LEIDSCH DAGBLAD Eerste Blad Vrijdag 4 Januari 1935 i TELEGRAMMEN. LAATSTE BERICHTEN BINNENLAND. DU1TSCHLAND. Betoofing van trouw aan Hitler. De Fuehrer spreekt. C-isteren is ln de Pruisische Staatsopera Tinter den Linden een demonstratie ge houden van de Duitsche leiders, die Kitler hun trouw kwamen betuigen Aanwezig waren Hitler, zijn plaatsvervanger de rijksministers, de rijksleiders der partij, de rijksstadhouders, de leiders en bevelheb bers van de Duitsche weermacht. Voorts de groepsleiders der S-Ader S S. enz officieren en politie, vertegenwoordigers van het Arbeidsfront, van Hitlerjeugd enz. De vergadering was bijeengekomen in ver band met het Saarplebisciet, ten einde stelling te nemen tegen de verspreide leu gens. die systematisch door de emigran ten-centrales worden uitgegeven en ver zonnen. De plaatsvervanger van den leider. Ru- dolf Hess. opende de vergadering als voor zitter met een toespraak, waarin hij zeide, dat men bijeengekomen was om de van zelfsprekende toegewijdheid aan den Lei der in het openbaar tot uiting te brengen. Vervolgens gaf hij het woord aan den Pruisischen minister-president Hermann Goering, die in zijn kwaliteit van gastheer de aanwezigen welkom heette en allen een gelukkig nieuwjaar wenschte. Vervolgens betrad Hitler het spreekge stoelte voor het uitspreken eener rede voering. Hitler ving aan met het geven van een overzicht over de prestaties van het afge- loopen jaar en wierp dan een blik op het werk van het thans ingegane jaar In verband met de as. stemming in het Saargebied ging hij nader in op den stroom van leugens, die sinds kort weer tegen het Duitsohe rijk wordt verspreid. Dezelfde elementen die de nat.-soc. bewe ging veertien jaar lang met leugens en laster vervolgd en overstroomd hebben, grijpen thans weer naar dezelfde metho den in het buitenland, daar hun geen an dere middelen ter beschikking staan tegen het nieuwe Duitschland. Op sarcastische wijze schilderde spr. vervolgens hoe zij steeds weer volgens het oude recept trachtten den sohijn van wantrouwen en oneenigheid tusschen de leiders in Duitschland te wekken. Hun parool is: de leugen gaat altijd vlugger dan de waar heid. lieg daarom, lieg altijd maar door, misschien blijft er toch iets van hangen. Wanneer zij thans, na vroegere ervaringen wijzer geworden, de eerstvolgende cata strophe in Duitschland aankondigen te gen den veertienden Januari, doen zij dat opdat niet reeds voor de Saarstemming hun leugens zullen blijken, maar ook dit maal zullen hun manoeuvres niet helpen. Op 13 Januari is het noodzakelijk, dat onze broeders, die na 15-jarigen dapperen tegenstand naar het vaderland terug wil len. weten, dat zij naar een waardig va derland terugkeeren. En de tegenstander zal eerst recht moeten weten, dat iedere gedachte aan speculatie op onze oneenig heid ditmaal vergeefsch is. Zij moeten niet denken aldus riep Hitier uit dat zij een van ons allen tegenover zich hebben, maar zij moeten allen weten, dat ln de verdediging van de Duitsche eer, en in de verdediging van den vrede en de levensbelangen van de natie zij staan tegenover de geheele Duitsche natie, den geheelen tegenwoordigen staat, als één aaneengesloten gemeenschap". Voortgaande sprak Hitler over de onver breekbare lostverbondenheid van allen, die door gemeenschappelljken arbeid, ln ver trouwen jegens elkander de groote taken van het nat-soc Duitschland. der natie en haar toekomst dienen. Tot slot zeide sprMoge de Almachtige God ons volk en u allen niet alleen gezond houden, maar moge Hij ons ook voor dit komende Jaar een zeer harden tijd geven, ten einde alle taken, die voor ons staan, te kunnen ten einde voeren. Wij willen ook dit jaar in grenzenloos vertrouwen elkan