75ste Jaargang VRIJDAG 18 JANUARI 1935 No. 22952 STADSNIEUWS. MUZIEK. SCHEEPSVERBINDINGEN. Het voornaamste Nieuws van heden. BUITENLAND. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel foor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager fcaried. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ots. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.35 per week f. 0.18 Franco per post f. 2.36 per 3 maanden portokosten (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.) Dit nummer bestaat uit VIER blaoen EERSTE BLAD. HET 7de LUSTRUM DER V.V.S.L. Prinses Juliana zal een groot deel der feestelijkheden bijwonen. De volgende week Donderdag, Vrijdag en Zaterdag zal, gelijk reeds eerder gemeld, de Ver. van Vrouwelijke Studenten alhier baar zevende lustrum vieren. Naar wij vernemen zal H.K.H. Prinses Juliana als reuniste het grootste deel der feestelijk heden meemaken. Zij zal o.a. aanwezig zijn bij den feestelijken intocht der reünisten op Donderdagmorgen en bij de opvoering van „Tot in lengte van dagen" spel van dezen tijd in zes tafreelen door mej. Dieuke Boissevain, lid der V.V.S.L. op Vrijdagavond 25 Januari in het Gebouw van Kunsten en Wetenschappen te 's-Gra- venhage. Het aantal reünisten van de V.V.S.L., waaronder ook tal van clubgenooten van de Prinses, zal ongeveer 350 bedragen en komt in Leiden aan Donderdag tusschen 10.36 en 10.55 uur. Ter gelegenheid van dit lustrum heeft de N.V. Koninklijke Deutsche Aarden- werkfabriek „De Porcelijne Fles" een lustrumtegel vervaardigd, naar een ont werp van mej. H. M. Hulzinga. welke tegel in een beperkt aantal verkrijgbaar wordt gesteld voor leden en oud-leden. CHR. GEM. ZANGVEREENIGINGEN EN MANNENKOREN. Jaarvergadering van den ring Leiden en Omstreken. Gisteravond had in Gebouw „Nathaniel" de 12e jaarvergadering plaats van den Ring Leiden en Omstreken van Chr. Gem. Zangvereeniglngen en Mannenkoren. Ver tegenwoordigd waren 17 van de 26 afdee- llngenl en als gast de Chr. Ger. Zangver. „Filomela"), uitbrengende 33 stemmen. Op de gebruikelijke wijze werd de vergadering geopend door den heer G. Goedhart, voor zitter, met gebed, en gezamenlijk psalm gezang. De heer Goedhart hield vervolgens een korte toespraak, waarin hij den afge- loopen tijd herdacht met al zijn lief en leed voor vereenigingen en personen, werkloosheid en achteruitgang. Hij hoopte op betere tijden. Uit het jaarverslag van den secretaris, den heer van der Zeeuw blijkt, dat waarschijnlijk door de zelfde oorzaak, weinig is bereikt. Het zaalcon cours op 17 en 18 Mei van het vorige jaar had een financieel tekort. Van den zan gersavond en de zomerconcerten kwam niets terecht. Als vóór 1 Februari niet méér toezeggingen tot deelneming aan het a.s. zaalconcours op 16 en 17 Mei a.s. bin nenkwamen, loopt ook dit concours ge vaar niet door te gaan. De penningmeester de heer G. Zitman, had een batig saldo in kas, terwijl de bibliothecaris, de heer Waasdorp een overzicht gaf van de mu ziekbibliotheek, welke zéér goed werk doet, vooral voor de kleine vereenigingen. Niet minder dan 60 werkjes (2000 muziekpart.) werden in het afgeloopen jaar in leen ge geven. Aangedrongen wordt, na gebruik, dadelijke terugzending, opdat andere ook geholpen kunnen worden. Het aftredend bestuur werd herkozen, terwijl in de vacature benoemd werd de heer van Delft uit Rijnsburg. Het a.s. concours werd nu het onderwerp van bespreking. Aange drongen werd op spoedige toezending der formulieren, opdat dit ten minste goed voor elkaar komt. Besloten werd ook in het najaar in de Stadsgehoorzaal een Zangersavond te houden, waarvoor de medjéwerking wordt gevaagd van de N.C.R.V. Na een opwekkend woord van den heer Tibboel uit Lisse werd door dezen de vergadering met dankgebed gesloten. