LEIDSCH DAGBLAD - Blad TELEGRAMMEN. Vrijdag 18 Januari 1935 LAATSTE BERICHTEN BINNENLAND. BELGIE. •uitschc actie in Eu pen en Malmedy. Tengevolge van den Saar-uitslag is in Eu pen en Malmedy een Duitsche actie merkbaar geworden, die ook daar een plebisciet eischt. Eenige velletjes hebben zich voorgedaan en een 70 personen zijn gearresteerd. o FRANKRIJK. De radicaal socialisten en de regeering. De radicaal-socialistische Kamerfractie heeft gisteren een zitting gehouden, wel ker verloop de ontevredenheid van groote radicaal-socialistische kringen met de poli tiek der regeering heeft doen blijken. Ver scheiden sprekers maakten bezwaren over de te langzame toepassing van de wet tot saneering van de graanmarkt en over ae schrikwekkende daling van den graan prijs. Een delegatie der fractie zal bij den minister-president en by den minister van landbouw stappen doen De fractie heeft voorts het besluit van de pensioencommis sie der Kamer om de ratificatie van de wetsverordeningen inzake de verlaging der pensioenen te weigeren toegejuicht. Zij is bereid zoo noodlg een besluit van de Ka mer in deze kwestie uit te lokken en legt er den nadruk op, dat zy tegen de veror deningen biyft. De houding der radicaal-socialistische fractie heeft in de wandelgangen van de Kamer eenig opzien gebaard en wordt ten deele geïnterpreteerd als een aanval op de regeering. Een avondblad teekent de volgende uit lating van een rechtsch afgevaardigde op: .Zoolang de radicaal-socialistische fractie internationale incidenten naar aanleiding van het Saarplebisciet vreesde, liet zy de regeering met rust. Nu begint het spel op nieuw." o ENGELAND. Llyod George over zijn herstelplannen. Lloyd George heeft gisteren te Banger in Wales zyn aangekondigde campagne ten gunste van een „New Deal" geopend. In een groote rede verklaarde hy. dat de ernstige crisis niet nationaal maar in ternationaal is en daarom niet mag wor den beoordeeld of behandeld volgens partypolitiek standpunt. De financieele hulpbronnen van het land moeten ge bruikt worden in het belang van de werk verschaffing. Lloyd George keerde zich tegen de theo retici, die in de openbare werkverschaf fing geen middel willen zien voor de op heffing der werkloosheid en voor het her stel. Het ls hoog tyd aldus zeide hij dat onze regeering de hopelooze politiek van het afwachten opgeeft, de politiek, die er slechts toe geleid heeft, dat ondanks alle verzekeringen over een langzaam maar constant herstel van den handel de cijfers der werkloosheid thans nog hooger zijn dan het vorige jaar. Voor de spreker zich uitliet over zyn eigen herstelplan, gaf hy een kort over zicht over de internationale situatie, wel ker belangrijkste probleem hy de bevesti ging van den vrede noemde. Ik geloof zeide hy dat de toestand thans rijp is voor een nieuwe poging tot algemeene pa cificatie. Een sterke politiek onder ver standige en vastbesloten leiding van Groot Brittannië kan verbetering brengen in den neteligen en gevaarvollen internationalen toestand. Voor het vervolg ls een volledig overleg met de Vereenigde Staten noodig. Het gemeenschappelyke streven dezer beide landen kan den wereldvrede ver zekeren. Daarna ontwikkelde Lloyd George in groote trekken zijn plan voor den eco- nomischen wederopbouw. Hy beveelt aan de vorming van een permanente, onaf- hankehjke en van alle volmachten voor ziene corporatie, welker taak bestaat ln het ontwerpen van plannen, die nuttigen en noodzakelyken arbeid scheppen Deze economische raad moet samengesteld wor den uit vertegenwoordigers van industrie, handel, financiën, arbeiders en economen en beschermd worden voor iedere politieke inmenging. De uitvoering der