LEiDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Dinsdag 18 December 1934 TELEGRAMMEN. RECHTZAKEN. Prov. Staten v. Zuid-Holland ENGELAND. 6ndenoek naar den wapenhandel. Er waren gisteren van twee zijden vra gen in het Lagerhuis tot den premier ge richt over de commissie, die een onder zoek zou instellen naar den particulieren wapenhandel, of deze commissie ook niet het materiaal van de Amerikaansche com missie ad hoe zou mogen gebruiken? MacDonald antwoordde, dat de com missie zoo spoedig mogelijk benoemd zou worden en dat haar taak zou bestaan in zoo juist en omvangrijk mogelijke voor lichting aan de regeering en het groote publiek door de samenstelling van een vol ledig rapport. Er was in beginsel niets op tegen, dat de commissie van het Ameri kaansche of ieder ander materiaal dat tot bevordering van het doel zou kunnen lei den zou gebruiken, maar spr. achtte het ongewenscht de commissie in deze aan wijzingen te verstrekken, die mogelijker wijze als een druk zouden kunnen worden opgevat. Dat de commissie haar taak zou kunnen verrichten zonder de minste in menging van de regeering zou ongetwijfeld aan haar populariteit, haar vrijheid van handelen en ten slotte ook de kwaliteit van haar rapport ten goede komen. ZWITSERLAND. Wereldcongres v»n fascisten. Te Montreux ls het eerste wereldcongres der fascisten gehouden. Aanwezig waren vertegenwoordigers van fascistische of verwante groepen in Italië, Oostenrijk. Frankrijk, Ierland. Nederland Roemenië. Griekenland. Noorwegen. Zwe den, Denemarken, Portugal. Spanje. Llthauen. Estland en Zwitserland. Bij de algemeene beschouwingen hebben vertegenwoordigers der Noorsche landen in tegenstelling tot de Middellandse!!.: zee cultuur gewezen op de waardevolle tradi ties en den grooten invloed van de Noor- Eche cultuur. De Italiaansche voorzitter verklaarde, dat niemand de verdienste van de Noor sche cultuur betwist, doch dat de fascis tische beweging niet betreft cultureele rivaliteiten, doch algemeene prlncipleele ideeën: corporatieve staat, bestrijding van parlementarisme, liberalisme, de interna tionale finance en het marxisme. Ieder land moet zijn eigen volksaard bewaren en deze beginselen aanpassen aan zijn natio nale toestanden. Een stap van Titulescu. die in het zelfde hotel logeert als waar het congres werd gehouden, baarde groot opzien. Hij eischte n.l.. omdat hi] zich bedreigd gevoelde door het verblijf van den vertegenwoordiger van het IJzeren Front, een onderzoek in diens kamer. Dit onderzoek heeft evenwei niets aan het licht gebracht. PORTUGAL. V erkiezingsuitslag. BI) de verkiezingen voor de nationale vergadering, die hebben plaats gehad, heeft de regeering 80 der uitgebrachte stemmen op zich kunnen vereenigen. De grondwet, die door de regeering is uitge werkt en bij volksstemming Indertijd ls goedgekeurd, voorziet ln de Instelling van een nationale vergadering en een corpora tieve kamer als wetgevende instanties. Om deze instituten in het leven te roe pen had de regeering kort geleden een kiesregeling uitgevaardigd, volgens welke de nationale vergadering nu ls gekozen. Zij zal op 1 Januari voor het eerst bijeenko men De 90 candldaten voor de nationale vergadering stonden od een eenheldslljst. De kiezers konden in deze lijst schrappen, maar zij mochten haar niet aanvullen. Vóór de verkiezingen hebben de candlda ten de verzekering moeten geven, dat zij od de grondslagen van den nieuwen staat staan. RUSLAND. Nieuwe doodvonnissen. Het militair college van het hoogge rechtshof der Sovjet-Unie heeft te Klef de dossiers Inzake de 37 personen, die ln de Oekraïne gearresteerd zijn, bestudeerd en vastgesteld, dat zij over Polen of Roe menië naar de Oekraine zijn gekomen om daar aanslagen op hooggeplaatste Sov jet-ambtenaren te smeden. Bij de meeste gearresteerden zijn aldus het college revolvers en handgranaten gevonden. 