Elke waschmachine draait maar de VELO wascht. SPIT THIJS IJS EN DE WINTERKONING LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Zaterdag 1 December 193f Sinterklaas-Heerlijkheden. GEMENGD NIEUWS. RECHTZAKEN. hdiH:i:M«u;u BURG. STAND VAN LEIDEN POSTZEGELALBUMS. MARSEPEIN. Noodïg is: 1 pond amandelen. pond suiker. Bereiding: De verhoudingen kan men natuurlijk naar behoefte verkleinen De amandelen goed versch gepeld en alleen, die volkomen wit zijn gebruiken. Enkele bittere amandelen er door heen Met wa ter zoo fijn draaien als mogelijk ls; min stens viermaal er door Dan in een schoo- ne pan op het vuur. De witte kleur mad niet verloren gaan, maar zoolang tot de massa niet dan met de grootste moeite van den bodem is af te houden. Dan in een wit geëmailleerde bak. met een doek er over heen, koud laten worden. Daarna met zooveel poedersuiker er door als noo- ölg is. om een mlssa te verkrijgen, de marsepein modelleeren. Een andere gemakkelijke methode ls: l! pond amandelen, 2' pond poedersuiker te nemen. De amandelen met l pond sui ker twee keer doordraaien. Bij dsn der-, den keer 3V; ons poedersuiker toevoegen. Doordraaien Bij den vierden keer weer 3]/» ons suiker. Draai nu tot de massa taai ia en iets vettig aanvoelt. Een dag laten lig gen en bij het gebruik zoo noodig nog wat poedersuiker toevoegen, om het ge makkelijker te kunnen modelleeren. Wil men de marsepein doen glanzen, be smeer ze dan met opgeloste cacaoboter, die niet te warm mag zijn en dus voor zichtig gesmolten dient te worden op zacht vuur. Het glanzen moet geschieden in een warm vertrek en de marsepein zelf mag niet te koud ztjn. Het effect, wanneer de cacaoboter daarna in de koelte ge droogd is, moet bijzonder fraai zijn. TAAI-TAAI. Noodig is: 1 pond Zeeuwsche roggebloem. 1 pond patent roggebloem. l'/i pond Melado. 50 gr. anijszaad. 16 gr Potasch. (Of: 3'/r pond patent roggebloem. 2 pond Melado, 30 gr anijszaad, 16 gr. Pot asch). Bereiding: Het meel op de aanrecht; de Melado, met of Zonder water, koken en vlug doorheen mengen en het anijszaad. Het deeg mag niet kleverig zijn, dan kan men het niet snijden. Taai moet warm verwerkt dus het deeg afdekken en tel kens een stuk afsnijden om te verwerken. Men kan er aardige poppen van maken. Half Melado en half zwarte stroop geeft Taai-Taai. doch van minder kwaliteit. De taai daarna heet bakken, alleen heel dik ke stukken minder warm. Neemt men in- plaats van anijszaad kaneel en gember, dan krijgt men heerlijke gember-taai. In de groote stukken kan men dan gehakte gember er door snipperen. I SPECULAAS. 1 Noodig is: 1 K G bloem. 3 ons boter. 6 ons poedersuiker.- 40 gram speculaaskruiden, l ons sflcade (fijngehakt). 1 ons amandelen. 1 theekopje melk. 6 gram koolzuur. Bereiding: Kleine hoeveelheden natuur lijk in verhouding te verminderen. Zeef de bloem in een schoone pan, voeg alles er nu aan toe en meng het geheel goed dooreen. Op een beboterd bakblik wordt dit deeg uitgestreken en in een warme oven of op het vuur gebakken. Nu kan men er de figuren uitsteken, die men wenscht Snel snijden met handige zaag- bewegingen. Heeft men iets om de specu laas mee te ..stempelen" druk er dan een aardig figuur mee op het gesneden deeg. PEPERNOTEN. Noodig ls: 200 gram bloem. 200 gram suiker. 