LEIDSCH DAGBLAD Eerste Blad Donderdag 13 December 1934 LAATSTE BERICHTEN STADSNIEUWS. BINNENLAND. BEUBSOVERZICHT MARKTBERICHTEN. WEERBERICHT. Barometerstand. Gistermiddag 3 uur: 744. Hedenmiddag 3 uur: 746. telegrafisch weerbericht h. Kon. Ned. Meteorol. Inst. te De Blldt. Hoogste stand 763.5 te Helslngfors. Laagste stand 731.2 te Vestmanoer Verwachting tot den avond van 14 Dec. Zwakke tot matige Z. tot Z O. wind Tij- iüjk opklarend. Aanvankelijk weinig of een regen en iets kouder. buitenlandsch weerbericht. (edegedeeld door het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Blldt. De depressie bij IJsland nam af, de se- mdïire die hier gisteren krachtige wind d regen bracht is tot de Oostzee doorge bogen en heeft de hooge drukking nog lts teruggedrongen, maar nam in betee- aiis af. Een nieuwe daling kondigt zich het Zuid-Westen aan. In Finland en iltn nam de vorst weer langzaam toe. andlnavië is tot dicht bij het vriespunt [gekoeld, maar heeft nog somber weer. Oost-Duitschland valt sneeuw. In Zuld- tinkrijk en Midden-Frankrijk komt veel ist voor, in West-Frankrijk en Engeland eenlge opklaring, regen viel vooral in memarken en het Zuiden van Noorwe- en Zweden en in Zuid-Frankrijk >ar Marseille reeds 28 milimeter meldde. Schotland waait het nog krachtig uit lid, in het Kanaal uit Zuid-West, in 1! Oostzeegebied uit Zuid-Oost. Naeenige Haring is afkoeling en later waarschijn- weer regen te wachten. luchttemperatuur. luur voorm.: 7 gr. c. (44 gr. F.). Buur 'smidd.: 8 gr. c. 146 gr. F.), luur nam.: 8 gr. c. (46 gr, F.). OOGWATERTIJDEN TE KATWIJK ZEE. Voor Vrijdag. Lm. te 9 u. 35 min.; n.m. te 10 u. 11 min. LICHT op voor fietsers e.a. Donderdag: 4.17 n.m. tot 7.32 v.m. maans- op- en ondergang. 13 Dec.: op: 11 u. 56. I LOONSVERLAGING BIJ DE H.T.M. Un 6 met ingang van 1 Januari a.s. |hrgemeester en Wethouders hebben de H.T.M. bericht, dat zij zich niet en vereenigen met het besluit van d Raad van Beheer om op 1 Januari a.s. 1 loonsverlaging van 4% in te voeren, tolgd door een tweede verlaging van 1ingaande 1 April d.a.v., doch dat [vel een 1 Januari ingaande loonsverla- 4 van 6 zouden kunnen aanvaarden. Raad van Beheer heeft thans dien- deenkomstlg besloten. |?oorts heeft de H.T.M. de tarieven ver- 1 0 a. door den prijs van de 5-, 10- en ttenkaarten te brengen op 10 ct. per [tn door uitbreiding van het aantal trajecten, waarop biljetten ad 5 ets. don opgegeven. KSES juliana lid der k.n.a.c. 1 Kon. Ned. Automobielclub deelt ons 'a. dat H.K.H. Prinses Juliana de F'IC. heeft vereerd met hare toetreding I -Li. fbtien BEVERSLUIS DOOR DE VARA GESCHORST. hij voeling hield met links van de S.D.A.P. staande groepen. idagelijksch bestuur van de V.A.R.A. Woensdag 5 December jl. den litte- f'n medewerker en adviseur Martien Inluis uit zijn functie geschorst, t bestuur grondde dit besluit op de lag, dat Beversluis, door op te treden I'«ling te houden met groepen, links Jtae van de S.D.A.P., de V.A.R.A. schade •beer Beversluis heeft naar hij ons Weelt deze motleven als onwaar hand gewezen, weigert de schorsing '«'aarden en eischt een ernstig onder- verband hiermede deelt het Hoofd- van de V.A.R.A. ons het volgende óat aan den heer M. Beversluis het .Me is medegedeeld: ■«verband met uw gedragingen, welke IMR.A. ernstige sohade hebben be- en waarvan wij u in de D.B.