LEIDSCH DAGBLAD Eerste Blad Donderdag 20 December 1934 ELTAXTelef.666 MUZIEK. kamer van koophandel en FABRIEKEN. Bezwaren tegen de werkuijie der Bevracbtingscommissie. Gistermiddag kwam de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland in openbare vergadering byeen. De voorzitter de heer D. ten Gate Brouwer wenschte bij den aanvang den heer J F X Sanders van harte geluk met zijn herstel van een langdurige ziekte (appiausi. De notulen ■werden onveranderd goedgekeurd. Onder de ingekomen stukken bevond ziich een schrijven van het Ministerie van Economische Zaken betreffende de crisis heffing op consumptie-aardappelen waar voor door de K v K. was geadresseerd. Besloten werd het standpunt van de K. v. K te Rotterdam af te wachten, waaraan door de Leldsche Kamer indertijd adhaesie was verleend Van de N.Z.H.T.M. was bericht inge komen. dat het vooriooplg niet ln de bet doeling ligt de zware tramtreinen uit Kat wijk en Noordwijk over de Hoogewoerd te laten rijden De N.Z.H gaf de Kamer in overweging te onderzoeken of het belang van den winkelstand op de Hoogewoerd niet gewensoht zou zijn het tramverkeer, ook na de demping van het Levendaal via de Hoogewoerd te cben plaats vinden. Dit schrijven zal op advies worden gerenvoy- eerd naar de Cie voor Vervoer Op een verzoek om een geldelijke bij drage van f.200 van de Bemiddelings Com missie voor Crlsis-Crediet voor den Mid denstand ln Rijnland werd goedgunstig beschikt. De heer van Zonneveld merkte hierbij op dat in de eerste plaats op de gemeente besturen de plicht rust om deel te nemen in het waarborgfonds. Besloten werd bij de Ned. Spoorwegen en den Rijkswaterstaat aan te dringen op verbreeding van de Spoorhavenbrug in den Haagwee en bij de gemeente op verbetering van den over weg in den Lage Morsehweg. Naar aanleiding van een schrijven der Bevrachtigingscommissle, stelde de Kamer voor: le. naar den Minister van Economische Zaken een schrijven te richten waarin wordt verzocht a. een onderzoek te willen doen instel len naar de werking van de wet van 5 Mei 1933. houdende tijdelijke maatregelen ter bevordering van een zooveel mogelijke evenredige vrachtverdeellng in de binnen scheepvaart. zulks teneinde te kunnen be- oordeelen of en zoo ja. ln hoeverre deze tijdelijke regeling ook in de toekomst moet worden gehandhaafd b.) te onderzoeken in hoeverre maat regelen getroffen kunnen worden ter sa neering van de toestanden ln de binnen vaart 2e. met de Bevrachtingscommlssie nog maals overleg te plegen over de mogelijk heid om aan de bezwaren der Rijnlandsche industrie tegemoet te komen. De hger van der Laan was van oordeel, dat de Bevrachtingscommissie er niet in de eerste plaats is om de belangen der indus trie ln Rijnland te behartigen, doch om te zorgen voor een evenredige vrachtverdee llng Z.i. toont de Commissie 'n zeer Juiste en serieuze opvatting van haar taak te be zitten. Ook de heer Heringa achtte het niet wenschelijk. dat er van de zijde der Kamer wordt aangedrongen op ontheffing der Bevrachtingscommlssie. De voorzitter betoogde, dat dit, laatste ook niet ln de be doeling ligt. Er hebben het Bureau der Kamer evenwel van de zijde van handel en industrie klachten bereikt, dat zij na deel ondervinden van het optreden der Bevrachtingscommlssie. De klagers hebben hun bewering met bewijzen gestaafd, zoodat het Bureau de moreele verplichting heeft op deze wonde- plek den vinger te leggen. Het doel van het schrijven der Kamer is de commissie te wijzen op haar wettelijke plichten; het be doelt niemand persoonlijk te kwetsen. De heer Heringa achtte het beter zich recht streeks te wenden