[„ELECTRA" DOMANIALE ANTHRACIET LEVEREN EN HERSTELLEN Winkeljuffrouw ELECTRISCHE MACHINES EN APPARATEN azijn VAN DER LOF Mag: ,,'T SPINNEWIEL" PETROLEUM VERGASSERS Oude Varkenmarkt 3, Tel. 389, Leiden 100 VISITEKAARTEN LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Dinsdag 11 December 1934 Het Zuid-Slavisch-Hongaarsch conflict voor den Volkenbondsraad. ,;;5« MODDERMAN HARTEVELT C° Woensdag 12 December a.s. den geheelen dag GESLOTEN wegens Sterfgeval. met asbest ring welke zeer nauwkeurig af te stellen is A. v. d. OUWEELEN, HOOIGRACHT 106 koperslager - TELEFOON 1069 Firma G. VAN BRUSSEL, Heeflijlc... T r BISSCHOP Abonneert U op het Leidsch Dagblad. STOOKT Amsterdamsche An thraciet-Maatschappij OPENBARE VERKOOPING EEN NETTEN INBOEDEL OVEREENSTEMMING BEREIKT Even voor vier uur gistermiddag kwam de Volkenbondsraad na een korte geheime sitting, waarin men zich slechts had bezig gehouden met de rangorde der sprekers, hijeen voor een nieuwe zitting Inzake het Zuid-SlavischHongaarsche conflict. Laval had schriftelijk voorstellen Inge diend inzake een internationale overeen komst ter bestrijding van het terrorisme. Voorstellen van Laval. Als daden, die daarbij in het oog worden gevat, worden de volgende genoemd: 1. een aanslag op het leven of de vrij heid van een staatshoofd, van de leden eener regeering, van parlementsleden, overheidspersonen, en rechters of op po litieke personen om politieke redenen. 2. aanslagen op openbare gebouwen, spoorwegen, schepen, vliegtuigen en an dere verkeersmiddelen. 3. de vorming van groepen met het doel dergelijke daden te begaan. 4. het bezit van wapenen, munitie, ont plofbare middelen of brandverwekkende middelen met het doel dergelijke hande lingen te plegen. De staten, die het accoord zullen sluiten, nemen de verplichting op zich alle han delingen van dezen aard te onderdrukken, zoowel de poging daartoe als ook de mede plichtigheid, zelfs wanneer deze daden ge richt zijn tegen een anderen staat. Tege lijkertijd neemt men de verplichting op zich de commissie van onderzoek van een anderen staat bij de vervolging van derge lijke misdaden ongehinderd hare werk zaamheden te laten uitoefenen. Voor bij zonderheden wordt voorgesteld aan te sluiten bij de overeenkomst inzake de on derdrukking der valschmupterij. Ofschoon de onderdrukking van deze daden aan de afzonderlijke staten blijft overgelaten zal toch een permanent inter nationaal strafgerechtshof van zes leden worden ingesteld, dat slechts dan bijeen zal komen, wanneer het een misdaad zou moeten behandelen, dat onder zijn be voegdheid valt. Dit gerechtshof zou een vonnis moeten uitspreken over beklaagden die naar andere landen zouden zijn ge vlucht. Een staat zou waarschijnlijk een schuldige liever aan dit internationale ge rechtshof uitleveren dan aan een anderen staat. Het internationale gerechtshof zou voorts optreden, wanneer de staat, op welks gebied de misdaad begaan is, het in een speciaal geval beter acht er van af te zien de aanklacht bij een eigen ge rechtshof ln te dienen. In de overeenkomst zouden verder ook bepalingen worden opgenomen, waaldoor de echtheid van passen en andere .cgimi- tatie-papieren verzekerd wordt. In een verdere paragraaph worden dan de staten verplicht elkander wederkeerig alle in lichtingen te verstrekken betreffende eventueele voorbereiding van dergelijke