LEIDSCH DAGBLAD - Vijfde Blad Maandag 31 December 1934 BUITENLAND. eerst weer eens een stijgende Ujn, verschil lende bedrijven kregen weer vasten grond onder de voeten en kwamen daardoor tot hernieuwde activiteit, landbouw, veeteelt tuinbouw, enz. herleefden, zij het ln be scheiden mate. De scheepvaartbeweging werd grooter, de opgelegde tonnage ls ver minderd. Het aantal faillissementen, iiier zoowel als elders, daalde, de omvang van den wereldhandel loont een stijging en het saldo-tegoed bij de spaarbanken ln vele landen ls toegenomen. Eenlg opti misme ln dezen tijd zij het in beschei den vorm ls dus ongetwijfeld gewet tigd. Helaas kwamen er hier te lande wei nig verbeteringen of de regeering had er haar medewerking toe verleend: hetzij door het sluiten van handelsverdragen 't zij door verhooging der invoer-tarieven, waaromtrent het kabinet-Coltjn, ingaande 1 Juli vrijwel blanco volmacht bekomen heeft, tstj door contlngenteerlng of teelt- beperking op dikwijls ontzaggelijke schaal. Dat alles heeft vele millloenen gekost uit de staatskas en bU snel dalende inkomsten moest al dra het mes der bezuiniging met sterk toenemende kracht worden gehan teerd. Slechts de historie zal kunnen leeren of aldus naar den eenen kant niet verloren Ir gegaan wat tijdelijk naar den anderen kant gewonnen was. Eén ding ls inmiddels zeker: dat deze regeering-Coltjn, die in feite niets anders is dan een crisis-kabinet, voor ongekende moeilijkheden ls komen te staan, dat z'n leden (mannen van zeer ultéénloopende politieke beginselen) meer dan eens eigen principes en die hunner partij hebben moeten opofferen (na wie weet hoeveel innerlljken strijd) omdat alleen een- drachtiglijke samenwerking in dezen tries ten tijd het schip van staat veilig door de kokende branding der crisis-zee zal kunnen voeren. Wel heel sterk moet hij zich voelen, die onder deze omstandigheden een der gelijk ministerie ten val zou durven bren gen De regeerlng-ColiJn heet reeds lang niet meer de regeering van den .sterken man". De practijk bewees dat zij vele van die groote figuren bevatte en het mag daarom worden vastgesteld, dat sinds onheuglijke tijden een kabinet niet zooveel invloed, zooveel waardeering heeft gehad als dat, hetwelk thans aan het bewind is. Ondanks alle critiek! En die critlek is haar niet be spaard gebleven. Kon het ook anders? Bij zoo ernstige en ingrijpende maatregelen, bij zoo enorme bezuiniging als voor leder departement onvermijdelijk was, moest menigeen zich gedupeerd gevoelen en moesten er noodwendig fouten worden ge maakt. Het is niet mogelijk een opsom ming te geven van alle maatregelen, die in loop van dit jaar werden genomen. Zelfs een schematisch overzicht kan bij een zoo groote verscheidenheid der stof niet wor den verkregen. Wij mogen ons er daarom toe bepalen slechts hier en daar even het licht der memorie te laten schijnen. Er kwam een teeltbeperking over vrijwel het geheele gebied van den land- en tuin bouw, van den akkerbouw en den veeteelt, het veen- en grlendbedrljf, de boomkwee- kerij en de harlngvisscherij. Er werd inge steld een landbouw-crlsisfonds om dat alles zoo goed mogelijk te kunnen admi- nistreeren; er werd zelfs voldaan aan den lang gekoesterden wensch inzake de be noeming van een directeur-generaal van den landbouw ln de persoon van den heer Roebroek! Eenheid van beleid,, zelfs op eenzelfde terrein, was daarbij niet altijd aanwezig, omdat de omstandigheden zich voortdurend wijzigden en alle maatregelen op korten termijn moesten worden ge nomen. Daarbij kwam op economisch ge bied de moeilijkheid van het aftreden van minister Verschuur, die op den 16en April wegens gezondheidsredenen zijn ontslag vroeg, tijdelijk werd opgevolgd door dr. Colljn en pas op 19 Juni in mr. Steenberghe definitief een plaatsvervanger kreeg. Het ls deze nog jeugdige minister geweest, die veel veranderde wat door z'n