C mAflYLL LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Dinsdag 8 Januari 1935 BINNENLAND. BRIEVEN UIT BERLIJN. tandpa/tcx s-s DE NEDERL.-BELGISCHE HANDELSBESPREKINGEN. GISTEREN TE BRUSSEL BEGONNEN. Ondanks bestaande moeilijkheden, gelooft men dat een accoord zal worden bereikt. Gisterenmiddag is, naar t „Vad." meldt, in het departement van bultenl. zaken te Brussel een begin gemaakt met de Ne- derlandsch-Belgische handelsbesprekingen Deze onderhandelingen houden verband met de bulten werking treding van de tus schen Nederland en België bestaande con- tlngentsj-overeenkomsten. Het ls de be doeling tot 'n nieuw algemeen eontingents- plan voor 1935 te komen. De Nederland- sche delegatie was voltallig aanwezig. Al leen was de heer Bonthuls, waarnemend voorzitter van den bultenlandschen land- ibouwvoorlichtingsdienst van het departe ment van economische zaken vervangen door dr. Leyenaar van hetzelfde departe ment. De Belgische delegatie was samen gesteld uit de heeren Suetens, directeur van de afdeeling handelsaccoorden van 't departement van buitenlandsche zaken, Verboomen, chef de bureau aan voornoemd departement, van Isghem, legatieraad in Der. Haag, Gerard, inspecteur-generaal aan het departement van economische za ken, Hespel, gedelegeerde van het depar tement van landbouw, Remy, directeur aan het departement van zeevaart, Ra- i yenne, directeur-generaal van de admini- 3 stratie der mijnen, alsmede eenige ambte- I naren van andere departementen. Ook drie I Luxemburgers namen aan de besprekingen I deel. Het zijn de regeeringsvaad Wehrer, de deskundige voor industrieele aange- legenheden Etienne en de deskundige voor landbouwzaken Putz. Na afloop van deze eerste zitting waren de heeren A. Th. Lamping, directeur van de Nederlandsche handelsaccoorden en I voorzitter van de delegatie en dr. F. E. I ^osthuma, voorzitter van het centraal in- I stltuut tot bevordering van het normale f handelsverkeer tusschen Nederland en an dere landen zoo vriendelijk ons gedurende eenige oogenbllkken te woord te staan. De besprekingen, zeiden zij, hebben ruim twee uur geduurd. Wij hebben kennis ge nomen van den economlschen toestand in beide landen. Deze toestand is zoowel in België als in Nederland zeer moeilijk. De voorzitters van de delegaties hebben ver schillende desiderata toegelicht en o.m. gewezen op den toestand van de steen- kolenindustrie en visscherij In Nederland. Hedenmorgen zullen de steenkolen- kwestie en de wenschen van de industrie ter sprake komen. De behandeling van het landbouwvraagstuk is uitgesteld tot mor genochtend. Morgenmiddag bieden de le den van de Belgische delegatie de Neder landsche collega's een lunch aan. Na de vergadering ontmoette de heer Lamping ook r.og even den Belgischen oud-minister Forthomme, die heden naar Amerika ver trekt, waar zooals gemeld, eveneens han delsbesprekingen worden geopend. Van Belgische zijde vernam ik nog, dat in deze eerste bijeenkomst verschillende statistische gegevens naar voren zijn ge bracht. Zoo ls gewezen op het verschil tusschen de handelsbalans van 1933 en 1934. Voor de eerste tien maanden van 1933 bedroeg de Belgische uitvoer naar Nederland 1.449.993.000 francs en de in voer frcs. 1.480.503.000, dus een overschot In het voordeel van Nederland van ong. dertig millioen francs. Voor de eerste tien maanden van 1934 is het resultaat geheel anders. De Belgische uitvoer naar Neder land bedroeg frcs. 1.314.334.000 en de in voer uit Nederland frcs. 1.191.836.000; het verschil ten nadeele van Nederland be droeg dus ongeveer 123 millioen francs. Van dezelfde zijde ontveinst men zich de moeilijkheden niet die bij onderhande lingen als deze, die thans aan den gang zijn, moeten worden overwonnen. Vooral de landbouw- en steenkoolvraagstukken zijn niet zoo gemakkelijk te regelen als sommige buitenstaanders het zich mis schien voorstellen. Toch was mijn