LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Woensdag 19 December 1934 KUNST EN LETTEREN. INGEZONDEN. UIT OE OMSTREKEN. AGENDA. BOEKBESPREKING. Het Welkom Schandaal, door P. H. Ritter Jr. Uitgegeven bü P. N. van Kampen en Zoon. Amsterdam. De heer Ritter trekt ditmaal te velde tegen de provincialen Niets is gemakke lijker dan deze categorie onder onze mede- nienschen belachelijk te maken, maar het is buitengewoon sympathiek in deze kleine, lelie geschiedenis, dat de schrijver het zoo mild doet. zij het ook afdoende. De auteur zelf vergelijkt zijn boekje met een scher[>e spotprent en verwacht een uitwerking als zoodanig op den lezer; hij meent tenmin ste dat de spotduivel hem tot het schrijven ervan Inspireerde (blz. 78 79) Wij kun nen dit verhaal niet venijnig en niet hu moristisch noemen, al brengt hij ook scherp naar voren al de foutjes en heb belijkheden waaraan het kleinsteedsche leven vaak mank gaat, hij doet dit op breed-menschelijke wvjze en met zachte ironie. Voortreffelijk is de beschrijving van de ville morte Loftinge, met haar stille haven, waaromheen de oude patriciërshuizen, met haar slapende veel te groote markt waar op het deftige stadhuis met tinnen en torens en statietrap, met haar carillon iedere zeven en halve minuuteen droom-verloren stadje, „dat 's winters door grijsheid omsponnen, 's zomers even besef kreeg van zijn belachelijkheid." Hoofd figuur is Jonkheer van Rupelmonde, se cretaris der gemeente Loftinge. porcelein- verzamelaar. fijn kunstliefhebber, bohé mien diep in zijn hart en zijn gansche leven gewrongen in het keurslijf van con ventie, sleur en kleinsteedschheid. Onver wacht. door een samenloop van omstan digheden. krijgt Jhr. van Rupelmonde als zestigjarige dè kans in zijn leventje van veertig-jaren-Loftinger-notabelenschap, buiten het gareel te stappen. Hij begint zijn avontuur met al de zwier van den jongen edelman die nog in hem leeft, hij eindigt het, vernederd en berooid, als een zielig, geslagen oud mannetje, de risee en het schandaal van het op eens wakker geschudde stadje. Neen. dit is geen spot prent, (jit is een diep mensehelijk melo drama, dat ons scherp geobserveerd en ontdaan van elke opgesmuktheid wordt voorgezet. Voortreffelijk is ook de beschrijving van de „wereldberoemde" porceleinverzameling Men voelt den schrijver, die waarschijnlijk geen werkelijke kennis van porcelein heeft, hier tot zuiver minnaar van het schoone worden, die een kunstvoorwerp uit oude tijden als zoodanig weet te bewonderen en het met liefdevolle en koesterende woor den omvat. Het is jammer dat de heer Ritter een zekere ouderwetschheid in stijl niet kan afleggen. Zinsneden als ..gij hebt waarde lezer„thans ga ik u iets vertellen van„de vernuftige lezer heeft reeds bij zich zelf vastgesteld...." leiden de aandacht af en laten ons volkomen on verschillig De auteur behoort zich niet voortdurend tusschen boek en lezer te plaatsen, dat werkt storend. Afgescheiden daarvan is het een kostelijk, precieus ver haaltje. De geestige teekening op den band is van Doeve. Terug naar Ina Damman, door S- Vestdijk. Bandontwerp van W. Flem. Uitgegeven bij Nijgh en van Ditmar, Rotterdam, 1934. Dit is de geschiedenis van een jonge liefde, over een eerbiedige genegenheid van een schooljongen voor een school meisje, dat niets van die stijve aanbidding hebben moet van „den vervelenden jon gen, die nooit iets zegt"; na een korte periode, waarin hij haar regelmatig van school naar het station brengt, want