Dobbelmann lekker-man? lT5EfU« «"WITTE bQ] LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 18 Januari 1935 Vierde Blad No. 22952 75»le Jaargang CRISIS-BERICHTEN. GEMENGD NIEUWS. prepareeren van kaas. Ingevolge artikel 6 van het Crlsis-Zul- velbesluit 1934 I, dat onlangs ln werking ls getreden, ls het z.g. prepareeren van kaas verboden. o het voorhanden hebben van boter. Ingevolge de beschikking van den mi nister van Economische Zaken dd. 7 Ja nuari 1935, nummer 25172 afd. Landbouw crisis-aangelegenheden, is het verboden boter zonder merk voorhanden te hebben in de gemeente Rotterdam, voor zoover het betreft het gedeelte bekend als Hoek van Holland, ln de gemeenten 's-Graven- zande, Monster, Wateringen, Naaldwijk. De Lier, Schiplulden, Maasland, Maassluis, Vlaardingen, Vlaardlnger Ambacht en Kethel. Voorts in het gebied, gelegen ln het N.- Oosten en Oosten van de prov. Zuid-Hol land ten Oosten van de lijn Motorgemaal Leeghwater, Dieper Poel, Norremeer, de Spriet, Warmonder Lee tot de kruising met den spoorweg Haarlem-Lelden, den spoorweg volgende tot de grens der ge meente Leiden, de Noord-Oost en Oost grens der gemeente Leiden tot de krui sing spoorweg Leiden-Woerden, ten Noor den van dezen spoorweg tot den overweg te Bodegraven en voorts ten Oosten van de lijn Westelijke berm van den straat weg Bodegraven-Gouda tot de grens dier laatste Gemeente en verloopende langs de Noordelijke en Oostelijke grens van de gemeente Gouda tot den Hollandschen Ijssel, zoomede het gebied van de ge meenten in den Krlmpenerwaard gelegen. Met uitzondering van winkels ln ge bruik bij personen, die bij de Crisls-Zuivel Centale zijn Ingeschreven als ompakkers en daarvan een door- of vanwege de Crl- sis-Zuivel-Centrale afgegeven schriftelijk bewijs kunnen toonen en van woningen voor zoover daar niet meer dan 1/4 K.G. boter per Inwonende huisgenoot aanwezig ls of zoover door de Crlsis-Zuivel-Cen- trale voor het voorhanden hebben van de aanwezige hoeveelheid boter schriftelijk toestemming is verleend. Bij beschikking van den minister van Economische Zaken dd. 7 Januari 1935 No. 25173 afd. Landbouw-Crisls-aangele- genheden. is tevens het vervoeren, ver- koopen of afleveren van boter in boven genoemde gebieden zonder merk slechts toegestaan in eenheden van 100 gram. Een en ander wordt van kracht op 21 Januari 1935. o TEELTREGELING VAN AARDAPPELEN. Ten aanzien van de teeltregeling van aardappelen oogst 1935 kan thans worden medegedeeld, dat het verboden zal zijn om aardappelen (andere dan vroege aardap pelen en fabrieksaardappelen) te telen op een totaal-oppervlakte grooter dan 5 Aren, zonder een teeltvergunning, welke door de besturen der Provinciale Landbouw crisis-Organisaties op aanvrage zullen worden verstrekt aan telers, welke bij deze organisaties zijn aangesloten. De boven bedoelde organisaties hebben dezer dagen aan lederen bij haar aangesloten teler, een aanvraagformulier met bijbehoorende toe lichting toegezonden, hetwelk vóór 2 Febr. door den teler ingevuld en onderteekend, moet zijn teruggezonden. Ieder, die voor een dergelijke teeltver- gunning in aanmerking wenscht te komen en op 26 Januari a.s. nog niet ln het bezit mocht zijn van een aanvraag-formulier, wordt in overweging gegeven alsnog een biljet aan te vragen bij de Landbouw crisis-Organisatie van die provincie, waar onder de aanvrager ressorteert. Die aanvragers, die nog niet als georga niseerde der Landbouw-Crisls-Organlsaties mochten zijn erkend, dienen tevens bij hun aanvrage een verzoek tot erkenning te voegen. ZIJ. die verzuimen de hiervoren be doelde aanvrage ln