Losse nummers van ons Blad LEIDSCH DAGBLAD - Vijfde Blad Maandag 31 December 1934 Hlndenburg's dood te laat kwam om eenigen Invloed te oefenen, warm getuigen van zijn vredelievendheid, doch. het zette tevens zijn herbewapening voort, al kan niet vastgelegd worden, hoever zich deze al uitstrekt. Met gevolg een uitbrei ding der Fransche bewapening,- een aan kondiging van versterking der Engelsche luchtmacht, daar, zooals Baldwin het uit drukte, Engeland's grenzen aan den Rijn lagen! Het beste bewijs, dat Engeland zijn Isolatie-politiek, door velen nog verdedigd, heeft losgelaten. Italië's sympathie, waar voor Hitler zich groote moeite getroostte, ging voor Duitschland verloren door de Anschluss-politiek het isolement scheen vrijwel voltooid! Tot overmaat van ramp was er de Saar- kwestie, die beide oude tegenstanders op meest besliste wijze scheen te scheiden Van Fransche zijde bracht men zelfs alles ln gereedheid om desnoods met Fransche troepen binnen te rukken, als van Duit- sche zijde eenig gevaar Inzake beïnvloe ding van het te houden plebisciet dreig deoorlogsgedicht vergiftigde de at mosfeer! Daar volgde onverwacht de moord te Marseille op koning Alexander van Zuid- Slavië en op den Franschen minister Barthou. Nieuwe schrikbeelden doemden cp aan den horizon, het oorlogsgerucht scheen vastere vormen aan te nemen maar het omgekeerde is tenslotte ge schied. dank zij de gelukkige grepen van den Volkenbond, waarvan wij boven ge waagden. Voor het Saargebied werd een volkomen bevredigende oplossing gevonden door derwaarts te dirigeeren een Internationale legermacht, waaraan troepen uit Engeland Italië, Zweden en Nederland deelnemen. Zulks tot verzekering van een volkomen eerlijke uitspraak in de eerste maand van het komende jaar. En plotseling draaide de wind naar den vredeshoek! Duitsch land erkende de goede bedoelingen van Frankrijk ten aanzien van de Saar. zooals ook reeds gebleken was bij de finantleele besprekingen onder leiding van den Ita liaan Aloisi te Rome, die tot een voor beide partijen bevredigend resultaat had den geleld. Barthou's opvolger, Laval, hoe wel de Fransche rechten overeind hou dend, bleek toch soepeler dan zijn gedoo- den voorganger en ook toegankelijker voor de actie der oorlogsinvaliden en oud- i strijders, die in beide landen een vredes campagne hebben ingezet. De stemming is reusachtig verbeterd! Als er nu de Duit- sche herbewapening maar niet was Intusschen is door het zenden van de Internationale legermacht een eerste stap gezet op den totdusver steeds versperden weg van een soort Volkenbondsleger! Merkwaardig rustig had zich aanvanke lijk Zuid-Slavië gehouden onder den moord op zijn geliefden koning, die eenige tien tallen jaren geleden beslist zou hebben gevoerd tot het grijpen naar de wapenen. Toch moest een afleiding worden gezocht en deze werd gevonden in een zware be schuldiging tegen Hongarije, het ligt nog versch in het geheugen. De Kleine En tente stelde zich geheel achter Zuid-Slavië mede omdat er een goede gelegenheid ln werd gezien om het gevreesde Hongaar- sche revisionisme een slag toe te brengen. Italië daarentegen kwam op voor het lid van het pact va® drie! De toestand leek ernstig en gevaarlijk! Maar wederom slaagde de Volkenbondsraad er ln de for mule te vinden, die uitkomst bracht: aan Zuid-Slavië werd zooveel tegemoet ge komen als maar eenigszins mogelijk was zonder Hongarije officieel te treffen; wel werd afkeuring geuit over steun, vanuit Hongarije aan de moordenaars en hun aanhang verleend, een kwestie, die meer in het algemeen straks nader onder de oogen zal worden gezien. Inderdaad mag het asylrecht wel meer aan banden wor den gelegd! Dit succes van den Volkenbond geeft moed voor de toekomst, ook al is inzake het conflict in den Gran Chaco tusschen Bolivia en Paraguay nog weinig succes be reikt, waar in dezen omtrek de macht tot ingrijpen gering is. Een volslagen fiasco bleef, helaas, de Ontwapeningsconferentie. President