De Snip te Paramaribo geland. 75sle Jaargang DONDERDAG 20 DECEMBER 1934 No. 22930 STADSNIEUWS. Het voornaamste Nieuws van heden. „DE UIVER" IN MOEILIJKHEDEN? LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAQ VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waai agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regeL Voor zalkenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ots. bij maximum, aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplem Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Bostchêque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANTf Voor Leiden en! gemeenten, waar agentschappen gerveaögd zljnr per 3 maanden f.2.35 per week f. 0.18 Franco per post f2.36 per 3 maanden portokosten fvoor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.) Hondong, commandant van de „Snip". De „Snip" is hedenmiddag te 12.45 uur te Paramaribo geland. Na gisteravond te 7.35 te Porto Praja te zijn gestart had de vlucht bij goed weer een zeer vlot ver loop en geheel overeenkomstig de ver wachtingen arriveerde de „Snip" dan ook hedenmiddag te kwart voor één in Para- Van Balkom, tweede bestuurder. maribo, waar groote vreugde heerscht over het welslagen, van dezen tocht. Ook in Nederland is trouwens na deze gevaar volle Oceaanvlucht een zucht van verlich ting opgegaan en vol enthousiasme riep men elkaar vanmiddag bij het lezen onzer bulletins toe, dat Hondong en zijn mannen Van der Molen, marconist. veilig en wel in de West waren gearri veerd. Een nieuw succesis thans toegevoegd aan de vele, die in dit zeer belangrijke jaar door de K. L. M. mochten worden ge boekt. En een woord van warme hulde is op zijn plaats voor die vier kranige kerels, Stolk, mecanicien. die zoo zonder eenige moeite, dank zij hun groote bekwaamheid en ervaring, het reis schema hebben kunnen afwerken, precies zooals het tevoren was vastgesteld. Deze daad zal opnieuw de aandacht der geheele wereld op de Nederlandsche lucht vaart vestigen! DE TREINENLOOP MET DE KERSTDAGEN. Door de Ned. Spoorwegen zullen Zater dag 22 December en Woensdag 26 Dec. 12 extra vóór- en volgtreinen tusschen AmsterdamHaarlemLeiden, Den Haag en Rotterdam worden ingelegd. Bij ver schillende voortreinen, die in recht- streeksch verkeer loopen, behoeft niet meer overgestapt te worden. De treinen naar Duitschland, België en Frankrijk zul len versterkt worden, terwijl ook naar en uit Duitschland verschillende extra trei nen zullen loopen. Op de voornaamste stations zullen ook nog extra treinstellen gereed gehouden worden, om bij buitenge wone drukte dienst te kunnen doen. Op het baanvaak LeidenWoerdenUtrecht zullen dit jaar geen extratreinen loopen, maar zullen de treinen met twee en drie voertuigen versterkt worden. Ook van Amsterdam C.S. en Utrecht C.S. naar Gro ningen, Leeuwarden en Maastricht zullen extra rechtstreeksche voortreinen worden ingelegd. DOOPSGEZINDE KERK. Gemeente-avond. In den gisteren gehouden gemeente avond heette de heer P. A. Hibma de aan wezigen welkom met een korte toespraak. Namens den kerkeraad bracht hij dank aan allen, die door 't brengen van bezoe ken en door offervaardigheid het dreigend tekort voor de Armenverzorging voor een groot deel hadden weggewerkt. Dit gunstig resultaat was verkregen in den tijd van ruim een week en 't was spreker een ge noegen te constateeren, dat in het jong ste predikantlooze tijdperk de samenwer king in de Gemeente nog was toegeno men. Hij hoopte op groote belangstelling bij de intrede van ds. Ten Cate