LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 29 November 1934 Vierde Blad No. 22912 reinirff alles veilig zonder krassen STANDAARDBUS REUZENBUS nu. NU 15 CTS. .27iCis. BINNENLAND. ft* Jaargang RECLAME. 2181 EN OP ELKE BUS EEN BON VOOR GESCHENKEN - DE BONS VAN DE REUZENBUS HEBBEN DUBBELE WAARDE IRJNSES JULIANA TE LONDEN pijjer bij den nederlandsciien gezant. Keuter seint uit Londen: Gisteravond had in het Nederlandsche «aatschapsgebouw een diner plaats, aan- tebaden door onzen gezant Jhr. de Marees ,in Swinderen en mevr. van Swinderen un Prinses Juliana en vier bruidsmeisjes, pe overige bruidsmeisjes die nog te jong Pjn voor zulk een feest waren niet tegen- inordig. Vijftig gasten zaten aan. waar- [Dder Prins Karei van België. Prins Karei nn zweden. Prins Paul, Prins Peter van Griekenland, de Infante Don Juan van 6pinJe. Prins George van Griekenland, ex- Sonlnv George van Griekenland en baro nes» Dernberg. o DE BEGROOTING VAN JUSTITIE memorie van antwoord aan de tweede kamer. De memorie van antwoord op het voor loopig verslag der Tweede Kamer over de begroot-Ing van Justitie is thans versche len. Tegenover de leden, aan wier verwach tingen zijn beleid tot dusver niet heeft teantwoord, merkt de minister op, dat zij te dien aanzien blijkbaar niet geheel Juiste terwachtingen hebben gekoesterd. Hij is Itch echter niet bewust, daartoe aanlei ding te hebben gegeven. Men heeft er im mers kwalijk op kunnen rekenen, dat hij tch blind zou toonen voor de maatschap pelijke verschijnselen van dezen tijd, die Swingen tot het treffen vair justltleele maatregelen, aan welke men enkele jaren (deden nauwelijks behoefde te denken. Terwijl eenerzijds niet kan worden toe gezegd, dat de rechterlijke macht buiten eerdere bezuinigingsplannen zal worden gehouden, is er anderzijds geen reden om bovenal de rechterlijke macht als bezul- nigingsobject te beschouwen. De financieele resultaten van de ophef fing van gerechten zijn niet nauwkeurig te berekenen, omdat onverhoopte toe neming van het aantal zaken per gerecht hier en daar een onvoorziene verhooging van uitgaven heeft medegebracht. De regeling van het huwelijksvermo gensrecht is niet zoo urgent, dat het ge- Wen zou zijn, haar in de gegeven om- rtandigheden ter hand te nemen. Een wets ontwerp tot nieuwe regeling van de pacht s ln voorbereiding. De mogelijkheid is met uitgesloten, dat de aangekondigde tetsontwerpen Inzake de nationaliteit van de gehuwde vrouw nog in den loop dezer tlting worden ingediend. Een regeling voor trouwen, die bij het aangaan van een huwelijk met een vreemdeling een vreemde rationaliteit niet deelachtig worden noch kunnen worden, zal daarin zijn vervat. Aan de presidenten der rechtbanken is de waag voorgelegd, of zij het gewenscht echten, dat de rolzittingen door één rech ter worden waalrgenomen. De adviezen lijn in studie. De minister meent, dat zeer terecht door de Justitie is opgetreden tegen den voor- litter der O.S.P. ter zake van diens artikel ia ,De Fakkel". Aanvulling van de wet van 1855 op het recht van vereeniging en vergadering is ln orerweging. Het verdient geen aanbeveling, thans een herziening van de Zondagswet ter tand te nemen. De tegen de in het Voorloopig Verslag bedoelde loterij geopperde bezwaren, ver dienen de bijzondere aandacht. Mocht blijken, dat tusschenkomst van den rech ter eventueel hier geen uitkomst kan brengen, dan zal deze aangelegenheid rader worden bezien. De indiening van een ontwerp tot over brenging van het grootste gedeelte van de werkzaamheid van de deurwaarders in strafzaken naar de posterijen is binnen niet al te langen tijd te verwachten. De minister van Justitie heeft ter zake san het Larensche geval, naast andere