der de hand reiken en gelijk tot dusverre niet alleen ln een jaar van strijd en zor gen, maar ook van overwinning oprukken als een gemeenschap, die door niets kan worden geschokt. De rede van Hitier oogstte donderend applaus. In aansluiting op de woorden van Hitier gaf Rudolf Hess nogmaals het woord aan Goering, die als hooggeplaatst nationaal socialistisch leider als generaal van de rijksweer en als lid van het rijkskabinet een adres voorlas uit naam der aanwezi gen. en uiteenzette, dat allen tot in hun hart ontroerd waren door de woorden van Hitier en bereid waren als gesloten geheel, als kameraden voor leven en dood hem te volgen Het voorgelezen adres had den volgenden inhoud: ,JDe hier vergaderde leden der rijks- regeering en der rijksleiding van de nat.- soc Duitsche Arbeiderspartij, de rijks stadhouders en de vertegenwoordigers der landsregeeringen. de chefs en officieren van de weermacht, de bevelhebber en officie ren van de landspolitie, de gouwleiders der partij, de leiders der S A., der S.S., der N.S.K.. van den Arbeidsdienst, van het veldjagerscorps en van de Hitlerjeugd, danken U voor nw indrukwekkende en meesleepende woorden. Een even onver antwoordelijke als doorzichtige opruiing ln het buitenland hoopt met het oog op de a.s. stemming in het Saargebied. welke onze broeders naar het vaderland zal terugbrengen, vergeefs door verzonnen, zinnelooze leugens en geruchten in het buitenland en ln het vaderland onrust en wantrouwen te verwekken, teneinde de vaderlandstrouwe Saarlanders te doen wankelen in hun vaste houding. Met af schuw en verontwaardiging keeren wij ons tegen deze door belanghebbende zijde ge voerde kuiperijen. De door uw vertrouwen beroepen bekleeders van de hoogste rijks-, staats- en partij functies, zoowel als de generaals en officieren van de weermacht en de landspolitie enz., verklaren alles ln het werk te stellen om door standvastig heid. ophelderine en doortasten een gron dig einde te maken aan deze lasteringen. De oozing ons door deze geraffineerde, systematische perscampagne murw te maken, moet en zal op onze ijzeren zenu wen en onze wederzljdsche trouw en saamhoorlgheid te oletter loooen. In blin de gehoorzaamheid zullen wij alleen ook in dit iaar u al» onzen leider volgen ver vuld van het onwrikbare vertrouwen dat al uw voelen en denken uw rustelooze arbeid slechts den b'oei en de welvaart van het Duitsche valk gewijd is. van een volk dat niets anders wil als in vreedzame rechtsgelijkheid, met alle andere volkeren te leven onder vertegenwoordiging van zijn eer en vrijheid" Goering richttt vervolgens tot de aan wezigen de oproep ln te stemmen met een ..Sieg Heil" op den vurig geliefden Leider, waarin allen driewerf instemden. Daarop sloot de voorzitter Rudolf Hess. de demonstratie. Verklaard wordt, dat meer dan 10.000 S S - cn S A. mannen, zoomede een groote politiemacht het Operagebouw hebben be waakt. Langs den geheelen weg. welke de Fuhrer volgde was een scherpe bewaking ingesteld De auto van Hl tiet» werd gevolgd door een tweetal wagens, waarin zich een zeer sterke en goedbewapende lijfwacht bevond Bovendien was het verboden tusschen drie uur n.m en middernacht bóven de Duitsche hoofdstad te vliegen De bijeenkomst duurde vijf kwartier. RUSLAND. Dé bij de samenzwering betrokken consul. Het telegraaf-agentschap der Sovjet-Unie publiceerde gisteren een communiqué der regeering. waarin verklaard wordt, dat de buitenlandsehe consul, die met den moordenaar van Kirof, Nikolajef, in con tact heeft gestaan, door zijn regeering is teruggeroepen. Den Moskouschen gezant dezer regeering is gisteren de verklaring van Nikolajef. benevens het gedeelte van het proces-stenogram, voorgelegd waarin de kwestie van