SOCIAAL-DEMOCRATIE IN DEZEN TIJD. DIAMANT LEffiSCH [HGF.LAD - DêrJe Blad Donderdag 27 December 1934 GEMENBb NiEUWS. KERSTVERGADERING DER S. D.A. P. NU 40 CT. PER POND FAILLISSEMENTEN. KATW1JKSCHE AUTO IN HET NOORDZEEKANAAL GEREDEN. DOOR EEN VERGISSING VAN DEN BESTl'l'RDER. De drie inzittenden gered. Gisteren ls te ongeveer half vijf aan het Hembrugpontveer onder Zaandam een auto ln het Noord-Zeekanaal gereden. De heeren H. v d. Voet, fabrikant te Katwijk aan Zee. bestuurder, en de mede-Inzittende heeren D Klinkenberg timmerman te Katwijk aan Zee. G. N. Klinkenberg, pot tenbakker te Zeist, kwamen op genoemden tijd in een Whlpped-auto uit de richting Alkmaar BIJ de Hembrug genaderd, meende de bestuurder het pontdek te kun nen oprijden, maar stuurde den wagen juist naar den kant van het dubbele veer, waarvan de pont aan den tcscncrïrgestel- den oever lag. Hoewel hij zijn fout onmiddellijk be merkte en uit alle macht remde kon hij niet verhinderen, dat de zware wagen in het Kanaal gleed. Onder de omstanders ontstond een pa niek. maar de autorijders wister. hun kalmte en tegenwoordigheid van geest zoo te bewaren, dat ze de portieren van de auto kondea openen en met handuitste- ken, door de toegesnelde helpers op het droge konden worden getrokken, zoodat ze hoogstens vier of vijf minuten ln het water hadden gesparteld De drenkelingen werden dadelijk naar het politiebureau te Zaandam vervoerd W33r zij van droge kleeren werden voor zien en waar zij door broeder van Dam van den Gemeentelijken Geneeskundigen dienst werden onderzocht, die consta teerde. dat zij geen letsel hadden beko men. Hun verkleumdheid en schrik waren dan ook spoedig voorbij, toen zij bij de warme kachel zich aan heete koffie konden te goed doen. De auto is later door een kraanwagen der firma Steemeijer te Zaandam opge haald. (Msb.) SLEEPSCHIP BIJ MARKEN GEZONKEN. TWEE VAN DE VIER OPVARENDEN VERDRONKEN. Maandagavond te half acht is het 900 ton metende sleepschip ..Noordgeul" schip per Bouwman, uit Rotterdam, dat te half drie des middags met een lading grint van de Oranjesluizen op weg naar Enkhuizen vertrokken was. op 5 mijl beneden Mar ken door het Inslaan van de luiken plot seling gezonken. Aan boord bevonden zich schipper H Bouman en diens 30-jarige vrouw, verder een broer van den schip per. A Bouman en de 30-jarige knecht F. Foolt, u'.t St Goar (Duitschland). Allen hebben zich ln de boot begeven om zich te redden. Deze boot is echter gekap seisd. "met het gevolg, dat de stouw van den schipper en den knecht verdronken zij m-De-andere twee konden door de sleep boot ^Onderneming" van de hoofdstede lijke firma Huisman, welke boot de ..Noordgeul" sleepte, aan boord worden ge nomen. Zij zijn naar Amsterdam gebracht. Een redacteur van het Persbureau Vaz Dias had een onderhoud met de beide ge redden, alsmede met den sleepbootkapi tein. den heer H Schaap uit Amsterdam. Zij vertelden het volgende: Den geheelen avond had er reeds een flinke wind gestaan, welke allengs aan wakkerde tot een vrij sterke bries uit Oostelijke richting. De hooge. korte golven kwamen dwars op het schip te staan. Bij het overkomen van een der zware zeëen, is met donderend geweld een aantal hou ten luiken Ingeslagen, met het gevolg, dat het schip over de geheele lengte, welke 67 Meter bedraagt, vol water liep. In een oogwenk maakte het schip slagzij naar stuurboord De schipper, H. Bouman. die de gevaarlijke situatie inzag, rende naar het voorschip om den lantaarn neer te halen, waardoor hij hoopte, dat