informaties, die weinig of geen nader licht op deze aangelegenheid geworpen hebben, san zijn ambtgenoot van buitenlandsche aken verzocht te willen informeeren, taaraan het toe te schrijven was, dat de betrokken vreemdelingen na overgave aan de Duitsche administratieve grens- autoriteit, aangehouden waren. Dit punt ws hem nl. niet duidelijk. De vreemde- nngen waren op de gewone wijze met een der dagelijksche transporten in Emmerik overgegeven; gesignaleerd in het Duitsch Politieblad waren zij niet; op Zaterdag avond 24 Februari 1.1., waren zij door de nederlandsche politie aangehouden en beds Maandag daaraanvolgend over de Beos geleid, zoodat niet aannemelijk was, «al de Duitsche administratie op de "jogte kon zijn van wat zich hier te lande Afgespeeld had. Dit het eerst kortelings ontvangen be trat van de Duitsche Regeering blijkt, •at van Duitsche zijde tegenwoordig alle Dansporten aan de grens nauwkeurig onderzocht worden; zoo waren ook de ^trokken personen scherp uitgevraagd en •aren hun antwoorden daarna geveri fieerd. Zoodoende kwam, aldus de Duitsche tering' o.a. aan het licht, dat zij on- ï™6 werkzaam waren geweest voor de wutsche Socialistische Arbeiders Partij. J*.Duitsche Regeering is er op gewezen, de Nederlandsche autoriteiten, toen an onze zijde, overeenkomstig de bepa len van het Vestigingsverdrag, aan de oasrtoe aangewezen Duitsche autoritei- ra de overneming van deze personen ge- jraagd werd en zij aan deze autoriteiten "«gegeven werden, niet voorzien hebben, wt voor hen zoo ernstige gevolgen r kunnen hebben en dat de minister zeer vols 's door ^et besef van deze ge lei r en door ^et fe'^ da' de Personen -.'n de Positie waren gebracht, o,zij aan Duitschland waren uitge- ''1 (zonder dat de voorschriften van uitleveringsverdrag waren nageleefd). Jan de Duitsche regeering is verzocht r' deze bijzondere omstandigheden re- °"ug te willen houden. 0 TERAARDEBESTELLING VAN FUNKE KÜPPER. GROOTE BELANGSTELLING TE KATWIJK AAN ZEE. Onder buitengewone belangstelling is gistermiddag te Katwijk aan Zee ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den teekenaar-zanger Funke Küpper. Om on geveer half één des middags arriveerde uit Amsterdam de lljkauto te Katwijk, waar de kist binnengedragen werd, gedekt door de vlag der S.D.A.P., in het huis van de schoonmoeder van den overledene, mevr. de wed. Den Haan ln Duinoord. De rouwauto benevens eenlge andere auto's, waren gevuld met talrijke bloemstukken, afkomstig van de verschillende afdeelln- gen der S.D.A.P. van de Arbeiderspers, N.V.V., Vara, en andere socialistische ver- eenlglngen. Ook in de rouwkamer waren tallooze bloemstukken neergelegd van fa milie en kennissen en een groote krans van de afdeellng Katwijk van de S.D.A.P. In de rouwkamer waren o m. aanwezig de heeren Y. G, van Veen, algem, directeur der N.V. de Arbeiderspers; J.F. Ankersmit hoofdredacteur van „Het Volk"; Joh. Winkler, chef der redacties van de Arbei derspers; Koos Vorrink, voorzitter der S.D. A P De la Bella, secretaris van 't N.V.V.; A. Pleysler, secretaris van de Vara; ds. W. Banning en de Kamerleden Brautigam, Cramer, Van den Tempel en Thijssen. Onderwijl was het druk op straat ge worden. De dorpelingen stonden in dichte rijen in Duinoord en de Voorstraat. Van buiten kwamen honderden partijgenooten van den overledene aan. Eenige extra- trams hadden een 200-tal uit Den Haag en een 300-tal uit Rotterdam aangebracht. Eveneens waren eenige honderden geko men per rijwiel uit Lelden, Den Haag en omgevende gemeenten. Ook autobussen brachten belangstellenden aan. De politie onder leiding van den inspecteur van po litie J. H. v. d. Wijngaart, had voor een goede regeling zorg gedragen. De honder den