SAL4DINE Bestrijding van kleine partijen gewenscht €en ouïtoaöerlanbscl) <Öcbruik... 75»lc Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 28 December 1934 Derde Blad No. 2293S Vrijgestelden uit de lagere bestuurscolleges Wijziging der Kieswet voorgesteld. VRAGENRUBRIEK. BRIEVEN UIT BERLIJN. (Oliebollen Becept LAND- EN TUINBOUW. O o Aan het Voorlooplg Verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot wijziging en aanvulling van de Kieswet, de provin ciale wet en de gemeentewet is het vol gende ontleend: Bij verscheidene leden bestond in het algemeen bedenking tegen het nemen van wettelijke maatregelen tegen bestrijding van kleine partijen. Deze leden vestigden er de aandacht op, dat welhaast alle par tijen klein zijn begonnen. Verscheidene daarvan hebben zich tot partijen van een zekere, sommige zelfs van grooten omvang uitgezet. Omgekeerd zijn in den loop der jaren ook groote partijen ten gevolge van splitsing of doordat haar aanhang vermin derde, tot kleine afmetingen teruggebracht of zelfs geheel verdwenen. Niemand aldus de hier aan het woord zijnde leden zal kunnen volhouden, dat in het alge meen genomen de stem, welke die partijen of partijtjes, elk voor zich hebben doen hooren, niet het hare heeft bijgedragen tot de ontwikkeling van het staatkundig leven in ons land en tot de vorming van de politieke constellatie, welke wij thans ken nen. Worden de kleine partijen in haar voortbestaan en ontwikkeling belemmerd, dan zal de voortgang van de boven ge schetste wisselwerking worden tegen gehouden en een verstarring van de thans groote partijen plaats hebben, welke aan het politieke leven niet ten goede kan komen. Eenige leden konden in de hier bedoelde maatregelen niet veel anders zien dan een toegeven aan het verlangen van de groote politieke partijen om ten koste van de kleine partijen haar macht en die harer leiders te vergrooten. Verscheidene andere leden achtten met de Regeering het treffen van maatregelen als hier bedoeld noodzakelijk. Het stellen van den eisch. dat bij de in diening van 'n lijst een waarborgsom wordt gestort, welke verbeurd is, indien op die lijst niet een bepaald aantal stemmen wordt behaald, vond bedenking bij som mige van de leden, die in het algemeen tegen het nemen van maatregeleden ter bestrijding van kleine partijen gekant waren. Vele andere leden daarentegen achtten de gedachte, dat een rem moet worden aangelegd aan het indienen van lijsten, welke geen kans hebben het voor een zetel benoodigde aantal stemmen te ver zamelen, zeer gezond. Verschillende leden wezen er op. dat de eisch, waaraan moet worden voldaan, wil men recht hebben op het terugontvangen van de gestorte gelden, wel zeer hoog is gesteld. De opvatting der Regeering. dat het ge wenscht zou zijn door het lidmaatschap der Tweede Kamer, het optreden als volks vertegenwoordiger van door kleine partijen gecandideerden onmogelijk te maken, werd door verscheidene leden met klem bestreden. Een voordeel van de aanwezigheid van een aantal eenlingen in de Tweede Kamer noemden sommigen leden het, dat deze op bepaalde oogenblikken bii hét uiten van hun gevoelen onafhankelijker kunnen zijn dan de leden der Kamer, die rekening moeten houden met het oordeel van niet geheel gelijk denkende geestverwanten, hetgeen aan de gedachtenwisseling een zekere frischheid kan geven. Verscheidene leden stelden hiertegen over, dat de aanwezigheid in de Tweede Kamer van de vertegenwoordigers van een niet onbelangrijk aantal kleine partijen wel degelijk de zegenrijke werking van het parlementaire stelsel belemmert Uitvoerige beschouwingen werden ge wijd aan de wijze, waarop de Regeering zich voorstelt het door haar beoogde doel te bereiken. Vele leden achtten het in het ontwerp vervatte voorstel, het verkrijgen van drie maal den kiesdeeler als voorwaarde te stellen voor het verwerven van een zetel, in strijd met artikel 82 der Grondwet. De wetgever is niet bevoegd, hetgeen met wiskunstige nauwkeurigheid even