voorganger was vastgesteld, die ook gansch andere maatregelen trof bij de crlsls-rundvee- centrale e.a., die 'clearlngverdragen geslo ten heeft met Dultschland, maar zich evenals minister Verschuur toch on danks vele bezwaren, gedwongen zag tot een nieuwe afslachting van niet minder dan 150.000 stuks rundvee, tot het op nieuw beschikbaar stellen van rundvleesch ln blik, enz. Er kwam overstappende naar „Onder wijs" een geweldige opschudding door de concentratie van scholen en de opheffing van een groot aantal kleine openbare schooltjes! Voor minister Marchant moet dat een hard gelag zijn geweest. En nóg zijn! Hij, de kampvechter voor het openbare onder wijs, moest het wel zeer ongelukkig treffen dat Juist hem de taak te beurt viel tot een dergelijke afbraak te moeten overgaan. Veelvuldige en heel bittere critlek is er daaromtrent over z'n hoofd uitgestort en mocht het waar zijn, dat hij binnenkort ook het bijzonder onderwijs dwingen zal tot sterke bezuiniging teneinde het „even wicht" weer te herstellen, dan zal ook van die zijde de storm van verontwaardiging niet lang uitblijven. Minister Marchant Was trouwens toch wel de bewindsman, die ln het afgeloopen Jaar meer dan eenlg ander de aandacht op zich gevestigd heeft. Want niet alleen hief hij scholen op en trof hij talrijke bezuinigingsmaatregelen voor het onderwijzend personeel, hij was daarnevens ook de groote initiatief-nemer tot het invoeren van een nieuwe, vereen voudigde spelling die men in den loop der maanden zelfs naar hem is gaan noemen al schijnt zij in werkelijkheid geheel door prof. Van Ginneken te zijn samengesteld en bewerkt Voorloopig is die spelling strijd nog niet beslist. Op de scholen werd zij ingevoerd op den lsten September (In- dië zal in het volgend voorjaar volgen) en dat is stellig een stap in de richting der algeheele Invoering (wie de jeugd heeft, heeft immers de toekomst!), doch het Rijk zelf volgde nog niet en daardoor evenmin de dagblad-pers, die wachten blijft op het voorbeeld der regeering. Politieke rust kende ons land ook ln 1934 niet en het waren dezelfde partijen als ln 1933, die de aandacht opelschten door hun acties. De opvallendste daarvan was die der N S.B., de partij van Ir. Mus- sert, die door haar critiek op de regeering een tegen-actie van die zijde uitlokte. Het wets-ontwerp tot bescherming der open bare orde mocht dan meer op communis ten en O.S.P.'ers dan op haar slaan, van zeer veel invloed op haar ledental moet in ieder geval geweest zijn het verbod der regeering, waarbij bepaald wordt dat amb tenaren geen lid mogen zijn der N.S.B. De heeren ir. Mussert en Van Geelkerken, re spectievelijk leider en secretaris der be weging. ronden daarin trouwens aanlei ding om hun functies als ambtenaar neer te leggen. Het uniformverbod bleef boven dien gehandhaafd. Het lidmaatschap der N SB werd onvereenigbaar verklaard met dat der Burgerwachten, terwijl in overwe ging heet te zijn een verbod der z.g. weer- baarheidsafdeelingen. Een heel scherpe en vijandige houding tegenover de N.S.B. ls aangenomen door communisten, O.S.P.'ers, sociaal-democra ten. e.a. en dat heeft herhaaldelijk ln vele plaatsen tot conflicten aanleiding gegeven. Hier en daar ls er oan. een colportage- verbod het gevolg van geweest. De S.D.A.P. had eenige innerlijke moei lijkheden door de kwesties Zwertbroek, Duys en Beversluis, doch grootere roerselen maakte de partij verder niet mee. Ernsti ger scheen de situatie bij de Anti Rev. Partij, waar onder leiding van prof. Hugo Vlsscher, het Ud der Tweede Kamer, een afzonderlijke Hervormde groep ln het leven is geroepen. Een gebeurtenis, die een voor beeld gevonden had in de Ned. Chr. Radio- Vereenlglng. Het spook der werkloosheid scheen in den aanvang van dit Jaar langzamerhand iets te wijken. Op den 9den Februari ver klaarde minister Slotemaker de Bruine dat het dieptepunt der werkloosheid