LEIDSCH DAGBLAD Eerste Blad Donderdag 17 Januari 1935 INGEZONDEN. TELEGRAMMEN. CORRESPONDENTIE. SPREEKCEL. E1.TJMITei.ef.66 VISSCHERIJ-BERICHTEN. SPORT. t a-i geschorst te hebben wegens het brengen ean den Hitlergroet, na de drie politie agenten die door den chef der Saarland- sch» politie Hennessy ln den nacht van 14 op 15 Jan. geschorst waren, ln hun ambt hersteld te hebben. Deze gaan in- tusschen naar Frankrijk. De regeerlngs- commtssle beweert, dat de verwijten aan het adres van Heimburger valsch sijn. Max Braun, Pfordt en Hoffmann zijn reeds naar Frankrijk uitgeweken Zij zijn ln Forbach aangekomen, waar Max Braun verklaard, dat hij waarschijnlijk niet meer naar het Saargebied zal terugkeeren. Ook anderen zijn reeds vertrokken en honderden verdringen zich voor het Fran- sche consulaat om een visum te verkrij gen. Te Forbach zijn gisteren reeds 150 vluchtelingen uit nét Saargebied aange komen, ongeveer 100 werden teruggezon den. omdat hun papieren niet ln orde waren. Te Sarregnomlnes was de controle even eens teer streng, gisteren kwamen daar 100 personen aan en nog 3000 warden ver wacht Volgens de grenswacht te Forbach kwa men gemiddeld per uur gisteren 35 auto's aan met bezittingen van families uit het Saargebied. Pierre Huss. een correspondent van de Hearst-pers, heeft een Interview gehad met Hitler, waarin deze om. zeide. „Het resultaat van het plebisciet in het Saargebied is een veroordeeling achteraf van het Vredesverdrag van Versailles en van waarlijk historische beteekenls. want in dit verdrag werd 't gebied van Dultsch- land losgemaakt met de bewering, dat er 150.000 Franschen woonden Na vijftien jaar heerschappij van den Volkenbond en dus ln laatste instantie toch van Frank rijk. werd thans vastgesteld dat niet 150.000. maar nauwelijks 2000 Franschen in dit gebied woonden, d.w.z. op de duizend Saarlanders nog geen vier Franschen. Kan men zich dan verwonderen, dat een verdrag, dat op zulke onware argumenten is opgebouwd, de menschheid geen geluk en geen zegen vermag te brengen". Op de vraag, of de sociaal-democraten of de communisten van het Saargebied en andere niet-nationallstlsche Saarlanders die voor Duitschland gestemd hadden, eenigerlei moeilijkheden te vreezen zou den hebben wegens hun vroegere politieke houding, antwoordde Hitier o.a." „WU vragen nooit wat de enkeling vroe ger was, maar alleen wat hij thans zijn wil Zoo is het ons gelukt de elkaar be strijdende Duitsche partijen te ontbinden en een waarachtige volksgemeenschap op te stellen. Daarin leven voormalige com munisten en aanhangers van het Centrum thans ln gemeenschappelijken strijd voor den nationaal-socialistischen staat, het nieuwe Rijk. Een deel van dit Rijk is echter het Saargebied en een deel van ons volk woont daar. Ik heb dikwijls verklaard, dat na den terugkeer van het Saargebied Duitschland geen territoriale elschen meer zal stellen aan Frankrijk. Ik heb deze verklaring thans voor de geheele wereiij herhaald. Dit is een historisch moeilijken afstand, welken ik in naam van het Duiteche volk uitspreek. (Elzas-Lotharingen!) Ik doe liet om door dit zwaarste offer bij te dragen tot de pacificatie van Europa. Meer kan men van Duitschland niet ver langen. Het is nu aan de overige wereld de consequenties te trekken uit een zoo danig besluit. Nooit zal ik echter of zal het nieuwe Duitsohland goedkeuring hechten aan een