DE ROUTE VAN DE SNIP Ï5»'e Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 11 December 1934 Derde Blad No. 22922 BINNENLAND. En de meteorologische omstandigheden op het traject West-Afrika-Zuid-Amerika NIEUWE BURGEMEESTER VAN ROERMOND. Mr. P. J. REYMER BENOEMD. Mr. Reymer. Blijkens de gisteravond verschenen Staatscourant is Mr. P. J. Reymer, oud- minister van Waterstaat en voordien bur gemeester van Hilversum, benoemd tot burgemeester van Roermond met ingang Tan 1 Januari a.s. Mr. P. J. Reymer werd den llen April 1882 als zoon van een steenlabrikant te Renkum geboren. Na aldaar de lagere ichool te hebben bezocht, ging hij naar het gymnasium der paters Jezuiten te Katwijk t/d. Rijn, om vervolgens aan de Gemeen telijke Universiteit van Amsterdam de stu die van het recht op te nemen, waar hij in 1908 op stellingen promoveerde. Aanvan kelijk was hij advocaat en procureur bij het Notariskantoor van Mrs. Goseling en Bun kers te Amsterdam, doch reeds vrij spoedig - in 1910 vestigde hij in Hilversum een eigen advocatenkantoor, waar hij zich later kssocieerde met Mr. Jacobs. In 1913 werd Mr. Reymer tot lid van de Prov. Staten van Noord Holland, in 1914 tot lid van den gemeenteraad van Hilver- fum gekozen. Mr. Reymer bekleedde in Hilversum tal tan functies in verschillende vereenigingen maar het Kamerlidmaatschap, dat hem in 1918 te beurt viel, en zijn latere wethouder- ihap van Hilversum, noopten hem deze bestuursfuncties neer te leggen. Mr. Rey mer was bovendien eenigen tijd plaatsver vangend kantonrechter in die gemeente. In 1922 volgde zijn benoeming tot burge meester van Hilversum in de vacature Mr. Dr. Koster. In verband met deze benoeming bet Mr. Reymer zich in 1922 niet meer can- didaat stellen voor de Tweede Kamer doch in Maart 1928 aanvaardde hij zijn benoe- ning tot lid van de Eerste Kamer. In 1929 werd Mr. Reymer tot Minister tan Waterstaat benoemd in het derde mi nisterie Ruys de Beerenbrouck. Onder zijn bewind viel het zendtijdbesluit, waarover tooveel te doen is geweest. o VERGADERING R.K. WERKGEVERS. REDE VAN DEN HEER IR. GVLJé. Gisteren is in het hotel Wlttebrug te Den Haag een gecombineerde vergadering Sehouden van de besturen van de Alg. R.K. Werkgevers-Federatie en het R.K. Verbond van Werkgevers-Vakvereeni- gingen. De voorzitter van beide organisaties, ir. F. H. E. Guljé, uit Leiden, de in het najaar sekozen opvolger van mr. M. P. I. Steen- lerghe, heeft in zijn openingsrede gezegd: #r. Stéenberghe noemde, nu drie jaar ge- Men den toestand somber. Ik zou niet veten met welk sterk woord ik de situatie, vaarin wij ons nu bevinden, zou moeten «hetsen. Nauwelijks is de eene slag opge- hngen, of wij hebben weer een andere te bcasseeren. Groote gevaren bedreigen wze volkswelvaart bij voortduring. Vooral bij de crislspolitiek zal de rang- Me gehandhaafd dienen te worden: wat het individu alleen tot stand kan brengen moet niet aan een gemeenschap overgedra gen worden en wat de maatschappelijke Mganisatie zich tot haar natuurlijke taak tekent, mag de Staat niet tot zich trekken. Hetgeen nationaal bereikbaar is. mag niet bt handen gelegd worden van een boven- ttatelijke organisatie, Volkenbond, of hoe Ben dat noemen wil. Het steunen op de overheid kan hij lan ger voortduren van den huidigen depres- aetoestand verslappend en verzwakkend gaan werken. Het ligt op den weg der ■Matschappelijke organisaties om de 'laatsbemoeiïng te beperken en overbodig je maken door zelf de hand aan den ploeg slaan. Van den Staat verwachten we een subsi- •talte werkzaamheid