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe Inschrijving: Commanditaire Vennootschap W. J. No- let, Morschweg 5, Leiden. Drogisterij. Be- heerend Vennoot: Mej. W. J. Nolet, Leiden. Aantal vennooten bij wijze van geldschie ters: één. Opheffing: S. Pont, Janvossensteeg 23, Leiden. Vleeschhouwerij Wijzigingen: C. A. Hopstaken, Borneostraat 19, Oegst- geest. Kruidenierswaren en aanverw. arti kelen. Uittredend Eigenaar: C. A. Hopsta ken, Oegstgeest, dd. 1 Jan. 1935, C. Veefkind, Hoofdstraat 13 e, Leiderdorp Winkel in koloniale waren. Overleden Eige naar: C. Veefkind. dd. 6 Jan. 1935. Wijzi ging handelsnaam in: Wed. C. Veefkind. Nieuwe Eigenaresse: Wed. M. Veefkind Wessel, Leiderdorp. THEOSOPHISCH GENOOTSCHAP. Is dood vernietiging? Onder de auspiciën van het Theoso- phisch Genootschap (Leider Dr. G. de Purucker, Point Lorna, Californië), werd gisteravond In de Muziekschool van Toon kunst Nieuwe Rijn 19. door de vice-voor- ziter van het Theosophtsch Genootschap, den heer J. H. Venema uit Den Haag. pen rede gehouden over het onderwerp: Is dood vernietiging? De spreker herinnerde aan de woorden van den grooten denker Wordsworth: „Onze geboorte is slechts een slaap en een vergeten", alsook aan het feit, dat in het oude Indië er droefenis was bij de geboorte van een kind en een innerlijke, diepe berustende blijdschap bij de bevrijding van de ziel uit de kluisters der stof. Een van de grootste diensten, die de levens-philosophie, Theosophie ge naamd den menschheid bewezen heeft, is het verdrijven van de wolken van twijfel, viëes en wanhoop bij den dood. Want kennis omtrent den dood beteekent levens kennis: beide leven en dood zijn slechts stadia op den venheven pelgrimstocht der ziel naar vervolmaking en meesterschap over deze stadia. Spr. gaf een overzicht van de funda- menteele theosophische leeringen en van den oorsprong der begrippen als het Vage vuur en Hades, de onderwereld, begrippen, welke men in al de vroegere godsdiensten terugvindt. De dood is een geboorte van het werkelijke het hoogere Zelf van den mensch en daar deze geboorte plaats heeft op zuiver geestelijk gebied (Devachan), verwerpt, maar verklaart de theosophie tevens de spiritistische beschouwing over den dood. Inderdaad kan er gemeenschap tusschen de levenden en de dooden zijn, doch deze staat ver boven de aardsche be trekkingen; het zijn de spiritueele eigen schappen als liefde en mededoogen, welke deze gemeenschap kunnen brengen, want het leven is eeuwig en de ziel bestaat na den dood zooals de zon na den ondergang. Hoewel de ooren niet. hooren en de ooeen niet zien. is er In ons datgene wat ons moest vertellen, dat in het innerlijk leven wij voor eeuwig gebonden zijn aan die genen. die wij waarlijk liefhebben. Alles wat. waar was in hun leven, alles wat ver heffend was en ons aan hen bond, leeft ook nu nog. Laat ons daarom in het licht treden en vertrouwen in het leven heb ben, beseffen, dat de wet mededoogen is en dan zullen wij zien. dat het oude denkbeeld van den dood een bespotting is en hetgeen een monster scheen te zijn, dat ons wilde vernietigen een zegening is onder de goddelijke wetten en slechts een stadium opwaarts naar 's menschen ver heven lotsbestemming. Spr. stond stil bii de bewijzen, die de theosoohie verschaft voor de waarheid dat dood geboorte is, daarbij opwekkende zelfstandig de theo sophie te bestudeeren. VER. TOT BEVORDERING DER BELANGEN VAN SLECHTHOORENDEN. DE ARBEIDSBEURS. Op den 17den Januari 1935 waren 4566 3645) werkzoekenden ingeschreven. Eerste bijeenkomst in 1935. Gisteravond heeft de Afd. Leiden van bovengenoemde