DIAMANT 40 De Snip boven den Oceaan. 75»le Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 20 December 1934 Vierde Blad No. 22930 Gisteravond te 7.35 uur te Porto Praja vlot gestart. VRAGENRUBBIEK. CT. PER POND ——O Om 7.15 uur hedenmorgen was tweederde van het Traject afgelegd. Geheel volgens het reisschema heelt de snip op haar vlucht naar West Indië gis teravond den sprong over den Atlanti- schen Oceaan gewaagd! Om vijl minuten over hall acht (Amsterdamsche tijd) gal Hondong gas en ondanks het groote ge wicht van de Snip had het toestel op het vliegveld te Porto Praja een prachtigen start. Met een oceaan-traject van ruim 3600 K.M. voor den boeg vertrok de Snip bij goed weer en daarmede was de groot ste Oceaan-vlucht aan één stuk, die ooit door een Nederlandsch toestel werd ge maakt, aangevangen. In groote spanning had Nederland op dat moment gewacht! Want het moge dan waar zijn dat de voorbereiding der K.L.M. voorbeeldig is geweest en bemanning en toestel volkomen berekend zijn voor de van haar gevraagde prestatie, er schuilt in dit lange Oceaan-traject toch een be langrijke gevaren-lactor, die slechts ten deele ondervangen worden kon door het stationneeren op het traject van de on derzeeër K. 18 en van het stoomschip Stuyvesant! Gelukkig zijn alle berichten tot dusverre gunstig. K. 18 en Stuyvesant kregen con tact met de Snip en met de rustige zeker heid, die het kenmerk ls der geheele KLM.-organisatie, houden Hondong en z'n mannen koers naar Paramaribo, waar evenals in Nederland deze vlucht van minuut tot minuut is gevolgd! Het radio-contact Reeds spoedig na het vertrek is Van der Molen, de Ijverige marconist, in verbinding met de K 18 en hij deelt mede dat alle weerberichten goed zijn doorgekomen. Hij dankt den commandant en de bemanning van den onderzeeër voor de reeds bewezen diensten. Van der Molen vertelt nog dat op de hèele uren met de K 18 en op de halve uren met de „Stuyvesant" verbin ding zal worden onderhouden i alles Green wichtijd) Om 10 uur (Amst. tijd) in den avond werkt de Snip op 26.8 Meter en is zij ln Nederland moeilijk te volgen. Twintig minuten later krijgt de K. 18 ge legenheid het vliegtuig te peilen en even daarna werkt Van der Molen met de du- plex-installatie zoowel op 900 als op 52.7 Meter. De ontvangst op die korte golf is voor ons land thans uitstekend. Na een tweede peiling zegt van der Molen dat hij om 11.20 uur terug zal komen en dat hij eerst aan de hand van de ingekomen me- dedeelingen zijn positie gaat berekenen. Paramaribo bericht onderwijl dat de ont vangst van de „Snip" zeer goed doorkomt en gemakkelijk te volgen is. De juiste positie van de „Snip" wordt dan door v. d. Molen geseind en is om 11.15 Amst. tijd: 12 graden 46 minuten Noorder breedte en 29 graden 16'/s min. Wester- Lengte. Tegen middernacht seint de Snip dat de snelheid van het toestel omstreeks 200 K.M. bedraagt. Snel nadert zij dan den onderzeeër. De K. 18 gepasseerd. Om tien minuten over één vliegt de Snip vlak over de K. 18, wat een grootsch mo ment moet zijn geweest! De bemanning van de onderzeeboot staat aan dek en groet de equipage van de Snip, die zich dan bevindt op 11 graden 55 min. 3 sec. N. Br. en "33 gr. 10 min. W. L. Alles is wel aan boord. Tweederde