van stimuleering, aanmoediging, leiding en controle. Het instituut der bindendverklaring vormt de tobliekrechtelljke schakel tusschen het- gaan het bedrijfsleven tot stand kan bren- tta en hetgeen de Overheid daarbij dient kroegen. Een onredelijke minderheid wil han beletten het opbouwende werk eener fatrderheid te saboteeren. Er is een sterke reactie tegen de tirannie der minderheid In 'r> staatsbestel aan het groeien. De bin- "ndverklaring van sociale instellingen en 'Mernemersafspraken zijn er symptomen |"rr. Maar wij vinden in de jongste wet matig van ons land nog andere voorbeel- ®i: het dwangaccoord buiten faillisse- ^nt en het verplichte trustverband van Jrticuliere obligatieschulden. Zoo maakt J Overheid het vruchtbaar samenwerken |"r haar goedwillende onderdanen ook i.htn den wil van weerstrevende minder- mogelijk. tweede groote gevaar, dat allen be- ""gt is: de fakkel van de tweedracht, Ij'ijl de oud-vaderlandsehe spreuk: ptdracht maakt Macht" meer dan ooit passing moet vinden. Het feit, dat in April 1935 de vier centrale R.K. organisa ties een gemeenschappelijk congres over de Industriallsatleproblemen zullen houden demonstreert, dat de eenheid van denken en handelen zich niet beperkt tot den kring van bestuurders, maar dat ook de organisaties als zoodanig niet schromen zich ln elkanders gezelschap openlijk te vertoonen. WIJ hebben altijd betreurd, dat de pogin gen van Staatsraad Kan, op verzoek van minister Verschuur aangewend, om de centralen der werkgevers en arbeiders actief te schakelen in het crislsbeleld, zijn mislukt. Daarom hebben wij met volle overtuiging ons bereid verklaard aan het onderling overleg, waartoe het N.V.V. ook ons heeft ultgenoodigd, deel te nemen en het eerste punt, dat de centralen hebben behandeld de verlaging der woning- huren heeft tot een bescheiden resul taat geleld. Het derde gevaar is: de druk der vaste lasten, die bij hypotheken, pachten, be lastingen, tarieven van electrlclteit gas en water een beslissende rol spelen. Het aanpassingsproces wordt geremd door de onoverkomelijke barrière der on veranderlijke kosten. Zoolang de kosten van levensonderhoud niet sterk dalen, Is van een bezuiniging op den factor loon in vele bedrijven niet meer te rekenen. De landbouwsteun heeft ertoe geleid, dat uit de enorme offers, die onze volks gemeenschap zich getroost, een groot deel toevloeit aan de grondeigenaren en de hypotheekhouders. Dit probleem zal óf welbewust moeten worden ontward óf zichzelf oplossen ln den vorm van devaluatie van den gulden. Het aanpassingsproces zal moeten ge paard gaan met een constructieve wel- vaartspolltiek. Het bewijs ls reeds gele verd, dat zonder wijziging onzer handels politiek de Industrialisatie van ons land niet mogelijk zal zijn. Nu ons land niet meer leeft ln een eigenlijken crisistoestand, moet worden gezocht naar nieuwe wegen en nieuwe procédés. Van den uitslag van de proefne mingen hangt het wel en wee onzer volks gemeenschap af. De minister van Economische Zaaen heeft ten opzichte van den zulvelsteun drie maatregelen genomen, die tot resul taat zullen hebben, dat de melkproductie geleidelijk zal Inkrimpen. Ook op andere onderdeelen van de agrarische productie wordt door teeltregelingen op beperking aangestuurd. Aan de agrarisatie van ons land ls dus een abrupt einde gekomen en er is wil de werkloosheid niet permanent worden een tijdperk van industrialisatie aan gebroken. In dit licht dienen de crisis maatregelen als contlngenteering, spoed- tarieven, retorsie, clearing, bindendver