Hef lief en leed der wereld in 1934. W Waf het afgeloopen jaar ons bracht en ontnam. LEIDENAARS DIE HEENGINGEN... 75*fe Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 31 December 1934 Vijfde Blad No. 22937 De voornaamste gebeurtenissen in Leiden en Omgeving, Binnen- en Buitenland. WmÊRmÉÈMM L Prof. dr. W. de Sitter. Prof. mr. A. J. Blok. INLEIDING. Nog eenige uren en ook het jaar 1934 behoort weer tot het verleden. Evenals de Immer voortschrijdende technische ont wikkeling het geografisch begrip „afstand" steeds duidelijker omlijnd binnen ons menschelijk voorstellingsvermogen brengt, zoo heeft het er ook den schijn van alsof bij het klimmen der jaren de tijdruimte, die wij met den naam „jaar" plegen te betitelen, hoe langer hoe kleiner wordt. Hoe konden wij niet als kinderen hunke rend uitzien naar dien éénen geweldigen dag in elk kinderleven, onzen verjaardag en hoe onmetelijk lang duurde het niet, voordat wij weer een jaartje ouder wer den. Die tijden zijn voorbij. Alles gaat tegenwoordig sneller dan vroeger, ook de jaren. En zóó snel volgen de groote ge beurtenissen in het wereldbestel elkander op, dat ons bijna geen tijd wordt gelaten om ze te overdenken. De hedendaagsche mensch moet om te kunnen leven, een groote physische reactie-snelheid tot zijn beschikking hebben; hij moet zich in her. labyrinth van vele en velerlei natio nale en internationale politieke en economische vraagstukken snel kunnen oriënteeren én zich een bepaalde situatie vlug kunnen indenken. Bezit hij die gave niet, dan ontgaat hem een groot deel van hetgeen zich rondom hem af speelt en lééft hij niet, maar wordt hij geleefd. Oudere menschen noemen dat karakteristiek: het leven is zooveel „moef- 1 ijker" geworden 31 December 1934 Hoe kort lijkt het nog slechts geleden, dat wij op deze plaats de voornaamste gebeurtenissen uit 1933 de revue lieten passeeren en toch: wat is er in dat afgeloopen jaar niet ontzaglijk veel gebeurd I Niet alleen in het kleine krin getje van naaste verwanten en goede vrienden, waarin we ons dagelijks bewe gen, maar vooral in wijderen omtrek; in de eigen stad, in het dierbare vaderland, in Europa, ja, over de geheele wereld. Wat al ingrijpende wijzigingen hebben zich daarin voorgedaan; hoevele voortreffelijke, vooraanstaande personen, geadeld door geboorte of geest, hebben het wereldtoo- neel verlaten, betreurd en geëerd door allen, die van hun bestuur of verstande lijke gaven de zegeningen ondervonden. Het is de taak van den overzichtschrij ver al het lief en leed van het ten einde spoedende jaar op den laatsten dag des jaars in beknopt bestek te releveeren en het is logisch, dat hij zijn journalistieke overpeinzingen aanvangt met te herinne ren aan de voornaamste wederwaardig heden in DE EIGEN STAD. En daarbij geraakt hU al dadelijk met zich zelf in tegenspraak, want in tegen stelling met de tot laaiend enthousiasme opzweepende prestaties van onze kranige vliegers die helaas ook weer reden gaven tot diepe droefheid I met de vele politieke verwikke lingen in Europa en de gansche Interna tionale felle bewogenheid, ging het leven hier in de Sleutelstad rustig en kalm zijn gang. Het is moeilijk om in het stadsge- beuren een beeld op te roepen, dat ka rakteristiek mag heeten voor het afgeloo- voorts de leden der Ver. van Gasfabrl- kanten in Nederland, wier 52ste alge- meene vergadering ontijdig werd beëin digd door het overlijden van Z.K.H. Prins Hendrik. Van de verdere bijeenkomsten van bijzonderen aard hier ter stede noe men wij nog de 79ste algemeene verga dering der Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw! en Plantkunde op 25 October. Een zeer speciaal karakter droeg ongetwijfeld