„IN DIPLOMATIEKEN DIENST". POM M ER-DAM ITA-GARAT 75*te Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 4 Januari 1935 Vierde Blad No. 22940 BINNENLAND. DE RAMP VAN DE „UIVER" Ir. Van der Maas in ons land teruggekeerd Gisteravond is per trein uit Parijs in ons land teruggekeerd de heer ir. H. J. van der Maas van den Rijksstudiedienst voor de Luchtvaart, die door de regeering was benoemd om een deskundig onderzoek in te stellen naar de oorzaak van de „Uiver"- ramp bij Rutbah. Ir. v. d. Maas kon uiteraard zeer weinig mededeelen, daar hij eerst een officieel rapport moet samenstellen. Hij is circa twee dagen in Rutbah Wells geweest en heeft daar het wrak van de „Uiver" onder zocht. De wrakstukken liggen circa 22 KM. van Rutbah op een plateau, vlak bij de bedding van eén rivier, welke bijna altijd droog is, doch alleen bij hevige regens vol water is. Deze was nog gevuld met water, hetgeen volgens de bewoners van de barre streek slechts eens in de vier jaar gebeurt. Nadat ir, v. d. Maas zijn gegevens had verzameld, is hij naar Bagdad gegaan, om gegevens te verkrijgen omtrent het weer en eventueele radio-berichten. Tijdens zijn oponthoud in deze plaats heeft hij nog een bezoek aan het graf van beman ning en passagiers gebracht. Aan alles kon men zien, dat de begrafenis zeer plechtig is geweest. Vervolgens ging ir. v. d. Maas naar Amman, waar de basis der Britsche lucht vloot, de Royal Air Force, is gevestigd. Hij heeft daar een zeer loyale medewerking ondervonden van de militaire autoriteiten, die hem alle gewenschte inlichtingen ver schaften; o.a. heeft hij luitenant Stone gesproken, die het „Uiver"-wrak heeft ontdekt. Tenslotte ging de deskundige naar Cairo om gegevens over het weer te verzamelen jen van deze plaats keerde hij met de „Leeuwerik" terug naar Nederland, De „Leeuwerik" kon, gelijk gemeld, vanwege den mist niet in Nederland landen en ging in Parijs aan den grond, zoodat ir. v. d. Maas met den Parijschen trein zijn reis naar de hoofdstad voortzette. BEDRIJVIGHEID OP HET TWENTSCHE VLIEGVELD. INTREDE VAN DEN DIRECTEUR- GENERAAL VAN DEN LANDBOUW. Eergisteren heeft ir. Alph. Roebroek de leiding der directie van den landbouw aanvaard. De directeur-generaal werd in zijn kamer namens alle ambtenaren dei- directie verwelkomd, waarna hij dankte voor de tot hem gerichte woorden en de hoop uitsprak, dat allen eendrachtig met hem in de beste verstandhouding zouden willen samenwerken en dat op dezen ge- meenschappelijken arbeid God's zegen moge rusten tot heil van den zwaar be proefden landbouw en dus ook van ons vaderland, waarin de landbouw zulk een belangrijke plaats inneemt. Tengevolge van den mist in het Westen. In verband met den mist in het Westen des lands heerschte er op het vliegveld Twente gisteren een groote drukte. Diverse toestellen waren gedwongen op de Twent- sche Luchthaven te dalen. Het Duitsche toestel, dat van Londen kwam, kon op Schiphol niet landen en vloog door naar Twenthe. Nadat passa giers en goederen waren uitgeladen, ver volgde de Junker de reis naar Berlijn. Het uit Berlijn komende Duitsche vliegtuig voor Amsterdam en Londen moest echter op Twenthe blijven. Evenzoo ging het met de „Uil" van de K.L.M., welk toestel uit Kopenhagen kwam. De „Zilvermeeuw" van de Seldte Maatschappij, welke op weg was van Ber lijn naar Amsterdam en een groot ver keersvliegtuig van de Zweedsche maat schappij, dat van Malmö kwam. Laatst genoemde vier