klaring van ondernemersovereenkomsten, enz. te worden gezien. Bij het zoeken van een nieuwen weg in den doolhof der structuurverandering mo gen de ondernemers niet terzijde blijven staan en het terrein aan anderen overla ten. Want het zou kunnen gebeuren, dat die nieuwe weg zou lelden door het hart van hun bedrijf met aantasting van eigen domsrechten en hun positie als leiders der industrie. Het bilateralisme ln de internationale handelspolitiek beteekent een uitschake ling van Nederland in zijn historische be- teekenls van bemiddelaar in het interna tionale handelsverkeer. Deze politiek is voor een land als Nederland dat steeds een belangrijke plaats innam als bemidde laar ln het transitoverkeer, een ernstige bedreiging geworden. In het clearingver- drag van 21 September, noch in dat van 5 December heeft de Regeering voor on zen transitohandel veel kunnen bereiken. Het clearing-systeem op zichzelf houdt deze uitschakellngstendenz natuurnoodza kelijk in. Eenzelfde verschijnsel van wijziging valt ln de scheepvaart waar te nemen. De uitlatingen van verschillende minis ters van hetzelfde kabinet bij de Alge- meene Beschouwingen met elkaar verge lijkende, komt hij tot de conclusie, dat in de Regeering zelf geen klaarheid bestaat omtrent de aanpassing van ons land aan de structuurveranderingen. Uit de verscheidenheid der uitlatingen van de ministers Oud, Colijn en Van Steenberghe in zake wijziging van onze handelspolitiek valt wel af te leiden, hoe zwaar het is den Julsten weg te kiezen en dien te blijven volgen, zonder in het economisch labyrinth af te wijken of te verdwalen. Bij het voeren van een constructieve welvaartspolitiek zullen wij rekening moe ten blijven houden met de vele onzekere factoren, die de gestalte van de nieuwe structuur zullen gaan bepalen. Dit geldt ook voor het vraagstuk der industrialisa tie. Wanneer blijken mocht, dat bepaalde ondernemingen aan een diepingrijpende operatie onderworpen moeten worden, dan mag men zich daartegen niet verzetten. Integendeel. Maar constructieve wel vaartspolitiek beteekent. dat tegenover elke aanpassing, elke saneering, elke ver mindering van werkgelegenheid, systema tisch gezocht wordt naar bevestiging en uitbreiding van gezonde bronnen van be staan en naar stichting en bevordering van nieuwe bestaansmiddelen. In dit groo te proces, dat bezig is zich te voltrekken, bij het traceeren van dezen nieuwen weg moeten de ondernemers hun historische taak begrijpen. De Staat is zonder twijfel daarbij onmisbaar, maar slechts subsidiair Primair blijft de werkdadigheid der bur gers en der maatschappelijke organisaties. Op die manier kan ons land verschoond blijven van een stelsel van staatssocialis me, dat elders in allerlei vormen uit de crisisomstandigheden is opgekomen. Prof. Aalberse heeft het nog kort gele den te Brussel betoogd, toen hij zeide: Het zal niet meer zijn een onderling ver keer van volkeren, doch van volkshuis houdingen. Welnu: Wij Katholieken weten den weg van herstel der economische even wichtsverhoudingen. Wij hebben onze richtlijnen voor ordening van bedrijven. En dan is het toch ook van groot gewicht, dat de Katholieken van hier en van an dere landen innig samenwerkend aan de spits van de internationale economische herstelbeweging loopen. In dit groote verband ziet ir. Guljé voor de R.