AND0 De beteekenis van den Chemischen oorlog. 75,le Jaargang LE1DSCH DAGBLAD, Zaterdag 8 December 1934 Vierde Blad No. 22920 Buiten). Weekoverzicht. Een internationale luchtpolitie noodzakelijk. PARLEMENTAIR OVERZICHT vraagt het BLUE BAND-mei$jr. 'i©s»*a VOOR- EN TEGENSPOED VERDEELD. Kentering?, schreven wij boven ons laatste overzicht. Dit vraagteeken kan thans Inderdaad verdwijnen, er is kente- ring. Tenminste ln Europa en dat wil al teel wat zeggen! Het sterkste komt dat jaar voren Inzake het Saargebied. Hoe is niet gevreesd voor de grootste verwikke lingen in deze materie en nu blijkt het opeens mee te vallen, dank zij een conci liate houding van beide direct betrok tenen. Zoowel Frankrijk als Duitschiand lebben blijkbaar ingezien, dat het verre- teg de voorkeur verdiende om de kwestie niet op de spits te drijven en zoo is een regeling ontstaan, die beide partijen kan bevredigen, al ls door beide wat inge bonden. Hoewel natuurlijk niet met zooveel woor den gezegd, schijnt Frankrijk voor goed te hebben afgezien van de mogelijkheid, dat bet Saargebied voor Frankrijk zou opteeren en dat is verstandig, want, gelijk wij reeds raker opmerkten, daarop bestond immers ean den beginne af aan geen grein van een kans. Of onder het bewind van Barthou echter ook zoo zou zijn gehandeld, is een open vraag, die ln wezen trouwens niet ter uke doet! Zelfs mag men aannemen, dat frankrijk onder Laval de mogelijkheid van een meerderheid voor den status quo niet toog aanslaat, al zal misschien het per- rentage stemmers voor een dergelijke rege lde Duitschiand niet meevallen. In wezen li de Saar Duitsch en zoa zal de uitslag taarschijnlijk tenslotte ook wel luiden, al al de overwinning van het Derde Rijk in Duitschiand velen beletten om te stemmen, moals hun gemoed hen feitelijk ingeeft.. De voorteekenen op een gunstige regeling taren al gunstig, toen bleek dat onder de toniddelende leiding van den Italiaan, iaron Aloisi, de commissie van drie te Some flinke vorderingen kon maken bij besprekingen met de betrokkenen. En ïnslotte werd dan ook volledige overeen- temming bereikt inzake de economische in financieele aangelegenheden, die zich n de stemming zouden kunnen voordoen. Zoowel de Dultsche als Fransche onder- lindelaars toonden open oog te hebben oor de werkelijkheid en daarmede was het llelt ten gunste van een bevredigende rege- jng beslist. Zonder veel zorg zag men lientengevolge de zitting van den Volken- iondsraad in dit opzicht tegemoet. Be rokkenen waren het eens, waarom zou de folkenbondsraad dan ook niet tevreden Ü]n? Zoo ls dan ook geschied: met alge- teene stemmen is het rapport der com- ussie van drie aangenomen. En alsof het og niet mooi genoeg was, kwam Laval lotseling met een voorstel voor den dag, it practisch gesproken alle laatste vrees »r moeilijkheden in het Saargebied bij stemming tevoren verbant en tevens oor Duitschiand volkomen acceptabel is: een voorstel om een internationale ilitie-macht toezicht te doen houden, iaraan noch Fransche noch Duitsche Maten deel zouden nemen. Weg was plot ting iedere dreiging van een ingrijpen or Fransche troepen, waarvoor in oitschland zoo'n argwaan bestond. Hoe van Duitsche zijde nog eens werd ver- lard, dat h. i. geen vrees voor een Putsch rechtvaardigd mocht heeten, haastte de kitsche regeering zich niettemin om in (gaan op dit Fransche denkbeeld, dat ook uder algemeen waardeering vond. De üler-regeering aanvaardde hiermede Iets, ktgeen zelfs een Stresemann lastig zou ln gevallen. De stemming in het Saargebied kan men i rustig tegemoet zien en de kans op ••Dikheden daarna is aanzienlijk ver- eind! Zonder onvoorziene gebeurlijk- «ien schijnt tot oplossing te zijn ge acht de groote twistappel, die beide tde rivalen nog hopeloos scheidde. Reeds klinken, zij het nog schuchter, de iste stemmen, die pleiten voor een alge mene toenadering tusschen Frankrijk en titschland, waar de laatste splijtzwam is idwenen. De mogelijkheid daartoe is in óer geval geschapen, dat zij erkend en I de roerende vredesverzekeringen