de sleep bootkapitein zou bemerken wat er aan de hand was. Er was geen tijd meer voor het geven van andere noodsignalen. Inmiddels namen de overige drie opvarenden in de roeiboot, die achter het schip aanvoer, plaats, waarbij zich een oogenblik later de schipper voegde. Het sleepschip, dat ge heel vol water was geloopen. zonk met groote snelheid rechtstandig. Pas op dat moment werd op de sleepboot, welke hon derd meter voor het schip uit voer. be merkt, wat er geschiedde, doordat er geen gang meer kwam in de sleepboot en de machines zwaarder begonnen te loopen. De heer Schaap heeft toen onmiddellijk de sleeptros gekapt en is met zijn vaar tuig te hulp gesneld. Het bleek toen, dat de kleine roeiboot door een grondzee was opgenomen en gekapseisd, terwijl de op varenden hulpeloos ronddreven. Door de duisternis was het echter vrijwel onmoge lijk om de reddende hand te bieden. De kapitein van de sleepboot die tot driemaal toe om de drenkelingen heen voer, be merkte tenslotte dat zich twee van hen, de gebroeders Bouman, aan de roeiboot hadden vastgeklemd. De vrouw van den schipper en de knecht waren reeds in de diepte verdwenen. Niet dan met de groot ste moeite slaagde hij erin. de twee man nen. die geheel warer. uitgeput, aan boord van de sleepboot te krijgen. Hij heeft daarna nog gepoogd een spoor van de belde overige personen te vinden, doch hij ls daarin niet geslaagd. De beide gered den hebben meer dan twintig minuten met den dood geworsteld. Telkens werden zij van de roeiboot. waaraan zij zich trachten vast te houden, afgeslagen, doch zwemmende wisten zij haar steeds weer te grijpen Het gezonken sleepschip, dat een lengte heeft van 67 Meter en 8 Meter breed is. heeft een tonnemaat van 996 ton en was geheel geladen met grint Het schip, dat te Rotterdam thulsbehoort, eigenaar A. de Bakker was op weg van Asselt (Llmb.l naar Enkhulzen De ladlnv werd ver- scheept voor r^lg^van de fa. Rauwen en Sterk.n te-U -ftot schip ^as drie jaar oud en de schinper had reeds twee reizen ermee over het IJsselmeer gemaakt. SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER. TWEE DOODEN EN MEERDERE GEWONDEN, Op den Heemsteedsche Dreef te Heem stede is gisteravónd omstreeks 7 uur de ■wielrijder T. van Deursen uit Heemstede, toen hij plotseling den rijweg overstak, door een achter hem rijdende auto ge grepen en tegen den grond geslingerd. Hij liep daarbij ernstige verwondingen aan hoofd en ledematen op. Na eerst door den Eersten Hulpdienst behandeld te zijn, is hij per ziekenauto naar de Marla-Stlchtlng overgebracht. Maandagmiddag ls op den Rijksweg Bergen op Zoom—Tholen een wielrijder, J van Tilburg, die den weg wilde over steken. door een juist passeerende auto, bestuurd door den heer v. Luyek uit Tho len, overreden. Met ernstige inwendige kneuzingen is het slachtoffer naar het ziekenhuis te Befgen op 2oom vervoerd. Maandagmiddag liet de wielrijder M. C. te Tilburg zich in de Zuid-Oosterstraat aldaar door een vrachtauto voorttrekken. Bii eéh zijstraat kwam hU plotseling van achter den wagen vandaan en stak den rijweg over. Dit werd hem noodlottig. De Jongeman reed pardoes op een van tegen overgestelde richting komende auto. Hij sloeg eerst met het hoofd tegen de auto en werd vervolgens tegen den grond gewor pen. Met zeer ernstige verwondingen aan het gelaat werd hij opgenomen en per auto voorloopig naar de nabije ouderlijke woning overgebracht. De Jongeman bleek ook nog een hersenschudding te hebben bekomen. Den autobestuurder treft geen