LLiDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Maandag 7 Januari 1935 NAGEKOMEN BERICHTEN. STADSNIEUWS. BUITENLAND. SPORT. UIT DE OMSTREKEN. UIT DE RIJNSTREEK. TERAAREDEBESTELLING VAN WIJLEN DEN HEER G. S. DE HAAN. Hedenmorgen om 12 uur vond op de begraafplaats Rhijnhof onder zeer groote belangstelling de teraardebestelling plaats van wijlen den heer G. S. de Haan, in leven chef van de teekenkamer bij den dienst van Gemeentewerken, die verleden week ln den ouderdom van 42 Jaar over leed. De overledene was als leeraar en w.n. directeur verbonden aan de avondteeken- school aan den R.K. Volksbond'alhier. Op de begraafplaats waren o.a. aanwe zig de bestuursleden der Avondteeken- school van den Ned. R.K. Volksbond afd. Leiden, de directeur, leeraren en leerlin gen dier school, enkele afgevaardigden van den Bond van Technici afd. Lelden, de raadsleden de heeren Schüller en Wilbrink alsmede dr. J. de Bruine alhier, personeel van Gemeentewerken, de heer Ir. Lem, de heer Mennes dir. van den Markt- en Havendienst, de heer Vriend chef v. d. afd. Onderwijs, de heer Huisman, chef der afd. Financiën, de heer Weyer ref. ter Gem. Secretarie, de heer Kiers, dir. van Bouw en Woningtoezicht, ambtenaren van Bouw en Woningtoezicht, der Secretarie en van de Lichtfabrieken. In de stoet kwamen behalve de familie, o.a. mede de heer A. M. de Blauw, dir. van Gemeente Werken, ir. D. Bagerd en ds. Punselie. Diverse bloemstukken dekten de kist. De eerste spreker was de heer de Blauw, die namens het ambtenarencorps en na mens wethouder Splinter woorden van deelneming sprak. Vervolgens sprak de heer Vieboom, zwager van den overledene, uit Driebergen, (terwijl als laatste spreker het woord ge voerd werd door den heer J. H. Nijhuis, namens de Avondteekenschool. Ds. Punselie sloot met gebed. Een broeder van den overledene dankte voor de betoonde belangstelling. Levende bloemen werden hierna in het graf gestrooid. o ROOSEYELT'S WERKVERSCHAFFINGSPLANNEN. WASHINGTON. 7 Jao. (V.D ,)De fractie leiders van het Congres hebben gisteren voorbereidende besprekingen gevoerd voor de aanneming van een noodcrediet van 880 millloen dollar, voor steunverleening tot dat het groote werkverschaffingsplan van president Roosevelt in werking kan treden. Na een bespreking met Roosevelt werden de kosten van bedoeld plan door de leiders van het Congres geschat op 4 milliard dollar. Men verwacht weinig op positie tegen het voorstel inzake het steun verleeningscrediet, hoewel krachtig verzet wordt verwacht van de radicale elementen en van de zijde der arbeidersbeweging te gen het groote plan van Roosevelt, waar door de president denkt 3 500.000 werk- loozen aan het werk te kunnen zetten. Van radicale zijde is men van meening, dat Roosevelt's plannen niet ver genoeg gaan, terwijl van conservatieve zijde wordt gevreesd, dat de plannen te kostbaar zul len blijken, ondanks Roosevelt's verzeke ring, dat zij gefinancierd kunnen worden zonder gevaar voor het staatsbudget. In de kringen der arbeidersbeweging maakt men zich ongerust over de loonen, die voor den door het plan geschapen ar beid zullen worden betaald. Roosevelt verklaarde, dat de loonen hooger zullen zijn, dan de steunuitkeeringen, die op het oogenblik worden verstrekt, doch niet hoog genoeg om de regeering in concurrentie te brengen met het particuliere bedrijf. ROOSEVELT EN HET HOF VAN INTERN. JUSTITIE. WASHINGTON, 6 Jan. (Reuter* Roose velt heeft gisteren gedurende drie uur op