75sle Jaargang DINSDAG 8 JANUARI 1935 No. 22943 OFFICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. BUITENLAND. Het voornaamste Nieuws van heden. GEMEENTE LEIDEN. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ots. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ots. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.35 per week f. 0.18 Franco por post f. 2.35 per 3 maanden portokosten (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.) Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD. KOSTELOOZE INENTING EN HERINENTING TEGEN POKKEN. Burgemeester en Wethouders van Lel den brengen ter algemeene kennis, dat op Woensdag 16 Januari 1935. des namiddags van 2 tot 3 uur, ln een van de beneden lokalen van het perceel Breestraat 119, waarin Is gevestigd het bureau van den Geneeskundigen Dienst, gelegenheid zal worden gegeven tot kostelooze Inenting en herinenting tegen pokken. Leiden. 8 Januari 1935. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRYEN. Secretaris. 4442 ADRES AAN DEN RAAD. Inzake de Lichtfabrieken. Aan den Raad is volgend adres toege zonden De Leidsche Middenstands Centrale, vertegenwoordigende de volgende Midden- standsgroepen Vereeniging voor den Christelijken Handeldrijvenden en Industrieelen Middenstand ln Nederland, afd. Leiden; Bond van R.K. Vereenigingen van den Handeldrijvenden en Indus trieelen Middenstand „De Hanze", afd. Leiden; Koninklijke Nederlandsche Mid denstandsbond, afd. Leiden, sprekende namens déze, en zeer zeker mede namens alle belanghebbende Leid sche Neringdoenden van alle richtingen, heeft de eer U mede te deelen, dat zij bij deze adhaesie betuigt aan het voorstel gedaan in de Raadszitting van 17 Dec. 1934, door den heer H. L. J. Tobé, Inzake belangrijke verlaging der lichttarieven, dat deze adhaesle-betulging niet slechts bedoeld te zijn een bloote formaliteit, doch dat zij hierbij met klem attendeert op het feit, dat de zeer ongelijke toepas sing van de tarieven ln het algemeen een steeds toenemende ontevredenheid teweeg brengt, dat vooral het bekend worden van het bestaan van geheime tarieven haar zeer pijnlijk heeft getroffen, dat zij ook meegaat met de opvatting, dat, al meent de Gemeente de groote winsten uit de lichtbedrijven niet te kun nen missen zulks toch niet tengevolge mag hebben dat daardoor een onbillijke last wordt gelegd op de schouders van een deel der ingezetenen. dat, gezien het oorspronkelijke doel, om de lichtbedrijven van Gemeentewege ten bate van de verbruikers te explolteeren, dit doel in de loopende jaren is voorbij gestreefd, met gevolg dat gaandeweg de rollen zijn omgekeerd en dat daardoor be doelde misstand is binnengeslopen, dat de handeldrijvende middenstanders ln de goede jaren in het onbillijk stelsel hebben berust, maar dat de omstandig heden in zoo sterke mate veranderd zijn, dat zij daarin niet meer kunnen volhar den, hoezeer zij de electriclteit voor hun bedrijven in het algemeen oek noodig hebben, dat zij inmiddels over voldoende tech nische gegevens beschikt om haar in de overtuiging te sterken dat Inderdaad in haar billijk verlangen door de Gemeente is te voorzien, dat alzoo de Leidsche Middenstand in al zijn schakeeringen met groote belang stelling de debatten en besluiten zal aan- hooren in de Raadszitting waarin deze aangelegenheid zal worden behandeld en naar aanleiding daarvan zijn conclusie zal trekken, dat zij derhalve de vrijheid neemt U deze voor den Middenstand zoo belang rijke materie in ernstige aandacht aan te bevelen. (w. g.) COR A. MULDER, Voorz. (w. g.) P. v. d. TAS, secretaris. DE GRAANKORREL. Gisteren vierde de vervolgklasse van de Zondagschool .Be Graankorrel" haar eer ste jaarfeest met de ouders en belangstel- xT^i1 ln Sebouw ..Nathanaël". Nadat de