NIEUWJAARS- 1035 ADVERTENTIËN De Lustrum-Viering van het Leidsch Studenten Corps 75*le Jaargang ZATERDAG 15 DECEMBER 1934 No. 22926 STADSNIEUWS. De opvoering van een Landjuweel het hoogtepunt der feestelijkheden. Het voornaamste Nieuws 1 van heden. Maandag 31 Dec. Nieuwjaarswenschen Tot Zaterdag 29 December a.s. des n.m. 1 uur LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: 80 ots. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waai agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bi) vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ots. bij maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: Franco per post per 3 maanden 1.2.35 per week I.0J8 1.2.35 per 3 maanden portokoeten (voor binnenland 1.0.80 oer 3 mnd.) -ï— Oit nummer bestaat uit VIER blaaen EERSTE BLAD. GESLAAGD FOLITIE-CONCERT. Vijf vereenigingen in actie! De Heilige Hermandad uit vijl verschil lende plaatsen was gisteren in de Stads eaal in actie: niet om er orde te bewaren ol uit hooide van andere beroepsbezig heden, maar om muziek te maken en elkanders prestatie's te beluisteren. Daar waren de corpsen uit Haarlem, Utrecht, Delft, Hilversum en de Sleutel stad, resp, onder leiding van de heeren Peters, Kragting, Vrijhof, Witsen en Bolderdijk, die hun beste beentje voorzet ten en ieder met drie nummers toonden, wat zij waard waren! 15 nummers dus op één avond: dat Is zelfs vopr een muziekliefhebber wel wat veel. Maar gelukkig werd het programma in een vlot tempo afgewerkt, hoewel het toch al kwart over elf was, voordat met het bal kon worden begonnen. Het is ons niet mogelijk van al het ge presteerde een gedetailleerd verslag te geven. Maar als wij in gedachten het ge heel nog eens overzien, dan zij hier aller eerst een compliment gemaakt aan den heer Witsen. een pittig en enthousiast directeur, die zeer geachaveerde vertol kingen gaf van Sibelius' „Finlandia", die kernachtige compositie met nationale motieven, waarvan zijn glanzend en en homogeen spelend Hilversumsch en semble een frissche vertolking gaf, even als van de Fantasie over composities van Schubert, waarin wij, in het uitstekende arrangement van Albert Floris. fragmen ten uit „Rosamunde", de „Unvollendete", „Lelse flehen meine Lieder" enz. hoorden die geacheveerd en goed afgewogen klon- Xen. Reeds om de keuze der nummers, met inbegrip van de opgewekt gespeelde „Washington Post,, van Souza, verdient dit gezelschap een woord van hulde. Ook Haarlem kwam zeer behoorlijk voor den dag. Dit is eveneens een mooi klin kend ensemble, muzikaal spelend, in juiste nuanceering terwijl het soepele, veerende rythme In de aantrekkelijke Léhar-wals mooi getroffen werd. Het gezelschap uit Utrecht mag er óók zijn: het was een vreugd te luisteren naar de stralende „Stars and Stripes" van Souza. Hoe lustig Pijpte de piccolo er op los, mooi zuiver en rythmisch, zoodat de Souza-marsch een voortreffelijkn indruk maakte: Jammer dat in Popy's „'1 Heure des Fées eenige onzuiverheden waren en de feetjes ook nog wat log ter been gingen. Delft kon ons 't minst bekorende keuze der nummers was al niet erg gelukkig en men bleek af en toe de kluts leelijk kwijt te zijn. Maar voor een avond als deze zij onze critiek niet te zwaar. Dit was per slot geen concours! Tenslotte noemen wij het optreden van onze stadgenooten onder leiding van den heer Bolderdijk, die vooral een goede ver tolking gaven van Strauss' „Le Trésor". Zij werden met een extra hartelijk applaus begroet en gaven nog een toegift. Zij speelden over 't algemeen correct. Het was interessant diverse corpsen te hooren en vergelijkingen te kunnen maken. Nog maals: Hilversum verdiende voor ons gevoel