ze reist op en neer, geeft zij hem rustig zijn congé. Zij is een beetje berekenend en koel deze Ina en de jeugd is sans pitié. niet alleen voor ouderen maar ook wel degelijk voor tijdgenooten. Dat blijkt wel uit het sarren en plagen, dat de klasge- nooten den jongen doen, een doodgewone maar wat nerveuze jongen, die een sterk ongemotiveerd minderwaardigheidscom plex heeft, zooals zooveel kinderen die meenen er wat anèers uit te zien dan de anderen; zij weten bij plagerij het juiste weerwoord niet te vinden en laten het goede oogenblik om eens van zich af te slaan, dat hen in eere zou herstellen, voorbij gaan. De schrijver is arts en met echte psy chiatermanieren van steeds dieper in het innerlijk van den patiënt te willen door dringen, woelt en speurt hij onbarmhartig in dit jongensleven, om tenslotte een trillende ziel voor ons bloot te leggen. De jongen weet in zijn verbetenheid op zijn makkers, op de leeraren, op zijn moeder, op het meisje ook. maar één wraak: de eerste van zijn klasse te worden en te blijven. Het lukt hem, maar een rehabili tatie wordt het niet. die vindt eerst veel later in de hoogste klas plaats, als hij er op zijn onverwachts eens duchtig op los slaat. Te laat echter om nog een blijvende vreugde in zijn schooljongensbestaan te brengen, beteekent dit herstel in aanzien, een begin van de overwinning op zich zelf en op het complex van minderwaar digheidsgevoelens en sexueele vertroebe ling, die het blauwtje bij Ina, in hem ge stijfd hebben. Hij maakt zich los Van den vernederenden invloed van eenige vrien den, wier eenige denken en doen slechts op meisjes en vrouwen is Ingesteld, los ook van een geforceerde verliefdheid op een vroegrijp jongensgekje, om terug te keeren tot de onbezoedelde vereering van de kleine Ina Damman, die dan in de 2e klasse van de H.B.S. zit. Het is geen gemakkelijk gegeven, dat de dichter Vestdijk, wiens eerste groote prozawerk dit is, voor zijn boek gekozen heeft. Hij heeft zich prachtig van zijn taak gekweten, nergens schoolmeesterach tig of dogmatisch, ademt zijn roman waar achtig leven en het gegeven is begrijpe lijk en aannemelijk uitgewerkt. De rustige beheerschte stijl stempelen mede dit boek tot een der eerste, goede literaire werken uit den laatsten tijd. Kinderen enMenschen, door K. H. R. de Josselin de Jong. Uit gegeven in het jaar 1934 door J. M. Meulenhoff, Amsterdam. Van de hand van deze schrijfster zijn reeds eerder uitstekende schetsen over kinderen verschenen. Schetsen waarin de kinderziel zuiver aangevoeld en onder woorden gebracht is, ook de mentaliteit van ouders en personen uit de naaste omgeving van die kinderen. Het lijkt onder de be kwame pen van de schrijfster een soort wisselwerking; men kan zich niet voor stellen, dat de groote menschen in haar verhalen fout zouden doen of liever ge zegd, anders zouden moeten reageeren dan ze hier doen. Kinderleed kan zeer diep gaan. vooral ook omdat veel kinderen hun verdriet of vermeende grieven niet uiten kunnen Vaak is in hen alles nog zoo on volgroeid en vaag, dat ze hun gedachten niet eens voor zich zelf kunnen formu leeren en zeker zich geen rekenschap geven van de oorzaken van hun ellende. Ze kunnen het alleen maar voelen en hoe vaak wordt dat door ouderen vergeten en veronachtzaamd De schetsen die ons het meest hebben getroffen zijn „Jubileum" en „Illusie", doch ook andere zijn boeiend en goed. Wij zouden vele kinderen een moeder wil len toewenschen. die de kinderziel zoo be grijpt en zoo na