75ste Jaargang DONDERDAG 17 JANUARI 1935 No. 22951 STADSNIEUWS. Het voornaamste Nieuws van heden. BUITENLAND. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ots. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ots. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplem Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd) zijm: per 3 maanden f. 2.35 per week 1.0J8 Franco per post f. 2.35 per 3 maanden -r portokosten ivoor binnenland f. 0.80 per 3 mud.) Dit nummer bestaat uit VIER blaaen EERSTE BLAD. I UNITAS STUDIOSORUM LUGDUNO BATAVA. Viering van het eerste lustrum. Bovengenoemde Studenten-vereeniging viert van Maandag 4 tot en met Zaterdag 8 Februari haar eerste lustrum. Er beeft zich een commissie gevormd om dit feit op feestelijke wijze te herden ken, bestaande uit de heeren rar. J. J. Kips ,praeses, C. de Langen, ab-actis, mr. W. Aalbersberg, quaestor, G. J. Hoender- daal, H. J. Kater en J. J. van Loon. Het voorloopige programma omvat: Maandag 4 Februari: Oudejaarsfeest in de sociëteit Rapenburg 6. Dinsdag 5 Februari: Herdenkingsplech tigheid ln het groot-auditorium der Uni versiteit. Na afloop receptie in de. sociëteit en diner. Woensdag 6 Februari: Reunistenlunch, concert van de Troubadours, gemeen schappelijke maaltijd en optocht naar „Den Burcht". Donderdag 7 Februari: Tooneelvoorstel- ling van „Dedil" ln den Leidschen Schouw burg. Opgevoerd wordt „Hellegang" van J. Cocteau. Na afloop souper-dansant in de sociëteit. Vrijdag 8 Februari: Intiem feest ln de sociëteit. Zaterdag 9 Februari: Slotbal in het „Rocwnhuls" te Den Haag. Met betrekking tot het door „Dedil" op te voeren stuk „Hellegang" (La machine infernale) van Jean Cocteau ln de ver taling van het Unitaslid, den heer J. J. van Loon, zij nog opgemerkt, dat de be nodigde décors en moderne costumes door eigen krachten werden ontworpen en vervaardigd. Jean Cocteau geeft in „La Machine Infernale" een behandeling van de oude Oedipus geschiedenis met geheel eigen ac centen. Wel is het verhaal en zijn de per sonen, zelfs in de bijrollen, geheel overeen komstig het drama van Sophocles, doch de Grieksche noodlotstragedie is door Coc- teau's accentverlegging veranderd in het psychologisch belichte rijpingsproces van den onstulmigen en overmoedigen ko ningszoon tot mensch. De aard van Cocteau's stuk is zoo anders dan die van het oude drama, dat men niet eens spreken mag van een „mo derne bewerking", waartoe men bij opper vlakkige lezing geneigd zou zijn. Terwijl bij Sophocles de menschen niet anders zijn dan raderen van een door den onafwendbaren wil der goden geconstru eerde en in beweging gebrachte machine, worden zij bij Cooteau tot wezens, die in zich zélf de oorzaken van hun lot hebben. Dit en het feit, dat de gang van zaken, de intrigue, volkomen onveranderd Is geble ven, verleenen aan het stuk een eigenaar dig dualisme. Misschien is hierin juist de groote charme er van gelegen. Wanneer men n.l. alleen let op de ont wikkelingsgang van het verhaal, zou men mutatis mutandis kunnen zeggen, dat aan den aard van Sophocles' stuk niets was veranderd. Oogenschijnlijk is dan het ka rakter van de noodlotstragedie bewaard: de orakels en de wil der goden lijken de eenige handelend optredende factoren. Spoedig blijkt echter, dat die orakels en die godenwil niet veel meer zijn dan de haken van een kapstok, waaraan Cocteau zijn stuk ophangt. De menschen en hun innerlijke drijfveeren en hun hartstochten blijken de bepalende factoren te wezen Afgezien van de sterk-psychologlsche Oedipus-figuur blijkt het eigen karakter van Cooteau's personen ten duidelijkste bij de Sphinx. Wat ls n.l. de oorzaak, dat Oedipus de eerste is, na zoo velen, die de oplossing vindt van het bekende raadsel? Haar vrouw-zijn doet haarzichzelve, d.w.z. de godin het goddelijk werktuig ver geten. Door liefde voor haar slachtoffer gedreven verraadt zij Oedipus van te voren de oplossing. De belooning, die zij echter verwacht, Oedipus' wederliefde, blijft