Nog eens de brand in den Rijksdag. J5'»e Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Woensdag 5 December 1934 Derde Blad No. 2291? Verklaring van gewezen Nazi-leiders. GEMENGD NIEUWS. LAND- EN TUINBOUW. SPREEKCEL. CRISIS-BERICHTEN. KUNST EN LETTEREN. get „Journal" van gisterochtend publl- ueit een belangrijk document over den (jksdagbrand. Het Is een verklaring van (jil Ernst, mede onderteekend door zijn jneraden Fiedler en Mohrenschlld, waar 3 deze Nazi-leider bekent, dat hij met olele partljgenooten den brand in het jjksdaggebouw aangestoken heeft. Deze verklaring Is door Karl Ernst op ioid om hem tegen pogingen van de qtljleiders om hem uit den weg te rui en te vrijwaren. Zij dateert van 3 Juni n» dit Jaar en Ernst zond ze naar Zwe- 01, in de hoop dat de wetenschap, dat «t stuk in het buitenland was, dus bui- in het bereik van de Nazi's, en dat het ij zijn dood gepubliceerd zou worden, zijn «n beschermen zou. HU was van plan aan zUn vUanden mede te deelen, aar zijn onverwacht vermoorden op 30 zul, tegelUk met de twee genoemde ver- ouwensmannen Fiedler en Mohrenschild, aakte dit onmogelUk. Het document Is jgens het „Journal" o.a. in handen van ranting geweest, maar was tot dusver M openbaar gemaakt. Bet „Hbld." ontleent aan genoemd ransch blad nog het volgende: In het stuk begint Ernst uiteen te zet- p, dat hU bU geruchte vernomen had, itGoering en Goebbels hem wilden aan- liken. Mocht ik gearresteerd worden, iirijft hU, dan moeten zU er van in ken- i gesteld worden, dat deze verklaring het buitenland is. Ze mag slechts open- iii gemaakt worden indien een van ons kén er last toe geeft of in geval ik op »e!ddadige wUze mocht omkomen. Vervolgens verklaart Ernst, dat hU met 3 twee onderchefs van zijn S A.-groep J7 Februari 1933 den Rijksdag in brand stoken heeft, met de bedoeling daarmee zaak van den „Führer" en van de itij te dienen. Het geschiedde om den threr" in staat te stellen, tot eiken ijs het marxisme te bestrijden, want olang deze wond niet genezen was kon iltschland niet weer gezond worden. „Ik treur mUn daad niet", schrUft hU, „en zou die zoo noodig weer verrichten. Wat betreur is dat die daad aan creaturen Goebbels en Goering gelegenheid ge iten heeft verhoogd te worden, zU, die de en den „Führer" verraden en hem hun leugens en hun bedrog trachten rerstrlkken in het weefsel van hun ma- ruvres tegen de S.A. en hun aanvoer- Ik ben Nazi. Ik ben overtuigd, dat natonaal-soclalisme staat en valt met SA." Imst geeft dan de bijzonderheden van samenzwering. Weinige dagen voordat Sari's aan de macht kwamen werd hU Ooering geroepen, waar hU ook Goeb- aantrof, die een plan ontwikkelde, wilde een communistischen aanslag geren op déil „Führer" te Breslau. lines was reeds naar BerlUn geroepen de bUzonderheden vast te stellen, ar twee dagen later, in een vergade- tf, waarbU Goebbels niet aanwezig was, am Goering tegen dit plan op, omdat bang was dat het echte aanslagen ver- Raken zou. Inderdaad werd het plan opgegeven, een nieuwe samenkomst kwam Goe- met het denkbeeld, het oude keizer paleis in brand te steken of een bom «erpen in het ministerie van binnen- tehe zaken. Goebbels gaf de voorkeur i het in brand steken van het Rijks gebouw, hetgeen het voordeel oplever - dat de Nazi's zich konden voordoen verdedigers van de volksvertegenwoor- Goering was het daarmee eens en dien- ueenkomstig werd besloten. Oorspronke- i werd als datum 25 Februari vastgesteld dagen vóór de verkiezingen. Heines, Sdorf en Ernst zouden den brand stich- en Goering zou zorgen voor zeer brand stoffen van geringe volume. Als ge- van de omstandigheden ondergaat het B nog eenige wijzigingen. Goering stelt gebruik te maken van de onderaard- e gang tusschen zijn woning en het