ook de bijeenkomst op 18 Mei In den Leidschen Hout, waar ter blijvende nagedachtenis aan den oprichter van dit zich steeds schooner ontwikkelend wandelpark en HET TOEKOMSTIGE LEIDSCHE STADHUIS, GEZIEN VANAF DE KOORNBEURSBRUG. pen jaar. Of het moest zijn het vraagstuk van ons vergane Stadhuis, dat dit jaar een belangrijke schrede tot zijn oplossing naderde, maar waarover het nageslacht den woeden vaderen van thans toch be zwaarlijk het verwijt zal kunnen maken, dat zij er zich met een „Jantje van Lei den" hebben afgemaakt. Ruim 5 jaar na den rampzaligen brand in de raads zitting van 9 Juli werrP-'het gewijzigd plan van den architect C. 1J. 'Blaauw ein delijk goedgekeurd en zij h> 'wij wel inge licht dan kan omstreeks Mëi 1986 de aan besteding van den bouw Worden tegemoet- gezien. Met verscheidene "omwonenden werd bij minnelijke schikking bereids over eenstemming verkregen ihzüifeé''öe onteige ning van hun perceelen, "doch met een aantal anderen wordt daarover nog een proces gevoerd. In beider belang is het gewenscht, dat spoedig overeenstemming wordt bereikt. Het zl) zoo! Met dat al zal het nog wel eenige jaren duren, voordat wij in dit kader melding kunnen maken van de officieele opening van ons nieuwe Leidsche Stadhuis. Pessimisten beweren, dat zulks niet vóór 1940 het geval zal zijn. Terwille van het prestige van onze stad tegenover de buitenwereld hopen wij van harte, dat het zoo'n vaart niet zal loopen. Kort geleden kondigde mr. Marchant aan, dat de regeering maximaal f. 110.000. beschikbaar stelt voor de restauratie van den ouden gevel aan de Breestraat, zijnde vijftig procent van de maximumkosten. Zou een dergelijk bedrag niet al te opti mistisch geraamd zijn, gezien den toe stand, waarin de gevel na zes jaar lang aan weer en wind te zijn blootgesteld, zich bevindt? De beslissing in de Stadhuiskwestie was trouwens niet het eenige belangrijke be sluit, dat de gemeenteraad dit jaar moest nemen. Op 19 Februari maakte het snorverbod een einde aan een hoogst ongewenschten toestand in onze stad, die volgens uitla tingen van den geestigen Melis Stoke in ons Blad, bezig was zich op verkeersgebied een bedenkelijke reputatie te verwerven. De plaatselijke gesteldheid is inderdaad niet wel vereenigbaar met de eischen van het moderne verkeer, doch wij zijn er van overtuigd, dat deze zaak de volle aan dacht heeft van de betrokken autoritei ten. Daarvan getuigt trouwens ook het raadsbesluit tot demping van het Leven daal en tot de inrichting van een par keerterrein bij de Steenstraat en op het Schuttersveld. De uitvoering van het eer ste besluit, dat tegelijk met de doortrek king van de Oegstgeesterlaan naar den Maredijk in werkverschaffing, zal ge schieden laat helaas weer langer op zich wachten dan aanvankelijk gedacht en door velen gehoopt werd. Behalve op verkeers gebied hebben de bewoners van het Leven daal trouwens nog wel andere motieven om zich over de voorgenomen demping van deze vieze gracht te verheugen. Hun vreugde, welke zij op een warmen zomer avond zoo uitbundig tot uiting brachten, wordt slechts door twee factoren getem perd; lo. de Baatbelasting en 2o. de ge vaarlijke toestand, welke door den beruch- ten trechter nabij het Plantsoen dreigt te ontstaan. In rechtstreeksch verband hiermede staat de verbreeding van de Utrechtsche brug, terwijl voorts nog dient genoemd het be sluit tot uitbreiding van het veemarkt terrein. Wanneer men daarbij nog in aan merking neemt, dat de uitvoering van het centrale rioleeringsplan werd voortgezet, dat voortgang werd gemaakt met de asphalteering van onze singels en dat nog vele andere, minder belangrijke werken werden uitgevoerd, dan moet men erken