voorzitter, den heer P. v. d. Reijden dit samenzijn precies te 8 uur £a »/e.opend' door te laten zingen van Ps. 66 1 en 2 en allen een hartelijk wel kom had toegeroepen, kwamen de Jaarver slagen van den secretaris en de penning- meesteresse. welke eoedcekeurd werden. Hierna hield de voorzitter van de Zon dagschool de heer L. Zitman een korte toespraak en voerden eenige vrienden een samenspraak op. terwijl voorts declamatie en voordrachten elkaar afwisselden. De voorzitter van de Zondagschool sloot dit samenziin door te laten zingen van Gez. 2 vers 5 en met dankzegging. AFSCHEID HOOFDAGENT J. KLUT. Hoofdagent J. Klut. Onder groote belangstelling heeft gis termiddag de heer J. Klut wegens het be reiken van den pensioen-gerechtigden leeftijd na dertig Jaren dienst van den Leidschen politiedienst afscheid genomen. In de theoriezaal van het politiebureau hadden zich behalve verscheidene familie leden van den heer Klut verschillende su perieuren, collega's en tal van minderen verzameld om van den jovialen politie man afscheid te nemen. De rij van sprekers werd geopend door den heer J. Zwart, die erop wees, dat het eigenlijk voldoende zou zijn te zeggen, dat hier heengaat een chef en een collega, die allersympathie in ruime mate bezat. Klut toch is een politieman geweest zooals er maar weinigen geweest zijn en spr. kan hem niet beter vergelijken dan met den hoofdagent Dorst. Zijn goed voorbeeld en zijn goed woord zal bij allen lang in de herinnering voortleven en zijn opvolger zal ongetwijfeld een zware taak hthben om hem te vervangen bij de mine eren, met wie hij zoo best kon omgaan Den heer Klut de verzekering gevend, dat er met hem een goed politieman heen gaat, bood de heer Zwart hem namens het corps een rijwiel als aandenken aan. De inspecteur van de afdeellng verkeer, de heer D. van der Wal, de onmiddellijke chef van den heer Klut, zeide, dat hij met genoegen bij dit afscheid kon spreken, wijl hij den scheidende had leeren kennen en waardeeren om zijn ijver en toewijding voor den dienst. Alhoewel de gezondheid een gave Is, die niet ieder ten deel valt, mocht spr. er toch wel op wijzen, dat de heer Klut in zijn dertigjarigen dienst slechts 25 ziektedagen heeft gehad. Dat was voor spr. een bewijs, dat hij toch zeker niet voor elk wissewasje thuis bleef. De heer Klut verrichtte administratie- en statistiek-werk en dat dit voor den politieman niet altijd het aangenaamst is, omdat hij dienst verlangt, mag als alge meen bekend worden verondersteld. Niet temin heeft de heer Klut de hem opge legde taak steeds naar tevredenheid zijner superieuren vervuld en zich in den om gang steeds een Inschikkelijk persoon ge toond. Als aandenken aan de aangename samenwerking bij de verkeerspolitie bood spr. hem een foto aan van de verkeers- brigade, terwijl hij hem namens de afd. Leden van den Alg. Ned. Poltiebond het diploma met verguld zilveren kruis voor dertigjarigen dienst overhandigde. Vervolgens sprak de heer J. H. Barlo, als voorz van de afd. Lelden van dezen bond, die hem als een actief lid der af deellng schetste en als aandenken hem verschillende onderdeelen, bij het hem geschonken rijwiel behoorende. overhan digde. Daarna werd nog het woord gevoerd door den heer C. Klay, die namens de hoofdagenten, den heer Klut de beste wenschen voor zijn rusttijd toewenschte. Als aandenken bood spr. hem een foto van de collega's hoofdagenten aan. De heer Joh. v. d. Heijden bracht hier na in herinnering, hoe zij beiden op den zelfden dag werden aangesteld en steeds trouwe vrienden waren gebleven, terwijl ook de echtgenoote van den concierge, mej. Holland haar beste wenschen voor den scheldenden hoofdagent uitsprak en deze ook van een aandenken vergezeld deed gaan. Nadat een broer van den heer Klut met enkele woorden tot uitdrukking had ge bracht hoezeer hij den zijn broer toege- zwaaiden lof op prijs stelde, dankte de scheidende allen afzonderlijk voor de woorden van sympathie en de geschenken waarna allen ln de gelegenheid werden gesteld iJersoonlijk van hem afscheid te nemen. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Opheffing: De Stofzuiger Centrale Gebr. van der Meel, Stationsweg 14, Leiden. Wijziging: B. J. M. Vreeburg, Nieuwe Rijn 106, Lel den; vleeschhouwerlj en spekslagerij. Uit tredend eigenaar B. J. M. Vreeburg, Lei den, dd. 1 Jan. 1935. Nieuwe eigenaar J. Chr. S. Vreeburg, Leiden. WELDADIGHEIDSPOSTZEGELS. Het Comtlé verzoekt ons. eraan te her inneren. dat het morgen. Woensdag, de laatste dag is van den verkoop der Wel- dadigheldsoostzegels voor het Kind. Ieder jaar komen er na afloop van den termijn van verkoop nog aanvragen binnen, waar aan echter niet kan worden voldaan daar de niet-verkochte postzegels moeten wor den Ingeleverd. Aan het tentje op het Postkantoor wordt de verkoop Woensdag om 5 uur gesloten. Bestellingen kunnen nog tot Woensdagavond bij de secreta resse. Rapenburg 82, worden gedaan. BRANDEND TE WATER GESPRONGEN. Gistermiddag omstreeks halfzes was de 38-Jarlge arbeider M. uit Schiedam, werk zaam ln de melkinrichting van de firma H. aan den Lage-Rijndijk, bezig met het autogenisch lasschen van een ketel, waar toe hij op den grond lag. Plotseling schoot een slang van het toestel los, waardoor zijn kleeren in brand vlogen. M. sprong met groote tegenwoordigheid van geest direct in den Rijn en kwam er daardoor met niet-ernstige brandwonden af. Na in het Academisch Ziekenhuis te zijn behan deld, kon hij naar zijn woonplaats worden vervoerd. SELSKIP „FRYSLaN". In ons verslag van gisteren dienen eenige verbeteringen te worden aange bracht. In plaats van den heer Ude Marsman Az. moet zijn: De heer H. Uden Masman, redacteur van „de Fries om Utens", Bondsorgaan, en oud-bestuurslid van „It Boun fen Fryske Selsklppen buten Frvslün". Daar ook de Friesche meisjes zich enz. moet zijn: Ook jiet oude „Selskip for Fryske tael en Skrfftekennisse" vroeger fel tegen de „Jong Fryske Mienskip" werkt nu hiermee samen. Toen deze met het „dotsie" enz. moet zijn: Toen deze met de „Sobber". Fa. de By alhier, moet zijn: N.V. Ban- ketfabriek „De Bij". DE LEIDSCHE LICHTTARIEVEN. De meening der directie. Naar aanleiding van de in ons Blad tus- schen de heeren Swaak en ir. Kors ge voerde polemiek inzake de Leidsche licht tarieven, hebben wij den directeur der Stedelijke Lichtfabrieken, den heer ir. G. A. van Klinkenberg de vraag gesteld ln hoeverre hij de bewering van den heer Swaak zou kunnen onderschrijven, dat „bij juiste voorlichting volgens het win keltarief de lichtprijs niet meer dan 12 cent per K.W.U. behoeft te bedragen". De heer van Klinkenberg vestigde er in de eerste plaats de aandacht op. dat een uniform tarief een grove onbillijkheid zou inhouden ten opzichte van de grootver bruikers. „Wanneer men het gemiddelde neemt van alle verbruikers, zoowel groot als klein, die zijn aangesloten bij het win keltarief, dan zal de gemiddelde prijs stel lig niet veel hooger zijn dan 12 cent per K.W.U. In het algemeen behoeft bij een juiste toepassing van dit tarief geen win kelier een hoogeren lichtprijs te betalen dan 14 cent per K.W.U. Wie meer betaalt heeft niet het juiste tarief of heeft een ongunstige Installatie en doet goed zich met onze ambtenaren in verbinding te stellen, die steeds bereid zijn van deskundig advies te dienen. Een uitzondering op dezen regel vormen de allerkleinste bedrijven, waarvoor de grens iets hooger ligt." Verschenen zijn thans de Gemeente- gegevens over 1933. De voornaamste daar van zijn door ons reeds successievelijk vermeld. Hedenmorgen omstreeks