tsdaggebouw, en op voorstel van Goeb- rordt besloten, den datum op 27 Fe ci te steUen, omdat de 26ste een Zon- was. dag waarop geen ochtendbladen schijnen, zoodat de brand dan als ver sas-argument niet dadelijk voldoende üploiteerd kon worden. Als uur koos uur 's avonds, om de radio-mede- tüngeri nog te kunnen gebruiken. De taking moest op de communisten lm. "vee dagen van te voren was alles goed ïbereld en de brandbare stoffen ter abe gebracht. Ze bestonden uit een Kal blikken met een fosforhoudende op- die uit zichzelf ontbrandde, en een Jr liter petroleum, vast had besloten met zijn twee kame- a zelf den brand aan te steken. Eenige a vóór den bepaalden datum vernam van Helldorf, dat er iemand in Berlijn ccpgedoken. dien men er zeker wel toe bsfn kon mede te werken aan de klstichtlngde Nederlander Van der Ernst verklaart, hem vóór den aan- tiet gezien te hebben. Met Helldorf Me Ernst alle bijzonderheden. „De bilander moest alleen handelen in de eil met zijn eigen middelen. Wij zou- l.het doen in de zittingszaal en de les pas perdus", een half uur vóór der Lubbe. moeilijkheid bestond daarin", zoo ^•It het verhaal, „den vastgestelden Bed in acht te nemen. De Nederlan- ®oest den Rijksdag binnen komen op ®genbllk. waarop wij het gebouw al hadden en het vuur aangestoken hem met het gebouw vertrouwd Wen liet Helldorf hem het bezoeken, «sloten dat van der Lubbe door het 'van het restaurant naar binnen zou 0 waar dit het gemakkelijkst was. hij eepakt. dan liepen wij toch risico, [I'm we ook een paar minuten later, i'hsr te zijn dat van der Lubbe niet laatste oogenblik terugdeinzen zou Sander hem den geheelen middag vwnb!lk HU bracht hem naar den S?? en volgde hem met de oogen bii cnmerijZoodra Sander gezien had gelukt was. telefoneerde hij aan Hanfstaengl in het Paleis van Justitie. Tot op het laatste oogenblik werd van der Lubbe in de meening gelaten dat hij al leen optrad". Ernst deelt dan verder mede, dat hij en zijn kameraden met caoutchouc-laarzen aan om niet gehoord te worden door de onderaardsche gang het gebouw binnen kwamen. Om kwart voor negenen waren ze in de zittingzaal Daar en in de Kaiser Wilhelmzaal werden verschillende brand haarden in gereedheid gebracht. Stoelen en tafels werden met het fosforhoudend mengsel bestreken, gordijnen en tapijten met petroleum gedrenkt. Om vijf minuten over negenen was alles klaar en verwij derden de brandstichters zich. De zelfont branding van den fosfor zou een half uur na het aanwenden van het mengsel plaats hebben. De verklaring eindigt met de herhaling, dat Ernst en zijn twee kameraden Fiedler en Mohrenschild al het werk gedaan heb ben Bulten Goering. Goebbels. Roehm, Heines, Klllinger en later Hanfstaengl en Sander wist niemand iets van hun plan af. Of het waar is dat Hitier zelf eerst na de gebeurtenis vernomen heeft dat het de S.A. waren, die den brand gesticht hebben, weet. Ernst niet. „Ik schrijf dit document", zoo besluit hij, „om mij te beschermen tegen de plannen van Goering en Goebbels. Het zal door mij vernietigd worden indien de verraders het loon krijgen dat ze verdienen. Een sensationeele brief van Ernst aan Heines. Dezer dagen verschijnt het reeds aan gekondigde Witboek over de terechtstel lingen van den 30sten Juni. dat samen gesteld is door den Zweedschen senator George Branting, die ook lid is van de Internationale commissie tot hulpverlee ning aan de slachtoffers van het Duitsche fascisme. Een correspondent der „N.R.Crt." was in de gelegenheid, den inhoud van een daarin vervat document weer te geven, n.l. een brief van den Obergruppenführer der Berlijnsche S.A. Ernst, aan zijn per soonlijken vriend en collega te Breslau, Heines. Deze brief is geschreven na de eerste groote discussie tusschen Roehm