EIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Woensdag 12 December 1934 LAATSTE BERICHTEN STADSNIEUWS. BEURSOVERZICHT MARKTBERICHTEN. WEERBERICHT. Barometerstand. Gistermiddag 3 uur: 752. Hedenmiddag 3 uur: 744. telegrafisch weerbericht b. Kon. Ned. Meteorol. Inst. te De Bildt. Hoogste Stand 765.3 te Riga. laagste Stand 728.8 te Vestmanoer. Verwachting tot den avond van 13 Dec.: Matige tot krachtige tijdelijk afnemende .0. tot Z.W. wind. Zwaar bewolkt met ielljk opklaringen. Aanvankelijk nog op regen. Weinig verandering In tem- ituur. sïormwaarschuwingsdienst. idegedeeld door het Kon. Ned. Met. Inst. ieselnd te De Bildt, 12 December te uur aan alle posten: ,,Weest op Uw hoede". buitenlandsch weerbericht. degedeeld door het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Bildt. Terwijl de hoofddepressie afnam, heeft een diepe secundaire over het Kanaal ormd dlq zich nog ln onze richting ult- ldt. hooge drukking ln het Oosten begint weer iets te herstellen. Aan de Noor- kust stormt het uit Zuid-West over Britsche Eilanden en onze omgeving uit het krachtig tot stormachtig uit Zuid Zuidoost, ln de Golf van Biscaje uit Ten gevolge van den Zuidoostelijken Is op het vasteland de bewolking wat enomen en daalde ln Dultschland plaat- ijk bij mist de temperatuur tot onder het ;punt. Ook in Polen nam de vorst Iets Zware regen viel om het Kanaal en in land en op de Britsche Eilanden valt bijna overal regen. 'oorloopig ls nog ongestadig weer met :elljke opklaringen te wachten. h LUCHTTEMPERATUUR. laagste temp.: 1 gr. C. (30 gr. F.) uur voorm.: 4 gr. C. (39 gr. F.) uur 'smidd.: 5 gr. C. (41 gr. F.) uur nam.: 5'/» gr. C. (42 gr. F.) DOGWATERTIJDEN TE KATWIJK ZEE. Voor Donderdag. 'oorm. te 8 u. 32 min.; nam. te 9 u. 03 uien. [t LICHT op voor fietsers e.a. Woensdag: 4.17 nam. tot 7.31 voorm. MAANS- op- en ondergang. IDec.: op: 11 u. 42; onder; 23 u. 15. De minister van blnnenlandsche za- heeft prof. dr. E. A. D. E. Carp alhier het tijdvak van 1 Januari 1935 tot December 1936 aangewezen als deskun- bevoegd tot het afgeven van een klaring als bedoeld ln art. 39, derde lid, de Armenwet. De alhier tot arts bevorderde semi- F J. J. Lambooij is bestemd tot offi- van gezondheid 2e kl. bij de Konink- marine. Voor het alhier afgenomen examen apothekers-assistent zijn geslaagd de aes W. S. Mulder (Loosduinen), C. A. Bhrlicher (Den Haag) en G. J. Ver- om (Poortugal). Naar ons wordt medegedeeld, woont leer A. J. M. van Dijk, die no. 2 staat de voordracht voor leeraar(res) in tenen en kunstgeschiedenis aan de 38. voor Meisjes, te Leiden, al geeft hij te Amsterdam. Eerste-luitenant H. A. J. Schouwman, het 4e regiment Infanterie alhier, is tacheerd ten 'bureele van den chef van Seneralen staf te 's-Gravenhage. De leden van het Leldsch Studenten- Mei en „Sempre Crescendo" zullen ttnavond als gasten van de Fritz Hirsch Jtette voor het laatst hun medewerking tenen bij een opvoering van „Die Fle- ®aus" in den Princesse-Schouwburg te t Haag. ~Pe Ned. Bond van Abstinent Studee- uro houdt 22 en 23 dezer hier ter stede laarlijksch wintercongres. ■o- B1NNENLAND. 111 monument voor den a.n.w.b. A monumentale zonnewijzer, ontwor- A «a uitgevoerd door Ir. A. Boeken, die het „Comité Huldeblijk A.N.W.B.