halfnegen is de 23-jarige wielrijder J. de K. uit de De Ruyterstraat door eigen onoplettendheid op den Hooge-Rijndljk aangereden door een auto, bestuurd door J. K. uit Leider dorp. De jongeman bekwam een bloeden de hoofdwonde en schaafwonden aan de rechterknie en werd door den E. H. D. naar het Academisch Ziekenhuis overge bracht. Gisteren is een werkman A. F. in de meelfabriek „De Sleutels" bekneld ge raakt onder een stapel vallende balen meel, waardoor zijn linkerbeen vermoede lijk gekneusd is. De Eerste Hulpdienst ver voerde den man naar het Academisch Zie kenhuis. Gistermiddag heeft de 2-jarige D. v. V. in een onbewaakt oogenbllk 'n fleschje, gevuld met ammoniak te pakken gekre gen. Voordat zijn moeder het kon afne men, had de kleine aan de stop gelikt, waardoor het ventje brandwonden aan tong en lippen bekwam. De E.H.D. ver leende assistentie. DE ALGEMEENE TOESTAND. Het accoord van Rome De Saarkwestie. Het accoord van Rome is nog slechts in korte trekken bekend, zoodat de volledige beteekenis nog niet is vast te leggen. Men zie het Derde Blad. Dat de toestand in Europa ln algemeenen zin er veel door verbetert, ls echter buiten kijf. En als zoo danig ls er alle reden voor tevredenheid. Het accoord behelst in het kort: 1. Een verklaring inzake de gelijkheid van meening tusschen Frankrijk en Italië over de voornaamste politieke vraag stukken. 2. Een aanbeveling aan de nabuurstaten en de landen die vroeger de Donau- monarchie vormden, een conventie van non-interventie te sluiten ln hun resp. blnnenlandsche aangelegenheden. 3. Frankrijk en Italië zullen elkaar raadplegen Ingeval de Oostenrijksche onafhankelijkheid wordt bedreigd. Duitschland, de Kleine Entente, Polen en Hongarije zullen worden uitgenoodigd deze overeenkomst mede te onderteekenen. 4. De regeling van de tusschen Frankrijk en Italië hangende koloniale kwesties. Al brengt dit niet alles, wat velen ge hoopt hebben, niettemin is het reeds veel! De „Times" zegt terecht: Het is niet overdreven wanneer men zegt, dat het gisteren gesloten protocol het geheele aanzien van Europa verbetert. De overeenkomst beteekent een goede ontlading van de atmosfeer der Middel- landsche Zee-politiek en dient ten slotte de oplossing te brengen van het tot dusver onoplosbare vraagstuk der Fransch-Ita- liaansche vloot-aangelegenheden. Op den eersten stemmingsdag voor de ambtenaren van het Saargebied en hunne familieleden en verder voor de bewoners van gevangenissen en ziekenhuizen was de deelneming aan de verkiezing buitenge woon zwak. Zoo hebben bijvoorbeeld in Saarbrucken slechts 200 personen hun stem uitgebracht. Tot deelneming aan deze vóórstemming zijn slechts de leden van het corps der land jagers en der blauwe politie gedwongen, terwijl de overige amb tenaren vrij zijn. Men heeft den algemeenen indruk, dat de bevolking om verschillende redenen toch liever op den plebiscietdag. op 13 Januari stemt In Beckingen en Mettlach zijn van de uitgebrachte 32 stemmen 5 ongeldig verklaard, aangezien de kiezers in strijd met de bepalingen van de kies commissie ln het verkiezingslokaal zelf uiting hebben gegeven aan hun politieke meening. Het brengen van den Duitschen groet wordt daarbij beschouwd als poli tieke meeningsuiting. Tegen de ongeldig- verklaringen ziin protesten ingediend door het Duitsche Front. Max Braun heeft groote sensatie ver oorzaakt door Zondagavond voor de radio van Straatsburg het proces-verbaal voor te lezen van een onderhoud dat hij gehad zou hebben met König. den vroegeren perschef van het Duitsche front, afgevaar digd door Bürckel. den commissaris van den Führei voor het Saargebied. zooals reeds kort gisteren gemeld. König ver klaarde aan Braun, dat. Berlijn zich be wust was van het gevaar eener verdeeiing van het