NIEUWJAARS- 1935 ADVERTENTIËN 75Ite Jaargang MAANDAG 24 DECEMBER 1934 No. 22933 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE KERSTDAGEN. OFFICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. Het voornaamste Nieuws van heden. Maandag 31 Dec. Nieuwjaarswenschen Tot Zaterdag 29 December a.s. des n.m. 1 uur LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waai agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zaken advertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ots. bij maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets, porto te betalen. Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noorüeindsplenj Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT? Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.35 per week 1.0.18 Franco per post 1.2.36 per 3 maanden portokosten (roor binnenland 1.0.80 per 3 mod.) Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. Morgen Eersten Kerstdag en Woensdag Tweeden Kerstdag verschijnt ons blad niet en lijn onze bureaux den gebeelen dag gesloten. Kleine Advertenties zullen wij in ons blad van Donderdag 27 December a.s. opnemen. DE DIRECTIE. KERSTINZAMELING NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS". Gaarne zoude ik aan den vooravond van den Kerstnacht openlijk zelf en gewis ook uit naam van zeer vele, zoo niet alle lezers van dagbladen, mijn groote waardeering en dank uitspreken voor de gelukkige gedachte, die de leiders van de dagbladpers gehad en doorgevoerd hebben om gelden in te zamelen, waaruit aan de zeer velen voor wie de Kerstherdenking haar karak ter van een gelukkig huiselijk feest zou moeten missen, een kleine ondersteuning gegeven, een hoopvoller en dankbare ge dachte gewekt kon worden. De verdeeling van het bijeengebrachte bedrag en de uitreiking er van aan de daarvoor in aanmerking komende gezin nen in hunne woningen heeft thans plaats gehad en uit tal van door mij ontvangen dankbetuigingen is mij gebleken, hoe bij zonder dankbaar deze gaven ontvangen werden, hoe goed zij te pas kwamen. Zij, die den stoot tot dit werk gegeven hebben en zij die er aan mede deden, mogen zich ruimschoots beloond achten, want zij hebben goed werk gedaan. Het verdoelen van het beschikbare be drag was een moeilijk en zorgvragend werk; niet minder tijdroovend was het om de giften zooveel mogelijk persoonlijk aan de huizen uit te reiken. Den velen help sters en helpers, ,die dit werk voor mij hebben willen doen betuig ik hier openlijk mijn warmen dank. 3755 De Burgemeester, A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. Lelden, 24-XII-'34. D. BEUTH t OPENBARE LES „MAATSCHAPPIJ VOOR TOONKUNST." Wijlen de heer Beuth. In den ouderdom van 83 jaar is in den nacht van Zaterdag op Zondag hier ter stede overleden de heer D. Beuth, oud- mede-directeur der bekende dekenfabriek der firma R. M. Beuth en Zonen aan de Kaiserstraat. Deze fabriek werd gesticht door den vader van den thans ontslapene, den heer R M. Beuth. Bescheiden begon nen, heeft ze zich in den loop der jaren Beweldig uitgebreid, waartoe de heer D Beuth veel heeft bijgedragen. Ongeveer 14 jaar geleden trok hij zich uit het zaken leven terug. De overledene had zitting in tal van be sturen en corporaties; hij was oud-be stuurslid van de afd. Leiden der Ver. „Ned. fabrikaat", voorzitter van het kerkbestuur der Ned. Isr. Gem. hier ter stede, voorzitter van het schoolbestuur, penningmeester van de weezencorporatie en voorzitter van het Armbestuur der Ned. Isr. Gemeente De begrafenis zal geschieden morgen ochtend elf uur op de begraafplaats der Ned. Isr. Gem. te Katwijk. Vele hoopgevende prestaties. Tegen het einde van het jaar weten wij, dat de leerlingen der muziekschool Toon- kust proeven van bekwaamheid komen af leggen. Een hartelijk gestemd publiek zit dan