staat als Kitty de Josselin de Jong. De Visscherman en zijn werk. door Peter F. Anson, vertaald en met twee hoofdstukken uitgebreid door H. de Booy. Band- en omslagtee- kening van den kunstschilder J. H. Isings. Uitgegeven door Kirberger en Kesper. Amsterdam 1934. Prijs ingen. f.3.90, gebonden in linnen stempelband f. 4.90. Zelfs menschen die niet van de zee houden en zich niet voor visscherij in teresseeren, zullen ongetwijfeld door dit boek geboeid worden, dat in ieder opzicht interessant is met zijn honderd vijf en zestig kleine penteekeningen van de auteurs zelf. Alles wat met de zeevissche- rij verband houdt, kan men hier vinden, van het visschen door de oude Egyptena- ren af tot dat in onze Zuiderzee toe. En nog zijn de schrijvers eigenlijk niet te vreden en beklagen zich over te weinig plaatsruimte Intusschen kunnen wij dit boek een ieder aanbevelen voor wie visch een lekkernij beteekent, omdat het zeer nuttig is eens te hooren hoe die visch op ons bord verzeild raakte en wat aan het vangen daarvan vastzat! Na lezing ge- looven wij graag de uitspraak van Sir Walter Scott, waarmede Peter Anson ein digt: „het zijn geen visschen die gij koopt, het zijn menschenlevens". Julie de Lespinasse. Een groote Minnares, door Siegfried E. van Praag. Uitgegeven door Em. Quendo's Uitg. Maatschappij, Amsterdam 1934. Julie de Lespinasse, de vriendin der En cyclopedisten, een merkwaardige vrouw uit een merkwaardlgen tijd. Een tijd, waarin sprankelende geest en verfijnd intellect tot het allerhoogste gerekend werden, dat men bezitten kon. Waarin liefde gewoonlijk een spel was en al tijd een vergeestelijkte onwaarachtigheid, de grootste zonde van de 18e eeuw in Frankrijk. Julie was het onechte kind van Gaspard de Vlchy, de man, die later haar zwager werd door een huwelijk met een „echte" dochter van haar moeder, een verbinte nis uitsluitend uit financieele overwegin gen gesloten. Deze Gaspard de Vichy, die op monsterachtige wijze haar jeugd bedor ven heeft, uit angst dat zij, die door haar geboorte onbemiddeld en verlaten in het leven stond, rechten op een deel der na latenschap van haar moeder zou laten gelden, heeft bij Julle een. wat men nu zou noemen, vadercomplex gevestigd, waarvan men den invloed op haar karak tervorming en ontwikkeling duidelijk blijft voelen. Julie weet zich van haar familie, die slechts op eigenbelang uit is, los te maken en vlucht naar Parijs, ond^r be scherming van Marie du Deffand, die in de jaren 1770'80 met haar beroemd salon in het middelpunt van over-beschaving en intellect stond. Toont deze blinde en ver blinde vrouw zich eerst een moederlijke vriendin, weldra wordt zij tot een jaloer- sche egoïste kwelgeest als Julie zich ont popt tot een gezochte en geliefde at tractie van haar soirées. Na tien jaren van geestelijke ellende en vernedering, ver breekt Julie ook dezen band en gesteund door eenige vrienden, vooral door den grooten wiskundige d'Alembert, die zijn gansche ouderdom aan haar wijdde, wordt zij in staat gesteld in de rue Dominique een appartement te betrekken en een sa lon te openen, waar zich al spoedig alle groote lntellectueelen van haar tijd zou den verzamelen. Dan pas, zij is dan 36 jaar leert Julie de liefde kennen, eerst door den ziekelljken Spanjaard Markies de Mora, later met den schrijver graaf de Guibert. Buitengewoon treffend ligt over dit werk de suggestie van 18e eeuwsche, door be kende vrouwen nagelaten brieven en dag boeken. Het levend-tintelende, het deca