van het traject afgelegd. Gedurende eenige uren is er daama geen contact met het toestel, naar zoowel uit Paramaribo als uit Amsterdam wordt ge meld. Later blijken luchtstoringen hiervan de schuld te zijn en zoo kunnen wij ge lukkig in den morgen per bulletin in de stad bekend maken dat volgens bericht van de Stuyvesant om kwart over zeven hedenmorgen de Snip tweederde van haar Oceaanvlucht achter den rug heeft! Er resten dan nog ruim duizend kilometer! En men meent het tijdstip van aankomst te Paramaribo op ongeveer één uur te mogen stellen. (Men zie voor verdere berichten over de Snip het le blad.) De route van de Snip. Tevens zijn aangegeven de routes van de Fransche en Duitsche luchtvaartdiensten. Wij herinne ren er aan dat het verdere reisschema als volgt luidt: Vertrek Porto Praja 19 Dec. te 19.35 uur (Amst. tijd), naar Paramaribo; vertrek Paramaribo 22 Dec. des ochtends; aankomst La Guaira 22 Dec. des middags; ver trek La Guaira 22 Dec. ongeveer 1 uur na aankomst; aankomst Curasao 22 Des. des namiddags. De afstanden tusschen de verschillende landingsplaatsen zijn: Amsterdam-Casa- blanca 2335 K.M.; Casablanca—Porto Praia 2645 K.M.; Porto Praia—Paramaribo 3612 K.M.; Paramaribo—La Guaira 1400 K.M.; La GuairaCurasao 280 K.M. AUTOMOBILISME. NON-STOP-RIT ROTTERDAM—ROME. De voorbereiding van dezen, door den heer C. Borsten te ondernemen non-stop- rit RotterdamRome is in vollen gang. Uiteraard zijn er nog vele zaken te rege len; de controle aan de grenzen en de offlcleele controles ln het 2200 KM. lange traject ls vrijwel geheel geregeld. De weg- gesteldheid kan, ln verband met het on gunstige seizoen, nog veel hoofdbrekens bezorgen. Mist of ijzel kunnen de presta- j ties ongunstig beïnvloeden. De Ford Dealers ln de vastgestelde route Reims, Langres, Avignon, Lyon, Aix en Provence, Fréjus, Nice, Genua, Livorno, Rome zullen echter inlichtingen verstrek ken omtrent de wegsesteldheid. Zooals reeds eerder werd medegedeeld, zal de heer Borsten de non-stop-rit ditmaal met een Ford V-8 Tudor ondernemen, geheel in standaard-uitrusting, met uitzonde ring van eenige extra-lampen, daar een speciale verachting met deze lange nach ten een belangrijke factor is. De non-stop- rit zal in de eerste helft van Januari plaats vinden. KORFBAL. SERIEWEDSTRIJDEN D.T.V. Na de laatste Jaren ontbroken te heb ben op de D.T.V.-serles te Amsterdam, zal dit jaar Fluks met een I en n combinatie op Tweeden Kerstdag hieraan weer deel nemen. Zij komt in de eerste afdeeling uit tesamen met D.T.V.. Nic (Groningen) en Olympla (Bussum). Mej. G. te L. Recept Huzarensla: 250 gr. vleeschresten, 2 kroppen sla of krulandijvie, 10 koude aardappelen, kleine biet, 2 hardgekookte eieren. Hak of maal het vleesch fijn, maak de aardappelen lijn en snijd de gekookte biet in stukjes. Vermeng alles met elkaar en voeg wat wijn naar smaak toe. Garneer de schotel met mayonnaise, de gesneden gekookte eieren, tomaat, uitjes en augurkjes. Recept Zalmsalade: Schik op een on diepe schotel een bedje van mooie krop- slablaadjes of krulandijvie, leg hierop de zalm uit het blik. Garneer voorts de scho tel wederom zooals boven aangegeven Mevr. B. te L. Het recept voor Zeeuw- sche babbelaars is ons niet bekend Weet een onzer lezeressen dit? Mej. A. Z. te L. Sinaasappellimonade: 3 sinaasappelen, 8 pond suiker. 