uit He kampen echt zijn, welaan, dan is er «n tot hoop.... Tot na de stemming I men, vermoeden wij, echter wel wach- b! De kiem is evenwel gelegd voor een 'wikkeling ten goede van een der moel oste problemen in ons werelddeel! Slechts één beletsel blijft nog over: de 'Jitsche bewapening! Dat is een precaire onelegenheid, ten opzichte waarvan bnkrijk niet gemakkelijk aan concessies denken De tweede groote kwestie, die momen- »1 Geneve bezig houdt, is nog niet aan sneden; het is de zware beschuldiging Zuid-Slavië tegen Hongarije inzake moord te Marseille. Van Hongaarsche Me is echter de stemming er niet beter Seworden, waar Zuid Slavlë er toe is gegaan om eenige duizenden Honga- over de grens te zetten, hetgeen 'endien niet bepaald zachtzinnig in zijn 9k moet zijn gegaan. Dat verbittert en r-Js verluidt, dat dientengevolge Hon- "W scherper toon zal aanslaan, als a'ankelijk in het voornemen had gele- wDoch laten we afwachten! Mislukt schijnt de Londensche prelitni- vlootconferentle, daar de Vereenigde pjen hebben aangekondigd de confe ctie te verlaten, zoodra Japan officieel 'vlootverdrag zal hebben opgezegd, het- volgende week is te verwachten. Japan is er in dezen zonder pres- v-ferlies geen terug meer. dus. Ge- JtS blijven er echter nog twee jaren «om tot eenig vergelijk te komen, voor deer de opzegging van het verdrag in Practijk een feit is geworden en in Periode kan er nog zooveel gebeu- It I 'wr de dictaturen in Europa is het, V-oert men Italië uit, geen gunstige tijd. L.DMtschland is een gistingsproces bezig, blijkt uit allerlei symptomen, doch den omvang en de beteekenis is te oordeelen tengevolge van de sar en de onderdrukking van 't uiten '«en vrije meening: het gist in de 1 der Nazis zelf, fn de Kerk, in de ia, waar niet En wat er in Rus- KJJaande is. blijft evenzeer verborgen ['"Welfde redenen. Dat het bolsjewisme echter niet veilig voelt na den moord l'.f' partij-secretaris Kirof, blijkt wel uiterst felle optreden tegen z g. •eisten waarvan er meer dan 70 7ini i?!" gesteld, terwijl zelfs de families ^executeerden naar Siberie zijn ver- Zoo iets doet men niet, als er -Kvaar aanwezig is.... O Ontstellende perspectieven van de combinatie gifgas-luchtaanval. Door Pierre Cot, oud-minister van luchtvaart in Frankrijk. Van alle vormen van oorlog wordt ln Frankrijk althans de chemische oorlog door de publieke opinie het gevaarlijkste geacht. Frankrijk is verontrust door de gedachte, dat op een dag, of liever op een nacht, een aanvaller plotseling tonnen ver giftige stoffen over Parijs of de groote steden zal uitstorten. Geen enkele dood schijnt hem in wreedheid te vergelijken met den dood door het gas In hoeverre ls deze vrees gerechtvaar digd? Welk gevaar loopen wij? Dit is het vraagstuk dat ik in beschouwing wilde nemen. Het is noodzakelijk de feiten vast te stellen Machtige industrieën zijn er mee begonnen maskers en andete beschermingsappara ten te vervaardigen. Die industrieën zoe ken een uitweg. Wij moeten ons dus voor iedere overdrijving hoeden. De werkelijk heid onder de oogen zien is goed. Het samenstellen van een feuilletonroman, die op de verbeeldingskracht moet werken, is verkeerd. Gelukkig hebben wij voor onze onder zoekingen een hechte basis: de ervaring van den oorlog. Dat wordt ons punt van uitgang. Tijdens den oorlog werden tal- looze vergiftige stoffen door de oorlogvoe rende landen gebruikt- De vraag, wie er mede begonnen is lijkt mij van minder be lang; het onderzoek daarnaar willen wij aan de historici overlaten en het com mentaar aan de moralisten. In tegenstelling met de algemeene op vatting werden die stoffen slechts weinig in den vorm van gas gebruikt en aldus door den wind of in granaten naar de vijandelijke linies vervoerd. Meestal maakte men gebruik van vaste of vloei bare stoffen, welke, al verdampende, langzaam de aarde en de lucht besmetten Maar wij zullen over het gas praten om de verschillende variëteiten aan te duiden, zooals zij van 1914 tot 1918 door de legers gebruikt zijn. Wat was de