LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Maandag 7 Januari 1935 VISSCHERIJ-BERICHTEN. BUITENLAND. Moeder heeft gelijk TELEGRAMMEN. l SELSKIP „FRYSLAN" AFD LEYEN. Een prachtige «rond. Zaterdagavond kwamen de Frieten in bütengewcsine gearkomste bijeen in Zomerlust De gezellige zaai en een strijkje dat zich den geheelen avond dapper weerde, brachten aldra de rechte sfeer. Er heerschte dezelfde opgewekte stem ming. waardoor deze bijeenkomsten zich steeds kenmerken, toen de voorzitter, dt heer Nijholt. de aanwezigen namens het bestuur welkom heette, inzonderheid den heer TJde Marsman, ais afgevaardigde van de „Bouc fen Fryske Selskippen buten Fryslan", de zusterafdeeling Wassenaar en de afgevaardigden van de Overljselsche vereeniging. Ondanks de duisternis allerwege om ons heen. aldus spr zijn er lichtpunten in de Friesche beweging. waaT deze steeds groeft, dank zij de intensieve propaganda voor Friesland en de Fryske tael, in welk verband spr wees op de Onderwijs Liga welke zich onvermoeid beijvert de ge dachte van .beoefening der Friesche taai op de scholen'' te propageere'n. Hij wekte dan ook op zich hierbij aan te sluiten onder het motto ..Hoe meer leden, 'hoe krachtiger propaganda". Maar er is nog meer licht, daar ook de Friesche meisjet zich hebben geplaatst achter de beweging. Dit alles geeft moed tot voortgaan en wekt vertrouwen voor de toekomst. Na nog een bijzonder woord van dank te hebben gericht tot de familie v. d. Veen. die een tweetal tooneelstukken zou opvoeren, besloot spr met een woord van opwekking tot de niet leden om als lid toe te treden, de aanwezigen verder een „noflijke joun toewenschend Nu hieraan heeft het niet ontbroken, ondanks dat men met zeer hooggestelde verwachtingen was gekomen. De familie v. d. Veen. heeft onder den naam van „Barend en Martsje mei hjarren dochter Tsjitske, fen Huzem" een goede klank in de Friesche beweging, door het opvoeren van zelfgeschreven tooneelstukken. Na het zingen van het Fnesche volks lied werd opgevoerd ..Oerwinning", een karakterstuk in 3 bedrijven, dat van begin tot eind wist te boelen, door inhoud en voortreffelijk spel. De strijd van de ont vankelijke kinderziel staande tegenover de geraffineerde, „hushaldster" werd ten voeten uit naar de werkelijkheid getee- kend Barend en Martjsen mei hjarren dochter Tsjitske heeten dilettantenspel te geven, doch wat hierin gegeven werd gaat in zuivere vertolking verre boven dilettan tenwerk uit. Een dankbaar applaus na elk bedrijf bewees, dat men het gebodene wist te waardeeren. Na dit spel van ontroerende innigheid werd na de „skoft" het toanielstuk In twa bidriuwen „Sibbei" opgevoerd, waarbij onbedaarlijk werd gelachen om de ietwat ouderwetsche baker, wat zijn hoogtepunt vond toen deze met het „dotsie" voor de kleine voor den dag kwam om uitdrukking te geven aan haar minachting voor al die nieuwe fratsen. Ook hier weer spel uit het leven gegrepen. De gehuichelde onschuld vermocht niet blijvend de waarheid te weerstaan, zoodat een minder gelukkige ontknooping volgde. Dit drietal heeft opnieuw haar naam bevestigd en het applaus aan het einde werd tot een ovatie. Het was dan ook een dankbare taak, waarbij de voorzitter zich tolk' wist van allen, toen hij den spelers in hartelijke woorden dank bracht voor het gebodene. Tusschen de bedrijven door werden Frie sche liederen gezongen, terwijl men werd getracteerd op Fryske kruitkoek. aange boden door de fa. de Bij alhier, en mid dels een verloting kwam menigeen nog in 1 bezit van een aardige verrassing. Het officieele gedeelte werd hierna door den voorzitter gesloten, waarna de leiding werd overgedragen in de beproefde han den van den heer J. Jonker, Voorz. van de Overijselsche vereeniging, voor „dounsjen". Het was diep ln den nacht toen de Friezen huiswaarts keerden hoogst vol daan over den bij uitstek geslaagden avond. Het bestuur een woord van hulde voor dezen opzet. LEIDSCHE H.B.S.