redig te verdeelen is, opzettelijk en met voorbedachten rade niet evenredig te ver deelen. Andere leden stelden op den voorgrond, dat op zich zelf het voorstel van de Regee ring veel aantrekkelijks heeft. Bovenal heeft het dit voordeel, dat het recht op het doel afgaat. Intusschen bestond er ook voor de hier in de laatste plaats aan het woord zijnde leden aanleiding tegenover het hier be sproken voorstel een groote reserve in acht te nemen. Deze leden achtten het niet een vaststaand feit, dat een regeling als de onderhavige met de Grondwet in strijd is Zij stelden de vraag of het, nu op zeer ernstige gronden de grondwettigheid van dit voorstel betwist wordt, geen aanbeve ling verdient het terug te nemen, wijl vooral in dezen tijd zelfs de schijn van grondwetschennis angstvallig behoort te worden vermeden. Andere leden verklaarden in dit verband, vooral daarom ook tegen het voorstel der Regeering bezwaar te hebben, wijl dat naar hun meening door het stellen van een te hooge grens zijn doel voorbij streeft. Op deze wijze toch zullen ook vrij krach tige politieke groepen uit het Parlement worden geweerd. Vele leden, waaronder er zich ook be vonden, die tegen het "oor-tel der Regee ring, zoowel aan de Grondwet ontleende als andere bezwaren hadden te berde ge bracht. vestigen de aandacht >p de moge lijkheid van een andere oplossing ir. dien tin, dat het land in enkele, bijv drie. 'der of vijf, zoo mogeliik ever groote kies districten wordt, ingedeeld Van andere ziide vprkla-rd° men -irh ook met een indeeling van het lor.d in kiesdistricten niet te kenner vereenigen. Een der leden vond ir de tot dusver weergegeven beschouwingen aanleiding de bijzondere aandacht van de Regeering te vragen voor de omstandigheid, dat bij aanvaarding van het in het ontwerp ver vatte voorstel of van eenige andere rege ling van gelijke strekking de vertegen woordigers van vijf gezagsgetrouwe groe pen uit het Parlement zullen verdwijnen, terwijl de communisten niet alleen zullen blijven, maar zelfs onder bepaalde om standigheden ook nog met de stemmen van een deel der gezagsgetrouwe elemen ten zullen kunnen worden versterkt. Ook het voorstel tot uitsluiting van z.g.n. vrijgestelden van het lidmaatschap van de lagere publiekrechtelijke colleges ont moette bij vele leden bedenking. Deze leden wezen er op, dat dit voorstel een terugkomen beoogt op een niet zoo heel lang geleden door de Tweede Kamer met 48 tegen 30 stemmen genomen beslissing. Het gaat zelfs nog verder dan het destijds niet aanvaarde vporstel, dat zich bepaalde tot bezoldigde bestuurders, terwijl alle bestuurders in de uitsluiting worden be grepen. Daarbij komt nog, dat tegenwoor dig vele vakbonden van particuliere werk nemers arbeidscontractanten, in dienst van publieke lichamen onder hun leden tellen, In verband waarmee ook de be stuurders van die vakbonden door de voorgestelde uitsluiting zouden worden ge troffen. Naar de meening der hier aan het woord zijnde leden, draagt de op dit stuk voor gestelde regeling een hatelijk uitzonde ringskarakter Immers, naast die door die regeling getroffenen zijn er zoovele an deren, die meermalen als lid van een pu bliek college voor beslissingen komen te staan, waarbij het algemeen belang met de particuliere belangen, welke zij hebben of vertegenwoordigen, niet in overeen stemming is. Men denke bijv. aan com missarissen van bepaalde maatschappijen, aan grondspeculanten, bouwondernemers, vergunninghouders. Gaarne zouden deze leden zien. dat de regeering een uiteen zetting zou geven, waaruit kan blijken, welken omvang het door haar onderstelde kwaad heeft. Eenige der hier aan het woord zijnde leden meenden dat ook tegen dit onder deel van het ontwerp grondwettelijke be zwaren bestaan. Vele andere leden achtten het voorstel, al is de redactie wellicht voor verbetering vatbaar, juist. Indien zij, die in dienst van eenlg publiek lichaam staan, van het lid maatschap van het besturende college van dat lichaam worden