— san den A.N.W.B., Toeristenbond Nederland, bij zijn vijftigjarig be- iJJ B aangeboden, zal a.s. Zaterdag- om drie uur onthuld worden, monument heeft, gelijk bekend, te Jjkhlam een plaats gekregen aan den K*er beplanting van de Noorder Am- Ran bij de Haringvlietstraat. In geval «echt weder zal de overdracht aan AN.W.B. in het paviljoen „Apollo" hebben, waar genoodigden om half heenkomen. VERDUISTERING VAN f. 20.006 TE EINDHOVEN. kjlfé'avond ls de 40-jarige C. H. uit de igt-Wierdstraat te Eindhoven voor den van Justitie te Den Bosch geleld de heer en mevr. godart in ons land. De oud-minister van Arbeid en Volks gezondheid in Frankrijk, de heer Justin Godart, arriveerde hedenmorgen met me vrouw Godart per K LM .op Waalhaven. Morgen brengen zij, vergezeld van eenl- ge dames en heeren van de Fransche le gatie en van den Franschen consul te Rotterdam, om elf uur een bezoek aan de bedrijven van de Unilever (v. den Bergh's fabrieken) aan de Nassaukade te Rotter dam, waar ook de lunch gebruikt zal wor den. Vrijdagavond spreekt de heer Justin Godart voor de Haagsche leden van de Alliance Frangaise over „Herinneringen uit oorlogs- en vredestijd van een vroege- ren minister van de Volksgezondheid", waarna het bestuur van de Alliance Fran- qalse een receptie houdt ln Hotel des Indes ter eere van zijn hooge gasten, die a.s. Zaterdagmorgen ons land per vliegtuig weer zullen verlaten. nationale boeren-, tuinders- en middenstandspartij. Onder voorzitterschap van mr. C. Ver- voorn, werd te Zwolle een algemeene ver gadering gehouden der Nationale Boeren- Tulnders- en Middenstandspartij. Door den voorzitter werd bij de opening der vergadering gewezen op de tekortko mingen in het beleid der regeering, de geringe bezuinigingen, welke op de uit gaven des rijks werden verkregen, welke bovendien grootendeels ten laste komen van het platteland, terwijl bovendien, tuinders en middenstanders onder zwdren druk van belastingen en andere lasten komen, zoodat zij den ondergang nabij zijn. Meer dan ooit ls de noodzakelijkheid gebleken cener politieke organisatie der Boeren, Tuinders en Middenstanders, waarvan de laatsten dezelfde belangen hebben als boeren en tuinders. Hierna werd het woord gevoerd door den heer Eelman (Noord-Holland), die een rede hield over de moeilijkheden, waarin land- en tuinbouw en de midden stand ls gekomen. Verder werd nog gesproken door den heer Mesken (Friesland) en den heer In 't Veld (Overijsel); de heer Mesker be sprak de moeilijkheden in de veehouderij en achtte het noodzakelijk de margarine industrie te beperken. De heer In 't Veld vestigde de aandacht op de kleine winkeliers, vooral ten platte- lande, die door de vermindering der koop kracht van boeren en arbeiders hun omzet zien dalen en zelfs dikwijls slechts op cre- dlet kunnen leveren, terwijl zij met moeite betaling van het geleverde kunnen be komen. De uitvoering der landbouw- crisiswetten werd besproken, waarover door den voorzitter een Inleiding werd ge geven. Aan het slot werd besloten een motie toe te zenden aan regeering eri Staten- Generaal, niet verzoek de noodige maat regelen te willen treffen om den land- en tuinbouw en de veehouderij van den on dergang te redden. Besloten werd voorts aan de verkiezingen- voor de Staten- Generaal ln alle provinciën deel te nemen en met het oog daarop een krachtige propaganda te voeren. INBREKER BIJ ACHTERVOLGING GEWOND. De politie heeft gisteravond te Apel doorn na een wilde jacht den 27-jarigen meubelmaker A. J. H. gearresteerd, die ervan verdacht wordt in den laatsten tijd te Apeldoorn inbraken en diefstallen te hebben gepleegd. De politie moest bij de achtervolging van vuurwapens gebruik maken, waardoor de verdachte een drietal schotwonden kreeg. Hij is ter verpleging in het Algemeen Ziekenhuis opgenomen. DOOR AUTO GEGREPEN EN GEDOOD. Gisteravond is op den weg Zwolle-Kam- pen in de buurtschap Westenholte, ge meente Zwollerkerspel, een man door een auto aangereden en op de berm