ongeveer bereikt was ZIJ was ln twee Jaar verdub beld terwijl de steunbedragen bijna verzes voudigd waren! Helaas zijn de woorden van den minister niet ln elk opzicht be waarheid. Want na een tijdelijke opleving zette de depressie in vele bedrijven weer door (nog dezer dagen volgde een massa ontslag bij de Aku, bij de Gulden Vlies- en Phlllps-slgarenfabrleken) en spoedig groei de opnieuw het trieste leger, dat nu al jaren teren moet op den steun van den staat. De regeering kwam met een 60- mlllioen-plan voor het uitvoeren van groote werken, er werd op 3 April een „Werkfonds 1934" geïnstalleerd en on getwijfeld ls er op die wijze krachtig ge poogd de werkloosheid te bestrijden. Wei nig meer dan een druppel ln een emmer kon het echter niet zijn, en wis het Ook inderdaad niet. En toen de inkomsten van den staat steeds geringer werden bij stij gende uitgaven moest men tenslotte ook in deze richting gaan bezuinigen. Het nieuwe ministerie voor Sociale Zaken, onder lei ding van min. Slotemaker de Bruine, kreeg haar deel der versoberingsactie en dat leidde tot een herziening der steunregeling, ingaande 1 Juli. Ongeveer 30 pet. onzer arbeldsbevolking is werkloos. Allicht dat een deel daarvan, getroffen als het werd door de nieuwe bezuiniging, ontevreden werd en gehoor begon te verleenen aan op standige communistische leuzen. Op den vierden Juli brak te Amsterdam verzet uit tegen de openbare macht en eenlgen tijd zijn daaruit hevige conflicten geboren, waarbij de Jordaan het tooneel is geweest van dikwijls felle gevechten. De onlusten, die elders op kleinere schaal werden na gevolgd, hebben aan vier personen het leven gekost, terwijl velen werden gewond. Om mede de werkloosheid te verminde ren werden maatregelen getroffen tegen de werkzaamheid van buitenlandsche ar beidskrachten; de wegenaanleg door heel het land werd op vrij groote schaal voort gezet en verschillende bruggen over de groote rivieren (zooals die bij Nijmegen en Arnhem) vorderden snel in hun aanbouw. Met de overbrugging van het Hollandsch Diep bij den Moerdijk werd een aanvang gemaakt. Ook het besluit van 18 September om ln het begin van 1935 over te gaan tot indijking van den Noord-Oost-polder van het IJselmeer heeft mede ten doel de werk loosheid zooveel mogelijk den kop ln te drukken. Dat de regeering twee millloen beschikbaar heeft gesteld als extra-Kerst- gave voor valide werkloozen en de Dag bladpers een Inzameling hield voor de z.g. stille armen ligt nog te versch in de her- inerlng om er verder op in te gaan.... In verband met plannen tot bezuiniging op leger en vloot verscheen op 19 Februari het rapport der commissle-Idenburg, waarin geadviseerd werd o m. tot opheffing der voor-oefeningsinstituten, van het corps mariniers, van de muziek-corpsen Den Hel der en Soerabaja en tot invoering van het capltulantenstelsel voor onder-offlcleren. Veel verder is men daarna op dien weg echter niet gevorderd, terwijl het er niet naar uit ziet dat voorloopig belangrijk aan de huidige constellatie zal worden getornd. Een ander rapport was dat der commis sie-Bruins inzake economische samenwer king tusschen Nederland en Indië. Het uitte slechts wenschelijkheden in algemee- nen zin doch heeft reeds in diverse maat regelen en voorstellen navolging gevonden, zooals ten aanzien van betere voorlichting van handel en Industrie. Een uitvloeisel ervan was tevens de han dels-conferentie te Batavia tusschen Indië en Japan, die ten doel had den geweldigen invoer van goedkoope Japansche artikelen aan banden te leggen. Men weet dat deze besprekingen tot op dit oogenbllk zonder resultaat zijn gebleven. Onze regeering voerde verder handelsbesprekingen met vele landen en handhaafde tevens als eer ste en voornaamste punt op haar pro gramma de bescherming van den gouden standaard. Zóó scherp werd ln dit opzicht haar standpunt geformuleerd dat men zeg gen kan dat