vermindering van de rechten van ons volk. Wij wille vreedzaam zijn maar onder geen omstandigheden eerloos! Wij zijn bereid tot een zeer groot offer, maar nooit tot het afstand doen van onze vrijheid. WIJ wijzen leder anderscheid tussohen moreele en zakelijke rechtsgelijkheid af. Er bestaat slechts één rechtsgelijkheid en dat ls het recht van een souverelnen staat en van een souvereine natie. Wanneer de wereld dat erkent, zijn geen groote plan nen noodig om den vrede in Europa te stablUseeren. De Zuidslavische minister van buiten- Jandscbe zaken Jeftitsj is plotseling naar Genève vertrokken. Uit dit vertrek wordt te Boedapest de conclusie getrokken, dat 't Zuidslavische Hongaarsche conflict nog op deze raadszitting zal worden uit den weg geruimd. De commissie van drie en twintig uit de Volkenbondsvergadering voor het Chaco- geschll heeft besloten, aan alle regeeringen aan te bevelen, om gelet op het feit. dat Bolivia de aanbevelingen der Volkenbonds- vergadering tot oplossing van het geschil heeft aanvaard en dat Paraguay gewei gerd heeft dit te doen. het verbod van Wapenlevering aan de beide oorlogvoeren de partijen lnzooverre te wijzigen dat het verbod ten gunste van Bolivia geheel zal worden opgeheven en daarentegen met onverbiddelijke scherpte tegen Paraguay zal worden gehandhaafd en toegepast. De commissie van drie en twintig zal «lnd Februari opnieuw bijeenkomen om na te gaan. of ook nog economische sanctie- maatregelen tegen Paraguay noodzakelijk zullen zijn. RUSLAND. Het proces tegen Zinovjef en Kamenef c.s. Voor het militaire coliege van het op perste gerechtshof heeft Jewdoklmof, eens een vooraanstaand partijlid, meege deeld, dat hij ten volle en algeheel zijn schuld en die van de andere beklaagden bekende en dat de actie van hemzelf en die van zijn medebeklaagden zich niet van die van andere kringen onderschelden had, die ln het buitenland openlijk tegen de sovjetregeerlng opgetreden zijn. Door de jarenlange verspreiding van valsche ge ruchten is de moord op Klrof voorbereid die toen ln December door Nikolajef ge pleegd is. „WIJ zijn. aldus Jewdkimof. er schuldig aan. tegen Stalln te hebben opge hitst en moeten de verantwoordelijkheid hiervoor dragen". ENGELAND. Lloyd George 71 Jaar, doch set een nieuwe campagne in Pressie op Gandhi. Heden wordt Lloyd George 72 Jaar en zal hij de campagne inzetten voor een groote eensgezinde nationale Inspanning om de industrie te doen opleven en de be volking te bewaren voor het lijden der niet-noodzakelijke armoede Snowden heeft aan Lloyd George ge schreven: „Ik hoop. dat onder uw bezielde leiding de campagne spoedig zal zege vieren". Men meent te weten, dat de gezondheid van Snowden hem niet zal toestaan veel redevoeringen te houden, maar het is mo gelijk, dat hij soms van dezelfde tribune het woord zal voeren als Lloyd George. Toen men hem er naar vroeg, zeide Snowden. dat dit evenwel geen bondge nootschap beteekende. Voor de woning van Gandhl te New Delhi, heeft zich een stoffenkoopman neergezet, die een hongerstaking ls be gonnen. omdat hij het als oneerlijke con currentie beschouwt, dat thans door eeni- go fabrieken stoffenwinkels zijn geopend. Hij meent, dat de Mahatma, die op het gebied van hongerstakingen zulk een goed voorbeeld heeft gegeven, er op deze wijze toe gebracht zal kunnen worden, om hem ln zijn streven te steunen. Gandhi acht het echter