758te Jaargang WOEftSDAG 2 JANUARI 1935 No. 22938 EERSTE BLAD. STADSNIEUWS. m BUITENLAND. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ots. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau NoordeincLpleni Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Rostchêque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.35 per week f. 0.18 Franco per post f. 2.35 per 3 maanden portokosten («voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.) Dit nummer bestaat uit DRIE bladen AFSCHEID VAN BRIGADIER P. DE LOOFF. Na een 30-jarigen diensttijd bij de Leidsche Politie. Dr. T. BIJLEVELD. Brigadier de Looff. In de theoriezaal van het politiebureau aan de Zonneveldstraat heeft Maandag middag de brigadier P. de Looff na een ongeveer 30-jarigen diensttijd bij de Leidsche politie en in tegenwoordigheid van superieuren, collega's en minderen afscheid van het korps genomen. Het eerst werd het woord gevoerd door den agent W. Zwart, die brigadier de Looff schetste als iemand, die altijd klaar stond, wanneer de dienst hem riep ent als een goed collega, op wien men onder alle omstandigheden kon vertrouwen. Al gaf uw opbruischende natuur wel eens aan leiding tot conflicten, aldus spr., toch waart gij altijd een goed politieman, strikt rechtvaardig tegenover uw minde ren en stipt punctueel tegenover uw supe rieuren. Namens het geheele korps bood spr. den scheidenden brigadier als blijvend aan denken aan zijn Leidschen politieloopbaan een tweetal fauteuils en vier stoelen aan. Zijn onmiddellijke chef, inspecteur Duval noemde brigadier de Looff een politiedienaar van zessen klaar; iemand die zijn kracht niet zocht in populariteit bij Het publiek, maar deze aan zijn plichtsbetrachting ten offer bracht en in de moeilijke oorlogsjaren bewees gesneden te zijn van het hout, waarvan men goede poiitie-ambtenaren maakt. Bovendien was de Looff ook een uitnemend ruiter, een waardig discipel van het 3de regiment huzaren en ter herinnering aan zijn prestaties als zoodanig bood spr. hem een omlijste foto aan van de bereden politié- groep, welke bij den laatsten 3 October- optocht medewerking verleende. Tenslotte sprak nog de voorzitter van het Leidsch Politie Muziekgezelschap, hoofdagent W. Dragt, die erop wees, hoe de Looff altoos een trouw lid van de muziekclub is geweest, al liet zijn gezond heidstoestand de laatste jaren dan ook niet meer toe, dat hij daarvan werkend lid was. Toch werd nimmer tevergeefs een beroep op hem gedaan en spr. sprak den wensch uit, dat de Looff deze bereid willigheid ook na zijn pensioeneering zou blijven bezitten. Brigadier de Looff dankte tenslotte voor de geschenken en de waardeerende woor den en spoorde zijn achterblijvende mak kers aan zich onder alle omstandigheden goede collega's te betoonen. ZILVEREN JUBILEUM. Bij de N.V. Meelfabriek „De Sleutels" v.h. De Koster en Co. Heden was het 25 jaar geleden, dat de heer J. F. Hamann, procuratiehouder bij de N.V. Meelfabriek „De Sleutels" v.h. De Koster en Co. alhier, als jongste bediende bij genoemde firma in dienst trad. Na eerst op het privé-kantoor ontvan gen te zijn, waar hem door den directeur der N.V., den heer A. de Koster, onder hartelijke bewoordingen de gebruikelijke enveloppe werd ter hand gesteld, werd hij vervolgens toegesproken door zijn mede- procuratiehouder den heer A. Verboog, die hem namens het kantoor- en laborato rium-personeel, reizigers en fabrieks-chefs een fraaie kaarsenkroon, en aan mevr. Hamann een bloemenmand aanbood. Vervolgens vond nog een huldiging .plaats door het fabriekspersoneel in een der fabrieksgebouwen, alwaar