|<5s,e Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 8 December 1934 Derde Blad No. 22920 BINNENLAND. Offert Uw bijdrage persoonlijk per giro (No. 57055) of per poetwiesel GEMENGD NIEUWS. NIEUWE MOLEN IN DEN VEENDERPOLDER. de rubberrestrictie. Meening der Tweede Kamer. J Volgens het Voorlooplg Verslag der Irnede Kamer over het wetsontwerp tot IwSrachtiglng van een door den G.G. vast- IjtiteWe ordonnantie tot aanvulling van de ISlsche Tariefwet ln verband met de rub- |J,restrictie, juichten zeer vele leden het ne, dat. de Regeering er ln geslaagd Ls m aanzien van een rubberrestrictie met liiidere landen tot overeenstemming te ge lden Naar de meening van deze leden liormt de stabilisatie van den rubberprijs Ie, een behoorlijk niveau een belangrijke Itijdrage tot verbetering van den economl- Isten en in verband daarmede ook van lijn linancieelen toestand van Ned. Indië. Ijjj verzekert het (bedreigde bestaan van duizenden Europeanen en honderdduizen den inlanders. I intusschen betreurden deze leden, dat, lKn overeenkomst inzake de beperking van l.( productie en den uitvoer van rubber^ Ills In Mei van dit jaar te Londen werd, lesloten. niet eenlge jaren vroeger tot |,tand was gekomen. Wat het ter berèiklng van de restrictie Ipkozen stelsel betreft, gaven vele leden |ik hun meening te kennen, dat de vor-j lering van een uitvoerrecht van de be-; Iwlkingsrubber een weinig aanbevelens- |i«ardige maatregel is. De strekking van. |ui uitvoerrecht toch is den prijs zoodanig? I» drukken, dat de productie teruggebracht, Lerdt tot de voorgeschreven hoeveelheid./ liet spreekt vanzelf, dat op deze wijze ook |itt overblijvende deel van den bevolklngs-f Ijjbberexport nauwelijks loonend kan bllj,- |ren. Het uitvoerrecht berooft derhalve de Indische rubberplanters van het voordeel ion de verbetering van den marktprijs, pellte juist het doel van de restrictie liormt I Een aantal dezer leden zou gaarne ver- Ittmen. of er naar de meening van de Re- Kierlng kans bestaat, dat het uitvoerrecht Lp de bevolkingsrubber binnen korten tijd Loot een z.g. licentiestelsel wordt ver-5 Langen. 1 Eenige leden merkten op. dat de be-.- Éwaren. welke bij de Inlandsche bevolking; legen de tot stand gekomen regelen be-- Lian, aanzienlijk zouden verminderen, in- Klen ook van de ondernemingsrubber een Ctvoerrecht zou worden geheven. Dit be- |t»e werd onderstreept door andere leden Lie verklaarden, dat zij de aanzienlijke Kite, welke het uitvoerrecht oplevert, niet' Liarne zouden willen missen. Verscheidene leden gaven als hun mee lijn» te kennen, dat bij de vaststelling van lje basis-quota voor de ondernemlngs- en lie bevolkingsrubber in de verhouding ■00:71.5 de bevolkingsrubber een onvol doend aandeel verkregen heeft in 't totale N. Indië vastgestelde quotum. GEP. LUITENANT-GENERAAL H. F. W. BECKING t Te 's-Gravenhage is eergisteren in den l'jderdom van 83 jaar overleden de heer |h f. W. Becking, gepensioneerd luite- laant-generaal der genie, riddW in de orde ui den Nederlandschen leeuw en officier ir de orde van Oranje Nassau. De teraardebestelling van het stoffelijk I erschot zal geschieden Maandag a.s. om |haif twaalf op de begraafplaats Oud Eik It Duinen. Luitenant-generaal H. F. W. Becking ■werd 20 Mei 1851 te Deventer geboren. Na te Bérgen op Zoom het meer uitgebreid lager onderwijs te hebben genoten, werd |bij i September 1866 als cadet voor het |iapéh der genie aan de Koninklijke Mlll- |:iire Academie te Breda geplaatst. Den IlSen Juli 1870 volgde zijn benoeming tot iden luitenant bij het korps Ingenieurs, Mineurs en Sappeurs, dat in 1881 het wa- Ipen der genie werd. I Eind 1887 werd hij kapitein en in hetzelf- I de jaar werd hij benoemd tot eerstaanwe zend ingenieur te Arnhem. Nadat hij in 11893 was overgeplaatst bij het korps |fenietroepen te Utrecht, werd hij 13 April 1 1894 benoemd tot directeur der scholen bij dit