-K. werkgevers een grootsche taak in het belang van ons volk weggelegd. o NEDERLAND EN DE TROEPENZENDING NAAR HET SAARGEBIED. Mariniers aangewezen. Naar wij van officieuze zijde vernemen, zal, indien de Regeering besluit troepen naar het Saargebied te zenden, nog heden een zestigtal mariniers van Den Helder naar Rotterdam vertrekken, terwijl waar schijnlijk morgenochtend ongeveer twee honderd mariniers naar het Saargebied zullen vertrekken onder bevel van den kapitein der mariniers M. R. de Bruyne. Als bemiddclingsofficier naar Genève vertrekt kapitein W. A. J. Roelofsen. o HET STARTEN VAN VLIIEGTUIGEN BIJ HEVIGE KOUDE. Een belangrijke uitvinding. De N.V. Stooklndustrie te Amsterdam heeft een luchtverhitter geconstrueerd, welke dient voor het voorverwarmen van vliegtuigmotoren bij lage buitentempera turen. Dit toestel is een vinding van ge noemde firma, welke het heeft gebouwd naar aanleiding van een desbetreffend verzoek van de KLM. Het heeft aan alle verwachtingen voldaan en gisteren is het eerste product op Schiphol afgeleverd. Door deze uitvinding is een afdoende oplossing verkregen van het vraagstuk van het starten van vliegtuig-motoren bij he vige koude. Meermalen is het voorgekomen dat de vliegtuigen niet konden vertrekken omdat de motoren niet wilden warm loo pen. Door de toepassing van den nieuwen luchtverhitter zal dit nu tot het verleden behooren. Bovendien is er nu een eind ge komen aan het langdurig voorverwarmen van de motoren. Door het mechanisme wordt heete lucht naar de motoren ge voerd, deze behoeven niet meer warm te draaien, maar worden nu warm geblazen. Dit spaart de motoren niet alleen, maar geeft bovendien een belangrijke besparing op benzineverbruik. Immers bij strenge koude bedraagt de draaltijd van de mo toren dikwijls een half uur. Ook zal het starten door middel van z.g. startpatro nen kunnen vervallen. Men heeft reeds vroeger getracht het probleem der voorverwarming op te lossen door middel van electriciteit, doch de des betreffende proefnemingen hebben niet tot bevredigende resultaten geleld, terwijl dit bovendien met onoverkomelijk hooge kosten gepaard ging. Ook heeft men het door deze verplaats bare luchtverhitter, welke is gemonteerd op een truck en door middel van een spe ciale overbrenging door de motor van de truck wordt aangedreven, in de hand het geheele toestel naar het te starten vlieg tuig toe te rijden, zoodat men niet aan plaats gebonden is. Men verwacht dat de machine bij het a.s. vertrek van de „Snip" naar West-Indië in den nacht van Vrijdag op Zaterdag, goede diensten zal kunnen bewijzen. o VEREENIGING VOOR ACTIEVE HANDELSPOLITIEK. Wijziging en aanvulling bestuur. Op de laatste algemeene vergadering van de Vereeniging voor Actieve Handels politiek werd de samenstelling van het bestuur der vereeniging op de volgende wijze aangevuld en gewijzigd. Mr. M. P. L. Steenberghe legde zijn bestuurslidmaatschap neer, in verband met zijn benoeming tot minister van Economi sche Zaken. In zijn plaats werd benoemd de heer A. van der Lande, directeur van de Wit's Deken-Industrie te Helmond. In de vacatures van wijlen de heer en. J. N. Menko-Hartogensis en den secretaris penningmeester mr. A. G. Koenders, werd verzocht in het bestuur zitting te nemen de heer G. Jordaan uit Haaksbergen, ter wijl mr. dr. H. H. Sillevis Smitt als secre taris-penningmeester zal optreden, die reeds sinds eenigen tijd het secretariaat waarnam. De heer A. M. Tilanus, lid der Firma Jansen Tilanus, en de heer F. V. Val- star, voorzitter der Nederlandsche Veiling- vereeniglng, die aan de beurt waren voor periodiek aftreden, lieten zich herbe noemen. De waarnemend secretaris bracht het jaarverslag uit, terwijl de commissie tot nazien van de rekening en verantwoording, bestaande