uitwerking van die gassen? Wat, met name, het effect op onvoldoende beschermende troepen? Want met derge lijke, troepen is de positie der burgerbe volkingen te vergelijken. Die uitwerking was verschrikkelijk. Wij kunnen er ons een begrip van vormen door het bestudeeren van de gasaanvallen, zoo als zij in het voorjaar van 1915 door de Duitschers op het Russische front zijn in gezet. De verspreiding van de gassen duurde in totaal- minder dan een uur en het geschiedde over een afstand van on- gever tien kilometer. De resultaten waren de volgende: vijf duizend dooden en 25.000 man buiten gevecht. In twintig minuten verdween van een Siberisch regiment let terlijk het geheel strijdvermogen en daalde een troep van vierduizend man tot vierhonderd Geen enkel aanvalsplan zou een dergelijke verpletterende uitwerking kunnen hebben. Een tweede vraag. Hoeveel gas is er noo- dig om een bepaalde oppervlakte te be smetten? Volgens de Duitsche en Engel- sche deskundigen is er 25 ton mosterdgas (blaartrekkend gas) noodig om een vier kante mijl te infecteeren- En volgens de Fransche deskundigen bestrijkt 400 ton phosgeen (gas, dat verstikking teweeg brengt) een oppervlakte van twaalf vier kante mijl. Dat ls de les van den oorlog Wij willen deze gegevens in verband brengen met de perspectieven van den modernen oorlog. Het beste vervoermiddel voor het gas is het vliegtuig Het is handiger en doeltref fender voor het verplaatsen van vergif tige stoffen vliegtuigen te gebruiken dan granaten. In de eerste plaats omdat de vliegmachine grooter afstanden over brugt dan het kanon. Verder omdat het draagvermogen van een granaat niet veel meer dan tien procent van haar totale ge wicht bedraagt; terwijl daarentegen de hoeveelheid vergiftige stoffen, die een vliegtuigbom kan bevatten, tachtig of negentig procent van het gewicht van die bom bedraagt. Inmiddels biedt de luchtoorlog en de luchtaanval sedert 1918 tien maal meer mogelijkheden. In de eerste plaats kan het vliegtuig thans een veel grooter afstand voor zijn rekening nemen. Het zou in 1934 heel wat gemakkelijke zijn een stad op 500 kilo meter achter het front te gaan bombar deeren. dan het gedurende den oorlog op een afstand van 50 K M. het geval was. In de tweede plaats is de navigatie zeer sterk vooruit gegaan De mist, de nacht en de wolken waren tijdens den wereldoorlog de groote tegenstanders van de bombar dementsvliegtuigen. Die elementen zou den in een nieuwen oorlog als voordeelen worden gezien. Het is tegenwoordig niet meer noodig de route te zien om haar te volgen. Deze overwegingen stellen mü ln staat te bevestigen, dat alle Europeesche hoofd steden, Moskou uitgezonderd, zijn blootge steld aan het gevaar van het luchtbom bardement Hetzelfde is het geval met de Europeesche industriecentra, uigezonderd die van Sovjet-Rusland. In den loop van dezen zomer zijn tal- looze luchtmanoeuvres gehouden. Overal waren de resultaten dezelfden: men kan een bombardementsvloot niet verhinderen haar doel te bereiken De doelmatigheid der luchtafweer bleek bij helder weer zeer beperkt te zijn en nihil bij bewolkte lucht. Hoe groot is de hoeveelheid gifgas, welke door een tegenwoordige bombardements vloot kan meegevoerd worden? Het is onmogelijk een algemeen ant woord op dezp te geven. Dat hangt af van de steden, die aangevallen moeten worden en de kr--'•*«" die haar aanval len Als "oorbeeld wli ik aanhalen, dat Frankrijk vrU"" -ion Engels-hen expert Groves, zcshond°'d ton aan bommen in vierentwintig uur oo Londen zou kunnen uitstooten. Europa is een heel klein land met onnoemelijk veel grenzen. Wat Groves zegt van Londen en Frankrijk, kon men van Iedere Europeesche hoofdstad en haar buren zeggen- Laat ons thans de mogelijkheden, die de lucht biedt, ln verband brengen met de gegevens van den chemischen oorlog. Iedere Europeesche hoofdstad ls blootge steld aan het gevaar eenmaal vergiftigd te worden, hetzij door een hoeveelheid mosterdgas, die een oppervlakte van twee en twintig vierkante mijl besmet, hetzij door een hoeveelheid