Belgische zegsman van oordeel, dat men zeker tot een accoord zal komen. De besprekingen te Brussel zullen waarschijnlijk morgen in den loop van den middag kunnen eindigen. Zij zullen in de tweede helft van Januari in Den Haag worden hervat en zeer waarschijnlijk met de parafeering van een accoord worden gesloten. o PRINSES JULIANA TE AMSTERDAM. Bezoek aan de Tsjechische tentoon stelling in het Stedelijk Museum. H.K.H. Prinses Juliana heeft gistermid dag een bezoek gebracht aan de Tsjechi sche Tentoonstelling in het Stedelijk Mu seum te Amsterdam. De Prinses was ver gezeld van den dienstdoend Grootmeester E. H. Juckema van Burmania baron Ren- gers van Warmenhuizen en van haar hof dame jkvr. de Brauw. De hooge bezoekster werd ontvangen door den directeur van het museum, den heer C. W. H, Baard, terwijl mede ter ontvangst aanwezig waren de gezant van Tsjecho-Slowakije, Zijne Excellentie dr. Ivan Krno, de Tsjechische attaché, de heer K. Erban, de consul-generaal de heer J. Kokes, de voorzitter van 't tentoonstel lingscomité mr. J. Baart de la Faille, als mede mevrouw Baart de la Faille. Laatst genoemde bood de Prinses bloemen aan. Geruimen tijd verbleef de Prinses op de tentoonstelling. Na afloop van het bezoek werd haar een fraai bewerkte vaas van Tsjechische kunstnijverheid aangeboden, waarop een medaillon was gegraveerd, voorstellende de Kathedraal te Praag. o NA DEN SCHOUWBURGBRAND TE ARNHEM. De Arnhemsche schouwburgcommissie heeft definitief besloten om de abonne- mentsvoorstellingen te doen plaats vinden In de nieuwe concertzaal van Musis Sacrum. ALBUM-AANBIEDING AAN H.M. DE KONINGIN. Namens het Comité voor dc Vredes- tentoonstelling te Bandoeng in Mei j.l Dezer dagen werd aan H.M. de Koningin het album aangeboden namens het Comité van de Vredestentoonstelling in Mei j.l. met bijzonder succes te Bandoeng gehou den, mede in het belang van de vredesop- voeding en van de vereeniging voor Vol kenbond en Vrede, welk album door H.M. was aanvaard. Hiervoor was door het comité de bemiddeling ingeroepen van P. Gravin van Heerdt tot Eversberg—Quarles van Ufford, die daaraan op verzoek haar eigen tentoonstelling „De Volkenbondsge- dachtc in de Lagere School" in bruikleen had afgestaan. Met buitengewone zorg werd deze ten toonstelling georganiseerd onder leiding van de Vredesgroep Bandoeng (voorzitter de heer Van der Linden, secretaresse mevr. Van HinteZandvliet.) Het zeer uitge breide comité telde leden uit alle vredes- vereenigingen en gezindten: ook inlan ders en Chineezen. Een afdeeling van Volkenbond en Vrede werd in het leven geroepen. Het succes overtrof ook later, en elders, de verwachtingen. De tentoonstelling, verlevendigd door voordrachten, muziek en tooneelvoorstelllngen en lantaarn plaatjes voor de jeugd, doet nu in ver schillende steden de ronde en trekt overal veel bezoek. In Augustus zond het depar tement van onderwijs en eeredlenst te Batavia aan alle kweekscholen, lagere, mulo en middelbare scholen een circulaire met een aanbeveling teneinde het bezoe ken van de tentoonstelling door het on derwijzend personeel met hunne leerlin gen te bevorderen hetgeen blijkbaar warmen weerklank heeft gevonden o BEVOORRECHTING DOOR EEN BURGERWACHT? Vragen inzake een rondschrijven der Burgerwacht te Arnhem. Door den heer Hermans waren de vol gende vragen gesteld: 1. Heeft de minister kennis genomen van een artikel in de Needesche Courant van 3 Dec. 1934, waarin melding wordt gemaakt van een circulaire, uitgaande van het bestuur van de Arnhemsche Bur gerwacht en gericht aan een aantal zaken lieden? 2. Zoo ja, heeft de minister dan ook kennis genomen van het aanbod door ge noemd bestuur in bedoelde circulaire aan de zakenlieden gedaan en wel, dat deze tegen betaling van vijftig of vijf en twin tig gulden, bij mogelijkheid van werkelijk oproer de speciale bescherming van de duizend leden der Arnhemsche Burger wacht zouden genieten? 