den jubi laris bij monde van den bedrijfsleider, den heer ir. Bol, na een geestige toespraak, een fraai schilderstuk, alsmede een vaas met bloemen werd aangeboden, terwijl de zelfde spreker voorts nog namens de Voetbalvereniging „Meelfabriek De Sleu tels" („M.D.S.") een bloemenmand in de clubkleuren overhandigde. Na nog eenige welgekozen woorden van dank te hebben gesproken, vertrok de ju bilaris om den verderen dag in huiselijken kring door te brengen. Bij zijn 40-jarig ambtsjubileum. Men schrijft ons: Een dezer dagen herdenkt dr. T. Bijle- veld den dag, waarop hij 40 jaar geleden op 23-jarigen leeftijd tot arts werd bevor derd. Zijne vrienden willen hier de aan dacht op vestigen van allen, die met dezen bekwamen geneeskundige en merkwaar- digen mensch sympathiseeren. Hij zelf zou liever zien, dat de aandacht er van werd afgeleid. Maar in dit geval weigeren zij hem ter wille te zijn. De jubilaris is van meening, dat er geen persoonlijke verdienste in steekt 40 jaar lang in het leven gebleven te zijn. Zijne vrienden meenen, dat een veertigjarig ju bileum een uitgezochte gelegenheid biedt, die men in het leven van allen dag te dik wijls laat passeeren, om hem te zeggen, hoe zij over hem denken, om hem te dan ken voor alles, wat hij voor hen geweest is, en om uit te spreken, dat het zeer zeker geen verdienste is om veertig jaar arts te zijn, maar wel om het te zijn zooais hij het geweest is; want ondanks allerlei be roepservaringen, waarover wij niet verder zullen uitweiden, is hij gebleven een toege wijd mensch met een open oog en een open hart. Tot het bijzondere van dezen arts behoort, dat hij in een tijd, waarin materialisme en positivisme hoogtij vier den niet in de laatste plaats in zijn we- I tenschap, een belijder was van en een strijder was voor het rijk des geestes. Reeds in zijn studententijd koesterde hij de overtuiging, dat men den geest en zijne waarden niet uit de materie kan distillee- ren. En deze overtuiging is onder invloed van de levenspractijk niet als ejugdig idea lisme prijsgegeven, maar veeleer verbreed en verdiept. „Moeite en verdriet" zijn hem niet bespaard gebleven. Zij hebben deze overtuiging niet geschokt. Gaarne citeerde hij de oude spreuk: „Op het lastdier der smart rijdt de mensch het rük des Geestes binnen." Ook zijn critiche blik op de dagen des tegenwoordigen tijds heeft hem niet tot cynisme of scepticisme verleid; zijn critiek bleef beheerscht door het geloof in een hoogere leiding, van welke goddelijke liefde de stuwkracht is. iemand na veertigjarigen dienst „geluk te wenschen" is précair. Heeft hij het beste van zijn leven niet achter zich? Geldt de gelukwensch niet wat dan toch maar niet meer dan toegift is? Ja, als ouder worden gestaag verouderen is. Neen, als de blik terug gecombineerd blijft met den blik vooruit van hem, die weet dat het beste nog komt. Er moet wel veel verouden, Wel sterven meen'ge vreugd, Maar 't beste blijft behouden Het leeft in eeuwige Jeugd. Het geheim hiervan is aan Bijleveld niet onbekend. Zij die hem kennen, vinden het niet précair hem geluk te wenschen. G. S. DE HAAN f In den afgeléopen nacht is na een langdurige ongesteldheid, doch nog onver wachts in den ouderdom van slechts 42 jaar overleden de heer G. S. de Haan. chef van de teekenkamer bij den dienst van Gemeentewerken. De heer de Haan trad in 1915 bij Ge meentewerken in dienst. Hij maakte snel promotie en bereikte al spoedig den rang van technisch ambtenaar 1ste klasse. Toen in 1928 de dienst werd gereorgani seerd. werd de heer de Haan benoemd tot hoofdopzichter chef