tot de regeering. daar z.i. de fout schuilt in de wet zelve, welke nu eenmaal den bevrachters iets hoogere kosten oplegt. De heer van der Laan bleef van meening dat de Bevrachtingscommissie goed func- tionneert. Als er klachten zijn oyer de vrachttarieven, dan moeten wij ons wen den tot de Kamer of tot den Minister. De voorzitter zette nogmaals uiteen, dat de Leidsche Commissie er andere meenin gen op na houdt als andere bevrachtings commissies, die toch ook de wet handha ven. En die meening is niet in het belang van de Rijnlandsche nijverheid. Nadat de vergadering even geschorst was teneinde het Bureau gelegenheid te geven de juistheid te onderzoeken van een op merking van den heer van Leeuwen in zake de positie van den heer Troost, amb tenaar ter Bevrachtingscommissie, stelde de heer de Gooyer voor het adres niet te verzenden en de zaak verder mondeling te bespreken. De voorzitter antwoordde, dat het Bureau daartoe alleen bereid is. wan neer de Kamer haar goedkeuring hecht aan de in het adres gemaakte opmerkin gen over de salarissen van het personeel der Commissie, waarop naar het oordeel van het Bureau bezuinigd moet worden. (Het adres zelf werd ons niet verstrekt; alleen de conclusie Verslagg.i Verschillende leden voerden hierover nog het woord, waarna het voorstel van den heer Gooyer om het adres voorloopig niet te verzenden, op de voorwaarden door den voorzitter uiteengezet, werd aangenomen. Aan het Centraal Instituut ter bevorde ring van het normale handelsverkeer tus- schen Nederland en andere landen werd over 1933 en 1934 een extra hoofdelijke omslag toegestaan van f. 100 De voorzitter deed vervolgens eenige mededeelingen over de clearing Nederland- Duitschland en wekte belanghebbenden op aangifte te doen van uitstaande vorderin gen. ontstaan door leveringen aan Duitsch- land voor 24 SeDtember j.l. Besloten werd aan den minister van Waterstaat onderstaand adres te verzenden In verband met het voornemen om den bruggenbouw over groote rivieren gedeelte lijk te financieren door middel van tolhef- fine op die bruggen, veroorlooft de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijn land zich met vevschuidleden eerbied Uwe Excellentie te berichten dat het haar voorkomt dat d° verhoovdp beWcting van het wegverkee- door 'nri-'ltag van het Verkeersfonds ecoe~7is,r 31t wegverkeer reeds zoozeer belast, dat het niet door een tolheffing op de nieuw te bouwen bruggen nog zwaarder moet worden belast en an derzijds de inkomsten van het Verkeers- fonds reeds zoo hoog zijn. dat uit de op brengsten voor het wegverkeer gemakkelijk de bruggenbouw kan worden gefinancierd. De K.tmer zou het ln elk geval uiterst onbillijk achten als uit de opbrengst van het wegverkeer niet eerst de kosten voor dit wegverkeer, ln casu de bruggenbouw, werden bestreden voordat werd overge gaan tot bijbetaling van tekorten van het spoor- en tramwegverkeer De Kamer veroorlooft zich daarom een dringend beroep op Uwe Excellentie te doen om niet tot tolheffing op de over de groote rivieren te bouwen bruggen over tg gaan. Na rondvraag ging de Kamer over ln Jiulshoudeltjke zitting. SCHOOL ZU1DSIN($L a. Een prachtige Ouderavond. Het geleek wel Kerstfeest, toen we gis teravond het Gymnastieklokaal van de Zuidslngelschool betraden. Aan,het einde der zaal was teen podium opgericht, ge flankeerd door twee fraaiigatoolde kerst- boomen. De wanden waren vetisièrd mét sparrengroen -en hulsttakken, waar'tus- schen feestelijk het rood van linten vlam de en kerstversleringen schitterden. Ver schillende werktuigen langs den muur, als ladders waren gecamoufleerd door groen en