CALDUIMAL Afscheid Burgemeester J. E. Boddens Hosang te Woubrugge 758te Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 29 December 1934 Derde Blad No. 22936 BINNENLAND. PARLEMENTAIR OVERZICHT WINTER handen TABLETTEN FAILLISSEMENTEN. DE HEER ADATCI OVERLEDEN OUD-PRESIDENT VAN HET PERM. HOF VAN INTERNATIONALE JUSTITIE. Rechtsgeleerde van groote vermaardheid. M. Adatci. Na een ongesteldheid van eenlge maan den ls in de Boerhave-kllniek te Amster dam overleden de heer M. Adatci, een in ternationaal rechtsgeleerde van groote vermaardheid, oud-president van het Per manente Hof van Internationale Justitie en thans rechter in dat Hof. Met den heer Adatci is een geleerde en diplomaat heengegaan, die niet alleen in de rechtsgeleerde wereld een groot aan zien genoot, doch die ook op tal van be langrijke posten zijn land onschatbare diensten heeft bewezen en bij verschil lende internationale conferenties een vooraanstaande positie heeft ingenomen. De heer Adatci heeft den leeftijd van 64 Jaar bereikt. Zijn kwaal noodzaakte hem zich dikwijls buitenslands te begeven om een kuur te ondergaan. Ook dezen zomer was hij in Spa geweest, doch tijdens zijn verblijf aldaar verergerde zijn toestand zoodanig, dat de behandelende geneesheer het noodzakelijk achtte de heer Adatci naar Amsterdam te doen overbrengen. Hij stelde zich onder behandeling van prof. de Snapper en werd in de Boerhave-kllniek opgenomen. Aanvankelijk kwam er in zijn toestand weinig verandering. In de laatste dagen trad er echter een verergering in, waar- Voor geen medische hulp meer kon baten. De heer Adatci is in 1870 geboren en studeerde aan de Hoogeschool te Tokio in de rechtsgeleerdheid. Na zijn promotie trad hij in dienst bij het Ministerie van Buitenlandsche Zaken als attaché. In 1892 werd hij belast met het geven van colleges aan de Vrije rechtsgeleerde faculteit te Tokio. Deze functie zou hij echter slechts korten tijd vervullen. In 1893 werd de heer Adatci naar Europa gezonden en benoemd tot attaché bij de Japansche Legatie in Rome. Vervolgens was hij als zaakgelas tigde werkzaam in Parijs. Daarna diende hij zijn land als gezant in Mexico en ver volgens in dezelfde waardigheid in België. Deze laatste functie bekleedde hij tijdens de oorlogsjaren, toen de Belgische regee ring te Havre gevestigd was. Na den oor log, in 1920. werd hij benoemd tot Ambas sadeur te Brussel en in 1927 als zoodanig te Parijs Had de heer Adatci hiermede een der hoogste posten in den actieven diploma- tieken dienst van zijn land bereikt, zijn carrière was nog geenszins ten einde. Zijn uitmuntende hoedanigheden op lnternationaal-rechtelijk gebied hadden steeds zeer de aandacht getrokken. Hij werd door zijn regeering dan ook aange wezen om deel uit te maken van verschil lende commissies. O m was hij lid van de redactie-commissie voor het Vredesver drag, dat een einde maakte aan den Rus- sisch-Jananschen oorlog. Hij was lid van den Raad van Bestuur van het Japansche Roode Kruis en nam in 1920 hier ter stede een werkzaam aandeel aan de redactie van het Statuut van het Permanente Hof van Internationale Justitie. Bij de eerste ver gadering van den Volkenbond was hij eer ste plaatsvervangend gedelegeerde van Japan en vervolgens op alle andere Vol kenbondsvergaderingen gevolmachtigd ge delegeerde van Japan Gedurende enkele jaren vertegenwoordigde de thans ontsla pen staatsman zijn land in den Volken bondsraad, waar hij de functie vervulde van rapporteur, over de kwestie der min derheden. Ook was hij vertegenwoordiger van zijn land bij het Internationaal Ar beidsbureau