75sle Jaargang DINSDAG 18 DECEMBER 1934 No. 22928 STADSNIEUWS. SCHEEPSVERBINDINGEN. Het voornaamste Nieuws van heden. BUITENLAND. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regeL Voor zaken advertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ots. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd ztjnc per 3 maanden 12.35 per week L 018 Franco per post f. 2.35 per 3 maanden portokosten (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.) Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. AFSCHEID VAN DEN HEER L. SYBRANDA A.s. Zaterdag 22 December zal de heer L. Sybranda, commies ten kantore van de hypotheken, hef kadaster en de scheeps- bewijzen. alhier, afscheid nemen wegens het bereiken van den pensioengerechtigden leeftijd De heer Sybranda is bij dit dienst vak ruim 45 jaar werkzaam geweest, n.l. 30 jaar te Heerenveen en 15 Jaar te Leiden. In die 15 Leidsche jaren heeft de heer Sybranda zich doen kennen als een uit stekend leeraar voor de opleiding van jonge ambtenaren voor het examen van Adjunct-Commies. Het zal hem dien dag niet ontbreken aan belangstelling van hen, die hem per soonlijk nog eens de hand willen drukken. Het eigenlijke afscheid vindt Vrijdag a.s. des namiddags te 4 uur plaats. MILITARIA. De 2e Luitenant C. O. Weekhout van het 4e Regiment Infanterie ls gedetacheerd bij de School van den Motordienst te Haarlem, terwijl de 2e Luitenant J. P. F. v. d. Horst van dat regiment met Ingang van 11 Febr. 1935 voor 4 maanden wordt gedetacheerd bij de Koninklijke Militaire Academie te Breda voor het volgen van een gymnas tiek cursus. Ter gelegenheid van de herdenking van het 121-jarig bestaan van het 4e Regiment Infanterie op 9 Januari 1935 zal op dien datum een marsch door de stad worden gehouden, waaraan de Koninklijke Mili taire Kapel zal deelnemen. De reserve-majoor W. Baron van Itter- sum en de reserve kapitein B. J. H. van Roosmalen van het 4e Regiment Infante rie zijn bij Koninklijk Besluit, overgeplaatst ln hun rang bij het Regiment Jagers. m De dienstplichtigen van het 4e Regiment Infanterie die dit jaar uitstel hebben ge kregen voor herhalingsoefeningen tot Februari 1935 moeten deze oefeningen vol brengen bij het 22e Regiment Infanterie te Ede. INSTITUUT V. ARB.-ONTWIKKELING AFD. LEIDEN. Lezing van den heer J. Spronkers. In de concertzaal van het Volksgebouw trad gisteravond voor bovengenoemde or ganisatie de heer J. Spronkers van Hille- gersberg, als spreker op met het onder werp; ,De heldenstrijd der Weensche ar beiders tegen de dictatuur". Na een kort inleidingswoord van den afd.-voorzitter ving de heer Spronkers zijn lezing aan, er op wijzende, dat 't gesproken woord verduidelijkt zal worden door licht beelden, samengesteld door Julius Deutsch, ben leider der voormalige Schutzbund in Oostenrijk. Spr. releveert in het kort de geschiedenis 'an Oostenrijk, waarbij vooral de tweede helft der Middeleeuwen van groote betee- kenis was voor dit land. Immers, de stor men van barbaren-invallen, de gevolgen »an de volksverhuizing e.d. zijn geluwd en krachtige vorsten scheppen orde; de kerk als beschavingsfactor doet haar invloed gelden en vooral Weenen ontwikkelt zich tot een belangrijke plaats. De welvaart neemt toe en de burgerij getuigt daarvan boor den bouw van de prachtige Stepha- nusdom mogelijk te maken, een der mooiste bouwwerken der wereld. Eenige tientallen jaren later verzwakt het geloofsleven, ver hindert de offervaardigheid der bevolking an wordt het land geteisterd door invallen bar Turken. Later herstelt het land zich weer en breekt weer een periode van bloei aan. Het huis Habsburg weet zich, vooral bank zij de hulp van een bekwaam veld heer als Eugenius van Savoye niet alleen *e handhaven, doch breidt zijn macht zelfs nit. Weenen wordt de hoofdstad van een Phot rijk, het hof brengt er glans er, weelde, de adel