de eerepalm! Zoo is dezen avond genoten van prettig klinkende muziek, waarin de marschen toch wel het best gespeeld werden. Daarin zijn deze muzi kanten in hun element. Jammer, dat de zaal maar matig bezet was, hoewel tegen dat het bal zou begin nen, daarvoor meer belangstellenden kwamen opdagen. Onder leiding van den beer W. F. van Wijk en op de muziek van „The Blue Rythm Bovs" heeft men zich naar hartelust aan Terpsichore overge geven. De avond werd bijgewoond door ver schillende "politieautoriteiten uit onze stad en elders, w.o. de commissaris van politie de heer R. J. Meyer. OFFERVAARDIGHEID. Mej, B. de Ruiter, onderwijzeres aan de 1 school aan de Vrouwenkerksteeg alhier verzocht haar voor ontslag uit hare ge noemde betrekking voor te dragen in de D!aat= van mei J. de Zwart, onderwijzeres aan dezelfde schooi. Dit sympathieke van goede collegialiteit getuigende verzoek, behoort naar gevoelen 'an B. en W. te worden ingewilligd. AANGEHOUDEN. Een beroep op de Leidsche burgerij tot krachtdadige medewerking De politie alhier heeft de 19-jarlge dienstbode B. V. aangehouden wegens diefstal van geld in dienstbetrekking ge pleegd. In de Bank van Leening hier ter stede «door de Katwijksche politie zekere C. v aangehouden, lui?, op het oogenollk. dat "Ij van diefstal afkomstige goederen, hinde een wollen deken en een zilveren «felcouvert wilde beleenen. Eindelijk zijn dan gisteravond In de ver gadering van het L.S.C. de plannen voor het Lustrum 1935 aangenomen. De Lus trumviering is telkenmale om de vijf Jaar een gebeurtenis, die de stad reeds tijden te voren bezig houdt en weinig gelegen heden zijn er, die zoo geschikt zijn om den band tusschen de studenten en de stad, die hun gastvrijheid verleent, weer opnieuw aan te knoopen en te versterken. Het is dan ook een verblijdend verschijn sel, dat bij den ganschen opzet van dit Lustrum er voortdurend mede rekening is gehouden, ook de stad Leiden zelve zoo veel doenlijk in de feestvreugde te be trekken. Wat de plannen zelf betreft, de Lustrum- Commissie heeft den moed gehad, weer af te stappen vah de allengs haast tot traditie geworden openluchtspelen. Het uitgangspunt van haar overwegin gen, welke tenslotte leidden tot het defini tieve plan, werd gevormd door de gedachte, dat in een lustrumviering voornamelijk moet worden tegemoetgekomen aan de wenschen van de reünisten en de burgerij. Hierbij dient vooropgesteld, dat 'n lus trum er in de eerste plaats ls ten behoeve van de reünisten en dat derhalve vooral met hun wenschen rekening behoort te worden gehouden. En waar sinds jaren de reünisten den vurigen wensch koesteren om weer een maskerade te doen houden, zooals deze in de jaren 1905 en 1910 haar hoogtepunt bereikte, daar spreekt het vanzelf, dat de Lustrum-Commissie aan dit plan in de eerste plaats aandacht schonk. Na uitvoerige bestudeering van het voor cn tegen, kwam de L.-C. tot de conclusie, dat het heel wel mogelijk is aan dezen wensch tegemoet te komen, zonder dat daardoor het eigen karakter wordt ge schaad en mits in combinatie met iets anders. Zij besloot daartoe te gereeder, omdat op deze wijze de burgerij direct In de feest viering wordt betrokken en omdat zij wist, dat ook in die kringen een dergelijk verlangen leeft en reeds meermalen werd geuit. Door de organisatie van een Maskerade ter hand te nemen, brak de L.-C. niet alleen met de traditie der openluchtspelen, maar verliet zij tevens den weg. aange geven door Rotterdam en Groningen, die het hoofdgebeuren der lustrumviering naar de tooneelzaal verplaatsten. Teneinde tot de beste oplossing te komen, werd onder de leden en oud-leden van het CorDS een prijsvraag uitgeschreven. Van de ingediende plannen werd dat van het oud-lid, den heer H. N. Boon door de L.