uit. De prins gaat den prijs voor zijn overwinning, de hand van de Thebaan- sche koningin opeischen. Het ongeluk, dat vervolgens na verloop van jaren over Oedipus losbreekt is ln wezen niet meer de bloote uitvoering van een reeds geweven noodlot, doch heeft tot werkelijke bron de wraakgierigheid van een in haar liefde teleurgestelde vrouw endat is de godin! Zoo is dus het menschengebeuren niet uit den goddelijken wil. doch het god delijke ontstaat, wanneer de menschelijke handeling in hartstocht zich toespitst. Dit ls het verschil tusschen de dogmatiek van Sophocles en de vrijheid van Cocteau's ■mensch-zijn. O) LEIHUTENTO. Voor de in Maart a s, te houden Leldsche Huisvlijttentoonstelling ontving het be stuur nog de volgende prijzen: Groote zilveren medaille van H. M. de Koningin; groote verguld-zilveren medaille van mr. A. van de Sande Bakhuyzen, bur gemeester van Leiden; zilveren beker van het hoofdbestuur van „Dennenheuvel" en van de heeren mr. Ligtenberg, kanton rechter en mr. Pijnackeï Hordijk, dijkgraaf Van Rijnland, een bedrag in geld. o academische examens. Geslaagd voor het candidaatsexamei geneeskunde de heer P. J. Veenenbos (Hee renveen). CRIMINOLOGISCH INSTITUUT. Voordrachten van Prof. Carp en Dr. Wiersma. Voor het Criminologisch Instituut hier ter stede werden gisteren een tweetal voordrachten gehouden: door prof. dr. E. A. D. E. Carp over Alcohol-psychosen en criminaliteit en door dr. D. Wiersma over Chronisch alcoholisme. Na de voordracht van prof. Carp over bovengenoemd onderwerp sprak dr. Wiersma over Chronisch alcoholisme. Spr. behandelde eerst de lichamelijke en gees telijke eigenaardigheden van den chroni- schen alcoholist, waarhij hij vooral wees op de afstomping der persoonlijkheid. Deze betreft in de eerste plaats den moreelen, maar op den duur ook den verstandelijken kant der persoonlijkheid. De vraag naar het verband tusschen alcoholisme en cri minaliteit besprekende, zeide spr.: Misda digheid komt veelvuldig voor onder alco holisten, ofschoon althans in Nederland, het alcoholgebruik gestadig vermindert, is het chronische alcoholisme toch nog zoo frequent, dat het van belang is, den aard van dat verband op te sporen. Daartoe is een zorgvuldige psychologische beschrijving van de chonische alcoholisten noodig. Deze is gegeven door de directie van het sana torium voor drankzuchtigen Hoog-Hullen, dr. Hazelhoff en den heer Horst, die uit hun onderzoek hebben kunnen vaststellen, dat de alcoholisten in een groot aantal eigenschappen van den gemiddelden mensch afwijken: zij staan verstandelijk, moreel en in maatschappelijke deugdelijk heid op veel lager peil. Het is de vraag of dit een gevolg is van het alcoholgebruik, dan wel of wellicht bepaalde, van huis uit minderwaardige persoonlijkheden gemak kelijker tot drankmisbruik komen zoodat daaraan het verschil moet worden toege schreven. Dit vraagstuk is uit de gegevens van Hazelhoff en Horst niet op te lossen; spr. zal in de volgende voordracht een speciaal daaraan gewijd onderzoek behan delen, waarna tevens de beteekenis van het alcoholisme voor de criminaliteit nader aan de orde zal komen. ADRES AAN DEN RAAD. Inzake beperking der werkloosheid en verlaging der huishuren. De plaatselijke raad te Leiden, gevormd uit de besturen van de afdeeling Leiden der S.D.A.P. en van den Leidschen Bestuur- dersbond, kantoor Heerengracht 34, heeft de eer het volgende ter uwer kennis te brengen. De groote werkloosheid, welke de bevol king van onze gemeente teistert, vraagt dringend om krachtige maatregelen ter bestrijding. Inplaats van verbetering, is er nog steeds stijging van het aantal werkloozen te con- stateeren. Bedroeg in de vorige winter periode het hoogste aantal ingeschreven werkloozen bij de Arbeidsbeurs 3963, thans is dit aantal reeds gestegen tot 4502, ter- wel nog elke week het aantal vermeerdert. Daarbij komt nog dat een groot aantal werkloozen, vooral jongeren, niet bij de Arbeidsbeurs is