bouwt paleizen en de kerk 'erbindt zich met de wereldlijke mach' «roote kerken verrijzen als demonstratie 'an macht en invloed. Doch in de 19de eeuw ontwikkelt zich oov nier het industrieele kanitalisme en de 'oortschrijdende techniek maakt Weenen ■nt een millioenenstad, herbergende niet alleen een gegoede bureerij, doch tevens een groote fabrieksbevolking. In trieste woonwiiken leefden de arbei ders en zelfs tot kort voor den wereldoorlog nadden zij op het stads- en landsbesiuur *einig Invloed. Het kiesstelsel was dermate onbillijk, dat be arbeiders-candidaten 43 'V. der stemmen nn zich vereenigden en slechts 8 van de 1 zetels veroverden. De groote oorlog, waarbij Oostenrijk aan °e zijde van Duitschland streed, deed dr roem van het Habsburgsche huis ineen storten en het land werd aan stukken ge bakt Van de bevolking, aanvankelijk 50 JJ'Uloen menschen tellend" bleef slecht millloen over. Oostenrijk wordt dan een reniMiov pn herinnert zieh eiland», waarin bet arme land door den cor!og aedomneid was ®j duizendtallen stierven de kinderen '®n ondervoeding; besmettelijke ziekten berden welig in de krotwoningen. De verkiezingen leveren dan voor de ar beiders een groote meerderheid op, n.l. 78 van de 120 zetels ln den Weenschen ge meenteraad. Burgemeester Seitz begint zijn levens werk en met zijn helpers vat hij het werk aan; ln 15 Jaren weet hij van Weenen, eens een stervende stad. te maken een stad. die de belangstelling trekt van de geheele wereld. Machtige bouwcomplexen verrijzen, herstellings-oorden worden gebouwd, kin derspeelplaatsen als nergens ter wereld worden aangelegd, badhuizen, ziekenhui zen, nijverheidsscholen enz. ten bate der bevolking geschapen. Trots deze groote uitgaven was Weenen de eenige stad ter wereld, die geen schuld had. Het tekort aan woonruimte was zóó groot, dat ln tien jaren niet minder dan 64 000 woningen worden gebouwd. Tegelij kertijd eirculeeren allerlei praatjes over de onsolide constructie der huizen, de kranten schrijven zelfs over ingestorte hulzenterwl.il in het begin van dit jaar deze slecht gebouwde hulzen met houwitsers beschoten werden, omdat ze zoo solide waren! In 1927 en 1929 doen de Helmwehren reeds pogingen, om de macht te veroveren, doch zij slagen daarin niet. In het begin van dit Jaar echter wordt de grondwet buiten werking gesteld en wordt met ge weld opgetreden tegen de Weensche bevol king. Ter bescherming van de republiek hadden de arbeiders destijds hun Schutz bund opgericht en als de populaire bur gemeester Seitz gevangen genomen wordt, is dit het sein voor de arbeiders, om hun vrijheid te verdedigen. De ongelijke strijd zoowel in Weenen als in Linz en andere plaatsen wordt door hen verloren. Zelfs een kinderziekenhuis wordt onder vuur genomen en tientallen kinderen wor den gedood door het kanonvuur. De trot- sche bouwwerken worden tot puin ge schoten en de leiders, voor zoover in de gevechten niet gedood, naar de galg ge leid. Zelfs den zwaargewonden Müniehreiter bracht men naar het schavot. In nachtelijke uren werden de gevallenen begraven en hield men de graven, ook zelfs voor de familie-leden geheim. De arbei ders kwamen echter de laatste rustplaatsen spoedig op het spoor en brachten eiken dag bloemen op de graven hunner lei ders. Even zoovele malen werden de bloe men verwijderd, doch telkens weer werden versche bloemen en zelfs grafsteenen aangebracht. De Oostenriiksche arbeidersklasse, aldus spr., Is verslagen; zij zal echter den strijd verder voeren. Op den duur zal het onmo gelijk zijn om een bevolking, voor 70 °/o socialistisch, tegen haar zin te knevelen en haar vrijheid aan banden te leggen. De interessante lezing werd door een uitgebreide serie lantaarnplaten verduide lijkt en het talrijke gehoor beloonde den spreker met een hartelijk applaus. De voorzitter sloot daarna de vergadering. LEIDSCHE