-C. als het beste uitverkoren. Deze stelde voor een Landjuweel te organiseeren, waarbij hij het in 1561 te Antwerpen met veel praai en pracht opgevoerde landjuweel als voorbeeld stelde. Zooals men weet was een Landjuweel oudtijds een wedstrijd, waar de Rederij kerskamers der onderscheiden steden, zich maten in vers-, declamatie- en tooneel- speelkunst. Van heinde en ver kwamen die kamers en hun „supporters" (om een ultra modern woord voor oude toestanden te gebruiken), naar de inviteerende stad. om den wedstrijd bij te wonen. Een Landjuweel bracht steeds groote bedrijvigheid en jolijt in de stad; de straten werden versierd en men vierde dagen lang kermis. Het is het plan der studenten, dit alles zoo getrouw mogelijk na te bootsen. Op den dag der Maskerade trekken van verschillende zijden de Rederijkerskamers te voet. te paard en per boot, de stad binnen. Zij wórden dan door Burge- meesteren en Vroedschap en door het be stuur der ontvangende kamer plechtig ontvangen, waarna men in een grooten optocht de geheele stad doortrekt. Als sluitsteen tot dit plan achtte de Lustrum-Commissie het wenschelijk door de ontvangende Rederijkerska mer. In casu Leiden, een opvoering te doen geven van het bekende middeleeuw- sche spel „van den Vos Reynaerde", doch dan in moderne bewerking. Een bekend Nederlandsch litterator, wiens naam wij nog niet zullen noemen, werd bereid ge vonden dit denkbeeld nader uit te werken. Aldus zal op den avond van het Land juweel, vermoedelijk ln den Schouwburg, dit spel worden opgevoerd, waarbij de medewerkende studenten in dierenpakken zullen optreden. Het Landjuweel zal dus een herhaling worden van de vroegere, zoozeer geliefde Maskerades. Wederom zullen de Corpsleden in fraaie en kleurrijke costuums door de straten trekken; wederom hebben wij gelegenheid de stad weer eens ouderwets fraai met eerepoorten en feestverlichtingen, met bloemen en vlaggentooi te versieren. De stad Leiden heeft alle reden om, ge zien dezen opzet voor de feestviering, met groote dankbaarheid jegens haar Studen ten-Corps vervuld te zijn. Niet alleen, dat het Corps het heeft aangedurfd in deze moeilijke tijden, een lustrumviering te organiseeren, die, zoo zij haar naaste voor gangers niet ln luister overtreft, deze toch minstens gelijk komt. Het Corps heeft er ook bij de verdere uitwerking van zijn plan op gelet, hoe het Leiden het beste ter wille zou zijn. Daar toe heeft men er zorg voor gedragen, dat de geheele feestviering binnen de stad ge houden wordt. Wij meenen niet beter te kunnen doen dan een opsomming te geven van het pro gramma der geheele feestweek, zooats dit gisteravond in groote lijnen is vastgesteld. Het spreekt wei vanzelf, dat de Lustrum commissie in dat programma ook de sterlo- tiepe clausule „wijzigingen voorbehouden" heeft opgenomen. De feestelijkheden zullen worden inge leid door nationale roeiwedstrijden van „NJord" op Dondefdag 27 en Vrijdag 28 Juni op het Oegstgeeste'rkanaal nabij het War monderhek. In afwijking van de traditie zal de ont vangst en intocht der reünisten niet plaats vinden op een Maandag, maar op een Zaterdag en wel 29 Juni. Den volgenden dag, Zondag 30 Juni, wordt op een terrein aan den Kanaalweg een nationaal springconcours gehouden, waarvoor getracht zal worden zich de medewerking te verzekeren van de deel nemers aan de internationale hippische spelen, welke van 12—16 Juni te Amster dam worden gehouden. Maandag is de dag van het Landjuweel, .dat besloten wordt met een bal; Dinsdag vindt het feest voornamelijk in „Minerva" plaats, terwijl des avonds