vereeniging haar eerste bijeenkomst in het nieuwe jaar gehouden. Te ruim 8 uur opende de Presidente Me vrouw T. KranenburgSiemens den avond met een woord van welkom tot aanwezigen hun tevens de beste wenschen brengend voor 1935. De opkomst was dezen avond niet zoo groot als gewoonlijk: het programma was niet zoo aanlokkelijk. Op de eerste bijeen komst in het nieuwe jaar moesten punten behandeld worden, die het vereenigings- leven aangaan. De verslagen van de Secretaresse en de Penningmeesteresse werden uitgebracht evenals een verslag van den heer J. Mater, die als afgevaardigde naar de Alg. Verg. was geweest. De heeren Laman en Mater waren dit jaar aan de beurt om af te tre den als bestuursleden, doch dadelijk her kiesbaar. Op voorstel van de Pres. werden beiden met algemeene stemmen herkozen. Het speet de Pres., dat in deze vergade ring bleek, dat zoo menigeen weinig be langstelling toont in al deze zaken; zoo- velen beschouwen het als zaken, die hen niet raken, en die toch wel degelijk in het belang zijn van elk lid Wij kunnen toch niet altijd en alleen op gezellige avonden samenkomen; met den aanvang van elk jaar is 't noodig de be langen der Afd. te bespreken en de Pres. noodigde elkeen uit, die iets te vragen of mede te deelen had voor de groepstelefoon te komen. Daarvan werd gebruik gemaakt door Mevr. Ort, die aandrong op het verkrijgen van de vertooning van de film der Haag- sche school voor S.H. kinderen. De pres. antwoordde deze film persoon lijk te hebben bijgewoond en daarvan zóó verrukt te zijn, dat het Bestuur, al is het misschien niet dit seizoen, dan toch in het volgend jaar zal trachten de film hier te krijgen. Ook de heer de Rijk vroeg het woord voor de microfoon, en vroeg inlichtingen van i internen aard, waarop de pres. hem be- I scheid gaf. Hierna volgde de pauze waarin een kopje thee gereserveerd werd: na de pauze werd eenigen tijd aan liplezen besteed onder lei ding van mej. Driessen, waarna nog een uurtje gesjoelbakt werd. CONCERT „CON AMORE". „Saul" van Handel. De heer Smink tikt aan de lessenaar: het Handeljaar 1935 wordt in onze stad ingezet met de imposante klanken van het stralende openingskoor de overwin ningszang der Israëlieten van het zuiver-menschelijke, dramatisch gehouden oratorium „Saul". Zeven-en-zestig dagen, een voor Handel betrekkelijk langen tijd, werkte de groote Duitsche meester hieraan: 27 September 1738 was 't beëindigd. Hiermee begon, na enkele minder bekende voorloopers, zijn' groote tijd der oratoria. Handel wierp zich, na de teleurstellingen in de wereld der opera, op dit anders geaarde genre, met al zijn genialiteit en al zijn bewonderens waardig kunnen: hij wrocht een reeks van grootsche scheppingen, die voor ons land uit den aard der zaak de grootste betee- kenis van zijn ontelbare werken ver kregen. „Con Amore" zong nu zijn „Saul".... Wéér viel 't ons op, hóé frisch en krachtig deze muziek nog altijd klinkt, welk een dankbare opgave hier ligt voor een ver eeniging, die wat kan. gelijk bij deze. Handel verhief het koor tot het uitdruk kingsmiddel bij uitnemendheid. Ondanks vele te overwinnen moeilijkheden, vooral in de schilderachtige contrapunctiek der fuga's, blijft alles toch uitstekend zing baar. Zangers en zangeressen beleven er een vreugde aan, evenals het auditorium, dat in spanning blijven kan in deze be werking van Chrysander. Hier toch wordt alle licht geworpen op de dramatische kern, met weglating van al het afleidende en voor 't voortschrijden der handeling overbodige, dat oorspronkelijk aanwezig was. Eeuwig-jong en dus van groote betee- kenis nog voor onzen tijd blijft deze mo numentale schoonheid met haar statig en hecht