uitgesloten mede we gens het belang, dat zij bij bepaalde door dat college te nemen beslissingen hebben, behoort deze overweging in sterk ver hoogde mate te gelden voor hen, wier roe ping het is voor de belangen der aldus uitgeslotenen te waken. Sommige leden gaven als hun meening te kennen, dat het middel tegen de kwaal, welke de régeering met het hier besproken onderdeel van het wetsontwerp wil be strijden, op geheel ander terrein behoort te worden gezocht, n.l. op dat van den zuiveringseed en op dat van de gedach tenwisseling over de personeelsbelangen. De zuiveringseed zou naar hun oordeel al dus moeten worden gewijzigd, dat beloften aan kleine groepen met betrekking tot haar bijzonder belang, niet langer de brug kunnen vormen waarlangs toegang tot raad of staten wordt verkregen. En de personeelsaangelegenheden zouden niet langer punten van behandeling voor open bare vergaderingen van de betrokken col leges moeten uitmaken. Enkele leden meenden van de gelegen heid, dat een wijziging van de Kieswet aanhangig is, gebruik te mogen maken om aandacht te vragen voor de bezwaren, verbonden aan het systeem van plaatsver vanging, dat thans geldt. Het werkt niet bevredigend, in zooverre het voor de op volging een bepaalden persoon aanwijst, waarbij uiteraard van het toeval afhangt of de plaatsvervanger den uitgevallene in derdaad naar behooren kan vervangen. Voorts werd op de reeds meermalen aangevoerde gronden voor en tegen af schaffing van den stemplicht gepleit. Sommige leden vestigden opnieuw de aandacht op het feit. dat de thans gel dende bepalingen inzake het stemmen bij volmacht in de practijk groote bezwaren ontmoeten. Naar de hier aan het woord zijnde leden opmerkten, kan een oplossing voor deze moeilijkheid wellicht gevonden worden in een wijziging van het eerste lid van artikel 56a, waarhij het den man veroorloofd wordt de in dat artikel bedoelde verkla ring en aanwijzing ter secretarie van een willekeurige gemeente, mede namens zijn vrouw, te doen. C v L te N Om uw duiven weer in conditie te krijgen, moet u ze magerder laten worden Neem ze een afstand van uw woning mee en geregeld verder en laat ze dan hun hok opzoeken. Voorts minder voeren en duivenvoer verstrekken of noemt u ge- I mengd voer, speciaal duivenvoer? Hnofdvoedsel moet zijn dulvenboonen en thans geen maïs. Indien u gemengd I voer wil hebben wij voeren liefst afzon- derlijk geef dan boonen, wikken, gerst, j i tarwe, rijst en lijnzaad. Geeft u de vogels grit, steen of Kalk en krijgen zij klipzout? EEN TERUGBLIK. (Van onzen correspondent). n. Berlijn, 22 December. In mijn correspondentie van gisteren, 21 December, waarin ik getracht heb eenige der voornaamste naar mijn meening positieve prestaties van het nationaal- sociallsme in Duitschland op te sommen, eindigde ik met het aanstippen van een aantal punten die nog nadere uitwerking verlangden en waarbij gelegenheid zou gegeven worden, op minder gunstige ver schijnselen en verhoudingen in te gaan. Bijzonder trekt in dit verband de aan dacht de zeer ernstige wrijving, welke tus- schen den nationaal-soclallstischen staat en de Kerken is ontstaan. Neemt men daarbij ook de Joodsche gemeente en het atheïsme in welken vorm en welke organi satie dan ook. en beschouwt men deze ver houdingen in de eerste plaats, dan valt daarover eigenlijk niet al te veel op te merken. De staat van Adolf Hitler is anti semitisch en anti-atheïstisch. Waar hij zich christelijk noemt Is het laatste vanzelf sprekend. We zien hier de omgekeerde ontwikkeling van die in de Unie der socia listische Sovjet-Republieken. In Rusland bevordering van de vrijdenkerij, de god loochening. het anti-kerkelijke en bestrij ding van het Christendom (maar merk waardig genoeg een tamelijk heftig anti semitisme. dat vooral bij de plattelands bevolking levendig gebleven is in Duitsch land een energieke propaganda tegen alles, wat on-christelijk en atheïstisch is. en daarnaast een even hevige afweer tegen de Vrijmetselarij