te dienen, worden erop opmerkzaam gemaakt, dat het verbouwen van aardappelen zonder bovengenoemde teeltvergunning door de nieuwe Regee- rlngsmaatregelen terzake van aardappelen oogst 1935, strafbaar zal zijn, terwijl voorts na 1 Februari een aanvrage voor een der gelijke teeltvergunning slechts bij hooge uitzondering in behandeling zal kunnen worden genomen. De teelt van vroege aardappelen ressor teert onder den Tuinbouw en is als zoo danig onderworpen aan de voor den tuin bouw voorgeschreven beperklngsschaal. Onder de vroege aardappelen worden verstaan: Eersteling, Schotsche muis, Paarspitten, Kralen, Opperdoezer ronde, Schoolmeesters, Ideaal, Wilde Due, Ninety fold, Sutton, Duke of York, Arran Crest. Voor de teelt van pootaardappelen van de vroege soorten speciaal van belang voor Eerstelingen en Ideaal, zal echter een uit zondering worden gemaakt met betrek king tot de voor den tuinbouw voorge schreven beperkingsschaal. Verbouwers van pootaardappelen van vroege rassen, die hun velden aan den Nederlandschen Algemeenen Keurings dienst ter keuring opgeven, zullen tot een maximum van 2/3 van hun ultpoot van pootgoed in 1933 mogen tele.i. Aangezien dit een afwijking is van de voorschriften voor den tuinbouw, zullen aardappelen van deze velden ook niet voor de consumptiemarkt geleverd mogen wor den in den tijd dat de Nederlandsche Groenten- en Fruitcentrale de afzetrege- lingen treft. Wel zullen de aardappelen boven 55 mM. van deze velden in de consumptieregeling worden opgenomen. Het risico van afkeuren van bij de N.A.K. opgegeven pootgoed blijft dus geheel voor rekening van den teler. Wel ls het mogelijk, dat aardappelen van afgekeurde velden na 1 Augustus 1935 in de consumptie kunnen worden gebracht. Alle niet onder de vroege soorten ge rangschikte aardappelen, welke dus niet ressorteeren onder de Tuinbouwsteunrege- ling (speciaal van belang voor middel- vroege soorten als Eigenheimers en Bintje) mogen niet gerooid worden ln den tijd, dat de Nederlandsche Groenten- en Fruit centrale de afzet voor vroege aardappelen regelt, d.i. tot 1 Augustus 1935, tenzij naar het oordeel van voornoemde Centrale de marktsituatie toestaat dat vóór dien datum BRAND AAN DEN HAARLEMMERWEG TE HALFWEG. Een arbeider gewand. Gisteravond heeft tusschen negen en tien uur een felle brand gewoed in een loods van de firma Van Baarsen, staande aan den Haarlemmerstraatweg te Halfweg waarin bouwmaterialen waren opgeslagen en waarin zich eenige vaten met benzine bevonden. Omstreeks negen uur was de arbeider Dekker ln de loods bezig met het aftap pen van benzine uit een der vijf vaten, welke daar stonden. Hij gebruikte daarbij een brandende stormlantaarn. Plotseling vatte de gevaarlijke vloeistof vlam en in een oogwenk stond de geheele loods in lichterlaaie. De man kreeg ernstige won den aan de handen. Onmiddellijk werd de brandweer van Halfweg gewaarschuwd, welke terstond met de automobiel-brand spuit uitrukte en zoo spoedig mogelijk het vuur, dat krachtig door den sterken Oostenwind werd aangewakkerd, aan tastte. Niet kon worden voorkomen, dat de benzinevaten één voor één ontploften en evenmin slaagde men er ln het gebouw te behouden. Toen de vaten waren geëx plodeerd was de brandweer echter spoedig het vuur meester. Inmiddels was ook dok ter J. B. Baumann gewaarschuwd, die den gewonden arbeider de eerste hulp ver leende. o BRANDSTICHTING TE ENSCHEDE. Zekere T„ bewoner van het perceel -aan den Usselerweg te Enschedé, waarin eeni ge dagen geleden brand uitbrak onder verdachte omstandigheden, is gisteren naar het Huls van Bewaring te Almelo overgebracht. In