het Witte Huis geconfereerd met Sayre, den onderstaatssecretaris voor buitenland- sche zaken, senator Pittman en andere vooraanstaande senatoren, over de kwestie van het toetreden tot het Permanente Hof van Internationale Justitie. Na de conferentie verklaarde senator Robinson, dat de senaatscommissie voor buitenlandsche zaken een resolutie zal op stellen, waarin toetreden wordt aangeraden en de studie hiervan aan den Senaat wordt aangeraden. Zij, die aan de conferentie deelnamen, verklaarden, dat het voornemen van Roo sevelt om de volgende week aan het Con gres te verzoeken toe te treden is opgege ven. o SIR ALFRED EWING. t LONDEN, 7 Jan. (Reuter). Heden is Sir Alfred Ewing, bekend Ingenieur en des kundige op magnetisch gebied, op 79-ja- rlgen leeftijd overleden. Ewing is de oprichter van de bekende „zaal 40" van het ministerie van marine, waar gedurende den oorlog de organisatie voor het decodeeren van geheimschriften wa<- gevestigd. Deze organisatie wordt nog steeds geheim gehouden. Onder de berich ten, welke op zaal 40 zijn ontcijferd was ook het telegram, waarin Duitschland Mexico een bondgenootschap tegen de Vereenigde Staten voorstelt, welk te'egrani steeds wordt beschouwd als den doorslag te hebben gegeven voor het toetreden van Amerika tot de Geallieerden. Vanaf 1914 is elke beweging van de Duitsche vloot van tevoren aan d; Brit- sche marine bekend geweest, dank zij „Zaal 40". KLIMOP I—ALGEMEENE I 8—1. Onder de goede leiding van den heer Meyünk kon Klimop gisteren haar nor male spel, ontplooien met het resultaat dat zij met groote cijfers won. De bal was 'nauwelijks in het spel ge bracht, toen de Klimop-aanvcerder de score opende Hierdoor moreel sterker spe lend volgde spoedig het 2e doelpunt. AALSMEER. A. Post t Te Nieuwer-Amstel is overleden de heer A. Post, in vroegere jaren landbouwer ln den Schinkelpolder alhier. De nu overle dene was hier eenige jaren lid van den ge meenteraad, als algevaardigde van de A R. partij. De heer Post bereikte den leef tijd van 84 jaar. HAARLEMMERMEER. Afscheid K. Kistemaker als President- Kerkvoogd. Ds. J. C. Salverda deelde gistermorgen in de Ned. Hervormde Kerk te Hoofddorp aan het einde van de godsdienstoefening mede. dat de oude in den dienst vergrijsde President-Kerkvoogd de heer K. Kiste maker. zijn taak als zoodanig heeft neer gelegd en gevoelde zich gedrongen hem namens den Kerkeraad hartelijk dank te zeggen voor de uitnemende wijze waarop hij— na op 7 December 1888 in een der kerkelijke colleges te zijn benoemd onafgebroken gedurende meer dan 46 jaar de belangen van de Hervormde gemeente Haarlemmermeer heeft voorgestaan en behartigd. Spr. zeide dat de Kerkeraad van zijn dankbaaj-held en waardeering jegens de vele en goede diensten door den heer Kistemaker in 't belang van de kerk be wezen op geen betere wijze meende - te kunnen doen blijken, dan door aanbieding van het jongste met groote liefde geschre ven boek van dr. Gunning ..De Morgen stond nadert" in de hoop dat dit stich telijk werk dat zooveel treffende en troostrijke woorden bevat en waarin dr. Gunning ons heele leven weer vlak vóór God plaatst, den heer Kistemaker en zijn hooggeachte echtgenoote veel troost, be moediging en zielsverwikkeling en een door God rijk gezegenden levensavond en een blijden morgenstond zal schenken. Nadat ds Salverda enkele treffende woorden uit dit boek had voorgelezen ver liet hij den kansel om 't aan te bieden aan den heer Kistemaker. die zichtbaar