partijgenooten uit de verschillende plaatsen uit het land, werden opgesteld, vier aan vier, bij het begin van de Sten- gelinstraat. Voorop de afdeellng Katwijk van de S.D.A.P. en de plaatselijke afdee llng van den Modernen Bond van Tran sportarbeiders. De lange reeks werd voort durend grooter. Nog merkten we vooraan op, mr. Van Eek uit Leiden en vele beken den uit de Rotterdamsche Kunstenaars kringen, Aart Bijl; A. van Rhijn, mr. Zoest, R. Bieling, E. Warffemius, enz. Om 2 uur ging de deur van het rouw- huis open. De kist werd naar buiten ge dragen. Onder het luiden der kerkklokken zette zich de droeve stoet in beweging, omgeven door een dikke haag van men- schen. Op de begraafplaats was eveneens enorme belangstelling. Toen de kist in den familiekelder was neergelaten, nam de heer Ankersmit het woord. Als vertegenwoordiger van het be drijf, waaraan Funke lange jaren verbon den was, aldus spr.. zijn leven en kracht gaf, namens allen, die in dit bedrijf werk zaam zijn, namens collega's en commissa rissen, wensch ik een woord te spreken van afscheid en waardeering van den hooggeachten mensch Funke Küpper. Hij kwam tot ons als jongen man vol levens moed en verwachtingen in de toekomst. Eerst teekende hij bescheiden kinder prentjes voor „de Voorwaarts". Spoedig bleek welke bijzondere krachten ln hem schoolden. Hij ontwikkelde die met het teekenstlft in het „Rotterdamsche Dag blad". Hij heeft groote dingen voor de Arbeiderspers gedaan. Hij kwam nader tot de beweging. Hij werd gegrepen door het onrecht, dat hij om zich heen zag en dien de de beweging. Hij heeft een serie van prenten geleverd, die van groote kracht voor onzen strijd waren. Op velerlei an dere manieren heeft hij zich verdienstelijk gemaakt. Aan dit leven, dat nog zooveel schoons beloofde, waarvan vooral den laatsten tijd bleek, dat zijn kunst zich meer volmaakte, is plotseling een eind ge komen en we staan hier om afscheid te nemen. Hij laat een leege plaats achter in ons bedrijf, maar ook in de harten van de duizenden bij wie dagelijks zijn werk in huis kwam. Namens hen allen spreek ik hier een woord van afscheid. Funke, rust zacht. De tweede spreker was de heer Y. G. van Veen. Het blinde lot, aldus spr., heeft onverhoeds dit warme menschenhart weg genomen, namens zijn kameraden van de krant betuigen wij, wat wij in hem ver liezen. Wij hebben in Funke Küpper een kunstenaar verloren, die zijn rijkdom van geest gegeven heeft aan de verworpenen der aarde, hij hief hen op uit hun ellende, hun dagelijksche sfeer. Hij is nu van ons heengegaan. Het schooste is ons gebleven, die diepe en onuitwisbare herinnering, die niet weg te nemen is. Laat dit onze troost blijven, dat dit leven niet te vergeefs ge leefd heeft. De heer Koos Vorrink teekende de vlag van de S.D.A.P., die de kist dekte, als het symbool van de vertegenwoordiging van de duizenden en duizenden in het land bij de geopende groeve. Deze mensch moest socialist zijn, omdat hij het leven liefhad. Hij, die onder dit tapijt van bloemen be dolven ligt heeft de jeugd liefgehad. Hij zou nooit kwetsen, nooit krenken, hij kende niet de bitterheid van de haat, maar de liefde. De heer De la Bella sprak namens de vakbeweging, al heeft dè overledene daar geen deel van uitgemaakt, de heer A. Pleysier namens de Vara, de heer Louis Tulder uit Den Haag namens concert-zan gers en zangeressen. Op het graf was eveneens aanwezig de „Stem des Volks", afdeellng Rotterdam (Rechter-Maasoever) met haar voorzitter Koch en den dirigent H. Aitink. Dit koor zong prachtig een „In Memoriam". De laatste spreker de heer Joh. Winkler bracht tenslotte namens de weduwe, de kinderen en de familie aan allen een woord van dank. o IJMUIDER MENSCHENKEDDER 