en soortgelijke organisa ties. En ofschoon de Duitsche regeering nu langzamerhand teruggekeerd heet te zijn tot het wijze beginsel van Frederik de Groote dat ..jeder nach seiner Fapon selig werden soil" is het nu eenmaal onvermij delijk. dat een zoo geprononceerd-antl- semitlsche staat als het Derde Rijk de joodsche gemeente binnen zijn grenzen hoogstens duldt gelijk ook toegestaan is, dat de joden in Duitschland binnen strenge ghetto-omlijsUng hun eigen theater-, opera-, concert- en ander cultuurleven blijven voeren. Een concessie, die bij nadere beschouwing, toch eigenlijk op een ver nedering en geringschatting neerkomt. En nu we toch bij het pijnlijke joodsche vraagstuk zijn: naar ons inzicht is de nationaal-socialistlsche partij in Duitsch land na de schrijnende gebeurtenissen in 1933 er niet in geslaagd in 1934 een aan neembare verhouding tot de 90 joodsche medeburgers te vinden die na de eerste uittochten ten slotte in het Duitsche Rijk gebleven zijn. Het is juist, dat het, over- groote deel der bevolking vooral in de grootere en grootste steden, tegenover de joden niet meer zoo agressief is als in de eerste maanden na de omwenteling. Het is ook juist, dat ten slotte in vele gevallen de anti-joodsche maatregelen, die men op grond van het ..onveranderlijk program ma" van Hitler verwachten kon. tot op heden uitgebleven zijn. En ook de Duitsche joden zelf zullen moeten toegeven, dat zij op het terrein van den handel nog hun brood hebben, ja. dat zelfs bekende jood sche warenhuizen niet alleen nog ongerept zijn. maar de laatste weken zaken gedaan hebben, die aldus vertelde mij een der meest beroemde leiders van zulk een Ber lijn sche onderneming 50 °/o hooger zijn dan in vorige jaren en een zeer aanzien lijke bedrijfswinst beteekenen. Maar even zeer staat vast. dat de joden uit het artis tieke en cultureele leven vrijwel geheel, uit hun invloedrijke posities in regeerings- organen oo weinige uitzonderineen na vol komen verdwenen zijn; dat geen jood in Duitschland meer aan persorganen mee werkt en dat de joodsche arts en de jood sche advocaat (joodsche rechters zijn allen afgezet) zich vrijwel tot joodsche en bui- tenlandsche klandizie beperken moet. En Juist de laatste weken zijn in de zuivere partiipers der nationaal-socialisten weer artikeltjes verschenen, waarin met drasti sche duidelijkheid van leer wordt eetrok- ken tegen wat men hier in deze kringen ziet als een „terugkeer van de vroegere joodsche onbeschaamdheid als gevolg van een te groote lankmoedigheid van de Hit- lerbeweglng". Er mogen dan Duitsche joden zijn. die gelijk men pleegt te zeggen „een dik vel hebben" en die inderdaad, zeer tegen den zin hunner rustige en waardige rasgenooten, weer langzamerhand tot de vroegere, nogal drukke en opzichtige levenswijze teruggekeerd zijn: dat neemt niet weg dat de heftige antipathie van de Hitler-Duitschers en hun aanhang tegen alles wat joodsch is, feitelijk nog on veranderd genoemd moet worden en dat voor de serieuse elementen in het joden dom een leven in het Derde Rijk nog al tijd een zware beproeving en een ernstige bedreiging voor innerlijke rust en gezond heid moet genoemd worden. Het is ons niet mogeliik, een en ander als een positief resultaat van het natio naal-socialisme te boeken. Van een directen striid tusschen Staat en jodendom kan intusschen niet gespro ken worden. Voor een strijd zijn tegen standers noodig De joden in Duitschland zijn voor den Staat geen tegenstanders, wenschen het in groote meerderheid ook niet te zijn. en hebben daarom hun eigen meening over den sterken joodschep tegen stand. tegen welken het Derde R'ik zich buiten ziin grenzen te weren heeft Een veel ernstiger binnenlandsch karak ter heeft daarentegen het conflict met de beide groote kerken de Protestantsche en de Roomsch Katholieke, waarbii opvalt, dat die tegen de Kerk van Luther een be wegingsoorlog die tegen Rome een stillere, maar zeker even hevi"e loopgravenoorlog is In elk geval beeft