ongewenscht. zijn bemiddeling te verleenen, en tracht den man er toe te bewegen, te vertrek ken, zij het ook tot dusver zonder succes. ITALIË. De verhouding tot Hongarije - Debono hooge commissaris in Afrika - De 40-uren-week. Mussolini heeft het hoofd van de Pester Israëlletische gemeente, opperrabbijn dr. Simon Hexesl, in particuliere audiëntie ontvangen. Op verzoek van den Duce deelde opper rabbijn Hevesl een en ander mede om trent den toestand in Hongarije en over het lijden, dat de vredesverdragen tenge volge hadden gehad en over de hoop op nerstel der fouten. Mussolini verklaarde op plechtigen toon, dat hij Jegens Hongarije gevoelens van de innigste vriendschap koesterde, terwijl hij er voorts den nadruk op legde, dat de betrekkingen, die Italië en Hon garije verbinden, door de politieke bespre kingen met den Franschen minister van bultenlandache zaken in geen enkel op zicht zijn gewijzigd. De koning heeft het aftreden aanvaard van den minister van koloniën, Debono, en hem benoemd tot Hoogen Commissaris der Itallaansche Oost-Afrlkaansche kolo niën. Tot minister van koloniën ls ln zijn plaats Mussolini benoemd. In verband met de Invoering van de veer tig-uren-week hebben tot 12 Jan. 190.907 werkloozen weer werk kunnen vinden, waarvan 129.257 ln de Industrie. 15.985 in den landbouw, 14.723 in den handel en 982 in crediet- en assurantlebedrljven. POLEN. De grondwetswijziging. Na een zitting, die bijna 12 uur duurde, heeft de Poolsche Senaat het wetsontwerp tot wijziging van de grondwet met 74 tegen 24 stemmen aangenomen. In den thans aanvaarden vorm gaat het ontwerp nu in de eerstvolgende dagen naar de Sejm, zoodat eind Januari de nieuwe grondwet definitief aangenomen kan zijn De senaatszitting werd door het geheele kabinet tot aan 't einde bijgewoond Na het bekend worden van het resultaat der stemming werden cheers uitgebracht op Polen en maarschalk Pilsudski. TURKIJE. Geen religieuze feestdagen meer! De Turksche regeering doet steeds haar best om den invloed van den godsdienst op de bevolking te verzwakken. De Jongste maatregel op dit gebied ls een wetsvoor stel om de vacantie op religieuze feest dagen voor staatsambtenaren af te schaf fen. In het vervolg zal alleen op natio nale feestdagen vrij worden gegeven, be halve het gewone week-end. Het is ambtenaren verboden om elkaar gedurende de drie feestdagen van Bairam de hierbij gebruikelijke groeten te wis selen. VEREENIGDE STATEN. Boodschap van Roosevelt. In een speciale boodschap aan den Senaat, heeft president Roosevelt in het belang van den vrede voorgesteld, het pro tocol te ratiflceeren tot toetreding van Amerika tot het hof van internationale justitie. Deze maatregel wordt door zeer velen be schouwd als een stap naar de deelneming der Ver. Staten aan den Volkenbond. De boodschap van den president ls slechts kort De president wijst erop dat ook de republlkelnsche presidenten de toe treding tot het internationale gerechtshof hadden voorgestaan. Hij spreekt de hoop uit, dat de Senaat zijn toestemming niet door reserves waar deloos zal maken. De souvereiniteit der Ver. Staten wordt door dezen stap niet beïnvloed. Bij den tegenwoordigen stand der Inter nationale betrekkingen hebben de Ver. Staten nu gelegenheid, weer eens hun in vloed ten gunste van de pacificatie der we reld te doen gelden. (Bulten verantwoordelijkheid der Red.) Copie van de