28 hunner zijn reeds ter dood gebracht. De eigendom der gearresteerden is ver beurd verklaard. In de negen overige ge vallen wordt een nieuw onderzoek inge steld. De regeering heeft Zinowjef. den vroe- geren leider der Komintern, ontheven van zijn post als rector der universiteit te Swerdlowsk ln het Oeralgebergte en hem benoemd tot lid van den raad van bestuur van den centralen bond van coöperaties. ZUID-SLA VIE. Requiem voor wijlen koning Alexander. In alle steden van Joego-Slavië werd een Requiem-dienst gecelebreerd ter ge legenheid van den 46sten geboortedag van wijlen koning Alexander. Tweeduizend studenten vertrokken uit Zagreb en Lalbach ter pelgrimsvaart naar het graf van den koning te Oplena. Vervolgens trokken zij naar het Plein voor den Schouwburg te Belgrado, waar ongeveer 10.000 leden van nationale or ganisaties een protestvergadering hielden naar aanleiding van den aanslag. Hierna trokken de betoogers naar het ministerie van oorlog. Onderweg werd ge manifesteerd tegen Italië. Hongarije en Oostenrijk Voor het ministerie verklaar- „Snv, vin sPT«kers. dat de eeheele hoop vertrouwen van het v0lk van Joego slavië gericht Zijn op het leger. „708? de betoogers zich naar de Italiaan sche delegat'e wilden hegeven, werden zij door de politie verspreid. DE FRANSCHE SENAAT. PARIJS. 18 Dec. (Reuter). Nadat met spoed de debatten over de begrooting wa ren beëindigd, keurde de Senaat de bud getten van koloniën, oorlog en luchtmacht goed. In den loop van het debat over de begrooting van oorlog bepleitte senator Lomery de noodzakelijkheid van de in voering van een militairen diensttijd van twee Jaar en liet sluiten van bondgenoot schappen. Volgens zijn meening is het oorlogsgevaar niet voorbij en slaapt Frank rijk in onder verkeerde voorstelling van een in het geheel niet meer aanwezige kracht. Tevens bepleitte Lomery versterking van het beroepsleger. „Wanneer men bedenkt dat een werklooze per dag meer kost dan een soldaat", aldus spreker, „is niet te begrijpen dat men daarmee nog wacht." Senator Sari bracht rapport over de be grooting uit Hij verklaarde dat Duitsch- land over 600 000 afgeëxerceerde soldaten beschikt, en Frankrijk over 460.000. Bij de Duitsche strjjdkrachten komen nog 700 000 man, die vrijwel gereed zijn voor milttal- ren dienst. 1.400.000 reservisten van hoo- geren leeftijd en 1 000.000 man uit de para militaire organisaties. Minister-president Flandln beantwoord de senator Lemery. Hij noemde het Fran- sehe volk met zijn 40.000.000 zielen een vreedzaam volk. Het moet zich op grond van zijn al te talrijke ervaringen tegen gevaar beschermen, maar het mag Slechts een defensieve militaire organisatie heb ben. De grensversterkingen zullen alle menschen die ze gezien hebben, gerust stellen ook zekere buitenlanders. De minister van oorlog Maurln verklaar de dat men een behoorlijke oplossing zal vinden voor het vraagstuk van de lichtin gen, die ln 1936 en later moeten opkomen en die zwak zijn als gevolg van het ver minderd geboortecijfer in de oorlogsjaren. De recruteering van de beroepssoldaten zal worden vergemakkelijkt. Na de aanne ming van de begrootingen werd de verga dering verdaagd tot Dinsdag. Dan staat de marine-begrooting op de agenda. WERKPROGRAM IN AMERIKA. WASHINGTON, 18 Dec. (Reuter). De National Reserve Board heeft Roosevelt een uitgebreid programma van openbare werken voorgelegd. Het plan voorziet ln de bebouwing van gronden, controle op de mijnbouw, irri gatie-werken, enz. Het doel is de welvaart