LEIDSCH DAGBLAD Vijfde Blad Maandag 31 December 1934 BINNENLAND. De rij der gedenkdagen van meer per soonlijken aard wordt geopend door ds. C. Hartwiggen, die op 9 Januari zijn 70sten verjaardag mocht herdenken Eenzelfde lelt herdacht op 5 April de heer Jan de Quack, eere-voordtter van de Ver. tot be vordering der Bouwkunst alhier en ont werper van de plannen voor menigen 3- Oct ober-op tocht Notaris J. A. van Hamel vierde medio Mei zijn 50-jarig commissa riaat van de Leidsche Spaarbank, een voorrecht, dat weinigen gegeven is. Dr. J. C M. Timmermans, herdacht op 2 Februari den dag, waarop hjj voor 40 jaren tot arts werd bevorderd, evenals dr. C S. Lechner op 22 Juni. Eerstgenoemde legde met ingang van 15 Augustus zijn drukke praktijk neer. In verband met zijn gezondheidstoe stand kon de 40-jarige werkzaamheid van den heer J. F. X Sanders aan de Zeepfa briek niet zoodanig worden gevierd als an ders wellicht het geval ware geweest Gelukkig kon hij geheel hersteld onlangs zijn werkzaamheden hervatten. Wij besluiten de groep „veertigjarigen" met het jubileum van den heer J. M. de Koning, onderwijzer aan de Christelijke school aan de Hooglandsche Kerkgracht, eertijds Hooigracht. Hun zilveren jubileum herdachten in het afgeloopen jaar o.a. de heer Johs. Kok. geestelijk verzorger der verpleegden van het Geref. Minnehuls in de Kaarsenmakersstraat, ds. M. J. Punselie die een kwarteeuw de Hervormde Ge meente van Lelden diende: ir. W J Bur- gersdijk, directeur van de N.ZHTM.; zus ter Louise van den Brink, directrice van het Dlaconessenhuls en mr P. E. Briët, die voor de zesde maal voor den tijd van 5 Jaar werd benoemd tot kantonrechter plaatsvervanger. Zij, die gingen Tegenover al deze feestelijke herden kingsdagen. stelt het leven de onvermijde lijke. droevige lijst van hen, die in het afgeloopen jaar de stad onzer inwoning door den dood ontvielen. Zij vermeldt de namen van mevrouw B ReystVreeburg, regentes van het Geref. Minnehuis aan de Heerengracht en bestuurslid van de Coöp. Keuken, de Ver. „Armenzorg" en de Ver. van Hulsvrouwen afd. Leiden; den heer B. Broers, havenrechercheur; den Ijverigen secretaris van ..Nut en Vermaak" den heer H W. Nelck; den heer C. J. Eg- gink. ouderling der Ned. Herv. Gemeente, voorzitter der kiesvereenlging en oud penningmeester der Chr Wijkver. Leven- daal"; mej. M C. de Bruijn, penningmees- teresse van het Wijkgebouw „Geloof, Hoop, Liefde", bestuurslid van de Ver. „Tot Steun" afd. Lelden, van de Ver. „Armen zorg" en een trouw medewerkster van het Leidsche Volkshuis; van onzen oud-stad genoot, den heer J Romanesko. oud-di recteur van den Markt- en Havendienst: van zuster J. Th. van der Hoeven, de toe gewijde directrice van het rusthuis „Wel moed": van den heer C. Peltenburg Pzn., oud-directeur van de N V. Boekhandel en Drukkerij v.h. E. J. Brill; van den heer H. van Dorsten, directeur van de N.V. Stoom- broodfabrlek en Melkinrichting „De Ver- eenlging"v.h Koole Nicola en Co.; van mr. H. A. Sypkens, rentmeester van het hoogheemraadschap van Rijnland, en ge durende vele jaren secretaris van het Ge nootschap .Mathesis Sclentiarum Genl- trlx" en van den heer D. Beuth, oud- directeur en oud-prestdent-commlssarls van de dekenfabrlek der N.V. R. M, Beuth en Zonen. Zij allen rusten ln vrede De Universiteit. Het Is waarlijk niet, dat wij de betee- kenis van de Leidsche Academie voor onze stad willen onderschatten, dat wij tot dus verre het stilzwijgen bewaarden over alles wat onze Universiteit betreft. Evenmin als wij den eeuwenouden hlstorischen band tusschen Lelden en haar roemruchte Hoo- geschool ook maar iets zouden willen doen verslappen. Dat wij het gansche Academie gebeuren totdusverre doodzwegen, is dan ook enkel en alleen teneinde de vele feiten en gebeurtenissen in een logisch en over