3. Heeft voorts de minister er kennis van genomen, dat het bestuur van de Arnhem sche Burgerwacht, volgens eigen verkla ring in genoemde circulaire, een afzonder lijk register heeft aangelegd, waarin de namen en de adressen van de zakenlieden, die naar den omvang van hun bedrijf, hetzij vijftig of vijf en twintig gulden aan dit bestuur afdragen, worden genoteerd, voor de, bij mogelijk oproer, alsdan te genieten bijzondere aandacht van de Arn hemsche Burgerwacht? 4. Is de minister niet van meening, dat uit een en ander valt op te merken dat, als de nood aan den man komt. de Arn hemsche Burgerwacht in de eerste plaats hen zal beschermen, die een geldelijke bijdrage hebben gestort en verdere inge zetenen aan hun lot zal overlaten? 5. Is de minister niet van meening, dat deze opvatting van de taak der Burger wacht volmaakt onjuist is en wil Z.Exc. dit aan bedoeld bestuur zeer duidelijk doen weten? Hierop luidt het antwoord van den mi nister van binnenlandsche zaken: De ondergeteekende heeft van het be doelde artikel in de Needsche Courant en van de daarin vermelde circulaire van het bestuur der Arnhemsche Burgerwacht kennis genomen. Ook naar de meening van den onder geteekende zou uit de bewoordingen van bedoelde circulaire, waarom het hier gaat en luidende: „De naam van uw bedrijf wordt ln een afzonderlijk register vastge steld, zoodat u er zeker van zijt, dat bij zondere aandacht aan u wordt besteed" kunnen worden opgemaakt, dat, als de nood aan den man komt, de Arnhemsche Burgerwacht in de eerste plaats hen zou beschermen, die een geldelijke bijdrage hebben gestort. Bij ingesteld onderzoek is den ondergeteekende gebleken, dat het bestuur der Burgerwacht geenszins de on juiste opvatting huldigt, als zou van be voorrechting ter zake van eventueele hulp verleening sprake mogen zijn. Dit zou ook niet het geval kunnen zijn, aangezien toch de burgerwacht niet zelfstandig, doch slechts onder de bevelen en verantwoor delijkheid van het wettig gezag optreedt. In verband daarmede moeten bedoelde bewoordingen geacht worden niet geluk kig te zijn gekozen en moet daaraan de gewraakte beteekenis worden ontzegd. De ondergeteekende heeft zich er van ver gewist, dat herhaling van het gebruik eener minder juiste terminologie niet zal voorkomen. -o- K.L.M.-DIENST IN WEST-INDIE. De Snip, die, zooals bekend, verbouwd was met het oog op de vlucht over den Oceaan, is thans weer voor passagiersver voer ingericht. Van den 14den tot den 17den Januari zal het vliegtuig een trip langs de ver schillende vliegvelden van Venezuela maken, opdat de autoriteiten van dit land in de gelegenheid zullen zijn het K.L.M.- materieel te leeifch kennen. Den 19den Januari zal de Snip een ge- regelden dienst tusschen Curacao en Aruba openen. De afstand bedraagt 120 K.M.,.en de dienst zal Dinsdags en Zaterdags twee maal ln belde richtingen worden uitge voerd. -wow*—,-., MIDDENSTAND EN RADIO-OMROEP. Ongewenschte uitzendingen. Het Algemeen Bestuur van den Konink lijken Nederlandschen Middenstandsbond heeft zich dezer dagen tot den Minister van Binnenlandsche Zaken gewend, om diens aandacht te vragen voor een tweetal onderwerpen, welke verband houden met den radio-omroep In de eerste plaats wordt gewezen op eèn hervatting van de z.g. coöperatie kwartiertjes door de V.A.R.A.. waarbij aan propagandisten van de verbruiks-coöpe- ratie gelegenheid wordt geboden om voor deze beweging stemming te maken. Te dien aanzien wordt opgemerkt, dat de wijze, waarop dit geschiedt, evenals vroeger naar de meening van het Bonds- bestuur niet door den beugel kan, aange zien daarbij een zeer eenzijdige, voorstel ling van zaken wordt gegeven en onge rechtvaardigde crltiek op den ondernemer in het algemeen en op den zelfstandigen klelnondernemer ln het bizonder wordt uitgeoefend, zonder dat deze mogelijkheid heeft tot verweer op gelijke wijze. Het