van het Ameri kaansche volk te verzekeren. NIEUWE ITALIAANSCHE PROVINCIE. ROME. 18 Dec. (Reuter) Mussolini heeft hedenochtend de nieuwe provincie Littorla ingewijd. Deze provincie omvat de drooggelegde Pontijnsche Moerassen. Mus solini verklaarde, dat nog minstens 10 jaar zwaren arbeid rtoodjg is om de moerassen geheel te ontginnen en vruchtbaar te maken Opdat dit werk niet gestoord worde is het iioodig, dat het land militair sterk is. WEER TWEE SLACHTOFFERS VAN DEN BRAND TE PERPIGNAN. PARIJS, 18 Dec. Gisteren zijn we derom twee slachtoffers van den bioscoop- brand te Perpignan aan hun verwondin gen overleden, zoodat het aantal dooden tot twee en twintig is gestegen. RECLAME- 8287 POLEN. Generaal Sikorski weer in actieven dienst. De Poolsche generaal Sikorski, de vroe gere chef van den generalen staf, die op non-actief is gesteld in verband met zijn betrekkingen tot de rechtsch oppositie, is ter beschikking gesteld van den minister van Oorlog. In militaire en politieke krin gen wordt deze maatregel beschouwd als een voorbereiding tot den terugkeer van Sikorski in den actieven dienst op een belangrijken post. VEREENIGDE STATEN. Het kanaal door Nicaragua. Het oude voorstel voor het graven van een kanaal door Nicaragua, waarvan de kosten 722 millioen dollar bedragen, is weer aan de orde gesteld door Vinson in het Huis van Afgevaardigden. Het kanaal door Nicaragua zal noodzakelijk zijn. ver klaarde Vinson, omdat over enkele jaren de sluizen van het Panamakanaal niet ruim genoeg zullen zijn om veilig enkele der thans in aanbouw zijnde schepen door te laten. Vinson, die erbij voegde voorne mens te zijn het 30 jaar oude ontwerp opnieuw in te dienen, zeide, dat dit groote voordeelen opleverde van handelsstand punt en van het standpunt der nationale verdediging en dat het binnenkort met Roosevelt zal worden besproken Het con gres is sterk voor het graven het kanaal- Het plan wordt in Japan met eenige achterdocht beschouwd. Men ziet er een demonstratie ln van het vasthouden door de Amerikaansche vloot-autorlteiten aan de gedachte van de transoceanlsche ver bindingswegen, waarbij die autoriteiten zouden uitgaan van de meening, dat het Panamakanaal geschikt is voor handels doeleinden. De aankondiging van derge lijke kanaalplannen op dit tijdstip acht men in officieele kringen te Tokio niet gunstig voor de betrekkingen tusschen Japan en de Vereenigde Staten. MINISTER-CRISIS IN ZUID-SLAVIE. BELGRADO, 18 Dec. (Reuter). De lang verwachte kabinetscrisis is uitgebro ken De ministers van bultenlandsche za ken Jeftitsj en landbouw zijn afgetreden. FRAUDEEREND BURGEMEESTER. JERUSALEM, 18 Dec. (Reuter) - De burgemeester van Jerusalem, Nasjasjibl, wiens ambtsperiode ln September a.s. ten einde loopt, heeft de laatste weken aan zijn vrienden en familie gunstige bouw contracten bezorgd. Hierom zijn drie leden van den gemeenteraad afgetreden. De door den burgemeester gepleegde onregelma tigheden nemen den vorm aan van een schandaal. De betoogingen tegen hem worden steeds omvangrijker en men ver wacht, dat de regeering in zal grijpen. Het gebeurde is een ernstig nadeel voor de Arabische zaak, aangezien de Joden nu een aanleiding hebben gevonden om het burgemeesterschap voor zich op te eischen DE CH1NEESCHE OOSTER-SPOORWEG. MOSKOU, 18 Dec. (V.D.i. Uit Charbln wordt gemeld, dat politietroepen onder Japansch commando met geweld het sta tion Slao Soel Feng aan den Noord- Mandsjoerljschen spoorweg hebben bezet. Zij drongen de woning van den stations chef Maltsjenko en van de Russische spoorwegarbeiders binnen en verschaften zich door braak toegang tot het stations- bureau. Ook op verschillende andere plaatsen zouden troepen