het contact van Nikolajef met den consul wordt behandeld. Van Letlandsche officieele zijde wordt echter nu weer gemeld, dat de berichten over een terugroeping van den Letland- schen consul-generaal te Leningrad on het oogenbllk met verlof in Finland, maar keert daarop naar Leningrad terug, ——o ZUID-SLA VIE. De regeering-Jeftitsj voor het parlement. De nieuwe regeering Jeftltsj-Ziwkowitsj heeft zich gistermiddag aan 't parlement voorgesteld Het parlement was tot op de lafste plaats bezet De minister-president en minister van buitenlandsehe zaken, Jettltsj. las de regeerlngsverklarlng voor, welke met het oog op de gebeurtenissen inr,binnen- en buitenland met groote spinning verwacht was. Jbftitsj zeide o.m.: •De bescherming van Zuld-Siavië, en wel zoowel de eenheid van het Zuid-Slavische volk als ook de onaantastbaarheid van den staat moet de hoogste taak zijn voor ieder. Dit gebod stelt ook de regeering in binnen- en buitenlandsch politiek opzicht een zuiver omlijnde taak Zuid-Slavië moet de buitenlandsehe politiek van wij len koning Alexander, die het aanzien van den staat heeft vergroot en zich betrouw bare vrienden en bondgenooten heeft ver schaft, voortzetten. Vastbesloten een poli tiek van vrede, van overeenstemming en van samenwerking tusschen de staten te voeren, zal de regeering er steeds naar streven vooral met de naburige staten betrekkingen te onderhouden, die het best de belangen van den algemeenen vrede dienen. Niemand zal reden hebben aan haar goeden wil te twijfelen. Aan den anderen kant moet echter de regeering ook van naburen onverbiddellijk dezelfde mate van oprechtheid en loyaliteit verlangen. Terroristische acties en samenzweringen mogen ln geen geval een middel zijn van politiek tusschen staten. Zuid-Slavië heeft ten gevolge van zoodanige ongeoorloofde ondernemingen reeds de zwaarste offers moeten brengen. Niemand zal het daarom euvel duiden, dat het geen offers meer brengen wil. Intusschen heeft Zuid-Slavië met behulp van zijn geallieerden en vrien den. die onwrikbaar achter het land staan en door zijn met bewijzen gestaafde klach ten een uitspraak weten te verkrijgen, die duidelijk en beslist luidt. Deze uitspraak logt geen dubbelzinnige Interpretatie toe. De effectvolle en bereidwillige toepas sing daarvan zal de voorwaarde scheppen voor den vrede en voor de Instandhouding van goede betrekkingen tusschen de vol keren. De misdaad van Marseille moet volledig worden opgehelderd. In verband met de vastgestelde verantwoordelijkhe den moeten sancties genomen worden. De regeering zal ln dit opzicht al het moge lijke doen. Wat de binnenlandsche politiek betreft, aldus ging Jeftltsj voort, zal de regeering de richtlijnen volgen, die door koning Alexander zijn opgesteld en ln de grond wet van 1931 zijn vastgelegd. De grondwet biedt alle mogelijkheden tot opheffing van het nationale en sociale leven. Een der eerste taken der regeering zal ook de re- organisatie van het staatsbestuur zijn, dat gedecentraliseerd zal worden. Verder heeft de regeering besloten door een con cordaat met den Heiligen Stoel een duur zame en succesrijke samenwerking met de katholieke kerk veilig te stellen. Op economisch gebiedt beschouwt de regcering den boerenstand als het gewich- tigste Zij ls bereid door de ondersteuning der vakorganisatie den landbouw zooveel mogelijk te helpen. In haar flnancleele politiek wil de regeering er naar streven het evenwicht tusschen Inkomsten en uit gaven benevens de handhaving der valuta in stand te houden. Ten slotte wil de re- geering haar bijzondere aandacht wijden aan de lichamelijke opleiding van de jeugd. Ook het leger zal voorwerp zijn van haar aandachtige zorgen, daar het de beste waarborg vormt