Alle zeven inzittenden om het leven gekomen 75*te Jaargang VRIJDAG 21 DECEMBER 1934 No. 22931 Vliegtuig op 16 K. M. van Rutbah Wells en 380 K.M. van Bagdad verongelukt Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD .VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ots. per regel voor advertenties uit leiden en plaatsen waai agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ots. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer S ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Rost cheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT Voor Lelden, en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zjjn: per 3 maanden f. 2.35 per week f. 0.18 Franco per post f. 2.35 per 3 maanden portokosten (voor binnenland f. 0.80 per 3 mad.) De Uiver is verbrand -O O Een ontzettende ramp heeft ineens de vreugde en de geestdrift gebroken, die dit jaar in zoo ruime mate in de Nederland sche luchtvaartbeweging hebben over- heerscht! De „Uiver" is verongelukt in de woestijn tusschen Cairo en Bagdad en er slaat een golf van deernis door het land met het vreeselijk lot der slachtoffers en met het leed hunner verwanten Zoo krachtig, zoo blij en zelfbewust vas de bemanning geweest bij den start. „Als wij geen pech krijgen, zal nr.* wel hikken" had Beekman rustig maar vol vertrouwen verzekerd en er was niemand die geloofde aan een mislukking Mf' belangstelling hadden duizenden van den aanvang af de reis gevolgd. Het was geen wereldschok kende gebeurtenis, deze versnelde Kerst- vlucht naar Indië, maar de beroemde .Uiver" had zich nu eenmaal een extra plaatsje veroverd in de narten van net Nederlandsche Volk, dat in zoo intense spanning met toestel en bemanning heeft meegeleefd in de onvergetelijke race naar MelbourneEn het was opvallend hoe die sympathie zich gisteren manifesteer de. onmiddellijk nadat de eerste veront rustende berichten waren gepubliceerd. Men vergat de schitterende vlucht van „De Snip", men vergat het kranige werk van Hondong en zijn mannen die pas in Paramaribo waren gelana en men dacht en men praatte slechts over en van de ..Uiver", die sinds middernacht van Woens dag op Donderdag geen enkel levensteeker. meei had gegeven Met het uitblijven van nadere berich ten steger, de onzekerheid en de vrees, maar bij alle angstige spanning over- heerschte de hoop, dat heden bij het aan breken van den dag de vliegtuig-eskaders der Royal Air Force en de Air France er in slagen zouden de „Uiver" in de uitge strekte woestijn rondom het Engelsche fort Rutbah Wells terug te vinden. Alle hoop behoefde nog niet te worden opge geven. Een bekwaam piloot als Beekman zou wellicht in staat zijn zelfs op moeilijk terrein het toestel aan den grond te zet ten en in dat geval bestond er alle kans op redding Het is helaas anders uitgekomen Een Engelsche machine ontdekte in den loop van den morgen de Nederlandsche Doug las-machine en zonder dat de Engelsch- man landen kon vermocht de bestuurder vast te stellen dat de Uiver' bij een noodlanding in brand was gevlogen en vrijwel geheel was uitgebrand. Hoop, dat nog één der inzittenden levend zou worden aangetroffen, moest worden opgegeven. Ziedaar de vreeselijke tijding, die ons Oit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. BINNENLAND. De Uiver is 16 K.M. ten Zuiden van Rutbah neergestort; alle zeven inzitten den, waaronder de heer J. Th. Kort, uit Oegstgeest en de oud-Leidenaar Steen bergen (2e piloot), om het leven gekomen (le Blad). Ons Parlementair Overzicht (3e Blad). Geestdriftige ontvangst van de Snip te Paramaribo (4e Blad). Het uitbreidingsplan van Noordwijk is in ontwerp aangenomen; de door-verbin- ding Noord- met Zuid-Boulevard is ver vallen (Uit de Omstreken, 3e Blad). Ernstige autobotsing bij Halfweg; twee zwaar gewonden (Laatste Berichten, le Blad). hedenmorgen