op 27 Jan. aanstaande. Hierna zong het Doopsgezind koor on der leiding van mevT. A van Leeuwen De Paauw: „Die Kapelle" van Kreutzer, „Hebe deine Augen auf", van Mendelssohn en „Tochter Zion" van Handel, waarop de voordracht volgde door mevr. Th. Vriend- Van Hoorn van een boeiend en ontroerend fragment uit Chr. Doorman: „Wat het toch zijn zou?" Na een korte pauze zongen mevr. Van Ueuwen, mevr. Perdeck en mej. J. Milli- kan twee terzetten van Schubert en Haydn en de beide eerstgenoemden het duet: „Ich harrete des Herrn" uit Lobge- sang van Mendelssohn. Als slotnummer bracht het koor ten ge- hoore de Kerstcantate van J. F. Tierie Jr., waarbij mej. Roskes, mevr. Perdeck en mej. j. Millikan de solo's zongen en de beeren Han Zirkzee en Haverkamp bege leidden op piano en orgel. Alle nummers in 't bijzonder de Cantate werden met groote aandacht gevolgd en zeer gewaar deerd. In zijn slotwoord dankte de voorzitter Van den kerkeraad allen, die hadden me degewerkt tot het welslagen van de bij- oenkomst. Hij vertrouwde, dat zij dit ge daan hadden en hierbij haalde hij de woorden aan uit de stichtings-akte van bet Doopsgezinde Hofje Bethlehem aan het Levendaal va 3 Dec 1630: „uit bij zondere liefde tot de gemeente." Het was een mooie en goede avond. KERSTSLUITING LEIDSCH MUZIEKLYCEUM. Het Leidsch Muzieklyceum organiseerde gistermiddag een z.g. Kerstsluiting, waarin een serie jeugdige pupillen het podium bevolkte en in de gelegenheid gesteld werd te toonen wat de lessen voor resultaat ge bracht hadden. De uitvoering werd geopend door een kort woord van prof. dr. H. J. Lam, die er op wees dat op verzoek van de directrice een Commissie van Advies was samen gesteld, waarin hij zelf, de heer van Vianen en mevrouw van Bockel—Verdam hadden zitting genomen, terwijl de musi cus Jaap Spaanderman uit Amsterdam bereid is gevonden als deskundig adviseur in deze Commissie van Bestuur plaats te nemen. De bedoeling van de openbare lessen, aldus spr. is natuurlijk propaganda te maken voor het onderwijs dat het insti tuut geeft. Tevens riep prof. Lam de aan wezigen een hartelijk welkom toe. Refereerend aan hetgeen de spreker zeide, zijn wij na het door ons op dezen middag gehoorde, tot de conclusie geko men. dat er wel aardige prestatie's zijn geleverd, maar naast vertolkingen, die werkelijk op een tevredenstellend plan stonden, was er ook zeker het een en ander, dat op ons nog wel een erg sim- pelen indruk maakte. In dit verband be treurden wij het, dat ditmaal slechts zeer jeugdige executantjes zich deden hooren, al is dat voor dezen Kerstmiddag dan wel licht ook de opzet geweest. Doch dit neemt niet weg, dat wij. om een muzikaal oordeel uit te spreken waarvoor wij toch in de eerste plaats worden uitgenoodigd het jammer vonden, niet oudere leerlingen aan het werk te zien. Dat neemt overigens niet weg. dat er een alleraardigste sfeer heerschte: belang stellende. hartelijk klapnende ouders, ge zeten in de smaakvolle in Kerststemming versierde zaal van de Chr Kweekschool aan de Paulus Buisstraat, débutantjes die als solist of in vereeniging met anderen hun uiterste best deden, waarbij wij spe ciaal terugdenken aan het buitengewoon geslaagd gedeclameerde „Lekkere pleis ters" en „Zonneschijntje". Het koorklasje leverde ook bewijs van de studie geprofiteerd te hebben, de directrice vertelde een Kerstverhaal, er werd in de pauze getracteerd: alles teza men factoren voor het welslagen van echt „kinderlijken" middag, waarin voor de ouderen toch ook iets gebracht