bijzonder heden moet overgelaten worden aan de uitvoerende macht. Wat betreft de re geering stelt Lloyd George voor: het her stel van de beginselen van het oude kabi net van tydens den oorlog, dat ongetwij feld het actiefste en nuttigste instrument is geweest, dat Engeland in zyn historie heeft gehad, aldus Lloyd George. Het gewone kabinet bestaat uit rond 20 mannen, die naar de meening van Lloyd George zoozeer in beslag worden genomen door de byzonderheden van hun admini stratieven arbeid, dat hun zoowel de tyd als de energie ontbreekt om hun aandacht te wijden aan de groote en werkeiyk ge wichtige problemen der politiek. In plaats van een dergelyke regeering beveelt Lloyd George een kabinet aan, dat zou bestaan uit niet meer dan vyf man nen van capaciteit, die vrij moeten zyn van den kleinen arbeid van hun departe ment. Byzondere aandacht wydde de re denaar ook aan de landbouwkwestie. Ter- wyi ln Engeland 7" der bevolking van den landbouw leeft, bedraagt dat getal in het dichtbevolkte België 19"/c en in Duitschland zelfs 30.5*/« Daar in Enge land markt- en afzetvoorwaarden bestaan is er geen reden waarom de grond niet beter benut zou worden Engeland al dus besloot spr. heeft duizenden mil- lioenen uitgegeven voor de verwoestingen van den oorlog; waarom zou het er thans voor terugschrikken, eenige honderden millioenen beschikbaar te stellen voor 't opheffen van de schade, die de oorlog heeft veroorzaakt? Een groote welvaarts- leening zou door een geestdriftig publiek worden overteekend. o CHINA. Amerikaansch advies over de Grondwet. China krygt een nieuwe Grondwet en de Amerikaansche hoogleeraar Holcombe van Harvard University zal de Chineesche regeering by de samenstelling behulpzaam zyn. De universiteit heeft professor Holcom be voor dit doeleinde verlof gegeven en hij is inmiddels uit Amerika naar Nanking vertrokken om zyn nieuwe taak te be ginnen. RUSLAND. Zinovjeff en Kameneff veroordeeld. Het hoogste gerechtshof der Sovjet-Unie te Leningrad heeft ln het hoogverraad- proces tegen Zinovjeff en de zynen de volgende uitspraak gedaan: Zinovjeff wordt veroordeeld tot tien jaar gevangenisstraf, Kameneff tot vyf jaar. vier beklaagden worden veroordeeld tot tien Jaar, zes tot acht en eenigen tot vyf of zes jaar. Het particulier bezit der veroordeelden wordt door den staat in be slag genomen. In de motiveering van het vonnis wordt verklaard, dat het feit van hoogverraad bewezen is. Alle beklaagden en personen, die in verbinding hebben gestaan niet de samenzwerings-organisatie van Zinovjeff hebben zich schuldig gemaakt aan het de lict van hoogverraad. Deze organisatie heeft getracht alle Sovjet-vyandige elementen in zich te ver eenigen en de politiek van party en re geering te saboteeren en te doorkruisen. Wel heeft het onderzoek aan het licht gebracht, dat Zinovjeff en andere deelne mers aan de samenzwering niet onmid- dellyk aandeel hebben gehad in den moord op Kiroff, maar daar staat tegen over, dat bewezen is. dat Zinovjeff en de zynen zeer nauwkeurig op de hoogte wa ren van de revolutionaire bedoelingen der terroristische Leningrader groep, die on der leiding van Nikolajeff op 1 December 1934 den moord op den partysecretaris Kiroff heeft gepleegd. In de motiveering wordt er den nadruk op gelegd, dat Kameneff en twee andere beklaagden geen rol van beteekenls in deze organisatie hebben gespeeld. In politieke kringen te Leningrad ver luidt. dat het milde vonnis zeer de aan dacht heeft getrokken. Volgens politieke kringen is deze gematigde straf slechts te verklaren door de niet onbeduidende ver diensten. die Zinovjeff en Kameneff zich tydens de revolutie voor de Sovjets heb ben verworven. o