bloemen. Kortom het was een feestelijk entree Eere aan de leden van de Ouder commissie. die zich uitgesloofd hadden om hun ouderavond nu eens in een uiterst prettige omgeving te doen vieren. Dat laatste woord is hier geheel op zijn plaats. Om 8 uur opende het Hoofd der School, de heer A. van der Neut de vergadering met een bizonder woord van welkom aan den Rijksinspecteur, den heer Baak. den pas benoemden gemeentelijken inspecteur den heer Vriend, den voorzitter van den Centralen Ouderraad, den heer Harting, terwijl hij tevens verschillende Hoofden en Oud-Hoofden van Scholen dankte voor het voldoen aan de uitnoodiging; bene vens de vele opgekomen ouders, een ge zelschap, dat de groote zaal geheel vulde. Spreker merkte vervolgens op, dat het geen hier geboden zal worden de vrucht is van langdurige Ingespannen studie en nochtans niet het karakter draagt van een uitvoering, doch van een openbare les. Hij opent vervolgens met den wensch, dat het een prettige, vruchtbare avond moge wor den. die de ouders nader vertrouwd zal maken met het werk van de school. Dat de keurige decoratie van de zaal niet alleen maar voor het uiterlijk was bedoeld, doch dieperen zin bezat, bleek wel toen een klas kinderen zich op het podium opstelde ten einde onder leiding van den heer Van der Neut een gewijd programma uit te voeren, voor het grootste deel be trekking hebbend op het mooie en meest tot kinderlijke fantasie sprekende der Christelijke feesten. Want ook in de groote menschen wordt Immers ln dien tijd het kind weer wakker, dat luistert naar den Engelenzang en hunkert naar de Vredes boodschap. Ter inleiding werd door een jongenskoor gezongen het innige lied van Guldo Ge- zelle: ..Heer, mijn hart is boos en schul dig", Daarna volgde «Je bekende en altijd even mooie ..Kerst&ntate" van Catharina van Rennes. Hierna volgde het innige lied van Wlets Engeltjes" eh tot slot ..De Schoonste Feestdag", een cantate voor Moeders verjaardag van Cath. v. Rennes. Wat klonk het frisch en open: „Ziet gij die ster niet rijzen, in den donkren nacht". Hoe aardig was de beurtzang ln „De En geltjes". En tenslotte, om nog een enkel punt te noemen; wat zat er een mooie climax in de tweede cantate, besloten met de plechtige bede: „De Heere zeeg'ne en behoede U." De voorzitter van de O.-C., de heer Boom, richtte vervolgens enkele korte welge kozen woorden van dank tot den heer Van der Neut en eveneens tot mevr. v. d. Neut, die tegelijkertijd een bloemenmand ont ving als blijk van waardeering voor de wijze, waarop zij den zang had begeleid. Vervolgens nam de Inspecteur, de heer Baak, het woord om op de mèeste harte.- lijke en warme wijze zijn waardeering te uiten voor wat bier was gepresteerd. Het blijkt, dat hier de boodschap deT liefde wordt verstaan, wat bevruchtend werkt op de verhouding van school ei> huis Spreker heeft ontroerd geluisterd naar den kin derzang en het Is dan ook niet een com pliment, doch een woord van hartelijken dank dat hij uit. Dan richt de Gemeentelijke Inspecteur, de heer Vriend, die hiér voor het eerst in zijn nieuwe functie optreedt, het woord tot den heer v. d. Neut. Toen hij de mooi versierde zaal zag, heeft hij zich afge vraagd; Ben lk hier wel terecht? En na het ontroerend mooie zingen. Is hij nog opgetogener over wat hier werd ge wrocht. Hij prijst ten slotte de gemeente gelukkig, dat zij Indertijd den heer v. d. Neut tot Hoofd benoemde. En eindelijk getuigde de heer Harting, dat hij als voorzitter van den Centralen Ouderraad, heden een van de allermooiste ouderavonden bijwoonde, die tot dusverre te Lelden zijn gehouden. De ouders dragen