de kor'e ee=rh!odenis van het Derde Rtik reeds het bewiis ge leverd. dat een groote politieke beweging, die er prat op gaat den menschheid in het algemeen en het Duitsch volk in het bii - zonder een nieuwe wereldbeschouwing" te brengen in één zeer groot omzicht volko men schipbreuk geleden heeft' !r t"isr meening. dat de totaliteit" niet a"nen -p politiek maar ook od godsdienst'" p- gemeen-culturee! gebied door te r - - De Hitlerbeweeing heeft in den vee-e den Russischep onderdaan den ioneen Balt Alfred Rosenberg haar cultureelen aanvoerder gekozen en heeft eearin. geheel afgezien van Rosenbergs beteekenls als RECLAME. 3831 Het is een oud-vaderlandsch gebruik voor Oudejaarsavond oliebollen, beignetsofsneeuwballen te bakken. Doe hetdit jaar met Saladine, de fijnste Slaolie die U nemen kunt, volgens onderstaand recept en Oudejaarsavond wordt Smulavond. 'I2 pond bloem, 35 gram gist, ei, 2'i* d L. melk, (J'h ons sukade, krenten, rozijnen), 1 eetlepel suiker. theelepel zout. 25 oliebollen. De gist met een weinig warme melk aanmaken. Daarna het deeg met dc rest van de melk en 'l2 pond bloem mengen het gistdeegje erdoor werken en dan eerst hel zout ca ei doorkloppen. Laten rijzen. op een warme plaats en doorslaan, tevens sukade, krenten en rozijnen toevoegen In 25 stukjes deelen, opbollen en op een met meel bestrooide plank leggen Nogmaals flink laten rijzen en in niiddelmahg heetc Saladine bakken, ongeveer 8 minuten. Daarna wentelen, ui suiker vermengd met kaneel. OOUDZEGEL 85 CENT PERFLESCH ZILVERZEGEL 65 CENT PER FLESCH denker en organisator, een kapitale fout begaan. Want deze schrijver van het fel tegen Rome en tegen het Christendom in het algemeen gerichte boekwerk „Mythus des XXten Jahrhundert" is voor de Katho lieke kerk. wat de roode lap door alle tijden heen voor den stier geweest is. Zoolang Hitier aan Rosenberg vasthoudt, is een vrede tusschen zijn Rijk en Rome een voudig een onmogelijkheid. Maar ook een man als de leider der jeugdbeweging Bal- dur von Schirach is voor deze verhouding een ondragelijke belasting. Het concordaat tusschen Berlijn en het Vaticaan staat weliswaar op het papier, maar in de prac tijk doet het Derde Rijk vrijwel niets, om zijn bepalingen na te komen. En de aan dachtige lezer van zuiver-katholieke bla den het „Katholische-Kirchenblatt" in de eerste plaats, kan dagelijks constateeren, welk een vinnige strijd door bisschoppen, kardinaals, pastoors en leiders van katho lieke organisaties tegen de Berlijnsche regeering en haar organen gestreden wordt, een strijd die, gelijk de geschiedenis steeds geleerd heeft, met de uiteindelijke nederlaag van den Staat eindigen moet. als deze niet tijdig zijn dwaling inziet en eieren voor ziin geld kiest. Een geheel ander karakter draagt het conflict met de Kerk van Luther. Hier vliegen de vonken zichtbaar hier hoort men letterlijk het op elkaar dreunen van de krijgszwaarden, en hier is het persoon lijk martelaarschap al in tal van groote figuren prof. Karl Barth in Bonn is het jongste bewijs voor aller oogen zicht baar. Hier ook is de eerste nederlaag van het nationaal-socialisme duidelijk gewor den door de verklaring zijner leiders, dat de Staat verder „bij het kijven der domi nees niet meer geïnteresseerd i.s". Maar het is onjuist, dat het hier slechts om „kijvende dominees" gaat. Het gaat om meer, om het allerhoogste. Het gaat om de vraag of het Hoofd van Staat een soort Protestantsche Paus zal zijn, wien ook elke Luthersche voorganger persoonlijk den eed van onbeperkte trouw zweert, dan wel of boven deze autoriteit Gods almacht staat; en het gaat om de vraag, of de Staat de Kerk dwingen kan een rijksbisschop en een rijkskerk op hoog bevel te aanvaarden. De nationale totaliteit van den Staat komt niet alleen in botsing met de internationale katholiciteit van de kerk van Rome. maar evenzeer met de begrippen van hoogste gehoorzaamheid van de Kerk van Luther, die met de verafgoding van een politieken Leider onvereenigbaar