4 eieren. Bereiding: Klop van de eieren alleen de dooiers met de suiker. Voeg daaraan toe de bloem, enkele lepels stroop (blanke), een lepel boter, wat peper, zout, kaneel en nootmuscaat 'niet al te veel) en kneedt hiervan dobbelsteentjes, die men in een heeten oven bruin laat branden. Laat ze vooral goed afkoelen, voordat ze gegeten worden, want anders is het een te zware spijs voor normale magen. HYLIKMAKER Het échte, oude Sinterklaasgebak. Noodig is: 2 pond bruine suiker. 8 ons honing. 1 dL. water, 4 pond en 2 ons meel. 20 gram potasch, 80 gram speculaaskruiden of: kaneel, nagelen en nootmuscaat in gelijke hoeveel heden dooreen gemengd. Bereiding: Suiker, honing en water koken en door 't meel mengen. Koud laten worden, dan de potasch er door werken en de kruiden. Uitrollen in vierkante stuk ken. die op elkaar gelegd worden. Bestrij ken met ei. bestrooien met greinsulker. Drove gehakte oranjesnippers en gehakte suc3de. Ook kan men de plakken uitsnijden ter grootte van Jan Hagel. KANEELKOEKJES (honingkoekjes). Noodig is: 2'/j ons bruine suiker. 2' ons honing. 8 ons meel 5 gram ootasch Kaneel Bereiding: Honlnv en "Uiker op 't vuur to' "Qt vaat koken de" door 't meel men gen Ms ^et '.--••a ie -ouPn tot dunne p'akje: en aan -L.v.- pit ctnkte dun u!tro1'cn en uitsteken eep flvuur- vormpje, b.v. een bom' -la a tv or mole (Nadruk verboden). AUTO-ONGELUKKEN BIJ HALFWEG. Meerdere personen gewond. Onder de gemeente Haarlemmerliede ls gisteravond te ongeveer negen uur bij Halfweg een ernstig verkeersongeluk ge beurd. Een auto. waarin een heer en een dame uit Amsterdam waren gezeten, en die ver moedelijk met groote snelheid in de rich ting van Haarlem reed. vloog eensklaps van den rijweg de trambaan op. dwars over de rails en botste vervolgens met groote kracht tegen een lichtmast, welke afknapte De wagen werd geheel vernield, terwijl de motor een eind werd wegge slingerd. Passeerende automobilisten slaagden er na eenige moeite in de inzit tenden uit hun benarde positie te bevrij den. Een lid van het Roode Kruis, die toe vallig langs kwam, verleende de eerste hulp. Dokter J. B. Baumann uit Halfweg, die onmiddellijk werd gewaarschuwd, was spoedig tor plaatse en deze heeft de slachtoffers verder behandeld. Het bleek, dat de heer De V. genaamd, een hersen schudding had bekomen en voorts eenige hoofdwonden had opgeloopen. Hij was buiten bewustzijn, doch ls spoedig na het ongeluk weer bij kennis gekomen. De dame. mej. S.. had een gebroken arm en wonden aan het hoofd en handen. Beiden zijn naar de Mariastichting te Haarlem overgebracht en daar ter ver pleging opgenomen. Hun toestand is rede lijk wel. Het ongeluk geschiedde nabij de kisten fabriek „De Phoenix", daar, waar de weg een flauwe bocht maakt. De oorzaak er van staat nog niet met zekerheid vast. Een automobilist, die van den anderen kant kwam. zag plotseling dat de tegenligger verdwenen was en bemerkte toen. wat er was geschied. Deze had den indruk, dat de wagen een groote snelheid had. Het is echter niet uitgesloten, dat het ongeluk moet worden toegeschreven aan een de fect aan de stuurinrichting. Het tramverkeer tusschen Haarlem en de hoofdstad heeft, doordat de wrakstuk ken van de auto op de trambaan lagen, gedurende eenigen tijd vertraging onder vonden. Eenigen tijd later vond op den weg HalfwegAmsterdam een tweede ongeluk plaats en wel nabij het Kruithuis. Daar stond te kwart voor tien een kolenauto langs den weg. Men had een lekken band en was bezig deze te repareeren. toen plotseling van de zijde van Sloterdijk een auto naderde, die den kolenwagen van achteren raakte en daarbij het achter licht, dat brandde, stuk reed. De auto, die de aanrijding veroorzaakte, reed, hoewel zij beschadigd was en