en in 1923 presideerde hij de Algemeene Arbeidsconferentie. Bijzondere aandacht trok zijn werk zaamheid en activiteit tijdens de eerste Haagsche Herstelconferentie 11929—19301, toen hij groote tact en bekwaamheid aan den dag legde en zeer veel er toe bijgedra gen heeft, dat de conferentie tot overeen stemming kon komen. Sinds Juni 1924 was de heer Adatci lid van het Permanente Hof van Arbitrage terwijl hij voorts lid was van talrijke ge leerde genootschappen, met name van de Academie van Japan. Sinds 1924 is hij lid van het Instituut voor Internationaal Recht. In 1930 werd de heer Adatci gekozen tot rechter in het Permanente Hof van Internationale Justitie en in 1931 tot pre sident van dit hooge rechtscollege. Hier mede had deze voortreffelijke jurist en dinlomaat de bekroning gevonden van zijn schitterende loopbaan Drie Jaar bleef hij president van het Hof. Toen werd hij als zoodanig opgevolgd door Sir Cecil Hurst. De heer Adatci was een beminnelijk niensch, die zich gedurende zijn verblijf in Den Haag vele vrienden heeft gemaakt Hij was in de diplomatieke en regeerings- kringen een zeer gpziene persoonlijkheid. Zijn verscheiden zal groote ontroering wekken, niet alleen in ons land maar ook in alle andere landen, waar men gelegen heid had zijn uitnemende gaven te leeren kennen. De Japansche gezant bij het Nederland- sche Hof, de heer Taketomi, is een schoon zoon van den heer Adatci. De gezant was sinds eergisteren in Amsterdam en ver toefde aan het ziekbed van zijn schoon vader. DE BOUW VAN EEN TWEEDE STATENDAM. DE VAKCENTRALES ADRESSEEREN. De besturen van het Nederlandsch Ver bond van Vakvereenlgingen en het Roomsch-Katholiek Werkliedenverbond in Nederland hebben zich tot den minister van economische zaken gericht met on derstaand schrijven: „De besturen van de hieronder genoem de vakcentralen hebben uit den aard der zaak kennis genomen van de verdediging, zoowel als van de bestrijding der pogin gen, welke zijn aangewend om over te gaan tot den bouw van een nieuwschip naast de Statendam voor de Holland Amerika Lijn. Hieruit hebben wij geconcludeerd, dat daaromtrent het laatste woord nog niet gesproken is en vermoedelijk ook de re geering haar meening nog niet positief heeft vastgesteld. De groote behoefte aan arbeid, welke er op de scheepswerven in de geheele wereld bestaat, dringt natuurlijk de scheepsbou wers, in de diverse landen gevestigd, er toe, te trachten, den bouw van het be doelde schip voor zich te veroveren. Bekend is, dat dit gepaard gaat met aanbiedingen in onderscheidenen vorm, neerkomende op openlijke dan wel ver kapte subsidies. Zoo werd thans weer onze aandacht gevestigd op een bericht, dat ook de werf van Blohm en Voss te Ham burg een aanbod heeft gedaan, dit schip te bouwen, waarna het met zoogenaamde Sperrmarken betaald zou kunnen worden. De openbaarheid van deze aangelegen heid doet ons vreezen, dat ook nog andere maatschappijen aanbiedingen zullen doen, hoewel zij uiteraard wel niet bekend zul len maken, onder welke voorwaarden deze goedkoope aanbiedingen zullen geschieden. Het behoeft geen betoog, dat ook de Nederlandsche scheepswerven, wellicht nog meer dan elders, behoefte aan arbeid heb ben. Het is met de werkgelegenheid in deze industrie hier te lande momenteel hopeloos gesteld. Het overgroote deel van de scheepswerven in ons land ligt stil, ter wijl daar, waar nog gewerkt wordt, het personeel tot op 1/3 of 1/4 ls ingekrom pen. Eenige duizenden geschoolde en on geschoolde metaalbewerkers zijn werkloos sinds korteren of langeren tijd, terwijl door het stilliggen