WAARSCHUWING NUMMER 4711 QIq/Acu „MENTHOL COOLED" SIGARETTEN 25 ent. |75»to Jaargang BINNENLAND. LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 13 December 1934 Derde Blad No. 22924 WANNEER (J UW KOOPT, LET DAN IN UW EIGEN BELANG OP HET JUISTE BANDEROLE CONTROLE EN WEIGERT ALLE GOEDKOOPE IMITATIES. 25 ent. p. pakje p. pakje KERK- EN SCIJ00LNIEUWS PROVINCIALE STATEN VAN ZUID-HOLLAND. (Vervolg van gisteren). de kwestie der veertarieven. Na hervatting der vergadering worden replieken gehouden. De heer Reljers (C.H.) acht het onjuist van de gemeente Dordrecht om de „waar de" van het veerbedrljf op 5 ton te stellen. De waarde hangt geheel af van de op brengst. Het rapport van den hoofdinge nieur had ter kennis van Prov. Staten moeten zijn gebracht, want het zijn niet de Gedeputeerde, doch de Provinciale Sta ten .die de veertarieven moeten vaststel len. Verlaging van deze tarieven ls noodlg ook ln verband met de verarming der be volking die vele werkloozen telt. Het auto- en personenverkeer ls ln 1934 op deze veren nog aanzienlijk toegenomen, zoodat een tariefsverlaging geen vermindering van de geraamde totale ontvangsten der veren be hoeft te beteekenen. De heer Jansen Manenschijn (A.R.) wijst erop, dat weliswaar het veer bij Zwijn- drecht een toeneming van vervoer vertoont doch dat daartegenover staat een vermin dering van het veer bij 's-Gravendeel, van waar een omlegging van verkeer heeft plaats gehad naar Zwijndrecht in verband piet wegenaanleg. De voorzitter deelt mede, dat de heer Beijers een motie heeft Ingediend om een verlaging van het tarief voor te bereiden en ln afwachting daarvan het bestaande tarief nog voor den tijd van één jaar on veranderd te laten. Mr. de Visser (C.H.) verdedigt de motie- Heijers. De heer De Bruin (Ged. St.) wijst er nog op. dat volgens hun voorstel de gemeente Dordrecht wordt genoopt, de Inkomsten uit de veren niet langer in de gewone midde len te storten, doch die inkomsten na af trek van een redelijk winstpercentage te bestemmen als reserve. Spr. bestrijdt de motie-Re ijers. De motie-Reijers wordt verworpen, waar na het voorstel van Ged. Staten z. h. st. wordt aangenomen. Bij het voorstel inzake herziening van het dijksbeheer op het eiland De Hoeksche Waard geeft de heer Sneep (C.H.) uiting aan zijn bezwaren daartegen. i De heer Trouw (11b.) zou naast IJssel- monde ook Voorne en Putten in het onder roek opgenomen willen zien. De heer van Rossum (St. Ger.) acht een verhooging van lasten, welke van dit voor stel het gevolg zal zijn in dezen tijd niet verantwoord, hij bepleit uitstel voor den tijd van 5 jaren. Indien een meer eenvou dige wijze van beheer zou worden toege zegd, zou spr. gemakkelijker met het voor stel mee kunnen gaan. De heer Diepenhorst (A.R.) ls overtuigd, dat dit voorstel ten zeerste ln het belang van het eiland en zijn bewoners is. Het voorstel dankt zijn ontstaan aan de door braak op 26 November 1928 bij Barendrecht op het eiland IJsselmonde. De eventueele gerülge meerdere kosten van de centralisatie zijn volkomen gerechtvaardigd door de verhooging van de veiligheid voor de bewoners. De heer van Sleen (S.DA.P.) juicht het voorstel van Ged. Staten ten zeerste toe. De heer Schilthuis (V.D.) zegt, dat het voorstel tot strekking heeft, het onderhoud van den geheelen ringdijk te verzekeren door het beheer dat thans over een tiental colleges is verdeeld. Het eiland moet hier als één geheel wor den beschouwd. De heer von Fisenne (Ged. St.) zal na de uiteenzetting door den heer Schilthuis namens de commissie weinig meer daaraan toevoegen. Spr. dankt voor de medewer king bij de voorbereiding van dit belang rijke voorstel ondervonden; de heeren Diepenhorst en Schilthuis hebben het voorstel