zichtelijk verband te kunnen samenvatten. Voorvallen van alles overheerschende beteekenis deden zich in het afgeloopen jaar ook hier niet voor. Het gebrek aan collegeruimte deed zich in toenemende mate gevoelen, waaraan de uitbreiding, welke de Juridische collegezaal na de Paaschvacantie onderging, slechts onvol doende tegemoet kwam. In dezen reeds Jarenlang bestaanden en onhoudbaren toestand zal eerst afdoende verbetering komen, wanneer de door prof. mr. D. van Blom in zijn rectoraatsoverdracht aange kondigde verbouwingen van de perceelen Rapenburg 67,69 en 71 zullen zijn tot stand gekomen Een aanmerkelijke verlichting zal het daarentegen reeds geven, wanneer na de thans loopende vacantles, de colle ges in Oostersche talen in den westelijken vleugel van het oud-Academisch Zieken huis kunnen worden gegeven. Gelijk be kend, worden naar dit totaal verbouwde complex ook de verzamelingen van de Ethnographlsche Musea aan het Rapen burg overgebracht. Het ln het Ziekenhuis reeds eenlge Jaren gevestigde Ned. Histo risch Natuurwetenschappelijk Museum onderging een uitbreiding door een afdee- ling medische wetenschappen, welke op 28 April ln gebruik kon worden genomen. De alom doorgevoerde bezuiniging kwam bij het hooger onderwijs tot uiting ln de benoeming van buitengewone hoogleeraren in vacatures, die vroeger bezet waren door gewone hoogleeraren en ln het ontslag, dat met Ingang van morgen werd verleend aan den conservator bij het Rijksprenten kabinet, dr. J. J. de Gelder, ln wiens plaats het beheer over het Museum werd opge dragen aan den buitengewoon-hooglee- raar ln de kunstgeschiedenis, prof. Mar tin. Wij schreven over deze wisseling nog dezer dagen. Op 9 April leed de faculteit der wis- en natuurkunde een groot verlies door 't overlijden op 61-Jarigen leeftijd van prof. dr. L. E. Goester, hoogleeraar in de phar macologic, galenlsche pharmacle en re ceptuur. In zijn plaats werd bij K. B. van 12 September als buitengewoon hooglee raar benoemd dr. W. A. Goddijn, conser vator aan 'sRijks herbarium, die Juist ln het begin van het Jaar zijn 25-jarige werk- tfn v? i? fleze instelling had herdacht. HIJ hield zijn inaugureele rede op 9 No vember over „Pharmacoenosle en phyto- chemle ln verband met Ned -IndlëTer blijvende nagedachtenis aan wijlen prof. dr. Goester weed op 10 October ln het Pharmaceutisch laboratorium diens beel tenis onthuld, ln den vorm van 'n crayon- teekenlng, aangeboden door zijn leerlin gen en oud-leerlingen. Op 20 November trof dezelfde faculteit andermaal een zware slag, toen de hoog leeraar in de astronomie en directeur van de Sterrewacht, prof. dr. W de Bitter na een kortstondige ongesteldheid overleed. De geheel astronomische wetenschap rouwt met zijn naaste medewerkers om den dood van dezen goeden mensch en grooten geleerde, die veel heeft gedaan voor het vak. dat hij liefhad en den naam der Leidsche Universiteit heeft hoogge houden. Nog ontviel ons prof. mr. A J. Blok. oud-hoogleeraar ln het strafrecht en de strafvordering, die eenlge jaren ge leden bij de eere-promotie van H. M. de Koningin in de Pieterskerk als Haar pro motor optrad. Ook zijn naam blijve in dankbare herinnering bij het nageslacht voortleven. Het onderwijs in het staats- en admini stratief en adatrecht van Nederlandsch- Indië, eertijds op zoo voortreffelijke wijze gegeven door den eminenten mr. C. van Vollenhoven, werd opgedragen aan mr. J. J. Schrieke en prof. mr. F. D. Holleman, die binnenkort tot buitengewoon hoog leeraar zullen worden benoemd. Prof. dr. H. A. Kramers uit Utrecht, die op 3 Januari werd benoemd tot hoogleer aar in de natuurkunde en mechanica als opvolger van wijlen prof dr P Ehrenfest. aanvaardde dit ambt op 28 September met een rede over „Natuurkunde en natuur kundigen"; prof. dr O. G. Kloeke, hoog leeraar