in den Schouw burg een reprise wordt gegeven van het spel „Van den Vos Reynaerde". Voor Woensdag wordt gedacht aan een Schermassaut of aan zeilwedstrijden op de Kaag, terwijl de feestweek Donderdag 4 Juli wordt besloten met een diner, bal en souper aan boord van het te Rotterdam liggende motorschip „Statendam". Tusschentijds worden voor de burgerij concerten georganiseerd in het van der Werffpark en zullen prijzen worden be schikbaar gesteld voor de mooiste versie ring van straten, huizen, de mooiste eere poort, e.d. Het Lunapark op het Schuttersveld zal bijzonder attractievol zijn en minstens evenveel amusementsgelegenheden bieden als op het feest van Leiden's ontzet. Het ligt in de bedoeling der Lustrum Commissie om waarschijnlijk nog voor 1935 een vergadering te beleggen voor alle buurtcommissies, omdat het in verband met het speciale karakter der Maskerade aanbeveling verdient, dat de versiering der straten, enz. geschiedt in gemeenschappe lijk overleg van Lustrum- en buurtcom missies. In wijken, waar een zoodanige commis sie nog niet bestaat, is het dus zaak de vorming daarvan zooveel mogelijk te be spoedigen Men ziet dus, dat de L.C. zich alle moeite gegeven heeft om de burgerij in de feestviering te betrekken, hetgeen ongetwijfeld onze stad ten goede zal ko men. Het is toch immers een algemeen er kend feit, dat één der beste middelen tegen de crisis is, het geld te laten rollen. En wat is er beter geschikt, om „het geld te laten rollen", dan een lustrum der Leidsche Stu denten, gevierd in de stad Leiden? Velen zal het lustrum naar wij hopen, werk bren gen. Er moeten tribunes gebouwd, versie ringen aangebracht worden. De hotels zul len weer propvol zitten; de restaurants werken op volle kracht; het Lunapark, dat grootsch opgezet zal worden, zal on getwijfeld veel vreemdelingen naar Leiden lokken, die allen het hunne ertoe zullen bijdragen, om de verdiensten te doen stij gen. Maar zoo er iets is, dat de aandacht weer eens goed op Leiden, zijn Academie en zijn studenten zal vestigen, dan zal dat on getwijfeld de Landjuweel-Maskerade zijn. Wij Leidenaars zijn dan ook verplicht, de hoop, die de Lustrum Commissie in haar prae-advies aan het Corps uitsprak, dat de burgerij de stad in een feestgewaad zou steken, zooals dat vroeger, voor den oorlog, placht te geschieden, niet te beschamen; Integendeel, wij moeten trachten de ver wachtingen nog te overtreffen en te too- nen, dat zoo de studenten er blijk van geven hoezeer het wel en wee van de stad hun ter harte gaat, dat de aanwezigheid der studenten en de vreugde, die zij vaak in onze stad brengen, voor ons nog veel meer beteekent en ons steeds weer ver blijdt. Laat het Lustrum 1935 een manifestatie zijn van de goede verhouding tusschen Lei den en zijn studenten. Het eerste woord hebben de studenten gezegd; burgers van Leiden, het antwoord is aan U! CHR. SCHOOL VOOR L.O. EN OPLEIDING VOOR U.L.O. Stadhouderslaan (Hoofd G. Bakema). Hoezeer de ouders, die hun kinderen naar bovengenoemde school zenden, het onderwijs daar op prijs stellen en met het dagelij ksche schoolwerk op de hoogte willen blijven, bewees weer de groote op komst van den Ouderavond, die dezer dagen werd gehouden. De belangstelling schijnt ieder jaar grooter te worden; nu was het Gymnastieklokaal tenminste ge heel vol met belangstellende ouders, toen de voorzitter, de heer Goslinga, de bijeen komst opende. Zijn ernstig openingswoord en de kernachtige toespraak van 't hoofd der school waren als thema en uitwerking de moeiltike tijden van thans; beide wa ren één in de oplossing: alle zorgen op God, die 't leven geeft en leidt. Bij God was de vaste hand, die Noachs