teekenkamer, een zeer verantwoordelijke functie, waarvoor hij echter volkomen opgewassen bleek Hij stond bekend als een voortreffelijk ambtenaar, de rechterhand van den direc teur, uitermate gezien zoowel door zijn superieuren als bij zijn collega's en onder geschikten. Gemeentewerken verliest in hem een harer kundigste ambtenaren, het perso neel een uitmuntende collega. De heer de Haan was als Ieeraar en waarnemend directeur verbonden aan de avondteekenschool van den R.K, Volks bond. Zijn stoffelij'k overschot zal Maandag a.s. om 12 uur op „Rhijnhof" worden ter aarde besteld. DE AUTOBUSDIENST LEIDEN—WARMOND V.V. Bij beschikking van Gedeputeerde Sta ten van Zuid-Holland is de vergunning tot het in werking brengen van een auto busdienst, verleend aan de N.V. Leidsche Autoboxengarage, van Leiden (Stations plein) naar Warmond, overgedragen aan de N.V. Autobus-Onderneming Maarse en Kroon te Aalsmeer. o- LEIDSCHE SPAARBANK. Bij de Leidsche Spaarbank is in de vo rige maand (December 1934) ingelegd f. 490.927.63 en terugbetaald f. 586.539.85; 120 nieuwe inleggers zijn ingeschreven en 88 boekjes werden geheel uitbetaald. Het tegoed der 18.484 inleggers, inclu sief 1423 deelnemers aan den Afhaaldienst bedroeg einde December 1934 f 3.932.958.44 (inclusief rente over het jaar 1934). In 5765 posten is in deze maand door den Afhaaldienst f. 16.836.50 ontvangen. AFSCHEID VAN DEN HEER W. JOOSTEN. Bij de Lichtfabrieken. In verband met het bereiken van den pensioengerechtigden leeftijd, heeft de ambtenaar der kasafdeeling aan de Licht fabrieken alhier, de heer W. Joosten in in- tiemen kring afscheid genomen van de ambtenaren uit zijn naaste omgeving. De heer Joosten die 30 jaren bij de fabrieken werkzaam was, werd toegesproken door zijn chef, den kassier den heer H. P. C. Maas, die hem namens de aanwezigen on der waardeerende woorden een ets aan bood, waarna hij nog in de directeurska mer ontvangen werd, waar hij eveneens woorden van. erkentelijkheid in ontvangst had te nemen. De scheidende was zoowel bij de ambtenaren als bij het publiek, waarmee hij uit hoofde van zijn functie dagelijks in contact kwam, zeer gezien en heeft zich steeds een prettige, gelijkmatige en aangename figuur betoond. Lange ja ren heeft hij aan de kas gestaan; men zal hem op die plaats voorzeker ten zeer ste missen! LEIDSCHE BELASTING-OPHAALDIENST. Genoemde dienst heeft in de afgeloopen maand f. 12.308,55 aan de Rijksontvangers afgedragen, benevens f 709.45 aan den Gemeente-Ontvanger. Deze cijfers luiden voor het afgeloopen jaar respectievelijk f. 176.038.80 en f. 18.781.09; in totaal f. 192.819.89. Het aantal aangeslotenen nam nog toe. Zooals bekend, strekken de bemoeiingen van den dienst zich uit tot de inning van aanslagen in de inkomsten-, personeele-, grond-, straatbelasting en schoolgelden, terwijl in den loop van 1934 hierbij de Omzetbelasting werd gevoegd. Hoewel van de gelegenheid, om ook de Omzetbelasting door den dienst te doen innen, een vrij druk gebruik wordt ge maakt, willen wij belanghebbenden er nog eens op wijzen, dat voor de Inning dezer belasting bijzondere bepalingen bestaan, die onder meer bevatten, dat de bedragen wekelijks het geheele jaar door opgehaald worden, onafhankelijk van de omstandig heid, of een aanslag in de Omzetbelasting al dan niet reeds is vastgesteld. De weektermijn voor deze belasting wordt in overleg met den aangeslotene tot een zoodanig bedrag begroot, dat de later te ontvangen aanslagen geheel kun nen worden aangezuiverd. Evenals alle andere aanslagen en be schikkingen moeten de aanslagen in de Omzetbelasting dadelijk na ontvangst ten kantóre van den dienst worden getoond, terwijl telkens na de afdoening van een aanslag in de Omzetbelasting den aange slagene een afrekening wordt toegezonden. Nadere inlichtingen en bepalingen wor den gaarne verstrekt aan het bureau van den dienst Nieuwe Rijn 22, alsmede door de boden. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving: Gebr. G. en P. Niersman, Leidscheweg 156, Rijndijk 28a, Voorschoten. Aanne mers; timmer- en metselbedrijf. Vennoo- ten: G. P. A. Niersman, en P. G. Niers man, Voorschoten. Opheffing: J. L. Schrijvers, Geversstraat 18, Oegst- geest. Schilder en behanger. GEVONDEN VOORWERPEN. Gevonden voorwerpen in de maand De cember 1934: Rozenkrans In zwart étui, sleutels, 4 handbeschermers, handschoenen, koperen wandbord en fotokaarten, 1 pakje inh. astrakan, knipkaart van leesbibliotheek, portemonnaies, zadeltaschje met inhoud, 2 gymnastiekschoenen, rijwielbelasting- plaatjes, 1 boekje met vreemde postzegels, 1 paar kinderkousen, 1 overall, 1 bank biljet, een zakmesje, een koffer, dames- taschje, een vulpotlood, een duimstok, grijze jongenspet, een bruine actetasch, lorgnet met vermoedelijk goud kettinkje, een damesmuts, 2 damesparapluies, een foto van een pastoor, een rozenkrans in étui, een blauw ceintuur, een speld, een vacht voor een kinderwagen, een kinder- taschje, een zwarte schooltasch, Fransch woordenboekje, een slinger van een auto, een groen roeibootje, een dop van ben zinereservoir van een auto, R.-K. gebeden- hoek, doos met monsterfleschjes, een bruine rok, 3 dameshandtaschjes, een blauwe muts, een bruine muts, een slinger van een auto, een bruine damesceintuur, een kussen, 2 sleutels in bruin étui, een brillendoos, een kinderschortje, een zilve ren broche, een zwarte alpinomuts, 3 ro zenkransen, een zakmes, een portefeuille, een dommekracht, een grijze sjaal, een slappe witte boord, een pet. een groene vulpenhouder, twee heerenarmbandhorlo ges, rijwielgereedschap, bril met doublé montuur, een bruine regenjas, een draag- zak, een lage damesschoen, een lapje fla nel, een roode muts. Gevonden in de Electrische Tram (stads lijn) 3 parapluies, 6 paar handschoenen, een sjaal. Terug te bekomen en inlichtingen te verkrijgen eiken werkdag van 13 uur n.m. behalve Donderdags en Vrijdags ten Politiebureele alhier. DE ALGEMEENE TOESTAND. De Fransch-Italiaansche onderhandelingen Er blijft een zekere geheimzinnigheid heerschen rond de Fransch-Italiaansche onderhandelingen over een veiligheidspact voor Oosenrijk. Terwijl aan den eenep kant bekend werd, dat het ontwerp-pact in zijn laatsten vorm voor geen der be trokkenen meer moeilijkheden opleverde, aangezien het niet langer van de onder teekenaars eischte, dat wederkeerig de grenzen tusschen de landen der ondertee kenaars zouden worden gewaarborgd doch er alleen sprake was van de Oostenrijk- sche grenzen, verluidt thans weer, dat Zuid-Slavië aarzelt met het geven van zijn instemming inzake waarborging van de Oostenrijksche onafhankelijkheid en voor dten zekere toezeggingen van Italië wil ontvangen betreffende de politiek van Rome op de Adrlatisehe zee. Voorts ver luidt, dat Italië niet bereid zou zijn de door Zuid-Slavié gevraagde toezeggingen te doen. De moeilijkheden, waarover voorts door Parijs en Rome nog zal moeten wor den onderhandeld, aldus wordt verklaard, zijn tweeërlei, n.l. de tegenzin van Oosten rijk zijn onafhankelijkheid te laten waar borgen door Zuid-Slavië en Tsjecho-Slo- wakije, welke vroeger geheel of gedeelte lijk deel vormden van het Oostenrijksch- Hongaarsche keizerrijk en de kwestie