wil het Bondsbestuur voorkomen, dat door dergelijke redevoeringen niet alleen een ondernemersgroep wordt ge griefd. doch, dat zij er ook toe bijdragen om de ontevredenheid en onrust onder de arbeidersbevolking te versterken. Door adressant wordt niet getreden ln een beantwoording van de vraag of van hooger hand stelling kan worden geno men tegen dergelijke uitzendingen. Mocht echter blijken, dat dit niet mogelijk is, dan brengt de billijkheid mede. dat de Minis ter de centrale organisaties van onder nemers ln de gelegenheid stelt om door het ter beschikking stellen van voldoen den zendtijd haar zienswijze aan de Ne derlandsche luisteraars kenbaar te maken en zich te verdedigen tegen ongemotiveer de aanvallen als deze. Reeds herhaaldelijk is getracht om hiervoor van de omroep- vereenigingen zendtijd beschikbaar te krij gen. doch deze hebben zulks om verschil lende redenen niet gedaan. In de tweede plaats vraagt het Bonds bestuur den Minister belangstelling voor de wijze, waarop verschillende omroep- vereenigingen zich ln toenemende mate op commercieel terrein gaan bewegen, waardoor zij haar arbeidsveld verre over schrijden. Gedoeld wordt n.l. op het op ruime schaal beschikbaar stellen van alierlei benoodigdheden voor radio-cursus sen, za. leermiddelen alsmede kalenders en andere artikelen. De beschikbaarstel ling geschiedt tegen uiterst lagen prijs en meestal met uitschakeling van den handel in de desbetreffende artikelen, aan welken dientengevolge een belangrijk debiet wordt onttrokken. De mogelijkheid om op deze wijze een beteekenend afzetgebied onder de luisteraars te vinden bestaat, doordien de omroep-vereerügingen gebruik maken van den beschikbaren zendtijd om regel matig daarvoor reclame te maken. Men vraagt zich af, of deze handelwijze wel vereenlgbaar ls met het beginsel, dat in den omroep het maken van reclame verboden ls. Den Minister wordt verzocht naar een mogelijkheid te zien. om de hier-bedoelde bezwaren te ondervangen. o BEGRAFENIS DR. VAN HAMEL ROOS. Gistermiddag is op Oud-Eik-en-Dlunen te Den Haag ter aarde besteld het stoffe lijk overschot van dr. P. F. van Hamel Roos, oud-directeur van het Chemisch Laboratorium van Hamel Roos en Har- mens. te Amsterdam. Onder de aanwezigen werden opgemerkt dr. F. Tekelenburg. de tegenwoordige direc teur van genoemd laboratorium; en de ge- pens. generaal-majoor J. W. von Henning. In de rouwkapel heeft het woord gevoerd dr. P. Jas uit. Rotterdam, die verklaarde, dat dr. van Hamel Roos een lang en ge lukkig leven heeft gehad, een optimist was en den blijden kant van het leven zocht en zag. wat niet beteekende. dat hij niet ernstig kon zijn. Met geestdrift placht hij te vertellen van zijn werk, van den micro- cosmos. dien hij bestudeerde. Hij zag de natuur in al haar grootheid en dit was zijn onbewuste stille hulde aan de onbekende Macht achter den grond der dingen. Als hij luisterde naar Mozart of Beetho ven, zag men dat een vonk van het god delijke hem aanraakte. Spr. herdacht voorts dr. van Hamel Roos' buitengewone vitaliteit en sprak troost woorden tot het achterblijvende gezin, waarin hij warmte en licht bad gebracht. Voorts sprak dr. Tekelenburg, opvolger van dr. van Hamel Roos. Spr. huldigde diens nagedachtenis als van den nestor van het levensmiddelenonderzoek in Nederland. De Jaren door dr. van Hamel Roos aan dit onderzoek gewijd, waren jaren van roem. Hierna vond de teraardebestelling plaats o 22.060 FASCISTEN NAAR AMSTERDAM. In een gisteravond gehouden vergade ring te Amsterdam deelde ir. Mussert mede dat er op 30 Maart in het R.A.I.