op lofwaardige wijze verdedigd. Het voorstel wordt z.h. st. aangenomen. Te 5.15 wordt de vergadering verdaagd lot hedenochtend elf uur; zij wordt dan gehouden in de Ridderzaal. BEZUINIGING BIJ DE A. K. U. ontslagen aangekondigd te arnhem en ede. De Directie van de Algemeene Kunst- lijde Unie te Arnhem deelt in een com munique mede, dat, terwijl in de eerste helft van 1934 een productie-vergrooting die een verlaging van den kostprijs ten ge volge had, voor de Nederlandsche fabrie ken in de concurrentie met Japan, Italië en Engeland, dringend noodig was. sedert Augustus echter de afzet van de Neder landsche kunstzijde in alle deelen van de wereld zoo veel moeilijkheden ondervond, dat een steeds stijgend gedeelte van het geproduceerde onverkocht bleef. De directie ziet zich daarom genood- öakt weer terug te gaan tot de productie ongeveer als in 1933. Dit beteekent dat in telde fabrieken te Arnhem en Ede zeer telangrijke beperking moet worden door- Sevoerd waarbij ontslagen niet te vermij den zijn. De productiebeperking, doet de 'eeds bereikte kostprijsverlaging te niet. terwijl deze verlaging toch niet gemist kan 'orden om verdere inkrimping van de af rot te voorkomen Daarom is het nood- aakeliik te trachten op elk gebied verdere kperklng te bereiken. handelsverdrag met amerika. Et n Nederlandsche delegatie zal naar Amerika gaan. In verband met de bereidverklaring van ■tnerika om met Nederland te onderhan dden over een handelsverdrag op den voet hn wederkeerigheid, wordt gemeld, dat Nederlandsche zijde een delegatie naar hierika zal gaan om de onderhandelingen «voeren. In deze delegatie zullen zitting 'ebben zoowel vertegenwoordigers van de peering als van het bedrijfsleven. WERKLOOSHEID BLUFT STIJGEN. Overzicht van 19 tot en met 24 November. De Directeur van den Rijksdienst der Werkloosheidsverzekering en Arbeidsbe middeling deelt mede, dat ln de week 19 t.m. 24 November 1934 het aantal leden van Ingevolge het Werkloosheidsbesluit 1917 gesubsidieerde vereeniglngen bedroeg 567.400, waarvan 82.600 landarbeiders. In de maanden Mei t.m. November worden geen gegevens ontvangen aangaande de werkloosheid van de vereeniglngen van landarbeiders. De werkloosheid onder de overige 484.800 verzekerden bedroeg in de ge noemde week 28.9 »/o, tegen 27.6 ln de week 5 t.m. 10 November 1934. In de overeenkomstige verslagweek van het vorige jaar bedroeg de werkloosheid 26.2 Bij 1062 organen der openbare arbeids bemiddeling stonden op 24 November 1934 in totaal 373.555 werkzoekenden inge schreven waaronder 352.655 mannen. Hiervan werkloos 354.039 personen, waar onder 339.487 mannen. Op 10 November 1934 bedroeg het totaal aantal ingeschre venen bij een ongeveer gehjk aantal organen 358.118. Hiervan waren werkloos 330.312 personen. Het aantal ingeschreven werkzoekenden ls van 10 tot 24 November 1934 gestegen met 15.437. Vergeleken met het overeenkomstige tydstlp van het vorig jaar. wyst het aan tal ingeschreven werkzoekenden een stijging aan van 28.610. de VLUCHT VAN de „SNIP". Voortzetting der proefnemingen. Het was grys en grauw gistermiddag op Schiphol. De regen kletterde neer en er woei een gure wind. Achter op de nagenoeg geheel verlaten vllegweide stond de P.H.A.I.S., alias „Snip", het toestel dat ge reed wordt gemaakt voor de aanstaande Kerstvlucht naar de West. De machine zag er met zyn blinkende vleugels en opge schilderde romp als fonkelnieuw uit. Men was sinds gisterochtend tien uur met man en macht in de weer met het voortzetten van de diverse proefnemingen. Ditmaal was de beurt aan den Ryksstudie Dienst voor de Luchtvaart, welke onder lei ding van ir. Winla startmetingen heeft verricht. Deze hebben den geheelen dag in beslag genomen en moesten, toen