ingeschreven, zoodat het werkelijk aantal werkloozen nog beduidend grooter is. De te lage steunuitkeeringen eenerzij ds en de te hooge woninghuren anderzijds veroorzaken, dat duizenden arbeidersge zinnen in grooten nood verkeeren Een door den plaatselijken raad bij on geveer 1800 gezinnen ingesteld onderzoek naar de verhouding tusschen inkomen en woninghuur, heeft aangetoond, dat van de steunuitkeeringen der werkloozen gemid deld 33 a 35 pet. aan huishuur moet wor den betaald, zelfs bleek in een groot aan tal gevallen de woninghuur meer dan 40 pet. van de steun te bedragen. Bij dergelijke verhoudingen spreekt de noodzakelijkheid van uitbreiding der werkgelegenheid toch wel zeer duidelijk. Door arbeid zullen de inkomsten worden vergroot en zal het opbrengen der huur althans niet meer zoo hopeloos zwaar drukken als thans het geval is. In Juli van het vorig jaar heeft de Soc. Dem. Raadsfractie een aantal voorstellen bij uw College ingediend tot uitvoering van een aantal groote werken, waarvan, in dien deze tot uitvoering zouden komen, een beduidende vermindering der werk loosheid het gevolg zou wezen. Uw College heeft gemeend die voorstel len van de hand te moeten wijzen. Het feit, dat deze ernstige poging tot verbetering van den toestand, welke onge twijfeld gunstige gevolgen voor de wel vaart in onze gemeente had kunnen heb ben, door uw College met groote meerder heid werd afgewezen, heeft niet nagelaten op een talrijk deel onzer Leldsche bevolking een ongunstigen indruk te maken. Volkomen terecht o.i. besloot de Soc Dem Fractie van uwen Raad dan ook om een aantal der in September 1934 door u verworpen voorstellen, thans voorzien van een uitvoerige schrifteloke toelichting en verdediging, opnieuw hij u in te dienen. Het kan toch immers niet worden ont kend, dat het volkomen op den weg van het gemeentebestuur ligt, ja zelfs zijn plicht is. om door krachtige bevordering der werkgelegenheid de afschuwelijke ramp der werkloosheid te bestrijden, Natuurlijk wordt door ons ingezien, dat ook bij krachtig optreden van het ge meentebestuur de werkloosheid, die immers andere dan plaatselijke oorzaken heeft, niet geheel kan worden opge heven. Doch wel is het zijn plicht om te doen wat mogelijk is. De plaatselijke raad is van nieening, dat ongetwijfeld in onze gemeente véél moge lijkheden tot het verruimen der werk gelegenheid aanwezig zijn. In de thans bij uwen raad ingediende voorstellen worden deze mogelijkheden aangetoond. Aanneming dezer voorstellen zal er toe kunnen leiden, dat vele han den, welke thans gevuld worden met een onvoldoende ondersteuning, weer werk krijgen. Met grooten nadruk verzoekt adressant uw College deze voorstellen niet opnieuw van de hand te wijzen, doch aan te nemen en aan de uitvoering ervan krachtig mede te werken. Wat het vraagstuk der woninghuren betreft, meent de plaatselijke raad, dat daarbij eveneens grootere activiteit van het gemeentebestuur noodzakelijk is. De wanverhouding, welke, thans bestaat tus schen de steeds dalende inkomsten en de op te hoog peil blijvende woninghuren, kan zonder de meest ernstige aantasting van het welstandspeil der bevolking, niet langer voortduren. Het onderzoek door de plaatselijken raad ingesteld, wees uit, dat niet alleen voor de werkloozen de huishuren veel te hoog zijn, doch ook het deel dat van de inkomsten der werkenden aan woninghuur wordt besteed, veel te hoog is. Het gemiddeld bedrag, dat voor arbei derswoningen aan huur wordt betaald, be draagt ruim 20 pet. of 1/5 van het inkomen. Hier blijkt opnieuw, dat bij het dalend levenspeil de vaste lasten veel te hoog blijven. En het gaat ook niet aan. dat, waar vrijwel alle groepen der bevolking onder de enorme crisislasten lijden, van een bepaalde groep, die der huizenver huurders, de inkomsten onverminderd blijven. Vrijwillige verlaging der woning huren is van de particuliere huiseigenaren niet te verwachten. Daarom zal slechts door het nemen van wettelijke maat regelen verlaging der woninghuren moge lijk worden. Het gemeentebestuur kan deze wette lijke maatregelen niet zelf nemen. Wel echter kan het krachtigen aandrang uit oefenen op de Rijksregeering, opdat deze aan den onhoudbaren toestand een einde maakt. Om deze redenen verzoekt de Plaatse lijke Raad Uw College dan ook wel te wil len aannemen het door de Soc. Raads fractie ingediende voorstel om bij de Regeering aan te dringen op het nemen van wettelijke maatregelen tot verlaging van de huren van particuliere en vereeni- gingswoningen. 