der werven de mogelijkheid, om op de wereldmarkt te kunnen concur- reeren, steeds geringer wordt. De bouw van een dergelijk schip zou voor de metaalnijverheid ln ons land be- teekenen, dat pl.m. 2000 menschen meer dan een vol jaar werk zouden hebben, terwijl zulks ook van zeer groot belang zou zijn voor de meubelindustrie hier te lande, voor wat betreft de afwerking en de inrichting van zulk een schip. Daarnaast wijzen wij op de zilver-in dustrie, de textielindustrie enz., welke bij den bouw van een dergelijk schip even eens belang hebben, Aangezien in alle industrieën, welke bij den bouw van zulk een schip betrokken moeten worden, groote werkloosheid heerscht, is een werk van een zoodanigen omvang voor al deze industrieën van zeer groot gewicht, Van belang is dit ook voor de overheid zelf. De bedragen voor de werkloozenuit- keeringen, welke voor al deze personen bestemd moeten worden en een enorm bedrag omvatten, welk bedrag bovendien onproductief is, behoeven in het geval, dat tot den bouw van het schip in ons land besloten wordt, niet te worden uitgekeerd, hetgeen bij de vraag, op welke wijze de bouw van een dergelijk schip gefinancierd moet worden, niet uit het oog mag wor den verloren. Zijn dus aan den bouw groote Neder landsche belangen verbonden, zoowel in verband met de reeds eerder naar voren gebrachte argumenten tot behoud van de passagierslijn over den oceaan, de in- dustrieele verhoudingen en de financieele aangelegenheid voor de regeering, ook voor de arbeiders staan groote belangen op het spel. De demoraliseerende invloed, die er van een langdurige werkloosheid uitgaat, is, zooals de regeering bekend, rampspoedig. Wanneer daarenboven de uit voering van groote werken, waaronder on getwijfeld de bouw van een dergelijk schip kan worden gerekend, overgelaten zou worden aan het buitenland, dan moet men wel bedenken, welk een uitwerking dit moet hebben op de arbeiders, die, lang werkloos zijnde, het Nederlandsche werk aan buitenlandsche ondernemingen zien opgedragen. Het is op al deze gronden, dat wij Uwe Excellentie dringend verzoeken, wel alles in het werk te stellen, om dit werk. be stemd voor een nationale reederij, te laten uitvoeren door de Nederlandsche in dustrie. CHRISTELIJK NAT. VAKVERBOND. De heer IV. de Jong tot penningmeester benoemd. Te Utrecht ls gisteren een buitengewone algemeene vergadering van het C.N.V. ge houden. De voorzitter, de heer K. Kruit hof, herdacht den onlangs overleden pen ningmeester, den heer J. S. Ruppert Jr. In de door dit overlijden ontstane vaca ture werd tot gesalarieerd bestuurder van het C.N.V. gekozen de heer W. de Jong, van Amsterdam. De heer De Jong is se cretaris van den Bond v. Chr. Politie ambtenaren. Hij heeft zijn benoeming aangenomen. In het kantoor van het C.N.V. had ver der de officieele overdracht plaats van het geschenk der aangesloten organisaties ter gelegenheid van het in Juni gevierde zilveren jubileum. Dit geschenk bestond uit een film, die reeds in omloop is en de meubileering en stoffeering van de be stuurskamer, die dezer dagen gereed is gekomen. In tegenwoordigheid van het dagelijkseh bestuur en tal van hoofdbestuursleden van de aangesloten organisaties heeft de heer D de Ridder het geschenk officieel aan het dagelijkseh bestuur aangeboden. De heer K. Kruithof, voorzitter van het C.N.V., sprak een woord van dank. Foto Bleuzé Gisteravond vond onder groote belangstel ling in de zaal van hotel „Swama" te Woubrugge, het afscheid plaats van bur gemeester J. E, Boddens Hosang, die benoemd is tot burgemeester van Naarden. Zittend