van het toekennen van deelgenootschap aan Italië in den spoorweg tusschen Fransch- Somaliiand en Abessynië. In het Saargebled hebben een paar kleine incidenten plaats gehad, waarbij ook zes politie-agenten waren betrokken. Deze zijn door het hoofd der politie Hen- nessy, geschorst. DUITSCHLAND. Oudejaarsrede van Goebbels. Op Oudejaarsavond heeft de rjjkspropa- ganda-minister dr. Goebbels te Freiburg, in de Breisgau, een toespraak tot het Duit- sche volk gehouden, die door alle Duit- sche zenders is uitgezonden. Goebbels bracht de hartelijke groeten en gelukwenschen over van den leider van de partij en van de regeering, die allen dankte voor het vertrouwen, dat het Dult- sche volk in het jaar 1934 had geschon ken en voor de volharding en taaien moed, waarmee de harde strijd voor het leven en voor de toekomst van de Duitsohe natie was gestreden. De regeering en de partij beloofden, dat zij ook in het komende jaar niet zouden rusten tot Duitschland weer de plaats onder de volken heroverd had, waarop het door zijn karakter, zijn bekwaamheid en zijn prestaties, reoht had. Goebbels gaf vervolgens een overzicht van het afgeloopen jaar. Economisch gezien is het in betrekke lijk korten tijd gelukt, de werkloosheid met cijfers van millioenen te doen dalen. Vier en half millioen menschen, die thans MILITARIA. Bij Kon. besluit zijn met ingang van 1 Januari benoemd tot reserve-tweede-lui- tenant: bij het 4e regiment infanterie de vaan drigs A. van der Meer, T. Koopman, J. K. Paling, J. M. Castelein, B. C. Sliggers en T. J. de Beer, allen van dat regiment; bij het 6e regiment veldartillerie de kor netten H. Goedhart, A. J. M. Zijlmans, F. J. Gelderman, H. André de la Porte, F. W. van den Broek d'Obrenan, J. A. Mac Leod Manuel, C. W. Pape, T. F. Akkerman, A. L. J. E. M. Moonen, A. Kruithof en A. V. Vosveld, allen van dat regiment. EEN SLECHT BEGIN. De politie heeft gisteren tegen zes per sonen proces-verbaal opgemaakt wegens openbare dronkenschap. o Naar wij vernemen is mevr. van Leeuwende Paauw voornemens de Nuts- zangschool, die een reeks van jaren onder haar leiding stond, te laten voortbestaan. Dit is door haar aan de talrijke aanwezi gen in de bijna geheel gevulde Groote Stadsgehoorzaal bij gelegenheid van de succesvolle laatste uitvoering medege deeld, welk bericht met luid applaus ont vangen werd. B. en W. waren echter door den drang der tijdsomstandigheden ge noodzaakt geweest van deze oude nuttige instelling de subsidie in te trekken. In den nacht van Zondag op Maan dag bemerkte een surveilleerend politie agent, dat aan de achterzijde van de woning van prof. dr. C. J. v. d. K. in de Kernstraat een ruit was vernield. Hij stelde een onderzoek in en toen bleek, dat inbrekers van de uitstedigheid der bewo ners misbruik hadden gemaakt en ver schillende kasten bureaux e.d. overhoop hadden gehaald. Voorzoover kon worden nagegaan wordt niet veel van waarde vermist. Wij ontvingen het beredeneerd ver slag van hetgeen met betrekking tot ver betering der Volkshuisvesting in de ge meente Leiden 1933 is verricht. BINNENLAND. Smokkelcentrale te Heerlen ontdekt. (Gemengd, 3e Blad). Autobus te Renswoude tegen een boom gereden; meerdere personen gewond (Ge mengd, 3e Blad en Laatste Berichten, le Blad). De salarisschaal voor burgemeesters, secretarissen en ontvangers van Zuid- Hollandche gemeenten met niet meer dan 15.000 inwoners. (Laatste Berichten, le BI.) BUITENLAND. Het Nieuwjaar in het buitenland. (Bui tenland, le Blad). Overleden is kardinaal Bourne, hoofd der R.