misdaden, wanneer het vermoeden be staat, dat dergelijke handelingen in andere landen zouden kunnen worden gepleegd. Eveneens moeten de staten elkander we derkeerig inlichten over de eventueele vcr- valschia; van passen. Vocrt3 zouden alle leden van den Vol- ter.bond worden opgeroepen een c.auzule op te nemen in hun uilleveringsvcrdz .gen, waardoor de moord wordt uitgezo- serd van de politieke ''.iaën, die geen aanlei ding geven tot uitlevering. Nadat de voorzitter den leden het Fran sche voorstel in het kort had uiteengezet, werd de behandeling hiervan even uitge steld. Het woord was daarna aan den Roe- meenschen minister van buitenlandsche zaken, Titulescu. De rede van Titulescu. Titulescu zette uiteen, dat door de aan klacht van Zuid-Slavië de eer van Hon garije geen oogenbllk wordt benadeeld. Wanneer Hongarije vrijwillig eijn mede werking had aangeboden bij de ophelde ring van den aanslag, dan zou, dank zij de gematigdheid van Zuld-Slavië, deze kwestie betrekkelijk gemakkelijk hebben kunnen worden geregeld. In plaats daar van echter heeft Hongarije eenvoudig alles geloochend en wel op de meest prikkelen de wijze. Tegelijkertijd heeft de Hongaar sche regeering getracht de kwestie uit te buiten voor haar nationaal egoïsme. Voortgaande behandelde spr. in bijzon derheden een reeks beschuldigingen en het Hongaarsche antwoord daarop, teneinde te bewijzen, dat de Hongaarsche regeering meestal niet is ingegaan op de haar ge stelde vragen. Spr behandelde de kwestie van Janka Puszta, de wapenlevering, of de financieele steun voor de terroristen, de kwestie der paspoorten e.d. Ondanks het Zuid-Slavische accoord van 27 Juli j.l. was het terrorisme actief gebleven. Of wel Hongarije heeft zijn verplichtingen niet nagekomen, dan wel waren de voorberei dingen reeds te ver ontwikkeld om nog te kunnen worden tegengegaan door een overeenkomst. Met nadruk verweerde Ti tulescu zich vervolgens tegen het verwijt in het Hongaarsche memorandum, dat het hier een propagandamanoeuvre betrof der Kleine Entente Hongarije had beter ge daan, wanneer het de misgrepen van zijn bestuur vrijmoedig had toegegeven en toe zegging had gedaan betreffende bestraf fing der schuldigen. „Vergeet niet, dat morgen moeilijk kan zijn, wat vandaag nog gemakkelijk is", aldus riep spr. den raad toe. Tenslotte behandelde Titulescu nog den Hongaarschen revisie-eisch Daarmede roept men het Zuid-Slavische volk toe: „Na uw koning zult gij ook nog uw gren zen verliezen. Slechts een minimaal aan tal lieden is ontevreden over de tegen woordige grenzen. Engeland, Frankrijk, de Kleine Entente, de Balkan-Entente en Sovjet-Rusland garandeeren hun grenzen. Ook bij een plebisciet over herziening der grenzen zou het aantal revisionnisten zon der twijfel zeer magertjes rijn. Het revisie- artikel 19 van het Volkenbondspact kan slechts in werking worden gesteld met toe stemming van alle betrokkenen. Hongarije weet echter, dat de Kleine Entente deze toestemming niet zal geven Derhalve is het geen vreedzame politiek op den re- visie-eisch te blijven staan, maar is het een werk van de oorlog. Het is niet meer legaal en overtreedt het artikel van het Volkenbondspact, wanneer door propa ganda de territoriale integriteit en onaf hankelijkheid van de staten worden aan gevallen. Aan het einde van zijn rede gekomen werd de toon van Titulescu milder. Hij