ark bestuur de: bij Hem is ook de eenige troost voor dit leven. Daarom is Zijn woord het krach tige fundament van het leven van den enkeling, de hechte basis voor het gezins leven. Over de nood van het Chr. gezin en de gevaren voor de Chr. School werd nu uitvoeriger gehandeld: gewezen op de behoefte aan karakters, die beslist weten te zijn in deze dagen van onvastheid op alle gebied. De oud-Hollandsche gezellig heid, het gezin in de huiskamer, gaat ver dwijnen; kies juist, waar de radio de uit huizigheid binnen brengt. Vasthouden aan het onwankelbaar. Woord onzes Gods ook voor de School met den Bijbel is eerste eisch voor welvaren. In de pauze was de trek naar de klas selokalen groot. Daar konden de ouders een andere zijde als de gewone van hun kinderen zien: hoe zij als leerling werken. Ten slotte blijft dit oogenblik van ver trouwelijk spreken van ouders en onder wijzers het belangrijkste gedeelte van den geheelen onderavond. Het terugroepen uit de klassen bleek weer opnieuw met veel BINNENLAND. De Lustrumviering 1935 van het Leidsch Studentencorps. (Stadsnieuws, le Blad.) De Kerstvlucht van de Snip naar West- Indië begonnen. (3e en le Blad.) Overdracht en onthulling van het A. N, W. B.-monument te Amsterdam. (Bin nenland, 3e Blad) Het Nationaal Crisis-Comité en da Arbeiders-Jeugd-Centrale. (Binnenland, 3e Blad.) Ons parlementair overzicht. (3e en 15 Blad.) Reorganisatie der Nederl. Handel-Maat- schappij door de vergadering van aan deelhouders goedgekeurd. (Laatste Be richten, le Blad.) BUITENLAND De verdaging der Vlootconferentie. (Buitenland, le Blad.) Abessynië doet een beroep op den Vol kenbond. (Buitenland, le Blad.) Hongarije zal een onderzoek instellen naar verband tusschen autoriteiten en terroristen. (Buitenland, 3e Blad.) bellen gepaard te moeten gaan. Een lang zame uittocht. Voor de pauze lieten de hoogste klassen zich niet onbetuigd, door onder de be proefde leiding van den heer De Maaker kinderzang ten beste te geven. „Perette met de melkkan" viel dusdanig ln den smaak, dat één keer zingen te weinig was. De voorzitter sloot, met dank aan allen die meegewerkt hadden. SCHOOLKINDERVOEDING TIJDENS DB KERSTVACANTIE. Op verzoek van B. en W. heeft de Vereeniging voor Schoolkindervoeding en -Kleeding zich bereid verklaard, ook ge durende de Kerstvacantie aan de school kinderen voedsel te verstrekken. Als plaatsvervangend assessor is ln het Senaatsbestuur der Leidsche Universi teit in de plaats van wijlen prof. dr. W. de Sitter benoemd prof. dr. L. van Itallie. Onze stadgenoot, de heer J. H. Kroon is benoemd als onderwijzer aan de Chr. School te Rijnsburg. Men verzoekt ons mede te deelen, dat het circa 150 man omvattende personeel der firma Wijtenburg. dat wegens brand zonder werk kwam, toch schadeloos wordt gesteld, doordat de firma tegen bedrijf- schade verzekerd was. Den groentenkoopman K., wiens paard onlangs in de Rijn- en Schiekade verdronk, is hedenmorgen alweer een on geval overkomen. Bij het oprijden van de Wouterenbrug kon het paard niet tegen de helling opkomen, waardoor de wagen achteruit ging rijden en kantelde. De groen ten en het fruit kwamen grootendeels op de straat terecht, maar een deel ging ook ln de Rijn- en Schiekade ^verloren. Het gaat K. blijkbaar niet erg voor den wind! Ook dit jaar stellen wij weder de gelegenheid open in ons blad van Ie plaatsen, tegen den prijs van 75 d. van 1-5 regels, elke regel meer 15 ct. kunnen deze advertentiën worden aangeboden. - Bij latere aanbieding wordt de gewone advertentieprijs berekend. iiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiimiuiiii

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 1