LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Vrijdag 11 Januari 1935 UIT DE OMSTREKEN. Op een overweg dier^ onbewaakt is, bl jj kt dat de wereld nooit volmaakt is. AGENDA. SCHAKEN. AALSMEER. Geslaagde feestavond. De vereenlglng van oud-leerlingen der UL O -school heeft een tooneelultvoerlng gegeven voor leden, donateurs en verdere genoodlgden. Vooraf ls gesproken door den heer C. de Paus, die allen een hartelijk welkom toeriep. Verder wees spr. op den gestadl- gen groei der vereenlglng, wat donateurs betrof, doch het toetreden van leden liet te wenschen over en daarom ging het luist. HIJ deed een klemmend beroep tot toetreding. Ook memoreerde spr. het overlijden ln het laatst van vorig Jaar van het lid mej. K„ ter eere van wier nagedachtenis dg samengekomenen een minuut van eer biedige stilte ln aoht namen Dan werd met de afwerking van het programma een aanvang gemaakt en gezamenlijk het bondslied gezongen, waarna met de af werking van het tooneelstuk „Marijke", een vroolijk spel van wonlngrull, van D. de Ruyter, werd begonnen. Het stuk werd goed gespeeld, terwijl aan de aankleeding van het tooneel mede veel zorg was besteed De belangstelling was buitengewoon groot ongeveer 700 personen woonden den avond bij. Verkeersstagnatle. De overtocht met de pont (Kanaalstr— Aalsmeerderdtjk) ls eenigen tijd gestremd doordat een voorbijvarende motorboot de stalen kabel, welke de verbinding tus- schen belde oevers vormt, had stukgeva ren. Vermoed wordt, dat de boot een anker onder water Uet sleepen, welke de staal draad greep en vernielde. In een tuin bij een Inwoner van het dorp staat een oude hortensiastruik, waaraan thans voor de tweede maal bloe men voorkomen. HAARLEMMERMEER. Loop der Bevolking. Gevestigd; Maria Wagner, van Bloemen- daal. Bloemendaalscheweg 176, naar Parklaan 51 Marinus Scheurwater, van Vuren. Laag Dalem B. 132 b naar Hane- poel 83 Hendrik Holler, van Amsterdam, le J v. d. Heijdenstr. 36, 1 hg naar Lin denlaan 82 Christiaan J. de Visser, van Amsterdam. Olympiakade 54 3 hg naar Badhoevelaan 24 Pleter H. Harmsen, idem. idem Wouter L Blok, van Utrecht Vondellaan 41, naar Platanenlaan 11 Nicolaas Hogenhout. van Amsterdam, Slo- terdijkermeerweg 106, naar Nieuwemeer- dijk 369 Sbrina de Waal, van Amster dam, Govert Flinckstraat 224, naar Olmenlaan 100. Vertrokken: Johannes Trouwen, van Bennebroekerdijk 14, naar Haarlem, Raamstraat 2 Aagje van der Eng, van Kruisweg 1139 naar Naarden, Jan Toe- ba klaan 15 Alaberta M. Kamp, van IJweg 616, naar Aalsmeer, Oostelnderweg 168 Cornelia Zwljnenburg. van Lisser- dijk 399, naar Haarlem, Oldenbarneveld- laan 9 Pieter van der Lek, van Schip- holdijk 83, naar Vlisslngen, Lannool]- straat 17 Hermanus Bosman, van Ha- nepoel 83, naar Hlllegom, Parallelweg 9 Marinus W. Hollander, van Iepenlaan 40. naar Amsterdam, Mercatorplein 17, 2 hg Adam Roodenburg, van Lisser- dijk 15 naar Sassenheim. Warmonderdam 25 Catharlna van der Maden, van Hoofdweg 1593, naar Sassenheim, Mln- neweg, p a. v. d. Plas Marinus M. Ztjl- mans, van Nleuwemeerdijk t.o. 201, woon schip, naar Oosterhout, Klapelstr. Adrianus P. Smulders, Nleuwemeerdijk t.o. 243, woonschip, naar Raamsdonk Raam- steeg Jacobus M. Verdijk, van Nleu- wemeetrdijk 231 naar Bosmeer, Rolland- schestraat 1 Lena Koppenaal, wed. J. van Zanten, van Sloterweg 257 naar Am sterdam, Spinozastraat 31 boven Adri- aan P. GIJzenberg, van LeimuiderdUk 298 naar Aalsmeer, Homweg 3 Hendrik Eijk van Cruqulusdljk 206 naar Beemster. Noorderpad 31 Pieter C. Smit, van Spderlngweg 1208 naar Hlllegom, Trek- vaarweg 28 Hendrik A Vlsscher, van Sloterweg 198, naar Amsterdam, Vartstr. 