de gedachtenis van dit werk uit naar an deren en zullen zoo getuigen van den geest van eenheid, verdraagzaamheid en kame raadschap, die de openbare school be- heerscht. De heer Van der Neut dankte ln de eerste plaats de kinderen voor hun toewijding, de ouders voor hun medewerking, den heer Volkers voor zijn steun. Wij hebben de hulp der ouders noodig als wij iets zullen bereiken. Hij dankte ook de autoriteiten voor hun belangstelling en waardeering en deed een beroep ook op hun medewerking. Tijdens de pauze werden ververschlngen verstrekt en verspreidden de ouders zich door de klassen om inzage te nemen van het schriftelijk werk der leerlingen. Daarna werd er midden in de zaal ruimte gemaakt teneinde den heer H. Kühler in staat te stellen een klasse jon gens gymnastische demonstraties te laten verrichten. Het begon met vrije oefeningen op en van de plaats, waarin een energiek tempo zat Daarna volgde een serie be hendigheidsoefeningen. waardoor het in- dividueele van de Jongens sterk tot uiting kwam. Vervolgens kregen wij een serie brugoefeningen en eindelijk klimoefenln- gen in de touwen. Dit alles werd keurig en correct uitgevoerd tot groote bevredi ging van alle aanwezigen. Het woord van dank en waardeering, dat de voorzitter tot den heer Kühler en de iongens sprak was ten volle verdiend. Hierna werd de interessante avond ge- j sloten. kon. ned. mij. voor tuinbouw en plantkunde. Laatste bijeenkomst der aid. Leiden in 1934. De laatste bijeenkomst In 1934, welke gisteravond in „In den Vergulden Turk" werd gehouden, .stond ln het teeken van het Kerstfeest, door de schitterende Kerst sterren van den heer Jan Krlest Jzn. Te half acht opende de heer J. G. Ballego de vergadering met een welkomstwoord tot de vele aanwezigen, in het bizonder tot de Wassenaarsche vrienden en sprak er zijn voldoening over uit dat voor de laatste bijeenkomst van dit Jaar de opkomst be vredigend was. Na voorlezing der notulen en het be handelen van de ingekomen stukken werd overeengekomen om aan de Tuiniers- en Bloemistenvereeniglng ..Door Eendracht Verbonden" een subsidie te geven van f. 19.voor den door deze Vereenlging gehouden potplanten- en tuinenwedstrijd. Hierna vond de bestuursverkiezing plaats waarbij de heer Jan Krlest Jzn met alge- meene «temmen herkozen werd als secr.- penn., en de heeren J. H. Smit en H. Koome hun plaatsen zagen ingenomen door de heeren G. Lufrbe Th.z. en R. J. Oudshoorn. De voorzitter dankte met zeer waardeerende woorden -den heer Smit, die een zeer werkzaam bestuurslid is geweest Vervolgens behandelde de heer D. de Jongh de vraag: „Is het nu de beste tijd om een bosch te dunnen, of kan de vorst daarbij later schaden?" Spreker bemerkte in de vraag belangstelling voor den Leld- schen Hout; hij vindt de vraag zeer be grijpelijk en in verband met het antwoord moet men den Leldschen Hout bekijken Deze is beplant met gewassen, die ln deze streek inheemsch zijn, hoewel het nu juist geen phytogeographlsche groep is. De grondwissellng is zeer sterk, men vindt er veen. klei, klei en veen dooreen, enz. Daardoor zal de oorspronkelijke planten gemeenschap wel sterk gewisseld hebben. Het is blijkbaar niet de bedoeling van den architect geweest om de oorspronkelijke plantengemeenschap te herstellen, maar hij heeft een wandelbosch geschapen van de planten, die thans rondom Lelden voor komen. Het zijn dus heel andere planten als die, welke men in de kweekerljen en tuinen aantreft. Oorpspronkelljk stond spr. er zeer sceptisch tegenover, maar deze op vatting is grootendeels gêweken; het Leld sche publiek is zeer tevreden met den Hout, de drommen