[HET KONINKLIJK HUWELIJK IN ENGELAND. CASTS I |De Hertog van Kent in den echt verbonden met Prinses Marina van Griekenland. C/f bte Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 29 November 1934 Derde Blad No. 22912 Een schitterend schouwspel D&BBELMiftN PRINSES MARINA In een schitterende omlijsting van pracht en schoonheid, waarin de maje- ilueuze plechtigheid van het religieus ce- imonieel op superbe wijze was verbonden an de praal van den Staat, is de Hertog nn Kent, de jongste zoon van den Koning de Koningin van Engeland, heden in bet huwelijk getreden met Prinses Ma rina van Griekenland. Het was niet slechts een koninklijk hu- nlijk, doch een van de grootste gebeur tenissen van dezen aard in Europa sinds iele jaren, een gebeurtenis, die sinds iele weken het onderwerp van gesprek in ille kringen heeft uitgemaakt. Plechtigheden als op dezen dag zullen tog lang leven in de herinnering van hen, te zoo gelukkig waren er getuige van te zijn. Welk een pracht werd ten toon gespreid In de koninklijke stoeten tusschen het Buckingham Palace en Westminster Abbey - dat statige gebouw, dat de tempel is tan zooveel romantiek in de geschiedenis tan Engeland. Het was inderdaad een gebeurtenis, die tie harten ontroerde van de millioenen, die zich verdrongen in de feestelijk versierde straten om slechts een glimp te kunnen opvangen van het jonge paar. De route, welke tusschen het paleis en tie abdij werd gevolgd was een gloed van kleuren. Vlaggen van alle naties hingen tan de gebouwen, vele honderden extra- tlaggenstokken waren op de daken en aan de vensters der huizen bevestigd; de tribunes, welke op de open plaatsen wa len opgericht, waren blauwgeschilderd, omdat de beroemde Parliament Square tegenover de Abdij een schilderij was van blauw, rood en goud. In de historische Whitehall wapperden duizenden gekleurde vlaggetjes van een aantal Venetiaansche masten ter hoogte tan dertig voet, terwijl langs de deftige Bond Street hoog boven de straat om- tangrijke bloemversieringen met slingers tan anjers, groet en sleutelbloemen in alle nuances waren opgehangen. De politieautoriteiten hadden bijzondere PRINS GEORGE voorzorgsmaatregelen genomen. Niet al leen waren ongeveer achtduizend man op straat, doch om te voorkomen, dat iemand in staat zou zijn, moeilijkheden te ver oorzaken uit een venster langs de route, hadden zij lijsten laten opmaken van de toeschouwers, die kamers of vensters langs de route hadden gehuurd. Maar in deze mooie omlijsting viel niets meer op dan de uniformen van de solda ten levendige klateringen van kleuren, gemengd met schitteringen van zilver als lichtpijlen op hun uniformen. Slank, onbeweeglijk als standbeelden, stonden zij aan eiken kant van de route, welke gevolgd werd. Zij hadden de be wondering van de honderdduizenden toe schouwers, die op sommige plaatsen tien of meer rijen dik stonden. Velen van hen, die in de achterste rijen stonden, konden niets of slechts weinig zien, doch toch bleven zij staan als bewijs van hun eer bied voor de leden van het Koninklijk Huisa Speciale maatregelen waren geno men om driehonderd invalide oud-strij ders in staat te stellen de Koninklijke stoeten te zien voorbijtrekken. Alle tribunes en ook de Westminster Abbey zelf waren geheel gevuld voordat de processies begonnen. Voor den dienst in de Abdij waren ongeveer 1800 uitnoodigin- gen verzonden. Om een vlot verloop te verzekeren was de Abdij verdeeld in af- deelingen, elke afdeeling met een letter. Elke plaats was genummerd. Bij het naderen van den tijd der plech tigheid bereikte de spanning bij de me nigte haar hoogtepunt. Men rekte zich uit om de Koninklijke optochten te zien passeeren en een luid gejuich barstte los, toen bekend werd dat Koning George en Koningin Mary van Buckingham Palace waren vertrokken voor hun tocht naar de Westminster Abbey. Langzaam re 'en zij, geëscorteerd door cavalerie in groot tenue, langs de ont zaggelijke menigte aan weerszijden van de route, voortdurend luide toegejuicht. Wellicht nog