van den weg geslingerd. De aanrijding was zoo hevig geweest dat de aangeredene, genaamd W. J„ reizend koopman, wonende te Oud-Valkenburg vrijwel direct ter plaatse overleed. De overledene laat een vrouw en twee kin deren achter. Naar den autobestuurder, die doorgere den ls, wordt een onderzoek ingesteld. MOTORRIJDER GEWOND. Tegen 10 uur is vanmorgen in de Raad- hulsstraat te Amsterdam een verkeers ongeval geschied, dat betrekkelijk goed is afgeloopen. Een motorrijder, die een passa gier op den duo had, zwenkte, komende van den N.Z. Voorburgwal, de Raadhuisstraat in, toen hij moest uitwijken voor eenlge voor hem rijdende fietsen. Hij begaf zich daartoe op de tramrails met het gevolg dat de motor slipte en omsloeg. De duo-passa gier bleek niet gewond te zijn, wel was dit zij het in niet ernstige mate het ge val met den bestuurder, een 33-jarig per soon, die schaafwonden had opgeloopen. De Geneeskundige Dienst heeft hem naar zijn woning vervoerd. BRIEF VAN ZES OUD-GOUVERNEURS VAN SURINAME AAN PROF. MR. KIELSTRA. //dit van verduistering van f20.000 uit der Protestantsche Wonlngbouw- waarvan hij administrateur Wordt vervoerd per Snip. Aangezien de Snip reeds om 12.20 uur in den nacht van Vrijdag 14 op Zaterdag 15 December vertrekt, Is het noodzakelijk, dat de Kerstpost voor West-Indië den 13den December verzonden wordt. Brieven, welke den 14den December om 18 uur het postkantoor aan het Centraalstation te Amsterdam bereikt hebben, gaan mee; wat na dien tijd binnenkomt, blijft onherroe pelijk achter. Zoo juist is een zeer merkwaardig post stuk aan de Snip toevertrouwd. Het ls een brief, door zes oud-gouverneurs van Suri name gericht aan den tegenwoordlgen functlonnarls Prof. mr. J. C. Kielstra. De brief weegt 270 gram en is met f. 54. aan postzegels gefrankeerd. intieme huldiging van burgemeester e. vernêde te voorschoten. Ter gelegenheid van diens 70sten verjaardag. Zonder dat hieraan van te voren ook maar eenlge ruchtbaarheid was gegeven, ls hedenmorgen de Burgemeester van Voorschoten, de heer E. Vernède door de wethouders en raadsleden op eenvoudige wijze gehuldigd ln verband met ziin 70sten verjaardag. De bijeenkomst daartoe was belegd, zon der uiterlijk vertoon, daar bekend is. dat burgemeester hierop niet gesteld ls. Tegen 11 uur werd de burgemeester voor eenlge oogenbllkken uit zijn bezigheden gehaald en ln het bijzijn van zijn echtgenoote ln de Raadzaal toegesproken door den loco- burgemeester den heer J. A. Mens. Deze wees er op. dat het voor den burgemeester en zijn familie vandaag een bijzondere dag ls, nu hij, die als een jonge man de gemeente ls binnengekomen. 70 jaar ls ge worden. Daar gij uw levensavond al meer en meer ziet naderen en gij voor de ge meente Voorschoten, aldus spr., waarin gij het beste deel van uw leven hebt door gebracht en door uwe groote administra tieve kennis en door uwe energieke leiding zoo onnoemelijk veel hebt verricht en de gemeente tot zulk een bloei hebt gebracht, hebben wij gemeend dezen dag niet onop gemerkt voorbij te moeten laten gaan. WIJ zullen thans niet ln den breede uit weiden, wat gij in den loop der jaren al zoo hier tot stand hebt gebracht, daarvoor zullen wij een andere gelegenheid af wachten, om dan eens uit te stippelen, welke veranderingen en welke verbeterin gen tijdens uw bestuur alhier tot stand zijn gekomen, maar wij wenschen wèl vast te stellen dat gij voor Voorschoten geweest zij t „een man van groote beteekenis". Wij wenschen u geluk op dezen dag. u en uw gezin, dat gij het geluk moogt sma ken uw 70sten verjaardag ln zulk een goede gesteltenis moogt herdenken en