Het 40-jarig jubileum van mej. Voltman Grootsche en hartelijke huldiging van mej, D Voltman. 75,to Jaargang MAANDAG 7 JANUARI 1935 No. 22942 STADSNIEUWS. Benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 at6. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentsohaj&en van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 36 ets. per regel. Voor zalkenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ots. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindaplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leldern en gemeenten, waar agentschappen gevestigd, zijn: per 3 maanden f. 2.35 per week f. 0.18 Franco per post f. 2.35 per 3 maanden portokosten (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.) Oit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD. VEREENIGING VAN ZEEUWEN „LUCTOR ET EMERGO". Herdenking van het eerste lustrum. Bovengenoemde vereeniging heeft Za terdagavond j.l. in „Den Burcht" op waar dige wijze haar eerste lustrum herdacht. Na een welkomstwoord van den waarne mend voorzitter, werd het woord gegeven aan den heer Jonker, die namens de Over- Hjselsch-Oeldersche Vereeniging aan de Jubilaresse gelukwenschen en een bloe menmand aanbood. De Friesche Vereeni ging deed haar feliciatiebrief eveneens van een bloemenmand vergezeld gaan. Na het zingen van het Zeeuwsch volkslied werd met het feestprogramma een aan vang gemaakt. Hieraan werkten mede mevr. B. van Beynum-Von Essen, pianiste en de heer Fernando Zepparonl, violist, belden uit Den Haag. Achtereenvolgens werden een zestal nummers o.a. „Ada gio" van Grazioli-Zepparoni: „Alte Wei- sen" van Moffat en „Sonatine" van Dvorak op meesterlijke wijze vertolkt, waarbij zoowel het spel der pianiste als dat van den violist aller bewondering afdwong. Een luid applaus na elk nummer bewees dan ook, hoe men dit sublieme samenspel wist te waardeeren. Namens de vereeni ging „Luctor et Emergo" werden mevr. Van Beynum bloemen aangeboden Na de pauze trad voor het voetlicht de bekende voordrachtkunstenaar Jacs. van Elsacker. Als oud-provinciegenoot hield hij eerst in een geestig speechje een be schouwing over de verschillende dialec ten, die ln Zeeland gesproken worden, om dan over te gaan tot een tragl-komische schets van Jan Felth „De 3 Orgeldraaier- tjes". Hier was werkelijk een kunstenaar aan 't woord! Men zag de 3 mannetjes achter een oud orgel over de straat sjou wen! Men zag ze na het ongeluk in het ziekenhuis met elkaar liggen praten! Ook het schetsje van Alie van Wijhe-Smeding „Een bofferd" had grooten bijval! Wat fijn aangevoeld waren de laatste twee stukjes „Tachentig" en „Justitia"! En welk een voordracht! Jammer, dat de tijd zoo snel voorbijging en er ook aan dit gedeelte van het programma zoo spoedig een eind kwam. Al met al was het een avond van waar kunstgenot, waarop de vereeniging met genoegen kan terugzien. Een opgewekt bal, waarvan de muzikale verzorging was opgedragen aan „The Me lody Boys", besloot den avond Rest nog te vermelden, dat de prachtige Steinway-vleugel geleverd was door de fa. Bender. O Belangstelling uit het geheele land. VEREENIGING GRONINGEN. De Neijoarsveside. Zaterdag hielden de Groningers in de Burcht de Neijoarsveside. Het was als altijd op dien avond intiem en gezellig, doch de opkomst had grooter behooren te zijn! Kouk en olie wiven waren natuurlijk aanwezig. De heer Deelman, uit Den Haag, heeft op allen voor zich innemende wijze proza en poësie gedeclameerd, deels eigen werk, deels van bekende Groningsche schrijvers. Ernst en luim wisselden elkaar af en de voordrager had telkens het gehoor vol komen geboeid- Na afloop bleef men nog wat gezellig bijeen. Uit alle deelen van het land waren ze in grooten getale opgekomen, de oud leerlingen