onder Japansch com mando daden van willekeur hebben be gaan. Do Russische directeur van den Chineeschen Oosterspoorweg Roedy heeft den Raad van Beheer mededeellng hiervan gedaan en verzocht krachtige maatregelen te nemen, opdat aan de gewelddaden door de Japansche troepen aan den Chinee schen Oosterspoorweg een einde komt. PAP1ERFABBIEK AFGEBRAND. BERLIJN, 18 Dec. (D'.N.B.i De papier fabriek te Spechthausen. welke door Fre- derik de Groote is opgericht en geregeld de Deutsche Bank het papier leverde, waarop de bankbiljetten worden gedrukt, is door brand vernield. Door het brandbare materiaal greep het vuur snel om zich heen. de brandweer be streed de vlammen met 40 stralen. De materieele schade wordt op 100.000 mark geschat. STORM OVER AUSTRALIë. MELBOURNE. 18 Dec. (Reuter). Een hevige stormwind, welke zand medevoerde, heeft hedenochtend in N.W. Victoria groote schade aangericht. Huizen zijn beschadigd, daken afgerukt en fabrieksschoorsteenen weggeslagen. ZENDELINGEN-MOORD. SJANGHAI, 18 Dec. (Reuter). Twee zen delingen John en Betty Stam, zijn door Chineesche communists^ ln het openbaar onthoofd. De communisten beweerden, dat dit een eerste stap was in hun actie om alle vreemdelingen te dooden. De baby van de zendelingen is door een Chineesche Evarigellste in goede gezond heid naar Woehoe gebracht. DE „GRAF ZEPPELIN." MADRID. 18 Dec. (Reuter). Het lucht schip „Graf Zeppelin" ls gisteravond, te- rqpkeerend uit Zuid-Amerlka. geankerd aan de mast te Sevilla. Dr. Eckener werd voorgesteld aan den Spaanschen minister president. Lerroux. Deze zal met nog eenige andere minis ters vandaag een rondvlucht van twee uur met het luchtschip boven de provincie An- daLuslë maken. Vanmiddag gaat het vlieg tuig verder naar Frledrichshaven. NOORSCH SCHIP IN NOOD. MARSEILLE, 13 Dec. (Reuter). Men heeft S.O.S.-seinen opgevangen van het Noorsche stoomschip „Sisto", dat met ont redderd stuur in nood verkeert op 49 gr. N B. en 23.27 gr. W.L. BUMA CONTRA OMROEP- VEREENIGINGEN. De Eerste Kamer der Arrondissements- Rechtbank te Amsterdam deed vandaag uitspraak in het civiel geding, waarbij 't B.U.M.A. verbod tot radio-uitzending vroeg van de muziekwerken van bij Buma aangesloten muzlekauteurs, door de om- roepvereenigingenvoorts vroeg elscher onrechtmatig-verklaring van de plaats gehad hebbende, bepaalde uitzendingen. Wat dit laatste punt betreft werd de eisch door de rechtbank voor een gedeelte toegewezen. De rechtbank achtte de uit zending van enkele, met name genoemde muziekstukken onrechtmatig, daar het hiervan vaststaat dat de auteursrechten berusten bij het Buma. Ten aanzien van de andere composities heeft het Buma geen getulgenbewijs aangeboden, zoodat rechtens niet vaststaat, dat die tot het Buma-repertoire behooren. Het algemeen verbod en de daarbij geëischte dwangsom, die door het Buma werden geëischt, zijn afgewezen door de rechtbank. De rechtbank overwoog hierbij, dat de concentratie van de bemiddelingsfunctie op het gebied van muziekauteurssrecht in de handen van een gemonopoll-:erü bemiddelingsbureau niet is geschied om aan de egoïstische belangen van de indl- vidueele auteurs meer kracht bij te zetten maar dat deze maatregel een sociale strek- eeft Het m-atschoopeWk element spreekt hier mee. Het zou een volkomen miskenning zijn van de tendenz van het F.