RADIO-VEREENIGING. Een leerzame discussie-avond. De laatste clubavond in het jaar 1934 mocht zich verheugen ln een zeer groote opkomst. Dit zal wel ln hoofdzaak te danken zijn geweest aan het onderwerp voor dezen avond: een radio-discussie, waardoor ieder gelegenheid heeft z'n ge moed eens flink te luchten. En die gele genheid werd dan ook dankbaar benut. Meerdere leden stelden vragen, welke steeds aanleiding gaven tot een breed voerige gedachtenwisseling, waarbij ieder rechtgeaard radio-amateur wat kon op steken. Een bijzondere attractie vormde nog de gratis verloting van diverse boek werken en jaargangen, alle betrekking hebbende op de radio, welke welwillend door een stadgenoot ter beschikking waren gesteld en in dank aanvaard waren. Al met al een genoeglijke sluiting van het jaar. VRACHTAUTO VERBRAND. De gistermorgen naar Rotterdam op weg zijnde Neon-montagewagen der N.V. Iemco alhier, waarin waren gezeten 3 monteurs, is op onverklaarbare wijze tijdens den rit tusschen Rijswijk en Delft in brand gevlo gen. De monteurs konden zich ternauwernood in veiligheid stellen. De Rijkspolitie, die toevallig achter hen reed. probeerde den brand met een schuimapparaat te blusschen, hetgeen niet lukte. De inmiddels gealarmeerde brandweer uit Delft en Rijswijk konden, toen zij ter plaatse aankwamen, alleen de smeulende resten dooven. Naar wij vernemen was de wagen niet verzekerd. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen: Electro-technisch Bureau D. Teske. Doe- zastraat 5, Leiden. Opheffing filiaal: De Kempenaerstraat 69, Oegstgeest, d.d. 1 Sept 1933. Café „Pauline", Beestenmarkt 30, Leiden. Uittredende eigenaar: A. J. Neuteboom, Lelden, d.d. 12 Der. 1934. Wijziging han delsnaam in: Caf* Lion Rouge". .1. van - -cuwen". Or' clïing: J Hogervc.' i.larlemmerstraa. *28, Leiden Winkel in sigaren en tabak. Regina, Rljnzlchtweg 171, Oegstgeest. Fabriceeren van suikerwerken. INTERNATIONAAL JEUGDVERKEER. De jaarvergadering. Onder voorzitterschap van mr. J. Kalff Jr. heeft de Vereeniging voor Internatio naal Jeugdverkeer hier ter stede haar Jaarvergadering gehouden. Uit het jaarverslag bleek, dat de Ver eeniging, die in September 1931 werd op gericht met het doel, een toenadering tusschen de jeugd van alle landen te be vorderen, na een moeilijk begin er in is geslaagd, haar denkbeelden ingang te doen vinden, niet slechts bij de Nederlandsche, maar ook bij de buitenlandsche jeugd. De Vereeniging tracht haar doe! te bereiken: lo. door bemiddeling van briefwisseling tusschen Nederlandsche leerlingen en vol wassen Jongelui met die van andere lan den; zoo werden verleden jaar plm. 8000 uit 34 landen met elkaar door vriend schappelijke briefwisseling verbonden. Vele duizenden adressen van jonge Amerika nen, Zuid-Afrikanen, Australiërs, Fran- schen, Polen, Belgen e.a. zijn steeds ter beschikking van schrijflustige Neder landers. 2o. Door het organiseeren van jeugdrei zen naar andere landen, waar de jonge Nederlanders in Internationale vacantie- huizen of kampen met jongelieden uit Engeland, Frankrijk, Duitschland, Zwitser land, Denemarken, enz. door bevoegde lei ding niet slechts elkaar leeren kennen, maar ook met het andere land en volk kennis maken. Zoo hebben verleden jaar 400 jongelui door bemiddeling der Ver eeniging reizen naar een ander land ge' maakt. Deze reizen hebben niet slechts met de groote vacantie plaats, maar ook met Kerstmis en Paschen. Zoo zal er a.s. Zater dag weer een groep Nederl. meisjes en jongens naar Londen reizen en daar met Engelsche vrienden Kerstmis vieren. Voor het volgend jaar worden jeugdreizen naar Engeland, Finland, Oostenrijk, Zwitser land en andere landen voorbereid. 3o. Door indlvidueele uitwisseling van meisjes en jongens in families. Zoo wer den verleden jaar 48 jonge menschen tus schen Nederland, België en Zwitserland uitgewisseld. 