in de Ned. taalkunde, die wijlen prof. dr. J. H Kern opvolgde, inaugureerde op 8 Juni met een rede over „Deftige en gemeenzame taal": prof. dr. J. N. Bak huizen van den Brink, opvolger van wijlen prof. dr. A. Eekhof, aanvaardde zijn ambt als hoogleeraar in de geschiedenis van het christendom en van de leerstellingen van den christelijken godsdienst benevens in de geschiedenis van het Geref. Pro testantisme op 1 Juni met een rede over .Incarnatie en verlossing bij Irenaeus". Een week tevoren had prof. dr. F. A. F. C. Went, vanwege het Leldsch Universiteits fonds benoemd tot buitengewoon hoog leeraar in de plantkunde, dit ambt aan vaard met een oratie over „De macht van het kleine". Het onderwijs, eertijds verstrekt door wijlen prof. dr. E. D. van Oordt, werd voortgezet door prof. dr. C J. van der Klaauw (algemeene zoölogie), die zijn werkkring aanvaardde op 16 November met een rede over „Uitwendige doelmatigheid en einddoel bij Kant en in de moderne biologie" en door prof. dr. H. Boschma systematische zoölogie), die tevens be noemd werd tot directeur van het Rijks museum van Natuurlijke Historie. Een drietal hoogleeraren moest dit jaar we gens het bereiken van den 70-jarigen leef tijd aftreden, n.l. prof. dr. A. W Nleuwen- huis, hoogleeraar in de geschiedenis, let terkunde, oudheden, Instellingen, zeden en gewoonten der volken van den Indlschen archipel en de natuurkundige aardrijks kunde van den Indlschen Archipel, prof. dr. N. Ph Tendeloo, hoogleeraar in de ziektekundige ontleedkunde, de algemeene ziektekunde en gerechtelijke geneeskunde en prof. dr. F. A. H- Schreinemakers, hoog leeraar in de anorganische scheikunde In de eerste vacature is op dit oogenblik nog niet voorzien; in de plaats van prof. Ten deloo werd de conservator, dr. G. O. E. Lignac benoemd, die bij zijn inauguratie op 12 October sprak over „Bijzondere en al gemeene ziektekunde", terwijl prof. dr. A. E. van Arkel prof. Schreinemakers op 26 October opvolgde met een rede over „Nieu were Inzichten in de scheikunde." Prof, dr. W. J. de Haas, die in samen werking met dr. E. C. Wiersma in het beroemde Kamerlingh Onnes-laboratorium een koude-record bereikte met een tem peratuur, welke nog slechts driehonderd ste graad boven het absolute nulpunt was gelegen, werd voor zijn belangrijk weten schappelijk werk door de Nederlandsche regeering gehuldigd door zijn benoeming tot ridder in de Orde van den Nederland- schen Leeuw, terwijl de Royal Society te Londen hem vereerde met de Rumford- medaille, een onderscheiding, welke slechts weinigen ten deel is gevallen. In het begin van het jaar ontving ook de thans helaas ontslapen hoogleeraar dr. de Sitter een hooge onderscheiding, n.l. de Prix Janssen met bljbehoorende gouden medaille. Ver der werd prof. dr. L. van Itallie benoemd tot eere-doctor der Universiteit te Luik, terwijl ook dr. Murk Jansen een bulten- landsche onderscheiding ten deel viel. Een merkwaardige hoogtijdag mocht ook prof. dr. J. W. Muller Sr. op 21 Juni beleven, toen hij den dag herdacht, waarop hij voor 50 jaar aan de Leidsche Universi teit promoveerde tot doctor ln de letteren en wijsbegeerte. Van de verdere bijzondere bijeenkom sten, welke in dit jaar in rechtstreeksch verband tot de Academie werden gehou den, memoreeren wij de Diës-rede van prof. mr. D. van Blom over „Economie en samenleving" op 8 Februari; de herden king van den theoloog en phllosoof Schlelermacher op 12 Februari; den Zuld-Afrlkaanschen vacantiecursus, uit gaande van de faculteit der rechtsgeleerd heid ln de dagen, volgende op 9 April en de 74ste algemeene vergadering der Ned. Chemische Vereeniging, welke op 25 en 26 Mei hier ter stede werd gehouden. o- DE OMGEVING. Wederom is een Jaar verstreken, dat ln nóg sterker mate zijn zorgen bracht, ook voor hen, die in onze onmiddellijke om geving wonen, 't Wordt eentonig telken male klaagliederen aan te heffen, waar mee aan den toestand tóch niets te ver anderen valt. 