fundament, deze nobele en sug gestieve uitdrukkingswijze, soms pronkvol en majestueus, soms warm-innig, van on vergankelijke waarden, die Handel zijn onsterfelijkheid schonken. Wij mogen in „Saul" niet spreken van dat onvergelijkelijke niveau der koren- weelde in bijvoorbeeld zijn volgend refor- matiewerk, „Israël in Egypten", waarin het koor geniaal tot drager der idéé verheven werd. Er zijn ook passages aan te wijzen, die van routinewerk getuigen. Niet alles staat op gelijke rijpe hoogte: maar toch ook hier mag men spreken van een edel en rijk werk, eveneens in menig opzicht grootsch door de voor solisten dankbare recitatieven en aria's, conseouent ten op zichte van bovengenoemde doelstelling ge ëlimineerd, ai is daarmee veel verheven muzikaals vervallen. De handeling dezer drie acten op tekst van Newburgh Hamilton, die Handel ook tot zijn Alexanderfest en Samson in spireerde mogen wij als bekend ver onderstellen. Uitbeelding van karakters, ge voelens, situaties: van Saul en David. Michal en Jonathan, de heks van Endor en de geest van Samuel, van vriendschan en haat. van droefenis, dank of jubel en nog zóóveel meer: aangrijpend in haar eenvoud of haar klaging en triumf. im poneerend door haar boeiende tegenstel lingen, culmineerend in het interessante slotkpor in C dur. met als overheerschend slot het door den heer Smink nogmaals ge geven „Halleluiah" uit den aanvang. En nu de uitvoering. De heer Smink zwaaide den scepter over een groot appa raat: ziin eigen koor. aangevuld door dat der 60 jongens en het Ned, Kamerorkest. Energiek als steeds, konden wil in hem wederom den knappen leider onderkennen Zijn toewijding drukte een zekeren voor namen stemnel op dezen avond. Het koor ontwikkelt zijn beste eigenschappen in het forte Orgelend en beschaafd, evenwichtig in de verhoudingen, meermalen edel van glans is de klank van dit zeker benijdens waardige materiaal. Tóch dienen wij ditmaal onderscheid te maken, tusschen hetgeen wij vóór de pauze Hedenmiddag heeft de heer J. P. van der Blom in het perceel Rijnsburgersingel nr. 2 een heerenkapsalon geopend. Een gezellig wachtkamertje staat in open ver- j binding met de eigenlijke salon, welke met moderne stalen meubels is ingericht. Bij de N.V. A. W. Sijthoff's Uitgevers maatschappij alhier verscheen van de hand van onzen stadgenoot, prof. dr. J. i Huizinga „Nederland's geesteswerk" een overdruk uit het gedenkboek van de Mij. tot Nut van 't Algemeen, uitgegeven ter ge legenheid van haar 150-jarig bestaan. De St-scrt. nr. 12 bevat de statuten be treffende de N.V. Meelfabriek „De Rijn" voorheen firma wed. T. J. Bots alhier. In de route, welke het Leidsch Politie Muziekgezelschap Maandagavond zal vol gen, is een kleine wijziging gekomen. Deze wordt nu: vanaf Haarlemmerstraat, Mare, Oude Singel, Beestenmarkt, Steenstraat enz. hoorden en wat daarna kwam. Voor ons gevoel waren aanvankelijk wèl de noten aanwezig, nauwkeurig alles wat in de par tituur staat voorgeschreven, mooi ryth- misch, zeker de inzetten, zij 'tdan, dat de alten in het „Weiche, höllgeborner Neid" na de eerste maten een vergissing begin gen, waarvoor afgetikt moest worden. Maar dat willen wij niet tètragisch opvatten! Doch boven de noten alleen bleek men in 't algemeen niet uit te komener was, ondanks alle vuur en nauwkeurigheid, toch een zekere machinale monotonie, die nog versterkt werd door de neiging tot jagen: diverse precies voorgeschreven tempi wer den te snel genomen. Doorleefde bezieling en genoegzame, soepele nuanceeringen speurden wij - uitzonderingen daargela ten - niet. De voordracht leek ons te vluch tig doorwerkt, de zang te veel op 't groote volume ingesteld. Maar na