-VER. „EMTÊGEËS". „Emtégeës" heeft het nieuwe jaar inge zet met een tooneelavond in de zaal van „Zomerlust". Om ongeveer half negen opende de voor zitter dezen avond, waarna begonnen werd met de opvoering van „Een Reuze-Idee", een blijspel in twee bedrijven door Willy Corsari Hierbij trad het goede spel van mej. W Jongerius als mevr. Vermeulen en van mej. I Verhaar als haar dochter op den voorgrond. Vervolgens werd opgevoerd „„Een mal Geval", klucht ln één bedrijf aoor G. L. J. J. Hierbij viel het spel van den hger A W. Mennes, die tevens op uitstekende wijze de regie van beide stukken had ge veerd, zeer op. Na afloop werd er tot onggveer half vier gedanst De dansmuziek werd verzoigd door „The Crazy Kittens". HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving. Leo Zitman, Utr. Jaagpad 36 en 36a, Leiden. Timmerman, metselaar, aannemer. Eigenaar: L. Zitman, Leiden. Wijziging. J. van der Werf. Boerenburgerweg 1, Noordwijk-Blnnen Kruidenierswaren. Bovengenoemde handelszaak is omgezet ln een vennootschap onder firma onder den naam: Gebrs. van der Werf (B. P.l Vennooten: J. van der Werf, Si van der Werf, Joh. van der Werf en C. van der Werf. te Noordwij k. Onze oud-stadgenoot pater Th. Piket, vroeger commies bij de Ned. Spoorwegen aan het station alhier, en thans als leeraar aan de R.K. Universiteit te Nijmegen ver bonden, zal binnenkort een studiereis door Italië maken en eenigen tijd in Rqme verblijf houden. In de Stedelijke Werkinrichting wa ren opgenomen: Maandag 31 Dec. 60 vol wassen personen; Woensdag 2 Januari 58 volw. pers.: Donderdag 3 Jan. 62 volw. pers.; Vrijdag 4 Jan. 63 volw. pers.; Za terdag 5 Jan. 62 volw. pers. De politie heeft Jen 21-jarigen J. F. W. aangehouden, gedomicilieerd te Win terswijk, die wegens mishandeling nog 1 maand gevangenisstraf ondergaan moest. IJMUIDEN, 7 Jan. 1935 VISCHPRIJZEN. Tarbot per K G. f. 1.20I; Griet per kist van 50 KG. f. 2512; Tongen per KG. i. 1.400.95; Groote 'Sehól per kist van 50 KG. 117—14; Middelschol 1.16.50—15; Zetschol J. 20—15r DE ALGEMEENE TOESTAND. De betoogingen aan de Saar. Lavai's bezoek aan Rome is geëindigd met een overeenstemming, zooals te voor zien was. Hoever zich deze uitstrekt, zul len we pas morgen weten, daar heden avond daaromtrent eerst uitsluitsel zal worden gegeven Het vermoeden ligt ech ter voor de hand. dat niet alles is bereikt, wat gehoopt werd! Doch laat ons af wachten! Roggen t>er 20 stuks stuk i. 8.50—0.80; per kist van 50 Schejvisch f. 3529; TEREEN. „DE LEIDSCHE PADVINDERS" De jaarlijksche feestavond van groep L Groep I van de Ver. „De Leidsche Pad vinders" gaf Zaterdagavond in de Stads gehoorzaal haar jaarlijkschen feestavond met bal. En zooals alle andere kenmerkte ook deze avond zich door een gezellige sfeer en aantrekkelijk programma, dat door de leden zelf was samengesteld en werd uitgevoerd. Op zeer origineele wijze werd ons door welpen een zwijgend welkom toegeroepen, een welkom waaraan hopman Hazevoet nog een kort openingswoord toevoegde. Acherteenvolgens hoorden wij voor de pauze eenige liederen; zes welpen in ,Het grijze nest een zeer geslaagd nummer, terwijl voorts eenige aardige behendig heidsoefeningen en een „angstig" tooneel- stukje ten beste werd gegeven. Als laat ste nummer voor de pauze werd door en kele padvinders een Russische dans uit gevoerd. Ingestudeerd door den heer H J. van Leeuwen, die hiervoor warmen dank en een geschenk in ontvangst had te nemen. Na de pauze heeft de heer Delgorge, districtscomm., die met den heer Stokhuy- zen deze samenkomst bijwoonde, namens alle aanwezigen de Vereen, bedankt voor de invitatie, waarna hl) nog gewezen heeft op het doel. dat de padvinderij nastreeft Gememoreerd werd het verscheiden van den beschermheer, Z.K.H.