dente ook van dien tijd komt volkomen tot zijn recht. Als de toon soms wel eens mat is, dan is dat slechts een gevolg van Julie's alles overheerschende zwaarmoe digheid, die zij meer toont dan toentertijd geoorloofd was. Begrijpelijk is het ons ook dat zij, het buitenkind met een teere ge zondheid, ondermijnd door verdriet en zelfkwelling, vroeg zal sterven in de muffe, ongezonde Parijsche atmosfeer, waarin letterlijk en figuurlijk nimmer frissche lucht doordringt. Psychologisch wordt de ziel dezer vrouw in haar dualis me van twee liefdes buitengewoon kundig voor ons ontleed; schitterend door een brillante geest, wordt zij ons sympathiek door haar warme hart en oprechtheid, zoowel in genegenheid als in fouten. Julle de Lespinasse is zeker de moeite waard gelezen en niet vergeten te worden. Tsjip, door Willem Elsschot. Uit gegeven bij P. N. van Kampen en Zoon, Amsterdam. Wie en wat is Tsjip? op de voorlaatste bladzijde lezen we dat Tsjip 't baby-klein kind is, dat heelemaal uit Polen gekomen, zijn grootvader het leed verzachten zal, dat ieder ouderhart ondergaat wanneer er een jong over den rand van het nest kruipt en wegvliegt, de wijde wereld in. „Zoo staan wij dan tegenover elkander. Hij heeft oogjes en een neus als een dood gewoon kind, maar ik weet wel beter. Hij kijkt mij rustig aan, steekt aarzelend zijn handjes uit, en komt op mijn arm zitten. Wij wandelen den tuin door, hij zonder te hullen, ik zonder spraak. Op Willem'; veld wordt hU door onze musschen be groet. Ik blijf staan en zeg „Tsjip". En in zijn mondhoeken ontluikt een glimlach. Ja jongen, voortaan heet Jij Tsjip Dit boekske vertelt ons van een vader, een vader uit duizend andere, hoofd van een kleinburgerlijk, ploeterend Vlaamsch gezin. Hoe moeilijk de menschen het el kaar maken met de beslommeringen die de verloving van het oudste meisje mede brengen; de kleine gepiqueerdheden. de beleefdheids- en conventieformaliteiten, die men wederzijds zou moeten doen en niet doet, de angst voor de eer van de dochter en van het gezin, de wisselende stemmingen in huis, bij moeder en bij het meisje in kwestie, als Maartsche buien kletteren ze tegen de ruiten. Het is maar een klein manneke deze vader, maar groot is zijn vaderhart en vadertrots en zoetjes aan dringt het tot ons door. hoe weinig zoo'n vader van zijn kind afweet, hoe de ouders in een dergelijk gezin dat toch hartelijk met elkaar omgaat, door de saamhoorige kinderen vijandig bekeken worden. En dan, hoe aarzelend, tastend, de vader probeert het goede te doen, zoekt naar juiste woorden en de juiste wijze van zeggen niet weet te vinden, terwijl toch zijn hart samennijpt van liefde voor zijn kind. Het is een verhaal van kleine luitjes. Vader doet 's avonds thuis geko men graag zijn boord af en zit dan met zijn voeten op de kachel, diep weggedoken ln zijn stoel, te lurken aan zijn pijp en er hangt een waas van etensgeuren over het geheel, maar diep-in zit het groote schrijnende leed van den vader, dat het verdriet van alle vaders is en dat met één slag is verdwenen als het kleinkind zijn intrede doet in het gezin. „Als het kindje binnenkomt De Vlaming Willem Elsschot, een pseu doniem voor Alfons de Ridder, verliest zich zelf nimmer in breedsprakige ml- lieurschildering of lyrische ontboezemin gen Het wordt alles zoo sec en eenvoudig verteld, dat de schrijver het blijkbaar niet eens noodig heeft gevonden de werkelijke namen der personen uit zijn omgeving, die in het boek voorkomen, te veranderen. Zijn