-ver- '"jng van 5 December jl. uitvoerig me- jj? hebben gedaan, achtten wij ons taakt u met ingang van genoemden 1 ln de uitoefening van uw functie |*7.A.R.a. te schorsen. Op uw verzoek J wij u hierbij van dit besluit de Wijke bevestiging." V.A.R.A.-bestuur teekent daarbii Lj1' 6e schorsing dus niet alleen het van den heer Beversluis in be dringen betreft, maar ook 't. met zijn J'ten verspreiden van onjuiste be- die het belang van de V.A.R.A. 1 geschaad. KERSTGAVE VOOR ONDER- STEUNDE WERKLOOZEN. 35 pct. van het steunbedrag. Naar wij vernemen heeft de Minister van Sociale Zaken goedgevonden dat aan ondersteunde werkloozen een kerstgave wordt uitgekeerd van 35% van het steun bedrag. De kerstgave is vergeleken met het vorige Jaar van 25% tot 35% ver hoogd. De hieruit voortvloeiende kosten komen geheel ten laste van het Rijk ter wijl de overige kosten door het Rijk en de gemeenten zullen worden gedragen. BOND VAN BELEGGERS, ENZ. opgericht. In verband met de moeilijkheden, welke de Duitsche Regeering maakt voor het transfereeren van aan Nederlanders toe komende rentebedragen, huren van aan Nederlanders toebehoorende onroerende goederen en van vorderingen op inwoners of lichamen ln Dultschland, is te 'sGra- venhage opgericht de Nederlandsche Bond van Beleggers, Hypotheekhouders en Eigenaren van Onroerende Goederen in het Buitenland, secretariaat Hasseltsche- straat 26, aldaar Het ligt in het voornemen van dezen bond stappen te ondernemen bij de Neder landsche regeering, om haar te verzoeken op den reeds door haar ingeslagen weg voort te gaan en de boven omschreven belangen zooveel mogelijk te behartigen; in het bijzonder wil hij er de aandacht der Regeering op vestigen, hoe buitengewoon groot de belangen zijn. welke voor de Nederlandsche Gemeenschap en dus ook voor den Nederlandschen Fiscus bij deze aangelegenheid zijn betrokken. Voorts stelt het bestuur zich voor even- tueele klachten van leden over onbillijk heden, welke voor hen voortvloeien uit de thans van kracht zijnde regelingen, ter kennis te brengen van de betrokken autoriteiten. 0 DE POSTVLUCHTEN. De Havik naar Batavia vertrokken, de Leeuwerik als extra-toestel naar Cairo. Hedenmorgen om 6.31 uur is het K.L.M. toestel de Havik, van Schiphol naar Indië vertrokken Aan boord bevinden zich vier passagiers, drie bestemd voor Allahabad en één voor Batavia. Het toestel vervoert 402.905 K.G. briefpost, 73.920 KG. lading, en 49 495 K.G. pakketpost. Aangezien het aanbod van passagiers en vracht grooter was dan de Havik alleen zou kunnen vervoeren, had men besloten een extra Kastel in te lasschen. Hiervoor was aangewezen de Leeuwerik, welke vier minuten 11a het eerste toestel is gestart. De Leeuwerik zal niet verder gaan dan Cairo, waar de Havik één passagier en de vracht zal kunnen overnemen. Aan boord van de Leeuwerik bevinden zich eveneens vier passagiers, waarvan één bestemd voor Rome, twee voor Cairo en één voor Calcutta. De vracht van de Leeuwerik bestaat uit 14.845 K.G briefpost, 18.200 K.G. pakket- post en 123'/! K.G. lading. ERNSTIG GÉVAL VAN GAS VERGIFTIGING. HET NEDERLANDSCHE ROODE KRUIS. Twee dooden tc Alkmaar. Hedennacht heeft zich te Alkmaar een tragisch ongeval van