75sle Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 11 Januari 1935 Vierde Blad No. 22946 BINNENLAND. VELDWACHTERSJUBILEUM TE RIJNSBURG. KUNST EN LETTEREN. VOORTVLUCHTIGEN. MINISTER KALFF. Geen reden om diens toestand ernstig in te zien. In verband met de ziekte van Minister Rallf vernemen wij. dat de Minister lij dende ls aan de gevolgen van een gevatte ernstige koude. Hoewel de temperatuurs- verhooglng voortduurt, is er geen reden om den toestand ernstig in te zien. aan gezien zich er geen complicaties voordoen,. o GEHAKT IN BLIK. Met de distributie wordt thans een aanvang gemaakt. De minister van binnenlandsche zaken (heeft een circulaire aan de gemeentebe sturen gezonden betreffende de distributie van gehakt in blik. De minister deelt in dit schrijven mede, dat met de distributie van gehakt in blik thans een aanvang kan worden gemaakt. Gezien de beschikbare voorraden acht de minister het echter niet gewenscht. dat tot een onbeperkte distributie wordt overge gaan. De verhouding tusschen de hoeveel heden te distribueeren rundvleesch in blik en te distribueeren gehakt zal ongeveer moeten zijn als 2 1, zoodat van de totale te distribueeren hoeveelheid ten hoogste 1/3 gedeelte uit gehakt mag bestaan. Uiter aard is de consument dus niet verplicht naast rundvleesch in blik ook gehakt in blik af te nemen. In verband hiermede zullen door de ge meentebesturen een regeling moeten wor den getroffen, ingevolge welke de afgifte van een bus gehakt in blik alleen kan plaats vinden, telkens nadat 2 bussen rundvleesch in blik zijn afgenomen. Met de distributie van het gehakt kan op 21 Januari a.s. een aanvang worden ge maakt. Daarvoor is het noodig. dat de ge meentebesturen uiterlijk 12 Januari aan de Nederlondsche Veehouderij Centrale op geven hoeveel bussen gehakt zij wenschen te ontvangen. Het gehakt in blik moet aan de consu menten verkocht worden voor 35 cent per bus. Aan de Nederlondsche Veehouderij Centrale moet door de gemeenten 30 cent worden betaald. Ten gevolge van de groote hoeveelheid vet, welke zich in de bussen bevindt, bedraagt de inhoud daarvan iets minder dan 1 K.G. o- ARCHITECT C. KRUYSWIJK t In den ouderdom van 50 jaar is gister morgen te Amsterdam plotseling overleden de bekende architect C. Kruyswijk. De heer Kruyswijk was de bouwer van de Willem de Zwijgerkerk in Amsterdam Zuid, van de Elthetokerk in de Indische buurt en van tal van scholen in en buiten de hoofdstad. De teraardebestelling zal plaats hebben Maandagmiddag óm 2 uur op Zorgvliet. BEWAPENING VAN SPOORWEG PERSONEEL. In verband met inbraken in cenigc stations. Onze spoorwegmedewerker schrijft ons: Naar aanleiding van de vele inbraken op de stations der Ned. Spoorwegen, waarbij, zooais onlangs te Geldermalsen, de geheele stationskas werd meegenomen, zal het personeel dat 's nachts op de sta tions dienst doet voor eventueele over vallen of inbraken op de stations bewapend worden. o DE NEDERLANDSCIIE UITVOER IN DECEMBER. Het Centraal Bureau voor de Statistiek deelt mede, dat de uitvoer van garens van kunstzijde, ongeverfd .ongebleekt of ge bleekt (gespoeld en aan streng) in Decem ber 613.712 (v.m. 471.125) kg. netto ter waarde van f. 1.207.809 (953.248) heeft be dragen; de uitvoer van andere garens van kunstzijde bedroeg 6743 (v. m. 13.539) kg. bruto, ter waarde van f. 13.130 (24.529). De uitvoer van radio-artikelen bedroeg in de afgeloopen maand 1.025.829 (v. m. 1.080.073) kg. bruto, ter waarde van f. 5.058.102 <5.426.997 Aan metaaldraadgloeilampen is uitge voerd: a. voor meer dan 16 volt 1.435.200 (v m. 1.270.000) stuks, ter waarde van f. 528.934 (433.505)b. voor 16 volt en lager, 663.800 (v. m. 682.300) stuks ter waarde van f. 91.451 (119.142). o ECONOMISCHE RAAD VOOR HET VERKEERSWEZEN. Bij beschikking van den Minister van Economische Zaken zijn tot en met 19 December 