CUBA. Staat van beleg afgekondigd. Ter bescherming van den suikerriet- oogst, die volgens de meening der regee- ring door daden van sabotage wordt be dreigd. is voor het geheele land de staat van beleg afgekondigd, tot aan het einde van den oogst, terwyi daden van sabotage met den dood zullen worden gestraft. Ten gevolge van overproductie van suiker moesten ook dit jaar weer groote voor raden suiker worden verbrand. o VEREENIGDE STATEN. Boodschap van Roosevelt over sociale hervormingen De handelsverdragen *met Zuid-Amerika. President Roosevelt heeft gisteren het congres zyn voorstellen doen toekomen betreffende de sociale hervormingen. Tegelykertyd diende senator Wagner een wetsontwerp in. waardoor deze voorstellen tot practische uitvoering zullen komen. Met zyn boodschap gaf Roosevelt tevens een rapport van de door hem ingestelde commissie voor economische veiligheid. Deze commissie vraagt ten eerste een ver gaande „Planwirtschaft" voor werkver schaffing by ondernemingen der federale regeeringen; ten tweede een werkloozen- ondersteuning vanaf 1 Januari 1936, doch telkens slechts voor korten tijd en in den vorm van een verzekering, waartoe de werkgever# en al naar verlangen van de verschillende afzonderlijke staten ook de werknemers moeten bijdragen. De onder steuning zal een aanvang nemen vier we ken na begin van de werkloosheid, niet grooter zyn dan 15 dollar per week en na 16 weken ophouden, waarna de werkloozen door de federale regeering op grond van het hierboven aangeduide arbeidsprogram aan het werk zullen worden gesteld, en derde stelt de commissie oudersdomsrente voor, die moet worden opgebracht voor de helft door den betrokken staat en voor de helft door de federale kas en hoogstens 30 dollar per maand zal bedragen. Deze rente zou worden uitgekeerd aan personen boven de 65 jaar die niet in ge stichten voor ouden van dagen wonen, wier vermogen niet grooter is dan 5000 dollar en die 5 jaar in een gemeente inge zetene zyn. Tegelykertyd stelt de commis sie voor een gedwongen ouderdoms-rente- verzekering voor arbeiders beneden de 65 jaar. die geen pensioenrechten hebben en minder dan 250 dollar per maand verdie nen. De middelen daarvoor moeten worden verkregen door by dragen van 1 pet. van het loon, stygende iedere 5 jaar tot 5 pet. van het loon. Werkgevers en werknemers moeten elk de helft van deze bydrage be talen. Ten vierde beveelt de commissie aan kindersteun te verleenen aan weduwen, wier gezin op de lijst van armlastigen zijn opgenomen. In dezen kindersteun zal de federale kas voor een derde gedeelte by- dragen Het vijfde voorstel van de com missie betreft financieele en persoonlyke ondersteuning uit de federale kas aan ge meenten by de uitvoering van groot opge zette programma's van saneering en ziektevoorkoming. In zyn begeleidende speciale boodschap zet Roosevelt o.a. nog uiteen, dat men niet de belangrijke en waardevolle taak van de sociale hervorming in discrediet wil bren gen door onmiddeiUJk te beginnen met een grootseh opgezet plan, dat dan misschien niet zou kunnen worden uitgevoerd. Dat men echter een hervorming der sociale po litiek in algemeenen zin ter hand neemt, wordt gerechtvaardigd door het voorbeeld van andere ontwikkelde naties, waar ge- lyke of dergelijke maatregelen goede re sultaten hebben bereikt. Amerika betaalt op het oogenbllk geweldige sommen voor vele jaren van economische onzekerheid en moet snel handelen om tot betere toe standen te geraken. In opdracht van staatssecretaris Huil heeft de in nauw contact met president Roosevelt staande leider van de afdeeling Latijnsch-Amerika van het staatsdeparte- ment, Summer Wells, een uitvoerige rede gehouden