de duis ternis inviel, worden onderbroken. Hoewel het weer zeer ongunstig was, zyn de proeven gisteren naar wensch verloopen. Het gold hier een opmeten van de lengte van den start by verschillende gewichten. Dit is een zeer langdurig werk, aangezien het toestel steeds moet worden gewogen en tot het juiste gewicht geladen. De eerste piloot Hondong en de mecani cien Stolk waren den ganschen dag ln touw Heden zal de laatste startmeting ge schieden, terwijl dan tevens de belde com- passen zullen worden gecompenseerd Wy spraken nog even met den chef van den vllegdienst, den heer Aler, die zelde. zeer tevreden te zyn over het verloop van de voorbereidingen voor den vliegtocht. laster tegen de joden. Vragen van den heer Polak. De heer Polak heeft den minister van justitie de volgende vragen gesteld: Is het Z E. bekend, dat twee personen, genaamd Kruyt en DuinJker, alom ln den lande, ln woord en geschrift, oa. in het blad De Nederlandsche Nationaal-Soclallst verkondigen, dat moord op Christenen be hoort tot de gebruiken van het Jodendom, dat den Joden zulke moord wordt gebo den, en dit wel ln het, naar deze Heden beweren, geheime, doch ln werkelykhedd voor leder verkrügbare en toegankelyke, ln verschillende talen vertaalde kabba listische boek Zohar? Acht Z.E. het oirbaar, dat deze gruwe- lyke leugen tegen een deel van het Neder landsche volk wordt geuit, zoodat anti semitisme wordt gewekt of aangewak kerd? Zoo niet, is Z.E. dan bereid, indien daartoe by machte, tegen de genoemde lieden een rechtsvervolging te doen in stellen. indien mogelyk zoo, dat de on waarheid van de bedoelde beschuldiging kan worden aangetoond? Indien geen rechtsvervolging mogelyk is, is Z.E. dan bereid maatregelen van anderen aard te nemen, om verdere ver spreiding van deze belastering van een deel onzes volks tegen te gaan? de indische pensioenen. By de Tweede Kamer ls ingediend een wetsontwerp, houdende nadere regeling van de tüdeiyke korting op Indische pen sioenen, vastgesteld by de wet van 29 December, ten aanzien van pensioenen en onderstanden, gebaseerd op herziene rege lingen. Door de getroffen regeUngen zullen de meeste nieuwe pensioenen minder bedra gen of althans niet hooger zyn dan die, welke met toepassing van de tydeiyke kor ting van ten hoogste 17 pet. vastgesteld by de Wet van 29 December 1933, worden ge noten door de op den voet van de vroegere bepalingen gepensionneerde landsdienaren. De billijkheid gebiedt zegt de toelich ting deze nieuwe pensioenen aan de werking van de Wet te onttrekken. Een vrystelling zonder meer van de on der de herziening vallende pensioenen zou echter tot gevolg hebben, dat voor som mige ambten het nieuwe pensioen hooger kan zün dan het aan de tydeUjke korting onderworpen pensioen, dat zou zijn toege kend indien de herziening van de salaris- en pensioenregelingen niet had plaats ge had. In zulke gevallen brengt de billijkheid tegenover de door de korting getroffen ge pensioneerden mede, het nieuwe pensioen tydeiyk tot het niveau van het gekorte oude pensioen terug te brengen, SNORVERBOD TE HAARLEM. Bü besluit van den gemeenteraad van Haarlem mogen aldaar alleen aan het stationsbedrijf behoorende taxles op den weg passagiers opnemen. Het garagebe- dryf mag slechts vervoeren op bestelling. RECLAME- 2991 "Coot at t&e. tnotoiitig. dew li de tweede „statendam". Zal xy niet ln Nederland gebouwd worden? Naar wij, aldus schrüft de Msb. welis waar niet van de zyde der directie, doch wel van offlcleele zijde vernemen, heeft de Holland Amerika Lyn een aan bod gekregen van de groote Hamburgsche scheepswerf Blohm und Voss voor den bouw van een groot passagiersschip, de z.g. tweede „Statendam". De Dultsché regeering zou met het oog op