stelde geen concrete eischen, doch ver langde slechts zeer in het algemeen, dat Zuld-Slavië de het land toekomende ge noegdoening zou krijgen. Men wilde zelfs de woorden van Hongarije vergeten en, wanneer deze genoegdoening verkregen was, weer met het land samenwerken. De redevoering van Benesj De Tsjecho-Slowaaksche minister van buitenlandsche zaken, Benesj, behandelde allereerst de verwijten, die van Hongaar sche en Poolsche zijde tegen Tsjecho- Slowaklje gericht waren. Uitvoerig zette hij uiteen, dat zijn land zich Jegens de Oekralnsche emigranten correct had ge dragen en voor de daden van terreur uit deze kringen geen verantwoordelijkheid droeg. Ook Benesj uitte als zijn meening, dat men tusschen het revisionisme en het terrorisme geen scherpe grenzen kon trek ken. Op voorzichtige wijze keerde Benesj zich in dit verband ook tegen den verte genwoordiger van Italië, baron Alolsl. Spr. haalde met nadruk het woord van Laval aan, dat wie een grenspaal verzet een ver stoorder van den wede is. Redevoering van JeftitsJ. Als derde spreker nam de Zuld-Slavlsche minister van buitenlandsche zaken, JeftitsJ, het woord. Hij verklaarde, dat de verdedi ging van de Hongaarsche delegatie alle bewijzen en argumenten mist. Op de ln het Zuld-Slavlsche argument aangevoerde feiten, namen, data, getuigenverklaringen etc. heeft de Hongaarsche regeering niets anders weten te antwoorden dan een eenvoudige ontkenning zonder het ge ringste tegenbewijs. In plaats daarvan heeft de Hongaarsche regeering eenlge politieke toespelingen gemaakt, die zeer weinig op hun plaats waren. Zij heeft tegenover den rouw. die het Zuid-Slavi sche volk gevoelt, dit land verweten, dat het den moord op zijn koning zou willen uitbuiten voor politieke doeleinden. Voorts heeft de Hongaarsche vertegenwoordiger, hierin ondersteund door den Italiaanschen gedelegeerde, de poging gedaan de eischen van Zuld-Slavië voor te stellen als een aanval op de eer van het Hongaarsche volk. Spr. kan verklaren, dat zijn regee ring nooit de gedachte heeft gehad, de handelingen van zekere Hongaarsche over heidspersonen gelijk te stellen met het gevoel voor gerechtigheid en eer, waar door het Hongaarsche volk bezield is, Spr. mist echter alle feitelijke opgaven inzake effectieve maatregelen door de Hon gaarsche overheid genomen tegenover de Kroatische emigranten. Gedurende een tijdperk van 5 jaren heeft de Hongaarsche regeering ondanks alle wenschen en eischen van de Zuid-Slavische regeering nooit een der terroristen gearresteerd, uit gewezen of veroordeeld. De Hongaarsche regeering kan dan ook niet ernstig be weren, dat zij een effectieve controle heeft uitgeoefend over deze terroristen. Telkens wanneer de Zuid-Slavische regeering de Hongaarsche overheid ingelicht heeft over de activiteit van een terrorist op Hon- gaarsch gebied en diens arrestatie of pit- levering heeft geëlscht, was deze terrorist enkele dagen voor het ingrijpen der Regee ring verdwenen. Voortgaande sprak JeftitsJ over de drie terroristen, die na de ontbinding van het kamp van Janka Puszta Hongaarsch ge bied hebben verlaten en later betrokken bleken te zijn bij den koningsmoord. Hier ontbreekt het de Hongaarsche uiteenzet tingen aan den noodlgen ernst. Wanneer het Hongaarsche memorandum beweert, dat geenerlel voorbereidingen van den aanslag te Marseille op Hongaarsch