gasvergiftiging voor gedaan waarbij een vrouw en haar twee jarig zoontje het leven hebben verloren. Wij hebben hierover een onderhoud met den commissaris van politie gehad, die ons mededeelde, dat Dinsdagmiddag de woning van den 65-jarigen R de Jager aan de Bleekerskade 101 op Rochdale door den ontsmettingsdienst van het Witte Kruis gereinigd moest worden met cyaan na trium, opgelost in zwavelzuur. Dit werk nam een uur in beslag. De bewoners had den Dinsdag de woning tijdelijk verlaten en mochten deze gistermorgen tien uur met goedvinden van den ontsmettings dienst wederom betrekken. Vader, moeder en zoontje vertoefden gisteren den gehee- len dag in de woning. Het huis werd schoongemaakt en de bedden gelucht. De maaltijd werd echter gebruikt ten huize van een getrouwden zoon, waar men ook tijdens de ontsmetting vertoefd had. Tot 5 uur des namiddags werd niets bijzonders gemerkt. Nadien werden echter moeder en kind onwel en moesten zij braken. Om half negen gingen zij naar bed ln een klein kamertje waarin het geheele gezin sliep. De vader begaf zich pas om één uur ter ruste. Toen hij om vier uur wakker werd kwam hij tot de ontstellende ont dekking, dat zijn vrouw levenloos naast hem lag. Ook het bijna tweejarig zoontje lag levenloos in zijn bedje. Hevig ontdaan snelde de oude man naar zijn zoon in de Ricardostraat, waar hij ook onwel werd. Intusschen werden politie en Geneesk. Dienst gewaarschuwd. De waarnemend di recteur, dr. Moolhuyzen, die spoedig ter plaatse was kon bij moeder en kind helaas slechts den dood constateeren. De vrouw, de 45-jarige J. G. de Jong moet reeds om streeks middernacht overleden zijn. Waarschijnlijk heeft het cyaan na- triumgas zich nog ln sterke mate in het beddegoed bevonden Dit gas maakt het ademhalen moeilijk en werkt vooral schadelijk wanneer het verwarmd wordt. Voldoende luchtverversching was er in de slaapkamer 'niet, daar ramen en deuren alle gesloten waren. De politie en de of ficier van justitie Mr. G. van der Feen de Lille stelden een onderzoek ter plaatse in. De lijken zijn voor gerechterlljk onder zoek in beslag genomen en naar het Cen traal Ziekenhuis vervoerd. De vader ver toeft nog ten huize van zijn zoon; de man verkeert niet in levensgevaar. Dat hij eerst om één uur naar bed is gegaan, heeft hem zeer waarschijnlijk het leven gered. De ontsmettingsdienst van het Witte Kruis heeft reeds veel woningen in Alkmaar met cyaan natrium ontsmet, zonder schade lijke gevolgen. De vraag of de hoeveelheid cyaan natrium in dit geval niet te groot geweest is, zal door het gerechterlijk on derzoek moeten worden opgelost. De wo ning werd zooals reeds medegedeeld, met goedkeuring van den ontsmettingsdienst wederom betrokken. ONZE GEZANT TE LISSABON. Reuter meldt uit Lissabon: Dr. Alexander Loudon, de nieuwe Neder landsche gezant, heeft zijn geloofsbrieven aan president Carmona overhandigd. prinses juliana geïnstalleerd als voorzitster. Hedenmiddag om 3 uur heeft ten ge- bouwe van het Hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode KruLs te Den Haag de plechtige installatie van H.K.H. Prinses Juliana der.Nederlanden als Voorzitster van het Hoofdbestuur van het Ned. Roode Kruis plaats gevonden. Na aan den ingang van het gebouw door den eersten