gereed om de executanten met inge nomenheid te begroeten en ook wij voe gen ons gaarne daarbij, omdat wij weten dat velen bewijzen van ernstige studie zullen brengen Het oor luistert op de meest welwillende wijze: geen zwaar-cri- tisch oordeel wordt van ons verwacht. Wij zouden dan ook zeer ongaarne onvrien delijke opmerkingen maken, getroffen als wij steeds zijn door den meest enthou siasten musiceergeest, die een openbare les als deze kenmerkt. Zaterdag hoorden wij ih den Foyer der Stadsgehoorzaal werkelijk weer de aardig ste resultaten van serieus onderwijs. Na dat 's middags een lange serie jongeren zich had laten hooren, waren 's avonds de ouderen aan de beurt, zij, wier prestaties in 't algemeen al op een zeker niveau staan en waarvan men een gevorderde trap van ontwikkeling verwachten kan. In die verwachting werden wij geens zins bedrogen: diverse leerlingen, wier ontwikkelingsgang wij reeds meerdere malen konden volgen en die op deze school reeds een zekere vermaardheid kregen, waren aan 't woord. Zoo de cellisten Jan Muller en Mark Bruining, die niet alleen muzikaal zijn, doch ook over een techniek beschikken, waaraan hun leerares stellig vreugde be leeft! Wellicht was de opgave voor den eerste technisch nog iets te zwaar. In mej. Van Dijk leerden wij een zangeres ken nen, die over een frisch en sympathiek geluid beschikt en die bij verdere studie wel wat bereiken kan. Vooral Brahms' „Die Sonne scheint nicht mehr" zong zij ook gevoelig van voordracht. Mej. Snoep bespraken wij reeds veelvuldig en roem den haar vergevorderde techniek: meer innerlijke bewogenheid moge haar voor dracht alsnog verdiepen. Als geheel gaf zij echter een tevredenstellende vertol king van het eerste deel van Chopin's concert in e kl. Veel voor de toekomst doet ons het spel van mej Henny Boekwijt verwachten: niet alleen in talrijke begeleidingen weer de zij zich kranig, doch vooral van het concert no. 2 op 19 van Beethoven (le deel), gaf zij een muzikaal gevoelige in terpretatie. Een basis, waaruit nog veel kan groeien lijkt ons hier gelegd: de losse, soepele aanslag, die op den duur wel in volume zal winnen, is reeds geschakeerd. Een leerlinge met talent, die vlot, betrouw baar en volgzaam begeleid werd door het orkestje onder leiding van den gerouti- neerden heer v. d. Burg. De orkest-afdee- ling vertolkte tevens het eerste deel van Haydn's Symphonie no. 5. waarin de klank ons te veel op de groote zaal leek ingesteld en de zuiverheid soms even zoek was, doch buitengewoon dapper weerde men zich in de begeleiding van den violist An ton Pierlot, die met groote durf en voort varendheid het eerste deel van Vivaldi's Concert in a kl. t. voordroeg Maar in Beethoven was het orkest toch op z'n best! Met buitengewoon veel genoegen hoor den wij het fluitspel van Wim Heering: in „Les Cygnes" en Les Ecureuils" van Henri Busser voldeed hij weer volkomen aan de hooge verwachtingen, die wij van dezen gevoelig muzikalen fluitist voor de komende jaren koesteren! De tenor Chris van der Kwast ontwik belt zich regelmatig: hij zingt licht en ongeforceerd. Daaruit kan nog van alles groeien; met genoegen constateeren wij zijn vooruitgang. De leerlingen A. Akker man, Jo Dee, H. Boekwijt en L. Dee ver tolkten op welluidende wijze het vlotge schreven, vriendelijk-klinkend en met uit stekend inzicht voor wat het kwartetspel vereischt, gecomponeerde eerste deel uit het kwartet in g kl. t. van den heer H. W Hannivoort, die mede hartelijk in de hulde na deze interpretatie betrokken werd. Speciaal trof ons de mooie behan deling der cellopartij. Tenslotte zij nog een compliment neer geschreven voor de zang van het Dames koortje onder leiding van den heer Ri chard Boer. dat op zuivere en veelszins zeer goed getroffen wijze het Kyrie en Gloria uit de „Mlssa Simplex ad tred voces I aequales" van H. Andriessen bracht. Deze treffende deelen, die zeker niet gemak- kelijk zijn. klonken zeer beschaafd, al hoorden wij nog te veel solozang van en- I kele speciale, goeddragende stemmen. Ook i deze uitvoering verdiende het haar ge- brachte applaus volop! Applaus het spreekt immers vanzelf was er op dezen vriendelijk gestemden avond natuurlijk in overvloed, waarbij v/ij ons zonder bedenking konden aanslui- ten. Want wat stemt verblijdender, dan zooveel liefde voor mooie muziek te be merken, als op een Toonkunst-school avond, waar men eensgezind optrekt om Vrouwe Musica naar beste krachten te dienen? VEREEN. TOT BEVORDERING DER BELANGEN VAN SLECHTHOORENDEN. Kerstbijeenkomst. De Afdeeling Leiden van ver. tot Bev. der Belangen van S.H. heeft een kerst- bijeenkomst gehouden in de zaal van „Toonkunst" op de Nieuwe Rijn. Mag het Bestuur zich telken jare verheugen in een flinke opkomst, dit jaar was het al bijzon der; wèl een bewijs, dat deze bijeenkom sten door de leden gewaardeerd worden. Een honderddertig-tal leden en belangstel lenden vulde de zaal, die versierd was met een kerstboom, groen en bloemen, de laatste belangeloos geleverd door den heer Kriest, Korevaarstraat, alhier. Te ruim acht uur opende de Pres. Mevrouw T. KranenburgSiemens den avond met een hartelijk woord van welkom tot alle aan wezigen. Spreekster merkte daarbij op, dat deze bijeenkomst in den loop der jaren is uitgegroeid tot een zeer bijzonderen avond, waarop we tot nog toe meest alleen door vreemde krachten waren gesteund, maar heden in samenwerking met de dames Christiaanse en Bik door en voor dooven zou worden opgetreden. Immers de jeugdige dochtervereeniging „V.0X>.0.", onder de eminente leiding van Mej. W. Wessels uit den Haag, zou den aan wezigen toonen, wat zij met ernstig wer ken had bereikt. De belde dames Chr. en B. zijn reeds lang geen vreemden meer voor de vereeni- ging, reeds meerdere kerstavonden heeft mej. Chr., op de piano begeleid door mej. B. doen genieten van haar stem en spel, en zoo was het ook weer, toen zij eenige mooie Kerstliederen ten gehoore brachten. De Kersttoespraak van de gewaardeerde Presidente werd door allen met groote be langstelling aangehoord; dank zij de goede groepstelefoon konden allen haar volgen. Men spitst zich al op deze toespraak; ieder weet al wel, dat Mevr. Kr. steeds weer iets goeds vertelt, en in deze sombere, laatste dagen van het jaar, in de al even sombere tijdsomstandigheden en met de zoo droeve gebeurtenissen dezer dagen heeft mevr. Kr. een opwekkend woord voor hen, die door hun gebrek reem, zooveel moeten missen. Ook de goedltobrenden stellen haar woorden op hoogen prijs en een woord van dank uit aller naam is hier zeker op zijn plaats. Er werd vrij lang gepauseerd, onder het genot van thee met allerlei versnaperingen, waaronder cake, een zelf gebakken tracta- tie van een der leden; de tongen kwamen los en een genoeglijk uurtje passeerde daarmee. Zoowel vóór als na de pauze gaf V.O.D.O. eenige nummers ten beste. De tafereelen „Kerkgang", „de Herders", Maria en de Koningen" alle begeleid door de dames Chr. en B. vielen bij de aanwe zigen buitengewoon in den smaak, waarvan het applaus ook wel getuigde. V.O.D.O. heeft alle eer van haar optreden, mag met genoegen terugzien op haar prestaties van dezen avond en mej. Wessels dankbaar zijn voor haar uitstekende leiding. Te ruim half elf kwam Mevr. Kr. even op het tooneel, om namens alle aanwezigen mej. Wessels hartelijk dank te zeggen voor al haar moeite voor het welslagen van de zen avond, onder aanbieding van een doosje met inhoud. Ook de dames Chr. en B. werd een bloemenhulde gebracht, waar na de heer de Ruiter, als voorzitter van V.O.D., mej. W. een fijn takje bloemen aanbood. De medespelenden