werkver schaffing en tot het verkrijgen van deviezen bereid zyn een zeer aanzienlijk bouwcrediet aan Blohm und Voss te ver strekken. Gehjk bekend, heeft de Holland Amerika Lyn zich reeds eenige maanden geleden tot de Nederlandsche regeering voor een soortgeiyk crediet gewend, waarop deze echter einde November j.l. heeft geant woord, dat zy weliswaar niet geheel en al afwyzend tegenover een dergelüken „steun"-verleening stond, maar dat zy niet voldoende vertrouwen in de toekomst der groote passagiersvaar t had om een zoo groot bedrag in één schip te steken. Mocht echter bMJken. dat er van particuliere zyde ook belangstelling voor den bouw, die in totaal ongeveer f. 12 millioen zou moeten kosten en twee jaar duren, gewekt zou kunnen worden en indien van andere zijde een flink bedrag bijeen zou worden ge bracht, dan zou de regeering deelneming in credietverleenlng nader kunnen over wegen. Voor zoover wij weten heeft hoewel het Duitsche aanbod te harer kennis is gebracht deze kwestie bij de regeering nog geen punt van bespreking uitge maakt. Intusschen worden er behalve met een Duitsche ook met een Engelsche werf de „Statendam" is ook gedeelteiyk in Engeland gebouwd besprekingen over den bouw van een nieuwen oceaanstoomer gevoerd, zoodat het er op begint te lijken, dat de Nederlandsche scheepsbouwnijver- heid naast het net zal gaan visschen. Dit nu zou voor onze vaderlandsche nyverheid diep te betreuren zijn. Immers welk een werkverschaffing zou een zoo uit gebreid object als de bouw van een zee kasteel van f. 12 millioen voor verschil lende takken van nyverheid medebrengen. Vooral in Rotterdam ziet men dit dan ook zeer goed in en naar wij meenen te weten worden de pogingen ijverig voort gezet om aan de voorwaarde te voldoen, die de regeering stelt voor de deelneming in de credietverleening n.l. deelneming van particulieren daarin. Deze pogingen zullen zeer zeker gedaan worden doch het ls zeer twijfelachtig of zy zullen gelukken gezien het feit dat de reorganisatie van de Holland Amerika Lyn, welke verleden jaar plaats vond. reeds een büdrage van ruim 5 millioen gulden van eenige instellingen en parti culieren gevorderd heeft. salarisverlaging in den haag. Onlangs hebben B. en W. van Den Haag bij een inleiding tot de ontwerp-begrooting voor 1935 verklaard het voornemen te hebben een voorstel in te dienen tot ver laging der loonen en salarissen met drie procent. Hieruit zou een bate van f. 525.000 voortvloeien. Thans deelen B. en W. mede dat de mogelijkheid niet is uitgesloten, dat de voorgestelde korting van drie tot vijf procent zal dienen te worden verhoogd voor het geval het wetsontwerp tot wyzi- ging van de financieele verhouding tus- schen het Rijk en de Gemeente, en dat tot instelling van een werkloosheidsfonds tot wet zal worden verheven, omdat tenge volge daarvan de inkomsten der gemeente vermoedelijk aanzienlijk zullen dalen. Voorts ligt het ln het voornemen van B. en W. binnenkort een technische her ziening der salaris- en loonregeling ter hand te nemen. Voorgesteld wordt de salarisverlaging van 3 nCt. per 1 Januari as. te doen in gaan. Hiervan zullen worden uitgezonderd de salarissen van de leeraren by het M O. en Voorbereidend Hooger Onderwys, die van het vakpersoneel by het Openbaar Lager Onderwijs. Het ligt wel in het voor nemen om de salarissen van die function- narissen in een eventueel volgende korting te betrekken. Overeenstemming in het Centraal Over leg over deze voorstellen is niet bereikt, evenmin als ln de commissie van overleg by de politie. Wel heeft het Centraal Over leg zich vereenigd met het voorstel van B. en W. om thans definitief den vacan- tiebyslag in te trekken. Deze is reeds over het loopende jaar niet