ondervoorzitter, Jhr. J. H. Röell, den secretaris-generaal, mr. dr. f. W. Donker Curtius en den penningmeester mr. W. J. Baron van Lynden, te zijn ont vangen en in het voormalig ambtsvertrek van wijlen Z.K.H. den Prins der Neder landen te zijn binnengeleid, werd aldaar aan Hare Koninklijke Hoogheid bij het binnentreden door Jonkvrouwe N. C. von Mühlen, werkzaam ter secretarie van het Hoofdbestuur, een ruiker aangeboden. Na opening der Hoofdbestuursvergade ring in de aangrenzende groote vergader zaal, vond voorlezing plaats van het Koninklijk Besluit van 29 November 1934 betreffende de benoeming van Prinses Juliana. Ook het telegram, hetwelk van Hare Majesteit mocht worden ontvangen in antwoord op den eerbiedigen dank door het Hoofdbestuur uitgesproken naar aan leiding der benoeming van de Prinses, was ter tafel aanwezig. Getuigde reeds de benoeming zelve van Harer Majesteits ge voelens tegenover het Nederlandsche Roode Kruis, geen welsprekender uiting had daaraan kunnen worden gegeven dan in de woorden van het Koninklijk telegram: „Ten zeerste gevoelig voor het schrijven van het Hoofdbestuur, geef Ik het Neder landsche Roode Kruis de verzekering, dat het Mij oprecht verheugt Mijne Dochter benoemd te hebben in de plaats van Haar zoo diep betreurden Vader. De koester den hartgrondlgen wensch, dat Zij. de voet stappen drukkend van Haar Vader, krach tig zal bijdragen tot het zegenrijk uit dragen der Roode Kruis gedachte" De eer Hare Koninklijke Hoogheid daar op In de vergaderzaal te mogen binnen leiden viel te beurt aan. de beide volgens anciënniteit oudste Hoofdbestuursleden prof. G. J. W. Koolemans Beijnen en mr. A. M. Ledeboer, daartoe door de vergade ring aangewezen. Nadat Prinses Juliana den Voorzitters zetel had ingenomen, richtte de eerste onder-voorzitter tot Hare Koninklijke Hoogheid de volgende rede: Koninklijke Hoogheid. Wanneer ik Uwer Koninklijke Hoogheid uit naam van alle leden van het Hoofd bestuur van het Nederlandsche Roode- Kruis een eerbiedig, doch daarom niet minder hartelijk welkom toeroep nu Uwe Koninklijke Hoogheid vpor het eerst den voorzitterszetel in ons midden inneemt, dan gaan ons aller gedachten, voorzeker ook de Uwej terug naar den Man, die lan ger dan een kwarteeuw als voorzitter van het Nederlandsche Roode Kruis is werk zaam geweest, wijlen Z. K. H. den Prins der Nederlanden. Wie had kunnen denkën, dat toen on geveer een jaar geledep Z. K. H. met zoo veel opgewektheid met ons allen Zijn 25-jarig ambtsjubiletnn 1 vierde. Hij een half jaar later onverwacht uib.ons midden zou worden weggehangen! Z.K.H. kennende, dunkt mij, dat Hij de keuze van Hare Majesteit op Uwe Ko ninklijke Hoogheid als 's Prinsen Plaats vervangster, onverdeeld zou hebben goed gekeurd. Het Hoofdbestuur, het Nederlandsche Roode Kruis in al zijn geledingen verte genwoordigende, zijn in de eerste plaats aan HM. onze geliefde en geëerbiedigde Koningin voor deze benoeming groote dankbaarheid verschuldigd, doch niet min der zijn wij Uwer Koninklijke Hoogheid er voor erkentelijk, dat u zich deze benoe ming wel heeft laten welgevallen. Waar Z.K.H. als voorzitter zoo onnoe melijk veel gedaan heeft om de plaats,' welke het Nederlandsche Roode Kruis in ons Vaderland, doch ook onder de zuster- vereeniglngen in de