spreken den wensch uit dat God geve, dat gij met uwe echtgenoote en kinderen nog vele malen uw verjaardag in den besten welstand zult mogen vieren! Het burgemeestersambt in deze dagen ls zwaar en vermoeiend, doch met Jeugdig vuur en ijver verricht gij nog steeds uwe werkzaamheden en verplichtingen. Wij hopen, dat gij de laatste jaren van uw ambtelijk leven uw werk zult mogen ver richten ln een goede gezondheid en het u gegeven moge zijn den dag te zien gloren van betere, minder zware tijden. Ook hebben wij gemeend u heden een stoffelijk blijk van waardeering te moeten aanbieden, als blijk van erkentelijkheid voor de goede onderlinge verstandhouding, zoowel in den raad als in het college van B. en W. bieden we u en uwe echtgenoote thans deze bloemenmand aan! De burgemeester heeft, zichtbaar verrast, tnet een enkel woord dankgezegd voor deze gelukwenschen, waarbij hij o.m. zeide dat een verjaardag een huiselijk feest is. maar deze felicitaties, evenals hedenmorgen van de zijde van het secretariepersoneel aan dezen dag een bijzondere beteekenis gaven. Hedenmorgen bij het binnentreden van het raadhuis werd burgemeester E. Ver nède. verzocht even in de commissiekamer te komen, waar hij bij monde van den heer A. P. Schram de Jong. namens het secretarie-personeel werd gelukgewenscht. Hierbij werden bloemstukken en enkele boeken aangeboden. Bij deze ontvangst waren tevens aanwezig de chef der Bedrij ven de heer D. J Brinks en de chef der politie, de heer S. v. d. Meer. o WINKELWEEK-LOTERIJEN. Een circulaire aan de gemeentebesturen. Dé Minister van Binnenlandsche Zaken heeft ter voldoening aan een desbetref fend verzoek van zijn ambtgenoot van Justitie een circulaire aan de gemeente besturen gericht betreffende winkelweek- loterijen. Hierin zegt de minister, dat bij de toe passing van de Loterijwet reeds herhaalde malen is gebleken, dat de dagelijksche be sturen der gemeenten veelal een te ruime opvatting hebben van de bevoegdheid, hun bij art. 3 dezer wet toegekend. Zij meenen dat het toelaatbaar is, toestemming te geven tot het aanleggen en houden van loterijen waarbij het toebrengen van di rect of Indirect voordeel aan particulieren wordt beoogd, indien slechts eenig deel van de opbrengst voor een liefdadig doel of een ander algemeen belang conform vermeld art. 3 wordt bestemd. Dat de Kroon zoodanige besluiten herhaaldelijk wegens strijd met de wet heeft vernietigd is, zoo schijnt het, niet voldoende bekend. Juist ln dezen tijd van het jaar is de neiging tot het organiseeren van zulke loterijen bij de winkeliers begrijpelijker wijs zeer sterk; en herhaaldelijk vinden zij bij de dagelijksche besturen hunner ge meenten een te gewillig oor. Een dergelijke onjuiste toepassing van de wet in die gemeenten geeft bovendien aan de winkeliers in andere gemeenten aanleiding tot gegronde ontstemming en klachten over onbillijke beoordeeling van anderen. Een zooveel mogelijk gelijke toepassing van de bepalingen der Loterijwet in de onderscheidene gemeenten is dan ook van belang. In verband daarmede wordt er voorts nog op gewezen, dat het aan de colleges van B. en W. niet vrij staat vergunningen tot een aantal samenhangende loterijen (dus ln wezen tot één loterij van groote ren omvang dan door B. en W. toestem ming kan worden gegeven) uit te reiken. DE BOTERUITVOER NAAR ENGELAND. Volgens de Nederlandsche statistiek bedroeg in de eerste 11 maanden van dit jaar de uitvoer van Boter naar Engeland plm. 15.400.000 K.G. netto tegen een en- grosprijs van 39 cent per K.G., netto af Nederlandsche haven. Volgens schatting zal de export in de maand December