't Welk doende. Voor den Plaatselijken Raad te Leiden, w.g. D. A. VAN ECK, Voorzitter. J. J. VAN STRALEN, Secr. -o WIJKGEBOUW LEVENDAAL. Dat het Wijkgebouw in een zeer groote behoefte voorziet bleek duidelijk uit de toespraak van den Godsdienstonderwijzer den heer Hakkaart, die vervolgens een uit eenzetting gaf van den arbeid die door de onderscheidene vereenigingen in het gebouw wordt verricht. Zijn de lokalen Zondags den geheelen dag in gebruik, ook lederen werkdag wordt in het gebouw ver gaderd. Met een enkel woord heeft de heer Hakkaart nog gewezen op de stu wende kracht, die van den voorzitter, ds. Punselle, steeds uitgaat. Spr. eindigde met er op te wijzen, dat Gode voor al het werk in 't wijkgebouw verricht, dank en eer toekomt. Nadat Ps. 72 vrs 11 gezongen was, heeft ds. Punselie tenslotte nog gewezen op al het mooie werk, dat de wijkverpleging doet om te eindigen met een krachtige opwekking meer dan tot nog toe, het wijk gebouw te steunen. NED. CHR. REIS VEREENIG ING. Herdenking van het zestig-jarig bestaan. Ter gelegenheid van het zestig-jarig bestaan van het Wijkgebouw Levendaal in Wijk IX der Ned. Herv. Gemeente werd gisteravond een plechtige dank- en bede stond gehouden. Velen hadden zich in het vriendelijke Wijkgebouw met het bestuur verzameld om dit feit te herdenken. De wijkpredikant. ds. M. J. Punselie, die zulk een groot gedeelte van zijn ambtsperiode in het jubileerende wijkge bouw heeft doorgebracht, las bij opening Ps. 73 waarna hij voorging in gebed. Spr. heette allen hartelijk welkom om er dan op te wijzen, dat de geschiedenis van het Wijkgebouw een geschiedenis is van strijd, maar tevens van veel toewijding, liefde en steun van menschen gepaard gaande aan grooten zegen van boven. Spr. schet ste dan in 't kort de geschiedenis van de wijkvereeniging daarbij allereerst zijn ge hoor bepalende bij het werk van ds. De Wolf, voor zestig jaar predikant in wijk TV. Op initiatief van ds. De Wolf, die in zag dat gaandeweg de kerk de greep op de menigte kwijt raakte, kwam men op 25 Aug. 1873 in vergadering bijeen waar de vraag aan de orde werd gesteld hoe tot stichting van een wijkvereeniging te ko men. Werd reeds 30 Aug. d. a. v. besloten tot aankoop van een fabrieksgebouwtje aan het Levendaal. 13 Januari 1875 was de groote dag, en kon het Wijkgebouw plech tig in gebruik worden genomen. In den loop der jaren is het gebouw enkele malen vergroot, totdat in 1929 de laatste uitbrei ding, de stichting van een kliniek, tot stand kwam. Heeft ds. De Wolf in het begin tegen veel wantrouwen moeten vechten en verweet men hem o.a. dat de stichting van het wijkgebouw anti-kerke lijk zou werken, nu, op den zestigsten ver jaardag kunnen wij zeggen, dat de ge meente in dit werk vertrouwen heeft leeren stellen. Velen die met hart en ziel gewerkt hebben voor en in de wijkvereeni ging, zijn ons ontvallen maar tot blijdschap stemt het, dat mej. Den Older en de heer Van Borseien, die reeds van den beginne af bij de vereeniging betrokken zijn ge weest, nog in leven zijn en dezen avond in ons midden mogen zijn. Zien wij op het nu afgesloten tijdperk terug, dan mo gen wij zeggen: Rehoboth, De Heere heeft ons ruimte gemaakt. Gods werk is hier door mensehenarbeid volbracht. Gaan de ouderen onder ons moedig voort, ook de jongeren zullen gereed staan straks het vaandel van hen over te nemen en te voeren tot eeuwige overwinning. Het komt er hierbij tevens op aan dat v.'