2'/t liter Water, 100 gr. citroenzuur. Men raspt acht Eewasschen sinaasappelen met suiker klontjes af. Zet de suiker met de 2'/i L water een week weg, af en toe roerende DE STERRIT NAAR MONTE CARLO. De Nederlandsche inschrijvers. De K.N.A.C. deelt ons mede, dat de be langstelling van Nederlandsche zijde voor den in Januari te houden Sterrit naar Monte Carlo weer even groot belooft te worden als het vorig jaar. Ofschoon de inschrijving tot Maandagavond as, moge lijk is, is thans reeds bijna hetzelfde aan tal bereikt, dat het vorig jaar van de partij was. Tot nu toe hebben de volgende Neder landsche rijders ingeschreven: E. A. C. Cornelius (D.K.W.) te Arnhem, startplaats Palermo; W. H. Vroom (Ford) Amsterdam, startplaats Palermo; J. J. C. Taets van Amerongen (Ford) Amsterdam, start plaats Palermo; J. v. d. Heijden (Stude- baker) Den Haag, startplaats Palermo; C. L. Sanders (S.S.), Eerbeek, startplaats Amsterdam; E. Zweerts de Jong (SS.) Bennebroek, startplaats Amsterdam; jhr. M. R. van Lennep (Triumph Special) den Haag, startplaats Palermo; H. L. G. Koop man, Amsterdam; J. A. van Beeck Calkoen (Ford) Maartensdijk, startplaats Palermo; G. Bakker Schut (Ford) Voorburg, start plaats Palermo; Baron F. W. W. van Tuyl van Serooskerken (Ford) Heemskerk, startplaats Amsterdam; H. Polisf Haarlem; P. Weber (Ford-autobus 23 zitplaatsen), Leeuwarden. tot de suiker is gesmolten. Voeg er dan 100 gr. citroenzuur bij, dat in wat lauw water is opgelost en laat alles door een neteldoek lapje in goed schoongemaakte flesschen loopen. J. D. te L. Wij vreezen, dat uw flesschen bedorven zijn. Volgend recept kunnen wij U geven voor het vervolg: Maak de postelein schoon, zet ze op met het aanhangende water en laat ze daar mee gaar koken. Zorg ln dien tijd voor flesschen met vrij wijde halzen, die 20 minuten zijn uitgekookt. Vul de flesschen zoo stevig mogelijk tot een paar vingers onder den rand, vul ze aan met zooveel van het pqsteleinvocht, dat de groenten flink bedekt blijft leg bovenop een thee lepeltje zout. sluit dan de flesch met een goed schoon geborstelde, in kokend water uitgekookte kurk en dompel het boven einde der flesch tweemaal in gesmolten lak S. F., te L. Trots nasporingen hebben wij dien naam niet in de geschiedenis der Hofjes gevonden M J. v. S. te L, Wend U tot den burgemeester. SCHERMEN. LEIDSCH SCHERMCOMITÉ. Gisteravond hadden in de Gym.zaal van de gemeentschool te Oegstgeest competi tiewedstrijden plaats. Oegstgeest IElbewee I: Laatstgenoemde wint met 6 gew. en 3 verl. part., 29 geg. en 26 ontv. treffers. Persoonlijke resultaten waren voor Oegstgeest: 1. v .Zuilen, 2. Raphaël, en Van Leeuwen 0 gew. part., terwijl voor Elbewee I Brussee 3, Brugman 2 en Segaar 1 gew. part. Oegstgeest IA.E.W. II: Laatstgenoemde wint met 5 gew. en 4 verl. part., 28 ontv. en 32 gegeven treffers. Persoonlijke resul taten waren voor Oegstgeest I: Van Zuilen 2, Raphaël 1 en Borger 1 gew. part., ter wijl die voor A.E.W. I: Haneveld 3, Kop 2 en v. Duuren 0 gew. part. De wedstrijden, welke een zeer sportief en geanimeerd verloop hadden, stonden onder de uitstekende leiding van den heer De Jager. De comp.