LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Woensdag 12 December 1934 BUITENLAND. TELEGRAMMEN. SCHEEPSVERBINDINGEN. Prov. Staten v. Juid-Holland RECHTZAKEN. DE ALGEMEENE TOESTAND. De Yolkenbondsraad-zitting gesloten. De Volkenbondsraad heeft gisteren zijn slotzitting gehouden. Na eenige besluiten betreffende de internationale troepen voor het Saargebied stelde Benesj voor tot alge- nieene verrassing de eerstvolgende zitting van den raad met het oog op de op 13 Januari te houden volksstemming in het Saargebied niet, zooals eerst bepaald was op 21 Januari, maar reeds op 11 Januari te doen plaats vinden. Het voorstel werd met algemeene stemmen aangenomen De Volkenbondsraad heeft daarmede als zijn meening doen kennen, dat het noodzake lijk is den raad in zitting bijeen te hebben tijdens het Saarplebisclet, teneinde zoo noodig snelle besluiten te kunnen nemen. In het besluit, dat de raad aannam in zake de internationale troepen voor het Saargebied wordt dank uitgesproken aan de regeeringen van Engeland Italië, Ne derland en Zweden voor hun deelneming aan de samenstelling dezer troepen. Den betrokken leden van den Volkenbond wordt verzocht alle vergemakkelijkingen voor het vervoer der troepen en hun verzor ging te verleenen. De internationale troe pen zullen ter beschikking worden gesteld van de Saarregeerlng. die de volledige ver antwoordelijkheid behoudt voor het in stand houden van de orde. De regeeringscommissie wordt verzocht den internationalen troepen alle facilitei ten betreffende onderkomen etc. te ver schaffen De transportkosten zullen voor zoover zij niet gedekt worden door de af zonderlijke staten uit het voor de ver kiezing bestemde fonds worden betaald. De oaarregeering is aansprakelijk voor alle verliezen en schade, die de internationale troepen zouden kunnen lijden. De regee ringscommissie heeft het recht de noodige wetgevende maatregelen te nemen om de internationale troepen en hun leden te bevrijden van iedere verantwoordelijkheid voor een handeling, die gedaan mocht worden in uitvoering van gegeven op drachten. Voor aanvaarding van de resolutie ver zekerde Massigll, namens Frankrijk, dat dit land den troepen vry vervoer door Frankrijk zou toestaan. De gedelegeerden van Nederland en Zwe den. die aan de raadstafel hadden plaats genomen, verklaarden, dat zij gaarne ge volg hadden gegeven aan den oproep van den raad. Daarop werd de resolutie met algemeene stemmen aangenomen, waar mede de buitengewone raadszitting ge ëindigd was Het Britsche ministerie van oorlog deelt mede. dat het bevel over de internationale strijdkrachten in het Saargebied zal wor den gevoerd door generaal-majoor J. E. O. Brind. Het Britsche contingent zal bestaan uit het hoofdkwartier van de 13de brigade infanterie (commandant brigade-generaal J. H. T. Pnestmank het eerste bataljon van het East Lancashire-regiment en het eerste bataljon van het Essex-regiment met kleine afdeelingen van andere dien sten. Generaal-majoor Brind is sedert 1933 commandant van de vierde divisie. In 1897 trad hij in het Engelsche leger en werd in 1902 benoemd tot kapitein, in 1920 tot kolonel en in 1930 tot generaal- majoor. Brind heeft zoowel den Boeren oorlog als den wereldoorlog meegemaakt. ült kringen van het volkenbondssecre tariaat verluidt, dat men de secretaris generaal van den Volkenbond Rosenberg, tot dusverre Sovjet-Russisch gezantschaps- raad en zaakgelastigde te Parijs, heeft voorgesteld als ondersecretaris-generaal. De beslissing over dit voorstel zal genomen worden door den Volkenbondsraad in Januari. De oplossing van het conflict tusschen Zuid-Slavië en Hongarije vindt algemeene waardeering. Sir John Simon prees den Volkenbond in het