26 1 hg Grethe Tijssen, van Friedalaan 16 naar Amsterdam, Bloemgracht 99 1 hg Frederik W. Ch. Scheffer, van Lindenlaan 11 naar Amsterdam, Frederik Hendrik Plantsoen 21 Johannes G. van Amers foort, van Sloterweg 82, naar Amsterdam, Scheldestraat 30, 2 hg Wouter Boeren, van Kruisweg 1037, naar Etten en Leur, Vaartkant E. 80 Rensje Bouwer, van Lindenlaan 27. naar Amsterdam. Nleuw- poortstraat 115. Burgerlijke Stand. Geboren: Petrus Theodoras, zoon van J. L. v. d. Zwaan en C. J. M. van Hasteren Jacoba Allda Maria, dochter van R. J. Schrama en H. M. H. Ruhe Johan Ber- nardus zoon van J. den Hollander en L. Grevensteek Gerhardus Antonlus, zoon van L. Smit en J. H. M. Koridon Wll- helmina Margaretha, dochter van H. W. Duwel en M. H. Mostert Thomas Jo hannes Hendrikus, zoon van A. H. J. Otte en A. J. Weyers Johannes Jacobus, zoon van A. A. van der Hulst en J. G, Koeck- hoven. Ondertrouwd: J. Trouwen, 31 jaar en W. M. Mostert, 26 Jaar. Getrouwd: J. Michel 28 Jaar en E. Loosbroek, 25 jaar. Overleden: Harm Werkman, 64 Jaar, geh. met H. W .Kappert Margaretha Leenslag, 67 jaar, wede van C. Grlsnlgt Petrus Theodoras, 2 d. zoon van J. L. v. d. Zwaan en C. J. M. van Kasteren Theodoras M. Vreeburg, 32 Jaar, geh. met M A. Blankendaal Leonia Maria van Jole, 33 Jaar geh. met J. F. Zaman. Door een auto gegrepen. Gistermiddag beging op den Kruisweg nabij Hoofddorp alhier, een tweetal jon gens de onvoorzichtigheid achter een met een paard bespannen boerenwagen te gaan hangen. De bestuurder van een auto gaf herhaaldelijk signalen en week naar links uit om het gerij te oasseeren. Een der Jongens, het 7-jarig zoontje van den heer S uit Hoofddorp, liet op hetzelfde oogen- blik de nwagen los en liep ook naar links met het gevolg, dat hij door de auto gegrepen en tegen den grond geslagen werd. Vrü ernstig aan het hoofd verwond werd het Jongetje opgenomen en bij dr. N. gebracht, die een voorloopig verband legde, waarna het knaapje naar de ouder lijke woning werd gebracht. Den autobestuurder, den heer H uit Haarlem, trof vermoedelijk geen schuld. De klankfUm „Sluit de gelederen". In de Beurs te Hoofddorp werd gister avond onder groote belangstelling ver toond de klankfilm „Sluit de gelederen". De bijeenkomst stond onder leiding van den voorzitter der plaatselijke landstorm- commissie, mr Slob, die een kort ope ningswoord sprak Na het zingen van het Wilhelmus, werd met de vertooning van de film een aan vang gemaakt. Aanrijding. Gisteren werd de 60-jarige A. H. op den Sloterweg, terwijl hl] aan den rechtschen kant langs den grasberm liep, aangereden door een motorrijwiel, toen de bestuurder moest uitwijken voor een groote vracht auto. H. werd met hulp van een voorbij ganger door den chauffeur