-'—, 'n -nonooolisatie tot machts- aanwas werd gebruikt. Een verbod voor de toekomst zou moge lijk zijn, doch slechts voor bepaalde mu ziekwerken, waarop het recht van Buma is bewezen en vast staat. De kosten van het proces zijn gecompen seerd. DS. VAN DUYL VOOR DE RECHTBANK. WEGENS BELEEDIGING VAN HET OPENBAAR GEZAG. Eisch: één maand gevangenisstraf. Voor de Alkmaarsche rechtbank stond heden terecht de N. S. B propagandist ds. G. van Duyl wegens overtreding van art. 137a van het Wetboek van Strafrecht, waarbij strafbaar wordt gesteld het zich opzettelijk ln beleedigenden vorm uitlaten over het openbaar gezag. Ds. Van Duyl had op 26 September j.l. op een ijl het Gulden Vlies te Alkmaar ge houden openbare NSB. vergadering op een uit h'et publiek gestelde vraag geant woord: ,.Ik zeg, en riskeer misschien een veroordeelingdat gij Nederlandsche re geering door het verbod der N.S.B. het recht hebt vertrapt en de grondwet hebt verkracht; en gij Nederlandsche regeering pleegt landverraad door uw beste burgers en dat zijn de N.S.B.'ers uit uw dienst te weren". Verdachte gaf toe de woorden te hebben gesproken en daarmede te hebben bedoeld de Nederlandsche regeering. Hij had echter geen beleediging bedoeld, maar het was een sterke uiting van oprechte veront waardiging De officier van Justitie wees er op, dat dit de eerste maal ls dat de Alk maarsche rechtbank een dergelijke over treding te behandelen heeft. Omdat over dit artikel geen jurisprudentie bestaat zal het niet gemakkelijk zijn. Het gaat hier om de vraag of het een formeele dan wel een materieele aantasting van het gezag is. Door dit artikel heeft de regeering de crl- tlek aan banden willen leggen en alleen critlek willen toelaten die ln een keurslijf geperst is. De rechter moet thans uitspraak doen of hier van beleediging sprake is. Van ver dachte had men mogen verwachten dat hij het bewuste artikel kende. Iets erger dan hij zeide. kan men niet van de regeering zeggen. Hij achtte art. 137a van toepassing. Van een predikant had men kunnen ver wachten dat hij zich niet op een derge lijke wijze zou uitlaten. Waar het voor den officier vaststaat, dat een geldboete toch uit de partijkas zou worden betaald, dus het doel voorbij stre ven zal, vindt spr. het noodzakelijk tot ge vangenisstraf te concludeeren Waar het hier een oppassend man betreft met een blanco strafregister vroeg spr. ten slotte een gevangenisstraf van één maand. Als verdediger trad op mr. N. van Leeu wen, kringlelder der N.S.B te Alkmaar. Ontslag van rechtsvervolging zal moeten volgen omdat van formeele beleediging geen sprake ls. Ook opzet ls niet bewezen Verd. heeft slechts de gangbare meening naar voren gebracht. Hij zal vrijgesproken moeten worden omdat er geen bewijs van opzet is. Een geldboete zal hü zelf moeten betalen. Verd. is aldus pleiter geen man die in de gevangenis thuis hoort. Hij verzocht om ontslag van rechtsvervolging. Uitspraak volgt op 27 December a.s. BURGEMEESTER CONTRA GEMEENTE-SECRETARIS. Men zal zich de geruchtmakende be schuldiging van den burgemeseter der gemeente Papendrecht herinneren, in openbare raadsvergadering geuit, als zou de secretaris dier gemeente, de heer J. Migchelbrtnk, zich hebben schuldig ge maakt aan beleediging, smaadschrift en valschheid in geschrifte. Naar wij vernemen heeft de burgemees ter bij de Justitie een klacht tegen den secretaris ingediend. Het uitvoerige politie-onderzoek, dat te dier zake is ingesteld, heeft echter geen enkel bewijs voor de ingebrachte beschul digingen opgeleverd. De officier van justitie te Dordrecht heeft dan ook aan den heer Migchelbrink doen weten, dat hij de ingediende klacht heeft ter zijde gelegd. HAAGSCHE RECHTBANK. De los werkman C. v. d. V. uit Lelden, tegen wlen ter zake van diefstal van klee- ren op het strand onder Wassenaar 10 maanden ls geëlscht. werd conform dezen eisch veroordeeld. Vrijgesproken werd de reiziger H. C. M. S. uit Rotterdam, die terecht gestaan heeft, wegens het veroorzaken van dood door schuld. (De aanrijding op 28 Juni j.l. op den