bezoekers bewijzen dit ten volle. Er zijn mooie planten in den Hout; had men er een zuiver phytogeographl sche beplanting gemaakt, dan zou deze zeker niet voldaan hebben evenmin als deze voor kleinere tuinen aanbeveling zou verdienen. Men wil in den Hout mooie planten be houden. zooals Koekoeksbloemen, teunis bloemen, toortsen en vingerhoedskruid, maar kweek bijv. moet men opruimen om- de eerste te helpen. Nu na een jaar of vier. vijf moeten ook de boomen en hees ters hier en daar gedund worden, daar deze anders «ie andere planten zouden overgroeien. Alvorens hiertoe over te gaan heeft men den heep K C. van Nes. den architect geraadpleëgd Spreker gaf allen in overweging dm in het voorjhar de resul taten er- van eens te gaan bekijken en ein digde met te zeggen, dat de beste tijd voor dunnen z.i. de winter is, hetgeen de onder vinding spr. heeft geleerd. De voorzitter bracht spr, dank voor de leerrijke behandeling dezer vraag. De ingezonden Kerststerren van den heer Jan Krlest Jzn., behaalden het hoogst aantal punten, met lof der Jury voor de cultuur. In verband met een steeds grootere Kerstbehoefte op bloetnen en plantenge- bied, behandelde de heer Krlest na de pauze breedvoerig de cultuur van Euphor bia (Poinsettall pulcherrima Spr. besprak de cultuur zoowel buiten als binnen de kas. doch gaf zelf de voorkeur aan de kas- cultuur, waar men alles beter ln zijn macht heeft. Als voorbeeld nam spr. zijn prachtige inzending, waarbij hij vooral wees op het geleidelijk overgaan van blad naar hooger overgangsblad (bracteeën) Uitvoerig werd het stekken, wortelen op potten. gieten, doorgroeien enz. enz. als mede de desinfectiemlddelen tot bestrij ding van insecten besproken Als vervolg op de Azaleavraag der voor gaande vergadering bracht de heer Kriest nog een en ander ter sprake, waarvoor hij, evenals voor de voorgaande cultuurbe schouwingen den dank van voorzitter en leden mocht oogsten. Na een slotwoord van den heer J G. Ballego, waarbij hij nogmaals de sprekers en debatters dank bracht voor de mede werking en de leden gezellig oudejaar toe- wenschte, volgde sluiting der vergadering. KOVACS LAJOS IN DE STADSZAAL. Een als steeds enthousiaste avond. „Als Kovacs z'n band voor de radio speelt"het ls algemeen bekend, dan grijpt iedere rechtgeaarde AVRO-aanhan- ger nakr zijn radio-toestel en stemt af op Hilversum. Maar als Kovacs zijn populaire troep naar de Stadsgehoorzaal voert, dan zwijgt dien avond in vele huiskamers de luidspreker en komen de luistervinken in drommen naar de Breestraat gevlogen, totdat de kool geheel gevuld ls. Wij zijn in de laatste jaren bekend geworden met de sfeer, welke dergelijke avonden ken merkt. De AVRO-llefde hangt zwaar in de lucht en manifesteert 'zich in een storm achtig applaus, zoodra een der medewer kenden ook maar het tipje van zijn neus voor het gordijn laat zien. En zoodra de eerste klanken van het podium tot de zaal doordringen en het scherm niet langer verbergt wat zich daarachter bevindt, dan breekt het ethousiasme eerst recht los en neemt den omvang aan van een ovatie. De fraaie décors, de fleurige costuums, waarin de bandleden zijn gestoken, de blinkende muziekinstrumenten en 't schet rende koper, het alles maakt een onweer- staanbaren vroolijken aanblik en ver dringt het laatste restje gereserveerdheid, dat mogelijk een ongevoeligen toeschou wer nog zou kunnen bezielen. Is er overigens nog Iets nieuws te ver tellen over de prestaties van het bekende radio-ensemble? Hun klanken zijn ons allen door en door vertrouwd geworden; «le refrelnzangers Bob Scholte en Eddy Meenk komen, om zoo te