die in het volgende als de „chef" is aan geduid en Hitler, met wlen in den brief „hij" is bedoeld. Naar men weet, zijn Ernst Heines en Roehm bij of kort na de ge beurtenissen van 30 Juni gedood. Wij moeten, zegt de „N.R.Crt." het document voor de verantwoordelijkheid laten van den Zweedschen senator Branting en geven het in zoover onder voorbehoud weer. Deze brief, die een zonderling beeld geeft van de meeningen, welke men onder de leden van de N.SD.AP. van elkaar koesterde, is 5 Juni gedateerd en luidt als volgt: „Beste E." (voorletter van Heines.) „De chef (Roehm) „is eindelijk bij hem" (Hltlerl „geweest. Lange discussies. De chef zei, dat het tot 's morgens had ge duurd. Hij" (Hitier) „had weer, zooals vaak bij dergelijke gelegenheden, gegriend en hem (Roehm) bezworen toch te ge- looven, dat hij (Hitier) honderdmaal liever hem, den chef, aan het hoofd van een vereenigd leger zou zien, dan een ouden droogstoppel uit de oude-mannetjes vereeniging van Neudeck. Maar het ging niet. Algemeene moeilijkheden. Egards tegenover het buitenland. Om kort te gaan nou, je zult den chef zelf wel binnenkort spreken en meer van hem hooren. Het eind van het lied was een be lofte over en weer om niets te ondernemen voor de oude heer den kraaienmarsch blies. Dan zouden wij zien. „Dat beteekent echter voor ons, dat wil thans geducht moeten aanpakken, want één ding is zoo klaar als een klontje: wanneer wij wachten tot het dien sloo- men Egyptenaar" (Hess, omdat hij in Egypte is geboren) „gelukt den lamme (Goebbels) „met de portemanteau" (Goe ring) „tegen ons op één lijn te brengen, dan zijn wij voor de haaien. Wij moeten handelen en die kerels de loef afsteken. Hermann" (Goering) „houdt van door tasten en al kan hij den lamme ook niet zien. tegen ons maakt hij, wanneer het moet. zelfs met den „zwarte" (S.S.-aan- voerder Himmler) „gemeene zaak. „Wij moeten dien kerels het onder hun billen zoo heet maken, dat zij niet meer op de blaren kunnen zitten. Ik persoon lijk moet den lamme" (Goebbels) „voor mijn rekening kunnen nemen. Jammer, dat R." mij destijds in de armen is ge vallen, toen ik dien lamme zijn hersenen wilde inslaan voor zijn smerige zinspelin gen bij mijn huwelijk. „Ik heb met den chef ook nog jouw brief besproken. Je weet, ik hecht anders niet bijzonder veel aan gepraat en gé- schrijf. De chef is het met je eens dat wij op alles moeten zijn voorbereid. De lamme kan ons de gekste stukjes draaien. De chef heeft zijn belangrijkste materiaal reeds in veiligheid gebracht. Ik heb na mijn onderhoud met hem de verklaring omtrent de Februari-geschiedenis (brand in den Rijksdag) onderteekend, die M. (Mohrenschilt, adjudant van Ernst) op mijn aanwijzingen geschreven heeft. Die is ook in goede handen. Wanneer mij het geringste overkomt barst de bom. Voor alle eventualiteiten stuur ik je hierbij een onderteekend af schrift: bewaar het goed. Je moest eigen lijk ook je rommeltje ergens in verzekerde bewaring geven. Lees dat ding eens door; het is de sterkste pijl die wij op onzen boog hebben, wanneer het water aan de lip pen komt en alles misloopt, misschien helpt het ook niet. Met schrijven is de lamme ons de baas; onze kracht ligt op ander terrein en daar moeten wij dan ook van leer trekken. „Maar dezen keer moet je met ons tot het uiterste gaan. Ik heb al een plannetje uitgedacht waarbij de dingen van den lamme niets zijn. Immers je mag niet weder er op los stuiven, vóór de zaak hee- lemaal voor elkaar is. Hoofdzaak is den lamme te treffen, dat is mijn opinie. Ook de chef heeft slechts één doel; Hermann DE VERLOREN ARMBAND VAN PRINSES JULIANA. Waarde schromelijk overdreven. Volgens latere inlichtingen zou het door de „Tel." opgegeven bedrag voor de waarde van den door Prinses