van mej. D. Voltman, om haar oud-leermeesteres te huldigen bij haar veertigjarig Jubileum aan Haanstra's stichting, de Leidsche Kweekschool voor Bewaarschoolhouderessen. Tezamen met het onderwijzend personeel, de tegenwoor dige leerlingen en tal van onderwljs-auto- rlteiten vulden zij Zaterdagmiddag nage noeg geheel den foyer van de Stadsge hoorzaal, welke gezellig met groen en bloemen was versierd en waarvan vooral het gedeelte, waar het verhoogde podium was opgeslagen, er recht feestelijk uitzag. Was het wonder, dat toen de jubilaresse de zaal binnentrad, zij een oogenblik als verrast door de overweldigende belang stelling en den bloemenpracht bleef stil staan? Maar langen tijd voor stille be wondering werd haar niet gelaten, want op hetzelfde oogenblik zette een koor van alle leerlingen onder leiding van mej, T. van Tuinen een welkomstlied in en terwijl alle aanwezigen zich ter begroeting van hun zetels verhieven, werd de jubilaresse naar haar eereplaats op het podium ge leld. Als eerste spreker voerde namens den minister van onderwijs, kunsten en weten schappen prof. van Poelje het woord, die zeide door de feestelijke entourage in een geheel andere stemming geraakt te zijn, als waarin hij zich naar deze plaats heeft begeven. Dacht hij toen aan de algemeene positie van het voorbereidend onderwijs, en aan de gevaren, welke dit bedreigen, waardoor de toekomst onzeker schijnt, hier rondziende, kan spr. niet anders ge tuigen: het is blijkbaar nog wel heel goed met ons voorbereidend onderwijs. Er moge hier en daar materieel wat ontbreken, er moge soms twijfel geuit worden over het nut van dit onderwijs, de aanblik van een dergelijke trouwe en enthousiaste apostel- schare doet allen twijfel verdwijnen en heeft spr. gebracht in een stemming van gematigd enthousiasme. De loopbaan van haar, die wij thans willen huldigen, vormt trouwens een krachtig en prachtig bewys van de onmisbaarheid van dit onderwijs. In zekeren zin vertoeft spr. hier ln hlsto- rischen kring, want de geest van dit sa menzijn straalt terug op den voortreffe- lijken voorganger van de jubilaresse, die baanbrekend werk verrichtte. Wanneer meer bevoegden dan ik. aldus spr., u thans prijzen, dan Is dit niet alleen voor uw eigen werk, maar ook voor de wijze, waar op ze den levensarbeid van Haanstra heeft voortgezet. Daarom is deze dag niet enkel een jubileum voor u zelf, maar ook een hoogtijdag voor de gedachte, welke u gedragen heeft en waaraan gij uw volle persoonlijkheid hebt gegeven. Voor dat laatste bracht spr. haar den dank van den minister over en hij besloot met de mededeeling, dat het Hare Majes teit heeft behaagd mej. Voltman te be noemen tot ridder in de Orde van Oranje- Nassau. Een oorverdoovend applaus, dat minu tenlang aanhield, volgde op deze woorden en bewees, dat haar oud-leerlingen, mede werksters en leerlingen zich over deze hooge onderscheiding evenzeer verheug den als de jubilaresse zelve. Wethouder mr. A. J. Romijn, die daar na het woord voerde, zeide dat de burge meester en de wethouder van onderwijs tot hun groot leedwezen verhinderd waren hier tegenwoordig te zijn. Spr. beschouwt het evenwel als een aangename taak mej. Voltman namens het gemeentebestuur en de gansche gemeente geluk te wenschen met haar hooge onderscheiding en haar dank te zeggen voor het vele, dat door haar op het gebied van het voorbreidend onderwijs is verricht. Dank zij uw leiding, aldus spr., heeft de Leldsche Kweekschool een zoodanige hoogte bereikt, dat het ge meentebestuur altijd verheugd is haar oud leerlingen aan Leldsche scholen te benoe men. Daardoor draagt uw school bij tot den goeden naam, welken onze stad op onderwijsgebied bezit. De autoriteit van uw persoon en werk wordt alom dankbaar