1937, benoemd tot leden van de vaste commissie van den Economischen Raad voor het Verkeerswezen de heeren P. A. Arriëns, directeur van de Holland- sche Stoomboot Mij te Hilversum, prof. ir. H. van Breen, voorzitter van de Alg. Ned. Verkeersfederatie te den Haag, J. P. F. van Dooren, industrieel te Tilburg, ir. A. Groothoff te Amersfoort, mr. H. van Manen te Zeist, dir. Spoorwegen, ir. H. W. Sebbelee, directeur van de N.V. Gel- dersche Tramweg Mij. te Doetinchem, W. B. K. Verster, directeur der N.V. Reederij van der Schuyt te Rotterdam en prof. ir. mr. F. de Vries te Rotterdam. JOH. VERTON. Bekend hoofdbestuurslid der Ned. Ver. voor Spoor- en Tramwegpersoneel met pensioen. Onze spoorwegmedewerker schrijft: Een der meest bekende oudste hoofd bestuursleden der Ned. Vereeniging voor Spoor- en Tramwerpersoneel de heer Joh. Verton heeft wegens het bereiken van den zestigjarigen leeftijd den dienst der Ned. Vereeniging met pensioen verlaten. In 1899 trad de heer Verton in dienst bij de „Eerste electrische tram" te Haarlem, wat voor de Ned. Vereeniging van spoor- en tramwegpersoneel voor zéér groote be- teekenis werd, want in 1901 als lid tot de N. V. toegetreden, werd hij reeds in 1903 (het bekende stakingsjaar) als bestuurslid van de afdeellng Haarlem gekozen. In 1904 richtte hij op de Vereeniging van tram personeel te Haarlem „Streeft naar Eens gezindheid". Eenige jaren later kwam door de bemoeiingen van den heer Verton een fusie tot stand over de vier organisaties, Amsterdam, Den Haag, Rotterdam en Utrecht en kwam de „Bond van Electrisoh tramwegpersoneel" tot stand. In deze groote organisatie was ook de heer Verton weer de leidende kracht. Geruimen tijd was hij daarna voorzitter en hoofdredac teur van het blad „de Trambeambte" en door den heer Verton en door dat blad hebben talrijke trammannen, die nu nog een leidende rol vervullen, voor het eerst kennis genomen van de toen algemeene arbeidersvereeniging. Naast anderen was hij het, die sterk dreef naar samensmel ting met de Ned. Vereeniging, welke sa mensmelting in 1909 tot stand kwam. De heer Verton is daarna jarenlang lid ge weest van het hoofdbestuur van de Ned. Vereeniging van Spoor- en Tramwegper soneel en had geheel de leiding in Haar lem tot 1919, toen hij op verzoek in dienst trad der N. V. als propagandist. Van af 1911 tot 1921 was hij lid van de gemeen teraad van Schoten en van 1914 tot 1917 wethouder. Van de Spoorweg Onthouders Vereeniging was hij eveneens hoofdbe stuurslid en tevens was hij voorzitter van de „Utrechtsche Vereeniging Ziekenzorg". o CENTRALE VER. VOOR GEZONDHEIDS KOLONIES VOOR ZWAKZINNIGEN. Gisteren is de Centrale Vereeniging voor gezondheidskolonies voor zwakzinnigen in algemeene vergadering te Utrecht bijeen gekomen ter viering van het 25-jarig be staan der Vereeniging. Prof. van Poelje, afgevaardigde van den minister van onderwijs, had aan de lunch vooraf mededeeling gedaan van de benoe ming van den heer M. C. M. de Groot te 's Gravenhage, penningmeester der Ver eeniging, tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. De bijeenkomst was druk bezocht. Vertoond werd de film Zonneoord, waar na de voorzitter der vereeniging, mr. J. B. F. van Hasselt, een herdenkingsrede hield. Tenslotte werd een druk bezochte recep tie gehouden. o FOKKER IN ENGELAND. Reuter seint uit Londen, dat volgens de Press Association de heer Fokker, behalve met Airspeed Ltd te Portsmouth, ook met Swan Hunter Wigham Richardson Ltd te Newcastle, een groote scheepsbouwmaat schappij onderhandelt. Waarschijnlijk zal er te Newcastle on Tine een nieuwe vliegtuigfabriek gebouwd worden. De overeenkomsten zijn nog niet geteekend, maar men meent te weten, dat de voor naamste moeilijkheden overwonnen zijn. Fokker zal geen deel uitmaken van de directie, noch van de eene, noch van de andere firma, maar zal enkel en