phosgeen, die over zesendertig mijl verderf brengt. Zietdaar wat ons te wachten staat. Maar wij moeten ook rekening houden met de vorderingen de wreede vorde ringen die de chemici maken. De staten verbergen hun toebereidselen zorgvuldig. Niettemin weten we, dat ze op het gebied van den chemischen oorlog niet stilge zeten hebben. Niemand is vergeten, dat zich ln Mei 1928 een ernstig ongeluk heeft voorgedaan fn een fabriek van chemische producten te Hamburg. Gassen verspreiden zich over de aangrenzende straten van de fabriek en maakten meer dan honderd slacht offers. In Frankrijk leidt professor Langevin een dappere campagne tegen den gasoor- log. Zijn verklaringen zijn ontzettend. Vol gens professor Langevin kan een stad als Parijs binnen enkele minuten onder een kleed van doodelijke gassen bedekt worden Het gevaar van die uitvindingen ls, dat wij ze niet genoeg kennen om er een doel treffend beschermingsmiddel tegenover te kunnen stellen. De meest volmaakte mas kers dreigen volslagen nutteloos te worden En buitendien, hoe kan men in steden als Parijs, Londen of Berlijn alle levende we zens van gasmaskers voorziend Wij weten alleen dat er overal geleerden zich inspannen om het middel te vinden hun evenmenschen te dooden. Wij weten, dat de Duitsche chemische Industrie de voornaamste is van de geheele wereld- Wij weten ook, dat het Rusland der Sovjets een ernstige poging doet Duitschiand te evenaren en voorbij te streven. Wie er mee op de hoogte ls. hoe de geperfection- neerde laboratoria in geheel Sovjet-Rus land zijn en hoe de jonge Russische geleer den daar werken, moet het toeschijnen, dat deze poging met succes bekroond zal worden. Er valt niet aan te twijfelen, dat een aanval, waarin chemie en luchtvaart ge combineerd zijn, schrikbarende gevolgen zal hebben. Sommigen meenen inderdaad, dat de chemische oorlog de minst moorddadige van alle oorlogen is. Het is een feit, dat men, wanneer men afgaat op de na den oorlog gepubliceerde statistieken, opmerkt, dat vele menschen door het gas bulten gevecht gesteld zijn en een naar verhouding klein aantal om gekomen zijn. De Amerikaansche generale staf deelde mede, dat in het Amerikaan sche leger op honderd door gas aange taste soldaten, slechts 1.87 procent stierf, terwijl van de door kogels of granaat splinters geraakte soldaten 23.4 procent omkwam. Sommigen concludeeren hieruit dat het humaner is een stad met gifbommen te bombardeeren, dan met bommen, die de bekende explosies teweeg brengen. Maar daarbij dient opgemerkt te worden dat de soldaten van het Amerikaansche leger allen van uitstekende gasmaskers voorzien waren; hiermede kan een luchtaanval op de burgerbevolking niet vergeleken worden. Bovendien zal een aanvaller, die een stad wil terroriseeren zich er wel voor hoeden uitsluitend van gifgassen gebruik te maken. Hij zou op kundige wijze een aanval met brandbommen, explosieve bommen en gassen weten te combineeren En het is die combinatie, die de zenuwen van het meest evenwichtige volk zal bre ken en die den dood van onschuldige slachtoffers en de vernietiging van kunst werken uit oude beschavingen tengevolge zal hebben Zeshonderd ton in vier en twintig uur Wanneer men er over na denkt, wat dat aan dood en verschrikking kan verspreiden, deinst men ontzet terug. Wat te doen met zulke perspectieven voor oogen? De plechtigst uitgesproken afkeuringen, de meest formeele verboden lijken slechts kinderspel. De eene mensch is als een wolf voor den ander. Wij moeten uitsluiting van den oorlog bewerkstelligen door de lucht vaart ongeschikt voor misdadige doelein den te maken. En daartoe weet lk slechts één middel: de vervanging der nationale luchtstrijdkrachten door een internatio nale luchtpolitie. Die vervanging ls moeilijk. Maar als zij onmogelijk is, gaat onze beschaving ten onder. Aan ons de keuze! (Nadruk verboden) TWEEDE KAMER. ALLERLEI WETSONTWERPEN. In de vergadering van gisteren waren allereerst de volgende ontwerpen aan de orde: 1. Wetsontwerp Wijziging van de be grooting van het Staatsmuntbedrijf voor 1933 (verschillende onderwerpen). 