NIEUWJAARS- 105'; ADVERTENTIÊN 75,te Jaargang VRIJDAG 28 DECEMBER 1934 No. 22935 STADSNIEUWS. Tramlocomotief een Woonhuis binnengereden. SCHEEPSVERBINDINGEN. Het voornaamste Nieuws van heden. i BUITENLAND. Maandag 31 Dec. Nieuwjaarswenschen Tof Morgenmiddag 1 uur LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: 38 oto. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waai agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel Voor zaJcenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT i' Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd! zijn: per 3 maanden f. 2.35 per week f. 0.18 Franco per post f. 2.35 per 3 maanden portokosten (voor binnenland f. 0.80 per 3 nmd.) Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. MEMORIE VAN ANTWOORD VAN B. EN W. m. Uitgaven. B. en W. stellen voor om het presentie geld voor de raadsleden te brengen op f. 5 per dag, in plaats van i. 5 voor een mid dag- en avondzitting. Voorts zal de ver goeding aan de raadsleden ad f. 18 per jaar voor telefoonkosten vervallen. De kwestie van het Woonwagenkamp is nog In onderzoek" Voorts krijgen we de normale opmerkin gen over de politie, waarbij B. en W. afra den over te gaan tot schrapping der subsi die aan de Politie Sportvereeniging, voorts klachten over straatlantaarns etc. Ook dc kwestie der zweminrichtingen zal nader onder de oogen worden gozien. Dat het dagelijksch onderhoud van stra ten en pleinen te wenschen overlaat, kun nen B en W. niet toegeven. Het ligt in hun voornemen, indien moge lijk, de verbetering van de bestrating van de Mare en van de Geerestraat in het Werkprogramma 1935 voor het uitvoeren van hejstratingen en straatvemieuwlngen te doen opnemen. Met betrekking tot het verzoek inzake rooiing van de boomen op de Steenstraat, gepaard gaande met de verbetering van de bestrating of den aanleg van trottoirs al daar, vestigen zij er de aandacht op, dat volgens het plan tot verplaatsing van de veemarkt en het inrichten van een par keerterrein o.a. aan de Steenstraat, langs die straat een trottoir is ontworpen. Het ligt in het voornemen de ter plaatse aan wezige boomen in het aan te leggen trot toir op te nemen, indien althans nader niet zal blijken, dat de belangen van het ver keer zich daartegen verzetten, hetgeen vóór de uitvoering van het werk nog nader on der oogen moet worden gezien. Met het oog op de vrij hooge kosten, ver bonden aan het opruimen van stoepen en het aanleggen van trottoirs op de Hooi gracht, ls er naar de meening van B. en W. in de gegeven omstandigheden voorshands geen aanleiding daartoe over te gaan; de op de gazons aangebrachte verharding ver toont op sommige plaatsen scheuren en barsten, waarschijnlijk door het schudden van de boomen veroorzaakt, welke gebre ken evenwel op eenvoudige wijze kunnen .worden hersteld. Naar de meening van het bestuur van „de Leldsche Hout" ls dit park niet ge schikt voor het houden van georganiseerde kinderfeesten. Uitvoering van het vroeger ingediende plan voor den bouw van woningen voor a-sociale gezinnen ligt voorshands niet in het voornemen. B. en W. overwegen nl. de mogelijkheid, om op andere wijze tot het zelfde doel te geraken, waaromtrent zij binnen afzienbaren tijd nadere mededee- lingen hopen te doen. BIJ informatie is B. en W. gebleken, dat de Provincie het plan heeft binnenkort het wegdek van den Zijldijk te asfalteeren, waardoor een alleszins afdoende verbete ring wordt verkregen De weg is thans voorloopig weer in orde gemaakt, o.a. ook voor rijwielen behoorlijk berijdbaar. Een voorstel tot aanleg van een kin derspeeltuin beoosten den Zijlsingel, heb ben B. en W. nog niet gedaan en zijn zij nog niet voornemens te doen, omdat reeds evenveel speeltuinen zijn aangelegd, als er windstreken zijn. De financieele toestand der gemeente is er niet naar, om het aan tal speeltuinen thans uit te breiden. Boven dien ontbreekt een vereeniging. die de