80 JAAR. Onder veel belangstelling vierde gisteren de heer P de Wijn te IJmuiden zijn tach tigsten verjaardag. De heer De Wijn, die vroeger schipper van de reddingsboot is geweest, heeft ln den loop der jaren aan de redding van niet minder dan 190 personen deelgeno men waarvoor hij van de Nederlandsche en van verschillende buitenlandsche regeeringen onderscheidingen mocht ont vangen. (Tel.) LOONSVERLAGING SPOORWEG PERSONEEL. Na de 5 pCt. korting op 1 Jan. een nieuwe verlaging in uitzicht gesteld. Door den Personeelraad der Spoorwegen wordt 't volgende meegedeeld Zooals bekend is omtrent de door den Minister van Waterstaat aan het spoor wegpersoneel opgelegde loonsverlaging van 5 pet, tusschen de directie en den perso neelraad der N.S. de eveneens door den minister geëischte algeheele overeenstem ming niet kunnen worden verkregen, door dat de kleinste twee bonden, de B.A.N.S. en de C.B. weigerden daarover in overleg te treden. Tegenover zijn eisch van alge heele overeenstemming, had de minister toegezegd, de loonen van het spoorweg personeel voor 1935 en 1936 onaangetast te laten, Terwille van deze zeer belangrijke concessie en ook om gelegenheid te heb ben op de samenstelling van de te wijzigen loonregeling invloed te kunnen uitoefenen en rekening te kunnen houden met ge rechtvaardigde speciale wenschen, waren de N.V., St. Raphael en P. C. B., die samen het overgroote deel van het per soneel der N.S. georganiseerd hebben, tot overleg met de directie bereid. 27 November heeft de directie een loon regeling aan den minister voorgelegd, welke overeenkomstig den eisch van den minister, een bezuiniging van f. 3.200.000 zal opleveren. Dienzelfden dag hebben de heeren Molt- maker en Timmermans een bespreking ge had met den minister van Waterstaat om te bepleiten: ie dat Z. E. zijn toezegging omtrent rust in de loonregeling voor 1935 en 1938 gestand zou blijven doen; 2e ge noegen te nemen met overeenstemming tusschen de directie en N. V., St. Raphael en P. C. B. De minister is gewezen op de geweldige ontstemming, welke zich reeds onder het personeel openbaart en die tot het toppunt zou stijgen, indien Z.E. zijn standpunt zou laten bepalen door de hou ding van een kleine minderheid van het personeel. Z. E. beschouwde de zaak, nu aan zijn eisch van algeheele overeenstem ming niet voldaan was, voor hem af en was niet bereid zijn concessie te hand haven. Evenmin kon nog overleg met de directie plaats hebben, wijl de nieuwe regeling op 1 Januari 1935 moet ingaan. De minister verschuilt zich dus achter het voor het personeel buitengewoon schade lijk gebleken optreden van den B.A.N.S. en den C. B wat tot gevolg heeft, dat, naar de minister liet verstaan, de loonen bin nen dien tijd opnieuw zullen worden her zien, aangezien door de regeering verder moet worden gestreefd naar een nog lager liggend levenspeil. De N.V., St. Raphael en P. C. B. zullen verder pogingen blijven aanwenden om den aanvankelijk in uitzient gestelden ter mijn van twee jaar alsnog te bereiken. HET ORANJE-KRUIS. De 25ste algemeene vergadering. In de gistermiddag te Amsterdam ge houden 25ste algemeene bondsvergadering van den Koninklijken nationalen bond voor reddingwezen en eerste hulp bij on gelukken „Het Oranje Kruis", uitte de voorzitter, de heer H. T. M. E Graaf van Limburg Stirum zijn vreugde over het feit, dat de bond zich thans ondanks allerlei moeilijkheden 25 jaar heeft kunnen hand haven. Een vreugde die echter getemperd wordt door twee dooden. Terwijl de aanwezigen zich van hun zetels verhieven, herdacht spr. den op richter van den bond. die tevens jarenlang zijn voorzitter was, wijlen Z.K.H. Prins Hendrik. Besloten werd een telegram van trouw aan HM. de