Hen derson heeft het uiterste gedaan om de mislukking te voorkomen, waarvoor hij dan ook de Nobelprijs voor den vrede ont ving, doch meer dan een kunstmatig in het leven houden heeft ook hij niet weten te bewerkstelligen. In plaats van ontwa pening riet men allerwege slechts bewa pening, meer of minder verkapt! De Duit- sche afwezigheid heeft ook in dit opricht fnuikend gewerkt. Bovendien dreigt ter zee een algemeene bewapeningswedstrijd, nu Japan het vloootverdrag van Washing ton heeft opgezegd, al blijft dit verdrag niettemin nog 2 laar van kracht, zoodat er nog tijd om tot inkeer te komen te over is. Japan heeft zich vastgelegd aan een prestlge-elsch, n.l. den eisch van pariteit inplaats van de verhouding 5-5-3 en dan weet men het wel! Niets lastiger dan zulke eischen, die in wezen slechts berusten op een gevoel van achteruitzetting, zonder meer. Amerika weigert in den meest beslisten vorm den Japanschen paritelts-eisch en dit is oprecht gemeend, gelet op de voort durende expansie-wenschen van het land van de Rijzende Zon, die een regelrechte bedreiging van den vrede ln het Verre Oosten gaan uitmaken. Mandsjoekwo is opgeslokt, al is daar een schijn-kelzerrijk onder den laatsten Mandsjoe-keizer Poe-Yi opgericht. Zulks onder opoffering van het lidmaatschap van den Volken bond, die deze politiek veroordeelde En wat gebeurt in Mongolië en hoever strekt zich Japan's expansie-zucht uit naar de eilanden-groepen ten Zuiden van de man- daatsgebieden, die het weigert af te staan al is het geen lid meer van den Volken bond? De natuurrampen, die Japan teis terden, hebben het land finantieel zoo zwaar getroffen, dat het daardoor geducht (wordt geremd. Met sovjet-Rusland heeft het meer malen gekraakt en wanneer nog de oude stelregel had gegolden, dat het aanbeve lenswaardig is om binnenlandsche moei lijkheden af te leiden door een oorlog, dan was het zeker reeds lang mis geweest. De sovjets voelden zich echter niet gereed en hebben zich veel moeite gegeven om zich in den rug, dus in Europa, te dekken; de non-agressie-pacten met de Randstaten, en Polen werden verlengd, een nieuw ver- afgesloten met Roemenië, waar- vnnau ItÜrt Bessa*abië werd afgestaan en Z mSh gej7"^' "cgetreden werd tol den Volkenbond' De toestand blijft echter gespannen, al is theoretisch overeemtem- mlng verkregen over den verkoop van den Oost-Chineeschen spoorweg, hetgeen met het noodige en onnoodige gepingel gepaard ging naar Japansche wijze. Ontspanning in het Westen brengt het einde van 1934 met kans op verdere ont spanning, gelet b.v. op het aanstaande be zoek van Laval aan Rome en de verbete ring in de Fransch-Duitsche verhoudin gen; in het Oosten blijft het gevaarlijk.... DOOR DE LANDEN. België Een zware slag trof onze Zuiderburen in den dood van den gelief den monarch, koning Albert, die, enthou siast bergbeklimmer als hij was, op een klimpartij bij Marche les Dames kwam te vallen en verongelukte. Koning Albert, die lief en leed met zijn volk had gedeeld in de bange oorlogsjaren, liet een eerezuil achter in de ziel van zijn volk, dat hem nimmer zal vergeten. Een deel van die aanhankelijke liefde is terstond overge gaan op zijn zoon. die als koning Leopold in hem opvogde. Dat bleek ook bij de geboorte van den jongsten prins, die naar zijn grootvader werd genoemd. De crisis drukte ook zwaar op het Bel- genland en slechts met moeite hebben de twee ministeries de Broqueville, trots de haar verleende volmachten, de staats financiën veilig gesteld. Tegen het einda van het jaar nam de premier echter afscheid om op te worden gevolgd door n kabinet Theunis. dat op dezelfde partij- formatie steunt en dientengevolge even zwak staat. Duitschland Het nationaal-socialisme geheel meester van den toestand, heeft ontegenzeggelijk hard gewerkt, doch de eenheid, die het pretendeert te hebben geschapen, is er slechts een van macht en dictatuur De grijze president, maarschalk Hindenburg, nam afscheid van dit onder- maansche, doch