nen, dat de afdeeling „Gemeentewerken" dit jaar niet met de handen in den schoot heeft gezeten. Aan den heer de Blauw en zijn staf brengen wii op dezen Oudejaarsavond dankbaar ons compliment voor de be toonde activiteit. Maar daarmede zijn wij nog geenszins aan het slot gekomen van onze opsomming der werkzaamheden van den Leidschen ge meenteraader resten nog de in uitvoering zijnde verbouwing van het Slachthuis, waartoe de raad besloot, de reorganisatie van de brandweer, welke onder den politie dienst komt te ressorteeren en waardoor de commandant, de heer P. J. Verhoog na een 42-jarige dienstvervulling op pensioen werd gesteld en last not least, de recente verlaging der lichttarieven. door velen met ongeduld en nog meer blijdschap begroet. Waar wij hierboven eenige regels wijd den aan het verkeer, mogen wij ook niet verzuimen melding te maken van de opening der nieuwe provinciale Span jaardsbrug op 18 Mei, de overname van de Stadsverkeerdiensten door de N.V. Eltax en van den cursus, welke ten behoeve van „veilig verkeer" door de politie-autoriteiten aan onderwijzend personeel wordt gegeven. Van brandweer gesproken: veel werk gaf 1934 den heer Verhoog en den zijnen geluk kig niet. Onze aanteekeningen vermelden als de voornaamste branden die in den nacht van 23 op 24 Mei in de parapluie- fabriek „Pluvius" aan de Hoogewoerd en die in de tabaksfabriek der firma Wijten- burg op den Nieuwe-Rijn op 4 December. Bij geen van beide waren menschenlevens te betreuren. Helaas was dat wel het geval bij de ontploffing op 28 September in de vuurwerkfabriek der firma Kat, waarbij de 44-jarige meesterknecht van Wezel het leven liet en een 22-jarige jongeman zwaar letsel bekwam en bij een aanrijding op den Rijnsburgerweg, waarbij twee jeugdige personen den dood vonden. Op kerkelijk gebied vinden' wij in chronologische volgorde vermeld, dat dr. P. D. Tjalsma tot groote teleurstelling van de Leidsche Remonstrantsche Gemeente het besluit nam Leiden als standplaats te verwisselen met Rotterdam. Op 11 Februari nam hij officiéél afscheid, doch zijn veel vuldig optreden voor zijn oude gemeente, bewijst, dat de banden nog allerminst ver broken zijn. Kort voor de jaarswisseling werd bekend, dat ds. H. J. Mispelbloem Beijer uit Boskoop-Waddinxveen het be roep naar hier had aangenomen. De Doopsgezinde Gemeente ver loor eveneens haar voorganger, ds. L. Bonga, die naar Leeuwarden werd beroe pen. Ds. F. ten Cate uit Sappemeer zal zijn plaats innemen. Ook een der beide predikanten der Geref. Kerk, ds. A. de Bondt gaf gehoor aan een beroep en ver trok naar Den Haag. Ds. H. A. Wierslnga uit Vlissingen werd uitverkoren om hem op te volgen. De Ned. Hervormde Gemeente had reden tot vreugde door de uitbreiding, welke haar werk onderging in den vorm van de opening der Kooikapel op 13 Juli en van het daarbij behoorend wijkgebouw op 19 September. Ook voor de Remonstrantsche Gemeente was 1934 een feestjaar. In het eind van October werd hier ter stede op waardige wijze het 300-jarig bestaan van het Re- monstrantsch Seminarium herdacht, ter wijl op 9 November de Leidsche Gemeente het gedenkwaardige feit herdacht, dat zij voor 250 jaar door de overheid officieel werd erkend Als gevolg van het bisschoppelijk be sluit tot samensmelting der parochies van O. L. Vrouwe Hemelvaart en Sint Joseph werd op 8 Juli de Mon-Père-kerk geslo ten. De nieuwe Petruskerk aan den Lam- menschansweg, welke het afgebrande kerkgebouw aan de Langebrug zal ver vangen, komt, naar verwacht wordt, om streeks Kerstmis van het volgende Jaar gereed. Kéeren wij nog even terug tot de bur gerlijke gemeente. Het gemeentebestuur ontving wederom verschillende gasten. In de eerste