toestellen zijn alle op Twenthe gebleven, De passagiers, die op reis waren naar verschillende steden in West-Europa, zijn per D-trein verder ge gaan. Ook de post is per trein naar Am sterdam vervoerd. UITKEERING DIVIDEND- EN TANTIÈME-BELASTING AAN OVER- ZEESCHE GEWESTEN. Ingediend is een wetsontwerp uitkeering van dividend- en tantièmebelasting aan overzeesche gewesten. In de memorie van toelichting wordt herinnerd aan de aanneming van een motie-Helsdingen door den Volksraad, naar aanleiding waarvan overleg heeft plaats gehad tusschen de ministers van Finan ciën en van Koloniën, welk overleg hen tot de conclusie heeft geleid, dat het in derdaad niet billijk is. dat Nederland be lastingen heft wegens de uitdeelingen, door in Nederland gevestigde ondernemingen, welke in Indië haar bedrijf uitoefenen (b.v. de Ned.-Indische Aardolie-Mij., de Ned.-Indische Waterkracht-Exploitatie- Mij., de Gem. Mijnbouw-Mij. Biliton), ge daan, voor zoover die uitdeelingen aan Npd.-Indië toekomen. Hoewel het het meest voor de hand ligt, in de wet op de dividend- en tantième belasting een vrijstelling voor deze uitdee lingen op te nemen, blijkt daarmee de bedoeling niet te worden bereikt. Daar immers de dividend- en tantièmebelascing wordt geheven ten laste van de uitdee- lende vennootschap, zou door een derge lijke vrijstelling de winst van die ven nootschap worden vergroot en de door Nederland vrijgegeven bate slechts voor een deel aan Ned.-Indië en voor het ove rige deel aan de andere aandeelhouders ten goede komen. Daarom verdient het aanbeveling, de wet op de dividend- en tantièmebelasting buiten de onderhavige kwestie te houden en de geheven belas ting aan Ned.-Indië uit te betalen. Een raming van het bedrag, dat dit wetsvoorstel ten laste van de Nederland- sche middelen en ten bate van de Indi sche middelen zal brengen, is uiteraard niet te maken. Het bedrag is afhankelijk zoowel van de winst, welke de verschil lende gemengde bedrijven zullen maken, als van het gedeelte daarvan, dat zij tot uitkeering zullen brengen. Indien het wetsvoorstel reeds gedurende 1930, 1931. 1932 en 1933 gewerkt had, zou het bedrag zijn geweest in 1930 f. 189.659.20, in 1931 f. 106.249 11, in 1932 f. 8573.71 en in 1933 f. 9545.15 Hoewel het wetsvoorstel op het oogen- blik voor Suriname of Curagao weinig of geen belang heeft, is volledigheidshalve de regeling mede voor die gebiedsdeelen getroffen. Het ligt in de bedoeling van de land voogden der overzeesche gewesten te be vorderen, dat een gelijksoortige regeling wordt getroffen ten aanzien van de winst belasting, welke aldaar wordt geheven van de uitkeeringen, waartoe de andere deelen des Rijks gerechtigd mochten zijn. In artikel 1 zijn uitsluitend genoemd de hoofdsom der dividend- en tantième belasting en de daarop geheven wordende rijksopcenten. Het ware niet billijk, de opcenten, welke ten behoeve van de ge meenten geheven worden, in de regeling te begrijpen en zoodoende aan de gemeen ten een deel van de haar toekomende op centen te ontnemen. WERKLOOZENKAS ALG. NED. BOUW- ARBEIDERSBOND. Verkorte uitkeeringsduur voor werkioozen Naar het orgaan van den Alg. Nederl. Bouwarbeidersbond meldt, heeft de bonds raad besloten de uitkeeringen uit het werkloozenfonds stop te zetten. Men meent, nadat de toeslag van 160 pet. op de werkloozencontributie tot '145 pet. is verlaagd, niet te kunnen ingaan op den eisoh van den Minister van Sociale Zaken, dat alleen