korps. I Ib 1897 werd hij majoor; hij is dus bijna Ito jaar kapitein geweest. Tevens werd hij l'.oen benoemd tot eerstaanwezend inge- Icieur te Amsterdam. Het volgend jaar Iterd hij hoofd der Vde afdeeling van het I Departement van oorlog en in 1901 luite- I«ant-Kolonel; twee jaar later volgde zijn I benofcning tot commandant van het corps henietroepen te Utrecht, dat in October 1 1903 gereorganiseerd werd tot het regiment I genietroepen. I Den 16en Maart 1905 werd hij kolonel, II November 1907 generaal-majoor. lnspec- I kurder genie, en op 1 November 1910 werd Item op verzoek eervol ontslag uit den 1 militairen dienst verleend. I Den 30en Augustus 1921 verkreeg hij den I titulairen rang van luitenant-generaal. I Op 31 Augustus 1901 is hij benoemd tot clficier in de orde van Oranje-Nassau In Augustus 1908 tot ridder in de orde van I fcn Nederlandschen Leeuw. 1 Tijdens de mobilisatie was hij werkzaam I ils voorzitter van de Schadecommissie in ie Nieuwe Hollandsche Waterlinie en als I voorzitter van de Centrale Schade- Commissie. Van Augustus 1913 tot einde 1926 was hij lid van den Raad van Arbitrage voor ie Bouwbedrijven in Nederland. huldiging van mecanicien prins in den helder. De mecanicien van de Uiver, de heer B. hlns, is gisteren in zijn geboorteplaats Den Helder gehuldigd. Per auto werd een getocht door de stad gemaakt. Duizenden *»en op de been en juichten Prins ent- anuiast toe. 'n Casino vond daarna een huldiging I taats, waarbij vele geschenken werden I hngeboden. Uw bijdrage is voor de armen van de gemeente, waar U woont, tenzij U anders vermeldt VERGADERING NIJVERHEIDSRAAD. DE HEER LOUIS DE VISSER ERNSTIG ZIEK. „De heer Louis de Visser, lid van de I "eede Kamer en van den Haagschen ge- 1 E«nteraad, is. naar de Tribune meldt, eenigen tijd ernstig ongesteld. Hij naar aanleiding van een kaakontste- J met koorts te bed. Ter uitvoering van een in zijn laatste vergadering genomen besluit heeft de Nij verheids raad in aansluiting aan een on derhoud. dat hij onlangs met den Minister van Financiën over de toepassing 1933 heeft gevoerd, de aandacht van dien be windsman op enkele bij dat onderwerp voor de Nederlandsche industrie van be lang zijnde punten gevestigd, met verzoek om daarover nader overleg te mogen plegen. Voorts heeft de Raad denzelfden Minis ter in een afzonderlijk schrijven op de hoogte gesteld met een aantal moeilijk heden, welke voor de industrie uit andere bepalingen der Omzetbelastingwet en haar toepassing voortvloeien en de verwachting uitgesproken, dat de Minister zal willen be vorderen. dat aan die bezwaren zooveel zal worden tegemoet gekomen. Naar aanleiding van de door den Minis ter van Sociale Zaken geboden gelegenheid om grieven ten aanzien van de voorschrif ten der Drankwet 1931 te zijner kennis te brengen, heeft de Raad een commissie in gesteld, aan wie was opgedragen, deze uit gebreide materie te bestudeeren. De com missie heeft door bemiddeling van de or ganisaties, die in den Nijverheidsraad zijn vertegenwoordigd, een diepgaand onderzoek ingesteld bij de takken van industrie, wier belangen nauw bij de uitvoering van de Drankwet zijn betrokken. De commissie heeft, ook na mondeling overleg met ver schillende belanghebbenden, in een uit voerig rapport haar bevindingen, die met tal van statistieken zijn toegelicht, alsmede haar conclusies neergelegd. De Raad heeft zich met deze conclusies eenparig ver- eenigd en het rapport is op 30 November door den Raad aan den Minister van Sociale Zaken, benevens in afschrift aan den Minister van Economische Zaken toe gezonden. Over de geldmiddelen der Kamers van Koophandel en Fabrieken heeft de Raad in een gedocumenteerd adres zijn meening aan den Minister van Economische Zaken u'teengezet. MOORD IN DEN IJPOLDER OPGEHELDERD BEZWAREND MATERIAAL TEGEN EEN VERDACHTE. In den nacht van 27 op 28 September 1933 is aldus de „Tel." in den