ü on zen beker aan de stroomende bek' n Gods houden opdat zij overvloeiende is, e" n-i' ouderen den rijkdom van het evangelie kunnen doorgeven. Dankbaar zullen wij terug zien en moedig omhoog. 1 Een geanimeerde vergadering. Gisteravond heeft de afd. Leiden der Ned. Chr. Reisvereeniging een ledenver gadering gehouden in de zaal van „Oud- Hortuszicht". Deze vergadering, waarvoor vele leden waren opgekomen was belegd ter bespre king van den beschrijvingsbrief voor de Alg. Vergadering, welke op 26 Januari a.s. te Dordrecht zal worden gehouden. Om kwart over acht werd de bijeen komst geopend met het zingen van Ps. 138 1 en gebed, waarna de voorzitter der afd., de heer Joh. Vooys, eenige hartelijke welkomst-woorden tot de aanwezigen richtte. Hierna werden de notulen der vorige vergadering voorgelezen en de afgevaar digden voor de Alg. Vergadering bij accla matie benoemd. Aan de orde was vervol gens de behandeling van den reeds ge noemde beschrijvingsbrief. De bespreking der verschillende punten leidde menig maal tot een levendige discussie. Na de rondvraag wachtte een aange name verrassing. Bij monde van den heer M. Pont werd het bestuur een film-pro- jectie-apparaat aangeboden, als zichtbaar resultaat van het, bij gelegenheid van het 10-jarig bestaan der afdeeling gestichte jubileum-fonds. Voorwaar een schitte rende bekroning op het werk, dat velen zich getroost hebben om dit fonds te doen groeien. De voorzitter was ongetwijfeld aller tolk, toen hij de commissie dank bracht voor dit prachtig cadeau, de leden in uitzicht stellende, dit toestel spoedig in werking te zien. Na de pauze werd door eenige leden een zangstukje ten beste gegeven, dat zeer in den smaak viel. Deze buitengewoon geanimeerde ver gadering werd op de gebruikelijke wijze gesloten. LEIDSCHE AMATEUR FOTOGRAFEN VEREENIGING. De eerste vergadering in 1935. De eerste vergadering der Leidsche Ama teur Fotografen Vereeniging in het nieuwe jaar werd door den voorzitter, ir. A. M. Overeijnder, geopend met het aanbieden van zijn beste wenschen voor 1935 aan ver eeniging en leden. Na afhandeling der huishoudelijke agendapunten, was het woord aan den heer Jos van der Laan die als vervolg op de causerie van den heer Lingsma een uiteenzetting gaf van een door hun geconstrueerd vergrootingstoe- stel. In tegenstelling met den heer Lingsma was spr. van meening, dat z.i. het conden sor-toestel niet minder bruikbaar is dan het van een directe lichtbron voorziene toestel. Zijn proefnemingen leerden hem, dat een melkglaslamp de te harde ver- grootingen voorkomt. In den loop der jaren kwam spr. na vele verbeteringen en wijzi gingen tot zijn huidige toestel, een conden sor-apparaat, met in rails beweegbare lamp, negatiefhouder enz., terwijl het ge heel horizontaal op rails beweegbaar is. Het verstelbaar maken van de lichtbron was noodig om bij verschillende papierfor maten de lijn uit het midden van conden sor, lamp en lens in het midden van het papier te doen vallen. De lichtbron is in de lengte verstelbaar om een gelijkmatige ver- grooting mogelijk te maken. Het overbo dige licht onderving spr. door beweegbare jalouziën aan te brengen, waardoor tevens het bepalen van het te vergrooten deel van het negatief is vergemakkelijkt. Na de pauze ontwikkelde, zich tusschen de beide sprekers over dit onderwerp, den heer Jos van der Laan en den heer Lingsma, een vraag- en antwoordenspel, waarbij bleek, dat het meer de bedoeling van laatstgenoemde is geweest met de eenvoudigste hulpmiddelen en geringste kosten een zoo zuiver mogelijk werkend apparaat te vervaardigen dan een inge nieus apparaat, dat z, met de vele be weegbare deelen een minder handig en ac curaat knutselaar vele foutjes moet doen maken. Na de rondvraag bracht de voorzitter den heer Van der Laan dank voor zijn leerzame causerie en bleef men nog eenigen tijd bijeen. o Zaterdag a.s. hoopt de heer J. Roo sendaal den dag te herdenken, dat hij 40 jaar werkzaam