het kabinet-Colljn met den gouden standaard staat en valt 1934 heeft bij alle verschillen meerdere hoogte punten van nationale eenheid ge toond. Wij herinneren aan de droeve dagen van het verscheiden van Koningin Emma en Prins Hendrik, wij wijzen vervolgens op de meerendeels succesvolle vluchten van Pelikaan, Postlager, Ulver en Snip, die den roem van Holland's luchtvaart uitdroegen over heel de wereld en een zij het tijde lijke saamhorigheid brachten, die wel haast ongekend is voor Nederland! Wij herinneren tevens aan de ramp van de Ulver op haar versnelde Kerstvlucht naar Indië, die ons Volk aanéén bond in leed en in deernis. Een meer tragisch einde had dit voor de luchtvaart zoo mooie Jaar trouwens nauwelijks kunnen krijgen Feiten van meestal geringen samenhang vormen tenslotte de voornaamste gebeurte nissen van het nu bijna afgeloopen jaar. Daar was o m de invoering van een nieuwe (en verbeterde) motor- en rljwielwet en een zeer felle actie tégen de instelling van een verkeersfonds. hetwelk beoogt het weg verkeer de tekorten van Spoorwegen, luchtvaart e.a. te laten betalen I Op den 25sten Februari trad de reeds vroeger vast gestelde couponbelasting ln werking. Een later voorgestelde crlsis-lnkomstenbelas- tlng werd teruggenomen, omdat de regee ring meende dat de belastlngschroef niet verder mocht worden aangedraaid. Eveneens op 25 Februari werd ln Indië huiszoeking gedaan bij de leden van het hoofdbestuur der Perdlkan Naslonal Indo nesia, die wegens ondermijning van het gezag allen werden gearresteerd. Op 22 Maart werd Ingediend een wetsontwerp tot bescherming van leerlingen tegen de gevol gen van besmettelijke ziekten van onder wijzend personeel, welk ontwerp bereids van kracht 1^ geworden. Den 16en April vond ln Den Haag de ont hulling plaats van een gedenkteeken voor wijlen mgr. Nolens, den grooten leider der R.K. Staatspartij. Een wijziging der winkelsluitlngs-wet leidde tot een conflict in de Tweede Kamer, doordat de heer Teulings bij amendement voorstelde het aantal verkoop-uren op Zondag uit te breiden. Op verzoek van minister Colijn werd op 24 Mei de behan deling geschorst. Nadat minister Steen berghe in functie was getreden kwam de zaak andermaal ter sprake. Zij werd op 25 Juli door de Eerste Kamer aangenomen en ls op 15 October van kracht geworden. Op 3 October werd na veel tegenstand door de Eerste Kamer goedgekeurd het wetsontwerp tot invoering van belasting op goederen in de doode hand. Er moge vervolgens herinnerd worden aan de verlaging der telefoontarieven op 26 September, aan de Installatie van be- drijfsraden voor de typografie en de siga ren-industrie, aan het voorstel tot her- classlflcatle der gemeenten (waardoor voor velen de standplaats-aftrek wordt ver hoogd) en aan het besluit tot oprichting van een gemengd zenderbedrijf voor den radio-omroep. Tal van ernstige ongelukken en rampen hebben ook in het afgeloopen Jaar plaats gevonden. Wij zullen er hier eenige van vermelden: 17 Januari: Scheepsramp bij Texel; het Engelsche stoomschip „Oakford" met alle elf opvarenden vergaan. 30 Januari: Noodweer ln Indië; bij over stroomingen zijn vele huizen weggeslagen; honderden personen dakloos. 6 April: Brand te Waalwijk; 5 woningen en een schoenfabriek in de asch gelegd. 18 April: Windhoos te Mook; tal van ge wonden en groote schade. 2 Mei: ontploffing ln een spoorweg werkplaats te Utrecht; één doode en 15 ge wonden. 22 Mei: auto ln het Kanaal van Terneu- zen gereden; 2 dooden. 27 Mei: auto in het Voornsche Kanaal gereden; moeder en kind verdronken. 17 Juni: 10 verdrlnklngs-ongevallen tij dens groote hitte. 21 Juni: de Robinson-schoenenfabrlek te Nijmegen afgebrand. 10 Juli: de Vereenlgde Touwfabrieken te Edam in de asch gelegd. 25 Juli: vlsschers-schult te Ouddorp uit elkaar gesprongen; 3 dooden, 5 Aug.: treinbotsing te Amsterdam bij het Weesperspoorstation, 12 gewonden. 