Juliana te Londen verloren armband schromelijk overdreven zijn. Deze zou niet meer dan tusschen de 100 en 200 pond waard zijn. ONGELUKKEN TE HAARLEM. Gisteravond om 6 uur stond de 32-jarige R. op de Fonteinlaan te Haarlem naast zijn motorbakfiets, welke hij wilde repareeren. De fiets was niet verlicht, terwijl de man bovendien midden tusschen twee straat lantaarns in, dus op een der donkerste plekken van de laan stond. Plotseling werd de man gegrepen door een passee- rende vrachtauto en tegen den grond ge slingerd, waar hij bewusteloos bleef liggen. Na door een juist passeerenden dokter voorloopig verbonden te zijn, is hij per zie kenauto naar het Diaconessenhuis overge bracht. Hij bleek een schedelfractuur te hebben bekomen. Zijn toestand is levens gevaarlijk. De auto, die de aanrijding had veroor zaakt, was doorgereden, doch de bestuur der, de 50-jarige C. uit Heemstede, werd later door de politie aangehouden. Hij verklaarde noch den aangereden man, noch de aanrijding te hebben bemerkt. Een tweede aanrijding had plaats op den Heerenvest te Haarlem om ongeveer kwart voor acht. De 52-jarige Van K. reed daar per fiets in de richting van de Am- sterdamsche Poort tusschen de tramrails. Achter hem naderde een tram van de N.Z.H.T.M., waarvan de bestuurder, naar deze later aan de politie verklaarde, door de lichten van een auto werd verblind. Zoodoende reed de tram op den fietser. Dé fiets werd opgeduwd, doch de man kwam gedeeltelijk onder den baanschulver te recht. Met zeer ernstige hoofdwonden is hij naar het St. Elisabethsgasthuis overge bracht. Ook zijn toestand is levensge vaarlijk. o BRANDSTICHTING. De winkelier W. D. te Giethoorn, wiens woning Zaterdagavond is afgebrand, is na een langdurig verhoor ten gemeentehuize, met zijn echtgenoote ln verzekerde bewa ring gesteld onder verdenking van brand stichting. VAN DEN BOK GEVALLEN EN GEDOOD. Op den rijksweg tusschen Beek en Neer beek (L.) is gistermiddag omstreeks half zes de 60-Jarlge V.. uit Beek. die met paard en wagen van de staatsmijn Maurits kwam van achteren aangereden door een autobus uit Maastricht. V. wejrd van den bok ge slagen, waarna de dood spoedig intrad. -o HET DRAMA TE TILBURG. Bij onderzoek is kunnen worden vast gesteld. dat de te Tilburg verdronken per sonen zijn de 21-jarige mej,.Van Soest uit de Elzenstraat en de 24-jarige tuinman Vriens, wonende aan het Lijnsheike. BUITENLANDSCH GEMENGD. AARDBEVING IN HONDURAS. In het departement Ocotepee (Hondu ras) heeft zich een zware aardbeving voor gedaan. Drie plaatsen met een totaal-be volking van 6500 personen zouden hierbij zijn verwoest. o DE OVERSTROOMINGEN IN AUSTRALIË. Een dijk, die de stad Mocroopha in den staat Victoria beschermt, dreigt door het water te worden meegesleurd. Alle beschikbare arbeiders zijn gemobili seerd. Het grootste gevaar schijnt geweken, maar de thans veroorzaakte schade beloopt 2 millioen pond sterling. met diens uniform ook de huid afstroopen. Nu men het eene doet en het andere niet nalaat moet de eerste maatregel zijn die twee van hem (Hitier) te schelden. Hem moeten we hebben, hij moet met ons mee doen dan komt de zaak zeker in orde. Over mijn plannetje zal Fl. (Fiedler, ad judant van Ernst) je wel meer influiste ren; Je kunt hem blindelings vertrouwen. Ik ga met alles wat de chef heeft gezegd en wat je weldra zullen hooren accoord, maar den lamme draal ik den nek om, dat kan geen mensch me beletten; maar eerst krijgt hij een pak ransel dat hij verdient. Dat dit hondsvot mij er indertijd ln liet vliegen, maar mij daarna nog voor den gek hield ben ik niet vergeten. De chef meent dat wij niet vóór het partijcongres onzen slag moeten slaan. Hij heeft bericht gekregen dat de oude heer nog tien jaar leven kan. Ik ben het