de pauze was dit als op slag ver anderd: wellicht geïnspireerd door de in drukwekkende, krachtige zang van Annie Woud in haar Heksen-aria, gevolgd door den treffend schoon gespeelden treur- marsch van het orkest, zong ook het koor de beroemde klagzangen met een groote gevoeligheid en overgave, die minder gun stige indrukken uit het voorafgaande vol komen te niet deden. Daar toonde men evenals in het kernachtig slotkoor vol komen wat men waard was: Con Amore zong geheel, zooals wij weten, dat in haar vermogen ligt! Deze derde acte werd door den heer Smink beheerscht door de vereischte rust, die ons een verheffenden slotindruk schonk. Van de solisten releveeren wij allereerst Annie Woud. die stellig een klasse hooger staat dan haar partners. Een warme, om vangrijk-ontwikkelde, voortreffelijk ge schoolde en geëgaliseerde alt, sterk van zeggingskracht. Een zangeres, die ook geestelijk haar partijen meester was. Zij maakte ontegenzeggelijk den grootsten in druk. De bas Nico Huisman bespraken wij naar wij meenen reeds eerder in gun- sttgen zin. Ook nu viel zi.in nobel geluid, dat zeker nog aan klank zal winnen, op. Goed is ziin dictie en opvatting, al kon hij ons de karakteristieke, machtige inter pretatie van de belangrijke Saul-partij door wijlen Caro niet doen vergeten, j Nanda Gerretsen was Michal: in haar leerden wij een zangeres kennen, wier sopraan on zichzelf bekorende kwaliteiten bezit Technisch valt als storing op de geprononceerde „gehemeltetoon". waardoor deze stem te kinderlijk open blijft, zonder voldoende dieDte, Haar voordracht mist nog de noodige overtuiging. In haar duet met Annie Woud was zij echter zeer gelukkig. De tenor Michel Go- bets bezit het typische tenortimbre met sympathieke kwaliteiten. Men mag een gunstige toekomst voor hem verwachten, mits ook hij zich geestelijk op hooger niveau weet te plaatsen; nu bleef zijn ver tolking nog te veel uitsluitend aan de noten hangen. Zoo is bijv. van het won dere „O! heilige Kindesnflicht" toch veel meer te maken. Hij moge voorts meer de zaal inzingen en sneciaal de vorming van zijn S herzien, die scherp moet klinken. Tenslotte de bas Jack Leroov. die in en kele korte trekjes voldeed: ziin merkwaar dig, eenigszins duister-omfloersd timbre 1 leende zich perfect voor de weergave van j Samuel's geest. Het accompagnement van het Ned. Ka- i mcrorkest was aanvankeliik wat luid en I zorgeloos, maar later in den avond werd I ook dit veel beter, ze'fs werden toen u't- I nemende dingen gedaan. Buitengewoon i eoed was oa. ook de npd-msteimme van het „volkstuml'chp" klokkenspel, sterke imitatie der Carillons", in het vrouwen- kor ..Heil dir o Koning!" jongenskoor zong helder en zuiver, vast van toon. mooi van klank. Wij beluis terden met genoegen deze medewerking der jeugd, die in de toekomst onze koren zal moeten aanvullen. Orgel- en vleugel spel waren bii den heer Aart Smink en mevr. HaentiesBed rend in vertrouwde handen: de dirigent kon zich op hen ver laten. Zoo is den grooten Handel weer de hem toekomende eer bewezen: jammer dat tè weinigen er getuige van waren, waaraan de radiouitzending wel debet zal geweest zijn. Met gebed is deze mooie avond ge opend. terwijl tot slot allen Gezang 96 zongen. Het anplaus was allerhartelijkst. Den heer Smink onze dank voor deze uit voering! De navolgende schepen zijn morgen telegrafisch te bereiken via het kuststa- tion Scheveningen Radio: Alcyone; Aiphacca; Alpherat; Costa Rica: Crijnssen: Dempo; Indrapoera; Joh. van Oldenb.: Kota Agoeng; Kota Baroe; Kota Nopan: Kota Pinang; Kota Tjandi; Marn. van St. Aldegonde; Oranje Nassau; Poelau Roebiah; van Rensselaer; Sibajak; Zeelandia. Behalve bovengenoemde