10 Aug.: auto bij de Velserpont te water gereden; twee van de zes inzittenden ver dronken. 22 Aug.: autobus bij Emmen door een trein gegrepen; 3 dooden en 8 zwaar ge wonden. 2 Sept.: brand te Ernst; 3 kinderen om gekomen. 3 Sept.: brand in de Cunera-kerk te Rh eden. 13 Sept.: de Vredestein-fabrieken te Den Haag gedeeltelijk ln de asch gelegd. 16 Sept.: auto bij Schoorl door trein ge grepen; de wielrenners K. van Nek Jr., J. Reynders en S. Hoeven gedood. 24 Sept.: filmbrand te Hilversum; van de 145 kinderen 3 gedood en 18 ernstig ge wond. 5 Oct.; het Belgische stoomschip Char les José bij het lichtschip Haaks vergaan; slechts één van de tien opvarenden gered. 26 Oct.: brand te Landsmeer; een tim merfabriek, twee woonhuizen en een boerderij afgebrand. 26 October: de Pander jager te Allahabad tegen een tractor gebotst en in brand ge vlogen; gelukkig werd de bemanning gered. 18 Nov.: te Den Haag zijn een man en vier kinderen door gasverstikklng om het leven gekomen. 23 Nov.: auto bij Nunspeet door trein ge grepen; de teekenaar Kunke Küpper ge dood; bij Arnhem auto tegen een boom gereden, twee broers om het leven gé- komen. 1 Dec.: drama te Schiedam; commissa ris van politie door gedegradeerd hoofd agent doodgeschoten. 20 Dec.: vliegtuig de Ulver bij Rutbah Wells in de woestijn gestort. Alle zeven inzittenden om het leven gekomen. 27 Dec.: Auto te Munsterscheveld (gem. Emmen) te water gereden; 7 van de 9 inzittenden verdronken. Uit de reeks van Jubilea en belangrijke verjaardagen stippen wij de volgende aan: 13 Jan.: 25-jarig bestaan van Centraal Beheer te Amsterdam; 25 Jan.: dr. D. G. W. Muller Massis, em. Ned. Herv. pred. te Nijmegen, 95 jaar; 8 Febr.: ds. W. L. Wei ter- oud-hofpred. te Den Haag, voor 60 jaar tot Ned. Herv. predikant benoemd; 17 Febr.: ds. M. Beversluis, em. pred. te Arnhem en bekend propagandist van het spiritisme, 50 Jaar predikant; Idem: Jac. Smits, te Naarden, oud-voorzitter van den Ned. Tulnbouwraad, 70 Jaar; 8 Maart: Staatsraad J. J. Rambonnet, te Den Haag, 70 jaar; 11 Maart: ds. C. A. Lingbeek, te Den Haag, 40 jaar Ned. Herv. predikant; 13 Maart: 25-jarig bestaan van den Ned. Boekbindersbond; 14 Maart: dr. A. F. Philips te Eindhoven, 60 jaar oud, bene vens 40 Jaar verbonden aan de Phlllps- fabrieken, die tegelijkertijd 40 J. bestaan; iden: Marie van Eysden-Vink, te Rotter dam. 70 jaar; 7 April: goud en jubileum van de ollefabrleken Calvé-Delft; 14 April: A. Hertzberger, te Amsterdam, regent van het Leldsch Isr Weeshuls 60 Jaar; 20 April: Albert Plasschaert te Den Haag. 60 iaar; 30 April: H K H. Prinses Juliana, 26 Jaar; 1 Mei: dr F. E Pn^tuma. 25 Jaar bij Cen traal Beheer (op 20 Mei daaraanvolgende werd hij 60 Jaar): 6 Mei: Th. M. Ketelaar, te Amsterdam 70 iaar: idem: Willem Kloos te Den Haag 75 iaar; 10 Mei: mr. dr. J. Schokking. lid Raad van State 70 laar- 2 Juni: Curacao 300 laa-, erlee'én met Nederland vereenlzd: 10 Juni: ds. .7. E. Vonkenbere. stichter Bond van Gfe!. Jongel. Ver., em. pred. te Hilversum, voor 40 jaar tot predikant benoemd (op 5 Juli ds.r. Is hij overleden); 29 Juni: 25 Jarig bestaan Chr. Nat. Vakverbond; 22 Juli: prof. dr. H. H. Kuyper, te Bloemendaal, 70 Jaar; 27 Juli: mr. H. Zlllisen, oud-grtf- fler der Eerste Kamer, te Den Haag. 80 jaar; 21 Aug.: Jhr. mr. dr. A. Roell, te Haarlem, comm. der Koningin ln Noord- Holland, 70 Jaar; idem: graaf J. H. F. du Monceau. te Den Haag. 75 Jaar; 26 Aug.: 40 Jarig bestaan der S.D.A.P.; 4 Sept.; Purmerend 450 Jaar marktstad; 10 Sept.: A. C. R. Dreesmann. te Bussum, 80 jaar (hij is op 15 Nov. da.v. overleden); 13 Sept.: mr. B. C. J. Loder, oud pres. Perm. Hof van Intern. Justitie, te Den Haag. 85 Jaar; 21 Sept.: Edo Bergsma, 50 jaar voor zitter van den A.N.W.B.; 22 Sept.: K. J, L. Alberdingh Thljm (Lodewljk van Deys- sel), 70 Jaar; 24 Sept. C. G. Vattler Kraane te Amsterdam, bekend handelsman, 70 Jaar 27 Sept.: 25 