Grooten IJpolder de 26-jarige landbouwersknecht Gerrit Verhoeven, die met zijn meisje stond te praten achter de Hornhoeve, door een onbekend gebleven persoon ver moord. Bekend was alleen dat het slacht offer geroepen had „Arle, wat doe je hier?" Een jongeman, zekere S., die later werd aangehouden, kon voor den bewusten nacht geen alibi opgeven. Men had echter geen bewijsmateriaal tegen hem en moest hem op vrije voeten stellen. Nooit zou deze moord misschien zijn uit gekomen wanneer twee gevangenen, die in de strafgevangenis te Haarlem zaten, kort geleden niet opzienbarende verkla ringen tegenover den directeur hadden afgelegd, die na een langdurig onderzoek een grond van waarheid bleken te bevat ten. De twee gedetineerden vertelden n.l. dat zij twee mannen kenden, die wisten wie den moordenaar was. Die mannen kenden nl. Arie, den jongeman, wiens naam het meisje even voor den aanslag had uitge roepen. Dat was dezelfde S. dien de politie reeds vroeger had gearresteerd. Zij deelden ver der mede dat S., kort na den aanslag aan één van hun kennissen de revolver in be waring had gegeven en aan den anderen kennis een tabaksdoos met revolver patronen. De gedetineerden waren zeer pertinent in hun verklaringen en wisten zelfs dat om de tabaksdoos een touwtje had ge zeten waarmede het deksel was toegebon den. Wat er met de revolver gebeurd was. wisten ze niet. Wel konden zij vertellen dat S. de revolver later weer had terug gehaald bij den man die hem in bewaring had. terwijl <te tabaksdoos, waarom S. zich niet bekommerde, door den anderen man in één der Amsterdamsche grachten was gegooid. De directeur van de straf gevangenis stelde zich hierop direct in verbinding met de Haarlemsche politie, die deze verklaringen nogmaals door twee rechercheurs liet opteekenen. Ook tegen deze rechercheurs herhaalden de gedeti neerden hun verklaringen. De Amsterdamsche justitie werd direct hierop gewaarschuwd, waarna zij opnieuw bi onderzoek in deze moordzaak gelastte. Dit onderzoek nu heeft na langen tijd bijzondere resultaten opgeleverd. De po litie wist nl. den man te vinden die de tabaksdoos met de patronen van S. had gekregen en die ze later in een gracht had geworpen. Deze jongeman bekende de feiten, waarop op de plaats waar hij de doos in het water zou hebben gegooid, langdurig werd gedregd. Veertien dagen lang heeft men op de aangeduide plaats naar de tabaksdoos gezocht en toen men er reeds over dacht dit werk maar te staken, omdat het toch niets opleverde, vond men de bewuste doos. Inderdaad zaten er nog een aantal revolverpatronen in, terwijl zelfs het touw tje er nog om bevestigd was. Eerst na deze vondst ging men wederom op zoek naar S die echter thans voor een geheel ander delict ln de strafgevangenis te Haarlem gevangen bleek te zitten Opnieuw zal thans aan dezen S. een verheor worden afgenomen, terwijl de po litie verder nog op zoek gaat naar den man aan wien hij de revolver in bewaring zou hebben' gegeven. Hoe de verklaringen van S. thans ook mogen zijn, ditmaal heeft men wel zeer bezwarend feitenmateriaal dat tegen hem pleit in handen gekregen. BEN SIERAAD VOOR WOUBRUGGE'S omgeving. Maandag a.s. zal cfe 'VeéfiUUTolder de gemeente Woubrugge weer den lustig ,draaienden molen, zooals voorheen, in wer- 'king zien. Met meer vertrouwen in de toe- ':omst echter, omdat deze nieuwe Dekker- molen, tevens een sieraad voor de omge ving, bedrijfszekerder is. De molen is ge- i-bouwd van waalsteen en opgetrokken op 'de bestaande fundeering van den ouden 'molen, na deze met gewapend beton te [hebben versterkt. De kap is vervaardigd [van eikenhout, gedekt met rood koper en Irust op ijzer kruiwerk. De pot-roeden heb- Bjen 'n lengte van 28 meter en zijn stroom- 'lijnvormig bekleed volgens het Dekker- Ipatent; de oppervlakte der wieken be draagt 110 vierk. M. De ashoogte is 14.60. De ïwiekenas is aan het kopeinde gelagerd