Koningin te zenden. De tweede doode. die herdacht werd was de heer van Holthen tot Echteren In de vacatures, ontstaan door het perio diek aftreden van drie bestuursleden, met name de heeren dr. J. E. Feissen, Jos. van Mackelenbergh en A. J. Meyerink, werden de heeren ir R. A. Gorter, secretaris van de maatschappij tot redding van drenke lingen, J. Beyerman, secretaris-generaal van „Het Groene Kruis" en dr. P. W. L. Penris. voorzitter van de „Eerste Hulp bi] Ongelukken" gekozen. Namens den Nederlandschen bond tot het redden van drenkelingen werd een verguld zilveren legpenning aangeboden. Gisteravond vond in het Carlton Hotel de feestelijke herdenking van het 25-jarig bestaan van „Het Oranje Kruis" plaats, met een diner, waaraan bestuurderen uit alle deelen des lands, evenals vele ver tegenwoordigers van zustervereenigingen tezamen gekomen waren. Als eerste spreker heette de voorzitter, de heer H. E. T. M. Graaf van Limburg Stirum den gasten hartelijk welkom, ln de eerste plaats den directeur-generaal van den Arbeid die was gekomen als ver tegenwoordiger van den Minister van Sociale Zaken. In een korte rede bracht daaroo de directeur-generaal van den Arbeid Ir. Hakke hulde aan het werk. van het Oranje Kruis en complimenteerde in het bijzonder het bestuur, dat op zoo voortreffeliike wijze zijn nuttigen arbeid tot in dezen tijd on vermoeid voorzette Hierna las Dr. van Rooyen een teieera" nor waarin H.M. de Koningin dank zegde oor de woorden ""wijd aan de nagedach- enis van 7, K H Pr lm Hendrik en voor de betuiging van hulde en trouw vervat in het telegram door de vergadering van het Oranje Kruis, gistermiddag gezonden. nederland en het saarplebisciet. Dertig man zullen voor politiediensten worden gerecruteerd. De Nederlandsches regeering heeft naar aanleiding van een tot haar gerioht ver zoek aan den voorzitter van de Regee- ringscommlssie van het Saargebled te ken nen gegeven, geen bezwaar te hebben tegen een individueele recruteering hier te lande van de politie in het Saargebied met het oog op de aldaar te houden volks stemming van 13 Januari a.s. Voorts is aan de Regeeringscommissie medegedeeld, dat onze Regeering voor zoo ver mogelijk, bereid is medewerking te verieenen aan de uitvoering van dit recru- tecringsplan. De bedoeling is zoowel officieren als manschappen in totaal 30 man hier te lande te recruteeren. De voorwaarden voor de indiensttreding staan nog niet volledig vast. Zoodra dit het geval is, zal zoo spoedig mogelijk tot recruteering worden overgegaan. Ook is nog niet uitgemaakt, uit welke groepen deze Saarpolitle zal worden ge recruteerd, hetzij alleen uit militairen of ook uit politietroepen, marechaussees en rijksveldwachters. In ieder geval zal een behoorlijke kennis van de Duitsche taal een vereischte zijn om voor aanwijzing in aanmerking te komen. Wat betreft de voorzitters van de stem- bureaux bij een volksstemming in het Saargebied, zal spoedig de voordracht van de Nederlanders, die in aanmerking komen voor het voorzitterschap van een der stem- bureaux in de Saar, aan de Plebisciet- commissie zal worden overhandigd. Deze voordracht is nog niet geheel gereed; er wordt daarover nog overleg gepleegd tus schen de departementen van Buitenland sche Zaken en van Blnnenlandsche Zaken te Den Haag De Plebisciet-commissie zal beslissen, wie van de voorgedragenen zullen worden aangewezen, In het geheel zijn 860 voorzittersplaatsen te vervullen. Zooals men weet, zijn hier voor aangezocht de omringende landen n.l., Zwitserland, Luxemburg en Nederland, teneinde de kosten zoo laag mogelijk te houden Uit Nederland zullen 300 a 400 voorzitters kunnen worden benoemd. De vergoedingen voor de voorzitters zul len bestaan in