Jarig bestaan der scheepvaart inspectie te Den Haag; 2 Oct.: 60 jaar ge leden dat mr. P. Rink, te Den Haag, te Utrecht promoveerde: 6 Oct.: prof. dr. A. G. Honig, te Kampen 70 Jaar; 12 Oct.: prof. Hugo Vlsscher, lid der Tweede Kamer te Huls ter Heide, 70 Jaar; 25 Oct.: de dichteres Helene Swarth. te Velp. 75 Jaar; 30 Oct.: 25 Jarig bestaan der Fed. van Werkgevers ln het boekdrukkersbedrijf; 11 Nov.: Gen-majoor B. D. C. J. M. Colette, te Den Haag 75 Jaar; 14 Nov.: W. Wester man, te Den Haag oud-pres. der Rotterd. Bankvereennigtog, 70 Jaar; 16 Nov 150- jarlg bestaan van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen; 1 Dec de componiste Hendrlka van Tussenbroek, te Utrecht. 80 jaar; 9 Dec.: Anton Roemer, te Den Haag, 25 jaar tooneelspeler. Wij besluiten dit blnnenlandsch overzicht met een lijst van bekende personen, die in den loop van 1934 overleden zijn: 11 Jan.: dr. S. F. W. van Hasselt, te Den Haag, een bekend figuur ln filosofische kringen, 75 jaar; 15 Jan.: jhr. mr. A. F de Savornln Lohman. te Haarlem, directeur Amsterd. My. voor Levensverzekering. 62 jaar; 20 Jan.: S. P. van Eeghen. te Doorn, een bekend zakenman, 81 jaar; 23 Jan.: J. Blookers, oud-dir. Blooker's cacaofabrieken te Huls ter Heide. 84 jaar; 25 Jan.: B. Tim- mermans, te Waalwijk, voorz. der Ver. van Ned. Schoenfabrikanten. 56 Jaar; 27 Jan.; vlce-admlraal Mac Leod, Den Haag. 98 Jaar; 30 Jan.: ds. J. D. v. d. Munnik. Ger. em. pred. van Leeuwarden, te Den Haag, 81 jaar; 31 Jan.: luit-gen. R. Dufour, Den Haag. 71 jaar; 1 Febr.: L. C. Steffelaar, Den Haag, oud-secr.-penn. A.N.W.B., 65 jaar; 19 Febr.: J. M. F. L. Steger. Den Haag dir. stenogr. inrichting der Staten- Generaal, 62 Jaar; 20 Febr.: ds. J. Th. Oudemans, te Putte, bekend entomoloog, 71 jaar; 1 Maart: vice admiraal W. Th. de Booy. Den Haag. 74 jaar; 3 Maart: gep. gen. majoor L. W. v. d. Hoek. Den Haag, voorz. Kon. Ver. v. gep. officieren van het Ned Leger. 83 jaar; idem: G. J. A. Smit, Amsterdam, voorz. Alg. Ned. Bond van Handels- en Kantoorbedienden. 54 Jaar; 10 Maart: J Kortland. Schoonhoven, lid) Prov. Staten 57 jaar; 8 April: Engel Tol, LJmuiden bekend vlschhandelaar. 68 jaar; 23 April: Simon de Wit, Amsterdam. 82 Jaar: idem: M. G. Bloeme. Den Haag, oud- dir Postchèque en girodienst, 78 jaar; 29 April: ds. W. H- Gispen. Schevenlngen, bekend figuur uit de drankbestrijding. 63 jaar; idem: L. F Bensdorp, Leeuwarden, oprichter der Bensdorp-fabrieken, 81 jaar; H Mei: lr. H. van Oordt, Den Haag. oud- hoofddir. rijkswaterstaat, 69 jaar; 1 Juni: de musicus A. Averkamp, Bussum. 73 Jaar; 19 Juni: Joh. Wlnnubst, Utrecht, toon kunstenaar, 48 Jaar; idem: ds. J. B. Nete lenbos Groenlo, Ned. Herv. pred.. 55 jaar; U Juli: H. C, Stork, te Pommeren ln Duitschiand oud-dir. machinefableken gebr. Stork en Co. te Hengelo. 76 jaar; 18 Juli: d-r lr. C. F. Stork. Hengelo, 69 Jaar; 27 Juli: G. C. Baron van Asbeck, oud- voovz. Alg Rekenkamer Den Haag, 77 j.; 5 Aug.: lr. E. P. Wellenstein, Den Haag, dir. Econ. Zaken in Ned. Indië; 9 Aug.: mr A Tak, Voorburg, proc.-gen. Hooge Raad, 70 jaar; 12 Aug.: architect ir. H. P. Berlage, Den Haag 78 Jaar; 15 Aug.: F. P J Vester, Amsterdam, oud-dir. Ned. Handel Mij., 53 jaar; 24 Aug.: gep. gen.- majoor Th. E. L. Leclercq, Den Haag, onder-voorz. Kon. Ver. voor gep. officieren in het Ned. Leger, 74 Jaar: 25 Aug.: P. Dobbelman, Nijmegen, oud-lid Tweede Kamer. 70 jaar: 27 Aug.: M. Hage. Den Haag, resident van Bali en Lombok. 47 jaar; 28 Aug.: P. Smldt van Gelder, Bent veld, oud.-dir, Kon. Papierfabriek te Vel- zen, 82 jaar; I Sept.: J. H. A. Schaper, Voorburg, lid Tweede Kamer. 66 jaar; 7 Sept.: dr. D. G. W Muller Massis. Ned. Herv. predikant te Nijmegen. 95 jaar; 24 Sept.: prof. ir. J. W. Dleperink, Bussum, 56 jaar: 1 Oct.: L. J. A. Kemper, Den Haag, dir. restaurant Royal aldaar en van Meerrust te Warmond. 