zelfs een stuk van de carrosserie was afgebroken, door. Eenige oogenblikken later reed een tweede wagen achter tegen den kolen wagen op. die toen buiten de schuld van den chauffeur onverlicht stond. De inzit tenden van de personenauto, drie heeren en een dame uit Den Haag. liepen slechts lichte verwondingen op. doch zagen na de botsing zoo zwart als roet, daar een zak eierkolen van den kolenwagen in de per sonenauto vlei. Na verbonden te zijn, heb ben de vier inzittenden per bus de reis naar Den Haag voortgezet. AUTO DOOR SNELTREIN GEGREPEN. Wonderlijk goed afgeloopen. Gistermiddag te ongeveer twee uur heeft op de bewaakte spoorwegovergang bij de halte Slichtenhorst aan de lijn Zwolle-Amersfoort een ongeluk plaats ge had. dat wonderlijk goed is afgeloopen. Op genoemd tijdstip kwam een perso nen-auto, bestuurd door den bejaarden heer G. uit Nijkerk aanrijden. Door tot nu toe onverklaarbare oorzaak botste de wagen tegen de neergelaten spoorboom, met het gevolg, dat deze omhoog wipte en de auto er onder door schoot en de spoorbaan opreed. Toen de wagen bijna de rads over was werd deze van achte ren aangereden door den met volle vaart passeerenden sneltrein uit Zwolle. De auto werd tegen den anderen spoorboom ge smakt en grootendeels vernield. De be stuurder is gelukkig ongedeerd gebleven en kwam met den schrik vrij. De machi nist van den trein heeft niets van de aanrijding bemerkt en is doorgereden. BRAND. Gistermorgen circa half zes brak brand uit in het houtmagazijn en de werkplaats van den timmerman Chr. Robben te Golrle. Direct was de brandweer aanwezig en tastte het vuur aan. Daar voor uitbreiding werd gevreesd, was ook de brandweer van Tilburg gewaarschuwd, doch deze be hoefde niet handelend op te treden. De brand vernielde het geheele gebouw met houtvoorraad en machines. De oorzaak Is onbekend. Te Aalst, bij Eindhoven, zijn aldus het Hbld. gisternacht drie woningen afge brand. De brand ontstond in het pand no. 9 aaj de Gestelschestraat, bewoond door het vijf personen tellende gezin Kuiper. Vandaar tastte het vuur de belendende perceelen aan. bewoond door Strijbos en J. de Bie. Ook deze panden zijn een prooi der vlammen geworden. Van de inboedels kon slechts een zeer klein gedeelte gered worden Ze bleken geen van alle verzekerd te zijn. De huizen waren het eigendom van de firma Koster. De eigenares was verzekerd. Aangezien de gemeente Aalst over geen brandweer beschikt, was er dus ook geen bluschmaterlaal aanwezig. In den nacht van Donderdag op Vrijdag is ten huize van den banketbakker Wes terhof wonende in de Singelstraat te As sen, in welk pcrceri mede gevestigd is de kapperszaak van den heer Braxhoofden. brand ontst-an. Het oude perceel ver brandde geheel. Verzekering dekt de schade. RECLAME. «05 MISLUKTE UIVER-RECLAME. Middenstanders tegen middenstanders. Een eigenaardige strijd op middenstands- gebied is te Doetinchem uitgebroken. De winkeliers In de Grutstraat hebben met het oog op St. Nlcolaas een Ulver-reclame op touw gezet, hierin bestaande, dat men bi) aankoopen in die straat bonnen cadeau krijgt, waarop een deel van een vliegtuig staat afgebeeld. Wie het vliegtuig com pleet heeft, krijgt een geldprijs. Intus- schen heeft de politie te kennen gegeven, dat deze reclame in strijd ls met de Lote- rljwet, tenzij de bonnen gratis en zonder verplichting tot koop worden gegeven. Middenstanders uit andere stadsdeelen hebben daarop in de volkswijken per om roeper laten bekend maken, dat de winke-, llers in de