Engelsche Lagerhuis en de oppositie sloot zich daarbij aan. Ook in de betrokken landen zijn de lei ders tevreden, al blijft de Hongaarsche pers nog scherp fulmineeren tegen Tsjecho-Slowakije als leider der Kleine Entente. In Zuid-Slavië schijnt de bevol king eenigszins ontgoocheld over den af loop. die niet bracht, waarop gehoopt was. ENGELAND. Een witboek gepubliceerd. Er is een witboek gepubliceerd, waarin zijn opgenomen de nota van de Ameri- kaansche regeering aan de Britsche regee ring, welke de bedragen vermeldt, die En geland verschuldigd is onder de voorzie ningen van de overeenkomst van 1923 en de moratorium-overeenkomst van 4 Juni 1932, benevens de Britsche antwoordnota. De Amerikaansche nota geeft de verze kering, dat de regeering der V. S. volkomen bereid is, langs diplomatieke weg alle voorstellen te bespreken, die de Britsche regeering naar voren zou willen brengen met betrekking tot de betaling dezer schulden. Het op 10 December gedateerde ant woord van Engeland verwijst naar het feit dat de Engelsche regeering in Juni jJ. de omstandigheden had uiteengezet, die de Engelsche regeering gedwongen hadden de betalingen op te schorten en dat de recente gebeurtenissen hadden aange toond. dat de besprekingen over een uit eindelijke regeling te dien tijde nutteloos waren. De Engelsche regeering heeft wederom nauwkeurig den stand vap zaken bestu deerd, doch betreurt, dat zij tot de con clusie is gekomen, dat de overwegingen, die haar zes maanden geleden tot haar overtuiging brachten, nog steeds met ge lijke kracht gelden. Zij is derhalve van opvatting, dat het nutteloos zou zijn en onverstandig, thans onderhandelingen aan te knoopen. De En gelsche regeering zal echter nauwlettend op iedere effectieve gelegenheid letten voor het nemen van stappen in die richting. RUSLAND. Weer 9 doodvonnissen. Tass meldt, dat het gerechtshof te Mlnak de aanklacht tegen 12 Wittardisten die ïa? $e?ieur werden beschuldigd, heeft behandeld en negen van hen ter dood heeft veroordeeld. Het vonnis is voltrok ken. DUITSCHLAND. Een rede van Goering. Pruisische minister-president Goe ring heeft het woord gevoerd ter tweede ontvangst van het diplomatieke corps en de pers door de afdeeling buitenlandsche politiek van de N S.D.A.P. De bijeenkomst vond plaats in Hotel Adlon te Berlijn. Goering sprak over „De overwinning van het communisme in Duitschland". Alfred Rosenberg leidde den spreker in. Het is de taak. aldus Goering, der Duit- sche regeering het communisme te be strijden in den vorm, zooals het in Duitsch land voorkomt. Zij moet zich ook voorbe houden in volledige vrijheid de middelen loe te passen, welke zij juist aoht en daar bij kan zij geen rekening houden met bui tenlandsche adviezen. Vervolgens gaf Goe ring een overzicht van de historische ont wikkeling van het Marxisme ën het Com munisme. De Duitsche arbeider is even braaf, fatsoenlijk, flink en eerlijk als ieder ander mensch. Het volk zal Steeds de houding weerspiegelen, welke zijn leiding uitstraalt. Het communisme had nog slechts een enkelen vijand: de nationaal socialistische beweging. Toen brak de 30 Januari 1933 aan Toen dien dag de nationaal-soclalis- tlsche beweging de macht overnam, had voor het communisme het beslissende uur geslagen en de Rijksdagbrand moest het ..fanaal'' zijn voor een bloedigen opstand in geheel Duitschland. Ik wil niet nogmaals, aldus Goering, de ongehoorde laster bestrijden, welke naar aanleiding van deze gebeurtenis tegen de nationaal-socialistische regeering en mij persoonlijk is rondgestrooid. Daartoe be staat geen aanleiding, nadat het hoogste Duitsche gerechtshof de gebeurtenissen, verband houdende met den brand in den Rijksdag, nauwkeurig