62 laar; 7 Oct.: kunstschilder Isaac Israels, Den Haag, 69 jaar; 15 Oct.: J. S RuDpert, Utrecht, penn. Chr. Nat. Vakverbond, 57 iaar; 20 Oct.: mevr. M. W. H. Rutgers-Hoitsema, Rijs wijk, pionierster der vrouwenbeweging: 30 Oct.: ds. C. Ferguson, Den Haag, Ned. Herv pred.. 65 jaar; 31 Oct.: D. F. W. van Rees, Montreux, vlce-voorz. Mandaten Comm. Volkenbond, 71 jaar; 17 Nov.: opperrabbijn A. S. Onderwijzer. Adam, 72 iaar; 7 Dec.: gep. luit.-gen, H. F. W, Becking. Den Haag, 83 jaar: 8 Dec.: gen.- majoor L. Hanau, Bussum, 67 jaar: 9 Dec.: Willem Hunsche. tooneelspeler. A'dam, 53 Jaar: 12 Dec.: Arnold Spoel, toonkunste naar en volkszangleeraar. Den Haag, 74 J.; 26 Dec.: generaal-majoor D. M. E. de Rid der, Den Haag, 74 Jaar. EEN JAAR RIJK AAN GEBEURTENISSEN Algemeene terugblik. 1933 laat zijn opvolger een bijkans niet te dragen erfenis na aldus moesten wij bij het verschelden van het vorig jaar constateeren. En nu, bij het heengaan van 1934 moeten wij, helaas, vastleggen, dat wij niet te zwart hebben gezien. Goed be- beschouwd, ls de wereld slechts weinig of niets verder gekomen uit de impasse, waarin zi) politiek zoowel als economisch was geraakt. Aan pogingen tot verbetering heeft het niet gemankeerd; bijkans nooit is door de leidende ministers zooveel ge reisd óm in onderlinge besprekingen te trachten hun landen en tevens de wereld het inzicht, dat slechts internationaal blijvende verbetering zal zijn te bewerk» stelligen, domineert gelukkig allerwege op te heffen, doch al waren hun bezoeker* nog zoo talrijk, zoodat het niet doenlijk is deze alle te vermelden, het resultaat 13 daaraan niet evenredig. Het zoo gevaar lijke en gehate woord „oorlog" ls ettelijke malen weer op de lippen geweest en zweeft r.og door de lucht, althans wat het Verre Oosten betreft, de economische barrières zijn gehandhaafd of zelfs hooger opge richt, de ontwapening is verder af dan ooitMaar toch mogen we niet on tevreden zijn. 1934 heeft ook niets hope loos bedorven, de mogelijkheid om een uitweg te vinden, is open gebleven en we meenen zelfs te mogen constateeren, dat) de kansen tegen het einde van het jaar zoo zijn gestegen, dat 1935 met eenige hoop mag worden binnen gehaald. Politiek en economie blijven aan elkaar verbonden als Slameesche tweelingen en dit zal voorloopig wel zoo blijven ook. Bij zonder sterk spreekt dit wel ln het vraag stuk van Midden-Europa, dat nog niet tot oplossing is gebracht, hoeveel moeite men zich daarvoor heeft gegeven. De diverse partijen, daarbij betrokken, hetzij recht streeks, hetzij zijdelings, weten eikaar niet te vinden. Eensdeels zijn gevaarlijke klippen omzeild, anderzijds dreigen nieuwe gevaren. Oostenrijks's onafhankelijkheid is verzekerd, de „Anschluss" ls van de baan. nadat Mussolini door het zenden van troepen naar de grens na den moord op bondskanselier Dollfuss dreigend de tanden aan Duitschiand liet zien. doch overigens ls nog niets beslist. Wel heeft Mussolini naast het z.g pact van vier, dat feitelijk zoo goed als dood ls, sinds Duitschiand zich terugtrok uit Genève, een pact van drie gesteld (Italië, Oostenrijk en Hongarije), maar zonder de Fransche aldeelings-invloed zegt dit ook weinig en beide hebben elkaar nog niet gevonden. Worden Frankrijk en Italië het echter werkelijk eens. dan komt er tevens kans op verbetering hier in Europa. Was vroeger de Balkan Europa's vuurhaard, thans heeft Midden-Europa deze twijfelachtige eir grootendeels overgenomen tengevolge van de vele scherpe tegenstellingen, die daar tot uiting komen. Politiek en economie loopen daar dwars door elkaar heen! Economisch strijdt de wereld denzelfden strijd verder. Hier en daar is een opleving in zeer geringe mate merkbaar, elders daarentegen moet men precies het tegen gestelde constateeren. De werkloosheid ls nog steeds een geesel, die de menschheld hard striemt en nergens is nog de remedie daartegen ontdekt. Wel heeft het Dult- sche