voor den ye^e. Een krachtig, goed uitgerust leger zal het best de nationale eer en de internationale verdragen weten te verdedigen. CHINA. Twee generaals terechtgesteld. Twee Chineesche generaals. Tsji-Hung Tsjang en Jen Ying-Tsji, zijn te Peking op last van de regeering terechtgesteld wegens hun verstandhouding met de com munisten. Zij waren in hechtenis genomen nadat generaal Tsjang Kai-Sjek de over winning htd behaald bij zijn aanval op den communistischen staat, die in de pro vincie Kiangsai was uitgeroepen. Generaal Tsjl Hung-Tsjang is ook be trokken geweest bij het gewapend verzet tegen de regeering ln de provincie Tsja- har, ongeveer een jaar geleden. DE ONTWAPENING. WASHINGTON. 4 Januari (Reuter) - President Roosevelt ls besloten in 1935 een einde te maken aan den bewapeningswed loop. waartoe ln de eerste plaats een con trole op de wapen-industrie moet dienen. Dc Amerikaansche gezant ln Bern keert met speciale opdrachten naar Europa terug en zal met de diverse regeeringen besprekingen voeren over het bijeenroepen van een ontwapeningsconferentie. Ame rika zou voornemens zijn ook Duitschland voor de voorbereidende besprekingen en misschien zelfs voor de conferentie uit te noodlgen. HET PROCES HAUPTMANN. DE EERSTE ZITTING VAN HET CONGRES. WASHINGTON, 4 Jan. (VJ5.). De eerste zitting van het 74ste Congres ls gistermiddag ln een atmospheer van vrede en harmonie bijeengekomen. De publieke tribunes waren dicht bezet met belang stellenden en ook de gereserveerde tribu nes waren vol. Men zag er o.a. mevrouw Roosevelt en mevrouw Byrns. de echtge- noote van den voorzitter van het Huls van Afgevaardigden, alsmede mevrouw Allee Longworth-Roosevelt. de weduwe van den vroegeren voorzitter van het Huls wijlen Nicholas Longworth. Men verwacht opgewonden debatten over het Inflatie vraagstuk, de uitkeerlng aan de oud-strijders en de 30-urige werk week. Voorzitter Byrns deed een beroep op de minderheid voor harmonie en samen werking, waarop de leider van de minder heid Snell het woord voerde en verklaarde, dat de minderheid open oog zou hebben voor alle goede dingen, die er ln de voor gestelde wetgevende maatregelen zouden zijn. Hij gaf een korte uiteenzetting van het program, dat de republikeinen zouden nastreven, o.a. een sluitende begroottng. een gezonde geldpolitiek een duurzame garantie der bankdeposito's beschermende tarieven, versterking van de anti-trust- wetgevlng en strijd tegen de oorlogs winsten. o DE WAPENHANDEL-ENQUÊTE. WASHINGTON, 4 Jan. (Reuter). De wapenenquète-cornmissle heeft den voor zitter Senator Nye. opgedragen, den "Se naat heden een suppletoir crediet van 100 000 dollar te vragen, om haar arbeid voort te zetten. Men gelooft, dat dit cre diet zal worden toegestaan. o HET ENGELSCHE KONINGSPAAR. LONDEN, 4 Januari. IV.D.) De Koning en Koningin zijn voornemens het begin van het voorjaar te Eastbourne door te brengen en wel op Comptonplace, het verblijf van den Hertog van Devonshire. ZU zUn van plan tegen het eind van Fe bruari naar Eastbourne te vertrekken. De geneesheeren van den Koning waren van meening dat het klimaat te Eastbourne zeer geschikt voor den Honing zou zUn. ENGELAND. Gandhi weer in de politiek? - Loonsverhooging voor het Londensche tram- en buspersoneel. De Britsch-Indische regeering heeft den regeeringen der provincies een waar schuwing doen toekomen, welke op Gandhi betrekking heeft, aldus meldt de „Daily Herald" uit Bombay. In deze waarschuwing wordt gezegd, dat bewUzen voorhanden zijn. volgens welke Gandhi, ofschoon hU openhjk ver klaard heeft, zich niet meer met de poli tiek bezig te houden, ln werkelUkheid op een handige en clandestiene wijze de volksmassa's organiseert, om een nieuwe campagne van