waar zijn rol feitelijk reeds was uitgespeeld, wijzigde zich prac- tisch weinig of niets meer. Met de groote eer, die den veteraan toekwam voor zijn opofferende vaderlandsliefde is hij te ruste gelegd ln het mausoleum te Tannen- berg, waar hij tijdens den oorlog zijn grootste triumf behaalde. Hitier wees zich zelf aan als zijn opvolger, zij het onder den naam Fuehrer. Achteraf liet hij deze benoeming nog goedkeuren door het volk. maar dit was slechts een vertooning, die bovendien niet het succes bracht, dat de leiders zich hadden voorgesteld, daar het aantal tegenstemmers hoe groot de meerderheid overigens ook was ver dubbelde. Mopperaars en critikasters hee- ten dezen, doch trots de voortdurende pro- paganda-campagne stijgt hun aantal en het wordt zelfs meer en meer de vraag, of de groot-industrieelen, die Hitier c.s. aan de macht brachten, geen spijt hebben over hetgeen zij hielpen tot stand bren gen. Trots ernstige meeningsverschillen in eigen boezem, waarvan de omvang nog nooit geheel duidelijk is geworden wat weet men van het geval Roehm, waarbij een aantal leiders zonder vorm van pro test werden gedood en met hen eenige personen, die als gevaarlijk werden be schouwd, gelijk generaal von Schleicher, wat weet men van hetgeen er nog onlangs zich afspeelde rondom den afgezetten gouwleider Brueckner oefent het natioi- naal-soclalisme nog oppermachtig zijn gezag uit. Wel treedt de splijtzwam steeds duidelijker naar voren, zie de Kerkstrijd, en daarnevens wat zich afspeelt ln de Kunst! Anderzijds echter mag niet worden verheeld, dat ook groote dingen tot stand zijn gebracht als b.v. de werkelijke eenheid van het land, hetgeen zelfs Bismarck niet vermocht door te zetten. Von Papen, wiens leven bij de Roehm- affaire ternauwernood werd gered, is weg gewerkt als vlce-kanseller en opgeborgen als bijzonder gezant te Weenen, waar men slechts weinig van hem merkt. Economisch spant men zich eveneens tot het uiterste in, maar evenals elders blijven de zorgen groot. Of zij grooter zijn dan elders? De Rijksdagbrand, in Duitschland zelf ten einde gebracht door de executie van v. d. Lubbe en de uitzetting van de drie Bulgaren, die in Sovjet-Rusland eere burger werden, houdt het buitenland nog bezig, doch ook de pas gepubliceerde nieuwe documenten leveren nog geen hou vast voor een definitieve conclusie. Frankrijk. De schandalen, culminee- rend in het geval Stavisky, met de nimmer opgeloste moordzaak Prince, hebben de politiek van dit jaar bijkans geheel beïn vloed. Eerst vaagden zij het kabinet Chau- temps weg en toen het opvolgende minis terie Daladier Chiappe verwijderde als chef der Parijsche politie, moest ook dit onder den druk der straatbetoogingen, waarbij dooden vielen, aftreden. Het volk riep als het ware om den sterken man, die een einde zou maken aan de verpolitiekte atmosfeer en oud-president Doumergue gaf aan dezen roepstem gehoor. Door aarzelen op het beslissende oogenblik ging echter zijn kans om zijn taak te vervullen verloren en hij moest tenslotte wijken. Met hem schijnt de politieke schoonmaak vooreerst weer afgewimpeld, ongetwijfeld tot schade voor het land. Flandin volgde Doumer gue op. Twee groote zonen moest het Fransche volk ten grave dragen, eerst Barthou, die te Marseille mede slachtoffer werd van den lagen koningsmoord en voorts den oud president en oud-premier Poincaré, wien zijn gezondheidstoestand de laatste jaren reeds van staatszaken verre hield. Engeland. De crisis-regeering ln den vorm van het nationale kabinet Mc Donald handhaaft zich nog, al is zijn invloed onder het volk tanende, zooals blijkt uit tus- schentijdsche verkiezingen voor het Lager huis en de verkiezingen voor de gemeente raden, waarbij Labour groot succes ver wierf. Economisch trad eenige verbetering in, doch nog slechts van heel geringen om vang. Met de Dominions werden de banden over het algemeen hechter, al baart de wetswijziging in Indië, waar de invloed van Gandhi, op wien zelfs een