomen in nabygelegen ziekenhuizen. o DE MISDAAD IN AMERIKA. ATLANTIC CITY, 21 Jan. (Reuter). De politie trachtte gisterochtend vergeefs de huidige „Staatsvyand No. I", Alvin Karpis, te arresteeren. Een sterke politie-patrouil- le begaf zich naar het hotelletje, waar Karpis met een kameraad, Harry Camp bell en twee vrouwen zyn Intrek had ge nomen. Toen de politiemannen het huis binnen drongen. baanden de belde misdadigers zich met mitrailleur-pistolen een weg en vluchtten in een auto. Tweemaal reden zy schietend rond het huis, klaarblykelyk om de belde vrouwen, welke in een andere kamer sliepen te wekken. Hun opzet gelukte evenwel niet, de beide vrouwen werden gearresteerd. o DE MAANSVERDUISTERING VAN ZATERDAG J.L. PARIJS, 21 Jan. (V.D.). Het obser vatorium te Parijs deelt mede, dat drie honderd waarnemers uit verschillende deelen van de wereld hebben gemeld, dat zij met succes fotografische opnamen hebben gemaakt van de maansverduiste ring van Zaterdag j.l. Het Parysche obser vatorium zal deze opnamen verzamelen en daardoor een der meest volledige studies krijgen, die tot nog toe van een maans verduistering zyn gemaakt. o DE KOUDE. BOEDAPEST, 21 Jan. (V.D.). Gisteren zyn tengevolge van den vorst in Hongarije vier personen doodgevroren, terwyi op het platteland tengevolge van hevige j sneeuwstormen verscheidene personen worden vermist. VOETBAL. UIT NIEUWVEEN. Nlc. Boys I speelde op eigen terrein een vriendschappelijken wedstryd tegen O.D.I. II. O.D.I. wist direct de leiding te nemen en die stand bleef ongewyzigd. De Nic. Boys waren niet erg gelukkig. Prachtkan sen gingen teloor. Nleuwveen I ging naar Voorwaarts te Boskoop en wist de kampioenskans te ver- grooten, door Voorwaarts te verslaan met 4—1. Stand met rust 1—1. o UIT BOSKOOP. Bosk. Boys IV verloor van grocneweg Hl met 23. De Boys namen de leiding, maar deze werd door Groeneweg reeds spoedig teniet gedaan 11. Na de rust pakten de Boys direct goed aan, en namen zy door den linksbinnen weder de leiding Een fout van den Boys-keeper werd dezen noodlottig. 22, Door een mlstrap van den rechtsback belandde de bal ln eigen doel, zoodat de gasten op een zeer fortulniyke manier de leiding herkregen, wat tevens hun overwinning werd. Voorwaarts I verloor van Nieuwveen I met 1—4. Trekvogels I won van Esto I met 20. o AUTOMOBILISME. DE STERRIT NAAR MONTE CARLO. Omtrent de positie der Nederlandsche deelnemers aan de Rallye Monte Carlo wordt heden gemeld, dat de heeren W. H. Vroom. Baron Taets van Amerongen, Fisette en Polis, allen op Ford, Padua zyn gepasseerd naar Lalbach. Op de route tot Triest had men schitterende wegen. Het was bitter koud en er stond een scherpe wind. De heer Vroom had moeliykheden by de douane met zyn visum. De heer van Beeck Calkoen, op Ford ls.vanmorgen te 8.45 te Lalbach gearriveerd De Nederlandsche equipe Bakker Schut en Mutsaers met Ford zijn hedenmorgen te 10 uur aan de controle te Beriyn aan gekomen. Op de route van Warschau naar Beriyn hadden zy met veel mist en ys te kampen. o WIELRENNEN. LEIDSCHE REN- EN TOERISTENVER. SWIFT". Gistermorgen heerschte er een groote drukte in het clublokaal van den heer Van Meizen, Nieuwe