ge bied hebben plaats gevonden, dan is dit weerlegd door de verklaringen der in Frankrijk gearresteerde misdadigers. Drie der directe deelnemers aan den aanslag, de eenigen, die zich ln handen der Fransche Justitie bevinden, zijn vanuit Hongarije op reis gegaan. In het vervolg van zijn rede keerde Jeftitsj zich met enkele zinnen, die een verhulden aanval bevatten, tot Italië. De vertegenwoordiger van Italië heeft ver klaard. dat de raad met afschuw heeft vernomen, dat in België een doodvonnis was uitgesproken tegen koning Alexander. Het is juist, dat dit vonnis in enkele ver zamelplaatsen der Zuid-Slavische emigran ten is voorgelezen, maar op onmiddellijk bevel van Ante Pawelitsj, den leider der terroristische organisatie, Oestasje. Hierbij geeft Pawelitsj ook last het uitgesproken doodvonnis te voltrekken, maar niet alleen tegen den koning, maar ook tegen de leden der regeering van Belgrado. Spr. moest hieraan toevoegen, dat het doodvonnis tegen de leden der Zuld-Slavlsche regee ring nog niet is voltrokken en dat de chef der terroristische organisatie, die met de uitvoering belast is zich „buiten het bereik der Justitie bevindt". Jeftitsj protesteerde ertegen, dat het Zuid-Slavische memorandum zich zou bezig houden met de blnnenlandsche poli tiek van Hongarije. Op deze manier kan men geen bijdrage leveren tot de pacifi catie. Overigens is de bewering, dat de moord van Marseille door een geheime terroristen-organisatie ln Zuld-Slavië is uitgevoerd, een lasterpraat. Jeftitsj besloot zijn redevoering met te constateeren dat hij de beschuldigingen zijner regeering inzake de verantwoor delijkheid van de Hongaarsche overheid moest handhaven vooral daar het Hon gaarsche memorandum geen enkel der te berde gebrachte feiten heeft kunnen ont zenuwen. De Zuid-Slavische regeering heeft getracht alles te vermijden wat de debatten zou kunnen uitbreiden en ze op politiek terrein zou hebben kunnen bren gen. Zij elscht echter desondanks de veroor deeling der handelingen waaraan de Hon gaarsche overheidspersonen zich hebben schuldig gemaakt. Zij beschouwt deze ver oordeeling als on ontbeerlijk om de recht vaardige verontwaardiging te kalmeeren, die zich heeft meester gemaakt van het Zuid-Slavische volk op grond van zekere bijzonder ernstige aspecten van den mis daad van Marseille. De Zuld-Slavlsche regeering heeft zelf haar plicht tot handhaving van den vrede vervuld en verwacht, dat de raad thans ook zijn plicht zal doen. Een verloochening van de gerechtigheid in een kwestie van dezen ernst zou de Zuid-Slavische regee ring een bedreiging van den vrede lijken. Nadat na de redevoering van Jeftitsj nog een kort debat had plaats gevonden tusschen de vertegenwoordigers van Po len en Tsjecho-Slowakije was het woord aan den Hongaarschen gedelegeerde, Tl- bor von Eckhardt. Rede van den Hongaarschen vertegenwoordiger. 