nationaal-socialisme het aantal werkloozen met eenige millioenen doen dalen, doch dit ten koste van hen, die werken en bovendien van geldelijke offeTs, die het land aan den rand van een finan- cleele débacle hebben gebracht, zoodat de transfer-regeling weer verslechterd moest worden, met als noodwendig gevolg, dat de invoer bedenkelijk daalt en er gebrek aan zekere grondstoffen ls ontstaan, die, slaagt men er niet in „Ersatz" te vinden, de werkloosheid opnieuw met sprongen zal doen stijgen. Deze remedie kon wel eens in de toekomst erger blijken dan de kwaal!, mede door het aantasten van de Duitsche betrouwbaarheid, terwijl minis ter Schacht voortdurend het buitenland in de schoenen wil schuiven de oorzaak van dit alles te zijn De landen, die den gouden standaard verlieten, ziin nog niet daartoe terugge keerd; zij, die dezen handhaafden, moes ten vaak daarvoor vechten. Evenmin geregeld is het oorlogsschul den-probleem, Amerika houdt bij voort during vast aan betaling, doch, zondert men Finland uit, dan ziet men, dat geen enkel land nog een centime meer betaald heeft, zelfs niet meer aan wat men zou kunnen noemen „beleefdheidsbetallngen" denkt. Of dit Uncle Sam tenslotte niet tot andere gedachten zal moeten brengen? De tijd begint er rijp voor te worden Niet temin durft men een nieuwe economische conferentie, gelet op het echec van 1933, nog niet aan, al wordt meer en meer er kend, dat het toch eens daartoe zal moe ten komenZal 1935 dit beleven? De Volkenbond had zijn ups en downs, doch tenslotte domineeren de ups en wel zoodanig, dat met eenig vertrouwen de toekomst in dit opzicht mag worden tege moet gezien, speciaal na de gelukkige grepen, die dit instituut, dat trots groote miskenning de wereld toch ten zegen strekt, aan het eind van het jaar kon doen. Tengevolge van het wegloopen van Duitschiand uit Genève. hetgeen het zelf naderhand genoeg heeft gespeten, daar het maar al te zeer daardoor aanleiding gaf tot een volslagen isoleerlngs-politlek., stond het werk in de Volkenbondsstad aanvankelijk stil. Men kon niet verder komen bulten Duitschiand om, al trachtte Frankrijk door te zetten, vooral niet, waar Italië duidelijk begrip toonde voor de werkelijkheid, minder krachtig door En geland gevolgd. Aan beleefde uitnoodi- glngen om terug te keeren. kon Duitsch iand uit prestige-oogpunt geen gevolg geven, al had het er in wezen wel ooren naar. Opnieuw kwam naar voren, hoe ge makkelijk het ls, iets te breken, doch hoe moeilijk om het gebrokene te herstelleh Een succes was het toetreden van sovjet- Rusland, dat al zijn geschimp op dezen Statenbond eenvoudig vergat om zich in het Verre Oosten de handen vrijer te maken. Bovendien keerden enkele Zuld- Amerlkaansche staten terug en kon Ecua dor als 60ste Ud worden ingeschreven. Be slissend was en bleef echter de Fransch- Dultsche verhouding en onder Barthou's leiding scheen deze geregeld te verslech teren in plaats van te verbeteren. Barthou herstelde het vroegere contact met Rus land bijkans zoo nauw als voor den oor log en steunde het van Moskou uitgegane denkbeeld van een Oost-pact in den geest van het Locarno-pact voor het Westen, krachtig. Doch dit stuitte af op de weige ring van Polen, dat zich als vijfde groote mogendheid in Europa voelt en zich uit een soort depit als zoodanig niet door Frank rijk te worden erkend meer naar Duitsch iand wendde als om tp doen zien. dat her ook anders kon! En Hitler greep toe. al garandeerde hij ook, wat zijn verguisde voorgangers nimmer hadden durven on dernemen, de huidige grenzen ln het Oosten. En ook Duitschiand dankte voor de eer Zelfs dreigde Polen te Genève een oogenblik gevaarlijker te worden door een bruuske opzegging van het minderheden- verdrag. doch tenslotte kwam het daarop toch terug, zij het schoorvoetend Naar buiten bleef Duitschiand, waar 3-5

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 19