van een pas- seerende auto naar een ziekenhuis ge bracht, alwaar een beenfractuur en de kneuzing van een paar ribben geconsta teerd werden. De motorrijder kwam er met een paar lichte kwetsuren af. HILLEGOM. Gisteren was de bloembollenbeurs nog door 151 personen bezocht; een aantal, dat voldoening geeft. KATWIJK AAN DEN RIJN. De Tuinbouw. Was er vorige jaren ln dezen tjjd van het Jaar geregeld tweemaal per week velling, de aanvoer ls thans nog zoo groot, dat nog steeds driemaal per week wordt geveild. En het meest belangrijke product de waschpeen, brengt steeds redelijke prijzen op, varieerend van f. 0,95 tot f. 1,40 per kist van 20 K.G. Een enkele maal brengt een extra partij nog iets meer op. Ook andijvie wordt geregeld goed ge vraagd en brengt een prijs op als hier in dezen tijd van het jaar voorheen niet kende. Per kist van 6 K.G. in de beste soort van f. 0.56 tot f. 0.76 per kist. Ook het afwijkende gaat nog vlot weg voor f. 0.40 tot f. 0.45 per kist. Uien blijven in denzelf den prijs, de beste kwaliteit van f. 1,90 tot f. 2.30 per 100 K.G. Het ls geen beste winter om dit product te bewaren. Idem wat betreft de gele en roode kool afwij kend van f. 0,70 tot f. 2,10 per 100, goede kwaliteiten noteeren f. 4,40 tot f. 5.60 voor de roode en f. 3,90 tot f. 5.10 voor de gele kool. Dit is momenteel geen loonende prijs. Selderleknollen blijven ln prijs stationair, van f. 2.20 tot f. 3,30 per 100 stuks. Chr. Kinderkoor „Lenteklokjes" Onder leiding van de directeur mej. R. Meiering begeleiding van den heer Zirkzee uit Leiden en medewerking van mevr. Verloop—Kruyt gaf het Chr. Kinderkoor een in alle opzichten prachtig geslaagde uitvoering. De verschillende nummers werden zuiver gezongen èn boelden het talrijke gehoor ten volle. Ook mevr. Verloop—Krtiyt oogstte als soliste veel succes en werd evenals de directeur en de heer Zirkzee met bloemen verrast. Ds. H. Meiering sprak het openingswoord, terwijl de heer W van Veen. bU verhin dering van ds. Warmolts, het slotwoord sprak en terecht mej. Meiering huldigde voor de bewonderenswaardige wijze waar op zij haar taak als dirigente opvat. Het het zingen van ps, 72-n werd de avond besloten. o KATWIJK AAN ZEE. Winterlezing van den Ned. Chr. Vrouwenbond. De veldprediker, ds. Jansen, hield een lezing in „Irene" over: „Grepen uit de geestelijke verzorging van onze Dienst plichtigen". De presidente mevr. Tom-Spaanderman heette allen welkom en ging voor in ge bed. Ds. Jansen las den 78sten Psalm en deelde het een en ander mee uit zijn er varingen als predikant op leger en vloot van 1914 af tot heden. Die arbeid wordt zeer gewaardeerd. Spr heeft studie ge maakt van het geestelijk en zedelijk leven der soldaten. Vóór de mobilisatie jaren werd er voor de Jongens op geestelijk ge bied haast niets gedaan. Spr. ging uitvoe rig de opkomst der militairen in 't laatst van Juli 1914 na, toen het leger gemobi liseerd werd. Alles was tot ln de kleinste onderdeelen geregeld. Op één ding was echter niet gelet: de geestelijke verzor ging van al die duizenden menschen. Later is het anders geworden; nu trek ken bi) een eventueele mobilisatie 150 veldpredikers mee. Ieder regiment heeft