uitgekeerd. handelsagenten. Te Amsterdam vergaderde de Ned. Ver. van handelsagenten onder leiding van den heer B. Adler. De financieele toestand van de vereeniging is niet onbevredigend. Als bestuursleden (periodiek aftredend) wer den herkozen de heeren Ten Berge en Samson. In de plaats van den heer Worp, die zich niet meer beschikbaar stelde, werd gekozen de heer W. A. Weenenk. Als voor zitter werd de heer Adler herkozen. DE REIS VAN DE k XVIII. De K XVIII is gisteren om 11.30 uur aangekomen te St. Vincent. UIT NED. OOST-INDIE. SALARIS- EN PENSIOENREGELING NED. HANDEL-MAATSCHAPPIJ. BATAVIA, 12 December (Aneta) De directie van de Factory der Nederlandsche Handel-Maatschappy heeft thans een nieuwe salarisregeling afgekondigd, waar- by een systeem is gevolgd dat neerkomt op stabiliseeren van het huidig salaris niveau, zoodat in de meeste gevallen het thans geldend salaris voor het stafperso neel hetzelfde blyft. Afvloeiing van per soneel is momenteel niet aan de orde. Een herziening van de pensioenregeling is nog altijd in bewerking. VERDUISTERING EN OPLICHTING. BANDOENG, 12 Dec. (Aneta). De auditeur-militair van den Krygsraad te Tjimahi eischte tegen den sergeant majoor van den Pyrotechnischen Dienst. G., wegens verduistering van f. 800,— en oplichting tot een bedrag van f. 178. negen maanden gevangenisstraf mét af trek van preventief, en degradatie tot den rang van soldaat. BEGROOTING CENTR. WERKLOOZEN- COMITÉ, BATAVIA, 12 Dec. (Aneta) Het Centraal Werkloozen-Comité raamt de uitgaven voor het volgend jaar als volgt: f. 500,000 voor crisiswerkloozen in de suiker en f. 1.500.000 voor gewone werkloozen. Deze uitgaven worden gedekt door f. 500.000 aan particuliere bydragen, f. 400.000 als by- drage van ondernemers, f. 500.000 uit het suikercrisisfonds, f. 200.000 uit loteryen en f. 100.000 uit overheidssubsidies. Hierdoor blijft een tekort bestaan van minstens f. 200.000. Bovendien vestigt het Comité de aandacht op de liquidatie van het sui kerfonds in 1936 tot een bedrag van f. 500.000 als gevolg waarvan 660 Europee- sche werkloozen, slachtoffers van de sui kercrisis, voor rekening van de gewone steunmiddelen komen. Hiervoor dient tydig een fonds te worden gevormd zoodat wordt voorgesteld in totaal f. 1.500 000 uit te keeren, waarvan f. 500 000 voor suiker- crisiswerkloozen en f 1.000.000 voor gewone werkloozen. Drastische maatregelen kun ne» derhalve niet uitbüjven. PREDIKBEURTEN. voor heden. valkenburg. Ned. Herv. Kerk: Nam. 7 uur, ds. De Wit van Leiden. veur-leidschendam. Ned. Herv. Kerk; Nam. 8 uur, ds. P. C. van Vliet van Utrecht. voor vrijdag 14 december. katwijk aan zee. Geref. Gem. (Remisestraat): Nam. 7 uur (Dankstond), ds. Lichtenberg van Lisse. nieuwe-wetering. Chr. School: Nam. hallacht, ds. Schone- veld van Alphen. ned. herv. kerk. Beroepen: Te Bergharen G. j. Eybers, em. pred. der Indische Kerk te Apeldoorn. chr. geref. kerk. Beroepen: Te Barendrecht J. Tamminga te Harderwijk. Te Werkendam en te Nleuw- poort W. F. Laman te Middelharnis. evang. luth. gemeente. Zestal te 'sGravenhage (alph.) C. H. Brand te Edam; L. S. P. v. d. Chys te Rot terdam; D. Dry ver te Haarlem; mej. da. J. A. Haumersen te Kampen; J. Ph. Makkink te Leiden en dr. H. J. Toxopeus te Breda. OMVANG EN BETEEKENIS VAN DE SCHOOLCORRESPONDENTIE Blykens de jongste verslagen van hoofd inspecteurs en inspecteurs van het lagen onderwys neemt de onderlinge school- correspondentie toe, niet alleen tusschen leerlingen van scholen uit ons eigen land, maar ook met leerlingen van scholen ln Zuid-Afrika, Oost- en West-Indië en vooral ook in Amerika. De Inspecteur te Gorinchem meldt b,v. dat systematische schoólcorrespondentle wordt doorgevoerd op twee byzondere scholen voor