plm. 400.000 K.G. bedra gen tegen belangrijk hoogere prijzen, zoo dat de totaal-export voor 1934 is te schatten op bijna 16 millioen K.G. voor een prijs van bijna 40 cent per K.G. DE POSTVLUCHTEN. De „Ijsvogel" (uitreis) vloog heden van Calcutta naar Bangkok. de internationale troepenmacht voor het saargebied. Vergadering van het subcomité te Genevé. Hedenochtend heeft generaal-majoor J. J. G. baron van Voorst tot Voorst te Geneve deelgenomen aan een vergadering van het subcomité hetwelk tot taak heeft voorstel len te ontwerpen, betreffende de organisa tie en de werkwijze van de internationale troepenmacht in het Saargebied. Deze vergadering werd gepresideerd door generaal Temperley. Voorts waren aanwezig de heeren Knox, voorzitter van de Regeeringscommissie voor het Saargebied en Visconti en Westman, als vertegenwoordigers van resp. Italië en Zweden. Bij deze besprekingen zijn in hoofdzaak geregeld de vergoedingen enz. voor de aan de troepenmacht deelnemende contingen ten. Besloten is verder om de regelingen betreffende de legering en de distributie der troepen op a.s. Vrijdag nader vast te stellen te Saarbrücken in een samenkomst van den heer Knox met de bevelhebbers ter plaatse, de vertegenwoordigers der regeeringen en den kapitein der mariniers Roelofsen, welke laatste zal optreden als verbindingsofficier bij den staf van den bevelhebber der internationale troepen macht, generaal Brimb. Van Nederlandsche zijde zal een deta chement mariniers, bestaande uit 2 com- pagniën, onder nader aan te wijzen officie ren en staf deel nemen, voorts geneeskun dig en verplegingspersoneel (de laatste voorzien van keukenauto's enz.) alles te zamen ongeveer 300 man. De Nederlandsche troepen zullen bewa pend zijn met 8 lichte mitrailleurs per compagnie en met geweren. De Engelsche en Italiaansche troepen zullen voorzien zijn van pantserauto's (geen tanks). De heer Knox heeft ln het bijzonder na druk gelegd op het preventieve karakter der troepenmacht, welke bedoeld ls om aan de bevolking van het Saargebied de ge- wenschte geruststelling te geven. De internationale troepenmacht zal op 22 December as. in het Saargebied aanwe zig moeten zijn. De duur van het verblijf is nog onbekend. TWEEDE KAMER. (Vergadering van heden.) In de Tweede Kamer kwam in behan deling de motie Drop tot verplichte nale ving van collectieve arbeidsovereenkom sten in bestekken van Rijkswaterstaats werken. De motie werd aangenomen met 62 tegen 22 stemmen. (Tegen stemden Liberalen, Chr. Historischen, Staatkundig Gereformeerden ds. Lingbeek, Westerman en de A.-R. Van Dijk, Van Dobben de Bruyn en Visscher). Den heer Sneevliet werd verlof verleend voor zijn aangevraagde interpellatie be treffende het zenden van Nederlandsche troepen naar het Saargebied, na de Wa- terstaatsbegrooting 1935. Voortgezet werd de behandeling der Wa- terstaatsbegrooting. De heer Drop be pleitte rust van de salarissen van het spoorwegpersoneel gedurende de jaren 1935 en 1936. De heer J. ter Laan betoog de, dat overwegen met een druk verkeer bewaakt dienen te zijn. Ook door den Bond van Kaasprodu centen te Gouda, organisatie van veehou ders uit Zuid-Holland en Utrecht zijn thans in een adres aan de Tweede Kamer bezwa ren geuit tegen de nieuwe tljdregeling. UIT NED. OOST-INDIE. DE BATAVIASCHE CONFERENTIE. Het voornaamste struikelblok. BATAVIA, 12 Dec. Naar Aneta verneemt is de voornaamste oorzaak van de moei lijkheden inzake de Nederlandsch-Japan- sche conferentie het feit, dat Japan niet bereid is de conditie van Nederland te aanvaarden, dat de export van verschei dene producten uit Ned.