daar mede niet eens. Daar echter allen zeggen dat de chef gelijk heeft kan je er niets tegen doen, maar na het partijcongres moet de zaak dan ook loopen. Ik ga de eerstvolgende weken met verlof, moet er eens met haar (Ernst's vrouw) uit. Zend mij door tusschenkomst van Fi. een door slag van je materiaal; stel het niet uit, wees voorzichtig met Sch. (Schmidt, bij naam „juffrouw Schmidt" adjudant van Heines). Er wordt allerhand gefluisterd. Vertoon je niet zooveel met hem. De chef vertelt dat hij (Hitler) een opmerking in die richting had gemaakt. „Ruim Je tent op! Onze vriend uit de Albrechtstrasse (d.w.z. de Gestapo) heeft mij verteld dat de zwarte (Himmler) bin nenkort bij verschillende van onze men- schen een beetje inspectie wil laten hou den. Nu bij mij kan hij terecht. Ik heb een mooie verrassing voor hem klaar liggen. „Oude jongen het ga je goed!" Je Carlos (bijnaam van Ernst). ONTPLOFFINGEN TE MAAGDENBURG EN KEULEN. Bij de machinefabriek Polte in Maag denburg heeft gisteren een onploffing plaats gehad waardoor een mannelijke en een vrouwelijke arbeider gedood werden. Vijf arbeiders werden zwaar en drie licht gewond. De ontploffing is teweeggebracht door een steekvlam. Gisteravond heeft in Keulen-Kalk een hevige ontploffing plaats gehad, doordat een glazen ballon met een brandbare vloeistof bij de uitlading in den kelder van een apotheek brak. Er ontwikkelde zich gas, dat zich door het geheele huis ver spreidde en tenslotte tot ontploffing kwam. De voerman die de ballon uitge laden had. werd op den vloer van de eer ste verdieping geslingerd. In het geheel zijn voor zoover men heeft kunnen vaststellen, tien personen gewond. TUMULT IN DE BIOSCOPEN TE DUBLIN De film van het huwelijk van den hertog van Kent en van prinses Marina is op bevel der autoriteiten van het program der bioscopen te Dublin geschrapt, daar het bij de vertooning van de film tot hef tige tumultscènes gekomen is. Communis tische en extremistische republikeinen hielden fluitconcerten en stieten kreten uit als „Weg met het imperialisme!" en „Denkt aan Sir Roger Casement!" In een bekende bioscoop te Dublin werd zelfs door manifestanten het doek stuk gesneden. Het kwam tot zoo heftige too- neelen, dat de politie moest worden ver sterkt, om de orde te kunnen handhaven. ULM'S TOCHT MISLUKT. De vlieger in gevaar. De vlieger Ulm, die Maandag in Oakland in Callfornië was opgestegen voor een vlucht over den Stillen Oceaan naar Australië heeft om 8 uur 55 na twee uur vergeefs te hebben gepoogd het vliegveld te Honoloeloe te bereiken. S.O.S.-seinen uitgezonden. Daarop zijn verscheidene marinevliegtuigen opgestegen om Ulm te zoeken. Tegen den middag had Ulm reeds geseind, dat hij uit den koers was geraakt en nog slechts weinig brandstof aan boord had. Hij verzocht toen dringend om rich- tingsseinen. Daarop zijn een kustwacht schip en een vrachtschip onder vollen stoom de haven van Honoloeloe uitge- loopen, om naar het vliegtuig uit te kijken. Ulm is ten zuiden van Honoloeloe op zee gedaald en zou 2 uur kunnen drijven. De plaats waar Ulm is gedaald, is bekend. Later werd gemeld, dat de President Coolidge, een Amerikaansch schip. Ulm heeft gevonden. De kapitein had bericht, dat hij een boot uitzette om Ulm en zijn beide metgezellen aan boord te nemen. Bevestigd is dit laatste echter nog niet! SPOORWEGONGELUK BIJ" BROOKLYN. Bij een botsing van twee goederentrei nen te Brooklyn (V. St.) zijn een machinist en een stoker om het leven gekomen en acht lijnwerkers gewond. RUNDVEE-FOKVEREENIGINGEN IN ZUID-HOLLAND. Algemeene vergadering van den provincialen bond. Gisteren heeft de Provinciale bond van rundvee-fokvereenigingen in Zuid-Holland in Rotterdam onder voorzitterschap van den heer P. Jas een algemeene