Beestenmarkt 13, „Swift" had n.l. haar zustervereenlging „Excelsior" te Gouda uitgenoodigd 6 van haar leden een match te laten rijden tegen 6 leden van „Swlft". De wedstryden gingen over 2-maal 1 K.M. met verwisseling van rol, en 3 K.M, eenmaal, alle renners op dezelfde rol. De „Excelsior"-renners reden voor het eerst een wedstrijd met 108 inch-versnel- ling. De „Swlft"-renners reden buitenge woon goed. De tijden door de „Excelsiori'-renners over de 2-maal 1 K.M. waren: 1. Verwaal 59 sec,: 2. Prins 1 m. 13/5 sec,; 3. v. d. Hoorn 1 m. 3 sec.; 4. Berkhoven 1 m. 31/5 sec.; 5 .Rietveld 1 m. 3 2/5 sec.; 6. v. d. Meer 1 m. 7 3/5 sec. Dezelfde afstanden, gereden door „Swift"-leden, brachten als uitslag: 1. J. Rietbroek 56 2/5 sec.; 2. A. v. Amsterdam 57 2/5 sec., deze heeft hoewel hy zeer wei nig heeft gehometralnd, nog een goeden tyd gemaakt; 3. J. v. Ruiten 58 2/5 sec.; 4. C. v. Amsterdam 58 2/5 sec.; 5. J. Riet hoven 1 m. 1/5 sec.; 6. J. Schuller 1 m. 6 s. De 1-maal 3 K.M. bracht als uitslag voor de „Excelsiori'-renners: 1. C. Verwaal 2 m. 29 sec.; 2. Prins 2 m. 34 3/5 sec.; 3. Rietveld 2 m. 401/5 sec.; 4. Berkhoven 2 m. 461/5 sec.; 5. v. d. Hoorn 2 m. 46 4/5 sec.; v. d. Meer 2 m. 57 3/5 sec. Van de „Swift"-renners is deze uitslag geworden: 1. J. Rietbroek 2 m. 23 4/5 sec.; 2. A. v. Amsterdam 2 m 27 2/5 sec.; 3. C. v. Amsterdaam 2 m. 30 2/5 sec.; 4. J. v&n Ruiten 2 m. 33 2/5 sec.; 5. J. Riethoven 2 m. 35 1/5 sec.: 6. J. Schuller 2 m. 40 sec. „Swlft" kwam weer als 1ste uit den strijd met een totaaltljd van 10 m. 13 sec.; „Excelsior" volgde met een tijd van 10 m. 47 2/5 sec. De persoonlyke pryzen werden gewonnen door J. Rietbroek 1ste pr.; A. v. Amsterdam 2de pr., belden van „Swift"; 3de prijs was gewonnen door het „Excel- sior"-lid Verwaal. Deze pryzen werden met een toepasselyk woord door den „Swift"-voorzitter uitge reikt, en de „Excelsiori'-voorzitter, de heer Clere ontving den 2den clubprys. Deze noodigde tegelijkertyd „Swift" met een ploeg renners uit om Dinsdag 29 Januari te Gouda te komen ryden, hetwelk werd aanvaard De junioren, die 's morgens 9.15 uur een wedstrijd reden over 1 KM., konden niet in volgorde afrijden en zullen voor de goede noteering het laatste gedeelte daar van Woensdagavond ryden. Aanvang 8.30 uur in het clublokaal, N. Beestenmarkt 12. BOTSING OP EILAND IN DE AZIATISCHE ZEE. ATHENE, 20 Jan. (Reuter). Naar van Grieksche zyde wordt gemeld, zouden op 't tot de twaalf-eilandengroep behoorende eiland Kalymnos botsingen tusschen de Italiaansche politie en de Grieksche bevol king van het eiland hebben plaats gehad. Er hebben, naar voorts wordt gemeld, talryke arrestaties plaats gehad. ,Er zouden reeds Italiaansche oorlogssche pen en watervliegtuigen naar het eiland Kalymnos onderweg zyn. o FRANSCH VERKEERSVLIEGTUIG IN ZEE GESTORT. ATHENE, 21 Jan. (V.D.). Een Fransch verkeersvliegtuig, op weg van Korfoe naar Marseille, is gisteren ongeveer 30 myi ten Westen van de Ionische eilanden ln zee gestort. Een italiaansche torpedojager, die ln de Ionische Zee kruiste en het ongeluk zag, snelde te hulp en kon passa giers en bemanning redden.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 2