heeft onderzocht en zijn beslissing heeft genomen. Doch laat mij hier een ding zegge": De even gemeene als ntompe vervalsching van het z.g. testament van den vroegeren groepsleider Ernst stelt alles, wat tot nu toe heeft plaats gevonden, in de schaduw. Dergelijke vuiligheid wil ik niet behan delen Wij waren vast besloten nadat wij de macht hadden overgenomen, het commu nisme zóó te treffen, dat het zich door onzen slag ln Duitschland nooit weer zou kunnen herstellen Dat was sedert jaren een der belangrijkste programmapunten. Nadat Goering nog gesproken had over de Instelling van concentratiekampen, gaf hij als zijn meening te kennen, dat de dag niet ver meer ls, waarop het in Duitschland niet meer noodig zal zijn de tegenstanders van het nationaal-socialis- me met politlemthoden te bestrijden. De natlonaal-sociallstlsche regeering heeft evenwel, aldus besloot Goering, niet alleen Duitschland het leven gered: wan neer Duitschland het communisme ln zijn uiterlijk en innerlijk bestrijdt, verzekert het tegelijkertijd het bestaan van de ge- heele geciviliseerde wereld. Dit feit recht vaardigt het feit, dat Duitschland voort aan in de samenleving der volken weer de plaats zal Innemen, welke het overeen komstig zijn grootte en prestatie in de we reld toekomt. De Amerikaansche bond van protestant- sche kerken heeft haar vertegenwoordiger ln Europa, den Zwitserschen hoogleeraar prof. Keiler, opgedragen de aandacht van de Duitsche regeering te vestigen op den pijnlijken indruk, dien een ontslag van prof Barth op het geheele protestantisme in de wereld zou maken. Naai' men weet is prof. Barth, hoog leeraar in de theologie te Bonn, geschorst omdat hij slechts bereid ls, den eed van trouw aan Hitler met eenig voorbehoud af te leggen. o FRANKRIJK. Overwinning van Flandin. In de Fransche Kamer vonden opge wonden debatten plaats over de graan- kwestle. Er waren 150 amendementen en vijf tegenontwerpen ingediend, welke bijna alle achtereenvolgens verworpen werden. Tegen het laatste tegenontwerp stelde mi nister-president Flandin tenslotte de kwestie van vertrouwen, zoodat de Kamer zich geplaatst zag voor het dilemma, het regeeringsontwerp te aanvaarden of uit een te gaan, zonder iets tot stand te heb ben gebracht. De Kamer nam hierop met 434 tegen 135 stemmen een motie van vertrouwen aan. OOSTENRIJK. Officieel bezoek aan Hongarije Een Nazi-veemgericht? De Bondskanselier Schuschnigg en de minister van buitenlandsche zaken Berger- Waldenegg zullen heden, begeleid door tal rijke hooggeplaatste ambtenaren te Boe dapest aankomen, teneinde de Hongaar sche regeering een officieel bezoek te brengen. Van bevoegde zijde wordt er op gewezen, dat dit bezoek een bekrachtiging betee- kent van de bestaande goede betrekkingen tusschen Oostenrijk en Hongarije en dat aan dit eerste officieele bezoek van den Bondskanselier Schuschnigg aan Boeda pest op het tegenwoordige oogenblik bij zondere politieke beteekenis gehecht moet worden. In den loop van het bezoek, dat drie dagen duren zal. zullen diepgaande bespre kingen over de beide mogendheden be treffende politieke en economische pro blemen gehouden worden. In Stiermarken gaan geruchten dat daar 'n nationaal-socialistisch-veemgericht aan het werk is. dat optreedt tegen Nazi-leden, die ontrouw worden. In verband met deze geruchten heerscht in verscheidene krin gen groote onrust. De geruchten zijn ont staan doordat de politie het lijk gevonden heeft van een vroegeren natlonaal-sociallst die naar het Vaderlandsche Front was overgeloopen Het lijk van dezen man werd doorzeefd met kogels, in een bosch nabil Graz gevonden. De autoriteiten nemen een streng stilzwijgen ln acht en hebben aan de bladen verzocht