aangedaan dankte voor dit welgekozen ge schenk en de vrlendelilke woorden. De gemeente zong den scheldenden President-Kerkvoogd toe de bekende zegenbede uit psalm 134. Een groote verbetering. Het ligt ln de bedoeling do door het bestuur van den Haarlemmermeerpolder in z'n groot werkprogram voor 1935. opge nomen asphalteerlng van den ouden Kruisweg tusschen den Spieringweg en de Cruquius. spoedig ter hand te nemen Dat hiermede een groote verbetering tot stand zal worden gebracht behoeft geen nader betoog. Een bewoner van den Sloterweg In Haarlemmermeer kwam tot de ontdekking dat een ongewenschte bezoeker door op schuiving van. een raam de woning was binnengedrongen en uit een kast eenig geld had ontvreemd. o KATWIJK AAN ZEE. Teraardebestelling van wijlen den heer A. Kuyt. Alhier Is teraardebesteld het stoffelijk overschot van den oud-onderwijzer den heer A. Kuyt alhier. In het sterfhuis hield ds. R. P. A. Rut gers een lijkdienst naar aanleiding van het eerste gedeelte van Matth. 25. In den rouwstoet liepen mee ds. Rutgers, de heer R. Ouwehand, dr. J. C A. Cleveringa en van het personeel der O.L. School de hee ren J. J. Kraal en R. P. Tjebbes. Op het kerkhof waren o.a aanwezig wethouder J Dubbeldam, de onderwijzeres aan de O.L. School mej. H. Wassenaar en i vele oud-leerlingen van den overledene. Toen de kist in den familiekelder neer gelaten was, hield ds. Rutgers de grafrede. Wij staan, aldus spr,., bij de geopende groeve van een persoon, die hier bijzonder gekend was. Hoeveel jaren heeft deze het onderwijs hier moge dienen. Bij vele oud- leerlingen zullen herinneringen aan hem te boven komen. Toen men hem dezen zomer zag, zou men gedacht hebben, dat hij nog lang van zijn pensioen zou genie ten. Enkele maanden geleden heeft hij een knak gekregen, die hij niet te boven geko men is. Kort na de uitvaart van zijn vriend Buisert van Duyn met wien hij veel wan delde, hebben wij nu de uitvaart van meester Kuyt. Wij denken aan de droef heid en rouw van de familie, maar bovenal van zijn zuster met wie hij jaren samen woonde Vervolgens sprak ds. Rutgers een stichtelijk woord naar aanleiding van de roepstem, die van dit geopende graf uit gaat. Namens de familie dankte de heer Vis ds. Rutgers en de aanwezigen voor de be toonde belangstelling. Door dei} agent van politie A. Klein- man werd te Hilversum met succes het examen van den Algem. Ned. Politiebond in de Duitsche taal afgelegd. LISSE. Inbraak bij de fa. Tissing. Des nachts is alhier een inbraak ge pleegd in de zaak van de fa. E. Tissing, De inbrekers hebben zich aan de achter zijde toegang verschaft tot het kantoor der firma. Alvorens tot hun eigenlijke doel te komen hebben zij zich eerst op de werkplaats der stoffeerderij van de noo- dige gereedschappen voorzien. Ook werden een paar kapokkussens medegenomen welke blijkbaar dienst moesten doen om de brandkast* in het kantoor op voorover De volgende Klimop-aanval toonde de zelfde productiviteit en na een half uur spelen, was de stand tot 40 opgevoerd. I-Iet derde aanvalsvak echter had een mlndei goeden kijk op aanvallen en in d*e periode zag. Algemeene kans met een ver schouderschot haar eenige doelpunt te maken. Met den stand 4l ging de rust ln. Na de thee hadden de gastheeren met eon schouderschot succes en in de begin- s telling spelende, werd de stand spoedig ct 7—1 in het voordeel van Klimop op- 7' "erd. Nadat de 2e opstelling er 81 van had gemaakt, floot de scheidsrechter het einde