zeggen, dagelijks over den vloer, zoodat wij meenen met weinig woorden te kunnen volstaan. Maar die woorden, ofschoon klein ln aantal, kunnen toch niet anders zijn als groot ln waardeering en dankbaarheid. Het optre den van gisteravond heeft de banden tus- schen Kovacs' orkest en de schare luiste raars ongetwijfeld weer sterker aange haald. Waren het de vorige maal de Harmony Kings, die met hun zang den'avond kwa men opluisteren, dit keer was die taak op gedragen aan Alex de Haas, Frans van Capellen. Magie Donk, Koos Koen en harmonleabegeléldlng van den tweede, met Bert Brugman. Eerstgenoemde zong met veel succes straatliedjes uit de oude doos; Magda Donk en Alex de Haas brachten met begeleiding van het orkest, allen ln kleeding van dien tijd schlagers van om streeks 1900 ten gehoore als daar zijn „Daisy Bell", „Een reisje langs den Rijn" e.d., een en ander tot uitbundig vermaak van diegenen ln de zaal, die zich deze liedjes nog herinnerden. Voorts was er Bergt Brugman, die achtereenvolgens Richard Tauber, Max Tak en Greta Garbo, Jacob Hamel en Jarig Jetje, Han Hollander en prof Men gelberg als marionetten voor ons liet op treden en daarmede daverenden bijval oogstte. Vooral zijn Imitatie van Han Hol lander tijdens diens reportage van den voetbalwedstrijd NederlandTlmboektoe was kostelijk, niet het minst door de gees tige tekst, welke door gramofoonplaten werd weergegeven. En dan was er tenslotte Koos Koen, die even handig met de teekenstlft als met zijn stembanden jongleerde en ln zijn tra- vesti-rol van juffrouw de Bonk ware lach salvo's ontketende. Kovacs Lajos en zijn orkest besloten den genoeglijken avond met een knallende pot pourri van de nieuwste schlagers. AVRO's voorzitter, de heer De Clercq heeft ln den loop van den avond verteld dat het den omroep, dank zij veler mede werking nog altijd goed gaat tusschen haakjes vroeg hij of allen al geglgeerd hadden! en dat de nieuwe studio ln Hilversum haar weerga in g&nsch Europa niet zal vinden! Hetgeen natuurlijk opnieuw aanleiding gaf tot enthousiaste bijvalsbetuigingen. Hedenavond wordt in dezelfde zaal een reprise gegeven. K. J. M. V. „ST. PETRUS KANIS". LEIDSCH H.B.S.-VER. „EMTEGEËS" Geslaagde bridge-drive. Gisteravond had „Emtégeës" voor de leden van haar brldge-afdeeling ln „Feen- stra" een drive georganiseerd, welke een zeer spannend verloop had, en dan ook als goed geslaagd mag worden beschouwd. De deelname had. gezien de groote belang stelling die dit jaar voor deze afdeeling bestaat, misschien Iets grooter kunnen zijn, ofschoon daar het vlotte verloop weer onder geleden zou hebben. Nu kon de com missaris te 11 uur de prijzen uitreiken. De uitslag luidt; 1. H. W. C. BoomC. H. Hins met 3 gew. matches, 1470 pnt.; 2 A. BoschJ. F. Meyeraan, 3 m. en 770 pnt.; 3. O. Crab- bendamW. M. E. Noach, 3 m. en 470 pnt.; 4 G. DelfosB. A. Hartevelt, 3 m. en mi nus 560 pnt.; 5. J. J. L. DuyvendakA. J. v. d. Mey, 2 m. en minus 1000 pnt.; 6. J. R. GoudbergE Schijfsma 1 m. en minus 1150 pnt De heer G. S. van Druten alhier is geslaagd voor het examen wiskunde L.O. Onze oud-stadgenoot, de heer W. N. Broekhuyzen is geslaagd voor het examen derde stuurman groote stoomvaart Bij ministerieele beschikking is be paald. dat bij elk der 2 ploegen dienst plichtigen der lichting 1935 van het 6e re giment veldartillerie 3 dienstplichtigen I zullen worden Ingedeeld die chauffeur zijn. Zij behooren tot het onbereden gedeelte. Bij het gehouden examen der H.C.V. zijn geslaagd voor Costumlère de dames i W. de Munnik, N. v. Pijlen (Hazerswoude) en Gr. de Ru; voor coupeuse de dames G. I v d. Mei (Valkenburg), J. v. d. Mei (Lei- muiden) en D. Tücker en voor leerares mej. M. Epskamp. Waar geen plaatsnaam is vermeld, wo- i nen de geslaagden alhier. Allen zijn leer- lingen van mej. A. J. Leget, ged. leerares. Praatavond over den N. S. B. Voor dezen door de-K. J. M. V. georga- niseerden praatavond was de opkomst gis teravond zeer bevredigend. Nadat de voorzitter de vergadering op de gebruikelijke wijze had geopend en de leider der praatavonden een kort woordje had gesproken, werd het woord gegeven aan den heer H Lombert, die op dien avond, zooals hij dat noemde, een woordje wilde praten over de N S. Beweging en wij. Spreker was niet blind voor de goede dingen, die het fascisme en het nationaal- sociallsme bezitten, doch de schaal kan niet naar deze zijde overhellen Met voorbeel den toonde spreker ook de vele minder goede en érnstig kwade zijde aan en zette spr. uiteen, dat de plaats van de Katho lieken, ook van de Jonge Katholieken, ls de R.K. Staatspartij. Na deze inleiding was er gelegenheid om vragen te stellen, waarvan een druk ge bruik werd gemaakt. De heer Lombert wist alle vragen duidelijk en tot tevreden heid der vragers te beantwoorden. De voorzitter dankte den heer Lombert voor zijn rede en sloot dezen avond met de hoop, dat ook onder de jongeren de actie moge uitgroeien. In de R.K Staats partij is ook plaats voor de jongeren. Onze leuze moet ook hier zijn. aldus de voorzitter: „Eendracht maakt Macht". ITAL1AANSCHE OPERA. „II Barblère dl SiviglU", Plotseling ls gisteravond in de Leldsche Schouwburg door de grijs-grauwe Holland- sche wlnternevelen een door en door Ita- liaansche zonnestraal te voorschijn getoo- verd; eerst nog wat schuchter, maar al spoedig brak zij in al haar glans en licht heid door. Hoe alles fonkelde en tintelde in Rossini's meesterwerkje „De Barbier van Sevilla"! Wélk een verschil met de laatste Faust-ultvoering in het vorig seizoen! In derdaad: de vele wegblijvers lieten zich een subliem stukje kunst ontglippen, wat niet licht meer ln te haltn ls. In vergelij king met andere door ons gehoorde uitvoeringen van deze opera, maak- te die van gisteren een uitstekend llguur. Zelden woonden wij een zóó geperfectio neerd^ vertolking van den Barbier bij, zoowel wat stemmen, stijl, actie, costuums, décors als fijnzinnige orkestbegeleiding betreft. Prachtig werd de kostelijke, gezonde humor van deze farce naar voren ge bracht! Hoe veelzijdig zijn de Italianen toch ingesteld: wat een voortreffelijke ma nier van zingen hebben deze zuidelijke zangvogels toch, zoowel ln de snelle colo ratuurpassages, de knetterende parlandl en secco-recltativen, als ln het meer gedra gen bel canto. Met wie te beginnen ln de beschrijving van deze overbekende personages? „Hon- neur aux dames"! Allereerst dan de speelsch-gracleuse Roslna (Lyana Granli met haar precleuse gebaartjes. Op welk een hoogte staat haar zangtechniek, hoe gemakkelijk en spelenderwijs spreekt haar kristalheldere en toch zoo fljngetlmbreerde sopraan aan. Elke noot staat volkomen op zijn plaats in heerlijke resonance! Het moet voor deze ras-artlste een genot zijn haar rol zóó natuurlijk te kunnen zingen en acteeren met een tegenspeler als Graat Almaviva (Bruno Landlt, wiens soepele, lichte en ongeforceerde zang zich hierbij uitnemend aansloot. Het was nauwelijks te gelooven, dat Fi garo, waarvoor op het programma Glno Vanelll aangegeven stond, door een Inval ler vertolkt werd. In Gulo Lulli leerden wij vóór alles een nauwelijks te overtreffen acteur kennen. Was zijn zang aanvankelijk wat gevoileerd en detoneerde hij ln het hooge register, al zeer spoedig herstelde hij zich