vergadering gehouden. Naar aanleiding van een uitnoodiging dienaangaande heeft de vergadering be sloten dat de bond zich met andere orga nisaties zal doen vertegenwoordigen bij een afvaardiging naar den minister van Eco nomische Zaken ter bespreking van de nieuwe regeeringsmaatregelen, te weten die omtrent de afslachting van vaarzen, de teeltregelilng van kalveren in 1935 en de uitbetaling voor fokvee, en ter indiening van het verzoek bij afschaffing in overleg te treden met den bond. Langdurig heeft de vergadering zich bezig gehouden met de vraag, of er reden is om het volgend jaar weer een fokvee- dag te houden, in verband met de ten toonstelling welke het Ned .Rundveestam boek voor 1935 organiseert. Op deze ten toonstelling zullen namelijk in afwijking met die van 1923 en 1928, toen de keuring berustte bij één centrale stamboek-com missie voor het geheele land, de verschil lende bonden keurend optreden bij de deelnemende vereenigingen, waardoor de uniformiteit niet meer gehandhaaft blijft, en de bonden een min of meer zelfstan dige positie behouden en een eigen cachet kunnen geven aan het geheel van de in hun verband ingezonden collectien. Door deze omstandigheid zou de voorzitter wees er op een fokveedag te Rotterdam het volgend jaar eigenlijk overbodig zijn. De vergadering sprak zich uit voor deel neming aan de nationale tentoonstelling te Utrecht (die dezen keer minder dan vroe ger zal zijn gericht op de belangstelling van het buitenland ,maar thans voorna melijk voor Nederland zelf is bedoeld). Besloten werd in 1935 niet een fokveedag te houden. Op de technische regeling van de deelneming te Utrecht zal men in de voorjaarsvergadering nader terugkomen. De begrooting is goedgekeurd, zij ver meldt een eindcijfer van f. 350. Bij de bestuursverkiezing is de periodiek aftredende heer P. Jas herkozen; in de tweede vacature van den heer B. Wester- veld (Nieuw-Helvoet)die zich niet her kiesbaar had gesteld, is de heer C. J. Leenheer uit Rhoon, benoemd. (N. R. Crt.). HET LEIDSCHE INSCHAKELINGSPLAN. Naar aanleiding van het ingezonden stuk betreffende bovengenoemd plan ln ons Blad Van gisteren, verzocht het Leidsch Crisis Comité ons mede te deelen. dat dit plan in gedrukten vorm verkrijgbaar is en na storting van één kwartje op gironum mer 188960 franco wordt toegezonden. TOEWIJZING VAN FOKZEUGEN VOOB HET SEIZOEN 1935. Door de Nederlandsche VeehouderscentraM Ten aanzien van de periode 1935 (I Januari 1935—1 Januari 1936) zullen in totaal 2.200.000 biggenmerken toegewezen kunnen worden, terwijl de toewijzing aan iederen varkenshouder volgens daartoe opgestelde schalen zal geschieden. Ten aanzien van het ten hoogste tege lijkertijd te houden aantal fokzeugen zal de bepaling in artikel 2 onder 3o van het Reglement Varkenshouderij 1934 ook voor het seizoen 1935 van kracht blijven, het geen inhoudt, dat ook voor 1935 het ten hoogste tegelijkertijd te houden aantal fokzeugen ten nauwste verband zal hou den met het toegewezen aantal biggen merken. Deze fokzeugen-toewijzing 1935 zal namelijk vastgesteld worden door het aan. tal biggenmerken, dat aan den betrokken varkenshouder werd toegewezen, te dee len door 14, waarbij '/i en breuken boven '/r naar boven en breuken beneden '/t naar beneden worden afgerond. Inzake de boventallige toewijzing van fokzeugen zal de voor 1934 vastgestelde regeling voor het komende seizoen in groote lijnen gehandhaafd blijven. Be paald is namelijk, dat tén aanzien van het seizoen 1935 voor een zoodanige boventallige toewijzing uitsluitend in aan merking komen: lo. Houders van sterzeugen of daar mede door de Commissie van Toezicht op de Selectie-mesterijen gelijk te stellen geimporteerde zeugen. 