geheele wereld- in neemt, hoog te houden, daar twijfel ik er niet aan of door Uwer Koninklijke Hoog- heid's optreden als ons Hoofd de ingesla gen weg, volgens het door den overledene gegeven voorbeeld, verder zal worden ge treden. Wat ons, Hoofdbestuursleden, betreft, ja ik spreek voor zeker uit naam van allen, die ook maar op eenige wijze aan het Ne derlandsche Roode Kruis verbonden zijn, moge ik daaraan de verzekering toevoegen, dat Uwe Koninklijke Hoogheid zult mogen rekenen op een ieders steun en medewer king. Ik moge thans Uwer Koninklijke Hoog heid den Voorzittershamer, het teeken Uwer nieuwe waardigheid, hierbij overhan digen. daarbij de bede uitsprekende, dat het Uwer Koninklijke Hoogheid gegeven moge worden dien hamer met kracht, te vens met dien fijnen takt, die het ken merk is van de Vrouw, menig jaar tot het welzijn van het Nederlandsche Roode Kruis te voeren. Na deze toespraak volgde een voor alle aanwezigen onvergetelijk oogenblik, dat, waarop de Prinses met een buitengewoon innemend gebaar en den zelfden natuur lijken eenvoud. die wijlen Haren onvergete- lijken Vader in zoo bijzondere mate ken merkte het woord nam en als volgt ant woordde „Mijnheer de le Onder-Voorzitter, De woorden door U namens het Hoofd bestuur van het Ned. Roode Kruis gespro ken tot de dochter van Uw overleden Voor zitter, waren zoo treffend, dat ik U er mijn diepgevoeiden dank voor uitspreek evenals mijn erkentelijkheid over het welkom in Uw midden. Ik geniet op dit oogenblik het bijna te groote voorrecht in zekeren zin mijn Vader te mogen opvolgen in een functie, die zulk een groot deel van zijn werkkracht en van zijn hart in beslag nam. Men kan nauwe lijks zwaarder een verplichting gevoelen dan ik deze nieuwe. Waar ik natuurlijk nog niet op de hoogte ben van het ingewikkeld raderwerk der vereeniglng en waar verschillende andere bezigheden mij eveneens opvorderen, daar doe ik een beroep op de voorlichting en de medewerking van U allen. Ik hoop U in de toekomst nog ln menig uur van eemeenschaoDelilken arbeid voor het Ned. Roode Kruis te ontmoeten waar van het heil ik mag nu zeggen: ons allen zoo na aan het hart ligt." Een uit het hart opwellende kreet „Leve de Prinses", Leve onze Voorzitster", be sloot daarop de plechtige installatie, wel ke ongetwijfeld een onultwlschbaren in druk heeft gemaakt op allen, die uit hoof de hunner functie het voorrecht mochten smaken daarvan getuige te zijn. Nog behoort te worden vermeld, dat eenlge oogenblikken na afloop der instal latie de voorstelling aan Hare Koninklijke Hoogheid plaats vond van de leden van het hoofdbestuur en enkele andere uit hoofde hunner functie daartoe iiitgenoo- digde personen. Bij het verlaten van het gebouw werd aan Hare Koninklijke Hoogheid uitgeleide gedaan door dezelfde heeren, door wie de Prinses bij aankomst was ontvangen. DOODELIJKE VAL. Gistermiddag is te Den Haag de 51-jarige gemeentewerkman F. B. uit de Stuyvesant- straat, bij het verrichten van loodgieters werkzaamheden op het dak van de school Duinstraat 55, uitgegleden op het geheel met zink bedekte afhellende dak en van een hoogte van ongeveer 10 M. naar be neden gestort. De man kreeg een wervel- fractuur en een hersenschudding en is naar het Roode Kruis-Ziekenhuis vervoerd, waar