ex ploitatie van een speeltuin in die omge ving op zich zou kunnen nemen. Het College heeft de exploitatie-overeen komst, betreffende de terreinen aan de afdeeling Leiden van den Nederlandschen Bond voor Lichamelijke Opvoeding met 1 Jan. a.s. opgezegd, in verband met bestaan de plannen inzake een andere regeling van de exploitatie van sportterreinen, enz., door het in het leven roepen van een Stichting. Zoodra mogelijk zullen daaromtrent voor stellen komen. In de tijdelijke exploitatie, in afwach ting van de totstandkoming van de nieuwe regeling, wordt door het College voorzien. Tenslotte worden nog allerlei opmerkin gen inzake subsidies en dergelijke beant woord. Ds. H. J. MISPELBLOM BEIJER. De nieuwe predikant der Remonstr. Geref. Gemeente alhier, Hendrik Jan Mispelblom Beijer, werd 27 April 1896 te Arnhem geboren, deed met goed gevolg eindexamen 5-jarige HBS. en Gymn., studeerde van 19181922 te Leiden onder leiding van prof. Heering, deed Septem ber 1922 intrede te Schoonhoven en stond vervolgens te Dordrecht, Nieuwkoop, en laatstelijk te Boskoop-Waddinxveen. Bovendien is hij voorganger van den Ned. Prot. Bond te Wassenaar. Tijdens de Indische reis van ds. Trouw te Haarlem nam hij gedurende 4 maanden diens werk als voorganger der Vrijz. Herv. waar. CANDIDAATSTELLING PROV. STATEN KIESKRING LEIDEN. Na gehouden relerendum is in bovenge noemde Kieskring door den Vrijz.-Dem. Bond de volgende candidatenlijst vastge steld: 1. prof. mr. R. Kranenburg, Lelden; 2. mr. G. J. C Schildhuis, Rotterdam; 3. H. den Ouden, Boskoop; 4. C. J. Coster, Oegstgeest; 5. dr M. D. Horst, Lelden; 6. mevr. W. A. L. RosVrijman, den Haag; 7. M. Joëls, den Haag; 8. H. v Kleef, Al phen; 9. A. H. Zwanenburg, Woerden; 10. J. Schimmel, Voorburg Een gelijkluidende lijst zal worden inge diend in den Kieskring Gouda. o VEREENIGING TOT BEVORDERING DER BOUWKUNST. De 256ste vergadering. De voorzitter, de heer C. Kiljan, opende de vergadering. De notulen werden goedgekeurd. In af wijking met de gewoonte was er dezen avond geen spreker, doch werd er een film vertoond in twee gedeelten. Het eerste deel liet zien het tegenwoor dige bouwen in Parijs en de tweede, de tegenwoordige architectuur in Parijs. Deze films, die te halfvier proef ge draaid hadden, werden reeds te 8 uur door den architect C. Ponsen, nog vóór de vertooning begonnen was, in een korte improvisatie duidelijk verklaard. De heer Ponsen wees er op dat het bouwen in de oude tijden een vertolking was van de geestesgesteldehid van de menschen van toen. Op die oude inspiratie is men zeer lang door gegaan, totdat er in 't laatst der 19e en begin der 20e eeuw eigenlijk wat het bouwen betreft, geen geestelijke gesteldheid meer viel waar te nemen. Had men een woning, t zij landhuis of villa noodig, dan sloeg de architect maar een modelboek op en u had maar te kiezen tusschen een Zwitsersch chalet, een Duitsch model enzoovoort. Van allerlei slag was er in te vinden doch alles imi tatie van vroegere bouwstijlen. Nieuwe materialen en nieuwe woon- voorwaarden stelden echter zoetjes aan, andere eischen aan een bouwwerk en daaruit groeide vanzelf de nieuwe zake lijkheid, die gebood dat het uiterlijk van het gebouw ook constructief het inner lijke weergaf. Dat zulks in een stad als Parijs niet zoo vlug ging is te begrijpen, want juist die oude traditie zit er zoo vastgeroest. Wat dat betreft is Holland veel verder en zoo zien wij thans in en om de wereldstad ook die nieuwere opvattingen baanbreken. Wat hier in ons land b.v. een architect Oud reeds lang toepaste, wordt daar nu door de arch. Le Corbusier, Gebrs. Perret, Pierre Gaeneret, Malat Stevens en ande ren uiteindelijk ook doorgevoerd. Toch kunnen zij zich maar moeilijk losmaken van het oude en zoo zien wij een modern betonskelet van een gebouw bekleeden met gevels van mergelsteen, die nog na bootsingen zijn van het verleden met alles wat er aan die