-leider deelt mede, dat de wed strijden tot nader order niet doorgaan in verband met dienstaangelegenheden van de L.P.S.V. De eerstvolgende wedstrijden A.E.W. I— L.P.S.V. H, A.E.W. n—L.P.S.V. H; A.E.W. I -Elbewee I, A.E.W. nElbewee I zullen plaats hebben op 3 Januari 1935, des avonds 7.45 uur, in de zaal „Gljsberti", Langebrug. DAMMEN. COMPETITIE NED. DAMBOND. Voor ovengenoemde competitie speelde de Damclub .Leiden", gisteravond tegen N.D.S.B. te Naaldwijk, met tot resultaat: N.D.S3. DX3X. G. Hoogedam—P. v. d. Stel 0—2 J. v. 't RietP v. Mastrigt 11 C. v. d. BosH. V. d. Blom 02 N. BoomS. v. d. Reek 11 N. v. d. WelP. Ligtvoet 02 C. SteenksJohs. Dreef 02 W. v. d. HoevenG. v. Zwieten Sr. 11 N. FlikweertJ. Stavleu 11 C. ValstarN. Wassenaar 1—1 W FlikweertG. v. Zwieten Jr. 02 Totaal 5—15 De competitie staat nu weer stil tot 8 Januari. Dit tn verband met Kerstfeest en Nieuwjaar. Dan zal worden gespeeld in „Oud Hortuszicht". LeidenDOS uit Delft Mutla D. uit Den Haag heeft zich uit competitie teruggetrokken - IITé VOOR ONTSPANNING VAN CHRISTELIJKE WERKLOOZEN. Dit comité organiseerde in samenwer king met de Damclub .Leiden" een prijs- damwedstrijd. De Damclub „Leiden had hiervoor haar spelmateriaal ter beschikking gesteld ter wijl één harer leden als spelleider fun geerde Het comité hoopt dat andere ver- eenigingen dit voorbeeld zullen volgen, om NOODLOTTIGE BRAND IN EEN LANDHUISJE. De bejaarde bewoner in de vlammen omgekomen. Gistermiddag te omstreeks half zes werd door voorbijgangers brand ontdekt in het landhuisje van den heer Roos aan de Bur. gemeester Jaslaan te Dubbeldam. De brandweer rukte onmiddellijk uit met een motorspuit en een slangenwagen. Bij aan komst bleek, dat het vuur op de boven verdieping woedde. Toen men in het huis een onderzoek instelde vond men den ongeveer zeventigjarigen heer Roos in de badkamer, welke vol rook stond, op den vloer liggen. Dr. Delhez uit Dordrecht, die Juist passeerde en te hulp werd geroepen, kon niet anders dan den dood constatee- ren. Inmiddels werd de assistentie ingeroe pen van de brandweer te Dordrecht, welke weldra ter plaatse verscheen. Omstreeks half acht was men het vuur meester. De bovenverdieping brandde vrijwel uit. De oorzaak van den brand, welke in de voor kamer van deze etage is begonnen, is niet bekend. Mevrouw Roos en haar dochter waren, toen de brand uitbrak, niet thuis. SM GRIJPT VRACHTAUTO. Twee zwaar gewonden. Gistermiddag werd de vrachtwagen van den heer J. Delfox uit Tegeïen onder Linne door tot nog toe onbekende oorzaak door de tram RoermondEcht gegrepen. De wagen, waarin twee zoons van den heer Delfox zaten, werd totaal vernield. Beide personen werden met zware verwondin gen naar het ziekenhuis te Roermond vervo-rd. o D" VALSCHE MUNTERS UIT BREDA. Een der verdachten bekent. Vorige week werden zooals we reeds meldden door de politie te Breda twee personen aangehouden, wegens het uitge ven van valsche guldens. Een dezer perso nen werd vrijgelaten en kort daarop te Brussel weer gearresteerd. Naar het „Dagbl. v. N. B." verneemt, heeft de te Brussel gearresteerde, zekere W. F. H„ oud 40 jaar, oud-aannemer, thans bekend, dat deze guldens werden vervaardigd ten huize van den te Breda in arrest gestelden A. A. van O., oud 53 jaar, wonende