hij kort na aankomst is overleden. DE LOONSVERLAGING BIJ DE WESTLANDSCHE STOOMTRAM MIJ. De personeel-organisaties van Spoor- en Tramwegen zijn heden met de directie der W.S.M. overeengekomen dat ingaande 1 Jan. 1935 een loonsverlaging van 5 zal ingaan. Met het oog op de winter maanden zal echter het personeel tot 1 April 1935 2% pet. toeslag ontvangen op het loon. Mocht 1 April de toestand van het bedrijf gunstiger zijn dan zal de 2 pet. toeslag gehandhaafd blijven. TWEEDE KAMER. (Zitting van heden). INTERPELLATIE SNEEVLIET OVER DE TROEPENZENDING NAAR HET SAARGEBIED. De motie Wijnkoop om bezuinigingen bij de Spoorwegen in geen geval te doen ge schieden door loonsverlaging wordt ver worden met 645 stemmen Voor de com munisten en de heer Sneevliet. De Waterstaatsbegrooting wordt dan z. h. s. aangenomen. De communisten wen- schen beschouwd te worden als te hebben tegengestemd. Aan de orde is dan de interpellatie-Sneevliet die de Saar- kwestie als een uitvloeisel van het Verdrag van Versailles ziet en meent, dat verhuring van troepen aan den Vol kenbond alleen mogelijk Is door vertrap ping van de Grondwet en meent, dat de regeering er tijdig de Kamer in had moe ten kennen. Niemand weet wat er gebeu ren kan. In een 5-tal vragen informeert spr. hoelang het contingent in het Saarge- bied zal vertoeven, hoe de vergoeding geregeld zal worden en hoe de Nederland sche troepen zich moeten gedragen tegen over een optreden der bevolking, gere gelde of ongeregelde troepen. De Minister van Buitenlandsche Zaken antwoordt, dat de regeering reeds voor de interpellatie van plan was de Kamers hieromtrent mededeelingen te doen. Op 8 December besloot de Ministerraad in beginsel tot medewerking buiten bezwaar van de schatkist. Op 10 December is de uitnoodlging aanvaard. De zaak Is een Nederlandsch belang daar de Volkenbond voor -de eerste maal een internationale troepenmacht vormt. Naar het standpunt der Zweedsche re geering was tevoren geïnformeerd. Van schending der grondwet is geen sprake en .voorts moet Nederland zich houden aan artikel 16 van het Volkenbondspact. Hoe de instructies zullen luiden is thans nog niet bekend; het doel der internationale troepenmacht is, de stemming zoo rustig mogelijk te doen verloopen. Elk Kamerlid behoort hiervan het be lang in te zien. Het bestaan van den Volkenbond is door deze houding voldoen de bewezen. De Leeuwarder-boternoteering ls he den vastgesteld op f. 0.55. UIT NED. OOST-INDIE. DE RUBBERRESTRICTIE. Verlaging uitvoerrecht op bevolkings- rubbcr tot basis van 16 cent per K.G. BUITENZORG. 13 Dec. (Aneta). Bij Regeeringsverordening van 12 December, is met ingang van 16 December het uit voerrecht op bevolkingsrubber verlaagd tot een basis van 16 cent per K.G. droog- gewicht. Aneta verneemt nog In dit verband dat de Regeering niet het voornemen heeft met ingang van 1 Januari 1935 tot ver hooging van het uitvoerrecht over te gaan De ingestelde verlaging heeft ten doel om de productie van bevolkingsrubber, welke gedurende de laatste maanden be langrijk beneden het quotum is gebleven, op een hooger niveau te brengen. De be schikbare uitvoercijfers geven de zeker heid dat ondanks deze verlaging van uit voerrecht ten volle aan de internationale verplichting betreffende het aan Ned.