reiskosten en daggeld. De uitoefening van deze functie zal vijf dagen ln beslag nemen. De aan te wijzen func tionarissen reizen Donderdag 10 Januari naar het Saargebied; op Vrijdag 11 Ja nuari zullen zij worden geïnstrueerd; Zaterdag 12 Januari vertrekken zij naar de stembureaux, waarvoor zij zijn aange wezen, om zich van den plaatselijken toe stand op de hoogte te stellen; Zondag 13 Januari heeft de stemming plaats en Maandag 14 Januari keeren zij naar hun woonplaatsen terug. In ons land was de liefhebberij om tot voorzitter van een Saar-stembureau te worden benoemd, zeer groot. Nog dagelijks komen aanbiedingen binnen, waarop ech ter in verband met het stadium, waarin de voorbereiding van de voordracht verkeert, geen acht meer kan worden geslagen. -o- TUCHT UNIE. Algemeene vergadering te Amsterdam. In het American hotel te Amsterdam heeft de 23ste algemeene vergadering van de Tucht-Unie plaats gehad. De waarnemende voorziter, de heer P. J. Hamelberg herdacht in zijn openingswoord het overlijden van H.M. de Koningin- Moeder en van Z.K.H. Prins Hendrik, en wijdde eenige waardeerende woorden aan den arbeid van den heer P. den Hollander, die wegens gezondheidsredenen het be stuurslidmaatschap heeft moeten neer leggen. Spr. wees dan op het verband tusschen crisis en tucht. In de vacatures in het algemeen bestuur werd voorzien door de benoeming van mr. A. Jonker, directeur van de vereeniging van Ned. gemeenten en van mr. L. J. van Oeleln Vltiinga, beiden te 's Gravenhage. In de namiddagvergadering hield mr. M. J. C. Vrij te Amsterdam een voordracht over: „De tucht op straat in verband met het hedendaagsche verkeer". o interneeringen in indik. Op vragen van het Tweede Kamerlid Effendi: 1. Wil de minister mededeelen, of het bericht, dat de heeren Mohammed Hatta, Soetan, Sjahrlr, Maskoen, e.a. geïnterneerd zijn. juist is? 2. Indien vraag 1 bevestigend wordt be antwoord, wil de minister de motieven van deze interneering mededeelen? 3. Is de minister niet van meening, dat deze maatregelen ln elk geval groote on rust onder de Inheemsche bevolking zullen verwekken? 4. Acht de minister geen termen aanwe zig tot het doen van stappen, die aan deze interneering direct een einde maken? heeft de minister van koloniën geant woord Vraag 1 Het bericht is juist. Vraac 2. Omdat zij gevaarlijk geacht worden voer de openbare rust en orde. Vraag 3. Neen. Vraag 4. Neen. BEGROOTING ZUIDERZEEFONDS VOOR 1935. Aan het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over de begrooting van het Zuider- zeefonds voor 1935 wordt ontleend, dat vele leden het betreurden, dat de plannen betreffende Inpoldering van den Noord oostpolder nog niet zoover gevorderd zijn, dat met de inpoideringswerkzaamheden kan worden aangevangen. Andere leden waren van meening, dat met de verdere inpoldering niet behoort te worden doorgegaan. Zij meenden, dat de kosten bij lange na niet door de waarde der droogkomende gronden zullen worden gedekt. Vele leden betreurden voorts, dat de Mi nister met de in het uitzicht gestelde reorganisatie van de leiding de inpolde ring in het IJselmeer zoo weinig spoed betracht. Versch"'dene leden achtten de uitgaven van f. 118.700 voor den proefpolder nabij Andijk. overeenkomende met f. 3000 per H A., niet langer verantwoord. Met het oog op de tallooze. naar hun oordeel veelal gegronde, klachten betref fende de uitvoering van de Zuiderzee- steunwet, met het oog ook op de vee) te geringe geldelijke tegemoetkoming inge volge de wet, een tegemoetkoming, die in vele gevallen het karakter heeft van een uitkeering Ingevolge de Armenwet, waren verscheidene leden van oordeel, dat de eenige weg om aan deze grieven een einde te maken, herziening der wet is. o NED. R.