-gebouw een landdag zal worden gehouden. Hieraan zullen 22.000 N.S.B.'ers deelnemen. Meer personen kunnen er onmogelijk ln het geweldige gebouw. o— DE TUNNEL TE UTRECHT. Te Utrecht werd tot dusverre het auto verkeer op den Leidscheweg steeds door den tram-tunnel geleid, terwijl de hooger- gelegen middelste tunnel gebruikt kon worden door tweewielers, karren, enz. In verband met vele verkeersmoeilijkheden ls thans besloten dat, vermoedelijk ingaande begin Februari, de middelste tunnel als verkeersweg zal worden aangewezen voor het verkeer uit de richting Lelden. Er komt dan een apart rijwielpad. Uit de richting centrum-stad gaan de auto's door den dlepsten tunnel, terwijl het rljwielverkeer door den middelsten tunnel moet gaan. Tegelijkertijd zal bij de vele kruisingen aan weerszijden der tunnels een reeks van drempels en lichtsignalen worden opge- DE OORZAAK DER „HETZE". (Van onzen correspondent). Berlijn, 4 Januari. Het heeft voor den dagbladcorrespon dent in deze barre tijden z'n goede zijde, zich zoo nu en dan eens, zij 't ook slechts kort, uit het dagelijks gedoe der bericht geving ln stille vacantieafzondering terug te trekken en den krantenlezer in plaats van den krantenschrijver te spelen. Men Krijgt niet alleen den vaak zoo gewensch- ten afstand tot de dingen, maar leert ook zich te verplaatsen in de situatie van de verzameling van eenheden, massa genoemd die men ln dagen van normale werktijd meent voor te lichten. Ik heb daarbij natuurlijk mijn zeer nut tige persoonlijke ervaringen opgedaan. Zuiver publicistisch-technisch gezien. Daarmee wil ik den lezer niet lastig val len. Maar vooral ook mij zelf onderwer pen aan de voor de hand liggende proef neming; uit diverse dagbladen en week bladen, ln en buiten Duitschland gedrukt, te trachten, mij een beeld te vormen van wat er in het bijzonder in het Derde Rijk voorvalt, voorgevallen is en in de naaste toekomst verwacht kan worden. De om standigheid, dat dit korte verlof met Kerstmis en Nieuwjaar samen viel, maakte deze proefneming wel bijzonder eenvoudig. Immers; Duitschland en buitenland heb ben, der traditie getrouw, bij het afsluiten van de jaarlijksche balans der gebeurte nissen overzichten ten beste gegeven, die aan uitvoerigheid niets te wenschen lieten. Die hoogst belangwekkende samenvattin gen, rijkelijk van commentaar voorzien, brachten nog eens al die voorvallen met al hun nasleep, waarover we op deze plaats te schrijven hadden, en van welke we meenden, dat ze nog als den dag van gisteren in onze herinnering bewaard ge bleven waren. En zie daar: we moesten de ervaring opdoen, dat zelfs voor ons actua- listen veel van wat nog geen vol jaar oud was, vergeten bleek in den stortvloed van gebeurtenissen, die we lang niet alle meer als zoo kort geleden zouden gerangschikt hebben, als we op ons getergd geheugen hadden moeten afgaan. Maar dat was niet onze eenige Indruk. En zelfs niet de sterkste. Nog veel meer viel ons op, hoezeer we, door de tallooze boomen in beslag genomen, er toe verleid werden, de contouren van het bosch te blijven zien, en hoe zelden het ons in dezen zoogenaamden Totalen Staat gelukt was, ondanks de mogelijkheid uit bronnen te putten, die den alleen-maar-kranten lezer verborgen plegen te blijven, ontwik kelingen te overzien, geruchten te con troleeren, fgiten naar waarde te schatten, die later bleken of uit brutale leugenfa- brieken afkomstig te zijn, op kletstafel- praat te berusten, dan wel onvoorzichtig naar de prullemand te zijn verhuisd ter wijl ze toch overgroote belangstelling ver diend hadden. Wij hebben getracht, uit de kolommen van een aantal Dnitsche bladen, zoowel Berlijnsche als provinciale, in deze stille weken van afzondering ons een beeld te vormen van wat zich in Duitschland en in het buitenland afspeelde; en wij heb ben daarbij de overigens niet bepaald nieuwe ervaring kunnen opdoen, dat we uit deze nieuwste methode van publieke voorlichting niet veel anders vernomen hebben, dan dat het Derde Rijk de voor treffelijkste Inrichting op aarde is, dat zijn leiders weliswaar ook menschen zijn en dus fouten kunnen maken, maar dat deze fouten minder aan onvoldoende geschikt heid dan aan overweldigend volume van