over de nieuwe politiek van de V. S. ten ooziehte van de Latijnsch-Ameri- kaansche republieken sedert het aan het bewind komen van Roosevelt Betreffende de Amerikaansche handelsbetrekkingen tot deze landen verklaarde Wells, dat de NA DE SAAR-STEMMING. PARIJS, 18 Jan. (Reuter). De Saarland- sche communist Pferdt ls gisteren ln Parys aangekomen en heeft ln de lokalen der anti-Fascisten Liga de pers ontvan gen. Max Braun en Hoffmann, zoo verklaar de hy, zouden uit naam van het Eenheids front tegen de volksstemming protestee ren. daar de plebisciet-commissie volgens hen ln haar plicht ls te kort geschoten. PARIJS. 18 Jan. (Reuter). Naar alhier verluidt, zou de Zwltsersche regeering aan Max Braun, den leider van het Eenheids front ln het Saargebled. den toegang tot Zwitserland hebben geweigerd Daarom zou Max Braun naar Forbach zyn terug gekeerd. De speciale berichtgever van de „Jour" te Saarbruecken meldt, dat 28 Saarland- sche communisten, die, hoewel niet in het bezit van de vereischte papieren, door de Fransche grehswacht waren toegelaten, zich terstond na het betreden van den Franschen bodem met Fransche commu nisten hebben verbroederd. De Saarlandsche communisten zouden onder het zingen van „De Internationale" in Forbach zyn binnengetrokken. Aange zien van Fransche zlide hieraan aanstoot werd genomen, zyn de communisten aan gezegd Frankryk terstond weer te ver laten. SAARBRUECKEN. 18 Jan (V.D.) De president der spoorwegen in het Saarge- bied, Niclaus, heeft hedenmorgen zyn functie officieel overgedragen aan zijn plaatsvervanger, directeur Muenzer. Gis teren heeft hy de regeerlngscommissle om ontslag gevraagd, dat hem hedenmorgen ls toegestaan. De rechtbank te Saarbruecken heeft in kort geding den tegenwoordigen leider van den Chr. Metaalarbeldersbond, Otto Pieck, uit zyn functie ontzet en de leiding opge dragen aan den waarnemer, dr. Best. Het gebouw van de Volksstimme is vanmor gen door de politie verzegeld, waarschyn- ïyk in verband met een te verwachten faillissement. BERLIJN, 18 Jan. (D.N.B.). Heden ochtend acht uur ls de gevolmachtigde van Hitier voor het Saargebied, Buerckel, te Beriyn aangekomen. Hy werd door een eere-compagnie veldjagers met muziek corps ontvangen. o MAATREGELEN VAN PRESIDENT ROOSEVELT. NEW-YORK, 18 Jan. (Reuter). Uit wel ingelichte kringen te Washington ver luidt, dat president Roosevelt verscheidene voorstellen zyner luchtvaart-commissie heeft goedgekeurd, o.a. het voorstel voor een regelmatigen passagiersdlenst tusschen den Atlantischen en den Stillen Oceaan met luchtschepen, alsmede het voorstel om vliegtuigen te bouwen met subsidie der regeering. c Het rapport der commissie zal volgende week, tezamen met een speciale bood schap, aan het Congres worden voorgelegd. President Roosevelt, zoo wordt verder ge meld, zal het Congres binnenkort voor stellen een groot luchtschip te laten bou wen door een particuliere firma voor den passagiersdienst tusschen Amerika en Europa. Men verklaart, dat indien Amerikaan sche en Duitsche luchtschepen voor den gemeenschappelijken dienst bruikbaar zyn, wekelyks minstens een tocht ln elke rich ting kan plaats hebben. WASHINGTON, 18 Jan. (Reuter). Presi dent Roosevelt heeft gisteren een veror dening geteekend, waar de bieraccyns ver laagd wordt tot een halven dollar per gal lon (41/. liter). De verordening treedt over een maand in werking. De voornaamste landen die bier uitvoe ren naaT Amerika, zijn Engeland, Tsjecho- Slowakije en Duitschland De onderteeke- nlng der verordening, aldus zegt men, ge schiedde in de verwachting, dat de sty gende afzet van buitenlandsch bier door deze accyns-verlaglng, ook den uitvoer van bepaalde