passagiers schepen zijn de meeste Nederlandsche vrachtschepen eveneens via Schveningen radio te bereiken. Bii verzending van een radiotelegram via Scheveningen Radio bedragen de to tale kosten 44 ct. per woord. BINNENLAND. De begrafenis van minister Kalff; toe spraken van Dr. Colijn, Dr. Van Manen en Mr. Wendelaar. (3e Blad). Onze reis-redacteur schrijft over den nood van het hotel- en café-bedrijf. (3ö Blad). Tolheffing op de groote rivierbruggen gedurende 20 jaar; het bruggenplan zal in 1941 voltooid zijn. (4e Blad). Mr. Beyen over het Werkfonds 1934. (Binru-nland, 3e Blad). Voorlcopig verslag der Tweede Kamer over de Indische begrooting. (Binnenland, 3^ Nederlandsch hoogterecord door jhr. Wittert van Hoogland verbeterd en waar schijnlijk op 10.300 Meter gebracht. (Laat ste Berichten, le Blad). BUITENLAND. Dc Saar in haar geheel aan Duitschland toegewezen. Overdracht 1 Maart a.s. (3e Blad). Lloyd George's campagne voor een „New Deal". (Buitenland, le Blad). Zinovjeff, Kameneff c.s. tot gevangenis straffen veroordeeld. (Buitenland, le BI.) De sociale boodschap van president Roosevelt. (Buitenland, le Blad). DE ALGEMEENE TOESTAND. De besluiten van den Volkenbondsraad. Uit het Saargebied. Gisteren heeft de Volkenbondsraad de knoop nog doorgehakt: de Saar is geheel Duitsch verklaard en de overdracht van het gezag is bepaald op 1 Maart. Aan de verlangens van Frankrijk en Duitschland is dus ieder voor de helft tegemoet geko men, slechts wanneer beide landen niet vóór 15 Febr. tot algeheele overeenstem ming komen, zal de Volkenbondsraad zich nog weer met de Saar bemoeien! Men zie voor de regeling het 3e Blad. De handelsbesprekingen tusschen Frank rijk en Duitschland welke voortvloeien uit het resultaat van de volksstemming in het Saargebied zullen 21 Jan. te Berlijn begin nen. Het aantal vluchtelingen uit het Saar gebied, dat de Fransche grenzen over schrijdt, wordt steeds grootef. De Fransche politie heeft de douaneformaliteiten ver eenvoudigd, zoodat dagelijks 2500 refugié's kunnen binnenkomen. Uit vrees voor repressaillemaatregelen der nationaal-socialisten zijn vele bewo ners gevlucht in de gebouwen der doma- niale mijnen te Saarbrücken. Uit Straatsburg wordt gemeld, dat visa, aan emigranten zullen worden verstrekt door het Fransche consulaat te Forbach, teneinde de emigranten te onttrekken aan de controle van het Duitsche Front te Saarbrücken. Naar verluidt zouden ver scheidene voorstanders van den status quo door leden van het Duitsche Front zijn gearresteerd en ondervraagd. De rijks- en Pruisische minister van bin- nenlandsche zaken, Dr. Frick, heeft den Saar gevolmachtigde van den rijkskanse lier, gouwleider Buerckei, een telgram ge zonden met de mededeeling, dat een be drag van 100.000 R.M. ter beschikking wordt gesteld voor de leniging van den nood in het Saargebied. Het Duitsche Front ontkent de gemelde bedreiging van commissaris Heimburger. De Volkenbondsraad heeft voorts bepaald dat de Abessyniscbe kwestie nog deze zit ting zal worden behandeld. Men zal vlug moeten zijn! De kwestie Irak-Perzië zal Aloisi te Rome in een conferentie trachten op te lossen. Of het Slavisch-Hongaarsche geschil nog zal worden afgedaan, is niet zeker. DUITSCHLAND. Opheffing der werkloosheid? In een rede heeft dr. Robert Ley, de leider van het Arbeidsfront, het einde van de werkloosheid in Duitschland voorspeld. Aan het eind van dit jaar, aldus dr. Ley, zal elke Duitscher die wil werken een be trekking hebben. Wij beloven dit niet alleen, maar wij weten het positief. Er zullen altijd elementen overblijven die niet willen werken, maar die tellen, niet mee.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 1