-In- dié toegestane uitvoerquotum al worden voldaan. Het wordt daarom volkomen ge motiveerd geacht om de toelaatbare op voering vai den bevolkingsstap reeds thans in te zetten, zulks temeer waar deze eerst in Januari 1935 tot uiting zal komen. Voor deze maand geldt reeds het hooger uitvoer quotum. Bi.i regeeringsverordening van 12 Sept. werd het uitvoerrecht op bevolkingsrub ber als volgt vastgesteld: Groep I: voor alle droge rubber f. 20 per 100 K.G. Groep II: voor alle rubber welke niet onder groep I valt gelden verschillende (voor de ver schillende uitvoerhavens). Sedert dien werden nog herhaaldelijk wijzigingen aangebracht voor verschillen de gewesten. Men zie voor Nagekomen Berichten pag. 3 van het Tweede Blad. AMSTERDAM, 12 December. Door het bestuur van de Algemeen» Kunstzijde Unie is gelijk elders wordt gemeld een mededeeling gepubliceerd, volgens welke de productie moet worden ingekrompen, daar de afzet de laatste maanden aanzienlijk is ingekrompen, ten gevolge van de scherpe concurrentie en om een verdere toeneming der voorraden te vermijden. De productie wordt nu weer teruggebracht tot ongeveer het niveau van verleden Jaar. Hierdoor is een verhooging van den kostprijs te verwachten, hetgeen de vrees wekt. dat de afzet hiervan de nadeellge gevolgen zal ondervinden. Dit bericht heeft slechts weinig opzien gebaard. Het was reeds gerulmen tijd merkbaar, dat de situatie van het Neder landsche kunstzijdebedrijf uitermate on gunstig was, daar de productie in da voornaamste productielanden nog steeds in snel tempo toenam. De aandacht zij er op gevestigd, dat juist de groote productie landen de landen met gedevalueerde va luta zijn: Japan, Engeland, de Vereenigde Staten. De productie van al die landen bereikte in het loopende jaar opnieuw een recordhoogte en daar de vraag op het oogenblik niet grooter ls dan verleden jaar, is de concurrentie veel scherper ge worden. De Nederlandsche kunstzijde-in dustrie verkeert bovendien nog ln de on gunstige positie, dat de Duitsche regeering tracht de invoer van buitenlandsche kunstzijde zooveel mogelijk tegen te hou den. De opleving ln de Duitsche kunst zijde-industrie is voor een belangrijk ge deelte een gevolg van het weren van bui tenlandsche kunstzijde. De uitvoercijfers van de Nederlandsche kunstzijde volgen door dit alles de laatste maanden reeds een dalende lijn en vooral in de maand November is de export scherp teruggeloo- pen. De directie van de AKU heeft daar uit de consequentie getrokken en besloten de productie aan te passen aan de vraag. Het communiqué, dat door de directie is verspreid, is zeer somber gesteld, in tegen stelling tot de optimistische rede van den heer Fentener van Vlissingen op de laat ste jaarvergadering. Alleen hieruit blijkt reeds, hoe teleurstellend deze ontwikkeling ook voor het bestuur der maatschappij is. De beurs had een ongeanimeerd ver loop; de handel was stil en de koersen na genoeg algemeen lager. De teleurstel lende koersbeweging in Wallstreet oefende «en ongunstigen invloed uit evenals het bericht van rje Aku dat de productie moet worden ingekrompen. Aku's waren uiter aard flauw en ongeveer 1 pCt. lager. Van de andere Industrieelen lagen Phl- lifis ongeveer 2 pet. lager, terwijl Unile vers