te Brussel. H. had van v. O. eenige guldens ontvangen om deze in Ne derland uit te geven. Intusschen blijft van O. ontkennen, doch verwacht wordt, dat deze laatste, als hij met H. wordt geconfronteerd, wat na zijn uitlevering spoedig zal geschieden, ook wel door de mand zal vallen. Het blijkt wel, dat de Bredasche politie een goeden slag heeft geslagen, wijl thans is gebleken, dat van O. reeds vroeger getracht heeft valsche Bel gische 20-francs-stukken te vervaardigen, wat echter toen is mislukt. Ook heeft van O. reeds veroordeelingen wegens het ver vaardigen van valsch geld achter den rug. RECLAME- 3410 IN DEN WINTER P U R O L bi) ruwe en gesprongen banden (tn bij hoest en verkoudheid Dampo Beide in doozen van 30 ct. af. eveneens hetzij op schaakgebied ol ander zins de werkloozen aangenaam bezig te houden. Gespeeld werd in 3 groepen. Kon in de groepen A en B alles vlot afgeewerkt wor den, in C was dat anders. Door het zich wel opgeven voor deelname, maar niet ver schijnen is hier geen juisten stand ver kregen De uitslag was als volgt: Groep A gsp. gw. rm. vrl. pt. Gerards 9 7 2 0 16 Koreê 9 7 1 1 15 Stavleu 9 6 1 2 13 P. Ligtvoet 9 6 0 3 12 G. Nagtegaal 9 5 0 4 10 Mechelse 9 5 0 4 10 W. Nagtegaal 9 4 0 5 8 Dekker 9 2 0 7 4 Leeflang 9 1 0 8 2 Kwestroo 9 0 0 9 0 Groep B. Rutmensch 10 10 0 0 20 Ouwerkerk 10 5 3 2 13 Cornelisse 10 6 1 3 13 Le Mair 10 5 2 3 12 D Ligtvoet 10 4 2 4 10 Seller 10 4 2 4 10 Ju 10 4 1 5 9 Stikkelorum 10 3 1 6 7 P Dreef 10 3 1 6 7 Brouwer 10 2 1 7 5 Stokhuizen 10 2 0 8 4 Groep C. W. Laterveer 9 9 0 0 18 Stokhuizen 8 5 0 3 10 Batelaan 7 5 0 2 10 J. Laterveer 9 2 4 3 8 Stokkel 8 2 2 4 6 Zuidema 5 2 12 5 Vos 4 12 14 Stikvoort 5 2 0 3 4 v. d Kwaak 9 1 1 7 3 de Wit 6 10 5 2 SCHAKEN. SCHAAKBOND VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Gisteravond zou in het Volksgebouw aan de Heerengracht een competitiewedstrijd gespeeld worden ln de tweede klasse tus schen de eerste tientallen der L Arbeiders schaakclub en de Voorschotemche Schaak club Aangezien echter van Voorschoten een aanta! spelers wegens ziekte verhin derd waren te komen werd besloten door het bestuur der Arbeidersclub geen papie ren overwinning van 100 wenschte. den wedstrijd op een nader te bepalen datum te spelen. BAK- EN BRAADVET OVERREDEN EN GEDOOD. Gisterenmiddag heeft in de Krayenhoff- laan te Nijmegen een tragisch auto-onge val plaats gehad. Het vierjarig zoontje van de familie W. uit de Anemoonstraat wilde den weg over steken, toen de auto van den heer P. na derde. De chauffeur N„ die een ongeluk zag aankomen, remde nog uit alle macht, doch kon niet verhinderen, dat het ventje door een voorwiel werd gegrepen. De kleine werd zwaar gekwetst en door dezelfde auto naar het Canisius ziekenhuis gebracht. Bij aan komst aldaar bleek de jongen echter reeds te zijn overleden. Het politie-onderzoek wees uit, dat den chauffeur geen schuld kan treffen. DE INSTORTING VAN 'T KERKGEWELF TE ST "IOHELSGESTEL. Gisteren ls een onderzoek Ingesteld naar de instorting van het koorgewelf ln de R.