opmerkingen zijn „to the point" en iro nisch scherp. De schrijver spreekt als vader in ik-vorm en hij heeft een sterke neiging zich zelf te kleineeren en bela chelijk te maken. Hoewel zijn galgen humor hier en daar op het wrange af is, overwint de hartelijke menschlievendheid tenslotte toch en belet dat men na het lezen een bittere nasmaak zou behouden. Een knap stukje werk is dit boek. Eduard VII en zijn Tijd door André Maurois. Uitgegeven bij de Erven J. BiJleveld, Utrecht. Prijs ingen. f2.90 en geb. f3.90. Wij kennen de journalistieke geschied schrijving in den trant van Duitschers als Emll Ludwig. Minder bereiken ons histo rische schetsen als deze; die het op een voudiger plan zoeken, doch die helderder zijn in de voorstelling en op die wijze aan den lezer het een en ander te denken overlaten, waartoe de meer opgezweepte soms zelfs reclameachtige historische schrijfkunst al te dikwijls geen gelegen heid laat. De klaarheid van voorstelling die in dit boek te prijzen valt is, om het met één woord te zeggen, een specifiek Fransche klaarheid Maurois is klaar in ironische objectiviteit. Hij behandelt Wil helm n met een operatiemes en hij zegt het met bloemen als het Koningin Vic toria betreft of haar niet heelemaal kloos terrijpen zoon, doch hij doet het in den toon van een beschaafde familie, waar men nu eenmaal, om de gezellige tafel gezeten, scherp is als het over tante Ant en zachtmoedig als over tante Bets ge sproken wordt. Eduard vn en zijn Tijd heeft, wat men zou kunnen noemen: couleur locale. Mau rois begint, twee hoofdstukken lang, de figuren te teekenen van Victoria en Eduard en hun omgeving, maar als hij daarna in verscheidene boeiende hoofd stukken den Boerenoorlog, de oorlogsdrei ging rondom Marokko en tenslotte de na bijheid van de uitbarsting afschildert, is steeds het persoonlijke leven, zijn de ty pisch Engelsch aristocratische verhoudin gen de inslag. Weinigen zullen zonder ver maak en levendige belangstelling de „por tretten" lezen, die de Fransche schrijver geeft van den kolossus Salsbury, den juf- ferachtigen Balfour, den ronden Gam- betta en van nog talrijke andere figuren. Van dit boek waren van 't zomer in Frankrijk reeds een kwart mlllioen exem plaren verkocht. In de voortreffelijke ver taling van mevr. R. Wiessingde Sterke, zal de Nederlandsche editie dit aantal wel niet halen, maar een succeswerk is het toch zeker. C. N. 467e STAATSLOTERIJ (Niet officieel) 3de klasse, 3de ltfst Trekking van Woensdag 19 December 1934 Hooge Prijzen 1000.— 2368 400.— 6806 Prijzen van 45. 463 489 794 939 1536 a670 2313 2548 2580 2703 2951 3270 3311 3336 8418 3584 3604 3744 3912 4365 4422 4423 4668 4801 5003 5232 5372 5462 5484 6019 6497 7010 7020 7238 7470 7988 8024 8357 8394 8395 8411 8886 9312 9630 9674 9951 10564 10771 11234 11585 11619 11764 11881 12239 12262 12801 13078 13138 13369 13427 13766 13931 14269 14495 14512 15455 15559 15627 15628 15710 16144 16463 16726 16944 17190 17286 17370 17660 17763 17890 17960 18127 18181 18289 18931 20246 20324 20787 21980 22018 22103 22188 22329 22534 22566 22894 23109 23812 Verbet. 3e kl. 2e lijst: 10687 m. z. 10627. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Copie van de al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. LEGER DES HEILS. (Stichter Wm. Booth). Kerstfeest nadert! ennog een aan merkelijk bedrag aan geld te kort, om het gewenschte aantal Kerstpakken uit te runnen deelen. Wilt U meehelpen om onze piannen toch uitvoerbaar te maken? Stop dar. -ven bij onze Kerstpotten op 20. 