~Prlns Hendrik, die veel voor de NP.V. heeft gedaan en met blijdschap in herinnering gebracht, dat H. M. de Koningin nu als Bescherm vrouwe optreedt. Na een keurige demon stratie vendelzwaaien. én een interssant nummer spinningrope kwamen... acht wielrijders op het podium eenige staaltjes van hun kunnen tien beste geven. Een aardige één-acter „Amateurisme" en schimmenspel „Bionca" wisselden elkaar af. waarna het optreden van eenige imi tatie-negers met eenige üedies het rijk- voorziene programma besloot Was het welkom origineel gevonden, ook het „zin gende" afscheid sloeg terdege ln. Een bal onder leiding van den heer van Leeuwen hield hierna de aanwezigen op de muziek van „The Jolly Stompers" nog gerulmen tijd bij elkaar. Vermelden wij nog, dat ook dr. Renaud, voorz. van het groeps-comlté en vele zus- tervereenigingen aanwezig waren. f.28—17; Kleinmiddel Schelvisch f.23— 12; Kleine Schelvisch f. 16—8.80; Kabel- juaw per kist van 125 KG. f. 4423.50; Gullen per kist van 50 K.G. f. 164.90; Lengen, per stuit f1.20—r0.21Hilbot per KG. f. 1.20—0.70; Wijting per kist van 50 KG. f. 6.302.90; Koolvisch per stuk f. 0.80-^0.11; Makreel per kist van 50 KG. f. 12—7.50. Prijs versche haring f. 3.70—2.20 p. kist. Aangekomen 11 stoomtrawlers. IJM. 77 met f.1470; IJM. 147 met f.2370; IJM. 18 met f.2910; IJM. 85 met f.1930; IJM. 95 met f.2330; IJM 195 met f.2810; IJM. 15 met f. 2520;- UM. 73 met f. 3440; IJM. 59 met f.2290; IJM. 103 met f.1760; IJM. 432 met f. 1730. 5 loggers: KW 67 met f.1020; KW. 35 met f.980; KW. 22 met f.900: SCH. 102 met f.700; SCH. 107 met f. 1020. 7 harlngloggersKW. 50 met f.1980; KW. 123 met f.2000; KW. 101 met f.600; VL. 85 met f. 190; VL 172 met f. 50; VL. 204 met f.430; VL. 208 met f.200 voor versche haring. RECLAME- Zusje zal vdst een charmante, bekoorlijke vtouw worden! Daarom ls het zoo goed gezien, dat Moeder met hulp van Castella er nü al voor zorgt, dat Zusje haar perzik-zachte huid je houden zal! Castella is een schoonheids- zeep, die de teint verjongt I OP O GOEDE ZEEP STAAT Gisteren hebben te Saarbreucken de aangekondigde betoogingen ln verband met de volksstemming van Zondag a.s. plaats gehad en wel een groote betooging van het Dultsche Front en een betooging van de voorstanders van den status-quo. De demonstratie van het „Dultsche Front" op den Wackenberg bracht om streeks 100.000 menschen op de been; hét slechte weer noodzaakte evenwel de lei- dert de Hltlerjeugd naar hun kwartieren terug te zenden. Later knapte het weer echter weer op. Om 11 uur werden 400 hakenkruis-vlag gen aangedragen en na den Hitlergroet te hebben gebracht en de dooden met het lied „Ich hatt' ein Kameraden" te hebben herdacht, namen de versehlllende rede naars het woord. Het woord werd gevoerd door den lands- organlsatieleldef Breuck en door Nutmann Beide sprekers verzekerden dat. de Saar Duitsch was en Dultsch zou blijven. De bijeenkomst werd besloten met het Saar- lted en het Horst Wessellied. Aan den anderen oever van de Saar werd de betooging der aanhangers van den status quo