g.l.o. in de gemeente Slledrecht, die correspon- deeren met Oost-Indië en Zuid-Afrika. zy hebben daarmede bereikt, dat ook voor de leerlingen het stellen het voor naamste deel van het taalonderwijs is geworden. Deze inspecteur zegt niet gaarne te willen beweren, dat schoolcorrespon- dentie daarvoor noodzakelyke voorwaarde is, maar brieven, die werkelyk beantwoord worden, helpen toch wel intensief mede om den schrijfdurf aan te wakkeren. Op de meeste scholen staat het personeel er sceptisch tegenover, meestal uit onbekend heid. doch in de practyk blijkt, dat een proef steeds meevalt. De belangstelling der leerlingen ls van biyvenden aard en betreft zoowel den inhoud der brieven als het beantwoorden daarvan. Voor het verdere leven van het kind ls het van veel beteekenis, wanneer het op school heeft geleerd een draaglyken brief te schrijven, zonder er als een berg tegenop te zien. De inhoud heeft veelal waarde voor het aardrykskundig onder wys. Uit Indië schrijven zy b.v. over het uitbarsten van de Kloet op een wyze, die er meer van doet begrypen dan welk ver slag ook. Zeden en gewoonten uit onderscheiden landsdeelen leeren zy kennen. De belang stelling voor menschen, die men nooit persooniyk ontmoet, heeft zonder twijfel sociale beteekenis. Buiten de school- correspondentie worden er soms hartelijke brieven gewisseld, b.v. op verjaardagen. Het ls voorgekomen, dat een lichameiyk zwakke leerling vier weken elders logeerde, als resultaat van de door de schoolcorres- pondentie ontstane vriendschap. Oud-leerlingen bewaren soms uit pië teit de schoolbrieven en het gebeurt, dat zy elkaar na jaren opzoeken of de cor respondentie biyven onderhouden. Ook de ouders interesseeren zich byzonder voor dit werk. Het is bekend, dat ook het Roode Kruis zich voor dit werk interesseert en zeer in het byzonder ook de Jeugd-Onderwys- Commissie van de Vereeniging voor Vol kenbond en Vrede, waarvan de heer Bastiaanse, directeur der Godelindeschool te Hilversum, voorzitter is. De waarde der schoolcorrespondentie voor het stellen en aardrykskundig onderwys, benevens de ontkiemende waalrdeering voor „vreem den", welke zy kweekt kan niet te hoog worden aangeslagen, evenmin als de onderlinge opvoeding en waardeering. Persooniyk heeft de inspecteur kennis genomen van een pakket brieven van leerlingen der Hermanstadschool te Das poort in Transvaal en hy heeft verbaasd gestaan over het groote aantal nieuwe onderwerpen, dat daardoor binnen den horizon der Sliedrechtsche corresponden ties werd betrokken. Het was een aange name ervaring uit den inhoud en den warmen toon te vernemen hoezeer in Zuid Afrika het gevoel van stamverwantschap met ons volk leeft. Zoo gezien krijgt de schoolcorrespon dentie levenswaarde, die ver uitgaat boven de beteekenis, welke zy voor ons stel- onderwys en het onderwys in de aard- rykskunde heeft, zy kan meehelpen de basis te leggen voor een gezond inter nationalisme, terwyl zy anderzyds door het verlevendigen van de stamverwant schap met Zuid-Afrika en het aanhalen van de banden met Indië ook natio nale beteekenis heeft. De omstandigheid, dat nog geen 5% der scholen in zyn inspectie zich met school correspondentie bezig houdt, heeft den inspecteur aanleiding gegeven om meer uitvoerig bij dit onderwerp stil te staan, in de overtuiging, dat het de belangstel ling der lagere school ten volle verdient. Het is ongetwyfeld een verlevendiging van het onderwys in de school, het draagt de belangstelling der leerlingen weg, waardoor het onderwijs meer resultaten kan afwerpen en het neemt niet te veel tijd in beslag. Ongeveer één brief per maand per leerling is by een normale taakverdeellng mogelyk.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 9