aanslag plaats vond, tanende is, nog zorgen. Het gansche land maakt zich op om volgend jaar het zilveren regeeringsjubileum van koning George eendrachtig te vieren. Engeland blijft een krachtig voorbeeld van een gezonde democratie, waar de nieuwe ideeën slechts zwakjes wortel schieten. Oostenrijk. Een moeilijke strijd is daar gestreden tegen de Duitsche Anschluss-po litiek. die tenslotte ten gunste der onaf hankelijkheid is beslist door den moord op bondskanselier Dollfuss, waarmede Oos tenrijk een van zijn verdienstelijkste lei ders verloor. Naar twee zijden had Dollfuss bovendien te vechten; niet alleen tegen de Nazis, doch ook tegen de socialisten, die tenslotte ln bloedige gevechten in Weenen en in de provincie werden vernietigd. Schuschnigg en Starhemberg, hoezeer in zeker opzicht antipoden, deelen thans samen de macht. Krachtiger wordt de Habsburg-partijdie ijvert voor het herstel van het keizerrijk, doch het verzet der Kleine Entente blijft ongebroken en daarom zal daarvan voor- loopig nog wel niet komen. Hongarije, onder bewind van Horthy en van Goemboes als premier, heeft weinig schokken te doorstaan gehad, zondert men de Marseille-kwestie uit, waardoor het revisionistisch streven vooreerst een halt werd toegeroepen. Hetzelfde geldt voor Polen dat nog altijd wordt bestuurd door Pilsudskl als ongekroond heerscher. Minis ter Pleracki viel onder moordenaarshand, En voor Italië, dat het voorbeeld blijft van den corporatieven staat, waaraan alle bur gers, zonder onderscheid van ras of wat ook kunnen deelnemen. Groote vreugde heerschte over de geboorte van het eerste kind van het kroonprinselijk paar, prinses I Maria Pia. Spanje is nog lang niet geconsolideerd. Behoudens een korte periode, dat er een ministerie Samper onder zijn toezicht regeerde, heeft Lerroux daar de leiding ge had, waarbij hij den staat moest bescher men tegen links en tegen rechts. Speciaal links heeft zich geducht geweerd, maar de ontijdige revolutie-poging is bloedig onder drukt. Ook Catalonie, waar Companys den gestorven Macia als president opvolgde, trachtte van deze llnksche actie gebruik te maken en proclameerde de onafhankelijk heid. Het heeft daarvan echter weinig plei- zier beleefd, de gansche regeering was in een ommezien gearresteerd en ook oud minister Azana deelde dit lot. Hun be rechting moet nog plaats vinden. Tenslotte is Azana echter wegens gebrek aan bewijs in vrijheid gesteld. Daaren tegen moest de regeering toegeven in den strijd der Basken. Hoewel hij zich op den achtergrond houdt ziet men in den recht- schen leider Gil Robles den man der toe komst. Of dit tevens beteekent herstel der monarchie Portugal beleefde slechts enkele kleine revolutie-pogingen, zooals men daar ge woon is en omtrent Zwitserland en Scan dinavië valt feitelijk ook weinig te zeggen. Het zijn misschien juist daarom mede de gelukkigste landen. De Balkan. Gevormd is het Balkan- pact, doch, hoeveel moeite men zich ook getroostte, Bulgarije is nog afzijdig blij ven staan, al heeft het den weg tot toetre den geëffend door eindelijk de Macedoni sche actie een beslissend halt toe te roe pen. Tevens wordt de communistische be weging krachtig verdelgd, nu na het aftre den van het kabinet Moesjanef een soort militaire dictatuur door koning Boris is ingesteld. Zuid-Slavië vecht inwendig naar de eenheid. Of de regentschapsraad onder prins Paulwaar zelfs koning Alexander ffegkl4ÏA#;abinet Jeftitsj, dat tenslotte heslnJlSitSi'R Oezoenowitsj heeft vervangen, schijnt in ieder geval zijn uiterste best in die richting te willen doen. Afgezien-van enkele kleine politieke strub belingen geven Roemeiië en Griekenland dit jaar geen stof tot beschouwing. In eerstgenoemd land geven Tatarescu en Titulescu bij voortduring den toon aan, in het laatste weet Tsaldaris zich te handha ven tegen den drang- van Venizelos, wiens oude invloed grootendeels is verdwenen. Rusland. Onverdroten voert Stalin als dictator daar het bewind, dat zich lang