Leidschenweg onder Wassenaar) waar bij de wielrijder H. W. Visser gedood werd. De rechtbank heeft hedenochtend voort gezet de zaak tegen den gewezen advocaat en procureur mr. L. P. D„ vroeger direc teur der N V. Mij. „Concordia" te Den Haag, die terecht heeft gestaan wegens verduistering van gelden welke hij ln voor melde hoedanigheid onder zich had. Als getuige werd alsnog gehoord de heer E. Frijda te Wassenaar, die verklaarde, dat mr. D. In 1925 de onroerende goederen van „Concordia" heeft verkocht aan de N V. „Gemeenschappelijk Eigendom". Het O. M. eischte één Jaar gevangenis straf. B. v. D. uit Sassenheim heeft in hooger beroep terecht gestaan van een vonnis van den Leidschen Kantonrechter, waarbij hij is veroordeeld tot 2-maal f.6 subsidiair 2- maal 3 dagen hechtenis wegens overtre ding der politieverordening van Sassen heim. Verdachte had zijn dochtertje bloe men laten venten zonder vergunning. De Officier had bevestiging gevraagd van het vonnis. De Rechtbank sloot zich hierbij aan. De 39-jarige koopman T. van D. uit Rijnsburg stond in hooger beroep terecht van een vonnis van den Kantonrechter te Leiden, waarbij hij was veroordeeld tot t. 30 subsidiair 15 dagen hechtenis wegens het veroorzaken van een aanrijding op de Kanaalbrug te Oegstgeest, waarbij een andere auto zwaar werd beschadigd. De Officier had bevestiging gevraagd. De Rechtbank sloot zich hierbij aan. De Rechtbank bevestigde het vonnis tegen den 35-Jarlgen autohandelaar A C. M. uit Leiden, die op 3 Dec. in hooger be roep terecht heeft gestaan, van een von nis van den Leidschen Kantonrechter, waarbij hij was veroordeeld tot f. 5 sub sidiair 5 dagen hechtenis, wegens het rij den met 'n auto met verblindende lichten. (Vergadering van heden). behandeling van de begrooting. In de hedenochtend elf uur in de Rid. derzaal voortgezette vergadering van de Provinciale Staten van Zuid-Holland werd voortgegaan met de behandeling der be- grooting. De heer Henkels (Ged. St.) beantwoordt de opmerkingen ten aanzien van de ver. pleging van krankzinnigen en zwakzltmi. gen. Aan bijdragen van particulieren )s over 1934 reeds f. 80.000 ontvangen; Ged. Staten hebben vertrouwen, dat dit bedrag zal stijgen tot f. 100.000. In totaal wordt in deze provincie voor dit doel f. 1.225.000 meer besteed dan in Noord-Holland;spr. ls overtuigd, figt Zuid-Holland geen ander, systeerrt behoort te volgen daii het in de begrootïïig voor gesteld, waarbij de noodige besparing wordt verkregen. De daling van de provincialebelasting opbrengst, vergeleken bij 1930/'31, bedraagt voor 1936/'36 volgens de raming 45 Indien men laatstbedoelde opbrengst zou willen zien teruggebracht tot het peil van 1930,'"31. dan zou het thans mét 83 moeten stijgen. De 13 opcenten brengen thans 17* 'millioen minder op dan destij ds 10 opcenten zouden hebben gedaan. Uit dien hoofde waren de voorgestelde maatregelen, zooals salarisverlaging en vermindering van den post voor krank- zinnlgenverzorglug noodzakelijk. Daartegenover staat, dat de daling van de kosten voor levensonderhoud volgens de indexcijfers sedert 1921 voor arbeidersge zinnen 32'/i°/o en voor ambtenaarsgezinnen 34l/i°/o bedraagt. Naar verhouding van destijds zijn de in komens van het provinciale personeel met 22 a.23%gestegen. Wat de tertiaire wegen aangaat, Ged. Staten achten den aanleg en de verbe tering der secondaire wegen een primalren plicht; d.i. de uitvpering van het provin ciale wegenplan. Spr. protesteert tegen de uitlating van den heer Ter Laan, volgens wien Ged. Sta ten slechts de uitvoerders zijn van den dictatorialen wil van den „Calvinlstischen" minister van Binnenlandse!