is bij de Kon. Nederl. Grofsmederij. BINNENLAND. De ter-aarde-bestelling van minister ir. J. A. Kalff op de begraafplaats Westerveld (le Blad). Mr. P. J. A. Idenburg over de Neder- landsch-Japansche onderhandelingen (3e Blad). Particuliere liefdadigheid bij werkloozen- steun; de nieuwe regeling toegelicht (Bin nenland, 3e Blad). Wijziging van de steunregeling; twee derde aftrek van inkomsten uit pensioe nen invaliditeits- en ongevallenrente (Bin nenland, 3e Blad). Vermoedelijk geen staking te IJmuiden (Binnenland, 3e Blad). De zaak van het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam; drie personen, waaronder de directeur, in bewaring gesteld (Ge mengd, 3e Blad en Laatste Berichten, la Blad). BUITENLAND. Na de Saarstemming. Nog eenige moei lijkheden inzake de overdracht aan Duitschland (Buitenland en Tel., le Blad). Een interview met Hitier (Buitenland, le Blad). Lloyd George heden 72 jaar; aanvang van zijn nieuwe campagne (Buitenland, le Blad). Sanctie-maatregelen tegen Paraguay voorgesteld (Buitenland, le Blad). DE ALGEMEENE TOESTAND. De overdracht der Saar Interview met Hitier Jeftitsj toch naar Genève. Omtrent de reden, waarom de bijeen komst van den Volkenbondsraad gisteren ter elfder ure verdaagd ls. werd in be voegde kringen te Genève verklaard, dat deze te zoeken is in het feit dat de Fran- sche regeering de kwestie had opgeworpen der demilitarisatie van het Saargebied. Volgens de artt. 4244 van het Verdrag van Versailles moet het geheele Duitsche gebied op den linker Rijnoever gedemili tariseerd worden en mogen er geen troe pen ondergebracht worden. Bovendien be weren de Franschen, dat de demilitarisatie ook de vernietiging insluit van strategische spoorwegen en van alle installaties in spoorwegstations welke tot het laden en lossen van militaire treinen kunnen die nen. Wegen, bruggen, kanalen, enz. kun nen ook onder zekere omstandigheden worden beschouwd als hebbende een stra tegische waarde. De Fransch-Duitsche commissie van deskundigen, onder voorzitterschap van Aloisi. heeft ln beginsel besloten den Vol kenbondsraad te verzoeken om te advisee- ren. het Saargebied aan Duitschland over te dragen tusschen 15 Februari en 1 Maart Duitschland. gelooft men, heeft in be ginsel aangenomen, dat de bepalingen be treffende de gedemilitariseerde zone uit gebreid worden tot het Saargebied, maar heeft de Fransche voorstellen voor de vernietiging van zekere verbindingsmid delen, die van st-rategsche beteekenis wor den geacht, nog niet aanvaard. Dit zal aan de goedkeuring van Berlijn worden onderworpen en, indien de goed keuring verleend wordt, zou de kwestie van de Saar kunnen besproken worden in de Raadsvergadering van heden Donder dagmiddag 4 uur. Morgen is de laatste dag van behande ling, daar dan de raadszitting wordt ge sloten. Laval verklaarde nog er op te re kenen heden of uiterlijk morgen met Duitschland tot overeenstemming te komen. Uit het Saargebied zelf is weinig nieuws De Fransche directie der Saarmijnen zal, met ingang van 1 Maart al haar amb tenaren ontslaan onder toekenning van een schadeloosstolling. De „Intransigeant" bericht, dat de directie naar Metz zal wor den verplaatst en dat hiertoe reeds ge bouwen zijn gehuurd. Door het ontslag worden 11.000 personen getroffen, die met hun familie den len Maart naar Frank rijk zullen terugkeeren. Voorts heeft de Fransche douanedirectie te Parijs beschikt, dat van 16 Januari 1935 af tusschen Frankrijk en het Saargebied de douanegrens moet worden opgericht. De directeur van binneniandsche zaken der regeeringscommissie, Heimburger, Fransch onderdaan, heeft een nota ont vangen van het Duitsche front, waarin hij gesommeerd wordt, dadelijk af te treden, met bijvoeging, dat zijn persoonlijke vei ligheid ln gevaar zou verkeeren, indien hij in functie bleef. De bladen van het Duitsche front beschuldigen Heimburger er van een directie-ambtenaar der politie

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 1