al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. DE SAARSTEMMING. Hooggeachte Redactie, Naar aanleiding van het onderschrift bi] het interview met collega v. Gerrevlnk, meen lk te moeten opmerken, dat lk zijn meening geheel deel. De berichtgeving in de Nederlandsche pers is, gezien Ook den uitslag, toch wel geweest of heel slecht, i>f met een streven een bepaalde voor stelling te geven, wélke niet de werkelijke was. Slechts de Berlijnsche correspondent der N. Rott. Crt. heeft bewezen de laatste dagen een juist Inzicht ln de gedachten- gang van de Saarbevolking te hebben. De algemeene leus was van het eerste oogen- bllk, dat men tot gedachtenwlssellng kwam met de bevolking „Het goede heb ben wij met Duitschland gedeeld, het slechte willen wij ook met hen deelen". Van de voorstanders der status quo kreeg men sterk den indruk dat dit degenen waren die onder alle opeenvolgende regee ringen tot de ontevredenen hadden be hoord. Met verschuldigde hoogachting W. v. d. HOOP, Burgemeester van Katwijk Wij willen niet bestrijden dat mogelijk de berichtgeving uit het Saargebied slecht is geweest, maar wij rekenden het tot onze plicht ln ons blad van gisteren er op te wijzen, dat van tendentieuze, d.l. opzettelijk verkeerd voprgestelde voorlich ting van de groote pers. geen sprake kan geweest zijn. (Red. LD.) L. B. te L Gaarne ontvangen wij de oorspronkelijke enveloppe uit Indlë ter inzage. GEVAARLIJK HOEKPUNT. De aandacht van de bevoegde autori teiten wordt gevestigd op den zeer ge vaarlijken hoek Oosterkerksteeg—2e Loo ierstraat, waar het door vrachtauto's en andere voertuigen levensgevaarlijk wordt gemaakt voor voetgangers. Ook voor de daar gelegen perceelen bestaat de kans, dat vandaag of morgen de onderpuien ernstig worden beschadigd. RECLAME. 4830 IJMUIDEN, 17 Jan. VISCHPR1JZEN. Tarbot per K.G. f. 0.700.56. Griet per kist van 50 K.G. f. 2511.50, Tongen per K.G. f. 0.800.65, Groote Schol per kist van K.G. f. 12.50—10, Middelschol f 15—12 50, Zetschol f. 18—15.50. Kleine Schol f.18— 8.50. Bot f.9. Schar f. 145.70. Tongschar f. 3025. Roggen per 20 stuks f. 187.50. Vleeten per stuk f. 2.750.53, Pieterman en Poontjes per kist van 50 K.G. f. 10.50 9.50 Groote Schelvisch f.35. Middel Schel visch f. 3028, Klelnmlddel Schelvisch f. 23.50—18.50. Kleine Schelvisch f. 17—9, Kabeljauw per kist van 125 K.G f. 6226, Gullen per kist van 50 K.G. f 13.505, Lengen per stuk f. 2.301.65. Heilbot per K.G. f. 10.72, Wijting per kist van 50 K.G. f. 8.50—3.80, Koolvlsch per stuk f. 0.55 0.11. Makreel per kist van 50 K.G. f.14 —3.60. Levende beugvisch: Kabeljauw f. 5.50 1.30 per stuk Leng f. 2.50 per stuk. Gullen f. 0.680.32 per stuk. Doode beugvisch: Groote Gul f. 1410 per 50 K.G. Kleine Gul f. 1.60—7.50 per 50 K.G. Kabeljauw f.52—24 per 125 K.G. Tarbot f.0.64 per K.G. Vleet f. 2.60—1.80 per stuk. Rog f.18 3.60 per hoop. Aangevoerd 26 kisten versche haring. Prijs f. 53.50 per kist. Aangekomen 6 Stoomtrawlers: R.O 46 met f.2685 R.O. 16 met f.1273. IJM 39 met f.5629. IJM 384 met f.2594 IJM. 432 met f. 1453. 