2. Wetsontwerp Begrooting van het Staatsmuntbedrijf voor 1935. 3. Wetsontwerp Wijziging van het tweede hoofdstuk der Rliksbegrootlng voor 1933 (verschillende onderwerpen). 4. Wetsontwerp Begrooting van het RECLAME. 2783 U steU toch ook .prijs op eert merk dat volledige garantie geeft voöf (lief t< vergelijken kwaliteit en (ijnsle grondstoffen Vraag dan Blue Band, ajleert Blue Band, uitverkoren door tienduizenden huisvrouwen, i t/y, ff**:* die zuinigheid combineeren met kwaliteit en smaak. VE R SC H GEKARND Fonds voor de uitvoering van de Tiend- wet 1907 voor 1935. 5. Conclusie van het verslag der Com missie voor de Rijksuitgaven omtrent het Verslag der Algemeene Rekenkamer be treffende hare werkzaamheden over 1933. 6. Wetsontwerp Begrooting van het Ge meentefonds voor 1935/1936. 7. Conclusie van het verslag der Com missie voor de Rijksuitgaven omtrent de Brieven van de Algemeene Rekenkamer ten geleide van haar briefwisseling met de Ministers van Arbeid, Handel en Nij verheid, van Binnenlandsche Zaken en van Sociale Zaken, betreffende de bere kening van het subsidie aan de Roomsch- Katholieke vereeniging „Moederschaps- zorg" te Heerlen. 8. Wetsontwerp Aanvulling van de wet van 25 December 1878, houdende regeling der voorwaarden tot verkrijging der be voegdheid van arts. tandarts, apotheker, vroedvrouw en apothekersbediende. 9. Wetsontwerp Wijziging van de be grooting van uitgaven van het Zuiderzee- fonds voor 1933. 10. Conclusie van het verslag der vaste Commissie voor overleg met de Regeering omtrent vraagstukken en maatregelen, betrekking hebbende op aangelegenheden van handelspolitieken aard omtrent het Aanvullingsprotocol op het protocol van 31 December 1932 tot regeling der beta lingen van de handelsverplichtingen tus schen Nederland en Duitschiand, op 5 Juni 1934 te Berlijn onderteekend 11. Wetsontwerp Bepalingen tot bestrij ding van den Colorado-kever. 12. Conclusie van het verslag der Com missie omtrent de Inlichtingen op het adres van B. Bunschoten, boomkweeker, te Boskoop, houdende verzoek te willen bevorderen, dat hem alsnog een krediet voor zijn bedrijf worde toegekend. 13. Conclusie van het verslag der Com missie omtrent de Inlichtingen op het adres van J. J. Timmner, te Utrecht, be treffende toepassing van het opportuni teitsbeginsel bij vervolging van niet ge slaagde tandtechnici. Bij wetsontwerp nr. 8 (waarbij aan Indische artsen, in het bezit van het aan de Indische Hoogeschool te Batavia ver kregen diploma, bevoegdheid wordt ver leend ook hier te lande de practijk uit te oefenen) heeft mevr. de VriesBruins de vraag gesteld, of het wel noodig is te be palen, dat aan de betrokken personen de vraag kan worden gesteld zich in een be paald onderdeel nader te bekwamen. Drukt men zoodoende niet een zekere min derwaardigheid op het diploma? Neen, vond Minister Marchant; de waarde van het diploma blijft intact; het bedoelde punt moet worden gezien als een aanwij zing voor de betrokkenen, hoe zij zich voor de practijk in Nederland verder kun nen bekwamen. Bij punt nr. 12, adres van een boom kweeker te Boskoop, wien eerst door Mi nister Verschuur en toen door Minister Colijn, steun voor zijn bedrijf door de Re geering is geweigerd, omdat hij zich „in het algemeen niet gedraagt zooals een goed staatsburger betaamt" (hij is name lijk anti-militarist en heeft in Boskoop laten blijken, dat hij ook gewelddadig op treden van de Politie afkeurde), bij welk adres de Commissie voorstelde den Minis ter te vragen, alsnog een onderzoek te wil len instellen, omdat bij eventueelen steun krachtens de Landbouw crisiswet „het ge drag als staatsburger van den verzoeker buiten beoordeeling dient te blijven", heeft de heer van Dijk een amendement verdedigd, hetwelk de conclusie der com missie eenigszins verzachtte; het vroeg namelijk ook wel een nader onderzoek, maar bepaalde zich overigens tot de uit spraak, dat de opvatting van den Minis ter, hier boven vermeld, „in haar alge meenheid naar het oordeel