werden in hun cos tumes gefotografeerd, waarna deze avond, die we als een zeer geslaagde mogen be schouwen, weer teneinde was. o AVONDDIENSTEN NED. HERV. KERK. Da^r het proefjaar voor den 5 uurs avonddienst in de Ned. Herv. gemeente al hier is afgeloopen. moest de Kerkeraad van bovengenoemde gemeente in deze opnieuw een besluit nemen. Nu zal één jaar een proef genomen om de avondbeurten om 6 uur te doen aanvan gen. Alleen de avondbeurten met doopsbedie- ning zullen om 5 uur gehouden worden. DE ACTIE VOOR EEN SPORTFONDSEN- BAD. Naar wij van het bestuur van de afdee ling Leiden van de N.V. De Sportfondsen vernemen ondervindt de actie voor een sportfondsenbad alhier overal groote be langstelling en sympathie. Het werk vor dert, doch het gaat niet vlug genoeg. De bestuursleden, die ook hun eigen werk zaamheden hebben, trekken er voortdu rend op uit om spaarders te vinden en weldra hoopt men het eerste honderdtal vol te hebben, hetgeen vergeleken bij andere plaatsen nog een prestatie is. Heel dringend wordt echter verzocht de bestuursleden niet zoo dikwijls terug te laten komen, alvorens een beslissing te nemen. Wie sympathie gevoelt voor deze actie besluite snel. Hij bespaart anderen veel werk en helpt ook een vlugge tot standkoming van een Leidsche overdekte zwem-inrlchting bevorderen! L-IDSCH BORGSTELLINGSFONDS. Woekerbestrijding en bevordering van zelfhulp. In een dezer dagen, onder voorzitter schap van mr. P. A. Pijnacker Hordijk gehouden vergadering van de Stichting Leidsch BorgsteUingsfonds. heeft de secre taris, de heer P. A. van Aggelen, directeur der Gemeentelijke Hulpbank (Gemeente lijke Bank van Leening en Geldschietbank) alhier verslag uitgebracht van de werk zaamheden van het fonds over het jaar 1934. Aan dit verslag is het volgende ontleend Het aantal aanvragen neemt steeds toe. Zoo werden in 1934 aangevraagd 543 borg stellingen (v. j. 515). Hiervan werden in gewilligd 489 aanvragen (v. j. 439). tot een totaal bedrag van f. 42.442. (v, j. f. 39.670). Afgedaan werden 430 borgstellingen voor f. 42.283.75 (v. j. 401 borgstellingen voor f. 36 901.25). Het grootste aantal aanvragers bestond uit fabrieks en vakarbeiders. Het gemid delde bedrag per geleende borgstelling be droeg f.86 79 (v j. f. 90.36). Teneinde een geldleenlng mogelijk te maken, werden vele gezinnen, die door omstandigheden als ziekte gezinsvermeer dering. groot kinderaantal, verhuizing, aanschaffing van kleeding. beddegoed, ledikanten, vernieuwing van huisraad etc. op een bepaald tijdstip geld noodlg hadden en credietwaardig waren, aan een borg stelling geholpen. Het Leidsche BorgsteUingsfonds vindt veel navolging. In onderschedene plaatsen zijn of worden borgstellingfsondsen opge richt. De gunstige werking van het Leid sche borgstellingsfonds heeft ook de aan dacht getrokken van het Nationaal Crisis comité. welke de crisis-comitó's in de grootere plaatsen daarop opmerkzaam heeft gemaakt. Immers op deze wijze kunnen vele per sonen in hun moeilijken levensstrijd wor den gesteund, terwijl de zelfhulp, de beste hulp die er is, in sterke mate wordt be vorderd. Ook de Nederlandse hg Vereeniging voor Volkscredietwezen en Woekerbestrij ding stimuleert de oprichting van borgstellings fondsen. Daartoe is uitgegeven 'n brochure over positieve woekerbestrijding, waarin o.m. het Leidsche Borgstellingsfonds ais voorbeeld wordt gesteld. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland alhier heeft een bemldde- lings-commissie ingesteld, ten einde den middenstand in Rijnland bemiddeling te verleenen ter bekoming van crediet. Waar het door de Regeering ingestelde waarborgfbnds van f3'/a millioen geen hulo aan kleine middenstanders verstrekt, heeft de commissie ook opdracht gekregen voor te bereiden en te bevorderen de op richting van een Rilnlandsche Borgstel- linasfonds voor den kleinen middenstand. Aan kleine middenstanders die crediet waardig zfjn en die waard zijn om instand te blijven, kan een dergelijk fonds uitne- BINNENLAND. De Uiver-slachtoffers zijn gisteren te Bagdad ter aarde besteld; van de post is ruim 200 K.G. behouden (3de Blad en Laatste Berichten, 1ste Blad). Algemeene vergadering van „Bloembol lencultuur" te Haarlem (4de Blad). De Snip is Zaterdag te Curacao aange komen; de bemanning is geridderd. (Binnenland, 4de Blad). Nieuw verdrag gesloten inzake het goe derenverkeer met Duitschland (Binnen land, 4de Blad). De Nederlandsche mariniers zijn Zater dagavond te Saarbrücken aangekomen. (.Binnenland, 4de Blad). BUITENLAND. Het bezoek van sir John Simon aan Parijs (Buitenland. 1ste Blad). Japan heeft het Vlootverdrag van Washington opgezegd (Buitenland, Iste Blad). De Fransche begrooting is aangenomen. (Buitenland, 1ste Blad). Zinovjef en vele andere leiders in sovjet- Rusland gearresteerd (Buitenland, 1ste Blad). mende diensten bewijzen. Het behoeft nauwelijks te worden gezegd, dat een en ander onze voUe sympathie heeft. Ver wacht mag worden, dat in onderscheidene dictricten van Kamers van Koophandel, borgstellingsfondsen voor den kleinen middenstand zullen worden opgericht, ter wijl mede verwacht mag worden dat de Regeering dit initiatief op krachtige wijze zal steunen. Het Leidsche BorgsteUingsfonds heeft ten doei woekerbestrijding door borg te staan voor credietwaardige credietbehoe- venden, die trots ernstige pogingen niet slaagden in het vinden van voor crediet- verleening geeischte borgen of in het stel len van gevorderde zakelijke zekerheid. Het verstrekt aUeen borgstellingen aan inwoners van Leiden. Het fonds heeft in de 6 jaar van haar bestaan 2164 borgstel lingen voor f. 188.540.50 verleend. Afgedaan werden 1722 borgstellingen voor f.169 239.75 Er werd slechts een verlies geleden van f. 1098 of nog geen 1 °/o. Het fonds heeft alzoo de woeker in het volkscredietwezen op krachtige wijze be streden, velen in hun moeilijken levens strijd gesteund, verval tot armoede helpen voorkomen en de zelfhulp op krachtige wijze bevorderd. De secretaris der Stichting is te spreken eiken Zaterdagmiddag van 35 uur, Nieuwsteeg no. 4. o TOONEELVEREENIGING .'.HET NIEUWE TOONEEL". Een geslaagde feestavond. In de zaal van „Zomerlust" heeft de Tooneelvereen. „Het Nieuwe Tooneel" Za terdagavond een uitstekend geslaagden feestavond gegeven. Niet alleen als feest avond maar tevens als uitvoering werd het een groot succes, want èn met het drama „Zijn laatste Schot" én met het blijspel „De Droom van een Kleermaker" oogstte de vereeniging grooten bijval. Het wakkere groepje dilettanten bewees beide genres goed aan te voelen en zoowel voor als na de pauze genoot een helaas niet geheel bezette zaal van het vertoonde spel en werden de uitvoerenden terecht met een krachtig en hartelijk applaus gehuldigd. Een proloog en enkele duettisten vulden het programma aan, terwijl „The Dutch Players" de entre-acte muziek verzorgden en het bal. dat onder leiding van den heer C. A. Bink. den avond besloot, opluister den. Na voortgezet examen slaagden voor het diploma der Leidsche Kweekschool (hoofdonderwijzeres), de dames; Betsy Bonnes, uit Haarlem en Klazina Broek- huyzen en Margaretha Ganzen, beiden uit Leiden. llllllllltlllllllllllllllllillllllUllllllllillllMllllllliiUlüllll 11 iiii i Uil] iiiiiiiitiiin uj i]iii]iuiri!iiiii I ifi 111 iiirifiinrfiu Ook dif jaar stellen wij weder de gelegenheid open in ons blad van te plaatsen, tegen den prijs van 75 cl. van 1 -5 regels, elke regel meer 15 cl. kunnen deze advertentiën worden aangeboden. - Bij latere aanbieding wordt de gewone advertentieprijs berekend. iiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 1