7 loggers: K.W. 167 met f. 618, K.W. 78 met f-1195 K.W. 58 met f. 882, K.W. 41 met f. 760. K.W. 44 met f829, K.W. 173 met f.668. K.W. 127 met- f.835, 1 stoombeuger: VL. 114 met f.1298. SPANJE. Overeenstemming tusschen Lerroux en Gil Robles. Naar verluidt zijn Lerroux en GU Ro bles het eens geworden over de toekomst plannen voor de activiteit In het parle ment. BIJ de gemeenteraadsverkiezingen zullen hun beider groepen gemeenschap pelijk optrekken. ZUID-AMERIKA. Spoorwegstaking in Chili. Sinds gisteren wordt door het spoorweg personeel gestaakt. Heden heeft een groep stake f een aanval gedaan op een trein te San Bernardo. Door geweerschoten werden de machinist en de stoker ge wond. Tot dusverre zijn 500 stakers ge arresteerd. NA DE SAARSTEMMING. PARIJS, 17 Jan. (Reuter). Volgens mededeelingen van de Fransche immi gratie-autoriteiten hebben ln totaal 400 personen uit het Saargebied verzocht om passen voor Frankrijk 250 hebben intusschen de Fransche grens reeds overschreden. 40 personen hebben verzocht om opname in een emigranten-kamp. In Fransche kringen rekent men thans op ten hoogste 10.000 emigranten uit het Saargebied. PARIJS, 17 Jan (Reuter). Het voor nemen van Max Braun om morgen een rede te houden ln een groote zaal te Parijs wordt door „Le Jour" heftig be- critlseerd. Onder het opschrift: „Iets meer takt, Herr Braun" verzet het blad zich ertegen, dat vreemdelingen in Frankrijk politieke actie voeren. Aangezien de vergadering Vrijdag niet handelt over de volksstemming in het Saargebied, doch over „Ontwapening van de Fascistische organisaties" noemt het blad het een onmiddellijke inmenging van Braun ln de Fransche binneiüandiche politiek als hij Vrijdag het woord voert. Als gast van Frankrijk ls het zijn eerste plicht zich te onthouden van elke politieke actie. Indien hij dit niet doet moet hij zich niet verwonderen als hij op zekeren dag door Fransche gendarmen over de grens wordt gezet. GENEVE. 17 Januari. (V.D.). De onder leiding van baron Alolsi als voor zitter van de commissie van drie gevoerde onderhandelingen tusschen vertegenwoor digers van Duitschland en Frankrijk over de met den terugkeer van het Saargebied in verband staande kwesties, zijn nog niet geëindigd, daar de Duitsche regeering niet bereid ls enkele onderdeelen der Fransche elschen ln verband met de mill- tarlseerlng van het Saargebied in te wil ligen. Men hoopt, dat in den loop van den dag overeenstemming zal worden bereikt. PARIJS, 17 Jan. (Reuter). De verklarin gen van Adolf Hitler na het bekend worden van den uitslag van het plebisciet ln het Saargebied heeft vooral ln Fransche oud- strijderskringen een diepen Indruk ge maakt. Jean Goy, een van de leiders van de oud-strijders noemt deze verklaring een nieuw bewijs voor de oprechtheid van Hitler. Een vertegenwoordiger van de oudstrij ders bij den Volkenbond, Cassln, begroette eveneens deze „woorden des vredes". De leider van de Fransche oorlogs-blln- den, het blinde kamerlid Scaplnl, vestigde de aandacht op de economische zijde van een FranschDuitsche overeenstemming. De voorzitter van de links-georiënteerde oudstrijdersvereenlglng Nebry Plchto, ver klaarde. dat de verklaring van Hitier hem Na de definitieve regeling van de Saar- auaestle en na het constateeren van Hitier. dat thans geen territoriale vragen meer hangen tusschen Frankrijk en Duitschland is een van de brandenste problemen uit de Fransche geschiedenis verdwenen. Van nu af kunnen Duitschland en Frankrijk on derhandelingen voeren, zonder dat een territoriale sDanning bestaat Pichot is van meening. dat de nieuwe oriënteering van de Dultsch-Fransche be trekkingen. niet het minst te danken ls aan de bemoeiingen van de oud-strijders. GENEVE, 17 