't Stemt integendeel verheugend te zien, hoe alle categorieën op het verlaagde levenspeil, dat velen wel wat hard op het lijf viel, trachten met moed door dezen moeilijken tijd heen te komen, hoe ook de besturen der kleinere gemeenten alle krachten inspannen om hun begrootingen in evenwicht te houden, al moeten zij dan ook van hoogerhand wel eens op de vin gers getikt worden en krijgen zij soms te hooren, dat de berekeningen nog niet in orde zijn. Al is 't dan niet mogelijk tegenwoordig zijn vleugels uit te slaan en worden vele burgemeesters gehandicapt in hetgeen zij gaarne voor hun gemeenten ten uitvoer zouden gebracht zien, toch waken zij bin nen de grenzen der hun opgelegde bepa- perkingen voor het heil hunner plaats- genooten zoo goed als mogelijk en doen lijk is, zoodat wü al met al tenslotte kun nen de grenen dep hun opgelegde be de gemeenten rond Lelden naar beste weten gewerkt wordt ln een uitzonderlijk zware periode, waarin aan allen van hoog tot laag de intensiefste eischen van Juist inzicht, kunnen en plichts betrachting worden gevergd In welke branche men ook werkzaam isl Wij geven aan het eind van dit jaar onze lezers ln de omgeving de beste wen- schen mee voor een gunstiger Jaar 1935; moge dat ook den talloos velen, die door de steeds groeiende werkloosheid, getrof fen werden, brengen, de vervulling van hun innigen wensch weer arbeid te vinden en zoo nieuwe levensvreugde, alsmede uit zicht op een hoopvoller toekomst. Wanneer wij in vogelvlucht de voor naamste gebeurtenissen in de ons omrin gende gemeenten overzien, zij allereerst de aandacht gevestigd op Oegstgeest, waar de gestadige ontwikkeling nog steeds spreekt van de groote trek, die naar deze mooie gemeente in onverminderde mate blijft heerschen. Meermalen bespraken wij ln het afgeloopen jaar tot in détail de enorme uitbreiding; mét ons zullen velen zich verbaasd hebben over den gedurlgen bouw van nieuwe huizen, over den verderen voortgang der parkenaanleg. al blijkt er nog een gebrek aan arbeiderswoningen te bestaan. Doch dit probleem bezit reeds de noodige aandacht, zoodat wij vermoeden, dat binnenkort ook hierin zal voorzien worden. Aandacht trok o.m. de werk zaamheid aan den nieuwen Rijksweg van de z.g. „Drie witte palen" tot aan het Groene kerkje en verder. Reeds verrezen daar de twee door ons beschreven via ducten. terwijl de opening van dezen be langrijken verkeersweg in zijn geheel in het komende jaar tegemoet gezien kan worden. De verbreeding van den Rijnzlchtweg, de totstandkoming van het parkencomplex nabij Poelgeest en de aanleg van het dub belspoor in de Geversstraat enz. getuigden mede van de ononderbroken activiteit van het gemeentebestuur, om aan de steeds groote re eischen van woongelegenheid en verkeer te voldoen. Betreffende personalia en belangrijke gebeurtenissen in de diverse vereenlgin- gen ln deze gemeente memoreeren wij het volgende: diepen indruk maakte het over lijden van den gemeente-geneesheer dr. D. Timmermans op 2 Jan. Met hem ging een der meest achtenswaardige Oegst- geestenaren heen. Het verlies van dezen geliefden arts, die zich ook als voorzitter der Burgerwacht en van de Oranje- vereeniging de achting van velen had ver worven beteekende in waarheid voor Oegstgeest een groote slag. Voorts willen wij memoreeren het heen gaan van den in Oegstgeest wonenden em. Ned. Herv. predikant ds. J. v. Dijk (vroe ger te Oldemarkt) in den ouderdom van 74 Jaar en vansSen heer J. Th. Kort, een der slachtoffers vande verschrikkelijke Uiverramp. ndo; Een zeer belangrijke gebeurtenis te Oegstgeest was üe -opening der nieuwe Geref. Kerk agn de Mauritslaan op den avond varj 6 September. Van