het brandende perceel zouden o.a. eenige kleedlngstukken welke met petroleum waren overgoten, zijn aan getroffen. ——o DOOR ELECTRISCHEN STROOM GEDOOD. Gistermorgen kwam de 41-jarige mon teur van het Provinciaal Electrlsch Bedrijf v. d. W. uit Groningen in een transfor matorhuisje te Uithuizen'in aanraking met de hoogspanningsleiding, waarop een spanning stond van 10.000 volt. De onge lukkige werd op slag gedood. De man was gehuwd en vader van twee kinderen. met rooien een aanvang gemaakt kan worden. De door de Nederlandsche Akkerbouw- centrale opgelegde teeltheffing isver schuldigd voor alle soorten aardappelen, die niet behooren tot de genoemde vroege rassen, ook al worden ze gerooid voor 1 Augustus. Hetzelfde geldt voor pootaardappelen van die rassen. Het feit, dat heffing aan de Nederland sche Akkerbouwcentrale werd betaald, zal geen reden tot vrijstelling zijn van een eventueele heffing van de Nederlandsche Groenten- en Fruitceiltrale. RECLAME. 4887 IBIS SHAG - LICHTE PIJPTABAK Rookt Oobbelmann's Tabak an géén anderal ONDER EEN TREIN GERAAKT Op de spoorlijn MaassluisHoek van Holland heeft men gisterenmiddag het lijk gevonden van een jongen, die blijk baar door een trein was overreden. Bij onderzoek bleek het slachtoffer te zijn de 14-jarige van der S. uit Maassluis. Men vermoedt, dat hij door den trein, die om 14.20 uur uit Maassluis naar Hoek van Holland was vertrokken, ls gegrepen. -o- RANGEERDER ONDER TRAM GEDOOD. Gisterenavond is te Hoogkerk (Gr.) de 40-jarige rangeerder R. P., toen hij op een in beweging zijnde stoomtram wilde sprin gen, misgestapt en onder een der wagens geraakt. Hij was onmiddellijk dood. Het slachtoffer was gehuwd en vader van zes kinderen. BUITENLANDSCH GEMENGD. CYCLOON IN BRAZILIË. Een cycloon, die 5 minuten duurde, heeft in de Zuid-Braziliaansche stad An- tonla van ruim drie kwart der gebouwen de daken afgerukt. Het regeeringsgebouw en het gebouw van de Italiaansch-Fran- sche Bank werden verwoest. De mate- rieele schade is buitengewoon groot. De bevolking is door een paniek bevangen. Tot nu toe worden slechts eenige ge wonden gemeld. HET HAUPTMANN-PROCES. Getuigen, die het lijkje van baby Lind bergh hebben ontdekt, besohreven gisteren in afgrijselijke bijzonderheden hun ont dekking voor een bewogen rechtszaal, waar de vrouwen snikten van ontroering. De dokter, die de lijkschouwing verrichtte, verklaarde, dat het kind moet zijn gestor ven tengevolge van een ernstige sohedel- fractuur, die echter niet was veroorzaakt door een schot. Het kind moet binnen enkele minuten dood zijn geweest. Toen de agent Sisk een beschrijving gaf van de vondst van het losgeld ln de garage van Hauptmann, vloog de beklaagde overeind en schreeuwde: „Luister, meneer, u liegt!" De rechter riep Hauptmann on middellijk tot de orde en bewakers gelast ten hem te gaan zitten. De verdediging schijnt erop uit te zijn een andere doodsoorzaak te bewijzen. Later op de dag werd nog een bediende verhoord van de Morgan-bank over de beschikbaarstelling van den losprijs. o MGR. MALECKI. t In den ouderdom van 74 Jaar ls te War schau overleden mgr. Antonius Malecki, oud-apostollsch administrateur te Lenin grad, die zich in Rusland groote bekend heid had verworven door zijn liefdadig werk. Hij werd indertijd door de bolsjewikl ge arresteerd en bracht verscheidene Jaren in de gevangenis door, waarna hij in bal lingschap ging, waardoor zijn gezondheid veel te lijden had. In het voorjaar 1934 was hij naar Polen teruggekeerd. o— WEGENS MELKVERVALSCHING VEROORDEELD TOT 4 JAAR GEVANGENISSTRAF. De rechtbank te Hildesheim veroordeel