Grutstraat verplicht zijn de bon nen zonder meer te verstrekken en dat men bij weigering eenvoudig de politie er op moet afsturen. Het loopt thans voort durend storm om bonnen en men kap veilig aannemen, dat de reclame-Uiver ook een Albury heeft gevonden en in de modder is weggezakt. (Msb.) RIETDEKKER DOODGEVALLEN. Gistermorgen is de 50-jarige rietdekker Boesveld te Doetinchem bij dakwerk onder de gemeente Zelhem naar beneden gestort. De ontboden geneesheer kon slechts den dood constateeren. BU1TENLANDSCH GEMENGD. KONINKLIJKE GASTEN VERLATEN LONDEN. Verschillende koninklijke genoodigden naar het prinselijk huwelijk, zijn gisteren per boottrein uit Londen vertrokken. On der hen bevonden zich prins Paul van Zuid-Slavië, prins en prinses Nicolaas van Griekenland, de ouders van de hertogin van Kent. prins en prinses Christophorus van Griekenland en de graaf en gravin Toerren. Vóór zijn vertrek uit Londen heeft prins Paul van Zuid-Slavië heden ochtend in Buckingham Palace met Mac Donald gedejeuneerd. De Britsche minister president is twee uur bij den Zuid-SIavi- schen regent gebleven. MARCHE-LES-DAMES. Op de plek, te Marche-les-Dames, waar in Februari het ontzielde lichaam van koning Albert werd gevonden, ls thans een groot steenen gedenkteeken opgericht. Er is een bronzen plaat ingemetseld in de rots, waarvan de koning omlaag gestort ls, terwijl aan den voötwan deze rots een kapel gebouwd is. JU Deze gedenkteekenen, die herinneren aan het noodlottige ongeluk zijns vaders, zijn geplaatst op verlangen van koning Leopold. Duizenden exvoto's, die door pelgrims naar Mache-les-Dames zijn gebracht, worden verzameld in een vertrek van een naburig kasteel. Het is echter de bedoeling later in het dorp een museum te bouwen en daarin deze voorwerpen onder te brengen. EEN WOESTE BUFFEL. Een reusachtige buffel heeft in de dier gaarde te Lissabon zijn bewaker aange vallen. De andere bewakers trachtten tevergeefs het dier te verdrijven. Stervend werd de man naar 't ziekenhuis vervoerd. De buffel was pas uit Afrika naar de dier gaarde gebracht. MIJNONGEVAL. Gisteravond werden te Zwickau drie mijnwerkers, die na afloop van hun dag taak hun werkplaats wilden verlaten, door een instorting van de buitenwereld afge sloten. Het reddingswerk werd direct be gonnen. Twee arbeiders konden slechts als lijken geborgen worden. HËLÈNE BOUCHER t Gistermiddag ls de bekende vliegster Hélène Boucher in de nabijheid van het vliegveld Étampes tengevolge van een on geluk om het leven gekomen. De vliegster was bezig een proefvlucht te houden met een Godron-Bengali-Renault, met gere- viseerden motor. Het ongeluk is te wijten aan snelheidsverlies in een bocht, veroor zaakt hoofdzakelijk door de geringe draag- oppervlakte van het toestel, dat uitslui tend geconstrueerd was voor snelheids- vluchten. Hélène Boucher had 8 wereld records op haar naam, waaronder dat van kleine vliegtuigen met ruim 444 KM. per uur. Zij werd onmiddellijk naar het hos pitaal van Versailles vervoerd, doch bleek bij aankomst reeds overleden Zij is 22 jaar oud geworden. (N. R. Crt.) BRAND IN EEN MIJN. In de mijn „Hirschbach" bij Dudweiler (Saargebied) is een brand uitgebroken, die tot op dit oogenblik nog niet kon worden gebluscht. De nachtploeg was juist aan het werk gegaan toen in afdeeling IV van laag 13 plotseling door nog onopgehelderde oor zaak uit een hoop steenkolen een vlam opschoot Het vuur greep zeer snel om zich heen. Twaalf mijnwerkers die in de directe nabijheid werkten, kregen