0,ze bepaalde zich tot een korte en w olijke afwijzing van eenige der essen- oele beschuldigingen, die deels vroeger, deels ln de zitting van heden Jegens Hon garije waren geuit. Overigens zag spr. er van af nogmaals de vele en netelige pro blemen op te werpen en uit te spreken, die het onderwerp vormen van dit ern stige conflict. Spr. legde er den nadruk op, dat hij deze beperking van zijn ver dediging slechts in het belang van den vrede op zich neemt. Voorts gaf hij uiting aan den vredes- en verzoeningswil van Hongarije. Juist daarom echter geloofde hl) te moeten wijzen op de nog steeds voortdurende uitwijzingen van Hongaar sche staatsburgers uit Zuid-Slavië. Onafhankelijk van het ontworpen ac coord is Hongarije bereid met zijn naburen te onderhandelen over de afsluiting van bepaalde politie-overeenkomsten, die in de toekomst zullen verhinderen, dat poli tieke vluchtelingen zich vestigen. Hon garije volgt hier gaarne het voorbeeld, dat ln dit opzicht door den vertegenwoordiger van Argentinië gegeven is. Voortgaande ging spr. nog kort in op de redevoering van Benesj en het herzie- nlngsvraagstuk Tusschen het revisionisme van Hongarije en het Kroatische of een ander terrorisme bestaan geen betrek kingen Daarentegen is een zeer nauwe band aanwezig tusschen de ongerechtig heid en het terrorisme De revisie-politiek berust op het Volkenbondspact en streeft naar een constructief en vreedzaam doel. Het gaat daarbij om een politiek van ac tieven vrede. Het Donaubekken kent zes tien Jaar na den oorlog nog geen werke- lljken vrede, maar slechts daarom omdat men geen daad van verzoening jegens Hongarije heeft kunnen bereiken. In plaats van zich met Hongarije te verzoe nen hebben de naburen van dit land slechts den wensch het te behandelen als willoos object binnen de Europeesche ma tlek. Na de rede van den Hongaarschen ver« tegenwoordiger onderbrak de voorzitter di zitting om daarna den Engelschen gedeie geerde Lord Eden voor te dragen als raty. porteur voor 't Joegoslavisch-Hongaarsd conflict en hem te verzoeken zijn be moeiïngen daarheen te richten, dat hl zoo spoedig mogelijk een vergelijk to stand kan brengen en den raad een ran port voorleggen. Tegelijkertijd stelde d voorzitter voor, te half elf een nachtzlttln bijeen te roepen. Nadat alle leden van den raad zich mei korte verklaringen met deze voorsteller accoord hadden verklaard, zelde Eden da hij bereid was, deze opdracht te aan vaarden. Laval zeide, dat hij van den rapporten verwachtte, dat deze door zijn voorsteller het Joegoslavische volk genoegdoening zot verschaffen. De zitting werd daarna ge„ schorst tot den avond. Naar verluidt is he voorstel tot het houden van een nacht zitting uitgegaan van Laval, die een snelli beslissing door den raad noodzakelijl achtte. In de nachtzitting van den Volkenbond* raad heeft Eden rapport uitgebracht. HIJ herinnerde er aan. dat de Volken bondsraad geen gerechtshof is en dat hl slechts tot taak kan hebben, de partijei te helpen bij het herstel der wederzijdsch betrekkingen. Daarna las Eden de resolutie voor, dl hi.1 ter goedkeuring voorlegde Een resoIuti< De resolutie begint met een betuigini van deelneming in het ongeluk van Frank rijk en Joego-Slavle en met de veroordee line van de misdaad Tegelijkertijd word verlangd, dat de schuldigen tot verant woordlng worden geroepen. Dan wordt ge wezen op den plicht van leder land oo geen terroristische actie op zijn grond gebied te dulden. Geen staat mag iets na laten om iets dergelijk te voorkomen en t onderdrukken en den regeeringen, dl daarom vragen, hulp te verleenen. Dezei plicht hebben vooral de leden van de Volkenbond te vervullen, die ook verpllcb zijn, de territoriale onschenbaarheid en d politieke onafhankelijkheid der ander leden te ontzien. Daar de raad van meening is. dat be paalde Hongaarsche autoriteiten door na