prestatie geweten moeten worden; dat de staat op vrijwel alle gebieden enorm vooruitgaat; dat elke bijeenkomst een demonstratie van hartelijke eenheid, ont roerende vaderlandsliefde en innige dank baarheid voor de nieuwe wereldbeschou. wing is; dat alle menschelijk leven op aarde, van het Derde Rijk uit gezien, te verdeelen is in twee groepen; de eene, nog al groote, die aan niets anders denkt dan aan Duitschlands ondergang; die niet kan inslapen als zij niet eerst heeft meegehol pen aan een anti-Duitsche leugencam pagne, en die uit haat en nijd, uit afgunst vooral op de voorbeeldige en onovertrof fen harmonieuse nieuwe volksgemeenschap der Duitschers, rust noch duur heeft, zoo lang niet deze Ideaalstaat langs welke wegen dan ook in de vroegere verdeeldheid en machteloosheid terug geworpen is; de andere groep, een nog al kleine, die haar onbevooroordeelde waarnemers, on afhankelijk van de booze wereldpers en dier karakterlcoze voorlichters, naar Duitschland gezonden heeft met het ver rassend resultaat, dat deze binnen weinige dagen naar huis berichten kunnen, hoe waar het beeld is, dat ons dagelijks in de kolommen der Duitsche moniteurs gebo den wordt en hoe misdadig-misteekend de caricatuur, die de beroepswaarnemers den lezer w?.gen voor te zetten. Kort gezegd; onze korte proeftijd als VERSPREIDE BERICHTEN. Bij Kon. Besluit zijn met ingang van 1 Januari J.l. benoemd voor den tijd van vijf jaren tot lid der Rijkscommissie van Advies voor de Gemeentefinanciën: Prof. mr. C. W. de Vries, hoogleeraar aan de Handelshoogeschool te Rotterdam, tot voorzitter; Mr. A. Veen. administrateur van de af deeling Belastingen en Statistiek ter ge meentesecretarie van Rotterdam; Mr. A. Jonker, directeur van de Ver eeniging van Nederlandsche Gemeenten te 's Gravenhage; Mr H W. J. Mulder, administrateur bij het Provinciaal Bestuur van Zuid-Holland te 's Gravenhage; W. F Wijthoff. referendaris ter secretarie van de gemeente 's Gravenhage; en W. Wagenaar. referendaris bij het Departement van Financiën. De gewone audiëntie van den minister van Economische Zaken zal op Donderdag 10 Januari niet plaats vinden. Gisteren is te Rotterdam op 77-jari- gen leeftijd overleden de heer H. van Randwijk, oud-secretaris-penningmeester van het Comité van Graanhandelaren te Rotterdam. RECLAME- iiOt krantenlezer heeft de bevestiging gebracht van wat we zoo vaak in deze kolommen meenden te mogen constateeren. Dat namelijk een voorlichting als die, welke thans in Duitsche landen ten beste gege ven wordt, de waarde heeft van een critiek, welke niet door den criticus maar door den kunstenaar zelf over zichzelf geschreven is. Een voorlichting, die ook dan geen waarde heeft als ze zich tot de volledige waarheid bepaalt. Om de een voudige reden, dat zij, die niet blindelings gelooven, reeds lang geen vertrouwen meer hebben. Waarom we herhalen, dat de eens zoo belangrijke en belangwekkende Duit sche pers morsdood is. Maar dan slaan we buitenlandsche bladen op en trachten daaruit te lezen, wat zich nu werkelijk in Duitschland afspeelt. We vergelijken de overzichten dezer bladen over Duitschland-in-1934 met wat ze ons in den loop van het ge storven jaar meenden te mogen oprakelen. En het beeld wordt nog meer verward dan het door de moolververij der Duitsche staatspubliciteit reeds was. Herinneren we ons even een opsomming van geruchten, die ik hieronder voor de curiositeit nog eens tezamen gevat heb. Geruchten, die in Duitschland de ronde deden, meestal in zekere Berlijnsche informatiekeukens toebereid waren en dan hun weg naar de buitenlandsche kranten vonden. ,Dr. Ley, de leider van het „Duitsche Arbeidsfront", is uitgeschakeld. Zijn lijf blad „Der Deutsche" houdt op 1 Januari op te bestaan." (Dr Ley's positie Is in werkelijkheid dezelfde gebleven. „Der Deutsche" ver schijnt ook ln dit Jaar zonder eenige wijziging). „De ministers v. Neurath en