4o. Door het ontvangen van buiten landsche Jeugdgroepen, die in families of vaxcantiehuizen hier te lande worden ge huisvest. 5o. Door het verstrekken van inlichtin gen over reizen, vacantieverblljven in eigen land of ln het buitenland, over onder wijs, enz. Over de oprichting van vacantiehuizen ln Nederland en het organiseeren van rei zen van jonge buitenlanders in Nederland werd uitvoerig van gedachten gewisseld. Het bestuur en de leden zullen moeite doen, geschikte huizen te vinden bij voor keur aan zee, daar de buitenlanders op een verblijf aan de Noordzee bijzonder ge steld zijn. Nu de Nederlandsche ouders en opvoe ders steeds meer zoowel het ideëele als ook het praktische doel der Vereeniging voor Internationaal Jeugdverkeer beginnen te beseffen, waartoe niet slechts het sedert 1 jaar verschijnende eigen orgaan der Ver eeniging bijdraagt, maar vooral ook de goede resultaten, door de briefwisseling, de reizen, uitwisseling, enz. behaald, is het ledental groeiende en b»staat de hoop, dat het Nederlandsche publik steeds meer van de bemiddeling der Vereeniging gebruik zal maken, waardoor deze beter in staat zal zijn, haar veelzijdige werkzaamheden uit te breiden. Het secretariaat is gevestigd Witte Rozenstraat 48. NED. CHR. VROUWENBOND. Lezing van mevr. RauwsDewald. De afd. Leiden van den Ned. Chr. Vrou wenbond hield gisteravond in het gebouw der Muziekschool aan den Nieuwe Rijn, een bijeenkomst. De presidente, mej. van Loo, heette allen hartelijk welkom, waarna zij direct het woord gaf aan de spreekster van dezen avond, mevr. H. RauwsDewald van 's Gravenhage, die sprak over „De ge huwde vrouw in het maatschappelijk leven". Na een korte Inleiding, waarin spr. uit een zette, dat dit onderwerp van verschil lende zijden kon worden belicht, behan delde spr, de vraag, wat wij verstaan onder het maatschappelijk leven Bij de beantwoording van deze vraag stelde spr. nadrukkelijk in het licht, dat bij het maatschappelijk leven de belangen van groepen en het Individu weg vallen Mevr. Rauws wees er voorts op, dat de vrouw door de daad van het huwelijk alle recht op haar persoonlijk leven opgeeft om samen met den man een door God gedachte eenheid te vormen, die uiteinde lijk uitloopt op de vorming van het gezin. Eveneens kan dit van den man gezegd worden. Sprekende over de ongehuwde vrouw wees spr. er op, dat zij het recht behoude om haar eigen levensdoel te vervullen om hierdoor ln haar onderhoud te voorzien. Zij vlnde in haar werkkring een vervul ling van hetgeen G'd haar in ander op zicht heeft onthouden. Moet van hoogerhand de gehuwde vrouw in het overheidsbedrijf haar plaats in ruimen voor die van den man in het particulier bedrijf zal, volgens sprde gehuwde vrouw ni»t veveneen worde" "'an nadat d" werl," onder- vonder '-geft Het, zijn bedrijf, d r hand having van de "ebuwde vrouw, h 'ervan schade ondervindt. Keurde spr. het af, dat het huwende meisje haar betrekking blijft behouden met het oogmerk hierdoor het gezamenlijk inkomen op te voeren, als een engere begrenzing van de goddelijke bedoeling, teekende zij de gehuwde vrouw, die zich door niets van de belangen van het ge zin laat afleiden. Na de pauze heeft spr. nog gewezen op de ongebroken harmonie, die er bij het eerste menschenpaar ln den beginne be stond, een harmonie, die reeds spoedig tusschen Schepper en schepsel is ver broken. Jezus Christus heeft echter de verzoening weer tot stand gebracht. Een huwelijk zal dan ook alleen gced gaan wanneer het karakter van „het hu welijk ln den beginne" blijft gehandhaafd. Man en vrouw zullen denkende en voe lende voor het gezin zijn De vrouw zal kennis nemen van de problemen, waar mede haar man te worstelen heeft. Voorts zal zij paedagogische tijdschriften lezen, kennis nemen van het jeugdwerk, maar bovenal kennen het Woord van God. Zij zal weten, dat haar persoon van ontzag lijke