het bericht van den moord niet te oubllceeren. Alle inlichtin gen worden geweigerd. HET SAARGEBIED. LONDEN, 12 December (Reuter) De bladen melden, dat de belde voor het Saargebied bestemde Engelsche bataljons zich etappe-gewijs zullen inschepen, nl. op Zondag, Dinsdag en Vrijdag. Zij zullen via Dover-Calais vervoerd worden. Hun bagage zal met 98 vracht auto's vervoerd worden, die met een nieuwe veerboot van de Engelsche Zulder Spoor weg over het Kanaal zullen worden ge bracht. De opperbevelhebber, generaal Brind, die een dezer dagen naar het Saargebied zal vertrekken, 'hou# op het oogenblik besprekingen op het ministerie van oorlog over de bijzonderheden van zijn taak. SAARBRUECKEN, 12 December (Reuter) De plebisciet-commissie ln het Saar gebied heeft zich beziggehouden met radio-ültzendlngen op Vrijdag en Zater dag jl. door de zenders van Frankfort en Stuttgart. Daarbij heeft Joseph Hilt, die een in braak heeft gepleegd in de brandkast van den mijningenieur Resenbeck in het Saargebied en daar de documenten heeft gestolen, welke betrekking hadden op den politieken toestand aldaar, een radio voordracht gehouden, waarin hij zijn op treden verdedigde en de details van de inbraak mededeelde De commissie heeft haar ernstige af keuring uitgesproken over deze misdadige handeling en de wijze waarop een deel van de bladen ln het Saargebied het pu bliek er van op de hoogte stelde. Zij heeft besloten dat in geval van her haling afweermaatregelen zullen worden genomen en o.a. een verbod zal worden uitgevaardigd, voor radio-uitzendingen in openbare gelegenheden van berichten af komstig van bedoelde zenders. RECLAME- 1697 OaOllIJKSCH WEERBERICHT ADVOCAAT WEIGERT DEN HITLER-GROET. KEULEN. 12 Dec. (V.D.). Een voor aanstaand lid van de balie te Keulen, de advocaat dr. Franz Legers, ls door den Rijkslelder van den natlonaal-soclalistl- schen Juristenbond dr. Heuber, uit den nationaal-soclalistischen Juristenbond ge royeerd, aangezien dr. Legers principieel geweigerd had den Hitler-groet te beant woorden. Er zullen tevens stappen gedaan worden om dr. Legers van de balie uit te sluiten en hem voor een eere-raad te dagen. Dr. Legers heeft bij den Rijks-juristen- leider dr. Frank tegen deze maatregelen geprotesteerd. ENGELSCH TEKORT. LONDEN. 12 Dec. (Reuter). Uit de sta tistieken blijkt, dat de uitgaven nog steeds de ontvangsten blijven overtreffen. Het te kort bedraagt op het oogenblik reeds 100 mlllloen pond sterling tegen 94 millioen pond sterling ln hetzelfde tijdvak van 1933. SPANJE EN CATALONIE. MADRID, 12 Dec. (Reuter). Heden heeft de Cortes een begin gemaakt met de be- 1 handeling van het regeeringsontwerp over l het overgangsregime in Catalonlë. Met 133 tegen 32 werd een monarchistisch voor- stel verworpen, dat het statuut eenvoudig wilde opheffen. De stemming hield even- eens de kwestie van vertrouwen ln voor Lerroux, die deze had gesteld, waarbij hij had verzocht aan de centrale regeering het recht voor te behouden om haar vertegen woordigers in Catalonlë te benoemen en den datum van het herstel van het Cata- lanaamsche gezag te bepalen. DE WERKLOOSHEID IN ENGELAND. LONDEN, 12 Dec. (Reuter). Heden zijn de bepalingen gepubliceerd welke zijn opge steld door den Raad van Bijstand tegen de Werkloosheid en betrekking hebben op de werkloozcn die physlek gezond zijn en geen werkloozen-uitkeering ontvangen. De voorstellen die aan het parlement zul len worden voorgelegd en die o.a. voorzien in een bijslag voor elk kind ten bedrage van twee tot tien shilling per week, naar gelang van den ouderdom zullen een jaar- lijksche extra-uitgave van acht millioen pond sterling met zich brengen. LONDEN, 12 Dec. (Reuter). De London County Counsel