de een melkleverancler wegens verval- sching van zijn melk tot 5000 Mark boete en vier jaar gevangenisstraf. Volgens deskundige verklaringen zou hij dagelijks duizend liter water aan zijn melk hebben toegevoegd en op deze wijze een ongeoorloofde winst hebben gemaakt, die geschat werd op 140.000 Mark. -o- GEHEIMZINNIGE VERDWIJNING. De vuurtorenwachter van den op twee mijlen afstand van het vasteland gelegen vuurtoren te Palacios (Texas V. St.) Is op raadselachtige wijze verdwenen. Hij werd het laatst gezien door de roeiers, die hem naar den vuurtoren brachten. Eenige dagen later toen een ander hem zou komen aflossen, werd nergens een spoor van hem gevonden. Het bed was onbeslapen. In het dagboek vond men als laatste aanteekening: Om zes uur n.m. de lamp aangestoken. Alles wel". Het vuurtorenlicht, dat nog van een oud type is, en dat na gevuld te zijn, 24 uren achtereen brandt, was geheel uitgebrand. „MANNEN IN 'T WIT". De ook in onze stad in tooneelvorm reeds bekende stof van „Mannen in 't Wit", is door den regisseur Richard Boleslafski voor de film bewerkt. Velen kennen onge twijfeld de hierin behandelde zielscon flicten en zullen zich niet de gelegenheid arbeid van den medicus, waardoor onze eerbied voor deze dienaren der mensch- heid meer dan ooit stijgt. Jean Hersholt ls de beroemde operateur Hochberg, Myrna Loy dokter Ferguson's verloofde. In zeer geconcentreerden vorm is d« prachtige inhoud van dit treffende gege ven verwerkt. laten ontgaan, om te zien, hoe deze nu op het witte doek zijn uitgebeeld. Het zelf opofferende werk van een arts vormt de kerngedachte van dit verhaal. Clark Gable vertolkt de rol van den dokter Ferguson, die in zijn strijd ons wederom een voorbeeld geeft van den ln- spannenden en dikwijls teleurstellenden Men volge dit drama ook in het bios cooptheater: interessante vergelijkingen met wat de tooneeluitvoering ons bracht, zullen zeker gemaakt kunnen worden. Hierboven Clark Gable en Myrna Loy in deze bezienswaardige film. ANNA STEN ALS „NANA" Zola's beroemde roman „Nana" is ver filmd Anna Sten, bekend uit films als Dupont's „Salto Mortale", „Bommen op Monte Carlo", „Dimitri Karamasoff" en „Heerscher der Duisternis" verpersoonlijkt Nana, met als voornaamste tegenspelers Philip Holmes en Lionel Atwill, die men zich resp. uit „Ik heb een mensch gedood" en „De man met de wassen beelden" zal herinneren. Dorothy Arzner, de eenige vrouwelijke regisseur van Hollywood, voerde de regie. De zeer vrije bewerking van Zola's boek, die deze week hier vertoond wordt, zal ongetwijfeld de interesse trekken. Men weet, hoe Anna Sten zich eerst twee jaren uit de filmwereld heeft teruggetrokken, om de Engelsche taal machtig te worden, alvorens met deze créatie, die algemeen geroemd wordt, te komen. Men ziet hierboven deze merkwaardige Russin met Richard Bennett in zijn schit terende karakterrol van Greiner. o MARLENE'S NIEUWE PARTNER. Joseph von Sternberg heeft als manne- p tegenspeler van Mariene Dietrich in „Caprice Espagnol" aangewezen een jong en onbekend Cubaansch acteur, geheeten: Cesar Romero. ALFRED E. GREEN. EEN HUMAAN REGISSEUR. De jongste filmregisseur met een lang durige ervaring op filmgebied is Alfred E. Green, kortweg „Al" genoemd. Green moet tot een der beste filmregisseurs wor den gerekend. Hij wist zich deze positie niet alleen door zijn filmische bekwaam heid doch ook door zijn groote menschen- kennis te veroveren. Toen hij nog een jongen was. regisseerde hij reeds films en aan zijn uitstekende regie heeft o.a. Mary Pickford ook haar succes en bekendheid te danken. De taal. die over de heele