op {bronzen glijdlager, terwijl de einddruk in [stalen taatslager wordt opgenomen. De overbrenging geschiedt door houten tand raderen met azijnhouten tanden en palm- iouten staven. De ijzeren vijzel loopt boven ip een rollager en beneden ln een taats- itlager. De leiding van den bouw berustte bij de heeren dr. ir. Van Konijnenburg, inge nieur van het Rijksbureau voor de ontwa tering, en A. J. Dekker, molenbouwer te [Leiden. Het werk werd uitgevoerd door de annemers Verbij en Jansen te Hoogmade, le lagers en andere machinedeelen werden vervaardigd door de machinefabriek Over ran te Leiden. Maandag a.s. zal de in gebruikstelling, gelijk gemeld, op plechtige plaats vinden. Met de inzittenden van de auto's liep Lhet wonderbaarlijk goed af. Slechts twee •personen werden licht gewond. Een hun grier werd naar zijn woning te Overschie [gebracht, de andere heeft zijn reis per fêïuto voortgezet. o fdoodelijke aanrijding te gieten. De auto reed door. Gisteravond is de 48-jarige aannemer ;-K. Meertens in de Stationsstraat te Gie- Jten, terwijl hij zijn woning uitkwam en schuin de straat over wilde steken, plotse ling van achteren door een personenauto aangereden. De man was bijna op slag dood. De automobilist, die de aanrijding ver oorzaakte. reed door. De politie, die on middellijk van het geval in kennis was gesteld, meent echter eenige aanwijzing te hebben en stelt een uitgebreid onder zoek in. BUITENLANDSCH GEMENGD. ZES AUTO'S BESCHADIGD. Aanrijdingen op den weg bij Overschie. Gisteravond tusschen half acht en acht uur is op den nieuwen rijksweg Rotter damDen Haag onder de gemeente Pijnacker een vrachtauto komende uit Rotterdam, in aanrijding gekomen met een defecte auto, die aan den kant van den weg stond. Bijna op hetzelfde oogen- blik reed een personenwagen tegen een andere vrachtauto en vlak daarop reden terzelfder hoogte twee personen-auto's tegen elkaar. Het gevolg was, dat er plot seling zes defecte auto's op den weg ston den en het verkeer eenigen tijd was ge stremd. Vier wagens werden zwaar be schadigd en moesten worden weggesleept De andere twee zijn ter plaatse gerepa reerd en konden daarna op eigen kracht verder rijden. DE VROUW VAN „BABYFACE" NELSON VEROORDEELD. Naar uit Madison (Wisconsin) wordt gemeld, is de weduwe van „babyface" Nelson veroordeeld tot 366 dagen gevan genisstraf wegens het verbergen van John Dillinger, den gewezen staatsvijand no. 1 en tot zes maanden wegens het verbergen van Tommy Carroll, ook een bandiet, die later door de politie is doodgeschoten. o AAN HET STUUR VERBRAND. Gisteren is een auto op den straatweg van Eichardt naar Klooster Buch bij Doe- 'beln (Duitschland) van den weg afgeraakt en in het daarnaast liggende veld terecht gekomen, waar hij door onopgehelderde oorzaak in brand geraakte. De bestuur ster is daarbij verbrand, haar echtgenoot kon zich redden. DE BIOSCOOPBRAND BIJ PERPIGNAN. In den loop van den vorigen nacht en gisteren zijn nog 7 personen, waaronder 5 kinderen, aan de bij den brand in de schuur opgeloopen wonden, overleden. Het aantal slachtoffers bedraagt dus 15. Vier kinderen verkeeren nog in levensgevaar. VLIEGTUIG-BRAND. Gisteravond is op het vliegtuig van Haeren (België) een militair vliegtuig neergestort. Het kwam op een loods te recht en geraakte in brand. Het vuur deelde zich ook aan de loods mede. Twee daarin staande vliegtuigen werden mede een prooi der vlammen, terwijl de loods geheel verwoest werd. De bestuurder van het vliegtuig is om het leven gekomen. o DRIE PERSONEN BIJ OVERWEG GEDOOD. Een personentrein overreed op een over weg bij Kattowitz Silezië een wagen, die geheel vernield werd Van de vier inzit tenden werden er drie gedood, terwijl een vrouw levensgevaarlijk gewond werd. Ook het paard, waarmee de wagen bespannen was, werd gedood. De overwegwachter werd gearresteerd.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 9