alleen optreden als adviseur in zake bouw en verkoop van de vliegtuigen. Swan Hunter Ltd is in Airspeed Ltd voor een aanzienlijk bedrag betrokken. De heer W. v. d. Veen. 13 Januari a.s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer van der Veen wonende te Rijnsburg bij het politiecorps dienst nam. W. van der Veen werd geboren den 20sten Januari 1888 te Oudega (Friesland). Hij bezocht de bijz. lagere school te Heme- lum en hoewel een belovend leerling, moest hij deze school op 12 jarigen leeftijd reeds verlaten voor een dienstbetrekking in het boerenbedrijf. Ondanks den harden arbeid, welke dit bedrijf kenmerkt, met een werkdag van 4 uur 's morgens tot 7 uur 's avond, trachtte de stoere werker vooruit te komen en nam avondlessen om tot agent van politie te worden benoemd, waarin hij slaagde. 13 Januari 1910 werd v. d. Veen ingedeeld bij de politie te Rot terdam 20 Augustus 1919 trad hij in onze gemeente in dienst als veldwachter en verwierf het politiediploma met aan- teekening. Tot April 1923 had de gemeente Rijns burg 2 politieagenten, sinds 12 jaar staat de heer Van der Veen, althans in den dagdienst alleen en heeft derhalve een zware taak te midden van een bevolking van 4700 zielen, in een plaats van groote bedrijvigheid, waar veel handel en druk verkeer is en uitgebreide surveillance noodig is. Door zijn arbeid en optreden heeft de heer van der Veen de waardeering van vele Rijnsburgers. Wij twijfelen dan ook niet. of het zal den jubilaris en de zijnen aan hartelijke belangstelling niet ont breken. Moge hij nog vele jaren op de hem eigene, rustige en humane wijze, zijn ge wichtige taak vervullen. o RECLAME. HANDEN ONBRUIKBAAR. Vrouw die hulpeloos was door rheumatiek- Nu werkt zij weer als de beste. „Nadat ik achttien jaar aan rheumatiek geleden had in mijn armen, handen, bee- nen en voeten, besloot ik twee maanden geleden Kruschen Salts eens te probeeren. Ik ben blij U te kunnen zeggen, dat ik er groote verbetering door gehad heb. Ik heb mij met electrlcltelt laten behandelen, en probeerde tallooze zoogenaamde anti- rheumatiek middelen, doch daarbij was er niet een, die mij eenig goed heeft ge daan. Mijn handen waren nu en dan zoo slecht, dat ik er onmogelijk iets mee kon vasthouden. Sinds ik Kruschen Salts ge bruik, ben ik weer in staat praktisch ge sproken alles te doen wat ik wil. Ik zal het altijd aanbevelen." Mevr. L. B. Indien de inwendige organen niet be hoorlijk functionneeren, gaan bepaalde zure afvalstoffen zich in het lichaam op- hoopen in plaats van verwijderd te wor den; zij verontreinigen het bloed en ver oorzaken lastige symptomen: rheumatiek, overmatige vermoeidheid, etc. Kruschen Salts heeft een stimuleeren- den invloed op de inwendige organen, waardoor nieren en ingewanden eiken dag aangespoord worden alle schadelijke afval stoffen uit het lichaam te verdrijven. Zoo zorgt de „kleine dagelij ksche dosis" Kru schen er voor, dat de afvalstoffen zich nooit weer kunnen ophoopen, en zuiver, frisch bloed door Uw lichaam stroomt. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijg baar bij alle apothekers en drogisten voor f. 0.90 en f. 1.60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpak king, de naam Rowntree Handels Maat schappij Amsterdam voorkomt. 4559 TIJDSCHRIFTEN. „Meisjesleven". Het nummer, waarmede het maandblad .Meisjesleven" (Uitgave Valkhoff Co., Amersfoort) de derde jaargang inzet, be vat een vijftal verhalen, meerendeels gewijd aan den winter, zooals dat van de redactrice, Willy Pétlllon, „In de Sneeuw", van L. M. D. Gusdorf, „Ijsvermaak" en van Titia den Hartogh, die een Nieuw jaarsherinnering verhaalt. Van Oude jaarsavond op een Indischen Heuveltop vertelt T. Sevenhuysen-Verhoeff en Cissy van Marxveldt geeft een humoristische vertelling: „Jan's duistere Ruilhandel". Nap Ages schrijft over hockey en