uitkeering zal worden gegeven aan hen, die in een jaar 6 weken in het bouwbedrijf hebben gewerkt, en dat voortaan de halve contributie zal worden gevorderd van alle leden, die werkloos zijn of tot nog toe om andere reden van een bijdrage voor de werkloozenkas zijn vrij gesteld. Nader verneemt de „Tel." echter, dat na een conferentie de minister gisteravond telegrafisch aan den Bond heeft doen weten, dat hij bereid is genoegen te nemen met een voorloopige eenigszins verkorten uitkeeringsduur aan de werk- looze leden over het eerste halfjaar van 1935. Het subsidie-percentage blijft op 150 procent gehandhaafd. Een en ander komt hierop neer, dat de Bouwarbeidersbond aan, zijn werklooze leden een week korter uitkeering verstrekt dan de oorspronkelijke regeling voor schreef. Gedurende dit eerste half jaar zal na te gaan zijn hoever men met de be schikbare middelen komt. In Mei of Juni a.s. zal opnieuw met het departement van Sociale Zaken worden overlegd, welke regeling voor het tweede halfjaar van 1935 zal dienen te gelden, In dit overleg zal niet alleen de Alg. Ned. Bouwarbeidersbond be trokken worden, doch ook de andere orga nisaties van bouwvakarbeiders zullen er aan deelnemen. Hiermede is het conflict feitelijk dus opgelost, want het hoofdbestuur van den Alg. Ned. Bouwarbeidersbond had zelf, als middel tot oplossing der moeilijkheden verkorting van den duur der uitkeeringen gevraagd, welk verzoek thans door den minister ingewiüigd is. Vermoedelijk zal dus wel heden het be stuur van den Bouwvakarbeidersbond de stopzetting der uitkeeringen uit de werk loozenkas opheffen. RECLAME. 1NZE HANDEL MET RUSLAND. Een delegatie naar Moskou. Naar wij vernemen, zullen in de eerste helft van deze maand de heer E. D. van Walree, mr. A. N. Molenaar en Rethmeyer voor liet comité voor de Nederlandsch- Russische handelsbetrekkingen haar Mos kou vertrekken ter bespreking van deze handelsbetrekkingen. Met de delegatie reist mee dë heef Nesterof, directeur van de te Rotterdam gevestigde Russische handelsondérnemfng Exportchleb. N. R. Crt. BOUW VAN KRUISER VERTRAAGD. Opleveringstermijn met een half jaar verlengd. Wegens eenlge vertraging bij den bouw van machines, die elders worden gebouwd, is de opleveringstermijn voor den kruiser „De Ruyter", die bij Wilton-Feijenoord te Schiedam in aanbouw is, met een half jaar verlengd. Dientengevolge is het aantal arbeiders, dat bij den bouw werkzaam is, verminderd. (Hbld.) VERSPREIDE BERICHTEN. Op verzoek is eervol ontslag verleend aan den reservekolonel G. B. Noothoven van Goor van den generalen staf, en aan de reserve-luit.-kolonels J. A. Huisken van den staf der vierde infanteriebrigade, jhr. ,J H. Strick van Linschoten, van den staf der achtste infanteriebrigade en J. A. H. Perey van het regiment genietroepen, en is de titulaire rang van gen. majoor ver leend aan den eervol ontslagen reserve kolonel Noothoven van Goor. Benoemd tot reserve-officier van ge zondheid eerste kl. die der tweede kl. J. Nijhoff, W. C. Boelens en E. N. Bogtstra. Op 69-jarigen leeftijd is te Oostka- pelle overleden de heer P. S. Buteux, die van 1893 tot 1925 burgemeester was van Oost- en West-Souburg. „HOOFDPIJNEN VERDWENEN" Toen zij het juiste middel vond. Hier volgt weer een schrijven, waaruit blijkt, dat voor allen, voor wie beweging en frissche lucht schaarsch zijn, Kruschen Salts onontbeerlijk is. „Ik wil U even schrijven om te zeggen hoe goed ik Kruschen