-K. BOND VAN SPOOR- EN TRAMWEGPERSONEEL ST. RAPHAEL. Op den tweeden dag van het congres van den raad van afgevaardigden van den Ned. r.-k. bond van spoor- en tramwegper soneel St. Raphaël te Roosendaal besprak de voorzitter de dalende lijn in het spoor wegvervoer, waarbij hij tevens een inlei ding gaf tot de voorgestelde resolutie be treffende de noodzakelijkheid van een algemeene en afdoende ordening van het vervoerwezen. Deze resolutie, welke met algemeene stemmen werd aangenomen, verzoekt den minister van waterstaat met aandrang spoedig uitvoering te geven aan zijne bij de behandeling van het ontwerp van wet tot instelling van een verkeersfonds in de Eerste Kamer op 4 October 1934 herhaalde bereidverklaring, om te komen tot regeling van de arbeidsvoorwaarden van de chauf feurs en te willen bevorderen, dat spoedig een vergunningsstelsel voor vrachtauto's en binnenvaart in het leven geroepen worde. De vergadering behandelde vervolgens een voorstel tot stichting van een fonds van onderlinge hulp, ten doel hebbende het verieenen van geldelijke hulp aan leden die daarvoor in aanmerking komen. Met overgroote meerderheid van stemmen is dit voorstel aanvaard. Men kwam over een voorloopig tot 1937 de deelneming vrij willig te doen zijn, met een contributie van drie cent per week. Op voorstel van de afdeellng Eindhoven werd besloten tot het organiseeren van een of meer studiedagen per jaar, waarop dringende vraagstukken, het spoorwegper soneel betreffend, kunnen worden be handeld. Op het voorstel-Roosendaal, om in sa menwerking met de andere vakvereenigin- gen van spoorwegpersoneel te trachten een regeling te ontwerpen, waarbij het geheele georganiseerde spoorwegpersoneel zich verbindt geen hulp in welken vorm ook te verieenen aan niet-georganiseerden, ver klaarde het hoofdbestuur zich bereid na te gaan of een regeling tusschen de verschil lende organisaties zou kunnen worden ge troffen. Naar aanleiding van eenige' voorstellen tot verkrijging van den 8-urigen werkdag en tot het doen Invoeren van de bepaling dat elk uur dienst tusschen 22 en 5 uur vooi anderhalf uur zal tellen, zegde hel hoofdbestuur toe geen enkele gelegenheid te zullen laten voorbijgaan om te pogen de gewenschte verbeteringen tot stand te brengen. De voorstellen betreffende het zieken en ondersteuningsfonds, het lidmaatschap van weduwen, tandheelkundige behande ling en specialistische behandeling, zullen door het hoofdbestuur bij de commissie van beheer van het Z. en O.-fonds aan hangig worden gemaakt. Uitvoerige discussies werden nog ge voerd naar aanleiding van een viertal voorstellen betreffende de verhoudingen tot de standsorganisatie, waarbij enkele bezwaren werden geopperd tegen de ver plichte persoonlijke aansluiting en een aansluiting-en-massa werd aanbevolen, en anderzijds onomwonden instemming werd betuigd met de meening van den geeste lijken adviseur, dat men ln dezen de voor schriften van het episcopaat had op te volgen. Verschillende afdeelingen deelden mede, deze voorschriften reeds gerulmen tijd consequent te hebben opgevolgd, met het resultaat, dat meestal de geroyeerde leden toch weer voor de organisaties waren terug te winnen. Het hoofdbestuur kreeg tenslotte nog een jaar tijd om na te gaan hoe deze kwestie moet worden opgelost. VERSPREIDE BERICHTEN. Het N.C.C. deelt mede: Nu de afwik keling van de N.C.C -Radio-prijsvraag tot het verleden behoort kan worden mede gedeeld dat ln totaal rond 110 000 brief kaarten met oplossingen bij het comité zijn ingekomen. De opbrengst bedroeg ruim f. 31.000. O- verzoek is met 1 Januari eervol ontslagen J. Koster als burgemeester van Winkel.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 13