heeft een voorstel aange nomen tot uitbreiding der steunverleening aan werkloozen en behoeftigen met 150.000 pond sterling. ADMIRAAL OSOEMI OVER DE JAPANSCHE VLOOT. TOKIO, 12 Dec. (Reuter) In zijn in den Geheimen Staatsraad gehouden rede over de marine-begrooting verklaarde de Japansche minister van marine, admiraal Osoemi. dat de begrooting voldoende was om aan een eventueelen bewapeningswed strijd mee te doen. Het personeel der Ja pansche vloot omvatte 90.000 man, tegen over 80.000 man van de Amerikaansche vloot. De Vereengde Staten konden den voorsprong van Japan aan geoefende of ficieren en manschappen niet inhalen. Japan zou na de opzegging van het vloot- verdrag nieuwe oorlogsschepen kunnen bouwen, zonder dat het gedwongen was, daarvoor oude uit de vaart te nemen. Deze konden integendeel zeer goed ge bruikt worden. Zijn mandaten over de Zuidzee-eilanden zou Japan niet opgeven. Zoo noodig zou het cieze door het gebruiken van zijn vloot weten te beschermen. Tegelijkertijd met de opzegging van het vlootverdrag waarschijnlijk op 20 dezer wilde Japan een tijdstip en een plaats voor een nieuwe vlootconferentie voor stellen Hopelijk zou hieromtrent een be vredigende oplossing worden gevonden VEREENIGDE STATEN. Het onderzoek naar den wapenhandel. In de Senaatscommissie welke een onderzoek instelt naar de particuliere wapenindustrie, werd het buitengewone feit onthult, dat de Amerikaansche wapen fabrieken van Dupont de Nemours met het departement van Oorlog te Washington overeefigekomen waren de reservevoorra- den munitie van 't leger een 160.000 patro nen, te verkrijgen om aan Japan te ver- koopen. In een brief uit het jaar 1932 welke uit het copieboek van Dupont afkomstig is. werd gezegd, dat het Departement van Marine van oordeel was, dat een Ameri- kaansch huis niet alleen bevoegd was materiaal en uitrusting aan Japan te ver- koopen maar dat het ook wenschelijk was. UIT HET VERRE OOSTEN. Japan zaait onrust in China. In zijn interview met de „Evening Bul letin" heeft de Japansche gezant te Was hington, Salto, ook nog gezegd, dat Japan bereid was het bestuur van Noord-China op zich te nemen, wanneer het dit ter handhaving van den vrede ln Oost-Azlë noodzakelijk achtte. Deze houding zou ook bij een eventueel protest of een actie van andere mogendheden niet gewijzigd worden. Deze Japansche verklaring trekt in China de grootste aandacht. De ongerust heid met betrekking tot de toekomstige Japansche plannen die den laatsten tijd reeds minder sterk geworden was, is daar door opnieuw opgeleefd. Ook de pogingen tot hereenlglng van Noord- en Zuid-China zullen hiervan mis schien een terugslag ondervinden. BOTSING IN DE LUCHT. NE7W-YORK, 12 Dec. (V.D.). Te Montgomery in den staat Alabama kwam de kapitein bij het Amerikaansche leger Audrey Ballard met zijn vliegtuig in de lucht ln botsing met het toestel van den eersten luitenant van het Mexicaansche leger Rlcardo Castenada. Beide vliegtuigen storten neer en beide vliegers werden gedood. o PROEFNEMINGEN MET NIEUW TYPE AUTOGIRO-TOESTEL. LONDEN, 12 Dec. Gisteren heeft het ministerie voor de luchtvaart proef nemingen gedaan met een autogiro-vlieg tuig, dat het grootste ter wereld is. Ter wijl het nadeel van de bestaande typen autogiro-toestellen hun langzaamheid was, zou het nieuwe model het voordeel van groote veiligheid vereenigen met dat van een snelheid van meer dan 250 K.M. per uur. Inplaats van zooals tot nu toe twee kan het vijf personen meenemen. Het ministerie voor de luchtvaart zal binnen kort de bruikbaarheid der machine voor militaire doeleinden onderzoeken. ROSENBERG 1 JAN. A.S. IN FUNCTIE. GENEVE. 