-K. Kerk in Engeland. (Buitenland, le Blad). Flandin en Laval volgende week naar Londen? (Tel., le Blad). Laval morgenavond naar Rome. (Tel., le Blad). weer aan de machines staan, of in de kantoren zitten, zijn de levende getuigen der nationale productie. Door uitgebreide ■agrarische wetten heeft de boerenstand weer een vaste en solide basis gekregen. Uitvoerig besprak Goebbels verder de andere sociale maatregelen en de resul taten van het Winterhulpwerk. De rijkshervorming is reeds voor een groot gedeelte voltrokken. Met leedwezen herdacht hij de spanning, die op kerke lijk gebied was ontstaan, en die de regee ring en de partij waakzaam had gevolgd, opdat staat, noch volk, er nadeel van zou den ondervinden. De stabiliteit der houdingen heeft de rei» heid gegeven de bujj te activeeren op een wil voor de toekomst geeft.l De Saarkwestie is doei moetkoming tusschen Pal de gevaarlijke atmospheel oververhitting gebracht. De Duitsche eisch van nationale gelijk- gerechtigheid wordt meer en meer door de wereld begrepen en rechtvaardig geacht. De door de uit Duitschland verdreven emigranten gevoerde gruwelhetze begint ineen te zakken. Omtrent de doeleinden, die het Duitsche volk zich voor het jaar 1935 stelt, ver klaarde Goebbels, dat op economisch ge bied in het komende voorjaar een nieuw offensief op de werkloosheid zal worden ondernomen, terwijl het voorts moet ge lukken op het gebied van deviezen-kwestie en grondstoffenvraag, tastbare resultaten en merkbare verlichting te bereiken. Daarbij moet de strijd tot geleidelijke ver heffing van den levensstandaard doelbe wuster worden gevoerd. Op binrienlandsch gebied moet getracht worden een einde te maken aan den kerk strijd en den vrede van het volk, ook op kerkelijk gebied te verzekeren. Wat de buitenlandsche politiek betreft, hoopt de geheele natie, dat op 13 Januari het Saarvolk gesloten tot 't rijk terug zal keeren, waardoor de laatste erritoriale kwestie, die Duitschland van Frankrijk scheldt, is opgelost. Ieder hoopt, dat het dan ook gelukken zal met het groote Fransche volk tot een werkelijken en duurzamen vrede te komen. Tenslotte herdacht Goebbels den leider Adolf Hitler en schetste hij wat deze voor Duitschland gedaan had met behulp van God, die hem mocht sterken in het geloof in zijn zending. Goebbels eindigde zijn radiorede met de woord: „God zegene den leider en zijn werk". enlandsche ver- .g de mogelij k- ,ndsche politiek die alle hoop le loyale tege- en Berlijn uit ,n gevaarlijke SPANJE. Verwarde politieke toestand. Lerroux heeft een langdurig onderhoud gehad met Martinez de Velasco en vervol gens met Gil Robles. Ondanks dit onder houd is de politieke toestand nog even ver ward. o VEREENIGDE STATEN. Aanslag beraamd op Panamasluizen? Gisteren zijn de sluizen van Gatun ge sloten voor een leider, die niet ha 't bezit was van een schriftelijk legitimatiebewijs. Deze maatregel wordt in verband gebracht met geruchten, die de ronde doen omtrent een bedreiging tot het doen in de lucht vliegen van het controlehuis der sluizen. De militaire overheid heeft met nadruk bekend gemaakt, dat de maatregelen slechts verband houden met de jaariijk- sche schoonmaak. Ondanks deze verzeke ringen wordt toch een zekere waarde toe gekend aan de genoemde geruchten, vooral daar een publicist in de stad Pa nama kort geleden heeft uiteengezet, dat het mogelijk is het Panamakanaal gedu rende maanden te blokkeeren met een paar goed geplaatste bommen. Bovendien zijn, ondanks de officieele tegenspraken, de wachten verdubbeld. Het normale schoonmaakwerk begint bovendien pas 4 Januari.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 1