Amerikaansche producten naar genoemde landen zal stimuleeren. o DE FRANSCHE DEFENSIE. PARIJS, 18 Jan. (Reuter). De Kamer commissie voor algemeene bestuurszaken, heeft gisteravond de organisatie der pas sieve verdediging behandeld. De besprekingen liepen over de verdee ling van den arbeid over de burgeriyke en militaire autoriteiten, alsmede de taak welke toebedeeld moet worden aan de particuliere organisaties, alsmede aan de besturen van stad en land. Besloten werd om de financieele steun der stadsbesturen nauwkeurig te om schrijven en een volgende week de Kamer een wetsontwerp over de totale organisa tie voor te leggen. o INVRIJHEIDSTELLING VAN MADAME STAVISKY AFGEWEZEN. PARIJS, 28 Jan. (V.D.) Het Parysche Hof heeft gisteren het verzoek tot invrij heidstelling van Madame Arlette Stavisky, de weduwe van den by het grootste financieele schandaal van Frankryk be trokken bankier, die sedert den zelfmoord van haar echtgenoot in voorarrest zit, af gewezen. o SENATOR DAVID OVERLEDEN. PARIJS, 18 Jan. (V.D.) Gisteren is te Parys overleden Senator Fernand David, oud-mlnlster van handel, van landbouw en van openbare werken. V. S. met hun hooge beschermende rech ten zwaar gezondigd hebben en dat dit thans door een systeem van handelsver dragen met wederzydsche douane- en andere concessies weer zal worden goed gemaakt. Wel moeten deze verdragen op de basis van onvoorwaardeiyke meest- begunstiging gegrondvest zyn, aangezien enggehouden bilaterale preferentieverdra gen het herstel van den wereldhandel be lemmeren. HET PROCES HAUPTMANN. FLEMINQTON, 18 Jan. 'Reuter). By het verdere verloop van het Hauptmann- proces werd Hauptmann door den bewaker van het tankstation, waar de beklaagde het laatste tien-dollar-bUJet van het los geld betaalde, wat tot zyn arrestatie leidde, met zekerheid herkend. Een rechercheur, Seery genaamd, ver klaarde, dat het eerste uit het losgeld afkomstige bankbiljet op 4 April 1932 ontdekt was. Later waren nog meer bank biljetten ln den Staat New-York, In Chi cago en zelfs ln Azië ontdekt. Van de 50.000 dollar losgeld had 35.000 dollar uit goudbiljetten bestaan, terwyi de rest ge wone bankbiljetten waren. Tot nog toe zyn 19.685 dollar teruggevonden, waarvan 14.600 dollar ln de garage van Hauptmann. Voorts vertelde getuige Sisk, dat ln de portefeuille van Hauptmann een goud biljet van 20 dollar, afkomstig uit het los geld gevonden was. Hauptmann had ver klaard fat dit een deel van zyn spaargeld was en zyn laatste goudbiljet. Terwyi de woning van Hauptmann doorzocht werd, had deze heimelijk naar bulten gekeken, klaarblykeiyk naar de garage. Op de vraag of het geld in de garage was, had Hauptmann ontkend ln het bezit van het geld te zyn. Onder de vloer van de garage was echter een bus gevonden, waarvan Hauptmann aanvankelijk verklaarde niets te weten Den volgenden dag had hy echter toegegeven in deze bus drie weken voor zyn arrestatie geld te hebben be waard. By deze verklaring riep Hauptmann den getuige weer toe, dat hy stond te liegen. Nadat de procureur-generaal had ver klaard, dat hy wilde bewyzen, dat de be klaagde na 2 April 1932 niet meer gewerkt had. werd het proces verdaagd. o GRENSPROBLEEM OP VREEDZAME WIJZE OPGELOST. INSTANBOEL, 18 Jan. (V.D.) Een schit terend staaltje van politiek beleid heeft zich één dezer dagen aan de Turksch- Burgaarsche grens afgespeeld. Het dorp Karafoli dat ln Turkye ligt, wordt n.l. uitsluitend bewoond door Bulgaren, ter- wyi het dorp Kesleureu, even over de grens in Burgarye, voornameiyk Turksche bewoners telt. Een commissie uit beide dorpen werd be noemd en er werd besloten om van dorp te verwisselen. De Turken zullen Bulgarye verlaten en Karafoli