Jan. (Reuteri. De Duitsche consul-generaal heeft Aloisi doen weten, dat Duitschland zijn goedkeuring hecht aan de resolutie, welke het comité van drie heef' uitgewerkt, zoodat de zitting van den Volkenbondsraad van hedenmid dag aan de regeling van de Saar-kwestle gewijd zal zijn. DE MOEILIJKHEDEN MET HET OOSTPACT. PARIJS, 17 Jan. (Reuter). De diploma tieke medewerker van de „Echo de Paris" verklaart ln verband met de bespreking tusschen minister Laval en den Poolschen minister van bultenlandsche zaken Beek te hebben vernomen, dat Laval met het denkbeeld rondloopt Duitschland en Po len te bewegen als eereleden „membres honoralres" aan het Oostpact deel te nemen. In dit geval 2ouden zij slechts plichten op zloh nemen en rechten verkrij gen. die niet verder gingen dan die van het Kellogg-Pact, terwijl de andere onder teekenaars bovendien nog onderlinge blj- standsverpllchtingen op zich nemen. Een speciale correspondent van de „Petit Parisien" te Genève meent te weten, dat men van Fransche zijde zeer uitvoerig op de Duitsche bezwaren heeft geant woord. In het bijzonder de opmerking van de Rijksregeering. dat deelneming aan het Oostoact reeds daarom onmogelilk is. om dat in de bewaoenlneskwestle geen gelijk- gerechtigïieid bestaat, heeft de aandacht der Fransche regeering petrokken. In de nieuwe Fransche nota heeft Frankrijk laten doorschemeren, dat in dit onder- scheld eenige wijziging zou kunnen komen. Indien Duitschland besloot tot het pact toe te treden. NOODLOTTIGE BIOSCOOPBRAND. MONTREAL, 17 Jan. .Reuter). Bij een brand tn een bioscoop tijdens een parti culiere voorstelling zijn vier kinderen ln de vlammen omgekomen en 12 ernstig ge wond. MIJNWERKERSSTAKING IN DE DOMBROVA. WARSCHAU, 17 Jan. (V.D.) In het Dom- brova-bekken ls gisteren op initiatief van den sociallstlschen miinwerkersbond een proteststaking uitgebroken tegen de slui ting van bepaalde mijnen en het ontslag van de in deze mijnen werkende arbei ders. De staking omvat ongeveer 60%> der mijnwerkers. In ongeveer negen mijnen wordt gewerkt, terwijl tien mijnen stil liggen. HET PROCES HAUPTMANN. NEW-YORK. 17 Jan. (Reuter). In het Hauptmann-proces deelde de verdediging mede, dat zU een getuige uit New-York moet dagvaarden, Gustav Lukatls ge naamd, die zal verklaren, dat in April 1932 drie mannen, waaronder Isldor Flsch hem aangeboden hebben „goed geld" voor 75 cent de dollar te koopen. Dit geld was het losgeld voor het kind van Lindbergh en Lukatls weigerde dit te koopen. Lukatls heeft Flsch herkend aan een foto ln de krant, doch eerst na de arresta tie van Hauptmann. COMMUNISTISCHE LEIDERS VEROORDEELD. JENA, 17 Jan. (V.D.) Het gerechtshof te Jena heeft de politieke leider van het district Groot Thuerlngen der K.P.D., Otto Tornseifor uit Berlijn en Anton Mueller uit Gera wegens voorbereiding van hoog verraad veroordeeld tot tien jaar tucht huisstraf en eerverlies. Het O. M. had Vegen elk hunner vijftien jaar geëischt. HET PROCES TEGEN ZINOVJEF C.S. MOSKOU. 