erkend. Nooit werd op u tevergeefs een beroep gedaan; uw groote beminnelijkheid en vriendelijkheid en uw deskundige ad viezen werden door het gemeentebestuur op hoogen prijs gesteld, waarbij gij meer malen blijk gaaft ook een open oog en warmvoelend hart te bezitten, waar het betrof de leniging van sociale nooden. Spr. eingdigde zijn hartelijk-gestemde toespraak met de verzekering, dat heel Leiden zich met het gemeentebestuur ver heugt over het uitmuntend werk, dat de jubilaresse gedurende 40 jaren met alge- heele toewijding heeft verricht. (Applaus) De voorzitter van de Ver. tot opleiding van BewaarschooUWuderessen, de heer J. Verwer, wees erop, dat mej. Voltman niet haar 40-jarig jubileum herdenkt, maar haar 43-jarlg. want zij volbracht hier ook haar leertijd. Uw ernstige studie en per soonlijke eigenschappen in die eerste pe riode maakten, zoo vervolgde spr., dat gij na beëindiging van uw studie tot leera- res aan de school werd verbonden. Eerst aan de leerschool, later ook aan de kweek school. Spr. gaf vervolgens een overzicht van haar loopbaan en stipuleerde, dat mej. Voltman haar geheele persoonlijkheid heeft gegeven aan haar levenstaak, de op leiding der toekomstige bewaarschoolhou deressen. Die taak is allengs zwaarder ge worden; het leerlingenaantal, zoowel ïn- als extern, nam gedurig toe, maar uw groote liefde tot het kind, waardoor gij hun leeren tot spelen maaktet, was de groote drijfveer en het geheim van uw on derwijs. De door u geleide excursies waren in hooge mate leerzaam. Hoewel getrouw aan de grondbeginselen van uw grooten voorganger, naamt gij steeds met belang stelling kennis van de nieuwe stroomingen op onderwijsgebied en wist deze aan te wenden tot verdieping van eigen Inzicht en tot heil van de school, waaraan gij uw hart hebt verpand. De groote toegenegen heid en dankbaarheid van uw medewerk sters en leerlingen kwam tot uiting, toen het gerucht de ronde deed, dat gij van plan waart om bij het bereiken van den 60-jarlgen leeftijd uw taak neer te leggen. Welk een geruststelling was het, toen dit gerucht onjuist bleek te zijn. Het zou trou wens ook zeer te betreuren zijn, wanneer Foto Bleuzé. Foto, genomen tijdens de receptie van mej. D. Voltman ter gelegenheid van haar 40-jarige werkzaamheid aan de Leldsche Kweekschool voor Bewaarschoolhouderessen. Men ziet op de voorste rij o.a. met bloemen in de hand de jubilaresse; in het midden den heer Rienks, oud-hoofdinspecteur op het L.O.; prof. Van Poelje (met handen over elkaar) en den heer 1. Verwer, voorzitter der Ver. tot opleiding van bewaarschoolhouderessen. u zich zóó jeugdig en krachtig aan de maatschappij zoudt willen onttrekken. (Vroolijkheld). Namens de vereeniging, welke spr. hier vertegenwoordigt, dankte de heer Verwer mej, Voltman tenslotte voor het zeer vele, dat zij in de afgeloopen 40 jaar voor de school heeft gedaan en bood haar als tastbaar blijk van groote erkentelijkheid een doek van den schilder Swart. aan, voorstellende een gezicht op de Loosdrecht sche plassen. (Applaus). De hoofdinspecteur op het Lager On derwijs in de 2de hoofdinspectie, de heer Van Nes, wenschte mej. Voltman aller eerst geluk met haar hooge onderschei ding en huldigde in haar vóór alles de dankbare leerling in dienst van het onder wijs. Spr. noemde haar de draagster van de idee, dat het voorbereidend onderwijs zich ln de eerste plaats moet richten op de ontwikkeling van de functies van de ziel, waarbij zij zich op voorbeeldige wijze wist aan te passen aan de nieuwe uit vloeisels van deze gedachte en die in haar onderwijs ook in toepassing wist te bren gen. Als weinig anderen verstaat gij, aldus spr., de kunst om leiding te geven zonder „meesteres" te zijn. Altoos hebt ge uw leerlingen het ideaal