Henk Berghout over muziek. Een tweetal vlotte gedichten completeeren naast de gewone rubrieken de Januari-aflevering, die het goede peil van vorige jaargangen blijft handhaven. lT5EK-e HtT WITTE fcOl j?3 Hierboven enkele scènes uit de film „Voortvluchtigen" met Madge Evans en Robert Montgomery in de hoofdrollen, onder regie van Richard Boleslavsky, die deze week hier te zien is. WALLACE BEERY, ZOOALS HIJ WAS EN IS. Wallace Beery's leven is er een van con trasten geweest. Hij heeft gewerkt zoowel als olifantendresseur als filmster. Ondanks de harde slagen, die het leven hem toe bracht, is hij sterk gebleven, een treffend voorbeeld van het feit, dat ruwheid beter een karakter vormt dan zoetelijke week heid. Het is moeilijk om den circustraine van weleer af te schilderen in zijn ware gedaante van eerzaam huisvader, den vader van Caroll Ann. Dikwijls ziet Holly wood hem met groote verbazing zijn taak als huisvader vervullen, juist door hen, die den Beery van vroeger anders gekend hebben. Nu zijn positie verzekerd is, heeft Beery alles, wat explosief is, van zich af gelegd, en hij vaart thans in de kalme wateren van een rustig en vredig bestaan. Beery's stormachtige loopbaan begon als zanger in een koor. Hij had een zeer goede stem en hoopte nog eens in helden rollen te kunnen zingen, maar zijn ge zicht deugde daar niet voor. Dit was na tuurlijk een teleurstelling voor hem, maar achteraf spijt 't hem in 't geheel niet, dat hij zijn roeping niet had gevolgd; en zijn bewonderaars evenmin. Zijn schijnbaar gebrek aan succes was een teleurstelling voor hem. Een even groote als die, toen hij een paar jaar geleden al zijn geld verloor door de krach der banken in Amerika. Alles, wat hij overhield, was zijn huis, en dit brandde af. Hij was toen geen jonge man meer, maar moedig werkte hij zich naar voren, en na een harden strijd van gestadig werken gelukte het hem zijn huis weder op te bouwen. Hij deed ook altijd veel voor menschen, die minder geld had den dan hijzelf. „Al van kinds af aan werd mij geleerd onafhankelijk te zijn", zei hij, „wij waren met z'n drieën jongens, en wij moesten zelf voor alles zorgen. Mijn vader was politieagent, en hij had slechts een klein salaris. Wij hadden heel veel niet, wat andere kinderen wel hadden. Ik leerde veel daardoor: je moest het nemen zon der te klagen. Zooveel kinderen van te genwoordig hebben hetzelfde." Beery was altijd een vechtersbaas. Toen hij nog een jongen was, won hij het in kracht ver van zijn vriendjes, maar hij vocht alleen, wanneer het werkelijk noo dig was. Op schoolgaan was hij nooit erg dol. maar hij ha!d gelukkig verstandige ouders, die hem een goede schoolopleiding wilden geven en hem geen leeglooper wil den laten worden. Toen eindelijk de tijd genaderd was, dat hij van school zou gaan, werd hij olifantenverzorger bij een circus. Hij had een bewonderenswaardi- gen invloed op dieren, en bewees dit in het circus het beste door zijn vriendschap- pelijken omgang met „Tipsy", een der ge vaarlijkste olifanten, met wie hij een ware vriendschap sloot. Wallace Beery is daarom zulk een goed acteur, omdat hij zijn rol door en door begrijpt, en omdat hij zijn medemenschen begrijpt. Diezelfde eigenschap maakt hem tot een liefhebbend vader, en het is een ongewoon gezicht, wanneer die ruwe kerel zacht kan zijn voor zijn kleine dochtertje, Carol Ann. Toen Wally nog olifantendresseur was, ontving hij een brief van zijn broer uit New-York, die hem vertelde van zijn suc ces als tooneelspeler. Wally verliet het cir cus, kwam aan het tooneel, en speelde daar in bijrollen eenigen tijd. In 1911 toen hij reeds zijn debuut als film-acteur had gemaakt hij deed dit op vijfentwintig jarigen leeftijd speelde hij in Chicago in een komische film de rol van een Zweedsch dienstmeisje; Bon Turpin ver vulde de hoofdrol. Het was Douglas