Salts vind. Ik had ondraaglijke hoofdpijnen en voelde me dikwijls ellendig. Ik probeerde alle soorten verschillende zouten, tabletten enz., maar niet één hielp me. Een vriendin zeide mij toen, dat voor haar niets boven Kruschen Salts ging. Toen heb ik het ook een paar maanden lang geregeld ingenomen, met het gevolg, dat Krusschen mij geheel van mijn kwaal bevrijd heeft. Ik zou nooit meer mijn flacon Kruschen willen missen, want door Kruschen Salts voelt men zich jeugdig, blijft men jeugdig en men ziet er jeugdig uit." Mevr. V. M. Wat doet U tegen hoofdpijnen? Neemt U maar een of ander middel, dat de pijn stilt en verbeeldt u zich dan, dat u ge nezen bent? Maar de oorzaak der hoofd pijnen bestaat meestal in een gedeelte lijke constipatie, een kwaal waaraan velen ongemerkt lijden, die een zittend leven hebben. Kruschen Salts dringt regelrecht door tot den wortel van het kwaad en neemt de oorzaak weg. De zouten in Kruschen neutraliseeren ophooping van schadelijke zuren in het lichaam en voorkomen,, dat deze zich weer kunnen vormen. Ze maken een einde aan de lastige constipatie, om dat ze de afvoerorganen zachtjes aan sporen totgeregelde werking, zooals de Natuur dit bedoeld heeft. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijg baar bij alle apothekers en drogisten a f. 0.90 en f. 1:60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch zoowel als op de buitenverpak king de naam Rowntree Handels Maat schappij Amsterdam voorkomt. 4216 UIT NED. OOST-INDIE. BURGEMEESTER VAN ALBURY TE SOERABAJA. SOERABAJA, 4 Januari. (Aneta). De burgemeester van Albury, de heer Wangh, is uit Australië gearriveerd. Hij verklaarde hoe enthousiast hij was over de alge- meene sympathie welke he min zijn ge- meene sympathie welke hem in zijn ge- gevallen. Hierdoor heeft de kleine, tradioneele gemeente plotseling het grootste feit in haa 100-jarig bestaan ervaren. Hij vertelde ook nog van de groote deelneming der geheele burgerij met het lot dat de Uiver heeft getroffen. RITTER-PRODUCTIE. In Neubabelsberg is het werk voor de nieuwe films in vollen gang. De Duitsche film-industrie moet zich itot het uiterste inspannen om haar naam, die zij in jaren van systematischen ar beid heeft weten te vestigen, op de film- inarkt te behouden en hoog te houden. Een van de voornaamste figuren in de ateliers is Karl Ritter. De eerste groote film. die op zijn productie-programma stond, heeft hij reeds voltooid, n.l. „In diplomatieken dienst" met Hans Steinhoff als regisseur en Irmen-Tschet als camera man. Bij voorkeur gaat deze ervaren man uit van de kwestie van het milieu der film, als het er om gaat om uit de vele plannen en ontwerpen een keus te maken. Bij de toonfilm „Die Insel" was het 't eigenaardige milieu van de diplomatieke wereld, waar omheen, als om een aan alle zijden ingesloten eiland, de golven der tropische wereld bewegen en in welker fijn organisme de gedachtengang van een nieuwen tijd doorbreekt. Het was een in teressant vraagstuk om in het bestek van spannende handeling de tegenstellingen en het tegen elkaar opbotsen van men- schen met zoo verschillende levensopvat ting en -beschouwing uit te werken. Wij nemen levendig deel aan een conflict, dat een hoog begaafd man ten gronde doet gaan. een diplomaat van den ouden stem pel tot eenzaamheid en verlatenheid doemt en hem het liefste ontrooft, wat hij heeft Ook het geluk, dat twee jonge men- schen vereent na een moeilijken