voorgehouden en dat verklaart aller groote dankbaarheid. Spr, besloot met den wensch, dat mej. Voltman 'nog eenige jaren zal blijven de dankbare leerling van het onderwijs, die zij zich gedurende 40 jaar heeft getoond. Dan, aldus eindigde sp.r, zal het met het voorbereidend onderwijs, ondanks den druk der tijden, excelsior blijven gaan. (Applaus). De voorziter der Plaatselijke Schoolcom missie, de heer A. L. Boot, die jaarlijks in deze functie de eindexamens der Kweek school bijwoont, memoreerde den prettigen geest, welke daar altijd heerscht en sprak den wensch uit, dat mejVoltman nog vele jaren deze vergaderingen zal mogen leiden. Mej. Hoeba, sprekende als vertegenwoor digster der gecommitteerden bij de eind examens, herinnerde aan de prettige sa menwerking, welke zij gedurende tien jaar heeft mogen ondervinden. Het was voor de gecommitteerden niet alleen aangenaam om bij die gelegenheid kenls te nemen van de resultaten van een jaar ernstige studie, maar ook trof altijd de prettige omgang van de jubilaresse met haar leerlingen. Mej. Voltman eischt altijd veel van haar pupillen, maar kan dat doen, omdat zij ook aan zichzelve hooge eischen stelt. Bij her haling ls het spr. opgevallen, hoe mej. Voltman ernaar streeft haar leerlingen niet alleen kennis, maar ook blijvend be schaving bij te brengen. Uit erkentelijkheid voor de aangename samenwerking, bood spr. haar een fraaie staande leeslamp aan. Namens alle leerkrachten van kweek- en fröbelschool sprak mej. Glasz de groote waardeering en bewondering van het on derwijzend personeel uit voor het geweldige werk, dat de directrice gedurende 40 jaar heeft verricht. Niet in reclame naar buiten uit zocht zij haar doel te bereiken, maar in gestagen, harden arbeid, waarbij zij steeds aandrong op originaliteit in het onderwijs. Wij allen, aldus spr., hebben zeer veel van u geleerd en werken met liefde onder uw bezielende leiding aan het groote doel om de beginselen van Fröbel en Haanstra bij de wereld Ingang te doen vinden in het belang van het jonge kind. Door uw schit terend voorbeeld hebt gij ons allen de ware arbeidsvreugde deelachtig doen worden. Spr. besloot met den oprechten wensch, dat mej. Voltman de Kweekschool nog vele jaren op dezelfde jeugdige en enthousiaste wijze zal mogen blijven leiden. Mej. Perné, die namens de oud-leerlingen de gevoelens van oprechte vriendschap en warme bewondering jegens haar oud directrice vertolkte, wees erop, hoe deze steeds heeft aangedrongen op het groote belang van ontwikkelde leerkrachten bij het voorbereidend onderwijs. Spr, aarzelde niet om me). Voltman een onderwijzeres bij de gratie Gods te noemen, wier weerga spr. nog nergens ontmoet heeft en ook niet ge makkelijk ontmoeten zal. Zich tot de vele oud-leerlingen ln de zaal wendende, zeide spr., dat zij den arbeid van mej. Voltman niet beter kunnen eeren dan door in het maatschappelijk leven haar uiterste best te doen. Hoezeer mej. Voltman bij haar oud- leerlingen geliefd is, bleek overduidelijk, toen tot hen een oproep werd gericht om gelden bijeen te brengen voor een hulde blijk. De giften stroomden van alle kanten toe en velen vroegen „of ze alsjeblieft mee mochten doen". Zoo kon spreekster thans een ameublement aanbieden en bovendien nog een enveloppe met inhoud, waarvoor het goede hart van de jubilaresse ongetwij feld een waardige bestemming zal weten te vinden (applaus). Namens de leerlingen sprak mej. van Oosterom hartelijke woorden van dank. Wij zijn u niet alleen dankbaar voor uw onder wijs, maar waardeeren het ln u ook in hooge mate, dat u steeds zoo van harte met ons meeleeft en altijd een willig oor leent aan al onze wenschen, nooden en behoef ten. Uit naam van alle kweekelingen bood zij een zelfvervaardigd tafelkleed aan (ap plaus), BINNENLAND. Nederlandsche delegatie samengesteld voor de besprekingen met België. (Binnen land, 3e Blad). De wijziging van de Suikerwet. (Binnen land, 3e Blad). Auto bij Heelsum tegen een boom gen reden; meerdere gewonden. (Gemengd. 