gehouden die eveneens druk bezocht was Tot Incidenten ls het den geheelen dag niet gekomen en de orde kon overal ge handhaafd blijven. Een oogenblik geloofde men. dat een botsing zou ontstaan: de menschen van het Deutsche front zongen „Deutschland ueber alles" en de ancféren de „Interna tionale", doch geen enkel incident had plaats. De demonstratie van het „eenheids front" werd bemoeilijkt, doordat de luid spreker-installatie niet werkte, doordat de electrlsche leidingen waren doorgesneden. Max Braun diende een klacht in bij de plebisciet-commissie, doch eerst om kwart over vier werd de leiding hersteld. Verder konden de deelnemers, die uit de omstreken van Ingbert kwamen hun woon plaats niet verlaten, doordat een locomo tief onklaar was geraakt, zoodat hun trein niet kon vertrekken. Bovendien konden degenen, die van de linker-Saaroever wilden komen de brug gen niet passeeren, die door de deelne mers aan de demonstratie van het Deut sche Front werden bezet, die zonder zich te haasten terugkeerden. Het aantal deelnemers aan de demon stratie van het Eenheidsfront wordt op 90.000 geschat. Schol f 2911; De socialist Max Braun en de commu- ia- vieetên per nist Pfordt-vlelen het Hltlerisme aan. - - De vergadering zwoer de Saar en Duitsch - laüd te bevrijden van de bruine tyrannie en de vergadering eindigde met gezang cn fanfares. Toen het radio-station Straatsburg Za terdagavond de nieuwsberichten uit het Saargebied uitzond, werd de uitzending door een onbekenden zejider gestoord zoo dat geen woord kon wofden verstaan. De storing hield op bij het laatste woord v»n de berichten; over het Saarge bied. Op den vooravond van de Saarstemming zullen in de aan het Saarland grenzende Dultsche grensgebieden groote vuren ont stoken worden, als groet aan de Saarland- bewoners. Niet minder dan ongeveer 50.000 perso nen, gerechtigd om aan de Saar-stemming deel te nemen, zullen uit Dultschland daartoe naar het Saargebied vertrekken. In den avond van 12 Januari zullen van 7 tot 8 uur de klokken der torens van het Dultsche grensgebied haar stemmen over de Saargrenzen doen hooren. Direct daarna, precies om 8 uur, zullen op de bergen de vuren worden ontstoken. Daar de meeste dezer bergen meer dan 500 meter hoog zijn, zal deze vuur-ketting in het geheele Saargebied te zien zijn. Na een protest is aan prins Loewenstein toegestaan in het Saargebied te blijven, doch hij moest beloven buiten de politiek te blijven. De plebisciet-commissie heeft het optreden van de bisschoppen van Trier en Spier, als kunnende de stemming be ïnvloeden, veroordeeld. Gistermiddag is de Saar-tentoonstelllng, die in verband met de volksstemming in het Saargebied te Berlijn wordt gehouden, Imet een rede van den Rijksminister voor 'de Propaganda Dr. Goebbels, officieel keopend. Ter gelegenheid van deze ten toonstelling wordt' te Berlijn druk gevlagd. De plaatsvervanger van den Fuehrer. Rudolf Hess, heeft in het Sportpaleis het woord gevoerd op een monsterbijeenkomst, welke belegd was met het oog op de Saar- kwestle. Hess verklaarde o.m. dankbaar te wellen erkennen, dat de tegenwoordige Fransche regeering, nadat zij had gemeend te moeten perslsteeren bij het houden van hqt plebisciet, er eerlijk en met succes naar streeft uit den weg te ruimen, wat moei lijkheden zou kunnen bereiden en de be trekkingen tusschen Dultschland en Frank rijk ongunstig zou kunnen beïnvloeden. De Fransche regeering doet alles om met Dultschland gemeenschappelijk na de nog af te wikkelen technische details de wederinlijvlng spoedig en afdoende te laten geschieden. -enPoontjes f.'ll—7; Groote Middel Schelvisch. 