werd, dat waarlijk muzikaal kon boeien, n.l. het vioolspel van de hoofdleerares voor viool Oily Folge Fonden, die begeleid werd dcor mej. Friede Knaop. eveneens een der leer krachten van dit instituut, dat blijk geeft van levensvatbaarheid, hetgeen prettig stemt, in een tijd, waarin de jeugd zoo moeilijk tot zelfstudie komt. Wij hopen op een volgende uitvoering weer eens wat oudere executanten te hoo ren! Alles tezamen was het een middag, die zeker den kinderen, ouders en leer krachten veel genoegen bereid zal hebben. LEERSCHOOL VROUWENKERK- KOORSTEEG. RECTIFICATIE. Naar ons nader blijkt, hebben wij abu sievelijk gemeld, dat de Raad Maandag j.l. besloot tot den aanleg van sportvelden in den Leidschen Hout. Slechts is goedge keurd de betaling van f. 6312 voor destijds ontworpen plannen. TENTOONSTELLING LAKENHAL. Morgen wordt in de Lakenhal een ten toonstelling geopend van werken uit de collectie der Kröller-Müller stichting Ver sterBreitner. Ouderavond. Gisteravond werd in bovengenoemde school een ouderavond gehouden. Zooals gewoonlijk was deze avond goed bezet en wel door ruim 80 personen. Ook 't geheele onderwijzend personeel was aanwezig. Na dat de heer Koops dezen avond met een kort welkomstwoord geopend had en de notulen van de laatste vergadering had laten voorlezen en goedkeuren, verzocht de heer Koops mej. Broerse, onderwijzeres dezer school, een lezing te houden. Deze lezing was weer eens iets bijzonders. Zij handelde over de nieuwe spelling. Mej. Broese gaf een duidelijke voordracht van de moeilijkheden waarmede onze kinderen te kampen hebben, en liet ons ook door een paar aardig aangehaalde voorbeelden eenige van de nieuwe regels zien. Nadat deze lezing ten einde was, werd er nog ge legenheid gegeven tot vragen stellen. Daar na konden de ouders 't werk hunner kin deren bezichtigen en zich met 't onderwij zend personeel onderhouden. Te ongeveer IO'/ï uur sloot de heer K. deze vergade ring, die voor allen een leerzame avond was geweest. o NED FED. VAN SIGARENMAKERS EN TABAKSBEWERKERS. WINTERFOTOGRAFIE. Motie van de afd. Leiden. In de gisteravond gehouden vergadering van bovengenoemde federatie is de vol gende motie aangenomen: De gecombineerde afdeelingsbesturen op 19 Dec. in het Volksgebouw bijeen; kennis genomen hebbende van de ge houden conferentie tusschen de patroons- en werklieden-organisaties betreffende de loonvoorstellen spreken als haar meening uit, dat het standpunt door de Hoofdbesturen ingeno men ons uit het hart gegrepen is en ver trouwen dat dé hoofdbesturen op dit standpunt blijven staan; dringen met klem aan, dat door de hoofdbesturen de eisch wordt gesteld van onverwijlde stopzetting van den machi- nalen arbeid, opdat de uitgesloten arbei ders weer in het bedrijf terug komen, en gaan over tot de orde van den dag. Namens de Besturen van de Ned. Bond van Sigarenmakers, Ned. Fed. van Sigarenmakers, R.K. Bond van Sigarenmakers, Chr. Bond van Sigarenmakers, te Leiden. L.B.B. AFD. HUISPERSONEEL. Gisteravond gaf de afdeeling Huisperso neel van den Leidschen Bestuurdersbond in de groote zaal van „Zomerlust" een propaganda-avond, welke met een kort openingswoord door den voorzitter, den heer J. Poelijoe werd geopend. De opkomst was uiterst gering. Muzikale medewerking verleenden de heeren M. de Mey, P. v. Wijk C. v. d. Lelie, en A. Nicolaas. Mej. Truus van Andel hield een propaganda-rede, waarin zij besprak de wettelijke regeling betreffende het huishoudpersoneel en de Arbeidswet. Eveneens zette zij de verhou ding