-Indië naar Japan niet zal mogen worden gebezigd voor her export uit Japan. Deze meerdere export van producten uit Ned.-Indië zou o.a. zijn voortgevloeid uit een gunstig verloop der conferentie. Een verder bezwaar is, dat de Japan- sche scheepvaartmaatschappijen niet be reid zijn de prealabele voorwaarden te aanvaarden, welke de Nederlandsche re geering verbond van de in Kobe te hou den scheepvaartbesprekingen. Van deze aanvaarding stelde de Nederlandsche re geering destijds de voortzetting van de Bataviasche conferentie afhankelijk. Het lid van de Nederlandsche delegatie, de heer Van Gelderen, begeeft zich heden per vliegtuig naar Nederland. ACCIJNSVERHOOGING EN BENZINEPRIJS. BATAVIA, 12 Dec. (Aneta). Nu de olieconcerns zich accoord verklaard heb ben met een prijsverlaging van benzine van twee cent per liter met ingang van 1 Janari 1935, zal het College van Gede legeerden op 18 December de ontwerpen tot accijnsverhooging van benzine met drie cent en gelijktijdige opheffing van de autobelasting in behandeling nemen. De openbare behandeling zal tusschen Kerstmis en Nieuwjaar plaats hebben. NAAR HOLLAND. BATAVIA, 12 December (Aneta) Met de „Kwartel", die te 11.30 uur vertrok, gingen als passagiers mede naar Holland de heer E. Dunlop, directeur van de im portfirma Dunlop en Co., alsmede de heer van Gelderen, die nog uitgeleide gedaan werd door den waarnemend president van de Javasche Bank, de president-directeur van de K.P.M.. de onderdirecteur van het departement van economische zaken, de heeren Paerels en Blokhuis van dit depar tement, den adviseur voor Inlandsche zaken, den consul voor Japan te Soera- ba ja en door diverse importeurs. AMSTERDAM, 12 December De kapitaalsreorganisatie van de Neder landsche Handel Mij. en wat daar aan vast zit, houdt de beurs nog steeds bezig. Vooral de kwestie, betreffende de samen stelling van het internationale bankiers comité, dat de uitgifte der nieuwe aan- deelen heeft gegarandeerd, vormt een punt van discussie. Men weet, dat de lei ding van het Nederlandsche syndicaat be rust bij de firma Hope en Co., doch aan gaande het buitenlandsche worden vele namen genoemd, waarvan de bevestiging evenwel niet ls te verkrijgen. Toch zou het van belang zijn te weten, wie de buiten landsche firma's zijn, omdat er in beurs- kringen nog al wat kritiek ls uitgeoefend op enkele verbindingen, die de Handel- Mij. de laatste jaren heeft aangeknoopt. Zooals begrijpelijk ls, verdiept men zich algemeen in het vraagstuk der toekom stige rentabiliteit van het bedrijf en in verband hiermede aan de waarde, die aan de aandeelen moet worden toegekend. De oude aandeelen zijn gestegen tot onge veer 31"/o, dit beteekent een koers van 124°/o incl. claim voor de nieuwe, hetgeen overeenkomt met pl.m. llSVo ex claim. Hieruit blijkt, dat men over het alge meen meent te mogen verwachten, dat de saneering het gestelde doel heeft bereikt, en dat alle zwakke plekken ook werkelijk zijn verwijderd. Het toekomstige kapitaal zal f.35 millioen bedragen, waar tegen over f. 5 millioen zichtbare reserves als mede f. 12 millioen niet zichtbare reserves zijn gevormd. Eventueele verliezen, die op de suikercultuur nog zouden kunnen wor den geleden, kunnen dus gemakkelijk worden opgevangen. Belangrijke afschrij vingen kunnen voorloopig worden beperkt, daar pas een volledige her-waardeering heeft plaats gehad. Alleen, en dit is het belangrijkste, men acht over het alge meen het kapitaal te gering t. a. v. het vreemde geld, dat bij de bank is onder gebracht, zoodat de kans bestaat, dat het bestuur om die reden zal voorstellen meer geld in het bedrijf