3e Blad). De opleiding van onderwijzers; verslag der commissie van voorbereiding. (Kerk en School, 3e Blad). Te Den Haag is, 64 jaar oud, overleden de gep. luit.-generaal K. F. E. Gerth van Wijk, oud-commandant van het Ned. In disch leger. (Laatste Berichten, le Blad) BUITENLAND. Laval's bezoek aan Rome. Een overeen* komst is bereikt. (2e Blad en Tel., le Blad). De betoogingen in het Saargebied ver- loopen zonder incidenten. (Buitenland, le Blad). Het proces Hauptmann. (Buitenl. Ge mengd, 3e Blad en Tel., le Blad). LEIDSCH CRISIS-COMITÉ. WIJ KOMEN WOENSDAG BIJ U AAN! If STELT OW TOCH HIET TELEUR Daarna werd achtereenvolgens nog het woord gevoerd door den heer P. A. Hibma namens de hoofden van scholen voor lager onderwijs; door mej. de Haan als oud- medeleerling en vriendin van mej. Volt man; door mevr. A. C. Klooster, gemeente lijk inspectrlce te Den Haag; door den heer Rienks, oud-hoofdinspecteur op het L.O. en door mej. Meyer uit Amsterdam namens het hoofdbestuur van den Bond van On derwijzeressen bij het voorbereidend onder wijs, die de Leidsche Kweekschool de natio nale kern van het voorbereidend onderwijs noemde. Na deze lange rij van sprekers en spreek sters, verkreeg eindelijk mej. Voltman het woord; zij werd bij haar verschijnen op het tooneel met hartelijk applaus begroet. Hoe geheel anders had spreekster zich deze bijeenkomst voorgesteld. Zij had ge dacht met een aantal oud-leerlingen her inneringen uit vroeger jaren op te halen, maar ln plaats daarvan is zij op een over weldigende wijze gehuldigd en zijn haar verdiensten breed uitgemeten. In de eerste plaats dankt zij H. M. de Koningin en den minister voor de hooge onderscheiding, die zij niet wil beschouwen als een persoonlijke belooning, maar als een sieraad voor de geheele school, de ver eeniging, en allen, die werkzaam zijn in het voorbereidend onderwijs, een woord, dat haar overigens niet sympathiek is, omdat de leeftijd tot zeven jaar heel bij zondere eischen aan het onderwijs stelt. Haar groote leermeester zeide altijd: Maak dat je meer ontwikkeling en bescha ving krijgt, dan volgt de meerdere waar deering (en dus ook de meerdere sala- rieering) van zelf. Hoe zeer spr. die waar deering ook op prijs stelt, toch is dit niet het hoogste. De grootste belooning vinden wij in de vreugde van onzen arbeid. In de roeping voor dezen tak van onderwijs, waarvan de groote waarde eerst de laatste jaren meer en meer wordt erkend. Van harte hoopte spr. dan ook, dat de regeering andere bezuinigings-objecten zal vinden en het voorbereidend onder wijs ongerept zal laten, (applaus). Op de haar eigen bescheiden, sympa thieke wijze dankte mej. Voltman vervol gens allen voor hun waardeerende woor den en de fraaie geschenken, waarbij zij tevens gelegenheid vond de heeren Baak, inspecteur op het L. O. en Vriend, gemeen telijk inspecteur dank te zeggen voor hun tegenwoordigheid. Ook betuigde zij haar groote erkentelijkheid voor de aanwezig heid van den heer Janssen, die evenals zijn vader en grootvader zooveel voor de Kweekschool heeft gedaan. Daarna bestond gelegenheid mej. Volt man persoonlijk geluk te wenschen, waar bij nog menig hartelijk woord werd ge sproken, terw'il tot besluit in intlemen kring door de leerlingen der Kweekschool een revue, betrekking hebbende op het schoolleven, werd vertoond. Het kan niet anders of mej. Voltman zal aan deze hartelijke huldiging een onvergetelijke herinnering bewaren.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 1