burgerlUke ongehoorzaam heid te openen. Men beweert, dat Gandhi in de dorpen onschuldig uitziende organi saties sticht, die in werkelUkheid een on derdeel vormen van de nieuwe politieke beweging De districtsambtenaren zouden van de regeering opdracht hebben gekregen. Gandhi's gangea heel zorgvuldig gade te slaan en de dorpelingen aan den invloed van het Nationale Congres te onttrekken door condurreerende organisaties op te richten. Ook ls aan de provinciale regeeringen opgedragen, om de bepalingen van het wetboek van strafrecht ter onderdrukking van de propaganda van het Congres, zon der pardon uit te voeren. Met Ingang van 5 Januari worden de loonen van wagenbestuurders en conduc teurs bU de Londensche tram met 2 shil ling per week verhoogd, terwUl ln April a.s. het loon nogmaals met een shilling verhoogd zal worden. Ook de loonen van chauffeurs en con ducteurs der autobussen, die reeds verle den jaar zUn verhoogd, zullen in April met twee shilling per week voor conducteurs, en een shilling per week voor chauffeurs, die een hooger loon hebben dan de con ducteurs, verhoogd worden. VEREENIGDE STATEN. Roosevelt's boodschap. President Roosevelt heeft heden voor het congres een boodschap van algemee nen aard voorgelezen en zal a.s. Maandag de begrootingSboodschap tot het congres richten. Roosevelt zou aan het congres „een verrassing" voorbehouden inzake zUn houding ten opzichte van den werkloozen- steun en de begrooting. Het tekort van de schatkist voor het eerste fiscale semester bedraagt bijna 1700 millioen dollar. Het totaal bedrag van de openbare schuld bedraagt bijna 28.500 millioen dollar. In democratische kringen verzekert men, dat Roosevelt een speciale boodschap aan het Congres voorbereid, welke vermoede lijk de volgende week zal worden verzon den. Hij stelt hierin voor Amerika lid te laten worden van het Permanente Hof van Internationale Justitie. VERHOOR VAN HET ECHTPAAR LINDBERGH. FLEMINGTON, 4 Jan (Reuteri Na dat een getuige het huis van Lindbergh had beschreven, moest mevr. Lindbergh getuigenis afleggen. Zij sprak bijna fluis terend. Zij vertelde hoe zij den dag had doorgebracht met het kind. totdat het naar bed was gebracht. Eerst waren haar oogen droog maar later kreeg zij tranen ln de oogen. Haar echtgenoot maakte zenuw achtige bewegingen. Ook Hauptmann's ge wone kalmte was verstoord. Gedurende de 45 minuten, die het ver hoor van mevrouw Lindbergh in beslag nam, toonde ook Hauptmann teekenen van nervositeit Mevrouw Lindbergh kon gaan zitten nadat zit verklaard had het portret van haar kind in de kleertjes, die het gedragen had (deze waren als stukken van overtuiging gedeponeerd i te her kennen. De procureur-generaal scheen bijzonder veel gewicht te hechten aan de verklaring van mevrouw Lindbergh, dat de voetafdrukken die onder het raam van de kinderkamer gevonden werden, van haar afkomstig waren. Zij had des middags met 't kind daar gewandeld. De verdediger van Hauptmann onderwierp mevrouw Lind bergh niet aan een kruisverhoor. Daarna was de beurt aan kolonel Lind bergh. Deze beschreef hoe hl) om half tien 's avonds thuis was gekomen. Even later had hij een gedruisch gehoord. Dit zou het breken van de sport van de ladder geweest kunnen zijn. Daarna gaf hit een schilde ring van de gebeurtenissen tot 10 uur, toen ontdekt werd dat het kind was geroofd. Voorts vertelde hij hoe hij het briefje vond. waarin hem om losgeld werd ge vraagd Hij nam toen zijn geweer en snelde naar buiten, terwijl de major domus de politie waarschuwde. Lindbergh ver klaarde dat hij afdrukken van zolen van heerenschoenen had gezien op de venster bank van de kinderkamer HU had nie mand ln de buurt van het huis kunnen zien Nadat de politie gekomen