uiteen tuschen werkgever(ster) en werknemer (ster) en wekte zij de aanwezi gen op om zich aan te sluiten bij de afd Vervolgens werden een tweetal tooneel- stukjes opgevoerd n.l. „Door een kameraad overtuigd" van Mw. L. Moll, en „Chauf- feuse", blijsp in één bedrijf door Henri v. Wermeskerken. Muziek wisselde een en @nder af, Lezing van den heer Cortel. De heer H. J. Cortel van de Philips gloeilampenfabriek hield gisteravond op uitnoodiging van den Alg. Bond van den Ned. Fotohandel (A. B. N. F.) in café-rest. „Zomerzorg" een lezing met demonstratie over het 's winters thuis fotografeeren. De voorzitter van de afd. Den Haag en omstreken van den A. B. N. F„ de heer Van Wijk sprak een kort inleidend woord waarin hij wees op den georganiseerden fotowedstrijd voor amateurs. De heer Cortel ving zijn causerie aan met er op te wijzen, dat voor den amateur een voorname factor om te fotografeeren, het juiste licht, vaak gemist wordt, Spr. vergeleek voorts de oude methoden, die bij het fotografeeren gebruikt worden met de moderne hulpmiddelen, die door de Phi lipsfabrieken in den handel worden ge bracht en waarmede kunstmatige zon netjes in huis komen. Allereerst besprak hij de opnamen met Blitz licht. Iedere amateur kent de na- deelen hiervan, de verdoezeling der fijne nuances, de starheid in de gelaats uitdrukking, de rook en wat al meer. De Philips Photoflux-lamp neemt al deze bezwaren weg. De verbranding vindt in een gesloten glazen ballon plaats terwijl de ballon behalve op het gewone lichtnet ook aangesloten kan worden op een zak lantaarntje. De lichtbron is 20.000 lumen sterk. Doordat men de Photo-flux g bruikt in een verzilverden kartonnen reflector, concentreert men het licht in een bepaalde richting terwijl hierdoor tevens een viervoudige versterking ont staat. Daar deze Photoflux-lamp, na één keer gebruikt te ziin, als weggegooid moet worden, zijn de z.g. Photolita-lampen in den handel gebracht met een levensduur van 210 uur en in drie grootten. 200, 250 en 500 Watt, resp. 9000 en 16.000 lumen sterk. Bij alle lampsoorten worden eenvoudige en doelmatige belichtingstabellen uit gegeven. Aan het einde van zijn causerie deelde de heer Cortel nog het een en ander mede over een zeer gevoelige Ortho-chromati- sche-plaat, die zelfs gevoelig is over gele stralen en over de pan-chromatische platen, die zelfs pp rood werken. Gebruik van geel filter is bij deze platen bij kunst licht niet noodig. Ook de belichtingstijd wordt tot de helft gereduceerd. Na de pauze was er voor de amateurs, die met groote aandacht de causerie ge volgd hadden, gelegenheid over een en ander vragen te stellen en met de nieuwe lampen te experimenteeren. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL Nieuwe inschrijving: NV. voorh. M. van Dop's Bouwbedrijf, Papelaan 200, Voorschoten. Directeur: M. van Dop, Voorschoten. Plaatsv. directeur: G. Knobbe. Maatschappelijk kapitaal f.5000.waarvan geplaatst en gestort f. 1.000.—, Wijzigingen N.V. Technische Handel Maatschappij Daan en Horrée, Zoeterwoudsche 11, Leiden Nieuwe Directeur: P. H. Jager, Leiden. Maatschappij tot Exploitatie van Win kelzaken Ideco (f.), Breéstraat 121, Leiden Hoofdzetel: Nieuwendijk 119, Amsterdam. Handel in radio- en electr. artikelen. Opheffing filiaal: Vischmarkt 4, Leiden. Installatiebureau „Elmo", Leeuwerik straat 15, Leiden. Electrisch installatie bureau; winkel in electr. artikelen. Wij ziging uitgeoefend bedrijf, het winkelbe drijf is opgeheven. Dit nummer bestaat uit VIER blaaen