^ Zaken, alsof het een schande zou zijn, indien men Calvinist ls Bovendien, spr. zou ziet) niet kunnen voorstelleh, dat 'sheeren Ter Laan's partijgenoot De Bruin og/f nog maat eén dag in het college van Ged, Staten zit ting zou willen hebben, indien dit college niet zefstanaig zijn verantwoordelijkheid gevoelde Dit college „administreert" niet onder een dictator, doch bestuurt volgens elgefi verantwoordelijkheid: het behoedt erger ineenstorting en ondergang en het brengt een salarispeil, dat elke critlek kan <joor. staan. Spr. ontkent, dat de opbrengst der be lastingen te laag is geraamd. Wat 1933/34 betreft, dit is inderdaad wat meegevallen ten opzichte van de' raming, die f. 164.000 per opeent bedroeg, terwijl de vermoede lijke uitkomst op f. 174.200 zal zijn te stel len; maar dit ls dan toch altijd nog f. 50.000 per opcent minder dan ln het voorafgaande jaar. Tegenover dan-heer Ter Laan. die bad aanbevolen een systeem van raming da belastingopbrengst te volgen naar de uit komst van het afgeloopen jaar. Het ei van Columbus, doch het doet spr. rieken naar een minder gewenscht ei. Indien wij over de afgeloopen twee jaren dat systeem hadt den gevolgd, dan zouden we, f.2.491,350 minder hebben ontvanfen en er: zou dab een geweldig gat in de provinciale kas zijn i ontstaan. De sociaal-democraten plegen, wanneer iets goeds is tot stand gekomen, te zeggen: „dat hebben wij gedaan" en wanneer er iets tegenvalt: „dat is de schuld van het kapitalisme". Spr. vraagt den heer Ter Laan echter of hij spreker bij zijn geboorte meer schuldig was aan de aan wezigheid van het kapitalistische stelsel dan de heer Ter Laan. De toekomst ziet spreker donker in; op het laatste oogenblik echter kan Góds hand uitkomst geven. Een lichtpunt ziet spreker'; In de Rot- terdamsche haven en daar klopt het hart van de provincie kwameh in 1931 meer dan 10.000 schepen binnen; in 1932 en '33 was dit telkens aanmerkelijk min der. doch eergisteren, 16 December, is weder het 10.000ste schip in 1934 binnen gekomen. Met het sympathieke woord van den heer Bergmeijer herinnert spr. aan de his torie, en wel aan 1574 toen. de'Staten dezer provincie ter gelegenheid van Leiden's ontzet een penning lieten slaan, waarop de figuur der Gerechtigheid de hand op waarts heft. De heer Van Boeljen (Ged. St.) ant woordt op de opmerkingen inzake streek plannen en drinkwatervoorziening. Spr. wil ook de kleine drinkwaterlei- dingbedrljven recht doen wedervaren en hij verheugt zich er over dat men het principieele vraagstuk van de -verplichte aansluiting niet heeft aangeroerd. Wat de streekplannen aangaat, 95% vande Gemeentebesturen -missen de be schikking over voldoende deskundigen om zelve hun uitbreidingsplannen vast te stellen. Het doel van de streekplannen is, orde te scheppen en een al te zeer ver spreide bebouwing te vermijden. Ged. Staten zijn overtuigd, dat alles moet gedaan worden om het natuurschoon te behouden en om recreatie-oorden te beschermen of zoo mogelijk aan te leggen. Ten opzichte van de veerverblndingen zijn Ged. Staten diligent. De muur tus schen dit college en de Rotterd. Tram weg Mij., die de diensten op de eilanden onderhoudt, moet echter worden wegge broken, voordat van verdere medewerking van de zijde der provincie sprake kan zijn. Inmiddels zijn de onderhandelingen met de Rotterdamsche Tram hunnerzijds veer ingeleid, SDr. acht het volstrekt ontoe laatbaar dit bedrijf, dat in financieele moeilijkheden verkeert, met nieuwe bu- dragen te heloen. zoolang het niet bereid is tot reorganisatie van zijn diensten. Hierna wordt pauze gehouden. Een waarlijk goed automobilist maakt van zijn claxon slechts een matig gebruik. 2-1

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 2