van dezen prettig gespeelden en goed geleiden wedstrijd. te laten vallen Deze werd toen aan de achterzijde opengesneden. Aan gelds waarde is vermist een bedrag van onge veer f. 200.waarvan f. 80 aan kleingeld. Ook een bus van het Crisiscomité werd geledigd, de Inhoud bedroeg vermoedelijk f.20. Nog is getracht de winkellade open te breken. Eén der laden werd vernield. Overal was duidelijk zichtbaar, dat de beltels er tusschen gestoken waren. Onmiddellijk is hiervan aangifte gedaan bij de politie, die een onderzoek heeft in gesteld. Het blijkt wel, dat hier beroeps- inbrekers zijn bezig geweest, De refendaris 2e kl, J. H. Halm is eervol ontheven van zijn functie van directeur van het post-, telegraaf- en tele foonkantoor alhier en werkzaam gesteld aan het post- en telegraafkantoor te Haarlem. RIJNSBURG. Vergadering van den Bond van Kieinkweekers. De Z.H Bond van Kieinkweekers afd. Noordwijk hield een zeer goed bezochte vergadering in café De Zwaan. De voor zitter de heeT L. A. Vink memoreerde de nog steeds minder goede uitkomsten in het vak Hij hoopte, dat in 1935 hierin een gunstige verandering mag komen. Over het verloop van de plaatselijke beurs, welke in het afgeloopen seizoen is opge richt kon men zeer tevreden zijn. Naast de bewondering voor de ijverige Beurs- commlssie bracht spr. dank aan alle leden voor hun loyale medewerking ten opzichte van den Beurs. Deze dank wilde het be stuur en de Beurscommissie bekrachtigen; zij hadden daarom voor dezen avond een gratis verloting voor de leden op touw gezet, bestaande uit een honderdtal prij zen en in zijn geheel vormend een vet varken Vervolgens deelde spr. mede. dat de ge publiceerde steunverleening f. 1.9 mlllioen aan het vak. volgens de Bondsvoorzitter niet bedoeld is als steun zonder meer. doch dat dit bedrag moet dienen voor de uitbe taling van het surplus zoodat dit terug gebracht moet worden tot voorschot en door het vak weer zal moeten worden terugbetaald. Dit zal voor de klein-kwee- kers wel een onmogelijkheid zijn, reden waarom een enquête zal worden gehouden onder alle leden om gegevens te verza melen. welke deze onmogelijkheid tot uit drukking zullen brengen. Den leden zal worden toegestuurd een formullei- ter in vulling; mochten er leden zijn die moei lijkheden bij Invulling hebben, dan zal het bestuur hen nader inlichten door Donder dag en Vrijdaeavond zitting te houden in café De Zwaan van 7—9 uur. In de be spreking over het stellen van minimum of garantie-prijzen kwam duidelijk tot uiting dat minimum-prijzen noodzakelijk zijn. voor de klein kweekers vooral Met 62 voor 18 blanco en 2 tegen Sverd besloten te ad- viseeren de minimum-prijzen te doen handhaven en bij de bevoegde Instanties er op aan te dringffli dat deze wetteliik gehandhaafd moeten'blijven Staande de vergadering werd vari de bestuurstafel een motie voorgelezen, welke met alg. st. werd a^-w-pnomen en welke a's volgt luidt: kennis genomen hebbende van de actie gevoerd door de Alg. Vereeniging voor Bloembollencultuur gn het Hollandsch Bloembolienkweekers genootschap, ten hebbende de afschaffing van minimum prijzen voor bloembollen; gehoord de be sprekingen, overwegende: dat bij afschaf fing van minimum prijzen, voor den kwee- ker gewichtige belangen op het spel staan, immers: den kapitaal krachtigen Bloembollenkweekers genootschap ten doel worden geboden, om, gebruik makende van zijn overmacht, tegen contante be taling. zijn benosdigde bollen te koopen, voor