was, vond hij de gebroken sport van de ladder onder het raam van de kinderkamer Tenslotte beschreef Lindbergh hoe hl) het tweede briefje, waarin hem losgeld werd gevraagd per post had ontvangen. De zitting werd vervolgens verdaagd. FLEMINGTON, 4 Jan. (Reuter) Men heeft den moed van mevrouw Lindbergh tijdens haar getuigenis bewonderd, welke een der wreedste oogenbllkken van haar leven moet zijn geweest Den geheelen tijd, dat zijn vrouw zich ln de getuigenbank be vond, bleven de oogen van Kolonel Lind bergh op haar gevestigd. HET SCHANDAAL LEVY. PARIJS, 4 Jan. (Reuter). In verband met de malversaties der gebroeders Levy, die een maatschappij hadden opgericht, welke zich met grond- en huizenspecula- tle in de verwoeste gebieden bezig hield,' heeft de rechter van Instructie een aan klacht Ingediend tegen twee vroegere ambtenaren, oud-rljksdirecteurenin het verwoeste gebied, die op zekeren dag hun"' betrekking opzegden, om hooge posten te aanvaarden in de firma der gebroeders Levy. Zooals bekend is het aan Fransche ambtenaren bij de wet verboden, om Indien zij hun dienstverband opzeggen, binnen vijf jaar een betrekking bij een particuliere onderneming te aanvaarden, die onder hun controle heeft gestaan. De aanklacht tegen de beide oud-amb tenaren ls gegrond op het overtreden van dit voorschrift. INCIDENTEN IN TUNIS. PARIJS. 4 Jan. (Reuter). Op Nieuw jaarsdag zijn. naar uit Tunis gemeld wordt. Incidenten ontstaan, toen de Bey de Groote Moskee bezocht. Communistische en inlandsche elemen ten zouden tijdens aanwezigheid van den heerscher lawaai gemaakt hebben en de inlanders zouden getracht hebben den Bey te benaderen om van hem te elschen, dat eenige verbannen oproermakers, die na de bloedige opstand van 1.1. zomer naar het zuiden van Tunis waren gezonden, zouden worden teruggeroepen. De politie heeft verscheidene personen gearresteerd en de Fransche Resident- Generaal heeft in verband met deze ge beurtenissen tien Inlandsche advocaten en kooplieden het verblijf in Tunis ontzegd. RECLAME. 8811 DAOCUJKSCH WIEIIIIitiif NATIONAAL CRISISCOMITE. Het Nationaal Crisis-Comité deelt mede: In de periode van 1731 Dec. 1934 werd door het comité aan 118 plaatselijke crlsls- comlté's een uitkeerlng verstrekt tot een totaal bedrag van f. 54.245waarvan voor een bedrag van f. 39.895 ln den vorm van natura en brandstoffen. Voor 44 bijzondere gevallen werd door tusschenkomst van de plaatselijke comité'a een bedrag van f. 2.909.50 verstrekt. Uit de gift van H M de Koningin, spe ciaal bestemd voor kleeding en dekking, werd voor extra-ultkeerlngen ln dezen vorm een bedrag van f. 15 384 geput. Speciale vermelding verdient voorts een uitkeerlng van f. 2.375aan de Landelijke Commissie ter bestrijding van de gevolgen der jeugdwerkloosheid, o.a. ten behoeve van kampwerk georganiseerd door diverse jeugdvereenlgingen, voorts een gift van f. 450.aan het Leger des Hells voor het ln werking brengen van een werkplaats van den Bond van Barmhartigheid, en tenslotte een bijdrage van f. 2.333.30 ten behoeve van het crlslswerk der Amster- damsche Maatschappij voor Jonge Mannen DE F 22 WEER IN DE LUCHT. Goed geslaagde proefvlucht. Het nieuwste product van de Fokker fabrieken, de F. 22, bestemd voor de Zweedsche Luchtvaart Maatschappij „Aba", heeft hedenmorgen een goed ge slaagde proefvlucht gemaakt. Op deze vlucht, die anderhalf uur duurde, werden de vliegelgenschappen van het toestel be proefd. De proeven hebben een gunstig resultaat opgeleverd. Reeds eenigen tijd was het toestel voor deze proefvlucht gereed, doch de slechte weersomstandigheden waren oorzaak, dat zij nog niet kon worden gehouden. Heden morgen was er echter goed zicht en kon op voldoende hoogte worden gevlogen voor het nemen van de proeven zonder dat het gevaar bestond dat Intusschen Schiphol weer dicht zou trekken. De F. 22 werd bestuurd door den Invlle- ger van de Fokkerfabrieken Melnecke, terwijl verder meevlogen de constructeur Schatzki, ir. Winter van de „Aba", de werktuigkundige Grupp van de „Aba" en de heeren van Nyenhof en Stok van de Fokkerfabrieken Wij vernemen dat thans spoedig de officieele proefvluchten voor den Rijks- Studiedienst voor de Luchtvaart met de F. 22 kunnen beginnen. BANKOVERVAL TE MANCHESTER. MANCHESTER. 