de jibilêa vermelden wij de vol gende; 16 Januari werd onder groote be langstelling het 40-Jarlg Jubileum her dacht van de ijsclub „Oegstgeest"; 27 Maart werd „meester" van Noord feeste lijk gehuldigd in verband met zijn heen gaan als hoofd van de per 1 April opge heven openbare school aan de Morsch; op 1 April bestond de Chr, school, hoofd de heer v. d. Meene, 25 jaar, welk jubileum op 18 April op grootsche wijze herdacht werd. Pastoor P. M. de Vetten werd ln Augustus gehuldigd in verband met zijn zilveren priesterjubileum, terwijl op 5 Oc tober het zilveren jubileum der Chr. Zang- vereen. „Debora" gevierd werd, De heer L. K. v. d. Ven herdacht 15 December zijn zilveren jubileum als brievenbesteller. De opening van de verbouwde R.K. school aan den Rhijngeesterstraatweg vond onder veel belangstelling plaats op 31 Augustus. Voor Katwijk aan Zee willen wij her inneren aan de navolgende feiten: de be kende reeder, de heer C. Ouwehand, die tijdens zijn leven vele belangrijke functie's in zijn woonplaats bekleedde, overleed op 14 Januari; ds. Voorsteegh, eertijds be mind Ned. Herv. pred. te Katwijk aan Zee, vierde op 31 Januari onder groote belang stelling zijn 25-jarig ambtsjubileum te Den Haag; op 16 Maart herdacht de Chr. Werkliedenvereen. „De Eendracht" haar gouden jubileum. De dag van 20 April bracht het overlijden van den heer J. D. Parlevliet, domeinopziener en eveneens ten zeerste geacht bij zijn gemeentenaren. Groot was de deelneming eveneens bij het overlijden van den heer Joh. Masten broek op 19 Mei, leeraar aan de Ambachts- teekenschool; van den heer A. den Haan op 21 Juni, gep. onderwijzer der O.L. school; van den geliefden Geref. predikant ds. J. J. Impeta <84 Jaar) te Kampen en van den heer Bulsert van Duyn, oud- gezagvoerder. Aandacht trokken mede de opening van den nieuwen Zuid-Boulevard, een prachtig werk, dat zeker de badplaats ten goede is gekomen, evenals de algeheele restau ratie der Buitensluizen, de opening van het nieuwe Ohr. Jeugdhuis, die wel de kroon op het werk van ds Kalkman be teekende, de ingebruikstelling van de nieuwe schoolgebouwen van het Zee- hospitium, het afscheid van den gemeente ontvanger den heer G. B. Werther en dat van den heer W. v. d. Akker, die belden lange jaren in het Katwijksche leven een geachte positie hebben ingenomen, het 40-jarig jubileum der Chr. Meisjes-Vereen. Bid en Werk" te Katwijk aan den Rijn, terwijl voor die gemeente tevens geme moreerd dient de intrede van ds. Warmolts bij de Ned. Herv. Kerk. In Wassenaar herdacht prof. dr. Slote- maker de Bruine, minister van sociale zaken zijn 40-Jarig predlkants-jubileum met een magistrale rede op 16 September. 5 Januari overleed ln die gemeente oud wethouder J. Mansvelt ln den ouderdom van 72 jaar. Voorts memoreeren wij het zilveren jubileum der Chr. school op 16 Augustus. In Voorschoten werd burgemeester E. Vernède in intiemen kring op 12 December hartelijk gehuldigd ln verband met het bereiken van den 70-jarigen leeftijd op 12 December )1.; ook herdacht men o.a. het 40-jarig priesterfeest van pastoor P. Meyer op 15 Augustus en liet 25-jarig Juhlleum van den heer W. Riethoven bij de Posterijen. Groote ontsteltenis bracht op 14 Juli het heengaan van dr. Ir. C. Kooy, tengevolge van een droevig ongeluk. In Leldschendam trok o.a. de aandacht het 25-jarlg jubileum der Geref. Kerk en dat van ds, D. M. Vermet en de openstel ling van den gereconstrueerden Stomp- wijkschen weg. Voor Rijnsburg vermelden wij o.a. het Jubileum van den heer J. v Klaveren, 40 jaren kerkvoogd der Ned. Herv. Gem.; de eerste steenlegging der koelcel van de Veilingvereen. „Flora" door prof. dr. van Slogteren, de bevestiging van ds. v. d. Loo bij de Ger. Kerk, gevolgd door diens intrede, resp. op 5 en 7 Juni en het af scheid van ds. N de Jong