gasvergiftiging. Zij werden naar 't hospitaal overgebracht. De vergiftigingsverschijnselen zijn geluk kig slechts van geringen aard. zoodat een deel der pa'iën'en reeds weer kon worden ontslagen. Men is er nog niet in 'aagd aanwijzingen te vinden omtrent de oor zaak. Het ls mogelijk dat door cl: 'n of s too ten een gasadér in brand is geraakt. HAAGSCHE POLITIERECHTER. In de verdachtenbank nam plaats D. Th. N. uit Lelden, die in verzet was ge komen van een vonnis van den Politie rechter d.d. 12 October, waarbij hij was veroordeeld tot 2 maanden gev.-straf, ter zake van diefstal van benzine uit een auto ten nadeele van Dr. J. R. de B. O. uit Lelden. De Officier van Justitie eischte bevestiging van het vonnis. De Politie rechter wilde het met verdachte nog eens probeeren en veroordeelde hem tot f. 50 subsidiair 50 dagen hechtenis en een voor waardelijke gev.-straf van 4 maanden met 3 Jaar proeftijd en onder 'toezlcht-stelling. Tegen den niet verschenen C. W. uit Lelden eischte de Officier een week gev.- straf wegens vernieling. Verdachte had een ruit van het .kantoor van het Hoog heemraadhuls van Rijnland te Lelden vernield. De Polltlerephter veroordeelde verdachte' overeenkomstig den elsch. Tegen den niet verschenen M. V. uit Noorden eischte de Officier 1 week gev.- straf wegens diefstal van een bedrag van f. 11 uit een tasch ten nadeele van mej. J. J. van T. uit Noorden. Overeenkomstig den elsch werd ver dachte veroordeeld. m De zaak tegen den letterzetter M. E. uit Lelden die terecht moest staan wegens oplichting werd uitgesteld tot 21 Dec. a.s. Terzake van beleedlglng van den hoofd agent van politie te Wassenaar, stonden terecht C. C. R., A, M. S. en G. A. van V. allen uit Wassenaar. De Officier eischte tegen R. f. 10 subsi diair 10 dagen hechtenis, tegen S. een week gev.-straf en tegen van V. f. 10 sub sidiair 10 dagen hechtenis. De Politierechter veroordeelde alle ver dachten tot f. 10 subsidiair 10 dagen hechtenis. In de verdachtenbank nam plaats mej. A. J. N., hulsvr. van J. van O. uit Bode graven, aan wie ten laste was gelegd po ging tot doodslag. Verdachte zou mej. R. E. toen deze aan den Rijn iets aan het uitwasschen was in het water hebben ge duwd, onder de uitroep: nou heb ik je, ik heb al lang op je geloerd. Getuige was door deze daad van ver dachte tot aan haar knieën in het water terecht gekomen. Een vijftal getuigen werden gehoord. De poging tot doodslag werd niet bewezen verklaard, echter wel die van mishandeling, hiervoor werd ver dachte veroordeeld overeenkomstig den elsch van den Officier tot f. 10 subs. 10 dagen hechtenis. Hierna kwam voor de Leidenaar M. D. van beroep colporteur. Verdachte had op 6 Augustus een zgkere W. N. S. beleedlgd. Als getuige werd gehoord een neef van verdachte die de beleedigende Woorden' had gehoord. Ten laste van verdachte loopt nog een voorwaardelijke gev.-straf van 3 weken. De Officier eischte f. 20 subs. 20 dagen. Verdachte wilde graag een geldboete. De politierechter veroordeelde verdachte tot f. 10 subs. 10 d. hechtenis. Terecht stond de kruideniersbediende H. K. uit Haarlem, wlen ten laste was ge legd diefstal van een theelichtje, limo nade, brandspiritus, thee, boter enz. ten nadeele van zijn vroegeren patroon, den kruidenier H. K. te Oegstgeest. Deze ar tikelen waren bij verdachte te zijnen huize te Haarlem in beslag genomen. Ver dachte beweerde, dat zijn patroon hem tot strafbare feiten zou hebben aangezet. De Officier eischte een maand gev.