schuld. Maandagmiddag om vijf uur is te Drachten de 20-jarlge dienstbode v. d. L. aangereden door een bestelauto van den heer Kijlstra Bulten bewustzijn en ern stig gewond is het slachtoffer naar het Diaconessenhuls te Leeuwarden overge bracht. Maandagmiddag heeft dicht bij Bellen een ernstig ongeluk plaats gehad De 60- jarige mevr. Oosterhof-Hemkes uit Wijn tjeterp is op den Stationsweg tusschen Gorredijk en Bellen door de stoomtram, die om ongeveer vijf uur uit Gorredijk vertrekt, overreden en gedood. Het slachtoffer had een bezoek gebracht aan haar zieke moeder te Luttenhuizen en aan haar broer in Gorredijk. In den nacht van Dinsdag op Woensdag is een motorfiets, komende uit de richting Uithuizermeden en gaande naar Stedum. te Usquert in een scherpen bocht van den weg met groote vaart tegen een hek ge reden. De duorijder, de 18-jarige P, van der Berg. woonachtig te Uithuizermeden, is van het motorrijwiel geslingerd en werd op slag gedood. De bestuurder, de 20-jarige B. Groeneveld, woonachtig te Stedum, be kwam lichte verwondingen. Het motor rijwiel ls totaal vernield. SLOEP MET VISSCHERS AFGEDREVEN. Na 3'/* dag rondzwalken opgepikt door het stoomschip „Calypso". Eersten Kerstdag om twee uur is het s.s. Calypso van de K.N.S.M. in de haven van IJmuiden aangekomen, met aan boord vier Scheveningsche visschers, de gebroe ders Verbaan en de gebroeders Ballen, die Zaterdagmiddag, toen ze in een sloep langs de kist aan het vlsschen waren, door den sterken Oostelijken wind zijn afge dreven en door den stroom in de voor- route zijn terecht gekomen. Zij hebben daar niet minder dan drle-en-een-halve dag hulpeloos rondgedobberd, totdat "zij Dinsdagmorgen door de „Calypso" werden opgemerkt en aan boord genomen. De mannen, die gedurende al die dagen geen schip hadden ontmoet en groote ontbe ring hadden geleden, waren overgelukkig, toen zij werden ontdekt. Op dat moment was het buitengewoon heiig, zoodat zij van geluk mogen spreken, dat men hen heeft gezien. De sloep hebben zij achtergelaten. De bemanning van de „Calypso" was van het afdrijven der sloep door middel van de radio op de hoogte gesteld, zoodat men reeds op den uitkijk stond. De sloep werd opgepikt ten Noorden van Schéve- ningen. Bij aankomst te IJmuiden waren de mannen weer geheel opgeknapt en za gen er frisêh en monter uit. BANKLOOPER BEROOFD. In een Amsterdamscbe tram. Een banklooper- van een effectenlirma uit de Kerkstraat te Amsterdam stapte Maandag op het Rembrandtplein op een wagen van lijn 11 in de righting van de Munt. Toen hij bij de Munt zijn tram abonnement aan den conducteur zou Ia- ten zien, miste hij zijn tasch, waarin on geveer f. 2800 was geborgen. Tegelijk met hem waren op het Rembrandtplein twee mannen van een Oostersch type op den wagen gestapt. Deze waren er echter aan de Halve Maansteeg weer afgegaan. De politie vermoedt dat deze twee mannen den banklooper de tasch hebben ontfut seld. DOODELUKE VAL. Gistermiddag is een droevig ongeluk gebeurd in de Jan van Houtstraat te Den Haag. Een vierjarig jongetje. A. J. H. ge naamd en wonende aan de Rljswljksche- straat, was op bezoek bij zijn grootouders aan de Jan van Houtstraat en ging in een onbewaakt oogenblik naar de tweede étage. Hij stapte daar op een plat, speelde er eenige oogenblikken. doch viel naar be neden en kwam ln den tuin van de woning terecht. Het knaapje werd, deerlijk gewond opgenomen en bleek, een schedelbreuk te hebben gekregen. Naar het Jullanakinder- ziekenhuis overgebracht, was het bij aan komst