volkomen. Het was een lust hem in zijn beweeglijke capriolen te volgen: daarenboven had hij een meeslepende lach, een vroolijke charme en dolle speel- vaart over zich, waarmee hij als vanzelf het nauwsluitend ensemble en de gansche zaal bezielde! Als evenknie van dezen grollen- en pot senmaker, die toch steeds binnen de gren zen van beschaafde jolijt bleef, noemen wij de créatie van den meesterlijk gegrimeer- den muziekmeester Don Basilio (Fernando Autori). met zijn allerdwaaste schulfhoed, kostelijke parasol en enorme schoenen onder zijn schraal lichaam. Een verrassend glanzend en machtig basgeluld bezit deze zangetl - I Umberto Sartori was eveneens uitmunt tend getypeerd als de zwaarlijvige, achter dochtige Don Bartolo: ook hij vervulde zlln komi-tragische rol met eere en had, als de anderen, de lachers op zijn hand. Ook Ottavlo Serpo als Fiorello, Carmen Glrolami als Be.rta en Alfred Mattioli als de Sergente vertolkten hun rollen zooda nig, dat wij na afloop hartgrondig konden getuigen: „We zijn weer eens bij de Ita lianen geweest", zooals wij ons hen uit vroeger jaren ln hun beste oogenbllkken gekend hebben". Dit was het verheugende van dezen avond: een ensemble te hooren en te zien, dat in elk opzicht tegen zijn taak bleek opgewassen. Doch dat niet alleen: men stond boven zijn partijen, het ging met een zelden ge ëvenaard élan, met een brio, een vlotheid en souplesse, die nadat de zangers inge zongen waren en zich ontworsteld hadden aan den druk van dezen mistigen Decem bermaand tot een climax aangroeide, welke beloond werd door een enthousiast applaus van een geboeid publiek, dat zich reeds terecht telkenmale ook gul met „open doekjes" had betoond. Ooren, die aan gecultiveerde zangtech niek een vreugde hebben, konden genieten: steeds gemakkelijker en helderder werd dit zingen. Oogen, die gevoelig zijn voor kleu- renharmonie en smaakvolle entourage werden geheel bevredigd: de gedistin- gueerde, met elkander harmonieerende kleurige costuums waren met veel zorg uitgekozen, terwijl tevens aan de décors meer dan gebruikelijke aandacht was be steed. Als geroutineerd leider van het even wichtig en zuiver spelende orkestje fun geerde Maestro Alberto Erede niet Romeo Arduinl als aangegeven was en hij deed zulks op een rustige, bebeerschte wijze. Rossini's verrukkelijke melodiëen en geestige rythmen, waarvoor dit juweeltje der opera-buffa beroemd is en dat door den componist ln 14 dagen „aus einem Gusz" werd neergeschreven, vertrouwd bij de echte operaliefhebbers, klonken be schaafd en wèlafgewogen door ons Intiem Schouwburgzaaltje: het was „muziek" ln den besten zin van het woord, waarnaar men in volle overgave kon luisteren, zonder eenige zwaarwichtige inspanning. Dat ook de koortjes zoo muzikaal en geacheveerd hun plicht deden en zich zooveel mogelijk onthielden van „schablone" en houterig heid werkte eveneens mede tot het hooge niveau van deze met geest en humor belangrijke factoren voor het welslagen van een opera als dezel gespeelde uit voering. De Italiaansche opera blijkt een alge- heele vernieuwing te hebben ondergaan: zóó moge men blijven voortwerken! Dit eerste optreden in dit seizoen werd helaas door te weinigen bijgewoond. Maar wij zijn er zeker van, dat zij die thuis ble ven. na het vernemen van de uitnemende hoedanigheden van het nieuwe ensemble, de eerstvolgende maal „en masse'' zulle» optrekken, om de Italianen, die dit jaar in ons land gekomen zijn, te gaan hooren. Zij verdienen het volgend maal wl pen dat 't spoedig zal zijn! een stamp volle zaal A rivederci! a-*

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 2