uit de heeren mr, P. E. Briët, lid van de Eerste Kamer van de Staten- Generaal en mr. dr. P. A Roeper Bosch, advocaat en procureur te Den Haag, haar goedkeuring uitsprak over het financieel verslag. BURGEMEESTER VAN LEMSTERLAND OM HET LEVEN GEKOMEN. Tegen acht uur gisteravond heeft te Scharnegoutum (Fr.) een ernstig auto ongeluk plaats gehad, waarbij de burge meester van Lemsterland het leven verloor Toen de heer J. H. Slump, burgemeester van Lemsterland, van een vergadering van de kamerkringen en statenkringen Fries land van de Chr. Historische Unie te Leeuwarden komende, met zijn auto op den weg van Scharnegoutum reed, verloor hij de macht over zijn stuur en reed tegen een boom. Hevig bloedend en zwaar gewond bleef hij tusschen de resten van zijn geheel vernielde auto liggen. Op het moment, dat het ongeluk ge schiedde, bevond zich niemand ter plaatse. Een ln de nabijheid wonend persoon, die de hevige knal had gehoord, welke door de botsing veroorzaakt was, waarschuwde on middellijk de politie, welke eenigen tijd la ter uit Sneek arriveerde, vergezeld door een dokter. Per politiebrancard werd het slachtoffer naar het St. Anthoniusziekenhuis te Sneek vervoerd, waar het bij aankomst is over leden. De burgemeester had den leeftijd be reikt van 50 jaar. o STAKING NA EEN HALF JAAR OPGEHEVEN. Na een strijd van ongeveer een half jaar is gisteren de staking bij de meubelfabriek van de firma Weijnbere te Groningen ge ëindigd, doordat de stakers op de oude voorwaarden het werk hebben hervat. De Hoofddirecteur van het Kon, Ned. Meteor. Instituut schrijft: In verband met de aanstaande Kerst- vlucht van de „Snip" naar West-Indlë meenen wij, dat het publiek gaarne iets meer zal willen weten van de meteorologi sche overwegingen, waarop de keuze der route berust, en de maatregelen, getroffen om tijdens de vlucht de meteorologische omstandigheden zoo volledig mogelijk be kend te maken. Voor het oversteken van den Oceaan tusschen West-Afrika en Zuid-Amerika heeft de K.L.M. de twee navolgende rou tes in overweging genomen: 1) Van Dakar, op de kust van Noord- West-Afrika naar Natal en vervolgens langs de kust van Paramaribo. De over steek ls hier 3000 k.m., het stuk van Na- tal tot Paramaribo 2560 k.m.; 2) van Porto Praja, gelegen op Jago, een der zuidelijkste van de Kaap Verdi- sche Eilanden, rechtstreeks naar Para maribo, afstand 3600 k.m. Deze tweede route is van meteorologisch standpunt bezien de gunstigste; dat zij niet met uitsluiting van elke andere in studie is genomen, ligt in de omstandig heid, dat aanvankelijk het traject Dakar Paramaribo (4135 km.) in één trek te groot geoordeeld werd. Het Inbouwen van reserve benzinetanks en de later gebleken waarschijnlijkheid, dat van een vliegveld bij Porto Praja zal kunnen worden ge start, maken het thans zeer waarschijn lijk, dat route 2 zal worden gevolgd. De meteorologische omstandigheden op zeeniveau, welke op de routes, hetzij 1 of 2, gemiddeld verwacht kunnen worden, zijn vrij nauwkeurig hekend aan de hand van de door schepen verrichte waarnemin gen, dank zij de prijzenswaardige mede werking van de Nederlandsche Zeevaart sinds 80 jaren. Aan de hand van die waar nemingen zijn de gemiddelde grenzen van de passaten en van den equatorialen la- gen-drukgordel maand voor maand vol doende bekend en vastgelegd in den atlas van den Atlantischen Oceaan, die opmeer dan zeven millioen, voor 99"/o Nederland sche, waarnemingen berust. Voor December is de toestand zoo, dat route 2 geheel valt in het gebied van den