luider waren de toejui chingen voor Prinses Marina, toen zij met haar ouders Prins en Prinses Nicholas het paleis verliet. Gekleed in een hermelijnen mantel over haar bruidstoilet was zij een schilderij van gratie en schoonheid. Nimmer tevoren had Engeland een beminnelijker bruid ge zien; zij had de harten der Engelschen gewonnen. De onstuimige toejuichingen van de honderdduizenden langs den weg, LONDEN IN FEESTTOOI. toen de auto van de Prinses passeerde, is onvergetelijk. Mannen, vrouwen en kin deren er waren duizenden kinderen schenen al het andere voor dit oogenblik vergeten te zijn. „Marina, Marina"!, schreeuwden zij tot dat hun stemmen heesch waren, en al dien tijd antwoordde de Prinses met een lieve glimlach. Een half uur voor den aanvang van de plechtigheid verliet de Hertog van Kent, vergezeld door zijn oudsten broer, den Prins van Wales, het St. James-palace, voor zijn laatste rit als vrijgezel. Groot, slank, flink, gekleed in marine- uniform, scheen hij den volmaakten bruidegom. Zijn gelaat stond in een lach bij het aanschouwen van de enthousiaste menigte. Hij zag er uit als de gelukkigste man ter wereld. In de Westminster Abbey. De eerste Koninklijke stoet, die aan de Westminster Abbey arriveerde, was die van den Koning en de Koningin, die be groet werden door vele Koninklijke gas ten en de hooge geestelijken. Toen alle gasten zich bij den ingang hadden ver zameld, traden de Koning en de Koningin het kerkgebouw binnen en begaven zich naar hun plaatsen bij het altaar. Het was een indrukwekkend oogenblik. Alle pracht, in de Abdij aanwezig, was ten toon gesteld. Aan den anderen kant stond het wit gedekte altaar, waarop het schitterende gouden vaatwerk van de Abdij was geplaatst, met terzijde de Aartsbisschoppen, Bisschoppen, kerkelijke hoogwaardigheidsbekleeders en Konink lijke gasten. Sinds vele jaren had Londen niet zoovele Koninklijke persoonlijkheden bijeengezien als vandaag. Met Koning George en Ko ningen Mary zaten bij het altaar de Ko ning en de Koningin van Denemarken, de Koning en de Koningin van Noorwegen, Prins Karei van België. Prinses Paul van Joego Slavlë, een zuster van Prinses Marina, de graaf en gravin Toerrlng, haar andere zuster en zwager, prins Waldemar van Denemarken, Prins George van Grie kenland, Prinses Maria van Griekenland en de Groothertog en Groothertogin Cyril van Rusland. In de stoelen van het koor zaten de leden van het kabinet, oud-ministers, de leden van het parlement, diplomaten, am bassadeurs en gezanten o.w. de Nederland- sche gezant jhr. mr. R de Marees van Swinderen en andere geprivileerde gasten. De meesten van hen waren, evenals de andere heeren onder de gasten in de Abdij in avondtoilet. Dftris de eerste maal, dat aan gasten was toegestaan een Koninklijk huwelijksplechtigheid in gewoon avond toilet bij te wonen. Aan de plechtigheid werd nog meer luister en kleur bijgezet door de tegen woordigheid van Konings George's Honou rable Corps of Gentleman-at-Arms" dn hun scharlaken en gouden uniformen, met hun witte pluimen en door de Yeomen of the Guard. Eenige minuten nadat de Koning en de Koningin het kerkgebouw waren binnen getreden. arriveerde de bruidegom, die plaats nam by de treden naar den kansel om daar op zijn bruid te wachten. Naast hem stonden de Prins van Wales en de Hertog van York, die in overeenstemming met de gewoonte bij Koninklijke huwe- ïyken, optraden als zyn begeleiders. Het groote moment was echter de aan komst van de bruid kort daarop. Aan de groote westelijke ingang van de Westmin ster Abbey werd zU ontvangen door den deken dr. Poxley Norris, den kanunnik van de Westminster en andere functionarissen van de Abdij. Daar waren ook de acht bruidsmeisjes. Prinses Juliana, de Neder- landsche Koninklyke gast bij deze huwe lyksplechtigheid, Prinses Irene van Grie kenland. Prinses Katherine van Grieken land, Groothertogin Kira van Rusland, Prinses Elisabeth van York. Prinses Eugenie van Griekenland, Lady Iris Mountbatten en Lady Mary Cambridge, de 10-jarige achternicht