minstens één, misschien twee veldpredi kers. Er waren vroeger wel enkele veree- niglngen, die zich het lot van den soldaat aantrokken, o.a. de Nat. Chr. Onderoffi- ciersvereen, en de Nederl. Militaire Bond, die onlangs zijn 60-jarig bestaan mocht herdenken. Deze heeft voor militaire te- hulzen gezorgd, waarvan in dat tijdsver loop onuitsprekelijke zegen ls uitgegaan. Spr. is zelf vanaf 1892—1893 gedurende 18 maanden soldaat geweest. Hij kent het soldatenleven ln den allerrawsten vorm en gaf daarvan staaltjes. Voor de ziel werd toen niet gezorgd, er was geen vloekver- bod, geen stilte werd in acht genomen als men eten ging. De Bijbel komt heden net ais vroeger spaarzaam in de kazerne voor. De moeders mogen niet vergeten in het pakje, dat zij hun zoons meegeven een Bijbel te doen. De oorzaak van veel ls, dat in de opvoeding onzer kinderen het posi tieve Christelijke element ontbreekt. Er kan zeer veel opvoeding zijn zonder on derwijs en ook veel onderwijs zonder op voeding. Hoe positiever de opvoeding in het gezin is. hoe meer de kinderen in den vader en de moeder een Christen zien. Spr. taxeert het onderwijs op Christelijke en Openbare scholen niet zoo hoog; het is veel te intellectueel. Als onze kinderen op H.B.S. of Gymnasium gaan, kijken wij of ze goede cijfers voor wiskunde en talen hebben. Is dat niet een funste methode, de intellectueele maatstaf? Vrucht daar van ls een ontstellend te kort aan karak ter, verantwoordelijkheidsgevoel. Tegen woordig voelen zij alles voor een „leider", die zij als slaaf volgen; noemt men dat karaktervorming? De persoonlijkheid lijdt er onder. In het spreekwoord, „hoe groo- ter geest, hoe grooter beest" zit iets be nauwends. Onze Jongens en meisjes moe ten tegenwoordig doorleeren, men zegt: „mijn Jongen moet hooger op". God leert ons meer bescheidenheid. Hebt ge wel eens opgelet dat onze wegen een débacle wor den? Wat een luchtkasteelen en kaarten huisjes zijn ln elkaar gevallen! Er moet meer schuldbesef gevonden worden. God wil de mensch weer ln zijn waarde her stellen Na de mobillsatlejaren is de hu welijksband verslapt, echtscheiding ls zoo erg niet meer, zóó ls men er aan gewoon geraakt. Eerbied voor de ouders ls ver minderd Opvoeden vereischt geestelijke kracht, daar is tijd voor noodlg. Hebben de vaders nu nog tijd om eens met hun kinderen een paar uur te praten? De hoogste taak, die God ons opgelegd heeft, ls kinderen op te voeden. Opvoeden ver eischt veel liefde. De voorzitster dankte ds. Jansen, waar na deze met dankgebed sloot. Op het politiebureau zijn inlichtin gen te bekomen omtrent een damesrijwiel, dat onbeheerd op het strand is aange troffen. o LISSE. Door B. en W. dezer gemeente ls goedvonden, dat de eerste ambtenaar ter secretarie dezer gemeente, de heer L. W. A. van Wlchen van functie ruilt met den heer J. A. M. van Plnxsteren te Bussum. In verhand hiermede heeft dit college aan den heer L. W. A. van Wlchen eervol ont slag verleend en den heer J. A. M. van Plnxsteren benoemd. NOORDWIJK. De oppervlakte der gemeente. Blijkens het landbouwverslag over 1934 ls de totale oppervlakte onzer gemeente 3558 H.A., waarvan duin- of woeste grond 1834,90 