te houden. Over het algemeen evenwel kan men zeggen, dat, nu eenmaal toch een reorganisatie moesb volgen, de beurs den moed toejuicht, waarmede het bestuur der Handel Mij. thans heeft ingegrepen. De koersdaling in Wall Street, ondanks de opgewekte berichten uit het bedrijfs leven, was een minder prettige verrassing. De handel kromp in en de koersen kwa men meerendeels iets verlaten. Een uitzon dering vormde Koninklijke, die bij ruime omzetten IV» pet. winst boekten. Gisteren was reeds een vermindering van den ver- koopsdruk waar te nemen en heden werd van bepaalde zijde voortdurend gekocht. Hoewel de berichten over een leening van 400 millioen gulden werden tegenge sproken, meent men toch dat zich iets heeft afgespeeld, dat de aanleiding tot deze geruchten was. De Amerikanen waren prijshoudend. Unilevers trokken verder aan, zij het fractioneel. Philips daarentegen liepen 1 pet. terug. Aiku's ver beterden een kleinigheid. Rubbers konden zich niet handhaven en golden algemeen iets lager. A'dam Rub bers daalden ruim 1 °/t. Tabakken waren verdeeld. Senembah's golden enkele pnt hooger. Dell Batavia's waren pl.m. 2 pCt. lager. Suikerwaarden waren geheel ver waarloosd en nauwelijks prijshoudend. Scheepvaarten neigden tot reactie. Ned. Scheepvaart-Unle's liepen een fractie terug. Amerik. fondsen waren flauw, vooral Staal- en Koperwaarden werden begin beurs verkocht. Duitsche obligaties werden op kleine schaal verhandeld. De stem ming was aan den vasten kant. Ned. en Ned. Indische Staatsfondsen zeer rustig, met prijshondende stemming. Oud Ned. Staatsschuld golden iets hooger. wisselkoersen. Engeland 7.32 (7.32 5/8)Duitschland 59.35 (59.39), Frankrijk 9.75 (9.75), België 34.51'/» (34.54), Zwitserland 47.85 (47.89), Denemarken 32.67'/» (32.70), Zweden 37.75 (37.77'/»), Noorwegen 36.77'/» (36.80), New- York 1.47 13/16 (1.47 15/16). Prolongatie 1 pCt. Tusschen haakjes zijn de koersen van gisteren. AMSTERDAM, 12 Dec. Veemarkt. Aan gevoerd 5 wagons geslachte runderen uit Denemarken. 254 vette kalveren, prijs: le kw. 52—60, 2e 43—51, 3e 36—42 p. K.G. levend gewicht. 43 nuchtere kalveren 4 7.50 per st. 436 varkens. Vleeschvarkens, wegende van 90110 K.G. 3738 p. K.G. slachtgew., zware varkens 3637, vette varkens 3536. Overzicht: Vette kalveren, tamelijke aanvoer, handel zeer vlug, prijzen bedui dend hooger, eenige zeer beste boven no teering. Nuchtere kalveren, aanvoer stil, zeer vlugge handel, prijzen constant. Var kens ruime aanvoer, handel gedrukt, prij zen als Maandag. KOUDEKERK, 12 December. Eierenvei- ling „Kouderkerk Rijndijk". Aanvoer 1470 stuks. Kipeieren f. 3.80— 5.20; Eendeleren f. 3.303.60 per 100 st.; Boter f. 0.600,66; Kaas f. 0.200.24 per pond; Konijnen f. 0.70f.1; Kippen f. 0.60—0.70. ROELOFARENDSVEEN, 11 Dec. An dijvie 3.403.60 per 100 kilo Sla 0.50 7.10 per 100 krop; Slavellen 1127 ct. per kist; Tomaten A 3.2010.10; B 5.40 11.30; C 2.20—5.00; CC 1.00—2.20 per 50 kilo. VEUR. Aangevoerd 31830 eieren. 31605 kippeneieren f. 3.90f. 5.10; 225 een deneieren f.3. 143 kippen f. 0.40f. 1.20. 68 eenden f0.40f. 0.60. 307 konijnen fvtJ.20—f. 2.20. 32 duiven f. 0.15—f. 0.25. WESTLAND, 11 Dec. Snij bloemenveiling Louis Germ 47.00; Sax Export 5—7.00 per 100; Copland 87—99 ct., Pierson 40 45 ct per dozijn; Freesia 11—13 ct.; L. Germ tros 1425 ct.; Sar Export tros 1419 ct. Pres. de Lange 1524 ct.; Herco 1219 ct Blllandel 815 ct.Wilcox 1427 ctSnow Queen 8 ct. per bos. WOERDEN, 12 Dec. Kaasmarkt, Aanvoer 573 partijen kaas. Met rijksmerk le kwal, 21—23, ld. ld. 2e 18—20. Handel traag. 8—1

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 3