wereld wordt verstaan is volgens Alfred E. Green de taal van het gevoel. Zij spreekt tot de harten der menschen. Deze opvatting komt in elke door hem geregisseerde film tot uiting In .Disraeli" belicht hij het karakter van den ministerpresident, die door zijn func tie genoodzaakt is zijn gevoelens naar den achtergrond te dringen, doch hij laat het ons ook van de goede zijde zien, nJ. daar, waar de president zijn werkzaamheden beëindigd heeft. Dan zien wij in hem de man. die zich gelukkig gevoelt, die een machtigen indruk geeft van het landelijke leven der boeren, ruikt als het ware de meest verstokte stedeling de morgendauw en de versch geploegde aarde. Zijn humaniteit blijkt ook duidelijk uit de manier, waarop hij met zijn menschen omgaat. Precies twaalf uur zet hij 't werk stop om hen te laten koffiedrinken. Hij is van meening, dat wanneer om negen uur met filmen moet worden begonnen, men om acht uur in de studio aanwezig dient te zijn. teneinde voorbereidingen te treffen. De spelers moeten dus om 6 uur of half zeven opstaan, daar de meesten ver van de studio verwijderd wonen. Om 12 uur hebben ze dus behoefte aan hun lunch en hieraan zijn dan ook al zijn medewerkers gewend geraakt. Na den lunchtijd werken zij meestal door tot half zes. Indien eenigszins mogelijk is. is hun dagtaak hiermede beëindigd. Wanneer een oudere acteur onder zijn leiding werkt, laat Al hem op het laatste oogenblik roepen omdat hij weet hoe ver velend het is te moeten wachten. Indien het een jonge speler betreft, die nerveus ls en zich niet op zijn gemak voelt laat hij hem gerulmen tijd voordat hij aan de beurt is komen teneinde met hem vooraf te kunnen repeteeren. Wanneer dan de jonge man in kwestie voor de camera moet verschijnen is alle angst geweken. „Al" heelt een hekel aan ontevreden heid. dit is de geheele staf bekend. Ieder een, van jong tot oud, laat zijn slecht humeur dan ook maar liever thuis. Tijdens de pauze heerscht steeds een prettige stemming, er wordt gezongen en er wor den grappen bemaakt. Green vindt, dat menschen met een goed humeur er beter uitzien, met meer animo werken en meer uithoudingsvermogen hebben. Er wordt geen tijd verknoeid. Hij heeft thans 26 films voor Warner Bros gemaakt en geen dezer films is ooit een dag over tijd klaar gekomen, noch is hij ooit een dollar boven zijn budget gegaan, wat zeker ook van beteekenis ls! Al heeft veel gereisd en deed dus veel ondervinding en menschenkennis op. Zijn laatste films zijn: „Side Streets". „The Merry Frink", „Housewife". .A. Lost Lady" en „Gentlemen worden geboren". De laat ste genoemde film behandelt het leven van vier jonge mannen, die de universiteit verlaten, en die een door depressie geteis terde wereld tegemoet gaan, In het naar voren brengen van de karakters van deze vier menschen kreeg Al Green gelegen heid te over, te bewijzen, dat de taal van het gevoel door iedereen wordt begrepen. In ons land zijn de volgende films, waarvan Alfred E. Green de regie voerde uitgebracht: ,De Pairachuutspringer", „Ge vaarlijke Klippen". „Dark Hazard, wereld kampioen". ..Prima Donna", „De zilveren dollar" en „De Blonde Engel". o EEN GESPREK MET RICHARD BOLESLAVSKY. Regisseur van .Mannen in 't Wit". „Een star is alleen dan betooverend of vervelend, romantisch of weinig overtui gend, wanneer het spel van den tegen speler of speelster hem niet ligt", ver klaart de bekende regisseur Richard Boleslavsky, wiens .Mannen ln 't Wit" deze week hier vertoond wordt. „En daar om beschouw in Clark Gable en Myrna Loy, de beide hoofdrolspelers in deze Metro-Goldwyn-Mayer film, als een bij zonder