reeds overleden. VUURGEVECHT LANGS DE BELGISCHE GRENS. Een doode en meerdere gewonden. Dinsdagnacht vond aan de Belgische grens, nabij Gastel, een hevig vuurgevecht plaats tusschen kommiezen Een Holland- sche kommies op patrouille langs de grens, stootte op een grooten troep smok kelaars. Het gelukte hem een der smokkelaars te grijpen en diens flets en smokkelwaar ln beslag te nemen. De overigen zochten hun hell ln de vlucht. Toen zij echter bemerk ten dat de ambtenaar alleen was, kwa men zU terug en omsingelden hem. De kommies zag zich genoodzaakt zijn arres tant los te laten, daar zijn positie zeer be nard werd. De bewoners van Gastel kwamen de smokkelaars te hulp en bestookten den kommies met steenen en andere projectie len Plotseling verscheen er assistentie voor den kommies. Een vijftal kommiezen uit Budel snelden ln een auto hun collega te hulp. maakten van hun vuurwapenen ge bruik en wisten de smokkelaars op vetllgen afstand te houden. Eghter niet voor lan gen tijd In de buurt van Soerendonk gin gen de smokkelaars, bijgestaan door de bewoners van Gastel tot den aanval over. De ruiten van de auto werden geheel ver nield. de banden stuk gesneden en een gat in het benzine-reservoir gestoken. De kommiezen zagen zich gedwongen in een bosch langs den weg dekkinz te zoe ken vanwaar salvo's werden afgegeven. Twee smokkelaars werden daarbij zoo zwaar gewond dat zij in zorgwekkenden toestand naar het ziekenhuis werden over gebracht. Plotseling nam het overwicht der smok kelaars een einde. In een auto arriveerden een aantal marèchaussee's uit Budel. die met karabijn en revolver het vuur op de bende openden Het pielt was nu spoedig beslist. De bende zocht nu een goed heen komen waarbij acht personen werden ge arresteerd. waaronder zes met ernstige schotwonden Ook de twee anderen waren gewond maar zoo ernstig, dat men vreest, dat zl) niet. in het leven zullen blijven. Een later bericht meld. dat een der zwaargewonden lntusschen ls overleden „Ce tem". BUITENLANDSCH GEMENGD. NOODLOTTIGE KERSTBOOMBRAND. In het huls van een zekeren Judd Miller te St.. Louis (V. St.) is de kerstboom in brand geraakt, met het gevolg, dat binnen enkele oogenblikken ook de trap naar boven ln vlammen was gehuld. Mrs Miller en drie kinderen kwamen ln de vlammen om, terwijl Miller en een bezoekster ern stig werden gewond. Miller, die jaren lang werkloos was ge weest, had eenige maanden geleden een betrekking gekregen efi om dit verheu gende feit te vieren, Jtad het echtpaar be sloten, een bijzonder,"karakter te geven aan het feestje, dat Mo tragisch is af ge loopen. - o-ai' .:a au ic GROOTE BRAND TE WUPPERTAL. Daar nog onopgehelderde oorzaak heeft Maandagavond een hevige brand gewoed in de rubberfabrieken Vorwerk en Zn. te Wuppertal (Duitschland). De schade zou 2'/t a 3 RM. mlllioen bedragen. DE EXPEDITIE VAN BYRD. Er zijn radio-telegrammen van Little America ontvangen, volgens welke de Zuid poolexpeditie van Byrd het voornemen heeft in de laatste week van Januari terug te keeren via Nieuw-Zeeland naar New York. Byrd heeft verklaard, dat hij hoopte, vroeg in de lente te New York te zijn. REDEVOERINGEN VAN HEEREN ALBARDA EN VORRINK. DE SPOORWEGONGELUK IN DUITSCHLAND De Duitsche Rijksspoorwegdirectie deelt mede: Op het personenstatlon Kornwetsheim is dé D-treln Stuttgart-Frankfurt am Main in botsing gekomen met den juist uitrij- denden personentrein Kornwestheim MuensterUntertuerkheim. Beide loco motieven ontspoorden en werden zwaar beschadigd. De postwagen van