HA., bouwland 87 H.A., wel- en hooiland 885 HA, bloembollengrond 755 HA.. bosch exclusief beboschte duinen 79,60 HA, warmoezerijgronden voor den handel 10 H.A., bloemkweekerijen 3 HA. Adres aan den Raad. Door het bestuur der afd. Noord wijk der Vereenlglng „Volksonderwijs" is een uit voerig geargumenteerd adres aan den raad gezonden, houdende verzoek weer op de begrooting 1935 te brengen den post He- looning kweekellng met akte aan de openb. lager school", omdat anders het instituut van kweekellng aan deze school zou zijn opgeheven zeer tot schade van het on derwijs. De door de crisis-zuivel-centrale aan het gemeentebestuur beschikbaar gestelde kaas, n.l. 260 K.G., is dezer dagen uitge deeld aan de daarvoor in aanmerking ko mende werkloozen en armlastigen: B. en W. hebben voor het jaar 1935 als doodschouwer aangewezen den ge meente-geneesheer, den heer J. P. Niekerk Door B. en W. is aan het bestuur der Noordwijksche IJsclub toestemming ver leend het gedeelte van de Woenslagsche Wetering, gelegen tusschen Westelnder- brug en Barnabrug gedurende een even tueele vorstperiode te explolteeren als ijs baan. om. door het aanbrengen van een verlichting op voorwaarde, dat het door gaand verkeer per schaats niet wordt be lemmerd en de aanwijzingen der politie worden opgevolgd. o NOORDWIJKERHOUT. Afscheid kapelaan Dekker. Op hartelijke wijze hebben de paro chianen van St. Jozef hulde gebracht aan kapelaan Dekker bij zijn vertrek naar Poeldijk. Namens verschillende vereenigin- gen waarvan Z. Eerw. adviseur was, wer den hem fraaie cadeaux, benevens een enveloppe met inhoud, aangeboden. Terwijl hem bovendien hartelijk dank werd ge bracht voor alles, wat hij gedaan heeft voor de zieken armen. De gemeentelijke werkloozenzorg. In het afgeloopen Jaar keerde het Ge meentebestuur uit aan werkloozen-steun f. 92.860.35, aan toeslag op de uitkeering aan de werkloozen-kassen, z.g. aanvullen den steun f. 3538.68, aan bijdragen aan de werkloozen-kassen f. 8430 en aan armen zorg ruim f. 13000. Het credlet aan de „Kleine Kweekers" bedroeg f. 8287.20. Van het uitgegeven bedrag f. 92.860.35 aan werkloozensteun restitueerde het Rijk 57 3/4 pet. of f. 53.626.85. Goedkoope kaasdistributie. Ook hier had onder de werkloozen de distributie plaats van een hoeveelheid kaas voor het Gemeentebestuur ter beschikking gesteld door de Crisls-Zuivelcentrale tegen den prijs van 12 cent per K.G. Voor deze uitdeeling was de belangstelling zeer groot. De kaas was van prima kwaliteit. De Rijkspolitie-agent Paquay wordt 16 Jan. as. overgeplaatst naar Den Haag. De ingezetenen zien dezen humanen poli tieman zeer noode heengaan, hoewel zij zich met hem verheugen in zijn bevorde ring. OEGSTGEEST. Brand. In het perceel van den heer P. wonende aan den Oegstgeesterweg ontstond des nachts brand op de bovenverdieping. De brandmeester C. Vianen was zeer spoedig ter plaatse en liet het vuur bestrijden met een slang op de waterleiding. Later arri veerde de brandweer die het, blusschings- werk overnam. De bovenverdieping brand de geheel uit, terwijl de benedenverdieping veel waterschade bekwam. De Rijnsburgsche brandweer was even eens met de motorspuit ter plaatse, doch