-straf. De Politierechter veroordeelde hem tot 4 maanden gev.-straf voorw. met een proeftijd van 3 jaar en onder toezlcht- stelling der Prot. Chr. Reel. Vereen, te Haarlem. Terzake van diefstal van een rijwiel plaatje ten nadeele van een zekeren J. W. P. uit Wassenaar, moesten terecht staan J. van E. en A. M. S„ belden uit Wassenaar. Verdachten gaven elkander wederkeerig de schuld. De verdachten verklaarden het rijwielplaatje aan zekeren L. uit Voorschoten verkocht te hebben. De Officier eischte tegen 8. een gev.-straf en tegen van E. 3 weken re, straf. Alvorens vonnis te wijzen wilde. Politierechter over belde verdachten e.n recl.-rapport hebben. Deze zaak werd onbepaalden tijd uitgesteld. Tegen den niet verschenen N. Adr ren S. uit Voorschoten eischte de Officier geldboete van f.5 subsidiair 5 daee hechtenis wegens beleedlglng van de Voorschotenaar A. P. De Politierechte veroordeelde den verdachte tot f.2 0f dagen hechtenis. In de verdachtenbank nam plaats 20-Jarlge timmerman P. Fr. Adr G uii Den Haag, wien ten laste was gelégd dief. stal van een dynamo en een fletslantaart ten nadeele van een zekeren v. d P gi Katwijk aan Zee. Het feit was gepleeei op een bouwwerk te Wassenaar op haui j.l. Verdachte, bekende. De Officier eischt 14 dagen gev.-straf. De Politierechter ve» oordeelde verdachte tot 2 maanden gev straf voorwaardelijk met 3 jaar proeftijd In de verdachtenbank nam plaats winkelbediende H. K. G. uit Wassenaar wien ten laste was gelegd, dat hij zich 0 de eerste aanmaning der politie niet direc heeft verwijderd. Verdachte ontkende Li Officier eischte 14 dagen gev.-straf. Over eenkomstlg den elsch werd verdachte ver oordeeld. RECLAME. 241: Als gij lijdt aan of STEKEN IN DE ZIJ bedek dan de pijnlij ke plaats met een vel DE WATTEN,DIE WARMTE OPWEKT Doozen 6 35 en 55 cl. Bij olie apothekers en drogisten. GEBOREN. Wilhelmlna Antonia, d. van A. v. d. Hul en A. G. Speller Jacob, z. van J. Glas bergen en M. v. Egten Johanna Cathi rina, d. van W. P. de Vroome en A. C. d. Zwam Leonardus Johannes, z, vanl P. v. d. Poel en J. V. Duivenvoorden Siger. z. van S. Seinen en A. J. Verschut Huberta, d. van H. M. Pellen en A. Von Boudewijna Emerentia. d. van Blauw en G. £mlt Romke Andries A bertus z. van J. v. Raad en J. de Jong Hasseltje, d. van S. Koopman en A. Kruijt Neeltje Gezina, d. van J. T. Hoo gerdijk en M. G. J. v. Raam Maria, i van H. J. Verhoeven en T. Calkhoven - Christina, d. van M. Lensveldt en A. Dut beldeman Elisabeth Catharïna. d. IF. Pison en E. Knijff Bernard Willem,! van J. W. v. Daalen en G. v. Weizen. ONDERTROUWD. J. B Volkers Jm. 25 J. en E. v. Weizei Jd. 27 j. OVERLEDEN. M. M. SieratArbouw wede. 49 j. 1 G. Bousie z. 1 maand. RECLAME- 185 Ontvangen alle soorten KA-BE Album uitgave 1935. Reeds voor f. 2.— een goe Album. Losbladige albums vanaf f. 4.50 to f. 34.50 in voorraad. - Groote voorraa pakketten en series Postzegels. C. v. LEEUWEN - LOKHORSTSTRAAT 2 1855 recht over de Pieterskerkgracht 10. De Winterkoning ging vlak vóór Thijs staan en zag hem woedend aan; zijn handen heft hij dan omhoog hij roept, met toornig fonk'lend oog: „Thijs Us wordt een klomp ijs!" O. o, wat ziet nu Thijs er uit ijskegels hangen aan zijn snuit. Hij voelt nu dat hij alle warmte die nog in hem was verliest en langzaam aan geheel bevriest. Een vogeltje zat op een tak en keek dit alles aan op zijn gemak. Hij denkt: „Thijs IJs wordt daar bevroren daar heeft de wereld heel wat aan verloren! M

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 10