den D-trein werd eveneens beschadigd. Van het loco- motlefpersoneel van den D-trein werd de machinist en een als stoker rijdende reservemachinist licht gewond. Van het personeel der electrische locomotief van den anderen trein werd de machinist en zijn assistent licht gewond, evenals twee postinspecteurs en eeirpöstsecretaris. DOODVONNIS GEWIJZIGD. Het doodvonnis, dat tegen Violette No- ziere is uitgesproken wegens moord op haar vader, werd gewijzigd in levenslange opsluiting. Zij zelf was er weinig mee in genomen. VLIEGTUIG IN HUIS. Tengevolge van het slechte zicht vloog een Fransch verkeerstoestel, dat op Croy don wilde landen, te ver. Het scheerde over het vliegveld, zonder het te zien en raakte met een wiel van het landingsgestel het dak van een villa. Het toestel had toen gelukkig reeds bijna al zijn snelheid verloren, zoodat de botsing vrij goed afliep. In een muur van 't huls werd een gat geslagen, waardoor een bui tenmotor door den muur heen in de keu ken tegen het fornuis terecht kwam. Ver scheidene pannen werden van het dak ge veegd. De twee bewoners, die thuis waren, een vader met zijn dochter, waren hevig ge schrokken, Niettemin had het meisje vol doende tegenwoordigheid van geest, om al het vuur in de keuken te dooven. aange zien uit den door den muur stekenden motor benzine naar binnen stroomde. De vader moest tengevolge van den schrik naar het ziekenhuis worden overgebracht, waaruit hij echter na eenige uren ontsla gen kon worden. Op Eersten Kerstdag heeft de Federatie Amsterdam der S.D.A.P.,, ln het Concert gebouw aldaar haar traditloneele Kerst vergadering gehouden. De bijeenkomst werd geopend door den heer J. W. Matthljssen, voorzitter van de Federatie. Daarna zong de „Stem des Volk" eenige liederen. Ir. J. W. Albarda, voorzitter der Tweede- Kamer-fractle. die daarop het woord ver kreeg, begon zijn rede met een verklaring, waarom hij geweigerd had zijn toespraak via de VARA te laten uitzenden. Spreker meende, dat zijn rede door de Radio-Con trole Commissie wel zoodanig zou worden beknot, dat deze voor de radioluisteraars geen waarde zou hebben. Spr. wenscht niet, om der wille van een Radio-Controle Com missie te zwijgen over al datgene, wat hem in dit roerige Jaar heeft vervuld: hij wenscht geen moordkuil te maken van zijn hart! De economische toestand ls dit jaar, in vergelijking tot het vorige, niet verbeterd. Het leed der werkloozen ls in geen enkel opzicht minder geworden. De wanhoop stijgt alom, ook ln de kringen der midden standers. ook in die van groote industrlee- len, ook bij de boeren, voor wie de vrucht baarheid der aarde een vloek ls geworden. Als in zulk een tijd, reeds zoo vervuld van economisch leed. er nog staatkundige om wentelingen plaats hebben als in Duitsch land, dan is de ellende niet meer te over zien. In Duitschland en Oostenrijk ls de democratie vernietigd; democratie is meer dan een staatsvorm, het is een beginsel, waar 't fascisme lijnrecht tegenover staat Moeten wij in dezen donkeren tijd den moed laten zakken? Neen. De zeeman toont de grootste activiteit, wanneer de storm woedt. De socialist, die thans den moed zou laten zakken, ls niet waard een groot Ideaal te dienen. En wie goed ziet, weet, dat er teekenen zijn, die er steeds weer op wijzen, dat het socialisme en de democratische gedachte niet sterven kun nen. Men zie naar het Noorden, naar En geland. naar het dappere Tsjecho-Slowa- kije, dat temidden van fascistische landen zijn democratische gezindheid bewaart. Maar wie het