4375 BULGARIJE. Amnestie. Ter gelegenheid van het Orthodoxe Kerstfeest heeft de koning een amnestie uitgevaardigd, waardoor eenige honderden clvlel-rechterlljk veroordeelden een deel van hun straf wordt kwijtgescholden. Van 24 verbannenen werd de straf ge heel opgeheven. o SPANJE. De verwarring in de regeering. De agrarische minister Martinez de Velasco heeft thans officieel zijn ontslag ingediend. Niettemin heeft hij aan Ler- roux de verzekering gegeven, dat de agra riërs de regeering zullen blijven steunen. ENGELAND. Nieuwjaarsrede van McDonald. Zaterdagavond heeft MacDonald van Lossiemouth uit een Nieuwjaarsrede voor de radio gehouden Wat de binnenland- sche politiek betreft, wees hij op de ver betering ln den Engelschen handel, de vermindering van de werkloosheid, het herstel van de industrie en de maatrege len, die voor het welzijn van de natie be oogd worden Inzake de bultenlandsche politiek wees hl) op hetgeen Engeland in het laatst van 1934 in het belang van de oplossing van de Saarkwestie had kunnen verrich ten en op hetgeen het thans doet om de toenadering tusschen Frankrijk en Italië te bevorderen, waardoor de hoop bestaat, dat het nieuwe jaar gekenmerkt zal wor den door een grooten vooruitgang op het punt van rust ln Europa. De opzegging van het vlootverdrag door Japan is een ernstige zaak, maar in den loop van de eerstvolgende twee jaren zal Engeland niet stil zitten en trachten de basis te vinden voor een nieuwe overeen komst ter handhaving van den vrede in de wereld en ter voorkoming van een wed strijd ln bewapening. In den as. zomer zuilen de ministers van de Dominions te Londen komen ter gelegenheid van den 25sten verjaardag van de kroning van den Koning. Een for- mtele rijksconferentie zal er om allerlei redenen niet zijn, maar de bijeenkomst zal een van de meest belangrijke zijn en zal de overeenstemming en de gedachten- wisseling tusschen de deelen van het rijk bevorderen. HONGARIJE. De moord op Koning Alexander. De Hongaarsche regeering is voornemens aan de op 11 Januari beginnende zitting van den Volkenbondsraad het in de Decemberzittlng van Hongarije verlangde document Inzake nalatigheid van de Hon gaarsche autoriteiten bij de behandeling der Kroatische emigranten voor te léggen. Tibor Eckhardt, die het stuk zal over handigen, begeeft zich morgen naar Genève, om nog vóór het begin der zitting met de vertegenwoordigers der groote mo gendheden besprekingen omtrent deze kwestie te voeren. Men hoopt, dat in i".e Januari-zitting van den Volkenbondsraad het vraagstuk eener moreele schuld van Hongarije defi nitief tot oplossing zal worden gebracht. Een vijftal ambtenaren zouden voor ontslag worden voorgedragen wegens plichtsverzaking 1 RUSLAND. Geheime organisatie ontdekt. Op grond van nasporingen vanwege het volkscommissariaat van Binnenl. Zaken (vroeger Gepeoe) heeft de justitie van Basjkirle een aantal vroegere communis ten laten arresteeren. Het betreft in hoofdzaak personen, die uit de communistische partij zijn gezet en zich opnieuw wilden organiseeren. Aan het hoofd van deze personen stond een zekere Marsjnoff, die niet lang geleden uit de Communistische partij was ge royeerd wegens overtreding van de partij discipline. Het verluidt, dat Marsjnoff betrekkin gen heeft onderhouden met 't „centrum van Leningrad" en de Slnowjef-groep van Moskou. o ZUID-AMERIKA. Belangrijke stelling door Paraguay veroverd. In een officieel communiqué wordt be kend gemaakt, dat de Paraguayaansche troepen het fort Capirenda hebben inge nomen, dat een