strijd, kan niet de eeuwige tragiek verminderen, die ligt in het conflict van twee generaties. „Deze film zal men niet vergeten heb ben", zegt Ritter „als men den bioscoop uit is. Ik had een prachtigen staf mede werkers om de moeilijke stof te verwerken. Naast Brigitte Helm en Willy Fritsch ac teurs als Otto Tressier, Andrews Engel- mann, Francoise Rosay. een opkomend talent, Heinz von Cleve; maar ik zou wel alle spelers moeten opnoemen om het u goed te kunnen uitleggen. Ditmaal kwam het ook aan op de architectuur. De tegen stelling tusschen het voorname milieu van Willy Frit-eh die zich bovengenoemde film in zlin streng voornamen diplo- matenrok merkbaar thuis voelt met Brigi tte Helm, die door hem veroverd wordt. het gezantschap en de tropische omgeving moest zoo scherp mogelijk worden uitge werkt. Benno von Arent en Arthur Günther hebben hiervan dan ook een meesterstukje gemaakt. Ook de muziek zal u wel bevallen; zij is gecomponeerd door Werner Bochman". Aan den muur van de bijna primitieve werkkamer hangt al weer een nieuw werk plan. „Hier ziet u mijn tweede film, .Lok vogel", die nu in het atelier wordt ge draald". „Wat heeft u verlokt om deze film te kiezen?" Ritter lacht. „Misschien de tegenstelling misschien het ontbreken van lederen ten- denz en de drang naar avontuur, dien wij nu eenmaal allen in ons hebben. Deze film moet in de eerste plaats onderhoudend zijn, spannend als een goéde detective roman. waar men steeds' opnieuw weer met pleizier in leest. Het milieu is de Levant, tusschen Constantinopel en Mar seille. Van den inhoud kan ik u te voren niets verraden. De bekoring van dit werk ligt ■in het feit, dat hier alle mooidoenerij ver meden wordt en dat alleen het avontuur lijke wordt gebracht met een tikje humor en komiek, hetgeen tevoren reeds den noodigen afstand schept. In deze film kan ik rekenen op Viktor de Kowa. die hier zijn hart kan ophalen, omdat hij altijd zoo echt met animo speelt Naast hem Hilde Weissner als een schoone verleidster, terwijl wij met pleizier Jessie Vihirog wederzien, die in deze film een energiek, grappig meisje zal voorstellen. Voor de deur van den productieleider verdringen de menschen elkaar, slechts moeilijk bedwongen door zijn rechterhand, zijn secretaresse. Doch Karl Ritter laat zich thans niet meer storen. Hij is op zijn praatstoel gekomen. Plastisch, met duide lijke gebaren, schildert hij mij zijn werk. Men heeft het gevoel dat deze man juist in een gesprek het over vele dingen met zich zelf eens wordt. ,X>an is er nog een derde onderwerp, waarop ik als het ware verliefd ben, als op een fijne teere bloem, een onderwerp, dat zich bij uitstek leent om verfilmd te worden. Het Is de novelle van Stevenson, „Das Flaschenteufelchen", de geschiedenis van de flesch, die lederen wensch vervult en die men zoo spoedig mogelijk weer moet zien kwijt te raken, want de laatste, die haar niet meer kan verkoopen wordt door den duivel achterhaald". La, dat is zoo ongeveer de quintessens van de kwestie. Maar dan is er nog Keawe een zeeman te Hawaï, die Kokua lief heeft, de dochter van den planter; in de film gaat het om deze romantische liefdes geschiedenis, over de beide menschen, waaervan de een weet van het leed van den ander en het van hem wil wegnemen, zonder dat de ander het merkt, uit de onbegrepen en ongeweten diepten der echte liefde. Een wisselspel tusschen twee menschen. waarbij de enorme mogelijk heden van de film het