Saargebied omdat er waarschijn lijk een eer.nee meerderheid en een groote minderheid zou zijn en dat het dit gevaar wilde trachten te voorkomen. Braun antwoordde, dat het eenige mid del was om den status quo te verlengen. König vroeg hem toen om den gevol machtigde van Hitier te ontvangen. Braun weigerde. König drong aan. oooerend. dat Hitier onder zekere omstandigheden ziin partijgangers zou kunnen bevelen om blanco te stemmen Daar uit bevoegde Duitsche bron echter tegengesnroken wordt, dat de commissa ris van den Führer voor het Saargebied BINNENLAND. Nieuwjaarsrede van den voorzitter der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland. (3e Blad.) De BelgischNederlandsche besprekin gen te Brussel zijn begonnen. (Binnenl.. 3e Blad.) Het achterhouden van op advertenties ingezonden brieven. (Rechtzaken, 3e BI.) Dr. S. F. H. J. Berkelbach v. d. Sprenkel is benoemd tot kerkelijk hoogleeraar te Utrecht. (Kerk en School, 2e Blad.) Het vonnis inzake de Indische ponden- leeningen; alle vorderingen tegen gedaag den ontzegd. (Rechtzaken, le Blad). BUITENLAND. Het accoord van Rome geteekend. (3ë Blad en Buitenland en Tel., le Blad.) De stemming in het Saargebied (Bui tenland, le Blad.) Roosevelt's begrooting aan het Congres voorgelegd. (Buitenland, le Blad.) Het proces tegen Hauptmann voortge zet. (Buitenl. Gem.,,3e Blad en Tel., le BI.) Bürckel aan den vroegeren perschef van het Duitsche front König opgedragen zou hebben een onderhoud te voeren met Braun. verklaart deze. dat König een amb tenaar is van Bürckel die niet ontkent, dat hij officieele betrekkingen met hem onderhoudt. Max Braun preciseert.dat zijn onderhoud met Köng plaats gehad heeft op 2 December in aanwezigheid van den redacteur der Volksstimme Schultes. en hij voegt er bi', dat ca. 20 Dec. te Romburg in het Saargebied de regeeringsiraad. Bin der. Beiersch staatssecretaris voor de Beiersche Saar. met het lid van den Lands- raad Lieser een dereelilk gesprek heeft gehad als König met Braun en een on derhoud heeft gevraagd met zekere perso naliteiten van de Saarlandsche soc -dem. partij. Daar deze besprekingen niet Dlaats hebben gehad heeft Braun het stilzwij gen verbroken. FRANKRIJK. Onderhoud van Franschen ambassadeur met Hirota. Naar uit Tokio gemeld wordt, heeft de Fransche ambassadeur aldaar met den Japanschen minister van buitenlandsche zaken, Hirota een onderhoud gehad over vlootzaken. Daarbij heeft hij den minister medege deeld, dat Frankrijk met het aan Frank rijk op grond van het Londensche vloot- verdrag toegekende maximlum tonnage voor lichte strijdeenheden niet tevreden is. Met het oog op de, op het gebied van de internationale vlootpoütiek Ingetreden wijzigingen, wenscht Frankrijk voorts dat ook andere mogendheden, vooral Duitsch land, zullen worden uitgenoodigd tot deel neming aan een vlootconferentie. Hirota heeft hierop geantwoord, dat Japan deelneming van andere mogendhe den, behalve de onderteekenaars van het verdrag van Washtington, niet wenscht. OOSTENRIJK. Geen aanslag op Starhemberg. Van officieele zijde worden alle geruch ten, die over een aanslag op den vice-kan- selier Prins Starhemberg de ronde doen, beslist tegengesproken LOOP DER BEVOLKING OVER HET JAAR 1934. Bevolking op 31 Dec. 1933 i i i i - M. Vr. Totaal Vermeerdering door: a. geboorte b. vestiging 682 1615 624 2026 1306 3641 2297 2650 4947 Vermindering door a. overlijden b. vertrek 277 1793 292 2223 569 4016 2070 2515 4585 Verschil tusschen de geheele vermeerdering en de geheele vermindering Bevolking op 31 December 1934 Aantal voltrokken huwelijken 560 (v. j. 565). Aantal ingeschreven echtscheidingen 29 (v. j. 21). 35.040 Vr. Totaal. 37.374 227 35.267 135 37.509 72.414 362 72.776

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 1