sleutelpositie vormt van de Boliviaansche troepen, die Villa Mon- tes moeten verdedigen, wat de toegangs poort vormt naar de Boliviaansche hoog vlakte. De verovering van het fort is het resultaat van een dagenlangen strijd. CHINA. Afscheiding van Szetsjoean? De Japansche dagbladen wijden veel aandacht aan een bericht uit Sjanghai, volgens hetwelk de generaals Lioe Wen- hoei, Tien Seng Jau en Teng Hsihoe, op 2 Januari j.l. een door hen gezamenlijk geteekend telegram hebben gepubliceerd, waarin zij de provincie Szetsjoean onaf hankelijk vërklaren van de Nanldng- regeerlng en aan deze verklaring kracht bijzetten door een ultimatum aan het Nankingleger. dat in die provincie gele gerd is om zich binnen 36 uur uit het ge bied terug te trekken, daar anders zou worden overgegaan tot wapengeweld. Naar verluidt is Lioe Wenhoel aange steld tot opperbevelhebber van 't revo- lutionnaire leger, dat door de drie gene raals is georganiseerd. LAVAL TE ROME. ROME, 7 Jan. (Reuter). Gisteravond hebben Mussolini en Laval een langdurig onderhoud gehad tijdens een receptie door den Franschen ambassadeur in Pa lals Fernese gegeven. Na afloop van het onderhoud werd ver klaard, dat een overeenkomst tusschen belde landen was bereikt, zoowel wat be treft de algemeene politiek als de kolo niale kwesties. Vanavond zal het communiqué worden gepubliceerd over de Fransch-Italiaansche onderhandelingen. Ook Dultschland, Hongarije, Tsjecho- Slowakije, Joego-Slavië, Polen en Roeme nië zullen worden uitgenoodigd zich aan te sluiten bij het FranschItaliaansch consultatief pact, doch het ls twijfelachtig of Dultschland en Hongarije de uitnoodi- ging zullen aannemen. HET PROCES HAUPTMANM FLEMINGTON, 7 Jan. (Reuter). In vel* band met de verklaring van Rollly, dat hij deze week de vier werkelijke ontvoer ders van het kind van Lindbergh aal ont hullen, heeft de officier van justitie ge vraagd, dat hem de namen onmiddellijk worden genoemd. De officier verklaarde verder, dat Con don Dinsdag of Woensdag als getuige zal worden gehoord en dat hl) Hauptmann zal iuentiflceeren als de man, aan wlcn hij net losgeld heeft betaald; dit ls de eerste maal, dat de officier openlijk erkent, dat Ccndon Hauptmann heeft herkend, toen hij in zijn cel met hem werd geconfron teerd, In een interview ln September verklaar de Condon, dat hij op het politiebureau van Manhattan Hauptmann niet positief herkende. Te Flemlngton heeft Condon evenwel in dezelfde positie naast Hauptmann geze ten als indertijd bij het kerkhof; hij voer de bijna hetzelfde gesprek. Hauptmann antwoordde wel op vragen omtrent zijn moeder en vrouw, doch zweeg als hij werd aangespoord te be kennen. Verder wordt nog vernomen, dat de verdediging wil bewijzen, dat de werke lijke ontvoerders een ccmplot hebben ge maakt om Hauptmann als zondebok naar voren te schuiven. Een geestelijke, die aangeboden heeft om Hauptmann geestelijke hulp te bieden, indien hij hierom vroeg, is gezegd, dat Hauptmann atheïst is. FLEMINGTON, 7 Jan. (V.D.). De Engel- sche nurse van de familie Lindbergh, Betty Gow. die de laatste was die het zoontje der Lindberghs kort voor de ontvoering heeft gezien, wordt heden als getuige gehoord. Zij wordt beschouwd als de belangrijkste getuige in het proces tegen Bruno Haupt mann en ls speciaal voor dit proces uit Engeland naar Amerika gekomen, waar zij thans de gast ls van kolonel en mevrouw Lindbergh in hun woning te Englewood. Men verwacht, dat de verdediging haar aan een fel kruisverhoor zal onderwerpen. Reeds thans verklaarde de eerste advocaat der verdediging Edward Reylly, naar