latlgheld een verantwoordelijkheid op zie hebben kunnen nemen ten aanzien va handelingen die in verband staan met de; aanslag te Marseille en dat de Hongaarsch regeering den plicht heeft, de autorlteitei wier schuld zal worden vastgesteld, te be straffen, en daar de raad overtuigd is va den goeden wil van de Hongaarsche re geering, verzoekt hij de Hongaarsche re geering den raad mededeellngen te doe van de maatregelen die zij tot dit do< heeft genomen. Daar de raad van meening is, dat c thans geldende regels van het internatk nale recht met betrekking tot de ondei drukking van het terrorisme voldoent duidelijk zijn, besluit hij, een commiss van deskundigen op te dragen, deze kwei tie te bestudeeren, opdat een ontwei worde opgesteld voor een Internationa conventie, die aan deze eischen voldoet. I raad besluit verder, dat deze commissie i 10 leden zal bestaan. België, Engelan Spanje, Frankrijk, Hongarije, Italië, Pole Roemenie. Zwitserland en Sovjet-Ruslan worden uitgenoodigd, elk een lid te bena men. Deze commissie zal ook de initiatie ven bestudeeren, die de Fransche regeerto den raad heeft doen toekomen, of die no door andere regeeringen naar voren zulle worden gebracht. Deze resolutie werd met algemeen stemmen aangenomen. Daarna sprak de Fransche minister va buitenlandsche zaken, Laval, eenige wool den, waarin hij de Joegoslavische regee ring dankte voor haar bereidheid tot schik king. Vervolgens dankte Aloisi den rappoi teur Eden voor de knapheid en den tac waarmede hij het vergelijk heeft bewerk Daarna werd de raadszitting gesloten. Medoc A. 1.15 p. fl. Pomerol fl. 1.30 p. fl. Dulamon Blanquefort fl. 1.55 p. fl. (MONOPOLIE ONZER FIRMA) Wijnen van het mooie gewas 1928 WIJNHANDEL, Opgericht 1795 Vertegenwoordiger voor LEIDEN e.o. F. VAN HAARLEM, Mariënpoelslraat 21a TELEFOON 01. 2930 VAN 2638 Gelijk-, Wissel- en Draaistroom motoren en generatoren. N.V. TECHN. BUREAU Haarlemmerstraat 25. 2931 BREEITRAAT 9 - LEIOEN smyrna wol weefwol kelim wol 1600 SPECIAAL ADRES VOOR DAMESHAND WERKEN ALLEENVERKOOP „PINGOUIN-WOL" Geen Reuk, veel Warmer dan Gas VEEL ZUINIGER DAN GAS GEWELDIGE GASBESPARING CLARDS L 6.76 rond CLAR0S L 8.50 wtorknnt HALLBR l 6.25, L 7.75, f. 10.50 NESC0 1 pits 2 pits 8 pits L 11.70 14.40 20,25 B. E. 8. petr. Kachels tevens stel L 12.85 Primus Straalkachels f. 8.75, 9.75, 12.75 DEMOtXSTRATTE AAM HUIS OP VERZOEK BV PETROLEUM-LAMPEN GROTE KEUZE 2940 Gevraagd een flinke Juffrouw, niet onder 20 jaar, bekend met Manufacturen, Confectie of Aan verwante vakken, goed salaris. Brieven onder No. 2911 Bur. van dit Blad. met Enveloppen In de bekende kwaliteit vanaf f. 1.- en hooger Haarlemmerstraat 267. 2628 VAN BORDEAUXVUN ZWAAPDEMAKEP«C° MAAQS3EN 't Origineels merk finds 1887. 9819 de brandstof bij uitnemendheid Noordelnde 34 - Telefoon 13» 1167 VOORSCHOTEN. WEGENS FAILLISSEMENT. De Deurwaarder J. H. OOSTERWIJK zal in opdracht van den Curator op Donderdag, 13 December a.s. des v.m. 104 uur, aan den Leidscheweg No. 199m te Voorschoten» publiek h contant verkoopen: 2915 w.o. Fauteuils, Stoelen, Dressoir, Divan, Radiotoestel, Naaimachine, Stofzuiger, Bureau. Kaart-systeem-kast, Schrijfmachine, Lichtkroon. Ledikanten enz. enz. voorts partij nieuwe Matjes, rol vloerzeil, Gordijnen etc. BezichtigingEen uur voor den verkoop

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 8