is. Zoo staat een in aantal en in heilig vuur sterke maar staatkundig gezien onmachtige Belijdenis synode tegenover een op Hitier als hoog ste instantie zwerende nieuwe formatie van „Duitsche Christenen" een wrijving, die zich niet tegen den Staat richt, maar die zich binnen partijgrenzen uitwerkt en daarom des te gevaarlijker is. En ook hier. wij herhalen het is het ons niet mogelijk een en ander als een posi tief resultaat van het nationaal-socialisme te boeken Gisteren heeft rijksminister Goring aan een bijzondere verslaggever van het Reu- ter-bureau een onderhoud toegestaan en daarin weer eens gewezen op de volgens hem „infame leugens" die in buiteniand- sche bladen over oneenigheid onder de nationalistische mannen in het rijkskabi net worden afgedrukt. De minister docu menteert daarmee tevens dat dergeliike geruchten algemeen de ronde doen H11 weet vermoertelilk evengoed als wij dat de buiten land se he b'aden een en ander niet uit den beroemden journalistieken duim zuigen, maar slechts noteeren, wat reeds lang „publiek geheim" geworden was. Men moet dezen openhartigen minister op zijn woord gelooven. als hij verzekert, dat van wrijving onder de hoogste instan ties geen sprake is, men mag er bovendien de veronderstelling aan toevoegen, dat hij het als zijn plicht als lid der regeering beschouwt, wrijvingen, mochten ze werke lijk bestaan, uit nationaal belang in het openbaar altijd weer tegen spreken. Nu, er is nog een ander getuige op dit bijzon der gebied en wel de Leider en Rijkskan selier zelf die in het voorjaar van 1934 aan een correspondent van het Ameri- kaansche bureau Associated Press de ver zekering gaf, dat zijn kabinet uit persoon lijkheden bestaat, dat zulke mannen van vurig karakter altijd weer met elkaar in botsing zullen komen, maar dat in de re geering om 's lands belang altijd weer vrede en eendracht heerscht, als men ten slotte uiteengaat. Weinige weken later werd rijksminister Ernst Röhm als leider van een revolte tegen regeering en staats vorm aan het hoofd van zeker meer dan de officieel toegegeven 77 slachtoffers ge fusilleerd Wie goed ingelicht is en zelfs in het dictatoriale Derde Rijk bestaat daartoe ge legenheid meent op betrouwbare gron den te mogen aannemen, dat het er in hoogerc kringen dezer interessante bewe ging toch ietwat anders uitziet, dan offi- cieele interviews der wereld telkens weer verzekeren. In later tijden zullen stellig belangrijke onthullingen verschijnen over den invloed van de thans op 300.000 man gebrachte weermacht, over haar stillen striid tegen de geüniformeerde partij for maties, over het ondermijnende werk van zekere ziekelijke kringen, die zich door het lot van Röhm en consorten blijkbaar niet hebben laten opschrikken en een dag of lien geleden weer beieven moesten, dat de regeering eenige honderden uit hun gelederen, een der hoogste S.A -leiders aan het hoofd, in de gevangenissen liet op sluiten. Dat ls zoo het een en ander, wat aan het einde van 1934 op te merken ware. En het is slechts een oppervlakkig, zeer oppervlak kig overzicht, waarbij een der hoofdzaken, de zuiver-fmancieel-economische situatie, nog niet eens onder het oog gezien is! Het Duitsche nationaal-socialisme pres teert: maar het begaat daarnaast kapitale fouten. Een batig saldo zien we over het afgeloopen jaar nog niet. ROLAND. CONSUMPTIEMELK. Door de Crisis-Zuivel-Centrale is voor de periode van 30 December 1934 tot en met 5 Januari 1935 de prijs voor het taxe- gedeelte van consumptiemelk. gekocht op Regeeringscontract bepaald op 6'/< cent per liter met dien verstande, dat voor de melk van de eerste klasse deze prijs wordt verhoogd met de kwaliteitspremie en voor die van de derde klasse wordt verminderd met de kwaliteitsafdracht van 'U cent. De afdracht van andere in consumptie gebrachte melk is vastgesteld op 2 cent per liter. BOTERNOTEERING. De Leeuwarder boternoteering is vast gesteld op 57 ct.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 9