van de Chr. Ger. Gem. op 23 October In Noordwijk Zee bracht dit jaar het uitbreidingsplan veel tongen in beroering. In de j.l. gehouden raadszitting is het in ontwerp aangenomen; als belangrijkste feit zij gemeld, dat de ontworpen door verbinding Zuid- met Noord-Boulevard vervallen Is. Ds. Bouma deed er op 14 Jan. zijn intrede bij de Ger. Kerk, de heer J. Veerman herdacht zijn 30-Jarig jubileum als directeur bij de Gasfabriek, de ope ning van het kampeerterrein op het Langeveld trok veel attentie (19 Mei), evenals de heropening der gerestaureerde Chr Mulo-school te Noordwijk Zee op 6 Juli. Van den heer W. Vink, die 37 Jaren bij Gemeentewerken arbeidde, werd op treffende wijze afscheid genomen. In Warmond heeft op 15 Maart zuster Tempelaar onder veel belangstelling haar 25-jarig jubileum herdacht als verpleeg ster der Warmondsche Wijkverpleging; haar werd een grootsche hulde gebracht. De aankoop van de beroemde .Eenden kooi" op 21 Maart was een mooie daad van het Gemeentebestuur tot behoud van het natuurschoon. De heer J. H. van Eg- mond herdacht zijn 50-jarlg Jubileum bij waskaarsenfabriek fa. Papot; de eigenaar dezer firma de heer L. J. C. Papot overleed op 18 Juli in den ouderdom van 75 Jaar; de heer J. Jelgershuls Swlldens, eveneens een geacht ingezetene van Warmond op 21 Mei. Op 23 Aug. werd de heer W. K. Heyl gehuldigd in verband met zijn 25-jarig Jubileum als opperbrandmeester. Dr. Walenkamp nam afscheid als arts op Zaterdag 29 December onder veel belang stelling. Voor de gemeenten in de Bollenstreek denken wij o.a. terug aan het zilveren politlejublleum van den heer B. Kromhout op 6 Januari te Llsse; het 25-jarlg jubi leum der Chr. Jongellngsvereen. aldaar op 15 Januari; het 40-Jarig jubileum van den heer J. v. Schooten als lid van het R.K. Zangkoor te Noordwijkerhout; het af scheid van den heer W. v. Llngen als hoofd der Ulo-school en de intrede van ds. W. Hendrlksen bij de Chr. Ger. Kerk resp. op 21 Febr. en 4 Maart te Hlllegom. Op 6 Maart overleed te Sassenheim de ge meentearchitect de heer A. L. Verhoog, op 22 Maart vond de opening plaats der nieuwe Ger. Kerk te Llsse; de heer H. Veldhuyzen van Zanten, een der meest geachte ingezetenen van Hillegom over leed op 69-jarigen leeftijd; op 4 Juli wer den de von Bönninghausen- en van Lyn- denlaan te Lisse door den burgemeester geopend; 18 Juli vond de eerste steen legging plaats van de Ned. Herv. Kleuter school in die gemeente; ln Noordwijker hout werd het 40-jarig priesterfeest van pastoor G. A. M. Waterreus herdacht op 15 Augustus; 6 September deed cand. Lichtenberg zijn intrede bij de Ger. Gem. te Lisse; 27 September vond het groote jubileums-concert plaats van de Vereen. „Crescendo" te Sassenheim (30-jarig bestaan). Ons oog richtend naar de Rijnstreek ver melden vrij de volgende gebeurtenissen; 4 Jan. overleed mr. dr. N. G. Veldhoen, die groote bekendheid bezat te Alphen, Ned. Herv. pred. te Voorburg; 7 Jan. Af scheid van ds. H. C. Touw, Ned. Herv. pred. te de Kaag; 7 Jan. Afscheid ds. P. Zwier Chr. Geref. pred. te Alphen; 9 Jan. 50-jarig jubileum van den heer J. Zaad bij de Dak- pannenfabriek Fa. H. v. Leeuwen te Al phen; 16 Jan., overlijden van den heer D. v. Oordt, dir. der N.V. Dakpannenfabrlek v.h. D. van Oordt en Co. te Alphen; 1 April afscheid met huldiging van den bekenden „Opper" van Beek, agent van politie te Alphen na 51 jaar politiedienst; 25 Jan., overlijden van den bekenden meubelfabri kant den heer Modderkolk te Waddlnx- veen; 8 Febr. Aanbieding huldeblijk aan Burgemeester Colljn, die 10 jaren als zoo danig werkzaam was te Boskoop, nu te Alphen; 9 Maart: Teraardebestelling van ds. v. d. Weerd te Veenendaal, eertijds predikant te Lelmuiden; 10 Maart: Zil veren Jubileum gymnastiekvereen. „Her cules" te Bodegraven; 15 Maart: overlijden