plaats de deelnemers aan de ex cursie van het Ned. Instituut voor Volks huisvesting en Stedebouw, die den 23sten Juni in de „Lakenhal" te gast waren; een hoogst verdienstelijk stadgenoot, do B. F. Krantz-bank werd onthuld. Behalve de brandweercommandant, de heer Verhoog verlieten nog drie verdien stelijke ambtenaren den gemeentedienst, nJ. de heeren P. A. Hibma, hoofd der openbare Ulo-school aan de Pieterskerk- straat, dr. A. H. Oort, eerste geneesheer aan het gesticht „Rhijngeest" en de heer W. van der Laan, hoofd der Ulo-school aan den Maresingel. Den oud-voorzitter der Ambachtsschool, den heer A. M. Touw. werd bij zijn af scheid als zoodanig op 20 Maart het eere voorzitterschap der vereeniging aangebo den uit erkentelijkheid voor het vele. wat hij gedurende vele jaren voor deze school had gedaan. De herdenking van Leiden's ontzet op 3 October droeg ditmaal een bij zonder tintje In verband met de omstan digheid. dat het dit jaar 50 jaar geleden was, dat 't standbeeld van P. A. van der Werff werd onthuld. Van de verdere acties der burgerij me- moreeren wij ten slotte de beide petition nementen. georganiseerd door de S.D.A.P, en de door den middenstand op touw ge zette licht- en winkelweek in October j.L De Leidsche middenstand bewees daar mede zich te willen ontworstelen aan den greep der malaise, welke zich ook in onze stad maar al te sterk doet gevoelen. Het aantal werkloozen is nog steeds ab normaal hoog; vele kleine zaken-men- schen kunnen slechts met de allergrootste moeite het hoofd boven water en hun winkels geopend houden en ook vele gToo- tere bedrijven, w.o. N.Z.H.T.M. en H.T.M, zien zich genoodzaakt hun personeel ge deeltelijk te ontslaan of tot loonsverla ging over te gaan. De „Nutrix" moest haar bedrijf zelfs tij delijk geheel stopzetten. Temeer verheu gend, dat de wethouder van financiën er in geslaagd is de begrooting voor het jaar 1935 sluitend te maken zonder verzwaring van lasten. Waarlijk, voor velen is de nood bitter hoog gestegen en het Crisiscomité en andere nuttige instellingen van liefda digheid hebben de handen vol om de ergste ellende te verzachten. Moge ons volgend jaaroverzicht gewa gen van gunstiger perspectieven, dan waarmede 1935 zijn intrede doet. Jubilea. Gelukkig was het afgeloopen jaar voor vele stadgenooten ook een jaar, waarin met dankbaarheid het een of andere jubi leum werd herdacht. Wij volstaan met de vermelding der belangrijkste. Allereerst de onpersoonlijke. Het nieuwe Jaar was nog slechts drie dagen oud. toen regenten, oud-verpleegden en bewoners van 't Hei lige Geest- of Arme Wees- en Kinderhuls de 350-jarige huisvesting van dit Huis op de Hooglandsche Kerkgracht herdachten. De firma P. de Wilde en Zn. aan de Bree straat vierde op 10 Januari haar 125-jarig bestaan; de N.V. Gebr. van Hoeken's Houthandel op 24 Augustus haar eeuw feest. Ook de Maatschappij voor Toonkunst mocht dit jaar haar honderdsten verjaar dag herdenken. Eenige maanden na dit zeldzame jubileum werd haar Muziek school verplaatst van het Nutsgebouw naar den Nieuwe Rijn No. 19, waar zij een waardige hulsvesting vond. De bekende Leidsche Muziek- en Tooneelvereeniging „Nut en Vermaak" vierde haar diamanten jubileum met een drukbezochte receptie en een tooneelwedstrijd, welke op dit oogenblik nog in vollen gang is. Van de zakelijke jubilea noemen wij nog het 50- jarig bestaan van de N.V. Meelfabriek „De Sleutels" voorheen De Koster en Co., dat In intiemen kring werd gevierd en het zil veren bestaansfeest van de Leidsche Coö peratieve Keuken, dat eveneens zonder festiviteiten naar buiten uit verliep en van het Kinderhuis „Voordorp",

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 17