2o. Fokkers van uitsluitend stamboek varkens, die regelmatig dragende volbloed zeugen voor den handel fokken en ver- koopen. 3o. Varkenshouders, die gewoon waren meerdere dragende zeugen voor handels doeleinden te houden. In de onder 3e aangewezen gevallen zal de betrokken provinciale landbouw crisis-Organisatie de extra toewijzing eerst kunnen verleenen, nadat de Neder landsche Veehouderijcentrale hieraan haan goedkeuring heeft gehecht. CRISIS-ZUIVEL-CENTRALE. De Crisis-Zuivel-Centrale maakt he kend, dat voor de periode van 9 Dec- tot) en met 15 Dec. 1934 de prijs voor het taxc- gedeelte van consumptlemelk, gekocht op Regeeringscontract, is bepaald op 6 1/4 ct. per liter, met dien verstande, dat voor melk van de eerste klasse deze prijs wordt verhoogd met de kwaliteitspremie en voor die van de derde klasse wordt verminderd met de kwaliteitsafdracht van 1/4 ct. De afdracht van andere in consumptie gebrachte melk is vastgesteld op 2 ct. per liter. DIRIGENT FURTWANGLER NEEMT ONTSLAG. Als gevolg van zijn standpunt inzake het geval „Hindemith". De beroemde Duitsche dirigent Furt wangler een der eerste onder da eersten! heeft den Rijkspropaganda- minister dr. Goebbels verzocht hem te- willen ontslaan uit zijn functies van vice- president van de Rijksmuziekkamer en als leider van het Berlijnsch Philharmonisch orkest. Tevens heeft hij den Pruisischen minister-president verzocht, hem te ont slaan uit zijn functie van hoofddirecteur der Berlijnsche staatsopera. Beide minis ters hebben de verzoeken van Furtwangler ingewilligd. Furtwangler heeft hiermede de conse quentie getrokken uit de ernstige indirectel aanvallen, die door de nationaal-socialis- tische „Kulturgemeinschaft" tegen hem gericht zijn wegens zijn interventie ten gunste van den componist Hindemith, wiens muziek, gelij'k bekend, sinds korten tijd verboden was. Furtwangler heeft in de Deutsche Allge- meine Zeitung een pleidooi geschreven! vóór Hindemuth, waartegen de „National Sozialistische Kulturgemeinschaft" protes teerde, in verband met het feit. dat Furt wangler de uitdrukkingen „politiek aan- brengsysteem" en „zekere kringen" in zijn artikel had gebruikt. De „N. S. Kulturge meinschaft" heeft er daarbij op gewezen, dat het een officieel orgaan is. Dat dit officieele orgaan niets wil weten van den „cultuur-bolsjewistischen Hindemith" heeft niets uitstaande met politieke aanbrengerij, zoo wordt verklaard. De N.S. Kulturgemeinschaft wijst en verder op, dat de veroordeeling van denl componist Paul Hindemith ook niets te maken heeft met de waarde of de on waarde van zijn muzikale scheppingen. Het nationaal-socialisme stelt de beoordeeling van den persoon boven de beoordeeling van zijn werk Het „Zwölf Uhr-Mittagblatt" schrijft, dat Furtwangler de meest Duitsche van alle Duitsche kunstenaars is en dat hij be hoort- tot hen. aan wie niet „gleichzuschal- ten" is, omdat de gebeurtenissen van den dag niet aan hun grootheid raken. Furt wangler heeft zich echter vergist, indien hij meende, dat ook Hindemith tot deze grooten zou behooren. De „Deutsche Allgemeine Zeltung"- schreef evenwel: „Van de zijde der regeering is in het moeilijke vraagstuk der critiek bij herha ling verklaard dat zij op alle gebied be schikt over de beste raadgevers en de beste vakmannen. Voor ruime kringen in het Duitsche volk mag Furtwangler, afgezien van zijn eere-ambten, als zulk een raad gever en vakman worden beschouwd en wij hopen dat de controverse aldus zal worden opgelost dat in onzen toch reeds zoo gespannen tijd de scheuring in het muziekleven worde vermeden". Deze wensch van de „Deutsche Allge meine Zeitung" is dus onvervuld gebleven. Ook deze „groote" zal Duitschland nu voortaan waarschijnlijk moeten missen....

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 9