interessant nieuw film-team". „Clark is de mannelijkheid zelve", merkte Boleslavsky op, „terwijl Myrna juist echt vrouwelijk is. De combinatie van deze twee doet een vergelijking ont staan als die tusschen twee negatieve en positieve polen in de electriciteit en moet noodzakelijkerwijze lelden tot kunst vuurwerken. Ziet U, de een is het com plement van den andere, moet den andere geheel aanvullen. Rood is rood. Maar het wordt veel levendiger, wanneer men het naast git zwart zet. En zoo is het ook met film spelers! Zij komen beter uit, juist door de tegenstellingen, die zij ieder vertegen woordigen". Hier hield Boleslavsky even op. op zoek naar een ander voorbeeld om zijn theorie toe te lichten. „Jean Harlow deed uitstekend werk naast Clark Gable in „De Gele Hel". Hoe kwam (lit? Niet omdat zij beter speelde dan in haar vorige films, of omdat de regie beter werd gevoerd. Het kwam, omdat Clark Gable tegenover haar stond, die man genoeg was om met haar een fel contrast te vor men. En omdat Jean en Myrna, hoewel zij geheel van elkaar verschillen, toch één ding gemeen hebben, namelijk het echt vrouwelijke, kan ook van de com binatie Gable-Loy heel wat worden ver wacht." Richard Boleslavsky vertelde ook iets over zijn samenwerking met de beide stars. „Het iS werkelijk een buitenkansje voor een regisseur", zeide hij, „om een film van hen te regisseeren. Zij spelen geheel natuurlijk, zonder eenige pose. In de film houden zij van elkaar en wan neer men ze ziet, gelooft men er ook vast in. Dit heeft niets te maken met spel, want dit zou toch slecht kunnen zijn en zelfs geen regisseur zou daar iets aan kunnen verbeteren. Hun spel kenmerkt zich echter door zuivere handeling". In het drama, dat zich afspeelt in een ziekenhuis, speelt Clark Gable voor den jongen dokter, die een society-meisje, Myrna Loy, bemint. Zijn streven om een groot specialist te worden en zijn tijde lijke verliefdheid op een zuster, Elizabeth Allan, vormen de dramatische achtergrond van dit drama. o FILMPJES. Bezetting van „Amphytrion" Voor de mannelijke hoofdrollen van de groote nieuwe UFA-film „Amphytrion" (voor- 1 loopige titel) zijn Willy Fritsch en Paul Kemp aangewezen. De atelieropnamen van deze in de pro ductiegroep Günther Stapenhorst te draaien film zijn onder regie van Reinhold Schünzel begonnen. „Die Letzten vier von St. Pauli". In haar productie-programma van het jaar 19351936 zal de UFA den roman „Die Letzten vier von St. Pauli" van Josef Maria Frank verfilmen. „Frissche wónd uit Canada" Het draai boek van de nieuwe UFA-film der produc tiegroep Bruno Duday „Fissche wind uit Canada", waarvoor de opnamen in de atelier in Tempelhof reeds in vollen gang zijn, werd door Philipp Lothar Mayrlng en Emil Burri geschreven. „De ingebeelde zieke" In het kader van de productiegroep Peter Paul Brauer vervaardigt de UFA een korte klucht „De ingebeelde zieke" naar Molière, waarvoor L. A. C. Miiller en Rudo Ritter het draai boek schreven. Voor de regie werd de in tendant van het Leipziger Stadttheater Detlev iCerck geëngageerd. De hoofdro 'en worden vervuld door Baby Gray, Marina v. Dittmar, Erhard Siedel, Fritz Odemar, Arthur Schröter, Hugo Schrader, Klare Reigbert. Otto Stoeckel en Paul Schaefer. Cameraman is Willi Winterstein, geluids mixer W. Riihland. Componist en muzikale leider is Hans-Otto Borgmann. sLiefde, Dood en Duivel." De Ufa- film „Liefde. Dood en Duivel" (productie Karl Ritter, regie: Heinz Hilpert en Rein- hard Steinbicker) werd door de filmkeu ring in Duitschland zonder coupures vrij gegeven.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 13