zaam maar zeker begint aan te sluiten aan de politiek van gematigder richting, zoo als die elders, waar links het roer in han den heefj, wordt toegepast. De moord op den partijsecretaris Kirof heeft weliswaar de oude terreur doen herleven, maar een bewijs van zwakte sdhijrit daarin toch niet te mogen worden gezien, zooals aanvan kelijk wel werd aangenomen. De moord levert blijkbaar de gezochte gelegenheid om met onbetrouwbare elementen af te rekenen en daaraan zullen ook Sinovjef en Kamenef wel ten offer vallen in den vorm van verbanning, gelijk met Trotzky gebeurde. .Azië. Onder bewind van Moestapha Kemal pasja ontwikkelt Turkije zich snel in moderne beschaving. De „zieke man" is vrijwel geheel hersteld en speelt weer een rol van beteekenis. Zulks in tegenstelling tot het verdeelde China, dat de noodzake lijkheid van eenheid blijkbaar niet wil in zien, hoeveel leergeld het overigens al betaald heeft tegenover de Japansche expansie-zucht. Wel is Tsjang-kai-sjek er in geslaagd de roode bedreiging te bezwe ren, doch met Kanton schijnt overeen stemming nog verre. Cyclonen teisterden Japan en dat heeft dit land ernstig be lemmerd in zijn streven, dat geheel door de militairen werd beheerscht. Zware finantleele lasten voorkwamen eenige plannen, die den wereldvrede ernstig zou den hebben bedreigd! De vervanging van het kabinet Salto door een ministerie Okada bracht weinig verandering en ook een dreigend conflict tusschen regeering en parlement schijnt afgewend tengevolge van scheuring in de oppositie-partijen. Zal Siam zijn koning moeten missen? deze vraag is nog niet beslist; momenteel ver toeft een delegatie te Londen, waar de koning zich bevindt om 'hem te' overreden terug te keeren. Afrika Het donkere werelddeel, kolo nie als het bijkans geheel'is van de Euro- i peesche landen is spoedig afgewerkt. In Zuid-Afrika bewerkstelligden Hertzog en Smuts de eenheid van beide groote par tijen, waarnaar zoolang is gestreefd. Het verzet van Malan heeft maar weinig te beteekenen; althans voorloopig. Abessynië heeft grensmoeilijkheden gekregen met Italië en trots het Italiaansche verzet zien wij deze netelige affaire nog eens voor den Volkenbond komen. Italië speelt in Afrika de rol van Japan in het Verre Oosten! Amerika Trots het feit, dat president Roosevelt er niet in geslaagd is om de economische moeilijkheden door zijn „New Deal" op te lossen de N.R.A. is gereor ganiseerd, waarbij Johnson het veid moest RECLAME- 3999 Onze wenseb voor '35 Zjet U in twéé regels staan i Dat al wat g'U zélve toewenscht In vervulling moge gaan. Ook voor U heeft '34 Een speciale rol gespeeld; „Waschgemakk'lijk,waschvoordeelig": 't Was Persil in klank en beeld. '34 bracht veel méér nog Voor het Nederlandsch Publiek:- Want Jutphaas kreeg zijn moderne, Practische Persil fabriek. Persil kwam óók in de wolken, En dat is héél goed bedacht: Zij ontmoet daar menig huisvrouw, Die zij in de wolken bracht. Wal zal '35 brengen? Eén ding slaat er nu al vosti 't Is, dot ons mooi Amsterdam met De Persil-school wordt verrast. Do's het feit von '35, Von belang voor groot en kleint De Persil-school zal de vraagbaak, Gróag voor elke huisvrouw rijnj 't Is van groot belang, dat iodor Weet, wat Persil doel eo kan^i Onze wensch voor '35i Komt en profiteert er vonl Persil EOstermann &C?s Handel MüN V. Amsterdam-FabriekenteJutphaas-Utrecht ruimen en de werkloosheid nog groot is ruim 10 millioen! heeft hij het ver trouwen van het volk niet verloren, inte gendeel brachten de verkiezingen hem een grootere meerderheid dan ooit tevoren ln het congres. Hij beschikt thans zoowel in Huis van Afgevaardigden als in Senaat over een 2/3 meerderheid, zoodat de weg voor verder experimenteeren voor hem open staat. Welbewust is hij begonnen de Vereenigde Staten een sociale wetgeving te schenken, die totnutoe geheel onbrak. Op krachtige wijze is daarnevens ingezet de strijd tegen de misdaad, die tenge volge van het drankverbod zoo'n reusach- tigen