van Koningin Mary. Alle bruidsmeisjes waren gekleed in een japon van witte crêpe, doorweven met een dunnen zilveren draad en droegen bou- quetten van kleine witte rozen, byeen- gehouden door een zilveren lint. Zy vorm den een uitstekende* achtergrond voor de bruid. Toen deze onder het hooge baldakijn welke boven de inging was aangebracht uit haar auto stapte ontsnapte een kreet van bewondering aan de duizenden toe schouwers. Nooit tevoren zagen zy een ge lukkiger bruid. Toen zy een oogenblikje op de trede bleef staan, straalde zy van geluk. Haar japon was van wit zilverbrocaat, waarop ln zilver een Engelsche roos was geborduurd en zy scheen het tamelijk sombere portaal van ae Westminster Abbey te verachten. Zonder ceintuur reikte de nauwsluitende japon tot de knieën, waar zy wijder werd en ln een kleine sleep ein digde. De lange witte mouwen hadden zilver lamé kappen en van de schouders af hing een ongeveer 4'/j meter lange sleep, eveneens van wit zilverbrocaat en afgezet met zilverlamé. De Prinses droeg een sluier van prachtige antieke kant. een familiebezit, dezelfde sluier, die haar moeder Prinses Nicholas by haar huweiyk droeg. Een diamanten tiara, die fonkelde en schitterde als duizenden lichtjes, kroonde haar hoofd en zy droeg een bouquet van sneeuwwitte lelies. Aan den arm van haar vader. Prins Nicholas trad zij de Abdy binnen, gra- cieuselilk gevolgd door de bruidsmeisjes. Op de treden naar den kansel voegde de Hertog van Kent zich by zyn bruid, waarna de huwelyksplechtigheid een aan vang nam. De huwelijksplechtigheid In tegenstelling met de imposeerende praal buiten was de dienst in de kerk zeer eenvoudig. Het huwelijk werd op de gewone wyze, waarop zulks in de Engel sche kerk geschiedt ingezegend. Toen de deken van de Westminster Abbey de gebrulkelyke vermaningen voor las kon men in de kerk een speld hooren vallen. Niemand wenschte ook maar een enkel woord te missen van hetgeen de deken zeide en zijn stem kon tot in alle hoeken van het gebouw duidelyk worden verstaan. Daarop volgde het indrukwekkendste moment van de geheele plechtigheid, de inzegening van het huwelijk door de Aartsbisschoppen van Canterbury en York Zoowel de bruid als de bruidegom sche nen een beetje zenuwachtig, maar elk spoor daarvan was verdwenen, toen zij elkander trouw en gehoorzaamheid zworen. Duidelyk klonken hunne stemmen. De eenvoudige ring, gemaakt van goud uit een myn in Wales, werd gezegend en de Hertog schoof hem om den vinger van zijn bruid. Zy waren man en vrouw. Een gemengd koor van zeventig stem men, bestaande uit het koor van de Abdy, het koor van de Koninklyke Kapel en ver tegenwoordigers van het koor van de St. Georges Kapel in Windsor zong vervol gens een psalm. De voorzanger van de Westminster Ab bey Rev. Cyril Armitage zong de smeek beden, waarna het jonggetrouwde paar zich naar het altaar begaf, waar de Aarts bisschop van York de overige gebeden las. Van het altaar sprak de Aartsbisschop van Canterbury den Hertog en Hertogin van Kent toe en gaf hy hun zyn kerkelyke zegen. Nadat het „God save the King" en een hymne, speciaal gecomponeerd voor de plechtigheid waren ten gehoore gebracht, begaven de Hertog en de Hertogin van Kent zich met hun familieleden naar de kapel van St. Edward the Confessor, achter het groot-altaar. Daar lagen op een eikenhouten tafel de twee registers, die moesten worden geteekend. Het eerste register, geteekend door de bruid en den bruidegom en de voornaamste getuigen by de plechtigheid, was het gewone regis ter. dat volgens de wet vereischt is om door de betrokken personen te worden geteekend en dat in het archief van de Westminster Abbey wordt bewaard. Het tweede register is van grootere be- teekenis. Het is bekend als het Koninklyk Register en wordt altyd gebruikt by Ko ninklyke huwelyken, doopplechtigheden en andere bijzondere gebeurtenissen. Het bevat de handteekeningen van nagenoeg alle koninklyke persoonlijkheden van Europa van de laatste 160 jaar. Het re gister is zeer omvangrijk en