oude stijlen met al hun versieringen verbonden was. Tot zoover de korte explicatie van den heer Ponsen, zoo schrijft ons de secretaris de heer Fred. A. Wempe. En daar kwamen ze op het doek, al die kunstgewrochten van de nieuwere Fran- sche architecten, vanaf het vlechten der geraamten, het storten der beton tot de algeheele voleinding gaf de film een dui delijk beeld hoe of er momenteel in en om de wereldstad gebouwd wordt. Inderdaad fraai en toch uitermate een voudig en strak van lijnen waren de tal rijke landhuizen en utiliteitsgebouwen, waarbij vooral opviel, hoe men ook daar het natuurschoon weet te bewaren. Voor al de moderne buitenwoningen met de doelmatige en nuttige daktuinen en ter rassen trokken zeer de aandacht. Vooral wanneer de aanwezigen dan weer plotseling in het oude donkere Parijs ver plaatst waren, was het contrast met dit nieuwe frissche rationeele bouwen duide lijk merkbaar. Andere menschen, andere tijden en daarom ook op Kunstgebied an dere uitingen. Niemand kan deze evolutie keeren en dat deze uitingen niet altijd doodsch en saai behoeven te zijn, bewezen de schitterende oplossingen, die de Fran- sche architecten in hun nieuwboom weten te vinden. Het waren inderdaad pracht films, die dank zij de keurige toelichtin gen van den heer Ponsen, bijzonder in den smaak vielen. De begrooting voor 1935, ingediend door den penningmeester F. J. Libot, werd on gewijzigd goedgekeurd. Het is hier ook al zooals overal elders bezuinigen en nog eens bezuinigen. Tot kasnazieners werden benoemd de heeren C. Ponsen en Reijneveld. De tijd schriften voor den leescirkel bleven voor 1935 gehandhaafd en hiermede was deze laatste vergadering des jaars ten einde en werd met een woord van dank aan den heer Ponsen «en een tot ziens bij de jaar vergadering in Januari door den voor zitter gesloten. o CHR. HIST. JONGERENGROEP. Gezellige jaarsluiting. De Chr Hist. Jongerengroep heeft gister avond met leden en donateurs in „Oud- Hortuszicht" in een gezellige bijeenkomst het jaar afgesloten. De heer D. Hendriks, voorzitter der groep heette allen hartelijk welkom, waarna declamatie en tooneelspel door leden der groep elkaar afwisselden. Het was een zeer gezellige avond, die een mooie afsluiting vormde van het ver- eenigingsleven der groep in 1934. NED. CHR. PADVINDERSVEREEN. Kerstfeest met arme kinderen. Gisteravond werd in het Clubgebouw Papengracht 18 van de Ned. Chr. Padv. Ver., afd. Lelden, door de padvinders en een dertigtal genoodigde arme kinderen een Kerstfeest gevierd. De zaal, die eigen lijk te vol was, was op gezellige wijze met dennegroen en sneeuwvlokjes versierd; de kaarsverlichting was ook bijzonder aardig en bracht dadelijk de gewenschte stem ming. Hopman Groeneveld opende met ge bed en vertelde daarna het oude, maar toch steeds nieuwe Kerstverhaal, dat met aandacht door alle jongens en meisjes werd gevolgd. De kinderen werden ruim schoots van chocolade, krentenbollen, ka detjes en kerstkransjes voorzien. Zoo nu en dan werden bekende aardige Kerst liedjes gezongen, begeleid door den heer Wilbrink op de piano. Akeela Koster las een passend verhaal voor, waarvoor ook weer veel aandacht was. Verder sprak de voorzitter, de heer L. Stolte nog eenige woorden tot de Jonge gasten en dankte verder leiders, leidsters en padvinders voor alles wat zij bijdroegen tot welslagen van dezen avond. Ieder kind. dat daarvoor in aanmerking kwam, kreeg een pakket mee naar huis, bestaande uit 5 K G. aard., 2 p, rookworst, koolraap en een krentenbrood Blij en voldaan keerden de jeugdige gasten huiswaarts. Rest nog te zeggen dat pad vinders en welpen het geld voor dezen welgeslaagden avond bijeenbrachten. Voorwaar een goede daad, padvinders! NED. VER. VAN HUISVROUWEN AFD. LEIDEN. Voordrachtsavond van mevr. TartaudKlein. In de vrij goed bezette kleine Stadszaal heeft gisteren de bekende actrice mevrouw Alida TartaudKlein voor de Leidsche