gaan bewonen en de Bulgaren zullen zich in het dorp Kesieureu neerzetten De regeeringen van beide landen hebben hun goedkeuring aan dit besluit, gehecht. o TREINBOTSING IN BELGIE. BERGEN (Henegouwen), 18 Jan. (Reu ter). Op het station te Bergen is een rangeerende trein tegen een personentrein aangereden. Twee spoorwegbeambten zyn zwaar gewond en een tiental reizigers licht gekwetst. De materieele schade is aan zienlijk. o TEXTIELSTAKING IN FRANKRIJK. PARIJS, 18 Jan. (Reuter). In de textiel fabrieken te Fourmles is een staking uit gebroken, welke zich heeft uitgebreid tot de plaatsen Avesnes en Avesnelles. De arbeiders protesteeren tegen het in voeren van nieuwe weefgetouwen, tenge volge waarvan een aantal arbeiders is ont slagen. o DE STAKINGEN IN MEXICO. MEXICO, 18 Jan. (Reuter). Uit sympa thie met de reeds sedert een jaar stakende arbeiders van de „Aquila" petroleum-maat- schappy zijn thans ook de arbeiders van de Huasteca-petroleum-maatschapplj en Pierce-Oil-Co. in staking gegaan. Tengevolge hiervan ls in Mexico een ben- zine-tekort ontstaan; honderden auto's staan urenlang voor de benzine-stations van de maatschappijen, waarvan de ar beiders nog niet staken. In het gunstigste geval krygen zy dan nog 10 liter benzine. Er hebben reeds stakings-onlusten plaats gehad en het trampersoneel dreigt even eens in staking te gaan, indien de elschen van de arbeiders in de petroleum-industrle niet worden ingewilligd. De directie van de „Aquila", welke tot de Shell-groep behoort, wil niet toegeven. o LUCHTDIENST CALIFORNIË- HAWAÏ. SAN PEDRO (Californië), 18 Jan. (Reu ter). Amelia Earhardt verklaarde, dat dit jaar een geregelden passagiersdlenst tusschen Californië en Hawaï zal worden zal worden geopend. Halverwege zal een kunstmatig eiland worden gestationeerd, terwyl langs den weg eleotrische bakens zullen worden geplaatst. o BRITSCH SCHIP VERGAAN. HALIFAX, 18 Jan. (Reuter). Voor de haven van Halifax is het Britsche s.s. „Kenkerry" vergaan. o KOUDE IN GRIEKENLAND. ATHENE, 18 Jan. (Reuter). In Noord- Griekenland heerscht felle koude, waar door vele dorpen van de buitenwereld zyn afgesneden. De Orient-express had 15 uur vertraging; vele stoomschepen konden ten gevolge van de hevige sneeuwstormen de havens niet veriaten. o UITBREIDING FRANSCHE METAAL-STAKING. PARIJS, 18 Jan. (Reuter). De staking in de staal-industrie van Maubeuge, waarby tot dusver 2000 arbeiders waren betrokken, heeft zich verder uitgebreid. Alle arbeiders van de zuster-maatschap- pyen van de Noord- en Oost-Fransche staalfabrieken te Louvreil zyn eveneens ln staking gegaan uit protest tegen de aan gekondigde loonsverlaging van 6 "/o. De arbeiders bezetten de fabrieken ter wijl hun vertegenwoordigers met de directie onderhandelen. De hoogovens zyn nog niet gedoofd, aangezien wordt gerekend op een spoedig hervatten van den arbeid. NEDERLANDSCH HOOGTE RECORD VERBETERD. GESLAAGDE VLUCHT VAN JHR. WITTERT VAN HOOGLAND. Waarschijntyk een hoogte van 10.300 Meter bereikt. Hedenmorgen te kwart voor twaalf ls de eerste lultenantvlleger jhr. mr. R. Wittert van Hoogland te Soesterberg opgestegen met een Fokker vliegtuig, type D. 17, om te trachten het Nederlandsch hoogtere cord, dat thans op 9500 M. staat, te ver beteren. Luitenant Wlttert van Hoogland is ruim een uur in de lucht gebleven en landde te 12 uur 53 weer vlot op het vlieg veld Soesterberg. Volgens den hoogtemeter heeft luitenant Wittert van Hoogland een hoogte bereikt van 11.300 M.. waarmede het Nederlandsch hoogterecord dus aan zienlijk zou zyn verbeterd. De meetinstru menten zyn in handen gesteld van dr. Cannegieter van het Nederlandsch Me teorologisch Instituut te De Blldt. By