prijzen* welke beduidend lager zijn, dan in de bedoeling ligt van het Sanee- ringsplan; dat de ip directen geldnood verkeerende kweeker genoodzaakt zal zijn, zoodra zich daartoe de gelegenheid voor doet, zijn bollen te verkoopen op genoem de, voor hem zeer onvoordeelige voorwaar den: dat reeds met feiten bewezen kan worden, dat voor het seizoen 1935 op, der gelijke manier zaken tot stand komen; dat bij eventueele garantieprijzen, zonder meer, overname door de Regeering, niet voorziet in de directe geldbehoefte van den kweeker; dat moet worden toegege ven, dat handhaven van minimum prij zen moeilijkheden met zich brengt; dat echter deze moeilijkheden nooit zoo groot kunnen zijn, dat hieraan het groote be lang van den kweeker, n.l. het behoud der minimum prijzen, mag worden opgeofferd; maakt de gevolgtrekking, dat de Bond van Zuid-Hoilandsche Kleine Kweekers met kracht moet blijven werken voor handha ving der minimum prijzen; besluit deze motie ter kennis te brengen van Hoofd bestuur en alle afdeelingen van den Bond en gaat over tot de orde van den dag. Na rondvraag en een geanimeerde ver loting volgde sluiting. o SASSENHEIM. Een serie inbraken. Terwijl de bewoners even afwezig waren, werd ondanks de aanwezigheid van een hond, ingebroken ten huize vam den heer M. aan de Kerklaan. Hier werd een bedrag aan geld ontvreemd, w.o. een zestal brief jes van f. 10.waarvan de nummers be kend zijn. De nummers werden aan de winkeliers verstrekt, opdat deze bij ont vangst van een briefje dit konden verge lijken. Ook is een bezoek gebracht aan het kantoor van den heer O. aan de Beu kenlaan. Hier wordt een bedrag van onge veer f. 6.— vermist. Ten slotte werd nog een poging tot inbraak gedaan bij de Wed. H. aan de Hoofdstraat, doch hier werd men gestoord, zoodat de vlucht genomen werd. Men zag een tweetal personen weg- loopen. Tot dusver is nog geen enkele aanwijzing omtrent de daders bekend. Diefstal van bloemen. De heer G. Z„ wonende aan de Rust- hoffiaan, kwam to: de imangename ont- dekl-mg, dat 's inr <*en rert'j van 70 bes Darwintiilper. die klaar stond om naar de veiling te-worden vervoerd, spoor loos verdwenen waren. Van de daders nog geen spoor. VOORHOUT. De Pluimvee- en konijnenexpositie der Ver. „Door Veredeling Verbetering" Het aantal inzendingen voor deze derde tentoonstelli ng. gehouden vanwege de kleinveevereeniglng „Door Veredeling Ver betering" was overweldigend; ook het aantal bezoekers was groot. In aansluiting op ons verslag van Zaterdag nog het vol gende: De jury was samengesteld als volgt Afd. Hoenders, post- en sierduiver), de heer H. J. van der Broeke uit Haarlem, terwijl voor de afd. Konijnen voor alle rassen de heer G. Blok uit Woerden een zware taak had Deze jury werd bijgestaan door den dierengeneeskundige, den heer J. C. Kraak, dierenarts te Lisse. De hoofd-eereprijzen werden gewonnen door: 1. C. Otto de Vroomen, alhier voor het hoogste aantal punten met zijn konij nen over alle rassen; 2. A. Eikelenboom voor de mooiste collectie groote rassen konijnen; 3. Th. Verlaan van Noordwij- kerhout, lid van D.V.V. alhier, voor de mooiste collectie groote hoenders; 4. A. J. M. van Oosten, voor het mooiste konijn van de tentoonstelling; 5. Gebr. van der Poel, voor de mooiste collectie postduiven; 6. D. Bedijn voor de mooiste collectie mid denrassen konijnen; 7. H. L Smit, van Noordwijk, voor de mooiste collectie krie len; 8 C. Otto de Vroomen, alhier voor de mooiste collectie sierduiven; 