12 Dec. (V.D.). De Russische diplomaat Rosenberg zal per 1 Januari a s. in functie treden als onder-secretaris- gen°:aal van den Volkenbond. OVERSTROOMINGEN. LISSABON, 12 December (Reuter) In de lager gelegen deelen van Lissabon, Oporto en andere steden hebben tenge volge van den zwaren regenval overstroo mingen plaatsgehad. De haven van Opor to is als gevolg van zware stormen ver sperd. Vele visschersvaartuigen zijn in gevaar. Een visschersvaartuig is vergaan en vier personen vonden hierbij den dood. MANILLA, 12 December (Reuter) Tengevolge van de jongste overstroomin gen zijn 29 dorpen verwoest. Negendui zend personen zijn dakloos. DE HOTELBRAND IN AMERIKA. NEW YORK, 12 December (Reuter) Het aantal slachtoffers, dat de hotelbrand te Lansing heeft geëischt, staat nog steeds niet vast. Er worden nog ongeveer 80 hotelgasten vermist. Men vreest, dat het aantal dooden tot ongeveer 50 zal stijgen. In de vroege morgenuren zal begonnen worden met het doorzoeken van de nog smeulende overblijfselen Men neemt aan, dat zich nog verschei dene lijken onder het ijs in de Grand River zullen bevinden, waarin verschil lende hotelgasten in hun doodsangst ge sprongen zijn. Volgens de mededeellngen van over levenden hebben zich verschrikkelijke paniekscenes in het brandende hotel af gespeeld. Vrouwen met brandende haren en kleeding renden door de gangen en tal- looze hotelgasten werden bij hun pogin gen zich te redden onder den voet geloo- pen. Twintig minuten lang klonken ver schrikkelijke jammerkreten, tot het hotel met donderend geraas ineen stortte. De navolgende schepen zijn morgen radio-telegrafisch te bereiken via het kust- station Schevenlngen-radio: Aldabi, Alphacca, Alpherat, Baloeran, Costa Rica, Criji.ssen, Joh. de Witt. Joh. v. Oldenb., Kota Gede, Kota Tjandi, Mam. v. St. Aldegonde, Orania, Poelau Laut, Poelau Roebiah, Statendam, Stuyvesant, Volendam, Zeelandia. Behalve bovengenoemde passagierssche pen zijn de meeste Nederlandsche vracht schepen eveneens via Scheveningenradio te bereiken. Bij verzending van een radiotelegram via Scheveningenradio bedragen de totale kosten 44 cent per woord. (Zitting van heden). VASTSTELLING DER VEERTARIEVEN. In de hedenochtend te 11 uur voortge- zette vergadering van de Provinciale Sla- ten van Zuid-Holland was o.a. aan de orde dc vaststelling van tarieven voor de veerrechten van Dordrecht op Zwijndrecht, van Dordrecht op Papendrecht en van 's-Gravendeel op Wleldrecht. De heer Reyers (c.h.) bracht ln herin nering, dat verleden jaar door Ged. Staten was toegezegd, de tarieven te zullen na gaan in verband met den door spr. geoefen- den aandrang tot verlaging. Spr. vraagt waarom thans nog geen voorstellen tot verlaging zijn gedaan. Wanneer men de batige saldi van 1928 tot en met 1933 ten totale van f 238.000 in mindering brengt en de kapitaalslasten ad f. 396.000, dan resteert een zoodanig bedrag, dat niet van een te zwaren last meer kan worden ge waagd De verkoopswaarde overtreft z.L de kapitaalslnvesteering. Het zal nog een viertal jaren duren voordat de brug gereed is; in die vier jaren valt nog op vier ton winst te rekenen, zelfs als men geen reke ning houdt met de toeneming van het ver keer. Spr. ziet niet ln, waarom de tarleved, die ongeveer het dubbele van die van vódr den oorlog bedragen, thans niet kunneh worden verlaagd. De heer Jansen Manenschljn (a.r.) merkt op, dat de hier bedoelde drie veren als één geheel moeten worden beschouwd. Ook na de totstandkoming van de brug dienen deze veren te worden gehandhaafd ln het belang van de randgemeenten; de brug komt Immers niet ln dezelfde zone als die van de veren. De auto's rijden wel over de brug. doch vele voetgangers zullen het veer preferereen om een omweg te vermijden. Spr. vestigt de aandacht op de