behoefde geen dienst te doen. Ook de burgemeester van Rijnsburg was op het terrein van den brand aanwezig. Alles was verzekerd. RIJNSBURG. De molen „De Vlinder". Bij de verkooplng is de heer N. Noort eigenaar geworden van den korenmolen „de Vlinder", voor f. 450. Het huis aan den Voorhouterweg werd afgemijnd op f. 3500 door den heer De Vries van Valkenburg. De collecte voor het Studiefonds der Confessioneels Vereenlglng bracht ln de Ned. Herv. Kerk f. 77.84 op. Bij de Rijkspostspaarbank hebben over de maand December 55 stortingen plaats ghad tot een bedrag van f. 4231.15 en 34 uitbetalingen tot f. 1375.45 Op het postkantoor hadden 687 glro-stortlngen tot f. 36.421.11. VALKENBURG. Een A.-R. Prop.-Club opgericht. Onder leiding van den secretaris van den Kring Lelden van A.-R. Prop.-Clubs, den heer A. v. d. Bos, te Oegstgeest, had een vergadering plaats om te komen tot op richting van een Prop.-Club, waaraan (lier reeds lang behoefte werd gevoeld. De vergadering werd geopend mét het zingen van Ps. 25 2 en het lezen van Psalm 25, waarna de heer v. d Bos voor ging ln gebed. Na een hartelijk welkom werd overgegaan tot een zakelijke uiteen zetting der A.-R. Prop. Clubs. Spr. deed dit aan de hand van drie vragen: „Welke po sitie neemt de Prop.-Club in onze PartiJ- organlsatle ln?" „Waarom ls oprichting eener Prop.-Club noodzakelijk?" „Wat be hoort tot de taak en hoe ls de werkwijze der Prop.-Club?" Verschillende vragen werden gesteld en door spr. beantwoord. Hierna ging men tot oprichting over; 18 personen traden als lid toe. Een dage- lljksch bestuur werd gekozen, bestaande uit de heeren J. Schoneveld, voorz., G. v. d. Eykel, secr., en P. Noort. penningmees ter. De heer Schoneveld richtte 'n woord van dank tot den heer v. d. Bos en sloot de vergadering met dankgebed. WARMOND. De Steunregeling verlengd. Door den Minister van Sociale Zaken is de steunregeling dezer gemeente voor alle arbeiders verlengd tot 29 Juni 1935. ZEVENHOVEN. Het zoontje van J. O. geraakte te water. Dit trok de aandacht van een voorbijganger, die de kleine drenkeling redde van een anders wissen dood. Het crisis-comité is thans door het vertrek van de heeren D. Zevenbergen en J. Brunt samengesteld als volgt: W. Kerk hoven voor., T. Visser, secr., G. J. de Bruyn penningm. Leden: C. van Baren; pastoor C. A. de Groot; J. Pleterse en dr. A. Lucardle. i—O ZOETERWOUDE. Loop der Bevolking 1934. M. V. Tot. Inwoners op I Jan. '34 2041 2208 4249 Inwoners op 1 Jan. '35 2060 2221 4281 Vooruitgang 19 13 32 M. V. Tot. Geboren 51 38 89 Geb. elders 5 7 12 Gevestigd 160 193 353 216 238 454 Overleden 10 7 17 Overl. eld 4 4 8 Vertrokk. 183 214 397 197 225 422 Verschil 19 13 32 In totaal werden er dit jaar 2 kinderen levenloos aangegeven. Echtscheidingen kwamen dit jaar niet voor. Gedurende het jaar 1934 werden door de politie alhier 229 processen-verbaal opgemaakt; hierbij zijn niet gerekend de verbalen van verhoor afkomstig uit andere gemeenten. Onder de schapen van den veehouder de W. is bij een koppel van 15 stuks rot- kreupel geconstateérd. Blijkens het landbouwverslag over 1934 heeft onze gemeente een totale opper vlakte van 2784.17 H.A. Hiervan werden in het afgeloopen jaar 32.14 H.A. als bouw land gebruikt, terwijl 2389.36 H.A. als grasland in gebruik was. Er werden ver bouwd 9.12 H.A. peulvruchten; 13.09 H.A. granen; 9.43 H.A. knol-, wortel en bolge wassen en 0.50 H.A. groenvoedergewassen. Vrijdag. Luthersche Kerk: Evangelische Alliantie. 