Noord-Oostpassaat, normaliter dus in een gebied met „wind mede", helder weer. zon der lage bewolking. Route 1 daarentegen snijdt het equatoriale lage drukgebied met weinig of geen luchtdrukgradiënt, waar plaatselijk dichte lage bewolking zich voordoet, gepaard met regenbuien en kans op onweer. Waarnemingen van den bovenwind over de oceanen zijn nog slechts in zeer gering aantal beschikbaar, zeer zeker totaal on voldoende om op grond van deze alleen, de gemiddeld beste routes aan te geven. Echter, hoe goed deze seizoenroutes ook PROTESTVERGADERING TEGEN PENSIOENSVERLAGING. Positie van gepensionneerden uit overheids diensten en der Ned. Spoorwegen in gevaar? In het N.V. Huis te Utrecht hadden de Bond van gepensionneerden bij de Ned. Spoor- en Tramwegen en de Ned. Bond van Gepensionneerden gistermiddag een pro testvergadering belegd, welke ln het teeken stond van „Handen af van de pensioenen", zulks in verband met de plannen om van de gepensionneerden bij het rijk een pre mie van 5Vï"/o te heffen voor nagelaten be trekkingen. Nadat verschillende personen het woord hadden gevoerd nam de vergadering met algemeene stemmen een motie aan, waarin de Ned. Bond van gepensionneerden en de Bond van gepensionneerden bij de Ned. Spoor- en Tramwegen, gehoord de mede- deelingen gedaan door Z.Ex. den minister van Financien, betreffende verhaal op ge zinspensioen, ten sterkst protesteeren te gen iedere aantasting der verleende pen sioenen, in welken vorm ook, wijl zij dit be schouwen ais een inbreuk maken op een eenmaal verkregen recht. Besloten werd deze motie ter kennis te brengen aan den ministerraad, leden der Staten-Generaal en de pers. „Tel." o DE SNIP NAAR WEST-INDIË. Een oproep om bij het vertrek aanwezig te zijn. De heer L. C. Prey, oud-administrateur van financiën van Suriname, verzoekt plaatsing van het volgende: De Snip vertrekt in den nacht van Vrij dag 14 op Zaterdag 15 December om half een. Allen, die belang stellen in onze West- Indische gewesten, daar hebben gewerkt of gewoond dan wel door andere banden daaraan zijn verbonden, worden opgeroe pen bij dat vertrek aanwezig te zijn. De directie variMe K.L.M. heeft medege deeld, waartoe gaarne toegang te willen verleenen tot het terrein. Hun aanwezigheid zal getuigen van hun medeleven met deze vlucht, die de oor sprong kan zijn van de totstandkoming van nationaal luchtverkeer naar en in ons West-Indisch territoir. zouden worden uitgezocht, er kan slechts worden verkregen de beste gemiddelde toe stand over jaren, maar de toestand op een bepaalden dag kan daarvan afwijken. Zoo kan dan ook niet gegarandeerd wor den, dat tijdens den oversteek op route 2, welke geheel in de Noord-Oostpassaat streek valt, steeds „wind mede" zal worden ondervonden, want ook in de passaatstre ken heeft de wind nu en dan een rich ting, welke van de overheerschende wind richting aanzienlijk verschilt. Het is dan ook hoogst gewenscht, dat het vliegtuig tijdens den oversteek beschikt over z.g. synoptische waarnemingen van verschil lende schepen, teneinde de route zoo noo- dig eenigszins te verleggen. Voor het ver zamelen. eventueel in kaart brengen van die waarnemingen van schepen van ver schillende nationaliteit, en het daarna doorgeven van de berichten aan de „Snip" is een regeling getroffen met het s.s. „Stuyvesant". met Hr. Ms. onderzeeboot K. XVIII. die daarvoor op een speciale plaats op de route 2 zal gaan postvatten, en met den Portugeeschen Meteorologi- schen Dienst. De „Stuyvesant" zal zich ten tijde dat de oversteek zal worden gemaakt aldaar