bereikte! Zeven landgenoo- ten, enkele dagen geleden uit het Vader land vertrokken, met bestemming naar Indië, zijn dus bij deze ramp om het leven gekomen en met stille huivering neemt Nederland kennis van deze tragische ge beurtenis, die het tweede ernstige onge luk is. dat de K.L.M. op de Indië-routt heeft getroffen. Het eerste was dat, meer dere jaren terug, te Bangkok, waar dc- Ooievaar werd verpletterd. En het is een merkwaardige speling van het noodlot, dat het juist de marconist Van Zadelhoff is geweest, die bij beide ongelukken betrokken moest zijn. Zwaar gewond werd hij te Bangkok uit het toe stel gehaald Thans werd hij liet slacht offer var, zijn beroep op deze vlucht met de „Uiver". die het nieuwste en meest succesvolle toestel was van de groote vloot der KL.M. BUITENLAND. Nog een poging van de Volkenbonds commissie om Paraguay tot andere ge- dachten te brengen (Buitenland, 3e Blad). Mc Donald over den vrede (Buiten- land, 3e Blad). Weer een incident in het Saargebieê (Buitenland, 3e Blad). Nu rouwt Nederland over den dood van de zeven inzittenden en het vraagt zich vol ontsteltenis af hoe dit ongeluk zich kan hebben toegedragen. Op slechts 16 KM. van Rutbah was Beekman gedwongen tot een noodlanding. Waarom? Waardoor? Gebrek aan benzine kan niet de oorzaak zijn geweest (er was voor nog minstens 2'/i uur brandstof aan boord) en men neemt dan ook aan dat het noodweer een defect moet hebben teweeggebracht, waardoor het voortzetten van de vlucht volkomen onmogelijk was geworden. Wellicht zal men de ware oorzaak echter wel nooit te weten komen. De „Uiver" is verbrand, de inzittenden leven niet meer en niemand zal waarschijnlijk in staat zijn ooit den sluiter van dit verschrikkelijke drama op te lichten....! De eerste verontrustende dingen. Gistervoormiddag reeds was men onge rust geworden over de „Uiver", omdat er geen enkel radiocontact meer was geweest sinds kort na middernacht, en omdat het toestel volgens het reisschema reeds lang te Bagdad had moeten aankomen. De Douglas was om 9.50 uur uit Cairo ver trokken, hoewel de weersberichten zeer slecht bleken te zijn. Om 11 uur werkte de radio-dienst van het vliegveld Almaza te Cairo nog met de „Uiver". Daarmede was Cairo klaar. Gaza hoorde het toestel om 22 u. 57 passeeren, d.i. dus 1 u. 7 min. na het vertrek uit Cairo. Van Cairo naar Gaza is 348 KM. De „Uiver" had dus dat traject niet een gemiddelde snelheid van 315 KM. gevlogen. Gaza deelt niet mede, tot hoe laat men, daar met de „Uiver" gewerkt heeft. Wel wordt geseind, dat de „Uiver" die in ra diotaal „Ultra" heet tot 0 u. 25 met Rutbah Wells heeft gewerkt. Op genoemd tijdstip vroeg de „Uiver" aan Rutbah om een radiopeiling. Dat was het laatste wat men hoorde. Hierna hebben Bagdad, Rutbah en Hmaidt tevergeefs de „Uiver" geroepen. Geen taal of teeken werd meer vernomen. Cairo wist nog te vertellen, dat op het tragische tijdstip 0 u. 25 de „Uiver" 553 KM. van Gaza af was. Rutbah verklaarde, dat het weer abnor maal slecht was. Er woedde een hevig on weer, terwijl 't stormde en regende. Ver moed werd toen dat de „Uiver" een nood landing zou hebben gemaakt en dat een defect aan het radio-toestel oorzaak was, dat er geen verbinding was tusschen de Uiver" en de buitenwereld Van alle zijden werd gisteren onmiddel lijk hulp toegezegd, doch zóó slecht was het weer, dat er van het opsporingswerk weinig terecht kwam. Engelsche politie wagens trokken de woestijn in, doch het was tevergeefs, terwijl de vliegtuigen van le Royal Air Force en de Air France we gens het noodweer niet konden starten. Slechts een enkel militair toestel kon uit Cairo vertrekken en verder maakte een vliegtuig van de Irak Petroleum Comp. een vlucht langs de pijpleiding door de woestijn zonder evenwel iets te ontdekken.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 1