eerste rij van 1. n. r. de heer Van Reenen, kapelaan Burcksen, de heer F. Kroes, burgemeester Boddens Hosang en echtgenoote, dr. Loth en echtgenoote en de heeren P. F. Noordam, F. Lieverse en G. Anker Voor het verslag van dezen hartelijken huldigingsavond verwijzen wij naar elders in dit blad. DE „UIVER" WAS VERZEKERD. Voor 250.000 gulden. De ..Uiver" was. naar in de assurantie- hoek ter beuze van Rotterdam werd mede gedeeld. voor f. 250.000 verzekerd welke verzekering was ondergebracht bij Lloyds te Londen. Hbld. DE „K. 18" TE DAKAR. De commandant van de ,,K. 18" seinde dat de onderzeeboot gisteren te Dakar is aangekomen. Verder waren er geen bij zonderheden te vermelden. ER WORDT RUIMTE GEMAAKT VOOR DE GEVANGENEN. Een afdeeling van Veenhuizen opengesteld. Naar wij vernemen is thans in verband met de overvolle gevangenissen een af deeling van de Rijkswerkinrichting te Veenhuizen opengesteld. Een aantal gevangenen, die thans in de strafgevangenis te Amsterdam zijn opge sloten voor kleine delicten, zullen naar Veenhuizen wordèn i overgebracht, zoodat men dan in de gevangenis alhier voorloo- pig voldoende ruimte krijgt om veroor deelden. die moeten wachten om hun straf te ondergaan, op te nemen. Tel. JAPANSCHE AUTO'S NAAR EUROPA. VERSPREIDE BERICHTEN. De gewone audiëntie van den minister van Koloniën zal in de maand Januari niet plaats hebben. Zending van vierhonderd stuks voor Nederland. In de „Osaka Mainichi" wordt gemeld dat het volgende jaar 900 kleine Japan sche auto's hun weg zullen vinden naar Europa, als resultaat van de onderteeke- ning van groote contracten met firma's in Duitschland en. in Nederland! aldus de „Java Bode". Voor de eerste maal in de geschiedenis van Japan zullen binnenkort dus heele bootladingen Japansche auto's naar Euro pa worden verzonden, namelijk 500 naar Duitschland en 400 naar Nederland. Twee jaar geleden werd met de fabri cage van deze kleine wagens een aanvang gemaakt door de Nissan Automobiel K. K. te Yokohama. Deze fabriek bezit te Mel bourne reeds een z.g.n. „assembling-plant" en juist eenigen tijd geleden werd een contract geteekend voor den jaarlijkschen invoer van 500 auto's in Australië. Het is de bedoeling der fabriek in Europa te concurreeren tegen de kleine Engelsche wagens, weshalve de prijzen niet minder dan circa 40 pCt. lager zijn gesteld. Momenteel heeft de Japansche fabriek een jaarlijksche productie van 3000 wa gens, doch in verband met de gesloten contracten ligt het in de bedoeling de capaciteit binnenkort op te voeren tot 5000 auto's per jaar. UIT NED. OOST-INDIE. DE WERKLOOSHEID IN NED. INDIË. BATAVIA. 28 December (Aneta) Bij diverse arbeidsbeurzen in Ned. Indië waren eind October j.l. de volgende werk- loozen ingeschreven: 4041 Europeanen, 12.151 inheemschen en 1246 vreemde Oos terlingen. In totaal is een bedrag van f. 95.610,07 uitgekeerd aan 6536 personen van verschillenden landaard. In Septem ber j.l bedroeg de uitkeering f. 94.544,16 voor 6071 personen In verschillende tehui zen waren 857 personen opgenomen, ge durende de maand October, in September bedroeg dit aantal 758. Uit het N.I.V.A.S.