omvang had aangenomen. Achter eenvolgens vallen de „staatsvijanden No. 1", te beginnen met Dillinger Behoudens in een enkelen staat is het drankverbod opgeheven en behalve de mentaliteit der bevolking komt dit ook de schatkist ten goede, die nog werkt met tekorten, die doen duizelen. Mexico strijdt zijn kerkstrijd verder on der den nieuwen president, Cuba onder- i gaat den revolutie-zegen, Bolivia en Para guay blijven vechten om het bezit van den Gran Chaco met laatstgenoemde aan de winnende hand! Wie heengingen. Behalve de reeds boven genoemden gin gen nog heen: de Duitsche financier dr. Melchior, de Duitsche schrijver Wasser- mann, de Fransche oud-minister de Selves, de Oostenrijksche schrijver Hermann Bahr de rebellenleider in Nicaragua Sandino, Prins Sixtus van BourbonParma, de oud president van den Oranje-Vrijstaat dr. Reitz, de uit den wereldoorlog bekende generaals von Einem en von Kluck, de muziek-hlstoricus Max Friedlaender, de Amerikaansche ex-staatssecretaris van financiën Woodin, de Japansche opperbe velhebber uit den oorlog tegen Rusland ter zee admiraal Togo, de Duitsche tooneel- speler 'Max Pallenberg, de groote Fran sche geleerde Mad. Curie, de Russische gezant te Parijs Dovgalewski, de Belgische oud-premier Renkin, de Fransche maar schalk Lyautey, de filmster Marie Dressier, de vader der electrische tractie F. J. Spra- gue, de vlieger Ulm. Bijzondere gebeurtenissen Hiertoe zouden wij willen rekenen de stratosfeervluchten. Twee Belgische, één van ir. Cosyns en een van het, echtpaar Picard, gelukten; een Amerlkaansch mis lukte, doch vroeg geen slachtoffers in te genstelling met een Russische tocht, waar bij de de ballon werd vernield en de drie inzittenden het leven verloren. Voorts wil len wij herinneren aan de te waterlating van het grootste schip ter wereld, de Queen Mary, aan het huwelijk van prins George van Engeland met de Grieksche prinses Marina, aan den diefstal der Van Eyk te Gent en aan het doodvonnis, ln Hongarije uitgesproken, over den trein- bandiet Matoesjka, welk vonnis voorloopig is opgeschort, daar de dader in Oostenrijk nog eenige jaren gevangenisstraf heeft uit te zitten. Rampen. Rampen in allerlei vorm bleven de we reld wederom niet gespaard, te talrijk om ze alle weer ln het geheugen terug te roe pen, Wanneer wij de ergste nagaan, dan treffen ons: de mijnramp ln Bohemen met ruim 140 slachtoffers, vliegtuig-on gevallen ln België, Frankrijk en Mexico, met resp. 10, 10 en 6 slachtoffers, aard bevingen in Brltsch Indië, cyclonen ln Japan met duizenden dooden, de scheeps ramp der „Morro-Castle" met ruim 100 dooden. mijnrampen ln Engeland, Zuid- Slavië, België en Japan, die resp. 260, ruim 100, 53 en 53 slachtoffers elschten, scheeps ongevallen aan de Chlneesche kust, waar bij eenige honderden het leven lieten, het vergaan van een Japansche duikboot, waarbij 80 menschen verloren gingen, de brand van de Japansche stad Hako date, het ongeval bij den bouw der Brus- selsche wereldtentoonstelling met 8 doo den, ontploffingen ln China en Nicaragua, het ln den grond varen van 't lichtschip „Nantucket" (7 dooden). Hoevele gezinnen werden in rouw gedompeld.... 1935 klopt aan de deur en zal vannacht worden binnengelaten. Moge het mee brengen veel goeds en weinig leed! Moge het nieuwe jaar de wereld een stap voor uitbrengen ln de crisis, die alom haar noodlottige gevolgen nog doet gevoelen, moge het de leiders wijsheid schenken en kracht tot samenwerking! Beide zullen noodig zijn! zijn behalve aan ons Bureau ook verkrijgbaar bij de Firma A. HILLEN - Stationsweg Firma A. J. H. WIJTENBURG, Haarlemmerstraat 2. W. G. J. VERBURG, Sigarenhandel, Heerenstraat 2. Fa. A. SOMERWlL Az. Hoogew. 24 A. M. v. ZWICHT - Breestraat 126 A. VAN EGMOND, Sigarenhandel, Haven 2/4. BOEKHANDEL VAN DER VEEN Geversstraat No. 59 - Oegstgeest en des Zaterdags bij A. H. V. d. VOOREN, H. Rijnd. 106 en bij KIOSK PRINSESSEKADE. é-5

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 20