ongeveer in het midden van den Oceaan bevinden, om hoogtewindwaarnemingen te verrichten De instrumenten daartoe wor den door het Instituut in bruikleen ge geven, maar de waarnemingen zelve, naar de methode door dr. Schoute ontwikkeld, zullen door de Kon. Ned. Stoomboot-Maat schappij worden verricht, die daartoe ge- ruimen t.iid een harer officieren in het ge bruik met die instrumenten heeft doen oefenen, welke oefening aan boord tot Madeira nog wordt voortgezet onder lei ding van een wetenschappelijk medewer ker van het Instituut. Mitsdien zal de „Snip" niet alleen over synoptische waar nemingen op zeeniveau beschikken, maar tevens voorlichting krijgen op welke vlieg hoogte de gunstigste wind waait. Samenvattende kan worden gezegd: alle kansen zijn afgewogen, de noodige rege lingen zijn getroffen om de „Snip" alle mogelijke daadwerkelijke hulp en voor lichting op meteorologisch gebied te ver schaffen: valt de keuze op route 2. dan zijn de gemiddelde weersomstandigheden zeer gunstig, terwijl, indien eventueel route 1 zou worden gevolgd, de normale weers omstandigheden zeker niet ongunstig mo gen worden genoemd; men heeft dan ech ter voor een gedeelte van het traject kan3 op buiig weer, maar men is er mede be kend, en kan zijn maatregelen dienaan gaande nemen. Zware stormen, als tropi sche cyclonen, welke in een ander jaarge tijde in dit zeegebied tot ontwikkeling kunnen komen, zijn voor de maand De cember daar totaal onbekend. Mr. E. VAN RIJCKEVORSSEL f In den ouderdom van 71 jaar is gisteren te Arnhem overleden mr. E. van Rijcke- vorssel. De overledene die ridder was ln de Orde van den Nederlandschen Leeuw is na substituut-officier van justitie ge weest te zijn ln Zutphen en Arnhem offi cier van justitie geworden in Zierikzee en daarna in Roermond. In Jan. 1927 volgde zijn benoeming tot Officier van Justitie bij de Arrondisse- ments rechtbank te Arnhem, welke functie hij in September 1933 neerlegde. Msb. o OPLEIDING IN BLINDVLIEGEN. Bij de K L M. moeten thans alle piloten een blindvliegcursus volgen, welke onder leiding staat van den heer Aler, Chef van den Vliegtechnischen Dienst der KL.M. Voor dezen cursus gebruikt men Kool hoven F.K 43 toestellen, welke, evenals alle andere K.L.M.-toestellen, volledig met blindvlieginstrumenten zijn uitgerust De zitplaats van den leerling wordt geheel af gedekt, zoodat hij niet naar buiten kan zien en dus slechts zijn instrumenten heeft om zich te orienteeren. De instructeur kan echter wél zien. o VERSPREIDE BERICHTEN. De gewone audiëntie van den minister van Economische Zaken zal op Donderdag 13 December a.s. niet plaats hebben. Ter vervanging van mr. W. I. Doude van Troostwijk is bij K.B. benoemd tot permanent vertegenwoordiger van de Ne derlandsche Regeering bij den Volkenbond mr. C. Ridder van Rappard, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister te Bern. Benoemd is tot burgemeester van Schinveld P. J. H. Adams met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als burge meester van Moorbeek. Bij K. B. is benoemd tot presdent- plaatsvervanger bij den Krijgsraad voor de landmacht te 's-Hertogenbosch mr. J. G. C. H. Dubois, sujjstituut-officier van justi tie bij de rechtbank aldaar. o UIT NED. OOST-INDIE. SAMENVOEGING S.S.-WERKPLAATSEN. BANDOENG, 11 Dec. (Aneta). De direc teur van het Departement van Verkeer en Waterstaat besliste dat de werkplaatsen van de S.S. te Bandoeng en te Madioen zullen worden samengevoegd en te Ma dioen worden geconcentreerd.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 9