van den heer H. v. Dijk, Ned. Herv. Wees vader te Alphen; 25 Maart: 50-Jarlg Jub. van den heer A. v. d. Vliet bij de N.V. v.h. D van Oordt te Alphen; 27 April: over lijden van den heer A. D. Husson Heenk, bekend Ingezetene te Woubrugge, 71 jaar; 30 April: Afscheid van den heer J. v. d. Meulen als burgemeester v. Hazerswoude; 2 Mei: 50-Jarig jub. van mej. E. v. d. Bos, huishoudster bij den heer L. Varossieau te Alphen; 12 Mei: Zilveren Jubileum Mld- denstandsvereen. te Bodegraven; 17 Mei: 25-jarig Jubileum van den heer L. Osterom bij N.V. Kaasfabriek „Oud-Holland"; 17 Mei: 25-jarig jubileum van den heer P. N. Smit, hoofdonderwijzer Da Costaschool Bodegifeven; 18 Mei: Ingebruikneming Geref. Kerkgebouw te Boskoop; 28 Mei: 25 iarig jub. Bodengravensche Middenstands- vereen.; 27 Mei: Herdenking 70-Jarig be staan School met den Bijbel te Woubrugge; 29 Mei: Installatie burgemeester Wamaar te Hazerswoude; 31 Mei: overlijden van deken J. C. F. Jansen van Zoeterwoude; 3 Juni: Intrede ds. mej. C. P. Thomson, pred. bij de Vrijz. Herv, Gem. te Boskoop; 4 en 5 Juni: 50-jarlg bestaan der R.K. Kerk te Noorden; 17 Juni: 40-jarig jub. ds. A. W. Voors te Alphen; 19 Juni: Herden king uitbreiding Marthastichting te Al phen; 22 Juni; Intrede Deken Jonckbloedt te Zoeterwoude; 28 Juni: Zilveren jub. Gymnastiekvereen. D. O. S. te Bodegra ven: 28 Juni. Zilveren Jub van den heer H. J. van Kerkhoven, hoofd Chr. School aan den Rijndijk Koudekerk; 1 Juli: Over lijden van den heer T. v. Veen, bekend in gezetene van Zevenhoven; 1 Juli: Her denking van het 50-jarig jub. van den heet O. C. v. Hemessen, bekend oudheidkundig» te Woubrugge; 1 Aug.: Ingebruikneming van het nieuwe gebouw der Coöp. Boeren leenbank te Boskoop; 15 Aug.: zllvereii priesterJub. van pastoor Blom te Nieuw koop; 28 Aug: Herdenking van het 12'/i- jarlg jub. van Burgemeester Bakhuizen te Lelmuiden; 9 Sept.: Intrede ds. A. Ver waal te de Kaag; 24 Sept. Herdenking van het 25-jarig bestaan der Boskoopsche Wa terleiding met ingebruikneming van het nieuwe pompstation te Hazerswoude; 28 Sept.: overlijden van weth. Jac. v. Leeu wen te Zoeterwoude; 6 Oct.: Opening van de nieuwe spoorlijn AlphenBoskoop WaddinxveenGouda; 7 Oct.: Afscheid ds Kruishoop te Bodegraven; 23 Oct.: Af scheid mej. ds. Haumersen van de EV. Luth Kerk te Bodegraven; 25 Oct.: Over lijden van dr. F. Schreuder te Zwammer- dam; 2 Nov.: Overlijden van den heer A. M. Vink, zeer bekende persoonlijkheid te Bodegraven, tengevolge van een ongeval bij hooibergbrand aldaar; 9 Dec.: Overlij den van den heer Jac. Bol te Hazerswoude, vooral bekend ln Geref. kringen; Inge bruikneming nieuwe Dekkermolen In Veenderpolder te Woubrugge; 9 Dec.: Af scheid ds. Jellema, van Ned. Herv. Kerk te Woubrugge; 12 Dec.: 40-jarlg jub. Chr. Jongel. Vereen. „Samuël" te Koudekerk; 13 Dec.: 25 jarig Jub. „De Heere is onze Banier", Ned Herv. Jongel. Vereen, op Geref. Grondslag te Alphen; 14 Dec.: 25- jarig jub. Ned. Herv. Jong. Vereen, te Benthuizen; 14 Dec.: 60 iarig jub. Jonge llngsvereen. op Geref. Gr. te Bodegraven; 19 Dec.: De heer J. E. Boddens Hosang, burgemeester van Woubrugge met ingang van 1 Januari 1935 benoemd tot burge meester van Naarden; 21 Dec.: Afscheid van d en heer O. v. d. Zwet als hoofd van de School met den Bijbel te Leiderdorp, waarbij dezen vele blijken van genegen heid ten deel viel; 28 Dec.: Groote af scheidsavond van burgemeester Boddens Hosang te Woubrugge, waarbij deze ten zeerste geëerd werd.. Als overige feiten zij nog gewezen op het conflict ter Aalsmeersche veiling, dat nogal veel beroering bracht: de opening van de fraaie nieuwe Hofbrug te Alphen, prachtige verbetering voor de verbinding Leiden—Utrecht; de bouw van de water sporthuisjes aan de Kaag onder de ge meente Alkemade, waar de nieuwe burge meester, mr. Peek, zich