8Vi uur nam. Zaterdag. Den Burcht: Ned. Relsver. afd. Lelden. Paul Ostra. 8</> uur nam. Luthersche Kerk: Evangelische Alliantie. 8V« uur nam. Stadszaal (kleine zaal): Openbare ver gadering O.S.P. Spr. mr. St. de Zeeuw en A. Langkemper. 8 bur nam. Zondag. Schouwburg: Tooneelwedstrljd „Nut en Vermaak". „Luctor et Emergo", met „De houten ham". 8.15 uur nam. Trianon-theater: I. v. A. O. .Hummer 17", 10 uur v.m. BIOSCOPEN. Luxor-Theater, Stationsweg. 8 uur nam. „De Wonderbar". Woensdag en Zaterdag nam. 2 uur. Zondag nam. 2 uur, 4 uur 30 en 8 uur. Trianon Theater, Breestraat, 8 uur nam. .Maskerade". Woensdag en Zaterdag nam. 2 uur. Zondag nam. 2 uur, 4 uur 30 en 8 uur. Roxy-Theater, Haarlemmerstraat No. 52. 8 uur nam. Zondag van 2 uur af door- loopende voorstelling: „De man met de wassen beelden". Casino-theater. Hoogewoerd 49.8u. non. „Het gestolen document". Zondagnam. 4 uur en 8 uur. Lldo-Theater, Steenstraat 39. 8>/j u. nam. „Voortvluchtlgen". Zondag nam. 2 uur, 4V« uur en 8 u. 15. Woensdag- en Zaterdagnam. 27, uur. De apotheek Hooigracht 48 ls dag en nacht geopend voor leden v. h. ziekenfonds „Tot Hulp der Menschheld", echter van nam. 8 uur tot v.m. 8 uur alleen voor spoedrecepten. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 7 tot en met Zondag 13 Jan. a.s. waargenomen door de apotheker: C. B. Duyster, Nieuwe Rijn no. 18. telef. 523 en C. van Zijp. Wilhel- minapark 8, Oegstgeest, telef. 274. De oplossing van de driezet van Bett- mann zal ik de volgende week behandelen. G. P. GOLUBEFF. Schackmaty 1931 la prijs. Wit begint en geeft mat ln twee zetten. Wit: Kcl, Dg3, Td8 en e8. Lb7 en h8, Pc3 en d5, pi b3. Zwart: Kd3, Dg5, Te5, Lfl, pi e3. De onlangs gehouden compositiewed strijd tusschen Nederland en Vlaanderen werd door Nederland gewonnen met 507i tegen 597i punt. Het minste aantal gaf de doorslag. De volgende partij is uit de onlangs ge speelde wedstrijd om het meesterschap van Frankrijk. Ralzman Gibaud I. d4 Pf6 2. Pf3 b6 Dame Indisch. 3. c4 e6 4. g3 Lb7 5. Lg2 Le7 Ook speelt men Lb4t. 6. Pc3 d6 Na d5 kan Pe5. 7. 0-0 Pbd7 8. Tel 0-0 9. e4 e5 Ook c5 zou gaan. 10. b3 Te8 11. Lb2 Lf8 12. de5: de5: Deze afruil is te vroeg. 13. Pd5 Ld6 Er dreigde Pf6:, Pf6:. Le5:. 14. Dd2 e5 Nu krijgt zwart de overhand. 16. Te2 Pc5 16. Ph4 Lc8 17. Tadl Pd5: 18. Dd5: Lg4 19. f3 Le6 Beter Lf3 voor wit. 20. Dd2 a4 21. Dc2 ab3: 23. ab3: b5 Inleiding tot een positioneel offer, zeer mooi is. 23. Le5: Le5: 23. Td8: Ted8: 25. UI Pd3 26. Pf5 Pb4 Beter Td2 voor wit. 27. Del Tal Dit dreigde reeds op de 25ste zet. Beter was echter bc4:. 28. Dg5 Lf6 29. Df4 T8dl 30. Dc7: Tfl:+ 31. Kg2 h5 32. cb5: Pd3 33. Db6 g6 Wit moest hier b6 probeeren 34. De3 Pelt Td2 was beter voor wit. 35. Kfl: Pc2f 36. Kf2 Pe3: 37. Pe3: Lb3: opgegeven. Wit ls een stuk voor. Dr. P. FEENSTRA KUIPER. 2-2

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 6