21 en 22 December en laat Iets door de gleuf vallen. Bij voorbaat vriendelijk dank. AALSMEER. Ziekte in de Cyclamen. Den laatsten tijd worden hier ln de bloemisterij veel klaagtonen vernomen over het optreden van een ziekte in de cyclamen, welke veel schade veroorzaakt. De aangetaste planten moeten vrij plotse ling slap worden en afsterven. Door som mige pottenkweekers is daardoor al veel verlies geleden 't Is Intusschen te hopen, dat een bestrijding der ziekte spoedig ge vonden wordt; de cyclamencultuur is hier een der voornaamste op potplantengebied. In „Irene", waar de gemaakte goe deren van de Meisjesver. „Bid en Werk" tentoongesteld waren, was vooral ln den loop van den avond veel belangstelling. Voor enkele attracties was bovendien ge zorgd. Geconstateerd mocht worden, dat de meisjes van deze Ned. Herv. Naalver- eeniglng dit jaar vele bruikbare, degelijke goederen hebben vervaardigd, welke nog deze week als Kerstgave den meest be- hoeftigen zullen worden geschonken. o HAARLEMMERMEER. 25-jarig jubileum. Maandag was het 25 jaar geleden, dat de heer G. G. van Beinum door den gemeente raad voor de af deeling Vijfhuizen en om geving werd benoemd tot lid van het bur gerlijk armbestuur dezer gemeente. In de gisteren gehouden vergadering van dit armbestuur werd hem door den voor zitter, wethouder Koning, mede namens het gemeentebestuur dank gebracht voor de toewijding en acuratesse. waarmede hij de niet gemakkelijke taak van armmeester steeds heeft vervuld en hem toegewenscht dat het hem gegeven zou mogen zijn deze functie nog vele jaren op dezelfde voor beeldige wijze te blijven waarnemen Deze toespraak ging gepaard met de aanbieding van een bloemstuk namens de vergadering. De heer v. Beinum dankte voor deze at tentie en voor de prettige samenwerking, die hij steeds van zijn medeleden mocht ondervinden. De Wintertarwe. In Haarlemmermeer Is hier en daar de wintertarwe reeds zoodanig tot uitgroei ge komen, dat sommige velden als met een frisch groen kleed bedekt zijn. Volgens oor deel van deskundigen is dit zeldzaam vroeg Een serie diefstallen. Een bewoner van den Sloterweg kwam 's morgens tot de ontdekking dat onge- wenschte bezoekers door opschuiving van een raam naar binnen waren gekomen en eenig geld hadden ontvreemd.. Te Hoofd dorp werd 's nachts van een op een erf staande auto een nog zoo goed als nieuwe deken weggekaapt Ten nadeele van den heer T. nabij Aalsmeer Alhier, werd de op het "erf aanwezige voorraad steenkolen aan een grondig onderzoek onderworpen. Een rijwiel, dat onder een weranda aan den Hoofdweg stond, was 's morgens verdwenen Botsing. Op den Sloterweg kon de bestuurder van een vrachtauto door het defect raken van de stuurinrichting zijn auto niet meer ln bedwang houden, met het gevolg dat deze in botsing kwam met een langs den weg staanden met een paard bespannen wagen. De schok was zoo hevig, dat het paard in de sloot terecht kwam en niet dan met groote moeite kon worden gered. Beide wagens werden deerlijk gehavend. o KATWIJK AAN DEN RIJN. Geref. Zendingsavond. Door de Zendlngs-commlssie der Geref. Kerk was gisteravond een zendingsavond belegd in de zaal achter de kerk. De voorzitter, ds. H. Meijering, lipt zin gen Ps. 87 1 en 3, waarna hij voorging in gebed. Nadat gelezen was een gedeelte van Jesaja 60 sprak Z. Eerw. een inleldind woord, waarin hij ,den wensch uitsprak, dat door dezen avond de liefde voor den zendlngsarbeid moge toenemen. Vervolgens