sterkst sprekendste bewijs voor de kracht en de moed der sociaal- democratie zoekt, hij zie naar Duitschland en Oostenrijk, waar ondanks dictatuur, ondanks geweld en moord, tie Dujtsche en Oostenritksehe socialisten ondergronds doorwerken. Een andere lichtstreep aan den donkeren hemel is de activiteit van den Volkenbond, inzake dc Saarkwestie en den moord op koning Alexander. Hieruit blijkt, dat oor logen niet ln alle opzichten onvermijdelijk zijn. Het ls een der eerste plichten van de sociaal-democratie aan het Volkenbonds- werk mee te doen. Het is daarom, dat de S.D.A P. ln de Tweede Kamer haar onmid dellijke goedkeuring hechtte aan het plan om Nederlandsche troepen naar het Saar- gebied te zenden om het vredesleger te versterken. Na de pauze sprak de heeT Albarda over den politieken toestand in Nederland en de houding van de S.D.A.P. De S.D.A.P., is ln een politiek isolement gedrongen. De S.D.A.P. heeft nog altijd 90.000 leden, het N.V.V. 300 000, en teekenden niet an derhalf millioen volwassenen op het peti tionnement van het N.V.V.? Met volledige eensgezindheid heeft de S.D.AP. een ge sloten front gevormd tegen al wat de democratie bedreigt. Dat de S.D.AP. zich ondanks alle moeilijkheden kan hand haven, geeft den leden recht op moed en hoop op de toekomst. Misschien wachten ons nog zeer zware tijden, mogelijk ook, zullen wij diepe ver nederingen moeten verdragen, maar wat binnen ln ons leeft, aan wezenlijk socia lisme, dat ls nooit te verdedigen. Dit ls een kracht, die alle moeilijkheden zal weerstaan. Te 's-Gravenhage had ln het Gebouw voor K. en W. een drukbezochte Kerstver gadering plaats van de Federatie Den Haag der S.D.A.P.. aan welke bijeenkomst tevens medewerking werd verleend door Kunst en Strijd (muziek) en de 8tem des Volks (zang). De Kerstrede werd gehouden door den Partijvoorzitter, den heer Vorrink, die er op wees, dat naast de vele miUioenen, die in kerken of ln inttemen kring hun Kerst feest vieren, ook het socialisme op dezen dag behoefte heeft aan een verlossings gedachte. Want om ons heen zien we een wereld in nood, een wereld vol verschrik king; bij duizenden, neen miUioenen is er wanhoop en vertwijfeling over hun lot in de tegenwoordige maatschappij; hun ellende en diepe nood doet hen wanhopen en twijfelen aan de broederschapsge dachte van het Christendom. In dit verband wees spr. op den Open Brief van dr. Hevermans aan een der mi nisters, waarin de ontstellende waarschu wing voorkwam„Excellentie, Uw volk dreigt ten onder te gaan door ondervoe ding" Wij zijn thans zoover in de kapi talistische samenleving, dat wij ln het rijke Nederland moeten spreken over den honger en over kinderen, die verhonge ren. Is er ook niet reeds in een Katholiek Schoolblad geconstateerd, dat er op een school ln Eindhoven ruim 200 kinderen aan ondervoeding lijden? En daarop moet gewezen worden ln het aangezicht van hen, die eerbied blijven prediken voor een gezag, dat door loonsverlagingen en aller- lei maatschappelijke verslechteringen een volk tot dien toestand heeft helpen drijven, een gezag, dat het verlagen van den toch reeds zoo lagen steun aan werkloozen kwalificeert als het wegknippen van franje. Hun roepen we toe: „Uw wanbe leid. Uw onvermogen om de hongerlgen te spijzigen en de naakten te kleeden, heeft in onze geesten uitgedoofd en in onze zie len uitgebrand het laatste restje respect, dat daarin nog aanwezig moeht zltn, Er heerscht groote nood onder de arbein dersklasse en wanneer we zien den schreeuwenden pijn en