-fonds werd in den loop van November uitgekeerd aan 682 ontslagen Europeesche werknemers in de suikerindustrie een bedrag van f. 38.390 en aan 7644 inheemsche ontslagenen een bedrag van f. 15.288. De Indische Maatschappij voor Indivi- dueele Werkverschaffing gaf over de maand November 1934 aan werkloozen- cursisten uit een bedrag van f. 10.501,65 tegen f. 8925.58 over de maand October 1934 en ten behoeve van de werkverschaf fing over de maand November 1934 f. 12.028,34 tegen f. 12.123,34 in Oct. 1934. DE GOUDEN PAJONG UITGEREIKT. BATAVIA, 28 December. (Aneta! In het gebouw van den Raad van Ned. Indië had heden de uitreiking plaats van den Gouden Pajong aan het aftredende lid van dien Raad R A A. Koesoemo Joedo. Deze plechtigheid droeg een besloten ka rakter. EERSTE KAMER. ALLERLEI WETSONTWERPEN. In den Senaat waren gisteren de vol gende wetsontwerpen aan de orde: 1. Bekrachtiging van een door den Gou verneur-Generaal van Nederlandsch-Indië op 31 Mei 1934 vastgestelde ordonnantie tot aanvulling van de Indische tariefwet in verband met de rubberrestrictie. 2. Voorzieningen betreffende de wijze van financieren van de uitgaven voor de pensioenen der Europeesche en Inlandsche burgerlijke en militaire landsdienaren in Nederlandsch-Indië en voor de uitkeerin- gen aan weduwen en weezen dier lands dienaren. 3. Goedkeuring van de besluiten van den Gouverneur-Generaal van Neder landsch-Indië tot: 1. wijziging en aanvul ling van de afdeelingen I. Ill, IIIA, IV. VI en IX der begrooting van Nederlandsch Indië voor 1934; 2. vaststelling van de nieuwe afdeeling VIE Cs Lands Caout- choucbedrijf) van voornoemde begrooting (7 wetsontwerpen). 4. Nadere wijziging van de Indische comptabiliteitswet. 5. Nadere wijziging en aanvulling van afdeeling III der begrooting van Neder landsch-Indië voor 1934 (wijziging inkom stenbelasting en invoering loonsbelasting) 6. Wijziging en verhooging van het Xlde hoofdstuk der Rijksbegrooting (de partement van Koloniën) voor 1933 (ver schillende onderwerpen 7. Voorziening in de behoefte aan kas geld voor den Indischen dienst hier te lande gedurende 1935. 8. Machtiging tot het sluiten van een overeenkomst, als bedoeld in artikel 5a der Indische mijnwet met de te Semarang gevestigde N.V. „Jodiumonderneming Wa- toedakon" voor de opsporing en ontgin ning van jodium, enz. in een terrein, ge legen in de provincie Oost-Java; mach tiging tot het sluiten van overeenkomsten, als "bedoeld in artikel 5a der Indische mijnwet met de te Soerabaja gevestigde N.V. „Vereenigde Jodiumfabrieken" voor de opsporing en ontginning van jodium, enz. in twee terreinen, gelegen in de pro vincie Oost-Java (2 wetsontwerpen). 9. Machtiging tot het sluiten van over eenkomsten. als bedoeld in artikel 5a der Indische mijnwet, met de te Batavia ge vestigde N.V. Mijnbouwmaatschappij „Zuid-Bantam", voor de opsporing en ont ginning van goud, zilver, koper, zink, lood, mangaan, ijzer en zwavel in terreinen, gelegen in de residentie Bantam (provin cie West-Java). 10. Wijziging der artikelen 7 en 11 van de Indische Staatsregeling. 11. Nadere regeling van de tijdelijke korting op Indische pensioenen, vastge steld bij wet van 29 December 1933, ten aanzien van pensioenen en onderstanden, gebaseerd op herziene regelingen. 12. Wijziging van de wet van 4 Augus tus 1933, tot beperking van uitgaven, welke voor de openbare kassen voortvloeien uit de uitvoering der lager onderwijs-wet 1920 13 Wijziging van het Vide hoofdstuk der Rijksbegrooting (onderwijs) voor 1933 (verschillende onderwerpen). 14. Wijziging en verhooging van het Xde hoofdstuk A der Rijksbegrooting (Sociale Zaken) voor 1933 (verschillende onder werpen). 15. Wijziging en verhooging van het IXde hoofdstuk der Rijksbegrooting (Wa terstaat) voor 1933 (verschillende onder werpen). 16. Verlenging van den geldigheidsduur van tijdelijke bepalingen betreffende de vaccinatie, vervat in de wet van 11 Fe bruari 1928, zooals zij zijn gewijzigd bij de wetten van 29 December 1928, van 30 December 1929, van 31 December 1930 en van 29 December 1932. 