verkreeg de heer L. Meijering uit Medan, thans met verlof hier te lande, het woord om te spreken over: „Een en ander uit het leven op Sumatra". In een .onderhoudende causerie behan delde spr. de maatschappelijke en geeste lijke toestanden op Sumatra. Groot is de Invloed van de crisis op de cultures en alles wat daarmee samenhangt. Ook op kerkelijkgebied liet de crisis haar Invloed gelden. Werd in 1930 te Siantar de tweede Geref. Kerk op Sumatra geïnsti tueerd de eerste is te Medan en vond deze kerk in ds. de Jong uit. Bellingwolde haar geestelijk verzorger, door repa- trieering en andere oorzaken liep het ledental terug. Thans is ds. de Jong als 2e predikant te Medan beroepen. Voorts schetste spr. het bijzonder groote belang van de radio voor het geestelijk leven van de verstrooiden. Het eerste gedeelte van zijn causerie be sloot spr. met het schetsen van den in vloed der Buckmann beweging ln Indlë voor het geestelijk leven. Nadat een dameskoor onder leiding van mej. Riek Meijering eenige Zendingslie deren ten gehoore had gebracht behandel de spr. ln het 2e gedeelte van zijn rede onze eigen zending van de kerk van Medan. Gewerkt wordt onder de contract koelies op de plantages. Gemakkelijk is dit werk niet. De koelies hebben weinig vrijen tijd en tot voor kort geen enkelen vrijen Zondag. Raden Samuel, evangelist van Midden-Java, een ijverig en bekwaam goeroe, werkt met veel zegen onddr de Java'ansche koelies. Hij wordt terzijde ge staan door twee colporteurs. Groot is de invloed en zegen, die van dezen zendings- arbeld uitgaat. Van de gelegenheid om vragen te stellen werd een druk gebruik gemaakt, waardoor de spreker gelegenheid kreeg nog ver schillende zaken nader toe te lichten. Door een lid der zendingscommissie werd den heer Meilering hartelijk dank gezegd voor zijn aangename en leerzame causerie. Nadat het dameskoor nogmaals had ge zongen werd de geslaagde samenkomst met dankgebed gesloten. HEDEN. Doopsgez. Gem. (Pieterskerkstr. 1); Ge meente-avond. 8.15 uur nam. N.V. Electr. en Gasmlj. v.h. De Vries en Stevens. Verg. van obligatiehouders. 8 uur nam. Prediker: Stadsevangelisatie Morsch weg 59 te 8 uur nam. Schouwburg: Opera Italiana „De bar bier van Sevlila", 8.15 uur. Zomer lust: Prop.-avond L. B. B„ aid Huispersoneel. 8 uur nam. Donderdag. Hoogl. Kerksteeg 7. Prop.-avond O.V.J 8 uur nam. K a t w U k-a a n-Z e e (Casa Cara) Spr. ds. Pop van Monster. 7'/i uur nam. BIOSCOPEN. Luxor-Theater, Stationsweg. 8 uur Dam „Tarzan". Woensdag en Zaterdag nam. 2 uur. Zondag nam. 2 uur, 4 uur 30 en 8 uur Trianon Theater, Breestraat, 8 uur nam. „Als lk een mlllioen had...." Woensdag en Zaterdag nam. 2 uur. Zondag nam. 2 uur, 4 uur 30 en 8 uur Roxy-Theater, Haarlemmerstraat No. 62 8 uur nam. Zondag van 2 uur af door loopende voorstelling: „De groote parade Casino-theater, Hoogewoerd 49.8 u. am, „Bet naar de Olympiade". Zondagnam. 4 uur en 8 uur. Lido-Theater, Steenstraat 39. 8i/i u. nam „Spion nr. 13". Zondag nam. 2 uur, 4Vt uur en 8 u. 15 Woensdag- en Zaterdagnam. 2'/: uur. De apotheek Hooigracht 48 ls dag en nacht geopend voor leden v. h. ziekenfonds „Tot Hulp der Menschheld", echter van nam. 8 uur tot vjn. 8 uur alleen voor spoedrecepten. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 17 tot en met Zondag 23 December a.s. waargeno men door de apotheken: C. B. Duyster Nieuwe Rijn 18, telef. 523 en C. van Zijp, Wllhelmlnapark 8, Oegstgeest, telef. 