9. A. Eikelen boom, voor de mooiste ram; 10. C. Otto de Vroomen voor de mooiste collectie kleine rassen konijnen; 11. P Kloos, voor de mooi ste hoenders; 12. W, J. Floor voor de mooiste cavia; 13. C. Meijer, voor de mooi ste voedster; en ten slotte no. 14. C. Otto de Vroomen voor het hoogste aantal pun ten van de geheele tentoonstelling. Een groot aantal zilveren bekers, kunst voorwerpen eri medailles werden als prij zen toegekend, waartoe de vereeniging ln staat was, door de groote offervaardigheid van de ingezetenen en van de beide ter plaatse verschijnende dagbladen. Gisteravond verrichtte de voorzitter, de heer H. Zuidhoek de sluiting. Spr. wilde hiertoe niet overgaan voor een woord van dank te hebben gericht aan degenen, die de vereeniging in staat hebben gesteld, om zoo vele inzenders met een prijs te vereeren. Niet minder dankbaar toonde spr zich ten opzichte van de bezoekers van de beide tentoonstellingsdagen, die het mogelijk gemaakt hebben, dat de tentoon stelling zoo succesvol is verloopen; ooi; den exposanten werden woorden van dank voor de medewerking tot het welslagen gebracht. Dat ondanks de minder gun stige omstandigheden, waarin wel bijna alle, althans vele der leden dezer vereeni ging verkeerden, deze tentoonstelling een succes is geworden, is zeker te danken aan de medewerking van alle ingezetenen en in niet mindere mate te danken aan de vele inzenders. Spr bracht dank aan zijn medebestuursle den, de heer Jac. Angevaare en de comm. van bijstand voor de tentoonstelling voor de aangename en prettige samenwerking dezer dagen nog eens een keer temeer ondervonden, om daarna over te gaan tot de uitreiking der ontelbare prijzen, ter wijl hij besloot met woorden van waar deering aan het adres van de Jury en den heer J. C. Kraak, en de exposanten een hartelijk „Tot Weerziens" op een volgende tentoonstelling toeriep. Hiermede waren de tentoonstellingsdagen, die zich, meer dan voorgaande jaren, in bijna ieders be langstelling mochten verheugen, hetgeen een moreele steun beteekent voor de ver. „Door Veredeling Verbetering", beëindigd. VOOP°"TTOTEN. Inbraak. In October werd in een onbewoonde villa aan den Leidscheweg, ingebroken; verschillende wandaden zijn gepleegd. Voor zoover kon worden nagegaan, werd er niets vermist. De daders van den in braak van j.l. Zondagavond hebben bekend ook dezen inbraak gepleegd te hebben en dat zij 2den Kerstdag nogmaals een be zoek aan de leege villa hebben gebracht. Het is de politie gelukt den dader te vinden van de diefstal van sigaretten uit een consumptietent van v. D. De 17-j. D alhier werd op heeterdaad betrapt; ver schillende doosjes sigaretten zijn op hem bevonden. Als verdacht van het misdrijf, ge noemd in art. 247, Wetboek van Straf recht, werd door de politie, alhier, aange houden en proces-verbaal opgemaakt tegen den 31-Jarigen fotograaf A. J. C. uit Rotterdam. Gedurende 1934 werden door de poli tie opgemaakt 426 processen-verbaal, n.l. inzake motor en rijwielwet 130, waarbij 58 van verkeersongevallen, waarvan 3 met doodelijken afloop; 78 wegens overtre ding der alg. politie-verordening; 58 wegens misdrijven; 33 wegens overtredin gen Wetboek van Strafrecht, waaronder 7 voor dronkenschap; 78 wegens overtredin gen van diverse wetten en verordeningen. Tevens werd op verzoek van andere justitie of politieautoriteit 49 maal proces verbaal van onderzoek opgemaakt. o WASSENAAR. OPENING VAN HET SCHIETGEBOUW DER B.V.L. Door generaal Duymaer