4 Jan. (Reuter)Gis termiddag is hier een overval gepleegd op een bank. Kort vóór sluiting werden de directeur en een bediende door twee ge maskerde cn met revolvers gewapende mannen aangevallen en gekneveld. De dieven wisten zich vervolgens circa 600 p. st. toe te eigenen en in een auto te ontkomen. o AARDBEVING TE TOKIO. TOKIO. 4 Jan (Reuter). In den afge- loopen nacht is te Tokio en omgeving een krachtige aardbeving waargenomen, die gelukkig echter geen schade aanrichtte. DE „LEEUWERIK" TERUGGEKEERD. Het K.L.M.-vllegtutg „De Leeuwerik", het toestel, waarmede de Commissie van On derzoek réisde, die een onderzoek heeft Ingesteld naar de oorzaak van de ramp met de „Ulver", ls vanmorgen te ruim 11 uur op Waalhaven geland De leden van de commissie, uitgezonderd ir. v.d. Maas die gisteravond reeds per trein arriveerde, als mede de piloten Sillevis en Geysendorffer, zijn naar Den Haag doorgereisd, waar zij rapport zullen uitbrengen aan den direc teur der K.L.M., den heer A. Plesman. Ongeveer kwart voor 12 is de „Leeuwe rik", op Schiphol aangekomen. Van de geëmployeerden der K.L.M., die de reis naar Bagdad en terug hebben mee gemaakt, i*i verband met het onderzoek naar de ramp van de „Ulver", waren alleen aan boord de beide mecaniciens v. Beynen en Westrate. Het toestel was van Rotterdam af over gebracht door den piloot Tepas. ZEVEN NEGERS VERBRAND. BALTIMORE. 4 Jan. (Reuter). Zeven negers, die ln een kelder waren opgesloten zijn bij een brand ln het huis om het leven gekomen. o EEN GENEESMIDDEL TEGEN KANKER? NEW ORLEANS, 4 Jan. (V.D.i De be kende Senator Huey Long heeft gisteren medegedeeld, dat eenige dokters van de staatsuniversiteit van Louisiana een ge neesmiddel tegen kanker zouden hebben ontdekt en dat hij voor 100 000 dollar een plaatselijk radiostation had gekocht, ten einde door de radio de geheele wereld van het geneesmiddel tegen de vreeselijke ziekte op de hoogte te brengen. Senator Long weigerde nadere bijzon derheden mede te deelen, doch verklaarde dat hij er Maandag a.s. In den Senaat een rede over zou houden. TEGEN EEN BOOM GEREDEN. Twee gewonden. Op den weg NijmegenGroesbeek ls gisteravond de vrachtauto van de gebrs. van Campen uit Nijmegen ln botsing ge komen met een door een paard getrokken wagen van B. uit Groesbeek. De auto reed tegen een boom en werd ernstig be schadigd. De chauffeur en een inzittende werd zoodanig gewond dat beiden naar een ziekenhuis moesten worden vervoerd. De chauffeur bleek een hersenschudding te hebben bekomen, zijn metgezel werd slechts licht gewond. DE NOORDGEUL WORDT GELICHT. Heden ls een aanvang gemaakt met het lichten en het onlangs bij Marken ge zonken schip .De Noordgeul". Twee bok ken zijn daartoe uit Schellingwoude ver trokken. BOOTDIENST OP SCHIERMONNIKOOG HERSTELD. De rijksveerboot die gisteravond Schier monnikoog niet kon bereiken wegens den dichten mist, is vanmorgen te vier uur te Oostmahorn teruggekeerd. Van 5 uur gis termiddag is de boot dus buiten gebleven. Daar de mist thans is opgetrokken, kon de dienst hersteld worden. Te 8 uur van morgen is de boot weer op Schiermonnik oog aangekomen. a-i

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 2