-K. Kerk te St. Mlchelsgestel, door den rechter-commlssaris en den substituut officier van justitie bij de Bossche Recht bank, resp. mr. Vollgraff en mr. Van Ever- dingen en de deskundigen de heeren lr. Froger en Vissers te Vught. De juiste oorzaak van het geval kon nog niet worden medegedeeld, maar wel, dat het overige deel der kerk solide ls bevon den, zoodat toestemming kon worden ge geven, de kerk met uitzondering van het koor open te stellen. Opdracht ls gegeven over te gaan tot afbraak van het geheele gewelf boven het zangkoor. De toestand van de gewonden, de heeren Janssen en Kapteyns is vooruitgaande. BUITENLANDSCH GEMENGD. ROOF-OVERVAL IN EEN SPOORWEGCOUPÉ. Gistermorgen werd in een tweede klasse coupé van den trein KeulenCoblenz, de 25-jarige landbouwer Sürbach uit Annen in Westfalen gevonden met een schot wond ln de hartstreek. De ernstig gewonde werd naar een zie kenhuis overgebracht. Tijdens een kort verhoor, dat men hem kon afnemen, ver klaarde hij. voorbij het station Kalschue- ren overvallen te zijn, waarbij hem een bedrag van 2000 Mark aan papiergeld en 25 Mark zilvergeld was ontroofd. Een verder verhoor was nog niet mogelijk. INDISCH PRINSES VAN JUWEELEN BEROOFD. De vtouw van een lid van het vorsten huis van Nepal, is beroofd van haar ju- weelen tot een bedrag van 4500 p.St. Deze juweelen werden bewaard in een kluis, en tot nu toe is het nog een onop gelost raadsel, hoe de dieven zich hiervan meester hebben kunnen maken. De politie zou tot de conclusie gekomen zijn, dat terwijl twee gewapende mannen de wacht hielden bij de trap, die naar de kluis leidde, drie anderen met fakkels ge wapend de sloten hebben geforceerd. Te Dehra Dun is reeds een aantal per sonen gearresteerd. Enkele der juweelen heeft men intusschen teruggevonden. DE NIEUWE STER. De nieuwe ster Nova Herculis „Pren tice" 1934 heeft een Rechte klimming a 18h 5»> 48» en een Declinatie <5 45° 51' Volgens Spencer Jones en Strömgen heeft ze een helder bandenspectrum, het geen er op zou wijzen dat ze haar maxi mum helderheid reeds gepasseerd ls. Ze is van de 3de grootte, terwijl haar kleur groenachtig is. LYNCH JUSTITIE IN TENNESSEE. Te Selbyville (Tennessee) heeft een op gewonden menigte geprobeerd het ge rechtsgebouw te bestormen, waarin juist de zaak tegen een neger werd behandeld; die een blank meisje van 14 jaar zou hebben aangerand. De toestand werd zóó dreigend, dat de nationale garde moest worden gerequi- reerd. Toen de menigte voor den derden keer tot een bestorming wilde overgaan opende de nationale garde het vuur. Drie personen werden gedood, een groot aantal gewond. De beschuldigde neger werd met grooten spoed per auto weggevoerd. WAT DE „GRAF ZEPPELIN- PRESTEERDE. Toen de „Graf Zeppelin" op zijn terug reis uit Zuid-Amerika zich Dinsdag boven Frankrijk bevond, had het luchtschip juist een millioen kilometers afgelegd, een re cord, dat nog door geen luchtschip bereikt is. Dit traject, dat gelijk staat met 24 maal den aard-omtrek, is een schitterend be sluit van het zesde laar, dat de „Graf Zeppelin" ln bedrijf is. Van welke bf'<"?kenis voor het luchtver keer de „Graf ZenDPlin" is, blijkt uit de volgende cijfers: In het geheel zijn 423 reizen. waaronH "0 trans-oceanische, af gelegd De to* ri uur hiervan bedraagt 9.815 uur en in d(pn tijd zijn ongeveer 27.700 personen 5.5 millioen poststukken en 42.000 k.g. goederen vervoerd.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 13