17 Jan. (Reuter). Gisteren zijn te Moskou verschillende Tabrleksver- gaderingen gehouden over het hoogver- raad-proces te Leningrad tegen Zinovjef, Kamenef c s en zijn telegrammen naar het gerechtshof gezonden, waarin wordt geëischt dat Zinovjef, Kamenef en Jewdo klmof gefusilleerd zullen worden aange zien hun verdere aanwezigheid in het po litieke leven in geen geval geduld kan worden. In een vergadering van ambte naren van het Sovjet-commissariaat werd Zinovjef een agent-provocateur genoemd. Resoluties van troepenafdeellngen van het Roode Leger elschen dat het proces te Leningrad kort zal worden gemaakt en dat alle betrokkenen bij den moord op Klrow geëxecuteerd zullen worden. o ONGERUSTHEID OVER EEN IJSBREKER. LUNEDIN, 17 Jan. (Reuter). Men lszeer ongerust over de IJsbreker „Wyattsarp" van de expeditie Lincoln Allsworth. Het schip ls gevangen in een ijsveld in de Wendell-zee. Sedert het vertrek van de „Wyattssarp" in September 1.1. heeft de expeditie geen bericht meer ontvangen. WIELRENNEN. JAZET NAAR AMERIKA? De Almelosche wielrenner Jazet, die met succes heeft deelgenomen aan den Zes- daagschen wielerwedstrijd te Amsterdam heeft thans een aanbod ontvangen om te starten in den in Maart te New-York te houden Zesdaagsche. Jazet heeft verklaard alleen op de Amerlkaansche baan te wil len uitkomen als ook de Amsterdamsche renner Van der Hcyden, den koppelgenoot van wijlen De Wolff, voor den New-York- schen Zesdaagsche geëngageerd wordt. AUTOMOBILISME. DE RALLYE VAN MONTE CARLO. Het Nederlandsche koppel Van Beek— Calkoen—Lamberts Hurrelbrinck, dat deel neemt aan de Rallye Monte Carlo, is gis teren te Palermo aangekomen. Deze hee- ren hebben ln Zuld-Itallë met hevige sneeuwstormen te kampen gehad. ZIJ heb ben bovendien veel last gehad van het drukke verkeer. De heeren Polls en Baron van Taets van Amerongen, worden heden eveneens te Palermo verwacht. De Deen Stenfeld Hansen is gehandicapt door den zwaren sneeuwval. Hij had zeven uur noodig om 36 K.M. af te leggen. De deelnemers aan de Rallye Monte Carlo starten Zaterdag a.s. om zeven uur des morgens van Palermo. ZWEMMEN. OFFICIEELE RECORDLIJSTEN F.I-N.A. Bij de dames is Holland schitterend vertegenwoordigd. De Federation Internationale de Natation Amateur publiceert thans een lijst, die bij gewerkt is tot begin Januari J.l. BIJ de recordlijst voor dames is het bijzonder op merkelijk, welk een fraai figuur Nederland slaat, dank zij zwemsters als Willy den Ouden en Rie Mastenbroek, om Jennie Kastein, Zus Braun en voor de estafette Jopie Selbach en Annie Timmermans niet te vergeten. Europeesche records dames: 100 Meter vrije slag: WUly den Ouden, Nederland, 1 min. 4.8 sec. 200 Meter vrije slag: Willy den Ouden, Nederland, 2 min. 28,6 sec. 300 Meter vrije slag: Willy den Ouden, Nederland. 3 min. 58 sec. 400 Meter vrije slag: Willy den Ouden, Nederland, 5 min. 16 sec. 500 Meter vrije slag: „Zus Braun", Ne derland, 7 min. 18 sec. 800 Meter vrije slag: Lilly Andersen, De nemarken, 12 min. 7,8 sec. 1000 Meter vrije slag: Yvonne Godard, Frankrijk, 15 min. 18,6 sec. 1500 Meter vrije slag: Yvonne Godard, Frankrijk, 23 min. 32,4 sec. 100 Meter schoolslag: Else Jacobsen, De nemarken, 1 min. 25,8 sec. 200 Meter schoolslag: Else Jacobsen, 3 min. 3.4 sec. 400 Meter schoolslag: Jennie Kastein, Nederland, 6 min. 29 sec. 600 Meter schoolslag: Jennie Kastein, Nederland, 8 min. 12 sec. 100 Meter rugslag, Rie Mastenbroek, Ne derland. 1 min. 16,8 sec. 200 Meter rugslag: Phyllss Harding, En geland, 2 min. 60,4 sec. 400 Meter rugslag: Phyliss Harding, En geland, 6 min. 12,4 sec. 4 x 100 Meter vrije slag estafette: Ne derland met Jopie Selbach. Annie Timmer mans, Rie Mastenbroek en Wllly den Ouden, 4 min. 33,3 sec.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 2