beteekenis is bij de menschwording van haar kinderen, die een erfdeel des Heeren zijn. Tot slot wees spr. er op, dat de wetten van de maatschappij de vrouw een plaats dienen te geven in overeenstemming met haar maatschappelijk leven. Nadat de presidente mevr. Rauws voor haar interessante causerie had bedankt, was er gelegenheid tot vragen stellen, waarna sluiting volgde. AANBESTEDINGEN. Hedenmorgen is door den directeur van Gemeentewerken aanbesteed hst maken van een verbindingsweg ten westen van den molen „De Valk" met een brug over de Rijnsburgersingelgracht en het Inrich ten van een parkeerterrein op een gedeel te van het Schuttersveld. Er waren 15 biljetten Ingeleverd, waarop als volgt was ingeschreven: N.V. Aanne mingsmij. Vonders Heiwerken f. 22.347; J. Oldekamp, Koog a. d. Zaan f. 22.480: R. Beyker, Haarlem f. 22.084; Wed. H. van Driel, Koudekerk f. 21.800; L. Timmer, Dordrecht f. 21.300; L. P. v. d. Geer en A. Th. Stuifzand f 19.700; L. Kantebeen voor f 19.619; H. Bunschoten f. 19.500; Gebr. A. en J. den Ouden Alphen en Oegstgeest f. 18.990; H. C. Heemskerk f. 18.747; firma E. Sanders en Co. Gouda f. 18.727; Th. L. J. Zitman f. 17.950: P J. Visser. Wassenaar f. 16.670; Th. de Winter en C. J. van Wee- ren f. 15.400; C. Godschalk f. 14.970. Voorts is aanbesteed het uitbreiden van het gebouw voor Maatschappelijk Hulpbe toon. Mare No. 15, en het inrichten van het schoolgebouw aan de Mare voor M. H. en voor Gem. Geneeskundigen en Gezond heidsdienst. Hiervoor was als volgt ingeschreven: G. van der Kuit, Den Haag f9250; W. F. Mar celis f.9100; J. J. Kol, Voorburg f.8950; H. C. Heemskerk f.8887; W. Oudshoorn f.8835; Jelle van der Wal, A'dam f.8777; J. J Mechelse f. 8750: M. Kool, Warmond f. 8700; J. van Katwijk en A. van Hoven f.8490; C. J. van Valderen f.8432; J H. Albers. Den Haag f. 8400: fa. J. van Riet f.7797; K. de Fey f.7550; L. Kantebeen f.7294; M. Tlmmers f.6790: K. Burgij f.6390; A. J. Langeveld f.5678. Tenslotte werd nog aanbesteed het le veren gedurende 1935 van het benoodig- de zand voor den bestratingsdienst. De In schrijvingen luidden: G. Vermeer en Zn. A en B duinzand f0.84; rivierzand f 1.10; W. A. Huy en Co. A duinzand f 0.79; B idem f 0.84; C. M. Klein A duinzand f0.85B idem fl; D. Noort A duinzand fl: B idem f 1.05; N. Tlmmers A en B duinzand f0.90: rivier zand fl.20: fa. A. Borst en M. Hoogstadt A duinzand f 1; rivierzand f 1.70; B duin zand fl.10: rivierzand f 1.90; E. W. v d. Berg A duinzand f0.30; rivierzand f 1.03; B duinzand f 0.95rivierzand fl.50: G. Harland A duinzand f0.85; B idem f0.88; Gebrs. Wagemaker A duinzand f0.87; B idem f0.97; P. Korver A duinzand f0.90; B idem f 0.90; alles per kubieke Meter. De gunning werd aangehouden. Waar geen plaatsnaam is vermeld, is deze Leiden. Wethouder Goslinga is verhinderd morgen spreekuur te houden. De eerstvolgende abonnementsvoor stelling van den Kunstkring „Het Schouw spel" zullen begin Januari gegeven worden door het ensemble van mevr. de Boervan Rijk. De navolgende schepen zijn morgen radi -telegrafisch te bereiken via het kuststation Scheveningen Radio: Aldabi, Alphacca. Alpherat, Alwaki, Ba- loeian, Colombia, Costa Rica, Johan de Witt, Johan van Oldenbarnevelt, K^ta Baroe, Kota Gede, Kota Tjandl, Marnix van St. Aldegonde, Orania, Poelau Laut, Poelau Roebiah. Van Rensselaer, Rotter dam H.A.LStatendam, Stuyvesant, Zee- landia. Behalve bovengenoemde passagiers schepen zijn de meeste Nederlandsche vrachtschepen eveneens via Scheveningen Radio te bereiken. Bij verzending van een radio-telegram vi* Scheveningen Radio bedragen de to« tale kosten 44 cent per woord. BINNENLAND. Hedennacht te 3.20 uur start de „Uiver'* voor de versnelde Kerstvlucht naar Oost- Indië. (Laatste Berichten, le Blad). Verbindend-verklaring van onderne mers-overeenkomsten; memorie van ant woord aan de Tweede Kamer. (3a Blad.). De wijziging der onteigeningswet. (Binnenland, 3e Blad.) Wegens beleediging van het openbaar gezag eischte de Alkmaarsche rechtbank tegen den N.S.B.