274 Ver. voor Bloembollencultuur. De afd. Katwijk van de Alg. Ver. voor Bloembollencultuur vergaderde gisteravond ln „de Roskam onder voorzitterschap van den heer Nlc. Bos. Tei voorziening in de vacatures, welke met 1 Januari a.s. ln het hoofdbestuur zullen ontstaan werden can didaat gesteld de heeren J. W. Eggink ;e Voorschoten en Jacob Bakker Kz. te Enk hulzen. Met de voorstellen tot herzienlr.» van het Handelsreglement kon de vergade ring zich wel vereenigen, met uitzonderins van de voorgestelde verlenging van de reclame-termijn voor Hyacinthen. Gladio len. Narcissen en Bol-Irissen tot 14 dagen resp. een maand. Den afgevaardigden werd opgedragen hierover nader te Informeeren. De door het hoofdbestuur ingediende be grootlng 1935, sluitende in ontvangst en uitgaaf met een bedrag van f. 50.040 werl goedgekeurd. Tot afgevaardigden naar de Algemeene Vergadering te Haarlem, wer den gekozen de heeren J. v. d. Perk en Nic Bos, en tot hun plaatsvervangers dê heeren H. W. Grimbergen en C. J. Boskamp. o KATWIJK AAN ZEE. Uitvoering der Mondorgelclub „Concordia". Deze uitvoering werd ln de Oranjezaal van het Jeugdhuis gegeven onder leiding van den directeur, den heer J. J. v. d Reyden uit Leiden. Medewerking verleende de reciteerclub A.T.E G.O., onder leiding van den heer A. den Dikken. Ds. W. M. A Kalkman, voorzitter van de Chr. Jeugd organisatie, liet zingen ps. 146 1 en ging voor in gebed. Namens de mondorgelclub „Concordia", onderafdeeling van de C.J.O heette hij allen hartelijk welkom. Spr. uit te zijn dankbaarheid aan den heer v. d Reijden, die iedere week hier komt om zijn taak te vervullen, en aan de reciteer club A.T.E.G.O. voor de medewerking. Begonnen werd met de „Jeugdmarsch" getoonzet door den directeur, gevolgd door „Een vaste burcht ls onze God." Het kiel ne clubje, vergeleken bij het groot aantal leden van vroeger, speelde zuiver en goed in de maat. Ook werd mooi weergegeven de „Fantasie Martha", pittig was de Mili taire marsch. Vroolijk klonk de „Concor diamarsch". Het bekende lied „Grootva ders klok" kwam ook op het repertoir voor. Lustig werd gespeeld „Wien blelbt Wien". De heer Den Dikken heeft succes met de leden van de reciteerclub A.TE G.O. Eenige mooie, verrassende stukjes werden vlot voorgedragen door de heeren W. Houwaard, T. v. d. Plas, P. Schaap, M v. d. Plas en P. van Duyvenbode. Na de pauze gaf de mondorgelclub nog eenige nummers. Besloten werd met het „Wilhel mus". Ds. Kalkman sprak het slotwoord hij dankte alle medewerkers voor het kunstgenot. Nadat allen gezongen hadden Gez. 180 1, sloot hij met dankzegging. LISSE. Ernstige auto-botsing. Gistermiddag omstreeks 3 uur had alhier nabij „Eldorado" een ernstige autobotsing plaats. Uit de richting Leiden kwam een personen-auto welke op genoemde plaats een vrachtauto wilde voorbijrijden. Er was ruimte genoeg om te passeeren. Door de tramrails, die aldaar midden op het weg vlak ligt. kwam de personen-auto te slip pen en kwam in botsing met een personen auto uit de richting Haarlem. De auto un de richting Lelden greep de andere aan de achterzijde en vernielde deze. Eerstgenoem de auto werd zoo goed als geheel vernleia De schok was zóó hevig, dat de chautteur achter het stuur vloog en tegen de achter ruit geworpen werd, waardoor deze wera verbrijzeld. De chauffeur en de i112" i.^ der andere auto bekwamen slechts Hen verwondingen. Beide vernielde auto's moe ten moesten worden weggesleept. De P°' was spoedig aanwezig en maakte RKKi vêrbaal op.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 6