tooverachtige een voudig en begrijpelijk zullen maken. Een bont, kleurig beeld zal het worden een tapijt dat steeds gloeiender en schooner van kleuren wordt naar mate men het ontvouwt en waarin honderd en een epi soden worden ingeweven: »en prenten boek waarvan wij de bladziiden willen op slaan voor de menschen, die beneden in de zaal zitten, tot zij het begrijpen en Lili Damita en Charles Fallot in de film „On a volé un homme" (Vrouwenoogen), Erich Pommer regisseerde de film „On a volé un homme", die hier vertoond wordt onder den titel „Vrouwenoogen". Men kent zijn kwaliteiten uit de films „Het Cabinet van dr. Caligari", „Het Congres danst", „F. P. antwoordt niet," „Variété", „Hare Hoogheid beveelt", „De blauwe Engel" e.a. Hij ontdekte o.a. Emil Jannings, Pola Negri, Mariene Dietrich, Lilian Harvey; hij gaf nu aan Lili Damita en Henry Garat de kans om hun naam nóg meerdere bekend heid te verschaffen. Lili Damita maakte haar filmdebuut in 1923'. Na de film „Madame Pierre" debu teerde zij in een revue in het „Casino de Paris". Hierna vertrok zij naar Oostenrijk, waar zij de hoofdrol vervulde in eèn groot aantal films, vervolgens ging zij naar Duitschland en van hieruit scheepte zij zich in naar Amerika, waar zij een con tract kreeg bij Fox Film. Zij is buitenge woon populair in Frankrijk, doch ook in het buitenland, met het gevolg, dat al haar films steeds in drie versies vervaardigd worden. Haar medespeler Henry Garat maakte o.a. in Berlijn de fransche versie van „Hare Hoogheid beveelt" en „Het Congres danst". In Parijs werd hij o.a. terstond geënga geerd door Erich Pommer en André Daven voor „Vrouwenoogen", waarin Lili Damita hem in de vrouwelijke hoofdrol waardig terzijde staat. weten: Die twee menschen op het witte doek. dat zijn wij tweeën, jij, mijn man en jij, mijn vrouw, jij, mijn moeder en jij, mijn zuster, jij. mijn vader en ik je doch ter, jij mijn vriendin en ik. je vriend. Wij zijn allemaal betrokken bij dit spel want het zijn altiid weer de groote schuld en de groote liefde, die als donkere en lichte schaduwen over ons leven vallen". DE ROODE PIMPERNEL. Een nieuwe London-film. Binnenkort brengt Loet C. Barnstijn de nieuwe Londori-film .De Roode Pimper nel". Het gegeven van deze film is geba seerd op het bekende boek van Barones Orczy. De regie werd gevoerd door Alex ander Korria die Ina films als Hendrik VIII" Catharina de Groote" en Don Juan") hiermede zijn vierde rohirent voor Londen Film Prod, vervaardigde. De hoofd rollen worden vervuld door Merle Oberon, de meer en meer op den voorgrond tre dende Engelsche actrice, die wij ons her inneren uit „Hendrik vni". en Leslie Ho ward, de Engelschman, die in tal van Amerikaansche rolprenten naam wist te maken. o HET PAARD VAN RUDOLF VALENTINO. Wij zijn hem nog niet vergeten nietwaar lezeressen, de filmheld, de ideale man Rudolf Valentino over wiens te vroege dood de filmliefhebsters over de geheele wereld bittere tranen hebben vergoten. En al mag dan, de ergste droefheid zijn afgesleten, zonder twijfel zal het u toch interesseeren. dgt het paard Jadaan. dat hij heeft bereden in de film .De Sheik" weer in de Remaco Radio film „De lady en de vrijbuiter" (Stinzaree) op het witte doek zal verschijnen. Richard Dlx maakt in zijn rol als .Stin zaree" de stoutmoedige romantische ban diet. van dit paard gebruik om de lief tallige Irene Dunne te schaken.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 13