Seldte zijn rijp voor het politieke panopticum". (Zonder hun invloed te willen over schatten, moeten we toch constateeren, dat ze niet alleen niet door ln dit verband vaak genoemde „oude strijders" vervan gen zijn, maar blijkbaar nog vast ln den zadel zitten). .Rijksminister von Blomberg is niet heusch maar slechts politiek-ziek en be vindt zich in staat van demissie." (In een interview met .Associated Press'* heeft de minister weinige dagen geleden terecht met dit bericht den spot gedre ven). „Sterke krachten werken aan het uit schakelen van dr. Jozef Goebbels en gouw leider Streicher uit Neurenberg. Streicher wordt naar Silezië overgeplaatst". Hn werkelijkheid ls dr. Goebbels' positie ongeschokt en zit Streicher onveranderd ln zijn Beiersche Heimat"). ,.Er broeit weer lets in Duitschland, iets in gelijken geest als de Röhm-revolte. De nieuwe uitbarsting is tegen Kerstmis, op z'n laatst vlak voor het Saar-plebisclet te verwachten". Een revolte dus, die zich zal moeten haasten, als ze haar Voorspellers niet desavoueeren wil). Ten slotte nog het „allerbelangrijkste" dat nog buiten de controle valt: „Groote dingen zijn in Duitschland eind Januari, of op z'n laatst begin Februari te verwachten. Een en ander in verband met wijzigingen, waarin Frankrijk betrok ken Is en die in nauwe samenwerking met de Duitsche Rijksweer worden voor bereid". Dit alles en veel meer hebben we in rustige uren ons herinnerd, met de feiten vergeleken of als krantenlezer op ons laten inwerken. En nu, bij thuiskomst, vinden we de rijksregeering in Berlijn en naar verschillende persafdeeüngen weer eens in hevige opwinding. Kranten van groote reputatie als de „Times" en „Le Journal", de „Neue Ziircher Zeitung" en de „Basler Nachrichten" hebben in beslag neming van zekere edities in Duitschland moeten beleven. De „perschef der rijksregeering" heeft telegrafisch naar het hoofdbureau van de „United Press" in New York zijn „heftige verontwaardiging over „de nieu we leugencampagne in verband met het Saarplebisciet" te kennen gegeven. En eenige uren later is reeds de geheele staatsmachine mobiel gemaakt en spreekt het hoofd van staat zelf op het podium van de Linden-Ojrera om zijn banvloek over de booze wereldpers uit te storten. Maar ook bier weer wordt de kranten lezer bediend volgens een van beide thans gebruikelijke recepten. Het is weer alles „eenheid" en „overweldigende solidariteit" wat Duitschland weet te berichten. En 't ls weer alles combinatie en gerucht, wat het buitenland aan deze gesloten bijeen komst der allermachtigsten vastknoopt. Men moet Hitier en zijn mannen gelijk geven, als zij nu spottend herinneren aan al die buitenlandsche voorspellingen, van welke alweer weinig of niets is overge bleven. Maar men moet evenzeer herinne ren aan zijn officieele mooi ververij ln het voorjaar van 1933; waarop dan een revolte volgde, die haar slachtoffers haalde uit de allerhoogste kringen en zelfs een lid van de rijksregeering niet spaarde. Zoolang in het Derde Rijk de moniteurs voorlichten en de pers in ketenen ligt, zal deze verwarring voortbestaan. En alle officieele verontwaardiging zal vergeefsch zijn. Nog geen twee jaren regeert het natio- naal-socialisme in Duitschland; en reeds heeft het groote illussies moeten begraven en „onveranderlijke programmapunten" over boord moeten werpen. De cultureele politiek begint op een „vroolijke keuken" te gelijken waarin de scherven onder daverend misbaar rondspringen. De onvrij heid van drukpers echter legt gevaren bloot, waarmee vergeleken de experimen ten op cultureel gebied slechts kinderspel lijken. Het Derde Rijk protesteert tegen de voorlichting der buitenlandsche pers en wil niet bekennen, dat dit protest zich in werkelijkheid richt tegen de kunstmatig# duisternis, waarin men zichzelf in voUfc bewustzijn heeft gehuld. ROLAND.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 11