couponboekjes bij gebruik waarvan het tarief voor een voetganger geen 4, doch slechts l'/i cent is en dat voor een wiel rijder 2'/, ct. Voor verlaging van het ge wone tarief acht spr. geen aanleiding aan wezig. Mr. De Visser (c.h.) meent, dat de heer Jansen te weinig aandacht heeft besteed aan de gemeenschappelijke exploitatie; in dezen exploitatievorm kan geen argument tegen tariefsverlaging van het veer DordrechtZwijndrecht worden gezien. Het veer moet op zichzelf worden be schouwd, afgezien van de financieele posi tie van de gemeente Dordrecht. Spr. zou gaarne van Ged. Staten verne men. waarom de financieele toestand van Dordt zou nopen to* - ndhaving van het z.l. te hooge veertarlef. De heer De Bruin (Ged. Staten) ant- woordt. dat omtrent de Dordtsche veren een uitvoerig rapport door den hoofd ingenieur van den Provincialen Water staat aan Ged. Staten ls uitgebracht. In het afgeloopen jaar hebben 2.8 mil lioen personen gebruik gemaakt van deze veren. Na de totstandkoming van de over bruggingen zullen deze veren grootendeels haar beteekenis hebben verloren; tariefs verlaging zou de gemeente Dordrecht in nog grooter moeilijkheid brengen om een schoone rekening te krijgen bij de exploi tatie van dit bedrijf. Hierna wordt gepauzeerd. HET FAILLISSEMENT VAN DEN HEER ONNES. 2 Januari arrest van het Hof. Zooals bekend, is de heer Onnes van Nyenrode onlangs door de rechtbank te Utrecht failliet verklaard op vordering van zijn vroegere echtgenoote. De heer Onnes is van de beslissing in appèl gekomen en het Gerechtshof heeft te Amsterdam de zaak heden in raadkamer behandeld. De uitspraak is aangehouden tot 2 Januari a.s. VALSCHE MUNTERS-FAMILIE STAAT TERECHT. In October merkten verschillende zaken lieden in den Oosthoek van Friesland, dat er valsche guldens in betaling werden ge geven. Op 6 October snapte een koopman te Beetsterzwaag een vrouw, die hem een valschen gulden in de hand stopte. De politie had de daders spoedig opgespoord. Het bleken te zijn de 55-jarige H H. H., de vrouw waarmede hij samenleefde, de 56-jarige S. T. en haar zoon, de 22-jarige C. de J., allen kermisreizigers zonder vaste woonplaats, thans gedetineerd. De Officier van Justitie te Leeuwarden elschte tegen den zoon als vervalscher van de guldens één jaar en zes maanden ge vangenisstraf, tegen de nloeder als uit- geefster van de guldens zes maanden ge- vangenisstraf en tegen den vader als be waarder van het geld eveneens zes maan den gevangenisstraf. De rechtbank veroordeelde hedfn het drietal: den vader tot drie maanden ge vangenisstraf met aftrek van de preven tieve hechtenis, de moeder tot zes maan den gevangenisstraf met aftrek van pre ventief, en den zoon tot één jaar gevan genisstraf met aftrek van preventief. HAAGSCH GERECHTSHOF. De arbeider A. van der K. uit Katwijk aan Zee, ls door den politierechter wegens diefstal van geldstukken uit een gasmeter veroordeeld tot 6 maanden gevangenis straf. Alhoewel verdachte het feit bij de politie had toegegeven, kwam hij ter zit ting van den politierechter op die verkla ring terug en beweerde hij, dat niet nl) doch de vrouw met wie hij samenleefde de muntmeter had gelicht. Dit verweer werd door den politierechter niet aanvaard, in hooger beroep terecht staande had ver dachte deze vrouw als getuigp meefpr bracht, en deze verklaarde thans onder eede dat, terwijl verdachte naar den bur gemeester was gegaan om steun te vra gen, zij in dien tijd het geld uit den meter had gehaald. De advocaat-generaal zeide, gezien ue verklaringen, thans vrijspraak te zu" vragen. Mr. N. G. Geelkerken sloot ocu bij dit requisitoir aan. Het hof zal 19 0 zer arrest wijzen.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 2