van Twist. In tegenwoordigheid van vele genoodig- den en autoriteiten waarbij wij opmerk ten Generaal Duymaer van Twist, Gene raal de Iongh, Burgemeester Wiegman, Wethouder Boichel, Majoor Bootz, de ge meentesecretaris, Het Bestuur van de'Was- senaarsche Burgerwacht, het bestuur van de Wassen. Politie Schietvereen., het Bestuur van de schietvereen. „Juliana" de Directeur van Gemeentewerken, de com mandant van de Wassen. Burgerwacht, de heer Lasonder, heeft Zaterdagmiddag de ingebruikneming plaats gehad van de nieuwe schietgelegenheid der B.V.L. afd. Wassenaar. De Voorzitter der afd., de heer Th. H. Ruijs, heette allen hartelijk welkom en zette uiteen op welke wijze dit gebouw tot stand was gekomen. Hij dankte al diegenen die hiertoe haddén bijgedragen, in het bijzonder den Burgemeester, den heer Huibers, directeur van Gemejniev, ken. den heer Houbolt. pi. leider en den heer Schol, architect, als ontwerper en uit voerder van dit gebouw. Voorts bracht hij dank aan den heer Molema, lid der B.V.L. die de electrotech- nische voorziening had aangeboden en aangebracht en de Wassenaarsche Politie- Schietvereen. voor de fraaie vlag. Daarna verzocht de voorzitter aan ge neraal Duymer van Twist het gebouw in gebruik te doen stellen. Gen. Duymaer van Twist dankte den voorzitter voor de uitnoodiging en stelde het buitengewoon op prijs dit gebouw, het eerste in dit gewest, in gebruik te mogen stellen. Spr. zou wenschen dat hij dit in alle gemeenten kon doen en wenschte het bestuur en de plaatselijke commissie van harte geluk met het bereikte resultaat. Hij sprak het vertrouwen uit, dat deze ge legenheid er toe zou bijdragen om de saamhoorigheld tusschen de B.V.L.-leden onderling te versterken en hun schiet vaardigheid te verhoogen, opdat zij, mocht het noodig zijn, ook ten volle voor hun taak berekend zullen zijn. Hij vertrouwde ook, dat de samenwerking tusschen de B.V.L. en de Burgerwacht, die toch een zelfde doel nastreven en waarvan laatst genoemde ook in dit gebouw haar oefe ningen zal gaan houden, verstevigd worde. Alvorens het gebouw voor geopend te verklaren wilde spr. persoonlijk en ook namens de Nat. Landstorrrcommissie, den heer Ruys, voorzitter der afd. Wassenaar, dank zeggen, voor het vele werk, dat hij gedaan heeft om dit resultaat te kunnen krijgen. Hiermede verklaarde Z.Exc. het gebouw voor in gebruik genomen. De muziek deed het Wilhelmus hooren; de aanwezigen zongen dit uit volle borst mee. Gen. de Iongh werd verzocht het eerste schot te lossen, waaraan hij volgaarne voldeed. Het voorbeeld van gen. de Iongh werd door meerderen gevolgd. Tot slot sprak de burgemeester een kort woord. Deze wenschte de B.V.L. van harte geluk met dit gebouw en memoreerde dat hij, toen de heer Ruys hem zijn plan ont vouwde, direct vol enthousiasme daarvoor was Dat het plan door den heer Ruys, als Rotterdamsch zakenman opgezet, kans van slagen had, stond voor hem vrijwel vast. Hij had daarom zijn medewerking ten volle verleend, ook omdat hij, als hoofd van de Burgerwacht, in het welslagen van dit plan, een goede oefengelegenheid zag voor de B.W. Ook de Politieschietvereen. en ae schietvereen. „Juliana" zouden deze ge legenheid gebruiken en dus niet meer aangewezen zijn op oefengelegenheden als een zolder op een schoolgebouw of café. Ook daarom voelde hij dan ook zeer veel voor dit plan. Hij vertrouwde dan ook, dat alle genoemde vereenigingen met genoe gen in dit gebouw zullen oefenen om zich alzoo voor te