17. Wijziging van de ziektewet. De wetsontwerpen 1 tot en met 4 wer den aangenomen. Bij ontwerp No. 5 hebben evenals in de andere Kamer eenige afgevaardig den bezwaren doen hooren. met name de heeren Mendels en Kranenburg. Eerstge noemde was van oordeel, dat hier op ruwe wijze belastingen worden geheven, de Leidsche hoogleeraar verwees voorna melijk naar de houding van den Volks raad, die zich tegen het ontwerp heeft klaard, en die meer deskundig moet wor den geacht, dan de Eerste Kamer. Beide sprekers, en ook de heer Fock, drongen op nader overleg met den landvoogd aan. De Minister heeft de noodzakelijkheid van het ontwerp nog eens in het licht gesteld. Hij erkende dat er bezwaren tegen aan gevoerd kunnen worden, maar hij ver klaarde gezwicht te zijn voor de argumen ten der Indische Regeering, die dit aan het adres van prof. Kranenburg toch zeker ten minste even deskundig moet worden geacht als de Volksraad. De Mi nister heeft met veel nadruk nog eens op den financieelen toestand van Indië gewe zen. In eenige jaren tijds heeft men er de uitgaven teruggebracht van 525 op 300 millioen, hetgeen de Minister een wonder noemde. Maar wil men zei hij nu niet tot afbraak van allerlei goede zaken komen, dan moet men tot belasting-ver hooging overgaan. Wij gaan vooral na de behandeling ln de Tweede Kamer, die nog zoo kort geleden plaats had op 's Ministers rede verder niet in. De meerderheid der Kamer zag de nood zakelijkheid van het voorstel in en heeft het ontwerp met 22 tegen 16 stemmen aangenomen. De sociaal-democraten, de vrijzinnig-democraten en 4 katholieken stemden tegen. De ontwerpen 10 en 11 werden goedge keurd. Na de pauze werden ook de wetsont werpen 12 tot en met 15 aangenomen. Bij ontwerp Mo. 16 (verdere opschorting van den vaccinatie-plicht) heeft de heer Wibaut eewezen op het gevaar, dat in deze telkens herhaalde verlengingen gele gen is, en bepleitte de heer Van Asch van Wijck definitieve opheffing van den vac cinatie-plicht. Maar Minister Slotemaker de Bruine stelde in 't licht, dat'n princi- pieele beslissing althans in deze periode en onder dit kabinet niet zal kunnen vallen. De verdere opschorting is echter noodza kelijk. Bij de stemming bleek echter, dat ver scheidene leden die verlenging niet wil den, want "net ontwerp werd met slechts 18 tegen 11 stemmen aangenomen. Tegen waren de sociaal-democraten, de libera len Fock en Gelderman en de vrijzinnig democraat Kranenburg. Het laatste ontwerp ging er zonder hoofdelijke stemming door. De voorzitter sprak toen nog een kort afscheidswoord, met goede wenschen voor leden en personeel, en toen werd de laat ste parlementaire vergadering van het jaar gesloten. HAGENAAR. RECLAME- 8895 afdoend middel en voetei 'NATUURLIJK KALKPR0DUCT Bi| Apotheker» on Dro^ljteM BUSJE 20 TABLETTEN t O 50 DOOS 5 ÏOO TABLETTEN I X- ^een preparaat van da N.V.. AMSTERDAMSCHE CHFNINEFABRIEK Uitgesproken: M. Biesot. koopman te Leiden, Heerengracht 23: R.-c. mr. A. W. J. van Vrijberghe de Coningh, cur. mr. Ph. J. de Ruijter de Wildt te Leiden. A. Vlasveld, schilder en rijwielhersteller te Zoeterwoude, Weipoort B. 91. R.-c. mr. J. R. Thorbecke, cur. als voren. L. Borst Pzn., winkelier te Hoogmade, gem. Woubrugge; R.-c. mr. A. B. Bomme- zijn. cur. mr. Tj. D. Schaper te Leiden. Vernietigd.' het faillissement van J. War- naar. aannemer te Leiderdorp. Steunt, bij gelijken prijs en kwaliteit, De Nederlandsche Industrie. Hiermede dient gij Uw land En bestrijdt gij de werkloosheid.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 9