Fairbanks, die Wallace Beery voor de eerste maal een kans gaf in „zwaardere" rollen. Hij kreeg nu rol len in „Behind the door" en „The four Horsemen", met Rudolph Valentino, Doug gaf hem ook de vertolking van Richard Leewenhart in „Robin Hood". In deze film maakte Wally kermis met Rita Gil- man, een jong meisje, dat naar Hollywood was gekomen om voor de film te spelen; thans is zij mevrouw Beery. In de Metro Goldwyn Mayer-studio's heeft iedereen, die met Wallace Beery samenwerkt, eer bied voor hem. Hij is menschelijk en heeft zin voor humor. Ofschoon Wally in het zelfde studio met Greta Garbo heeft ge werkt, en in één film, „Menschen in 't Hotel", met haar samen speelde, heeft hij haar nimmer gezien, want in deze film gelukte 't hun nooit om op denzelfden dag op denzelfden tijd te werken. Eerbied had hij voor wijlen Mary Dressier, hij bewon- I derde haar prestaties. Zij waren goede Willy Forst, dien wij allen zoo goed kennen als een uitnemend acteur, doet den laatsten tijd meer en meer van zich spreken als een regisseur van zeer bij zondere gaven. Een groote faam is van zijn nieuwste film de „Maskerade" uitgegaan: de naam van Willy Forst ging onmiddellijk van mond tot mond als van iemand die ook een groot talent voor de moeilijke kunst van het regisseeren bezit. Men zal daarvan deze week de overtui gendste 'bewijzen kunnen zien in dit ver haal, dat in het Weenen van omstreeks 1905 speelt en mede gedragen wordt door het spel van de beroemde actrice, Paula Wessely. die zicht onmiddellijk ook in de filmwereld op het eerste plan stelde, door Adolf Wohlbrück. op wien den laatsten t d meer en meer de aandacht is ge vallen en door Olga Tschechowa. Peter Petersen, Walter Janssens, Hilde von Stolz Hans Moser e.a. Deze typisch Weensche film zal onge- vrienden; haar dood beteekende voor Beery veel. In zijn nieuwste „Viva Villa", als een vreemd contrast met zijn werk met Marie Dressier, speelt hij een van zijn meest dramatische rollen, en behaalde hij zijn grootste succes. Deze film, geregisseerd door Jack Conway, verhaalt van het leven vol storm en ruwheid van Pancho Villa, den bekenden Mexicaanschen generaal, vanaf zijn jeugd, die in slavernij werd doorgebracht, zijn stormachtige car rière als bandiet en groot revolutionnair leider, bevrijder van Mexico, tot zijn ver moording in 1923, een wereldschokkende tragedie. twijfeld ook hier de grootste bewondering trekken, vooral ook door de décors die ontworpen werden door prof. Strnad en de muziek van Willy Schmldt-Gerntner. Als merkwaardigheid vermelden w nog dat in deze voortreffelijk geluidsfilm Caruso optreedt. In 1905 vierde deze groote zan ger zijn eerste -groote triomfen In Europa. Willy Forst laat nu een van zijn scènes in de Weensche Hofopera spelen tijdens een Caruso-premièrede gramofoonplaten van Caruso werden door „His Master's Voice" daartoe op de electrische manier opgenomen, waarbij tevens de orkestbe geleiding opnieuw gespeeld werd. Een methode was gevonden om van de oude platen alleen de stem von Caruso te be houden. 13 jaar na zijn dood hoort men dus Caruso op platen, die de mooiste voor den echten liefhebber beteekenen. Hierboven Adolf Wohlbrück en Paula Wessely in .Maskerade", dat algemeen als kunstwerk bestempeld is. WILLY FORST ONTDEKT EEN NIEUWE STER. Tusschen de opnamen van zijn laatste film „So endete eine Liebe" keek Willy Forst de autogrampost door, waarbij een foto, afkomstig uit Potsdam, hem opviel. Forst schreef om meer foto's. Daarna maakte hij proefopnamen van de onbe kende, die zeer voldeden. Ingeborg Theek, 15 jaar oud, kreeg van Willy Forst de hoofdrol naast Pola Negri in zijn film „Mazurka" Na Mariene Dietrich en Paula Wessely zal Willy Forst zeer waarschijnlijk ook iji Ingeborg Theek een groot talent voor de film ontdekt hebben.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 13