bereiden voor hetgeen mis schien eens in hun leven gevraagd zal kunnen worden. Een hartelijk applaus volgde op de woor den van den burgemeester. Na het zingen van het Wilhelmus en een driewerf hoera voor H.M. de Konin gin werd deze bijeenkomst besloten. De afmetingen van het gebouw zijn 21 bij 9 Meter; het is gelegen nabij de slacht plaatsen der gemeente. Het gedeelte waar de schutters staan is verwarmd. De banen kunnen van de plaats van den schutter bediend worden. ALPHEN. OFFICIEELE OPENING VAN DE ALPHENSCHE IJSBAAN. Door den Burgemeester. Zaterdagmiddag had in het clubgebouw van de Alphensche IJsbaan dat op fraaie wijze met palmen was versierd de officieele opening plaats van de nieuwe IJsbaan, waarvan wij reeds een uitvoerige beschrij ving gaven. De belangstelling was zeer groot. Het keurig ingerichte gebouw, dat zeer gezellig aandoet, was geheel met be langstellenden en genoodigden bezet. De voorzitter Ir. Waardenburg heette de vele aanwezigen hartelijk welkom, in het bij zonder het college van B, en W.; de com missie van bijstand voor het gemeentelijk grondbedrijf, het bestuur van den Polder Kerk en Zanen, alsmede bestuursleden van zusterverenigingen en het bestuur van de IJsclub „De Rijnstreek". Spr. uitte zijn vreugde over het feit, dat na de geluiden van het vorig jaar, deze baan met gebouw en accomodatie, tot stand is gekomen. De reden, dat reeds nu de opening werd ver richt bestaat hierin, dat men al vast een officieel begjn wil maken nu helaas de vorst nog op zich laat wachten en men voor het gebouw reeds emplooi heeft gevonden. De voorzitter releveerde het tot stand ko men van de baan en de oprichting der vereeniging, dank zij het initiatief van den burgemeester, die zich reeds kort na zijn komst in onze gemeente had verbaasd over het feit, dat onze gemeente geen IJsbaan bezat.. Na de moeilijkheden te hebben ge schetst, die waren te overwinnen gaf de heer Waardenburg als technisch leider een duidelijk overzicht van de verschillende details van baan, gebouw enz. De kaarten- verkoop heeft een bevredigend verloop ge had. zelfs boven de verwachtingen! Vóór 20 November zijn reeds 1472 abonnements kaarten verkocht voor een bedrag van f. 1631. Speciaal wees de voorzitter er nog maals op, dat vooral voor groote gezinnen de tarieven zeer laag zijn. Bijzonderen dank bracht spr. -aan den burgemeester, voor het destijds genomen initiatief. Hieruit blijkt maar al te zeer dat nog veel is te bereiken, indien de zaken maar eensgezind worden aangevat. Met de totstandkoming van deze inrichting is een groot sociaal tekort voor de gemeente weggenomen. Alhoewel niet voor alle groepen, kunnen door de laag gestelde tarieven velen van de inrichting gebruik maken, terwijl spr. de hoop uit sprak dat ook in de toekomst nog een op lossing zal worden gevonden, dat een ieder van de inrichting gebruik zal kunnen ma ken. Achtereenvolgens bracht spr. dank aan allen, die zoowel financieel als op an dere wijze hun vertrouwen in de vpreeni- ging hadden gesteld en tot verwezenlijking der plannen hadden medegewerkt. Ook aan de zusterverenigingen als o.m. het bestuur van de Leldsche IJsbaan voor de verstrekte inlichtingen, de aannemers, de arbeiders die het grondwerk hebben verricht en den voorman, die tevens hpr gebouw zal schoon houden, den ODzicbt"- d°r> heer d° Raad die vele moeilijkheden had te overwinnen bij het grondwerk en de abonné's, die men 3—2

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 7