der Kamer te ver gaat". Het korte debat liep over de vraag, of dit amendement wel voldoende was (de heeren ter Laan en Wijnkoop meenden van niet), doch de Kamer heeft het met 50 tegen 24 stemmen aangenomen. En; Zoodoende is dan toch, zij het indirect, aan Minister Steenberghe te kennen ge geven, dat hij niet om politieke redenen dezen crisis-steun aan iemand mag weigeren. De vraag is nu maar, of de Minister aan de beslissing der Kamer gevolg zal geven. Alle bovenvermelde wetsontwerpen zijn overigens zonder debat of stemming aan genomen. BEGROOTING VAN SOCIALE ZAKEN. De afdeeling „Volksgezondheid" van Sociale Zaken zag nog een aantal afge vaardigden in het strijdperk trdden. De heer van der Heide wees op slechte woningtoestanden in Emmen; de heer Sneevliet hield een pleidooi voor maat regelen tot verdere huurverlaging; de heer Vos gaf een serie wenken met betrekking lot de volksgezondheid en sprak er zijn vreugde over uit, dat deze over het alge meen goed moet worden genoemd, maar wees op het feit, dat steeds meer onbevoegde tandheelkundigen de practijlt gaan uitoefenen. Hij vroeg voortdurende bevordering van het ziekenfondswezen. Minister Slotemaker heeft de verschil lende sprekers beantwoord en mede gedeeld, dat een wijziging van de genees middelen-wet spoedig te wachten is. Do verpleegsters-opleiding is in studie. Wat het denkbeeld betreft, om door middel van de radio hygiënische voorlichting te geven: dit ligt op den weg der omroepvereenigln- gen, zei de Minister. Met de onbevoegde tandheelkundigen zal eventueel de Inspec tie der volksgezondheid zich bemoeien. Ter bescherming van natuurschoon zal de Minister gaarne het denkbeeld van samen werking met provincies en gemeenten overwegen. Inzake het hoofdpunt van het debat, de daling der huurprijzen, ver klaarde de Minister dat deze bezig is auto matisch dóór te zetten. Hij demonstreerde dit met allerlei cijfers: in 261 gemeenten is een huurverlaging van bijna 1.2 mil- lioen per jaar bereikt, al blijven de tarie ven van water, gas, licht hier een belem merende factor. De Minister liet voorts uitkomen, dat er eenige bereidheid is onder de leiders van hypotheekbanken om te komen tot verlaging der hypotheekrente: het hangt eenigszins af van een voorge nomen conversie van pandbrieven. Zoo doende zal ook verdere huurverlaging intreden. En dan ook deze ook bevorderd worden door stelselmatige aanbouw van woningen. Hieraan bleek de Minister groote beteekenis te hechten. Er moet ge bouwd worden, zei hij, en hij zal het bou wen door vereenigingen krachtens dë woningwet aanmoedigen. De in verband met de huurprijzen Inge diende motie-Drees (waarin o.a. gevraagd wordt een wettelijke regeling tot verlaging van huur van particuliere woningen) zal ingevolge advies van de Minister een op voorstel van den voorzitter, eerst later in stemming komen, als de resultaten bekend zijn van het overleg, dat tusschen de Minister en andere nog hangende ls. Op het eind van dezen laatsten parle mentaire dag der week hebben enkele sprekers nog het woord gevoerd over de werkloosheidsverzekering. Het ls thans niet de tijd vond de heer Amelink om tot een wettelijke Tregeling te komen, maar hij waarschuwde ernstig tegen ver dere verlaging der subsidie aan werkloo- zenkassen. En de heer van den Tempel onderstreepte deze waarschuwing: bij ver dere vermindering zou vond hij feite lijk de heele verzekering ln gevaar komen. Een wettelijke regeling achtte hij dringend noodig. evenals de heer Hlemstra, die in het licht stelde dat vele kassen thans al onvoldoende zijn. Ook de heer Loerakker pleitte voor een wettelijke regeling, als de eenige weg om afbraak te voorkomen. Eindelijk heeft de heer Kupers nog ge vraagd om strenge handhaving van de bepalingen inzake het weren van buiten- landsche arbeidskrachten; die bepalingen werden ontdoken en het aantal vreemde lingen neemt geregeld toe. De Minister van Sociale Zaken zal op deze betoogen de volgende week ant woorden. HAGENAAR.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 13