wordt veilig opgeborgen in het ministerie van binnen- landsche zaken in Whitehall. Nadat de register waren geteekend be gaf het Jonggetrouwde paar zich met d< leden van het koninklyke gezelschap door de Westelyke uitgang van de Abdy naar buiten, gevolgd door de processie van geestelyken, gekleed in schitterende roode gewaden. Terug naar het paleis. Toen de auto, geëscorteerd door caval- lerie, zich in beweging zette om terug te ryden naar Buckingham Palace, steeg 'n luid gejuich uit de menigte op. Hoeden werden in de lucht geworpen en het scheen alsof de menigte buiten zichzelve van vreugde was. De terugweg naar 't Buckingham Palace leidde langs een anderen, langere route, om zooveel mogelyk menschen in de gelegen heid te stellen het koninklijk paar toe te juichen. Het enthousiasme langs de met vlaggen versierde straten was enorm. Grieksch-orthodoxe inzegening. Onmiddellijk nadat de Hertog en Herto gin en de andere leden van het Koninklyk gezelschap in het paleis waren terugge keerd, werd in de particuliere koninkUjke kapel een Grieksch-orthodoxe godsdienst oefening gehouden. De dienst, die een strikt particulier karakter droeg, werd ge leid door den Griekschen Aartsbisschop te Londen Dr. Strinopoulos Germanos, die geassisteerd werd door twee priesters en twee dekenen. Het was een schilderachtige plechtigheid in deze kapel. De bruid en bruidegom droe gen brandende waskaarsen en volgden den priester die hen voorging in het Allerhei ligste van de Kapel, terwijl hy wierook offerde en een psalm zong. RECLAME. 2164 OP GOEDE ZEEP STAAT! Na een korte toespraak van den Aarts bisschop over het huweiyk stelde hy aan bruid en bruidegom de vraag, of zij elkan der trouw zworen. De woorden, waarbij het huweiyk ver bonden werd verklaard, werden driemaal voor bruid en bruidegom herhaald, waarna de Aartsbisschop ringen schoof om den ringvinger van den rechterhand van bei den. De ring, die aan den Hertog werd ge schonken, werd op speciaal ontwerp van zyn echtgenoote vervaardigd. Deze gift is een integreerend deel van de huwelyks- ritus van de Grieksche orthodoxe kerk. Vervolgens dronken eerst de Hertog en daarna de Hertogin driemaal uit eenzelfde beker. Na afloop van dezen dienst werd in een van de statiezalen van het paleis een lunch geserveerd. Dit was een schitterende byeenkomst, bygewoond door ongeveer honderd gasten, onder wie koningen, koninginnen, prinsen, prinsessen en leden van buitenlandsche koninklyke families. De Hertog en Hertogin op reis. In den namiddag reed het jonge paar in een rijtuig, getrokken door de beroemde Windsor-schimmels van Buckingham Pa lace naar het Paddington-station, vanwaar zy per trein naar Birmingham vertrokken. Naar het station werden zy begeleid door een escorte van de Life Guards en overal waar de Hertog en Hertogin passeerden, stonden weer duizenden langs den weg geschaard om hen toe te juichen. Te Birmingham zullen de Hertog en Hertogin van Kent per auto naar Himley Hall gaan in Staffordshire, het verblyf van den Graaf van Dudley, waar zy het eerste gedeelte van hun huwelyksreis zullen doorbrengen. Himley Hall is een prachtig buitenverblijf in het hart van het Engel sche landschap. De huwelyksplechtigheid in de West minster Abbey werd per radio uitgezonden. Op acht plaatsen waren microfoons opge hangen en toen de Hertog van Kent en zyn bruid hun huwelyksbeloften aflegde, werden hun stemmen over de geheele aarde gehoord. Nimmer tevoren waren te Londen zulke omvangryke voorbereidingen getroffen voor een historische gebeurtenis als deze. Gedu rende de eerstvolgende dagen zal Londen de vroolykste stad ter wereld zyn. Alle beperkingen betreffende den verkoop van sterken drank zyn opgeheven en café's, restaurants, theaters en bioscopen zullen den geheelen nacht open mogen zyn. West End zal de eerstvolgende dagen schitteren in een zee van licht. Elk groot gebouw zal door schynwerpers worden verlicht. DE WESTMINSTER ABBEY, WAAR HET HUWELIJK IS VOLTROKKEN.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 9