-propagandist ds. v. Duyl één maand gevangenisstraf. (Rechtzaken, le Blad). BUITENLAND Rond het Saargebied. (Buitenland, Ié Blad.) Het plan tot het graven van een kanaal door Nicaragua komt weer naar voren. (Buitenland, le Blad.) DE ALGEMEENE TOESTAND. Het Saargebied De Vlootbesprekingen. De Engelsche kapitein Justice, die Za terdagnacht bij het relletje te Saarbrückeni gewond werd, heeft het ziekenhuis ver laten. zijn hoofd nog in een verband ge wikkeld. De zaak is voor de rechtbank aanhangig gemaakt. In het Engelsche Lagerhuis verklaarde Simon gisteren, naar aanleiding van een vraag van den leider der arbeidersoppo sitie, Lansbury, dat de internationale po litie in de Saar onder het uitsluitende ge zag der regeeringscommissie van het Saar gebied staat, die ook verantwoordelijk is voor de handhaving der orde. De Engel sche regeering draagt geenerlei verant woordelijkheid voor de werving of de keuze der leden van dezen troep. De aanwerving dezer politie in het buitenland heeft op gehouden, omdat er thans een internatio nale strijdmacht ln het Saargebied is. De regeeringscommissie heeft speciale maatregelen getroffen voor een spoedige afhandeling van het geval. De in aan merking komende ambtenaar is zoolang geschorst. Een dergelijk voorval is op dit oogenblik zeer ongelukkig. Er bestaat geen aanleiding om eeniger- lel politieke verwikkelingen te verwachten. Noch de internationale strijdmacht in het Saargebied. noch het Britsche contingent staan in het minste verband met deze aangelegenheid. Simon gelooft, dat Enge land de geheele kwestie met vertrouwen kan overlaten aan den regeerenden com missaris, om haar op faire en voorzichtige wijze te regelen. Dc commissaris zal zon der twijfel den raad inwinnen van den commandant der troepen. Het zou niet mogelijk en niet goed voor Engeland zijn te trachten de schikkingen, die schikkin gen van den Volkenbond zijn, te regelen. Het proces voor het plebisciethof tegen Pirro. den leider van het Duitsche Front Kiefer, Roechling en Schmelzer. dat op 21 December was vastgesteld, is zonder nadere opgaaf van redenen voor onbepaal- den tijd uitgesteld. Bij den aan der Abessyniërs op den Italiaansche zijde dertig inboorlingen- aan Italiaansche zijde dertig inboorlingen- soldaten gedood en zestig gewond. Vermoedelijk zullen de vlootbesprekin gen Donderdag eindigen, zonder dat een datum voor de hervatting bepaald is. Na het vertrek van de Amerikanen op 29 December, zullen echter de Engelschen en Japanners voortgaan te trachten een ter rein te vinden voor het hervatten van de besprekingen. Zoodra dat gevonden is, zullen de En gelschen een datum voor de hervatting voorstellen, in de hoop dan tot een nieuw verdrag te kunnen komen, dat die van Londen en Washington zal vervangen De Engelsche voorstellen inzake de bekend making van de programma's van aanbouw zal dienen als grondslag bij deze voortge zette Engelsch-Japansche besprekingen. FRANKRIJK. Lebrun tegen dictatuur. Op een banket dat het Congres van Fransche burgemeesters besloot, heeft President Lebrun een rede gehouden, die door meer dan 6000 personen werd aan gehoord. President Lebrun wees het denk beeld van een dictatorschap in Frankrijk van de hand. Hij verklaarde, dat Frankrijk het geheel eens is met Sir John Simon, die onlangs in het Lagerhuis heeft gezegd, dat een nationale regeering. die de parle mentaire en persoonlijke vrijheden eerbie- 1'gt, het n-eet verkiesIMk is. Frankrijk, '04 verkloarde president Lebrun, voegt zijn stem bij die van zijn vriend, Groot-Bri- tannië. tot ondersteuning van de eeuwig durende beginselen, volgens welke onaf hankelijke volken worden geregeerd.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 1