aan leiding van Lindbergh's mededeeling, dat Betty Gow noch buiten haar zelf, noch hysterisch was toen hij kwam mededeelen, dat het bedje van de baby leeg was en het kind was verdwenen: „Ik vind het zeer vreemd, dat miss Gow, die meer met het kind omging dan zelfs de moeder, dien avond zoo kalm was. Ik zal haar scherp ondervragen over eenige dingen in haar verleden. o HET SAARGEBIED. LONDEN, 7 Jan. (Reuter). De „Daily Herald" schrijft, dat Hitler een afgevaar digde naar Max Braun heeft gezonden om met hem te onderhandelen. Braun moet geantwoord hebben, dat de eenige moge lijke oplossing ls, dat de Rijksregeerin? berust in status quo zonder verdeeling van het Saargebied. 8AARBRÜCKEN, 7 Jan. (Reuter). - De verklezingscompüssle heeft in overeen stemming met 'de regeerlngscommlssie van het Saargebied een verordening uitge vaardigd, waarbij het beleggen van open bare of besloten vergaderingen, ook die van socialen aard, voor zoover deze in loka liteiten worden gehouden, die gewoonlijk voor het publiek toegankelijk zijn, van 10 Januari af tot het tijdstip waarop het resultaat der volksstemming officieel wordt medegedeeld, verboden zijn. Alleen theaters en bioscopen zijn hiervan uitgesloten. SAARBRÜCKEN, 7 Jan. (V.D.). Geheel zonder incidenten is de Zondag met zijn beide betoogingen toch niet verloopen; op verschillende plaatsen kwam het tot samenscholingen en botsingen tusschen nazi's en anti-fascisten. In Saarbrücken ontstond een vuurgevecht, waarbij de politie tenslotte de aanvallers uit elkaar kon drijven. Van de zijde van het Duit- sche Front werd beweerd, dat de anti fascisten den aanval waren begonnen, doch van de zijde der anti-fascisten werd ver klaard, dat de nazi's het eerste hadden geschoten. Ook tijdens den aftocht der deelnemers aan de anti-fascistische betooging ont stonden botsingen met leden van het Duitsche Front, die trachtten de orde te verstoren. Te Saarlouis ontploften eenige bommen, die echter weinig schade aanrichtten. SAARBIREiUCKEN, 7 Jan. (D.N.B.) Heden wordt in het Saargebied een ver vroegde stemming gehouden voor degenen, die op 13 Januari geen gelegenheid zullen hebben hun stem uit te brengen. O.a. stemmen heden de burgemeesters, de politie-beambten en veldwachters, de spoorweg-beambten, tram- en autobus- personeel en de ambtenaren van P.T.T. Bizondere maatregelen zijn genomen, dat de stemming ook werkelijk geheim blijft. Deze vervroegde stemming zal duren tot morgenavond acht uur. DE VLOOTKWESTIE. NEW-YORK, 7 Jan. (Reuter). Bij zijn aankomst alhier verklaarde Norman Davis, dat de vlootbesprekingen te Londen een weg voor een nieuwe bijeenkomst voorbe reiden, waar een overeenkomst tot stand zal kunnen komen, „Dit is alles, wat ik kan zeggen" ver klaarde hij, „de conferentie was noch een succes, noch een mislukking, doch een openhartige gedachtenwisseling". ('t Is wel zeer optimistisch! Red. L.D.). WASHINGTON, 7 Jan. (Reuter). De mi nister van marine Swanson heeft den voor zitter van de vloot-commissie van het Huis van Afgevaardigden een schrijven gezon den, waarin hij aandringt op een conscrip- tio van alle handelsschepen voor een ge bruik in oorlogstijd door de marine. Het departement van marine acht een derge lijke wetgeving zeer belangrijk en dringt aan op doorvoering. TOKIO, 7 Jan (Reuter). Officieel wordt medegedeeld, dat de beider der Japansche vlootdelegatie te Londen Yama- moto pas naar Tokio zal terugkeeren, wanneer overeenstemming is verkregen over het tijdstip der nieuwe vlootonder- handelingen te Londen.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 2