afdeeling der Ned. Ver. van Huisvrouwen een voordrachtsavond gehouden De op brengst van dezen avond kwam ten goede aan het Jacoba-foods, waarover de pre sidente van het hoofdbestuur, mevr. C. Eerdmansde Hol het een en ander heeft verteld, nadat de voorzitster der plaatse lijke afdeeling, mevrouw Pelvan der Lelie een kort welkomstwoord had ge sproken. Het Jacoba-fonds, aldus mevr. Eerdmans werd gesticht bij het 10-jarig bestaan der Ned. Ver. op initiatief van mevr. Jacoba Franco Mendes, destijds lid van het hoofdbestuur. Het had tot doel steun te verleenen aan de rustbehoevende huis vrouw, die zelf niet beschikt over de mid delen, welke voor haar herstel noodzake lijk of wenschelijk zijn. Zeer velen is het Jacobafonds in de sindsdien verloopen twaalf jaar tot zegen geweest. Maar helaas er is geld noodig. Wanneer ieder lid der Ned. Ver. het hoofdbestuur verblijdde met een vaste bijdrage van twee kwartjes 's Jaars, zou ieder jaar reeds 'n bedrag van f. 16.000.voor dit mooie werk be schikbaar zijn. Woorden van hartelijken dank richtte spr. tot het Leidsche afdeelingsbestuur, dat door de organisatie van dezen avond heeft getoond tot het goede doel te willen bijdragen zoomede tot de talrijke aan wezigen, die door hen tegenwoordigheid blijk gaven van hun goede gezindheid jegens het Jacoba-fonds. Mevr. Eerdmans besloot met dat fonds in aller blijvende belangstelling aan te bevelen. Mevrouw Tartaud ving haar reeks voordrachten aan met-een korte beschou wing over de persoon en het werk van Alice Nahon, van wie zij eenige gedichten reciteerde, waaruit de groote liefde van de dichteres voor de natuur sprak en waarin ook de invloed, welke Gezelle op haar uitoefende, tot uiting kwam. Achtereenvolgens droeg mevr. Tartaud nog gedichten voor van Héléne Swarth, Geerten Gossaert en Ant, Duinkerken, maar het meest hebben wij haar bewon derd in het aandoenlijke „Het verbeternis- huis" van Felix Timmermans Zeer in den EEN DOODE EN TWEE GEWONDEN TE LOON OP ZAND. Te Loon op Zand (Noord-Brabant) is gisteravond een locomotief van een tram, na een botsing met een aanhangwagen van een tractor, dwars door den voorgevel een woonhuis binnengereden. De bewoner zelf bleef ongedeerd. Zijn 87-jarige vader werd gedood, z'n 47-jarige zuster zwaar en zijn 19-jarige zoon licht gewond. (Men zie voor nadere bijzonder heden elders in dit Blad). smaak vielen ook de grappige geschiedenis van „Ons Lieven 'eer en het verksken" van den zelfden Vlaamschen schrijver en de aardige schetsjes uit de dierenwereld, welke door een leerlinge van mevr. Tartaud mej. Kleinkamp werden voorgedragen. De heer La Bella vulde het programma aan met een meer merkwaardig dan mooi gedicht van Jan Greshof „De bezoeker afgewezen" en een tweetal kleinere met gevoel en juiste dictie voor gedragen gedichtjes van Adama van Scheltema. Tot besluit voerden mevr Tartaud en mej. Kleinkamp een tooneelstukje „Har ten troef" op. Mevrouw Pel zette aan het eind van den avond den dank der aanwezigen in woorden om, toen zij mevr. Tartaud en haar kunstzinnige discipelen aller erken telijkheid betuigde voor het geen zij in aangename afwisseling geboden hadden. Niet mej. Marga. Ganzen alhier, maar mei. Marga. E. Janzen te Voorschoten, is geslaagd voor het diploma der Leidsche Kweekschool (hoofdonderwijzeres.) Bij de teraardebestelling van het stoffelijk overschot van den heer D. Beuth is ook nog het woord gevoerd door den voorzitter der Ned. Israëlietfsehe Gemeente alhier, den heer E. Loeb. Gistermorgen is de 43-jarige mej. A. W. J. R.W. in haar woning in de Mar- nixstraat van de tweede traptrede gevallen Ondanks deze geringe hoogte kwam zij zoo ongelukkig terecht, dat zij het linker onderbeen brak en door den E. H. D. naar het Academisch Ziekenhuis moest worden overgebracht. Gisteravond heeft onder veel belang stelling de afdeeling Leiden van den Prot. Chr. Bond van Spoor- en Tramwegperso neel (eere-voorzitter ds. Riemens) in ge bouw „Pniël" Middelstegracht, voor de kinderen der leden een Kerstfeestviering gehouden. Nadat de heer Kiel het Kerstverhaal had verteld, werden de kinderen getrac- teerd. In het postkantoor alhier zijn twee beurzen met geld, één bankbiljet, één da mesjapon en één actetasch gevonden. De navolgende - schepen zijn morgen radiotelegrafisch te bereiken via het kust- station Scheveningen-radio Alchiba; Alcyone; Aidabi; Alwaki; Ba- loeran; Cottica; Flandria; Indrapoera; Joh. de Witt; Kota Baroe; Kota Gede; Kota Pinang; Poelau Bras; Poelau Laut; Poelau Teilo: van Rensselaer; Sibajak; Simon Bolivar; Venezuela; Volendam; Zeelandia. Behalve bovengenoemde passagiers schepen zijn de meeste Nederlandsche vrachtschepen eveneens via Scheveningen radio te bereiken. Bij verzending van een radiotelegram via Scheveningen radio bedragen de totale kosten 44 ct. per woord. BINNENLAND. Is bestrijding van kleine politieke par tijen gewenscht?; memorie van antwoord aan de Tweede Kamer inzake wijziging der Kieswet. (3e Blad). Nadere bijzonderheden omtrent het auto-ongeluk te Munsterscheveld. (4e BI.) Verkiezing Provinciale Staten op 17 April '35. (Binnenland, 4e Blad). Ernstige botsing te Loon op Zand; loco motief van een tram rijdt een woonhuis binnen; één doode en twee gewonden. (Laatste Berichten, le Blad). BUITENLAND. De Fransch-Italiaansche besprekingen naderen een beslissend stadium. (Buiten land en Tel., le Blad). De eerste Hitler-toren gebouwd. (Bui tenland, le Blad). DE ALGEMEENE TOESTAND. Japan en de Vlootbesprekingen - Laval'9 reis naar Rome - Het Saargebied. Hoewel de Vlootconferentie van Londen verdaagd is, doen de Japanners nog alle moeite om deze in niet te ver verschiet te laten hervatten. Bevestigd wordt, dat de Japansche de legatie te Londen nieuwe instructies uit Tokio heeft ontvangen. Men vermoedt, dat deze instructies den Japanschen gedelegeerden aanleiding zul len zijn, de onlangs vermelde Britsche voorstellen nog eens te onderzoeken. Wel licht zal Yamamoto met de Britsche ex- perten ter zake van gedachten wisselen. In bevoegde kringen wordt verklaard, dat het tijdstip van Lavals reis naar Rome nog niet vaststaat. Alles zou echter zoo zijn voorbereid, dat de reis reeds vóór 12 Januari kan geschieden. De toebereidse len zouden zoo gunstig zijn verloopen, dat men een spoedige beslissing kan ver wachten. 950 neutrale beambten, onder wie 350 Zwitsers, 350 Nederlanders en 250 Luxem burgers, die gekozen zijn als voorzitters der stembureaux bij de volksstemming op 13 Januari a.s., zullen op 10 Januari in Saarbrücken aankomen, vanwaar zij, na voor de plebiscietcommissie den eed te hebben afgelegd, zullen vertrekken naar de kiesdistricten, welke hun zullen wor den toegewezen. De Saargrenzen zijn gisteren gesloten en tot na het plebisciet zullen nu nog slechts vreemdelingen in het Saargebied worden toegelaten met paspoorten, die van een speciaal visum zijn voorzien. EGYPTE. Een nieuw departement voor handel en industrie. Koning Foead heeft een decreet getee- kend. krachtens hetwelk een nieuw mini sterie van handel en Industrie zal worden gevormd daar het dringend noodzakelijk is gebleken, den handel en de Industrie in het land te ontwikkelen en de verhou ding tot den landbouw te organiseeren. Het nieuwe ministerie zal de belangen van den binnen- en buitenlandschen han del van Egypte volgens dezelfde richt lijnen behartigen als het tegenwoordige departement van handel en industrie, doch haar werkingssfeer zal veel uitge breider zijn. Ook dit jaar stellen wij weder de gelegenheid open in ons blad van te plaatsen, tegen den prijs van 75 ct. van 1-5 regels, elke regel meer 15 ct. kunnen deze advertentiën worden aangeboden. - Bij latere anbieding wordt de gewone advertentieprijs berekend. niiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiini

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 1