veel moeite geeft nieuwe mogelijkheden te scheppen voor de door de crisis zwaar getroffen ingezete nen; de overname van den Heerenweg tusschen AlphenLelmuiden door de Pro vincie, alsmede de besprekingen inzake de tolophefflng te Lelmuiden, die nu waar schijnlijk zeer binnenkort te verwachten is; de vordering der werkzaamheden aan den nieuwen belangrijken verkeersweg AmsterdamSassenheim; de verbouwing van het Raadhuis te Leiderdorp, welke nu bijna gereed gekomen is; de hagelslag, die de tuinders te Lelmuiden en Nleuwveen trof en bi) hen extra-nood veroorzaakte, en het overlijden van den heer C. W.'Ch. Th. Visser, oud-burgemeester van Alphen op 84-jarigen leeftijd, laatstelijk wonende te Den Haag. Zoo lieten wij, als vorige Jaren weer eenlge belangrijke wederwaardigheden uit het afgeloopen Jaar in onze omgeving pas- seeren. Genoeg evenwel, om aan te toonen, dat er zich opnieuw veel voordeed, dat het overdenken op dezen laatsten avond van het Jaar 1934 volop waard isl o In het boek der Nederlandsche historie zal het jaar 1934 in zwarten rand worden geschetst en vele droeve herinneringen zal het bewaren voor het nageslacht. Want was er ooit eenig jaar zoo moeilijk, zoo zwaar en zoo doortrokken van leed voor het Huis der Oranjes als dat, hetwelk thans van ons scheiden gaat? Binnen vier maan den tljds werden aan ons Koninklijk gezin niet minder dan twee van z'n leden weg gerukt: op 20 Maart H.M. de Koningin- Moeder en op 3 Juli Z.K.H. Prins Hendrik, en onzegbaar diep moet de droefenis ge weest zijn van die twee achtergebleven vrouwen, die zich in één enkelen voor zomer beroofd zagen van zoo ontzaggelijk veel dat haar dierbaar was.... Het jaar 1934 liet op deze wijze onver getelijke sporen na en een leegte, die wel haast zonder uitzondering, door heel ons volk ten diepste wordt betreurd. Rouwend Nederland is één geweest in die dagen van gemeenschappelijk leed: één in z'n deernis met het verschelden van de geliefde 75- jarige Koningin Emma en van den graag gezlenen Prins Gemaal, die den leeftijd van 58 jaren bereikte, één ln z'n stillen eerbied voor die twee troostelooze vrou wen, die nochtans de zware slagen met zulk een verbeten kracht te dragen wis tenEn het heeft zich op de beide dagen der plechtige bijzetting ln de Nieuwe Kerk te Delft (op den 27sten Maart en den liden Juli) bij vele honderdduizenden verdrongen langs den weg van den uittocht van de Residentie naar de Princestad, om door een laatste, zwijgende hulde z'n innige verknochtheid te toonen, zoowel voor de scheidenden als voor Koningin en Prinses, die sterker dan ooit voorheen door banden der liefde met het Nederlandsche Volk verbonden werden De geschiedenis van 1934 zal ook in ander opzicht weinig vreugdevolle gedachten kunnen opwekken. Crisisgeruchten han gen nu al jaren boven Nederland, en hun alarmeerende invloed temperde nog weinig in kracht, al zijn er gelukkig meer lichtpuntjes dan een jaar tevoren. Het was de directie der Neder landsche Bank, die in haar jaar verslag '33—'34 schreef, dat het laagste punt van den wereldhandel bereikt was en een langzame uitbreiding van het inter nationale verkeer kon worden tegemoet gezien. Het was de directie der Ned. Han- del-MaatschappiJ, die nog onlangs door in grijpende reorganisatievoorstellen als haar meening aan den dag legde,, dat de bodem der ellende was aangeraakt en thans de tijd begint aan te breken om te gaan sta- blllseeren op dien nieuwen basis. Er waren anderen, die nog steeds pessimist bleven, fabrikanten vooral, en vreesden, dat nog 'n verdere terugslag volgen zou. In sommig opzicht hebben echter de eerstgenoemden ongetwijfeld gelijk gekregen. Het door uit voer gedekte percentage van den invoer vertoonde gedurende dit Jaar voor het 2—

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 18