kommer der werk loozen. dan klagen we aan hen, die op deze rijke en overvloedige aarde onbekwaam zijn geweest en die het „Vrede op Aarde" hebben gemaakt tot een wedloop der vol keren in bewapening. Daarom hebben wij, aldus spr., gezwo ren, dat er een wereld zal komen, waarin moeders niet angstig worden wanneer de kinderen oin een boterham vragen, een wereld, waarin de waardigheid van den mensch wordt erkend en waarin de mensch ook werkelijk als mensch kan leven. Daar voor is echter In de eerste plaats vrijheid noodig en daarom kan dit Ideaal niet ver wezenlijkt worden door de dictatuur van het fascisme, noch door het communisme, maar zal de oplossing moeten worden ge vonden op den grondslag van het democra- tisch-socialisme. en eerst dan, wanneer het licht van dit socialisme ten volle zal zijn opgegaan, zal er voor de menschheid in werkelijkheid zijn een „Vrede op Aarde". RECLAME- 3762 BAK- EN BRAADVET DE FEESTDAGEN EISCHEN IN AMERIKA BIJNA 200 DOODEN. Gedurende de laatste dagen zijn in de Vereenigde Staten bijna 200 menschenom het leven gekomen tengevolge van auto ongelukken, vliegtuig-ongevallen, trein ongelukken, verdrinking, vechtpartijen, moord en zelfmoord. Callfornië en Texas gaan aan het hoofd van de droeve lijst met 24 slachtoffers elk dan volgt Missouri met 21 dooden, terwijl een 12-tal staten tien of meer slacht offers telt Door auto-ongevallen op de wegen van Los Angeles naar het Noorden van Callfornië kwamen zestien personen om het leven; in Texas eischte het auto verkeer 15 dooden; het totaal aantal on gelukken in de Staten bedroeg 73. Verder hebben minstens 24 zelfmoorden plaats gehad. Door brand zijn 22 personen om het leven gekomen, o.w. zes kinderen, die het slachtoffer werden van kerstboom- branden. BANKOVERVAL. Vier zwaar-gewapende bandieten, onder leiding van Robert Mais, „staatsvijand No. 1 van Philadelphia", hebben Maandag middag een overval gepleegd op de kas van de Philadelhpia Electro Company. Zij ontkwamen met een buit van 45.000 dollar. De bandieten plaatsten twaalf beambten onder bedreiging met hun revolvers tegen den muur, plunderden de kas en verdwe nen toen snel met den buit met een ge reedstaande auto. VLIEGONGEVAL, Een vliegtuig m et drie kinderen aan boord, die in Nevada (V. St.j met Kerst- vacantie gingen, dat spoorloos was ver dwenen, blijkt in een ravijn te zijn gestort De drie klnderan en de piloot zijn om het leven gekomen. ONTPLOFFING OP EEN DUIKBOOT. Aan boord van een duikboot te Mont- falcone (Italië) heeft een ontploffing plaats gehad. Een matroos werd gedood en acht anderen werden gewond. SPOORWEGONGELUK IN ONTARIO. Een ernstig spoorwegongeluk heeft plaats gehad »p het station Dundas, op 12 K.M. afstand van Hamilton In Ontario (V. St.) De sneltrein uit Chicago is door verkeer den wisselstand achter op een trein met Kerst-reizigers gereden, die in het sta tion stilstond. De drie laatste wagons van den stllstaanden trein werden geheel ver splinterd, 18 reizigers werden gedood en 30 gewond. GEVECHTEN OP DE PHILIPPIJNEN. Volgens een bericht uit Manilla zijn bij gevechten op het eiland Mindanao (Phi- llppijnen) 37 personen gedood. Roovers hebben een overval op het eiland gepleegd, waarbij 21 Philipplno's werden gedood, voor dat de politie ter plaatse verscheen. Er ontstond een ga- vecht, waarbij de roovers 16 dooden moesten achterlaten. In de week van 17 tot en met 22 Decem ber werden in Nederland 126 faillissemen ten uitgesproken. 2-3

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 10