de berekening zal zeer waarschynlyk biyken, zoo deelt men ons mede dat de bereikte hoogte 1 K M. minder ls. Luitenant Wittert van Hoogland ver klaarde ons, dat hy de vlucht vroegtydig heeft moeten afbreken in verband met de meteorologische omstandigheden boven de 10.000 M Hier trad nevel op, zoodat hij genoodzaakt was zyn vlucht te staken. o RIJKSSTUDIEDIENST EXPERIMENTEERT MET F. 22. Binnenkort de overname door de Zweedsche Maatschappy. Naar wy vernemen heeft de Ryksstudie- dlenst voor de Luchtvaart gisteren een aanvang gemaakt met de proeven, waar aan de door de Fokkerfabriek te Amster dam voor de Zweedsche luchtvaartmaat- schappy A.B.A, gebouwde F. 22 moet wor den onderworpen voor het vereischte certi ficaat van luchtwaardigheid. De proeven, die verricht worden door de ingenieur vliegers dr. Ir. H. J. van der Maas en Ir. S. Wynia, zullen ongeveer een week ln beslag nemen. Zooals reeds ls medegedeeld, zijn de drie andere toestellen van hetzelfde type, die in de Fokkerfabriek in aanbouw zyn, be stemd voor de K.L.M. Een dezer toestellen ls nagenoeg gereed. Wy vernemen verder dat voor de over name van de Zweedsche verkeersmachine binnenkort o.m. de directie van de A B.A., in gezelschap van een of meer deskundigen op luchtvaartgebied, naar Schiphol zal komen. o VOETGANGER DOOR WIELRIJDER AANGEREDEN. Gistermorgen te half acht had te Best op den Rijksweg naar Boxtel even voorby het kruispunt een ernstige aanryding plaats. De heer Habraken ging te voet in de richting Best. toen hij op slechts enkele meters van zyn woning door een uit de richting Best komenden fietsrijder in den rug werd aangereden. Met ernstige In wendige kneuzingen en enkele gebroken ribben werd de man opgenomen en naar zyn woning vervoerd. Hedenmorgen is het slachtoffer aan de bekomen verwondingen overleden. o BRAND TE NOORDWUK ZEE. Hedenmorgen is brand uitgebroken ln de houtloods van de Gebr. Verloop in de Hoofdstraat te Noordwyk aan Zee, welke spoedig door omwonenden kon worden gebluscht. De oorzaak is nog niet bekend. o ARRESTANT UIT RIJDENDEN TREIN GESPRONGEN. Met verwondingen naar ziekenhuis gebracht. Tydens zyn overbrenging van Zutphen via Zwolle naar Leeuwarden is heden morgen de arrestant D. L„ naby het sta tion Zwolle, uit den trein gesprongen. Hiertoe heeft de man kans gezien, ter wyl de twee hem vergezellende rijksveld wachters hem zyn cape wilden omdoen. Een der veldwachters trok aan de nood rem en sprong den arrestant na. De vluchteling lag bewusteloos naast de lyn met een bloedende hoofdwonde en schaafwonden. Per ziekenauto werd hy naar het Sophia-ziekenhuis te Zwolle overgebracht. De man had te Leeuwarden slechts een zeer lichte straf te ondergaan. o CRISISBOTERMERK. De heffing op boter en de vervoerver- gunning voor buitenlandsche boter is voor de volgende week vastgesteld op f. 0.90. o AUTO-ONGEVAL TE VELP. Een doode en één gewonde. Hedenmorgen te omstreeks 10 uur is op den Arnhemschen straatweg onder Velp een personen-auto, bestuurd door den heer K. Potjer, afkomstig uit Almelo in volle vaart tegen een uit de richting Arn hem komende tramwagen gereden. De auto werd aan de voorzijde totaal inge drukt. De echtgenoote van den heer Potjer die evenals deze voor ln den wagen zat, bekwam zeer zware verwondingen en werd in zorgwekkenden toestand naar het ziekenhuis te Velp overgebracht, waar zij eenigen tyd na aankomst overleed. De heer Potjer bekwam verwondingen aan het hoofd, die niet van ernstigen aard zyn Hij is eveneens in het ziekenhuis te Velp opgenomen. De oorzaak van het ongeval moet gezocht worden in het on bekend zyn met den weg ter plaatse. t-1

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 2