EERSTE BLAD. BINNENLAND. De „Snip" is hedenmiddag te 12.45 uuï te Paramaribo aangekomen. (Ie Blad). De „Uiver" heeft waarschijnlijk 'n nood landing gemaakt in de woestijn tusschen Gaza en Rutbah. (Ie Blad). Het Nederlandsche stoomschip „Orania" van de Kon. Holl. Lloyd te Leixoes in Por tugal door Portugeesch schip aangevaren; de „Orania" is gezonken; alle 280 opva renden zijn gered; hun bezittingen zijn verloren (Derde blad en Laatste Berich ten, 1ste Blad). Kosten en winsten in den kleinhandel. (Binnenland, 3de Blad). Ons parlementair overzicht (3de Blad). Brand te Dubbeldam; een 70-jarige man om het leven gekomen (Gemengd, 4e BI.). BUITENLAND. De Vlootbesprekingen te Londen zijn gistermiddag verdaagd (Buitenland, 3de Blad). Een interview met Von Neurath. (Buitenland, 3de Blad en Tel., 2e Blad). De pogingen van Jeftisj in Zuid-Slavië een kabinet te vormen (Binnenland, 3de Blad). Paraguay weigert de voorstellen van den Volkenbond (Buitenland, 3de Blad). NOODLANDING IN DE WOESTIJN TUSSCHEN GAZA EN RUTBAH. Uit bij de KL.M. ontvangen berichten blijkt, dat de Uiver" die gisteravond te 21.50 uur Amsterdamsche tijd uit Cairo naar Bagdad is vertrokken, tusschen Gaza en Rutbah ten gevolge van slecht weer In moeilijkheden is geraakt en waarschijnlijk is geland. Sinds 12.25 uur hedennacht Amsterdam sche tijd zijn geen draadlooze berichten meer van de „Uiver" ontvangen. Er zijn alle maatregelen genomen om de plaats, waar de „Uiver" zich in de woestijn bevindt, te bepalen. De Royal Air Force stelt daartoe alles in het werk. Het zoeken wordt echter door het slechte weer belemmerd. Er is nog geen reden tot ern stige ongerustheid. Zoo bestaat bij voor beeld de mogelijkheid dat ten gevolge van slecht weer (onweer in de buurt van Rutbah) de radio van de „Uiver" onbruik baar is geworden en het toestel op een daartoe geschikt terrein een tusschenlan- ding heeft gemaakt. VERGADERING R.K. VOLKSBOND. Afd. Leiden. De afdeeling Leiden van den R.K. Volks bond hield gisterenavond een ledenverga dering in het Bondsgebouw. De voorzitter, de heer Nijhuis opende de vergadering met den Christelijken groet en herdacht vier overleden leden van den bond. De notulen der vorige vergadering wer den onveranderd goedgekeurd. Bij de ingekomen stukken vroeg aller eerst een circulaire van het R.K. Werklie denverbond de aandacht. Deze circulaire gaat over een propaganda in de maand Januari tot het opvoeren van het ledental van Bond en Vakafdeelingen. Voor deze propaganda zal de afdeeling Leiden een drietal leden opgeven. Bij de behandeling van de begrooting hield de heer van Ooyen een beschouwing over werkloozenzorg, schoolkindervoeding etc. en betreurde, dat in het gedenkboek een passage voorkomt die beter achterwege had kunnen blijven. Verder werd de post „vergoeding bestuur" aangevochten en bij stemming terug gebracht van f. 6.50 op f. 3 25. De Geestelijke Adviseur Prof. Cleophas spoorde aan tot oprichting en toetreden van de leden bij een Eucharistische Club, waarbij de leden wekelijks zullen commu- niceeren. De leden zullen een circulaire ontvangen, waarop zij zich als lid van deze club kunnen opgeven. Na de rondvraag waarbij 7 leden vragen stelden over zaken van huishoudelijken aard, sloot de voorzitter met den Chr. groet. ORGEL-CONCERT FEIKE ASMA. Den 2den Kerstdag 's avonds 78 uur, bespeelt Feike Asma het orgel in de Hoog- landsche kerk. Nadere bijzonderheden omtrent het programma zullen Zaterdag gorden vermeld.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 1