ongeveer 1 pet. verloren. In Koninkl. Olie vormde zich een kleine, hoek; het aanbod had weer de overhand waardoor het fonds 1 pet. zwakker was. De Ameri kanen waren prijshoudend. Rubbers waren stil en een fractie lager. De verlaging van het uitvoerrecht op Inlandsche rubber wai een verrassing. Tabakken meerendeeis iets luier. Suikers waren flauw in verband met de Indische berichten, dat de Nivas zou aanraden in 1935 geen aanplant ln den grond te bren gen. Scheepvaarten hadden een stille, nau welijks prijshoudende markt. Amerikanen waren lager. Duitsche obligaties waren een fractie onder het vorig slot. In Handel Mij. vormde zich een kleine hoek. Ter beurze heerschte eenige ont stemming over het feit, dat de tijd voor de omwisseling van certificaten en aandeelen te kort was, zoodat vele belanghebbenden zich van hun stemrecht zien beroofd. WISSELKOERSEN. Engeland T.30 7/8 17.32); Duitschland 59.37 (59.35)f Frankrijk 9.75 1/8 (9.75); België 34.55 (34.51%); Zwitserland 4-7.87 (47.85); Denemarken 32.65 (32.67%)) Zwe den 37.70 (37.75); Noorwegen 36.72% (36.77'/.); New-York 1.47 15/16 (1.47 i3/16). Prolongatie 1 pCt. Tusschen haakjes zijn de koersen van gisteren. LEIDEN, 12 Dec. Noteering coöperatieve Groenten-, Fruit- en Bloemenveiling- vereen. „Leiden en Omstreken". Per 100 stuks. Andijvie 1.90Bloemkool 1.80; Roode kool 14.80; Savoye kool 1.203,40; Groene kool 0.903.30; China kool 1,50; Pieterselie 701 30: Prei 902.40; Krop salade 1,204.60; Selderie 3090; Knol- selderie 402.20. Wortelen 5.90; Per 100 Kilo. Kroten gekookt 35; Witloof 214; Boeren kool 24; Spinazie 2123; Toma ten A, B, C, CC 3—32.40; Uien 1,20—2,60; Wortelen 1,805.40; Spruiten I 411; Spruiten II 2—6. LEIDEN, 12 Dec. 1934. Noteering melk- veiling „Leiden". Week 16 tot 22 Dec 1934. Consumptiemelk le klas f. 6.50. 2e klas f. 6.25, 3e klas f. 6.00; Industriemelk f. 4.70 —4.90. Rotterdamsche combinatie federatieprijs. Melk voor Industriedoeleinde. Week van 9 tot 15 December 1934. f. 4.50. BARNEVELD, 13 Dec. Eierenmarkt. Aan gevoerd 460 000 eieren. Prijs 45.75 per 100 stuks. Handel traag. BENTHUIZEN. 11 Dec Aanvoer 1393 kippeneieren, prijs f 3.304.40 p. 100. Sa- voyekool 3 ct. Roodekool 5—6 ct. p. st. GOUDA. 13 Dec. Veemarkt. Aangevoerd in totaal 1414 stuks, waarvan 96 slacht- varkens. 307 crisisrunderen a. 25 ct.. b. 22 ctc. 19 ct. per K.G. Vette slachtvarkens 1516 ct. per pond. levend met 2 kor ting. Londensche 1213 ct per pond. le vend met. 2 korting. 370 magere varkens, prijzen 1420 per stuk 865 biggen 68 50, Geldersche biggen 911, 16 runderen 125 175, 56 nuchtere kalveren 48, 8 bokken en geiten 25. andel matig. Algemeene markt 310 partijen kaas, le kw. met rijksmerk 2021. idem 2e kw. 1819, zware tot 21. Handel flauw. 314 ponden boter, goeboter 7580 ct., weiboter 7075 ct per pond. Handel vlug. 62 800 eieren Kleine kipeleren f. 2.75 3 50. kipeleren f.45. eendeieren f.3 per 100 stuks Handel kalm. Coop. Zuid-Hollandsche Eierveiling. Aan voer 58.200 kipeieren Prijzen 56/58 K.G. f 3.50—3.70 58/60 K G. f. 3.90—4 30 60/62 K.G. f. 4.30—4 40. 62/64 K.G. f. 4.40-4.70. bruine eieren f. 3.705, kleine eieren f. 2.50 3.20 per 100 stuks. Aanvoer 1000 eend eleren f. 2.803 per 100 stuks. t—I

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 3